MIUI 12 – tipy a triky: vyměňte předinstalované aplikace za lepší (1. díl)

Když si koupíte telefon Xiaomi, Redmi nebo Poco, najdete v něm hned po prvním spuštění několik desítek aplikací. Nabídka je skutečně široká, nicméně je možné, že vám některé výchozí programy nebudou vyhovovat. V tomto díle tipů a triků se podíváme na to, jak nahradit předinstalované aplikace jinými, v ideálním případě lepšími.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 12. Tuto verzi najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Místo aplikace Zprávy je tu Textra

Výchozí aplikace Zprávy od Googlu, kterou Xiaomi instaluje do svých telefonů, pro základní účely naprosto postačuje. Bez problémů umožňuje využívat dvě SIM karty, umí odesílat SMS v určený den a čas, zvládne odstraňovat diakritiku z textu. Pokud jsou vaše nároky vyšší, pak můžeme místo předinstalované aplikace doporučit aplikaci Textra.

Textra je k dispozici zdarma, pouze ve svém rozhraní zobrazuje akceptovatelné reklamy, jichž se můžete zbavit za drobný poplatek. Jaké jsou její výhody? Tak například umožňuje přiřazení vlastních tónů jednotlivým kontaktům. Ze zvuku, který telefon vydá, pak snadno poznáte, kdo vám píše. Příjemnou vychytávkou je podpora plovoucích oken.

Silnou stránkou jsou široké možnosti přizpůsobení konverzací, takže si můžete zvolit prakticky libovolné barvy pro bubliny u každého kontaktu pro přijaté a odeslané SMS. Nechybí doručenky, možnost naplánovat odeslání zprávy či počítadlo zbývajících znaků. Na výběr je také z několika sad emotikon. Jediným větším nedostatkem proti Zprávám Google je nemožnost číst a psát SMS z počítače.

Textra SMS
Textra SMS
Developer: Delicious
Price: Free

Místo aplikace Poznámky je tu Google Keep

Nutno uznat, že vývojáři Xiaomi odvedli na aplikaci Poznámky spoustu práce a v aktuální verzi nabízí patrně vše, co byste od aplikace tohoto typu očekávali. Přesto ale místo předinstalované aplikace doporučíme alternativu v podobě aplikace Keep od Googlu, která je k dispozici úplně zadarmo.

Jednou z největších výhod Google Keep je webové rozhraní. Své poznámky tak můžete vytvářet, upravovat a spravovat na prakticky jakémkoli zařízení s webovým prohlížečem a veškeré změny se přes cloud Google okamžitě promítnou do mobilní aplikace. Místo malé obrazovky telefonu tak můžete používat pohodlnější klávesnici a myš.

Google Keep toho umí opravdu mnoho – například vás dokáže upozornit v zadaný den a čas, nebo když se přiblížíte k nějakému místu. Poznámky je možné sdílet s dalšími uživateli, což lze využít například při vytváření nákupního lístku. O zajímavých funkcích této aplikace si můžete přečíst ve článku Google Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum.

Místo Map Google je tu Waze

Nejen v telefonech Xiaomi najdete předinstalované aplikace Google, obsahující mimo jiné Mapy. Pokud využíváte automobilovou navigaci, pak rozhodně doporučujeme používat aplikaci Waze. Patrně jedinou nevýhodou proti Mapám Google je absence offline map, což má ale své opodstatnění.

Waze je komunitní navigace, což v praxi znamená, že nad jejími mapovými podklady bdí poměrně aktivní komunita, která se stará udržování aktuálního stavu. Waze tak ví o drtivé většině uzavírek a díky informacím o provozu vás provede nejméně ucpanými komunikacemi.

Xiaomi Mi 11

Řidiči mohou z aplikace hlásit různé události, jako jsou práce na silnici, výmoly, nehody, odstavená vozidla nebo policejní hlídky. Tyto informace se pak s předstihem zobrazují ostatním uživatelům, kteří jsou tak varováni před případným nebezpečím. S navigací Waze budete vždy vědět, co se děje před vámi a díky aktuálním údajům o provozu dojedete do cíle tou nejlepší cestou.

Místo Kalendáře Google je tu Business Calendar 2

Do starších telefonů Xiaomi výrobce instaloval vlastní aplikaci Kalendář. U novějších modelů je pro tyto účely připravena aplikace Kalendář Google. Určitě není špatná – nabízí prakticky vše, co byste od programu pro plánování času v podobě elektronického diáře mohli čekat.

Alternativa v podobě aplikace Business Calendar 2 podporuje synchronizaci s cloudovým Kalendářem Google, takže ji můžete používat paralelně. Liší se především po designové stránce a nutno konstatovat, že například režim Agenda je velmi přehledný. Pohledů na kalendář je však mnohem víc.

Za jednu z nejsilnějších stránek považujeme možnost posunout více událostí najednou o určitý čas. To se může hodit v situaci, kdy naberete zpoždění, ale stále potřebujete splnit všechny úkoly. Velkou pochvalu si zaslouží také widget na domovskou obrazovku, ze kterého lze spouštět navigaci na místo schůzky.

Místo Kalkulačky je tu RealCalc

Kalkulačku z MIUI bez zaváhání označíme za jeden z nejlepších programů tohoto typu. Kromě základních a vědeckých výpočtů nabízí také širokou paletu funkcí navíc. Jmenovat můžeme například výpočet BMI, převody mezi jednotkami, výpočet slevy a mnoho dalších.

Ačkoli je Kalkulačka od Xiaomi doslova našlapaná funkcemi, její uživatelské rozhraní nemusí vyhovovat každému. A právě to je segment, do kterého míří aplikace RealCalc Scientific Calculator, jež svým uživatelským rozhraním i způsobem ovládání dokonale imituje klasickou kalkulačku.

Vedle tradičních funkcí nabízí například převody jednotek, tabulku fyzikálních konstant, historii výsledků nebo deset paměťových pozic. Její největší výhodou však je ovládání, které naprosto odpovídá běžné vědecké kalkulačce.

RealCalc Plus
RealCalc Plus
Developer: Quartic Software
Price: To be announced

Které předinstalované aplikace jste nahradili vy?

Předchozí díly seriálu MIUI 12 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 12 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 13. července.

MIUI 12 – tipy a triky: praktické funkce aplikace Optimalizace
MIUI 12 – tipy a triky

Máme tu poslední zářijové úterý, a to na našem blogu znamená, že vám přinášíme užitečné tipy a triky. Dnes bude Číst dál...

Servis XM.cz
MIUI 12 – tipy a triky: jak na nahrávání obrazovky do videa?
MIUI 12 – tipy a triky

Součástí základní softwarové výbavy telefonů s grafickou nadstavbou MIUI je také aplikace Nahrávání obrazovky. Z jejího názvu je jasné, že Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak zálohovat, obnovit a přenést SMS?
MIUI 12 – tipy a triky

Pokud měníte telefon za nový, můžete obnovit aplikace, jejich nastavení a data z cloudu Google či z původního telefonu. Někdy Číst dál...

Servis XM.cz
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Bob
Bob
2 měsíců před

Nevíte prosím někdo, jak v Textře vypnout ty boční bubliny když někdo píše?
Chtěl bych, aby se mi otvirala pouze celá aplikace
Díky moc za radu

Bob
Bob
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Děkuji

Petr
Petr
2 měsíců před

Dobrý den, pěkný článek. Ale: jak je nahradím? To je možné předinstalované appky odinstalovat? A když,tak jak? Nebo musím mít v telefonu obě dvě? To mi není jasné.
Petr

Markéta
Markéta
2 měsíců před

Zdravím můžete mi poradit jakou apku mohu použít na email? Nemyslím Gmail ale třeba seznam email nebo centrum atd… Mám Mi 10 ale nic přednastaveneho tu nemám. Děkuji

Last edited 2 měsíců před by Markéta
Karel
Karel
2 měsíců před

Dobrý den

Mám pár dní telefon Xiaomi redmi note 10s.Hraju si sním, instaluju různé programy, launchery atp.

Stala se mi nemilá věc:-) Úplně dole jsou tři symboly, čtvereček, kolečko a trojúhelníček.
Tím čtverečkem jsem uzavíral aplikace na pozadí no a teď mi to nejde. Něco jsem zmáčkl nebo nainstaloval…

Znáte na to nějaký návod, nebo budu muset do továrního nastavení.

Děkuji

Karel
Karel
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Díky, vyřešeno.

Imo
Imo
1 měsíc před

Dobrý deň prosím vás pomôže mi niekto ako keď dám úložisko a tam hnet hore že ostatné ako vymažem stadial veci dakujem

14
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x