Články

Čtečka otisků prstů pod celým displejem může přijít velmi brzy

Budoucí smartphony Xiaomi by se již nemusely potýkat s nepřesností čteček otisků prstů, jako je tomu často nyní. Proč? Protože Xiaomi uspělo s patentem, na který řada uživatelů čekala od dob, kdy se je podařilo umístit pod displej. Právě čtečka otisků prstů nyní bude moci být pod celým displejem.

Xiaomi získalo patent pro celoobrazovkový snímač

Společnost Xiaomi získala nový patent na celoobrazovkový snímač otisků prstů. Nová technologie by mohla znamenat, že telefony Xiaomi by v budoucnu mohly mít celou obrazovku pro detekci otisků prstů. Mimo jiné výhody by to také v lepším případě mohlo eliminovat potřebu dotknout se a podržet prst na jednom místě pro přesnou detekci. A to by opět mohlo vést k ještě vyšší míře úspěšnosti načtení otisku prstu.

Patent - čtečka otisků prstů pod celým displejem

Jak má celoobrazovková čtečka otisků prstů fungovat?

Patent společnosti Xiaomi odhaluje, že technologie bude fungovat pomocí soustavy infračervených vysílačů a přijímačů (LED diod), které budou umístěny pod kapacitní dotykovou vrstvou, ale nad zobrazovacím AMOLED panelem.

Když se na obrazovku položí prst, kapacitní dotyková obrazovka rozpozná interakci, místo i způsob, jakým se prst na displej umístil. Vysílače infračerveného světla v této konkrétní oblasti se pak rozsvítí, zatímco přijímače zachytí infračervený odraz otisku prstu, který pak telefon zpracuje jako obvykle – porovná je s uloženými údaji a určí zda má telefon odemknout či nikoli. Během celého procesu se mají rozsvítit infračervené diody opravdu jen v oblasti položeného prstu, po zbytku displeje zůstávají zhasnuté. To má šetřit jak baterii telefonu, tak uživatelovi oči.

Kdo bude první? A bude vůbec?

Server GizmoChina uvádí, že společnost Huawei rovněž předložila patent vlastní technologie, která využívá celý displej jako snímač otisků prstů. Tento patent však byl předložen již v srpnu roku 202, a to na šesti trzích, včetně Číny, Evropy, USA, Japonska, Koreje a Indie. Huawei však technologii neoznámilo a ani se neobjevují náznaky, že by nějaké následující telefony měly technologií disponovat. Xiaomi má tedy možnost svého lokálního konkurenta předběhnout a stát se první výrobce, který čtečku v celém displeji uvede na komerční trh se smartphony. Kdy se tak stane a zda vůbec je ale ve hvězdách.

Zdroj: GizmoChina

Swissten Sleva 30 %

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz a skupinu na Facebooku!

Daniel Macho

Jsem geek z Chomutova, který k technologiím tíhnul od dětství. Aktuálně se nejvíce věnuji fotografii a videu ve svém studiu White Whale Media. Dělám ale nejen videa na zakázku, ale i na svůj YouTube kanál, na kterém představuji své zážitky z cest. Také natáčím unboxingy pro tento blog a související e-shop. Mimo jsem také gamer, takže občas si zahraju něco na PC nebo na konzoli. Občas tedy i něco zastreamuji na Twitchi. Hraní na mobilu mi ale moc neříká. Také vládnu lokální komunitě nerdů tady u nás v Chomutově. Patříme pod celonárodní komunitu GUG.cz a pořádáme soutěžně naučné eventy pro každého.

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x