Dotaz na měření VO2max
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem měří hodinky hodnotu VO2max. Jelikož se jedná o výpočet spotřebovaného kyslíku, tak předpokládám že VO2max, uvedena u tepové frekvence jako extrémní hodnota tepu, je úplny nesmysl. u značky huawei byla uvedena hodnota v ml/kg/min a tak je to také správně . Tep se měří počtem tepu za minutu. Prosím také o informaci kde správnou hodnotu VO2max najdu v aplikaci. Pokud náramek band 5 neumí měřit správně hodnotu VO2max, tak prosím k informaci, jak mohu náramek vrátit, jelikož i údaje o spánku jsou naprosto mimo mísu, tak je mi takto nepřesný výrobek k ničemu. Předem děkuji za informaci. Katka Chlupová
Dobrý den,
existují různé metody měření/výpočtu VO2max. Mi Band používá poměr srdeční frekvence k předpokládanému maximu VO2.
Aplikace udává, kolik minut se uživatel „pohyboval“ v této zóně – je to v podrobnostech aktivity vedle údajů o času spalování tuků, aerobního a anaerobního cvičení.
Přesnost hodnoty neumím posoudit, každopádně s ohledem na cenu tohoto produktu bych nečekal, že bude srovnatelná s profesionálními měřidly.
Náramek můžete vrátit při nákupu přes internet do 14 dnů tam, kde jste ho koupila, a to i bez uvedení důvodu.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Děkuji za odpověď. No tak to je o ničem vypovídající hodnota. Huawei band 2 ukazoval zlepšení/zhorseni hodnoty VO2max během toho jak jsem trénovala a nebyl v te době o moc dražší. To je zrovna ukazatel který mě zajima,protoze ukazuje progres/regres během tréninkového období…. Prosím ještě nevíte, procse mi neukazuje ve cvičení trasa i když jsem u sebe měla telefon a GPS se mi nacetla?
Dobrý den,
ohledně trasy jsou dva možné důvody:
- Buď nemá aplikace Mi Fit povolení k přístupu ke GPS (Nastavení-Aplikace-Správa aplikací-Mi Fit-Oprávnění – zde povolte přístup k poloze).
- Nebo systém aplikaci ukončuje, čemuž můžete zabránit postupem dle našeho návodu co udělat, aby systém neukončoval aplikace?
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Ja bych se pridat. Bohužel nevím přesně jak hodinky Amazfit měří Vo2 max ale asi je někde vy výpočtu zásadní chyba. Běhám uz dlouho, kratke i dlouhe tratě, lehke i těžké kde dosahuji anaerobniho i maximalniho tepu. U hodinek GARMIN mám hodnocení vykonu v reálném čase lepší vetsinou kolem +1 až +6 a VO2 max kolem 58 u amazfit trex 2 které mam od zacatku vydání mam VO2 max koelm 48 a měření v reálném čase vždy -1 až -8 a to nemluvim o tom ,ze pri stejné tepove frekvenci a rychlosti behu se mi každých 5 min zobrazí zhoršení vykonu.Mam na oboje hodinky napichnuty hrudní pás a prostě Amazfit neni schopný správně spočítat vykon v reálném čase.Byl jsme v Praze na testech vykonu a na přístrojích mi naměřili 59.. Bohužel v Hodinkach amazafit nelze změnit hodnotu VO2 max jako opet u garmin kde to jde..Hodinky jsou super, výdrž super, ale pro aktivni lidi, který měří svoje výkony jsou nevhodný. Zas pro ty ,kteří byly na testech vykonu a znají svoji maximální tepovku, tak amazfit aplikace umoznuje přepsáním tepových zón, jen opět když je přepište ručně, už se nezobrazuji jako aerobni ci anaerobni ale jako zona 3 , zona 4 atd..
Dobrý den,
to je relativně velká odchylka. Při laboratorním testu VO2max má uživatel na těle připojený hrudní pás pro měření srdeční frekvence a dýchá přes masku, která měří množství vdechnutého a vydechnutého kyslíku. Je asi jasné, že toto nemohou hodinky ze zápěstí nikdy nasimulovat, takže hodnotu prostě odhadují na základě nějakých algoritmů. Není to ale přístroj deklarovaný jako lékařský, proto ta přesnost nemusí být dokonalá.
PS: kolega takto analyzoval přesnost měření tepu. Jako referenční použil hrudní pás. A z jeho výsledků vyplynulo, že víceméně přesně měří jen Apple Watch. Všechny ostatní hodinky byly více či méně mimo.
Přeji hezký den.
Karel Kilián