antivirový program-resp-zabezpečení
Dobrý den, dnes vyšel článek o větším nebezpečí pro Android v bankovních systémech. Jaké je možné udělat větší zabezpečení, resp. stáhnout antivirový program pro Android v obchod Play. Mám telefon Xiaomi 10 Lite 5G a nebo stačí tovární zabezpečení v telefonu. Děkuji a pěkný den.
S nainstalováním antiviru si akorát přiděláte problémy, pravděpodobně se sníží výdrž baterie, některé aplikace nemusí fungovat správně a některé funkce MIUI také ne. Přitom stačí pouze instalovat aplikace z oficiálního obchodu Google Play a to od znamých vývojářů typu Google, Microsoft, atp. a neinstalovat nesmysly typu tapety, svítilny a primitivní hry. Potom se nemůže nic stát a můžete být v klidu. Kliknutím na podvodný odkaz v mailu nebo prohlížeči telefon zavirovat nejde, následně až povolením instalace škodlivé aplikace a to si jednoduše pohlídáte.
V Xiaomi (Redmi, POCO) je integrovany systémový antivir (nedílná součást nadstavby MIUI / HyperOS) využívající virovou databázi Avastu, která se automaticky denně aktualizuje. Pokud nacpete do mobilu další antivir, tak se budou spolu navzájem bít a ani jeden nebude dělat co má. Apropo bankovní aplikace jsou bankami dobře ošéfované. Ve většině si vir do mobilu pořídí sám jeho majitel, že lehkovážně stahuje aplikace mimo Google Play, z pochybných servru plných warezu. Pokud se budete chovat zodpovědně, používat u stahování aplikací a jejich instalací hlavu, tak se obávat nemusíte, že by váš telefon napadl vir.
Dobrý den, děkuji za odpověď a vysvětlení, nestahuji nic, jedině když potřebuji, tak opravdu jen Google Play. Už jsem dříve narozený a na stahování nepotřebných věcí nejsem.
Dobrý den,
moc děkuji Bobassovi i Vormenovi za rychlé reakce. Dovolím si označit ten článek (bez ohledu na to, kde vyšel) za nesmysl. Kdyby nebyl Android bezpečný, nevydávaly by pro něj banky aplikace a nebylo by možné s telefony s tímto operačním systémem platit. Android je v tomto směru stejně bezpečný, jako iOS.
Jediným slabým místem je možnost instalace aplikací mimo oficiální Obchod Google Play, což je věc, která na iOS nejde (resp. jde, ale je to dost složité). Z neoficiálního zdroje si skutečně můžete stáhnout škodlivou aplikaci, nicméně v takovém případě ani antivirový program nemusí být účinným řešením.
V kostce: pokud stahujete aplikace z Obchodu Google Play, pravidelně je aktualizujete a aktualizujete i svůj telefon na poslední dostupnou verzi systému, pak se nemáte čeho bát a další antivirový program by Váš mobil jen brzdil.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Ten článek je z dneška od autorky, která o metodě „trojan+malware“, kde malware = Anatsa, píše jako o běžné problematice typu „co dnes k večeři“. Ale pravdou je, že je v něm běžný uživatel odrazován od snahy mít více antivirů (škoda, že bez zdůrazňování známé situace o více kohoutech na jednom smetišti) a naopak tam nikterak není zásadním způsobem popsáno opomenutí Google, který má v tomto případě jako jediný zodpovědnost za problém (OS Androidu zde k tomu přišel jak „slepej k houslím“ – nemá s tím nic společného). Že si v článku polívčičku přihřívá společnost, vyrábějící antiviry, je normální (tu o klučíkovi, který rozbíjí okna a jeho tatíkovi (Chaplin), který je následně samozřejmě za úplatu spravuje, znáte?). Ale G. by se neměl jen hanět, problém je docela složitý. Stáhnete si ptákovinu, která má pomáhat při operacích s „.pdf“ objekty – tedy vypadá, že by měla být značně důvěryhodná. Jenže takhle ptákovina-hajzlík si po čase stáhne aktualizaci (ty jsou prověřovány trochu jinak než základní SW nabízený ve Google-kšeftu a méně důkladně), a ta aktualizace je trojan „jak noha“ – tady G. zaváhal. No a trojan se postará, spolu skoro s nulovou finanční znalostí, naivitou a mnohdy přímo debilitou uživatele o provětrání jeho konta.
Dobrý den,
no, zahlédl jsem na jednom webu článek, vystavěný na varování Esetu. To je prostě taková klasika – vyděsit uživatele a přesvědčit je, že nutné potřebují antivirový program.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý pánové, jste profíci, kteří tomu rozumí. Já jsem fakt jen uživatel, proto se možná ptám někdy ne věcí, které jsou pro Vás samozřejmé. Děkuji moc za rady.
Ptáš se dobře, je to zcela v pořádku. Zamýšlel jsem situaci vysvětlit, „ozřejmit“. Pokud se to podařilo – splněno (a ubezpečuji tě, že použitá metoda průniku vůbec není samozřejmostí, a nejspíš odborníkům u G. přidělá trochu vrásek nad problematikou „závory“ u Obchodu“). Ta když bude propustná, tak může dojít opravdu k velmi těžkým problémům (ovšem také díky nezodpovědným, neznalým, věčně zkoušejícím i hazardérským uživatelům). Ať se ti daří.
Dobrý den,
za mě určitě není zač, rádo se stalo.
Před několika lety jsem napsal článek Je na Androidu potřeba antivirový program? Hádejte, kdo se tehdy ozval vedení, že takhle tedy? Firma, stojící za antivirem Avast! Tak jsem dostal zdrba za to, že to je jeden z hlavních inzerentů a že ho nemám dráždit.
Přeji hezký den!
Karel Kilián
Dobrý den,
Chaplinovy grotesky jsem viděl asi všechny, nicméně tento film si nevybavuji. Osobně si ale nemyslím, že by to bylo jakkoli relevantní k původnímu dotazu vznesenému tazatelem.
Přeji hezký den.
Karel Kilián