Co je SpO2? A proč by vás tato hodnota měla zajímat?

Chytré hodinky a náramky mívají širokou paletu funkcí a schopností. Poslední dobou se stále častěji ve výčtu objevuje schopnost měření úrovně okysličení krve, označované zkratkou SpO2. Tímto článkem chceme odpovědět na otázku co je SpO2 a proč by vás tato hodnota měla zajímat.

Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 6 umí měřit SpO2
Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 6 umí měřit SpO2

Schopnost měřit úroveň okysličení krve již najdeme i u nejlevnějších zařízení – do této kategorie ji přinesl letos představený chytrý náramek Xiaomi Mi Band 6. My jsme ji otestovali u chytrých hodinek Xiaomi Mi Watch, které v českém e-shopu prodáváme za cenu od 2690 Kč a ve slovenském online obchodě od 102 eur.

Jak se měří SpO2?

Hodnota SpO2 je jedním z příkladů méně srozumitelné metriky, která může poskytnout důležitou informaci o vašem zdravotním stavu. Co tedy znamená a co s tímto údajem můžete dělat? Jednoduše řečeno jde o procento hemoglobinu (červených krvinek, jejichž úkolem je transport kyslíku v organismu), ke kterému je navázán kyslík.

Domácí pulsní oxymetr
Domácí pulsní oxymetr

V medicíně se tato hodnota měří už dlouhé roky pomocí pulsní oxymetrie. Nejčastěji se jedná o kolíčkový senzor, nasazený na špičce některého prstu ruky. Běžný pulsní oxymetr používá dvojici LED (červená a infračervená), které prosvěcují prst. Na druhé straně kolíčku je fotodioda, zaznamenávající změny v množství propuštěného světla.

V případě chytrých hodinek a náramků funguje technologie maličko jinak – přeci jen prosvítit skrz celé zápěstí LED v těchto zařízeních nezvládnou. Na spodní straně takových zařízení je tedy optický snímač, schopný měřit tepovou frekvenci i úroveň okysličení krve. Hodinky či náramek tedy prosvěcují kůži světlem určité vlnové délky (obvykle infračervené). Vysoce citlivý senzor pak umožňuje zařízení „sledovat“ hemoglobin v cévách.

Co je SpO2?

Hodnota SpO2 tedy zjednodušeně řečeno ukazuje, nakolik je vaše krev okysličená. Čím více máte kyslíku v krvi, tím bude tato hodnota vyšší a naopak. Za normálních okolností by se SpO2 u zdravého člověka měla pohybovat mezi 95 a 99 %.

Hodnota SpO2 ukazuje úroveň okysličení krve
Hodnota SpO2 ukazuje úroveň okysličení krve

K okysličování krve dochází dýcháním – tedy (lehce zjednodušeně řečeno) ústy nebo nosem vdechnete vzduch do plic. V plicních sklípcích dojde k zachycení části kyslíku a jeho navázání na červené krvinky, jež ho následně „roznesou“ po těle.

Nižší hodnoty (zejména pod 90 %) mohou znamenat často i zásadní zdravotní problém. V současnosti ukazuje výhody oxymetru probíhající pandemie onemocnění covid-19. Pokud nemocný začne vykazovat pokles SpO2 pod 90 %, naznačuje to zhoršení funkce plic a nutnost hospitalizace.

Jak přesné je měření?

Když běháte, posilujete nebo jinak fyzicky cvičíte, zvyšujete poptávku organismu po kyslíku. Frekvence vašeho dýchání a srdeční frekvence se tedy zvyšují, aby uspokojily zvýšenou poptávku. Zásadní otázkou pak je, nakolik tuto funkci stíhají.

Snímač na spodní straně hodinek
Snímač na spodní straně hodinek

Hlavní rozdíl mezi hodinkami, náramkem a pulzním oxymetrem, je tedy umístění optického senzoru. Ten je u hodinek a náramků na zápěstí, zatímco u oxymetrů na špičce prstu. Špička prstu je v tomto směru vhodnější a díky tomu jsou tato zařízení přesnější.

Xiaomi Mi 11

Přesnost měření může ovlivnit například tón pleti, okolní světlo nebo pohyb. Náramky a hodinky jsou schopné eliminovat vliv pohybu pomocí algoritmů, které zohledňují data z akcelerometru a gyroskopu, ale tím lze dosáhnout pouze určitého zvýšení přesnosti.

Z těchto důvodů výrobci velmi často poukazují na skutečnost, že by jejich zařízení neměla být používána pro lékařskou diagnostiku. Pouze hrstka nositelných zařízení je certifikována jako lékařská zařízení nabízející měření SpO2.

Proč měřit okysličení krve?

Otázka tedy zní: proč byste si měli měřit úroveň okysličení krve? Pokud máme být zcela upřímní, pak můžeme konstatovat, že většina lidí něco takového patrně vůbec nepotřebuje. Hodnota SpO2 je důležitá pro dvě skupiny: sportovce, jejichž trénink vyžaduje sledování SpO2 (například potápěči nebo horolezci ve vysokých nadmořských výškách) a lidi, kteří mají problémy s dýcháním.

Hodnota SpO2 je důležitá pro potápěče
Hodnota SpO2 je důležitá pro potápěče

SpO2 může být užitečným indikátorem spánkové apnoe. To je stav, který způsobuje, že se člověk občas v noci probouzí kvůli obtížnému dýchání. K tomu může dojít v důsledku fyzických blokád, které brání dýchání (obstrukční apnoe) nebo rušení signálů vysílaných mozkem, které říkají tělu, aby dýchalo (centrální apnoe).

Problém je, že mnoho lidí, trpících tímto zdravotním problémem, o něm ani neví – pouze se probouzejí unavení. Zařízení, která dokáže měřit hladinu SpO2 během spánku (což zdaleka nejsou všechna!), je může na tento problém potenciálně upozornit a umožnit jim jednat – například navštívit specialistu.

SpO2 a covid-19

Existuje souvislost mezi úrovní SpO2 a průběhem onemocnění covid-19. Zhoršující se stav plic se může odrazit v klesající úrovni okysličení krve, což je indikace pro hospitalizaci. Proto například v Polsku získávají diagnostikovaní pacienti nárok na pulsní oxymetr.

Pulsní oxymetr na prst
Pulsní oxymetr na prst

Covid-19 je onemocnění postihující plíce, což znamená, že potíže s dýcháním mohou být indikátorem nemoci. Měření SpO2 může užitečné jako nástroj ke sledování, jak se organismus s virem vyrovnává. Monitory SpO2 mohou poskytnout užitečné včasné varování před komplikacemi, jako je zápal plic.

Nezapomeňte však, že měření SpO2 hodinkami či náramkem není zcela přesné a může poskytovat nesprávné hodnoty. Navíc je to jen jeden z mnoha příznaků spojených s onemocněním covid-19; potíže s dýcháním může způsobit spousta dalších stavů.

Další důvody, proč měřit SpO2

Dalším důvodem, proč měřit hladinu okysličení krve, je provozování aktivit ve vysokých nadmořských výškách. Zatímco v běžných nadmořských výškách je ve vzduchu 21 % kyslíku, ve 3000 metrech nad mořem to může být jen 15 %. Na jedno nadechnutí tak získá organismus výrazně méně kyslíku.

Měření SpO2 má význam při cvičení ve vysokých nadmořských výškách
Měření SpO2 má význam při cvičení ve vysokých nadmořských výškách

Při dlouhodobé expozici se organismus s tímto stavem vyrovnává navýšením produkce červených krvinek. Adaptace je však pomalá a postupná – zpravidla trvá několik dní. Díky měření SpO2 získáte možnost upravit své sportovní aktivity s ohledem na to, jak dobře je tělo zásobeno kyslíkem.

Poco X3 Pro

Co je tedy SpO2 a k čemu vám jeho měření bude? Pokud máte hodinky, které umí měřit tuto hodnotu v průběhu spánku, může vám pomoci odhalit spánkovou apnoi. Za jiných okolností můžete toto měření využít ke sledování, jak se váš organismus vypořádává se zvýšenou zátěží – zejména pak pokud se pohybujete ve vyšších nadmořských výškách.

Měříte si SpO2?

Zdroj: androidauthority.com.

Nový náramek Xiaomi Mi Band 5 bude představen 11. června
Nový náramek Xiaomi Mi Band 5 bude představen 11. června

O chystané páté generaci nejlevnějšího chytrého náramku Xiaomi jsme na našem blogu psali už několikrát. Teď však přicházíme se zásadní Číst dál...

Náramek Xiaomi Mi Band 6 změří, zda během spánku dobře dýcháte
Náramek Xiaomi Mi Band 6 změří, zda během spánku dobře dýcháte

Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 6 byl sice představen 29. března, nicméně na českém trhu bude dostupný nejdříve příští týden. Číst dál...

Redmi Band: na chytrý náramek Mi Band 5 se chystá konkurent od Redmi
Redmi Band: na chytrý náramek Mi Band 5 se chystá konkurent od Redmi

Před rokem Xiaomi uvedlo svou dceřinou firmu Redmi jako samostatnou značku. Ta od té doby představila několik nových telefonů, ale Číst dál...

Servis XM.cz
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petra
Petra
5 měsíců před

SUPER!!! DĚKUJEME ZA OBJASNĚNÍ 🙂

Aleš
Aleš
5 měsíců před

Dobry den, u noveho naramku je zmineno i mereni dechu. To je nejaka funkce navic oproti treba Mi watch? Nebo to jen bylo pri uvadeni naramku zmineno, a tuto funkci obsahuje i Mi watch

Aleš
Aleš
Odpovědět  Karel Kilián
5 měsíců před

Novinka od Xiaomi dokáže spolehlivě monitorovat také váš spánek, a to včetně REM fáze. Výrobce během konference zmínil také syndrom spánkové apnoe. Náramek Mi Smart Band 6 by měl dokázat monitorovat váš dech během spánku.

Zdroj mobilenet

Jiri Guziur
Jiri Guziur
5 měsíců před

Jen bych Vás ještě doplnil, že další šikovné místo pro měření SpO2 je ušní lalúček. Už druhým rokem hledám hodinky/náramek, který by měřil SpO2 v rozumném intervalu a přitom nebyl drahý. Zatím jsem našel náramek od Niceboy, ale ten měří jednom za hodinu. Nějaká přehledová tabulka výrobků různých značek by byla skvělá. Připadně nejaká nositelnost co by lépe monitorovala sdeční činnost. Taková aritmie může způsobit i mozkovou příhodu a to už fakt jde o život.

Jonathan
Jonathan
5 měsíců před

Pred covidom ma zaujímalo iba Vo2 max, počas covidu keď som ležal a čoraz horšie sa mi dýchalo, som si rýchlo kúpil oximeter na prst a sledoval čoraz viac nižšie hodnoty.
Covid som prežil, po pár týždňoch som si kúpil hodinky, ktoré merajú aj SpO2.

V práci nosím niekoľko hodín respirátor, podľa merania SpO2 ho respirátor vôbec vôbec neovplyvňuje.

V aplikácii hodiniek mi časom pribudla funkcia merania kvality dýchania počas spánku – nie nepočíta počet nádychov, ale v čase spánku to pravidelne meria SpO2

Postupom času som SpO2 prestal merať, keďže normálne má človek zdravé hodnoty. Zmysel to má počas covidu. Ale nie je nutné kvôli tomu kupovať náramok či hodinky za 100€, stačí z lekárne pulzný oximeter za 20€.

Last edited 5 měsíců před by Jonathan
Jiri Guziur
Jiri Guziur
Odpovědět  Jonathan
5 měsíců před

Jaké hodinky máte? A v jakém intervalu monitorují SpO2 během spánku? Trpím spánkovou apnoí a rád bych si ověřil správnost nastavení cpapu, případně monitoroval v období kdy přístroj z nějakého dúvodu nemohu používat. Monitorování dechu se dělá pomocí tlakových senzorů na hrudním, příadně i brišním pásu. Docela mě zaráží, že už někdo nepřišel s bezdrárovým klipsem na ucho pro měření SpO2. Má xiaomi nějaký oximetr na prst?

Jonathan
Jonathan
Odpovědět  Jiri Guziur
5 měsíců před

Interval sa nastaviť nedá ani nie je uvedený. Nejedná sa ani o nepretržité meranie.
Pod grafom spánku mám čiarky, ktoré zobrazujú „zdravie“ dýchania… Väčšinu času mám zelenú farbu, no už sa mi objavila aj oranžová, takto nejak to vyzerá.

IMG_20210409_135107.jpg
Jonathan
Jonathan
Odpovědět  Karel Kilián
5 měsíců před

Hodinky mám Amazfit GTR 2.

Jonathan
Jonathan
Odpovědět  Karel Kilián
5 měsíců před

Pribudlo to v poslednej aktualizácii ako beta funkcia, pri kúpe to tam nebolo, preto to nie je spomenuté v žiadnej recenzii.

18
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x