MIUI 13 – tipy a triky: jak na nahrávání telefonních hovorů?

Možnost nahrávání telefonních hovorů je pro některé uživatele naprosto nepostradatelná. Bohužel Xiaomi v telefonech určených pro globální a evropský trh přestalo před několika lety používat své aplikace Telefon, Kontakty a Zprávy a nahradilo je podobnými aplikacemi od Googlu. Tím se situace s nahráváním hovorů značně změnila a na určitou dobu i zkomplikovala.

Možnost nahrávání telefonních hovorů je pro některé uživatele naprosto nepostradatelná
Možnost nahrávání telefonních hovorů je pro některé uživatele naprosto nepostradatelná

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 13. Tu najdete nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Jak fungovalo nahrávání telefonních hovorů?

V telefonech Xiaomi vyrobených cca do začátku roku 2019 byly předinstalované aplikace Telefon, Kontakty a Zprávy od Xiaomi. Dobrou zprávou je, že tyto aplikace nebyly během následujících softwarových aktualizací nahrazeny, takže na těchto zařízeních je nadále možné využívat automatické nahrávání veškerých hovorů.

Nahrávání telefonních hovorů měla v té době na starosti aplikace Telefon. V jejím nastavení byla samostatná sekce Nahrávání hovorů, kde bylo možné funkci zapnout pomocí přepínače Nahrávat hovory automaticky. Následně si uživatel mohl zvolit, zda si přeje nahrávat hovory ze všech, nebo jen vybraných čísel. V případě druhé možnosti bylo také možné automaticky zaznamenávat hovory z neznámých čísel.

Zásadní výhodou tohoto řešení bylo, že uživatel nemusel nic řešit. Všechny hovory byly nahrávány automaticky a byly kdykoli později k dispozici. Dalším pozitivem bylo, že aplikace nijak neupozorňovala druhou stranu telefonátu na skutečnost, že je hovor zaznamenáván.

Výměna aplikací Xiaomi za aplikace Google

V průběhu roku 2019 vyměnilo Xiaomi své aplikace za aplikace Google. Učinilo tak bez jakéhokoli vysvětlení či upozornění, přičemž později se ukázalo, že se tento krok týká jen zařízení určených pro globální, respektive evropský trh.

Jedním z nejzásadnějších nedostatků byla skutečnost, že aplikace Telefon od Googlu v té době nepodporovala nahrávání hovorů. Podrobně jsme se tomu věnovali ve článku Nahrávání hovorů na telefonech Xiaomi nefunguje či chybí. Co s tím?

Uživatelé, kteří z jakéhokoli důvodu potřebovali nahrávat hovory, měli prostě utrum. Nahrávání nebylo k dispozici a nefungovala ani většina aplikací třetích stran. Mezitím kolovaly více či méně ověřené zvěsti o tom, zda a kdy získá Telefon od Googlu schopnost nahrávání.

Na začátku roku 2021 jsme našli funkční řešení v podobě aplikace Call Recorder – Cube ACR, jež jsme podrobně popsali ve článku MIUI 12 – tipy a triky: jak na nahrávání telefonních hovorů? Uvedený program uměl nahrávat telefonní hovory na většině telefonů s procesory Qualcomm, ale bohužel nefungoval na mobilech s čipy MediaTek.

MIUI 13 a nahrávání telefonních hovorů

Zhruba ve druhé polovině roku 2021 se v aplikaci Telefon začala některým uživatelům zobrazovat možnost nahrávání hovorů. Postupně se tato očekávaná funkce rozšířila, takže dnes by měla být k dispozici všem uživatelům telefonů Xiaomi, Redmi a Poco se softwarovou výbavou od Googlu.

Sledujte nás na Telegramu

Nové řešení bohužel přineslo několik nevýhod. Přestože oficiální nápověda k aplikaci Telefon tvrdí, že je možné automaticky zaznamenávat hovory z neznámých čísel či od vybraných kontaktů, v praxi tomu tak není. Záznam lze spustit výhradně ručně, a to tak, že v průběhu hovoru klepnete na tlačítko Nahrávat.

V tom okamžiku narazíte na další nevýhodu – aplikace totiž oběma stranám prostřednictvím hlasového upozornění sdělí, že „Tento hovor se teď nahrává“. Nahrávání lze ukončit tlačítkem Zastavit záznam, načež se oběma stranám ozve hláška „Nahrávání hovoru skončilo“.

Pořízené záznamy lze nalézt v aplikaci Telefon v sekci Poslední, kde jsou indikované ikonou mikrofonu. V sekci Nastavení-Nahrávky hovorů pak lze nastavit, zda se mají nahrávky automaticky mazat po 7, 14, nebo 30 dnech, případně Nikdy.

To je z hlediska nahrávání telefonních hovorů aktuálně vše. Proti minulosti nelze telefonáty nahrávat automaticky a je nutné počítat s tím, že druhá strana bude informována o zahájení záznamu. Zdá se, že postupem času přijdeme i o možné alternativní aplikace pro zaznamenávání telefonátů – psali jsme o tom ve článku Nahrávání hovorů na Androidu končí! Google stáhne všechny aplikace z Obchodu Play.

Další díly seriálu MIUI 13 – tipy a triky

 1. Domovská obrazovka a její možnosti – 2. díl
 2. Domovská obrazovka a její možnosti – 1. díl
 3. Jak na bezdrátový přenos souborů?
 4. Přenos souborů z mobilu do počítače kabelem
 5. Jak pořídit a sdílet snímek obrazovky?
 6. Co dělat s hláškou „This device is locked“?
 7. Co je režim Fastboot a jak se z něj dostat?
 8. Tajné kódy pro vstup do skrytých nastavení
 9. Jak na aktualizace MIUI a Androidu?
 10. Jak dostat Dynamic Island z iPhonů na Android?
 11. Jak skrýt ikonu NFC z oznámení?
 12. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 13. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 14. Jak nastavit a používat dualSIM telefon?
 15. Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?
 16. Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
 17. Jak nastavit telefon na zahraniční roaming?
 18. Témata aneb Jak snadno změnit vzhled MIUI
 19. Jak číst a psát SMS z počítače?
 20. Co dělat, když se po připojení k Wi-Fi v letadle nelze připojit k Wi-Fi?
 21. Aktivní displej (Always on Display; AoD)
 22. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 3. díl
 23. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 2. díl
 24. Aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení – 1. díl
 25. Jak ručně aktualizovat MIUI a/nebo Android?
 26. Jak poznat, zda máte evropskou, nebo globální verzi telefonu?
 27. Jak instalovat aplikace z neznámých zdrojů?
 28. Jak nastavit a omezit přístup aplikací k poloze?
 29. Proč a jak zapnout rozšíření operační paměti?
 30. Jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
 31. Zkuste nové widgety z MIUI 13 i na starším telefonu
 32. Postranní lišta a možnosti jejího nastavení

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 13. září.

Využíváte možnost nahrávání hovorů?

MIUI 13 – tipy a triky: jak upravit MIUI, aby vypadalo jako iOS z iPhonů?
MIUI 13 – tipy a triky

Máme tu úterý, a to na našem blogu znamená další várku tipů a triků pro nejnovější verzi grafické nadstavby, se Číst dál...

MIUI 11 – tipy a triky: servisní menu, režim pro vývojáře a skryté položky
MIUI 11 – tipy a triky

Máme tu první úterý roku 2020, což na našem blogu znamená, že vám přinášíme další tipy a triky pro MIUI Číst dál...

MIUI 11 – tipy a triky: základy ovládání aplikace Fotoaparát
MIUI 11 – tipy a triky

Ostříleným matadorům se může zdát prostředí aplikace Fotoaparát od Xiaomi intuitivní a snadno pochopitelné. Začátečníci a ti, kteří přecházejí z Číst dál...

Xiaomi 12X 5G Dual SIM

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milan
Milan
3 měsíců před

Na Xiaomi Redmi Note 10 Pro s MIUI 13, vie aplikacia True Phone nahrat hovor automaticky a bez hlasenia druhej strane.

Milan
Milan
3 měsíců před

Problém tam je. Tak, ako sa tu “oprášili” články k MIUI 12, tak aj ja som referoval tam k MIUI 12 k tomuto nahrávaniu. Skúsenosť je taká, že problém nastáva, keď dá človek počas hovoru mobil od ucha tak, že sa displej rozsvieti. Vtedy, či práve od toho miesta, je už nahrávka vo všeobecnosti “hluchá”. Spôsobuje to zrejme “senzor osvetlenia”, tuším sa preberalo, že sa na to využíva predný fotoaparát? Prípadne ma niekto opravte (marí sa mi ešte iný zvláštny spôsob, čo využíva nejak mikrofón hore i dole). A hovorím tu stále teda skúsenosť s Redmi Note 10 Pro. S vedomím si týchto “limitov” (a všetkým možným povolením práv pre aplikáciu) nemám problém nahrávku vyrobiť. A tuším nie je problém pri hlasitom odposluchu, ak tak niekto zvykne telefonovať, hovor sa zdvihne a nahráva prosto. Hlasitosť hovoru má tuším vplyv na záznam, dá sa meniť ručne počas hovoru, jediný problém nastáva pri tom neželanom rozsvietení displeja. Treba teda hovor zdvihnúť a telefonovať, no nedávať mobil už od ucha, čo býva problém pri dlhšom hovore, no inak človek “vydrží”, nie? 🙂

Milan
Milan
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

Pri pisani na mobile som nenaklikol spravne vlakno odpovede, patrilo to k prispevku vyssie a zaroven som teda hovoril stale skusenost s tou aplikaciou True Phone. Kde teda funguje zautomatizovanie nahravania a je bez hlasky druhej strane, ktoru teda zrejme “Telefon od Googlu” ma. Neviem, ako sa prip. sprava True Phone na inych mobiloch, no na RN10P mi nahravanie funguje OK, ked teda postupujem, ako som popisoval.
PS Spominate snimok, ale zrejme cosi neprebehlo, nie je tu ziadny obrazok, aj ked teda k aplikacii tel. od Google a nie tomu, co som myslel ja (True Phone).
Pekny den.

Martin
Martin
3 měsíců před

pro mne upgrade na MIUI 13 velké zklamání. nejenže přicházíme o nativní funkce jako nahrávání hovoru, ale mimo to jsme také přišli i o nativní podporu VoIP volání přes SIP klienta přímo naroubovaného do systému. a to bylo pro mne ještě zásadnější než nahrávat si hovory.

Patrik N.
Patrik N.
3 měsíců před

Nevím, ale mám dojem, že některé ty funkce nahrávání v Google dialer jsou, ale jsou skryté. Občas totiž po otevření tohoto menu tam něco takového je, ale v mžiku se to skryje. Možná blokování pro EU?

Patrik N.
Patrik N.
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

Nejspíš. Ono při načtení toho nastavení tam ty možnosti občas probliknou, takže to sw schová po načtení sekce.

Xxxxx
Xxxxx
3 měsíců před

Tak trochu v celom článku chýba informácia, že nahrávanie hovorov bez oznámenia druhej strane je nelegálne.

A to čo opisujete pri Google ako nevýhodu
“V tom okamžiku narazíte na další nevýhodu – aplikace totiž oběma stranám prostřednictvím hlasového upozornění sdělí, že „Tento hovor se teď nahrává“.”
Je len zabezpečenie toho aby nahratie prebehlo podľa zákona a teda s oznámením druhej strane.

A xiaomi zmenu týchto aplikácií spravila kvôli tomu aby ich nemusela neustále prispôsobovať európskym legislativam… Takto to robí za nich google

David
David
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

Samozřejmě, že není nelegální nahrávat si pro vlastní potřebu telefonní hovory – viz např. tento judikát: https://profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=11&id_article=239156&csum=5ed17b07 Pokud jste soukromá osoba a nevyužíváte to k podnikání nebo nejste úřad, tak jediné, co vám může hrozit POKUD TEN ZÁZNAM ZNEUŽIJETE (například jej zveřejníte nebo někomu dalšímu zašlete), je to, že vás ta (bez jejího vědomí) nahrávaná osoba může zažalovat u civilního soudu a požadovat náhradu nemajetkové újmy (a s vysokou pravděpodobností uspěje). Pokud budete chtít případně dále polemizovat, měl byste vědět, že jsem právník a mám zkušenosti i z oblasti ochrany osobních údajů.

David
David
Odpovědět  Xxxxx
3 měsíců před

Nahrávat si pro soukromou potřebu veškeré své vlastní hovory i bez upozornění druhé straně není nelegální – mýlíte se (jsem právník a zabývám se mimo jiné i ochranou osobních údajů). Nelegální je pouze následné zneužití takovéto nahrávky.

David
David
Odpovědět  Xxxxx
3 měsíců před
David
David
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Ještě doplním citaci z Obecného nařízení EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (GDPR):

čl. 2, odst. 2 písm. c): “Toto nařízení se nevztahuje na zpracování osobních údajů prováděné fyzickou osobou v průběhu výlučně osobních či domácích činností”.

Miloš
Miloš
3 měsíců před

Stačí do Xiaomi telefonů nahrát verzi globální ROM ve variantě pro TAIWAN nebo Indonésii. Ta používá XIAOMI aplikace na volání a SMS a pak to nahrává. Jen je třeba si koupit model, který se na těchto trzích prodává, aby taková možnost existovala.

Miloš
Miloš
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

Je. Je ji sice v seznamu horší najít, ale normálně na začátku seznamu je. Používám půl roku a krom těch XIAOMI věcí rozdíl nevidím.

Miloš
Miloš
Odpovědět  Miloš
3 měsíců před

ještě se trochu doplním, jsou to normální globální ROM s customizací pro ty regiony. Takže nabídka jazyků je asi stejná jako na EU. Teď jsem si vzpomněl, že tam přeci jen jeden rozdíl je. Dialer po instalaci zobrazuje rozsypaný čaj na klávesách, ale jde to snadno změnit. V jeho nastavení vyberte tu volbu, které nerozumíte a zvolte tu druhou možnost než je a to je ono 🙂

Palo
Palo
3 měsíců před

Mám Redmi Note 10 PRO a MIUI 13.0.13.0 a veselo nahrávam cez aplikáciu Cube ACR, nahrávky sa spúšťajú automaticky a druhá strana o nahrávke nevie, tak to má byť, takže pohoda 😛

Milan
Milan
Odpovědět  Palo
3 měsíců před

U mňa zavážilo v prospech aplikácie True Phone aj to, že som ňou nahradil tú od Google a bonus je pre mňa funkčné nahrávanie.

Palo
Palo
Odpovědět  Milan
3 měsíců před

Je to platená aplikácia? Nahráva aj do WAV či aký formát a kvalitu používaš?

Milan
Milan
Odpovědět  Palo
3 měsíců před

Noo, je platena aj free, neviem, ake limity ma ta free pripadne, mozes mrknut na Google Play, asi to tam uvedene bude.
V nastaveniach su formaty AMR, M4A, WAV.
Z nich som teda zvolil m4a, kde je dalej “sample rate” v tychto hodnotach (v Hz): 8000, 11025, 16000, 22050, 32000, 44100,48000. Rozhodol som sa pouzivat 16000 Hz, ako dostacujuce a aj tak hovor je rozumiet najma tak, ako ho pocujes v sluchadle a vyssim prevzorkovanim mu aj tak nepomozem, ak nie je cisty sam o sebe, na co nahravanie vplyv nema. Velkost je napr. 14min 30s mam 5MB, co som teraz pozrel, alebo 11:32 ma 4MB, 26:10 ma 9,1MB. Na hlasitost ma vplyv hlasitost pri hovore a ak ju mam moznost dat na max. (kvoli okoliu), tak je OK, vsetko zalezi, ako nahlas je druha strana. Kazdy hovor vsak v podstate vzdy rozumiet dobre (ak zabudnem, ci nemam moznost dat vyssiu hlasitost) na sluchadlach.
Ale najsam nahrava-la Nokia N8 so Symbianom, kde som na to pouzival ALON Software Dictaphone, ta to berie priamo z linky. 🙂 A do mp3 (aj wav, ale ten pre mna generuje zbytocne velke subory, nepracujem s nimi dalej, tak nepotrebujem.)

Milan
Milan
Odpovědět  Milan
3 měsíců před

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hb.dialer.free
viac ludi ju tu odporucalo a predinstalovane od Google nepovazovali za celkom optimalne, tak som rovno skusil toto a v jednej aplikacii som ziskal vlastne tri: True Phone Dialer & Contacts a aj to nahravanie. Skoro po roku zacala haprovat co sa tyka zobrazenia kontaktov, aj to niekto potom spominal, u mna to bolo/je pri kontaktoch, kde som si dal vsak specialny znak na zaciatok #, pri tych tusim – neviem, preco to robi, ale naprava nie je zlozita, odskrtnem zobrazenie kontaktov na SIM/telefone a potom ich opat v nastaveniach zapnem a kontakty su komplet. Kedze to bolo skoro rok ok, prisudzujem to nejakej aktualizacii androidu, ci skor MIUI, co vsak neovplyvnim a zrejme to vie narobit sarapatu aj s inymi aktualizaciami, ved aj ten Tmavy rezim som pouzival a uz nie je funkcny.

Palo
Palo
Odpovědět  Milan
3 měsíců před

No vďaka za info, zatiaľ síce nemám dôvod prejsť na inú apku, ale uložil som si ju a určite ju vyskúšam na druhom mobile, ale použijem keď bude treba 😉

Milan
Milan
Odpovědět  Palo
3 měsíců před

Ja som prave uspesne dal tu Cube ACR na sluzobny Samsung a kamoske na nejaky zakladny, tiez sluzobny Redmi a funguje OK. Tiez si myslim, ze to nemas dovod menit, ak to funguje. A na mojom sukr. Redmi si ponecham tiez ten True Phone, pretoze mi nahradila naraz tie viacere aplikacie a jej obsiahle moznosti nastavenia mi vyhovuju a to nahravanie mam ako bonus naviac, ako som pisal. A ked chcem, aby bola nahravka ok, tak si dam zalezat, aby mi to prosto nevypadlo – vid specifika nahravania, co som uvadzal (pre moj konkr. typ mobilu).
Zrejme sme uz problematiku slusne rozviedli 🙂 a kolegovia doplnili aj diskusiu o temu pohladu legislativy, vdaka. 🙂

Milan
Milan
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

Tak opat musim korigovat. Toto bolo vsetko teraz cerstve, in medias res a teda, nechal som si poslat tie nahravky z toho “MediaTek-u” a kamoska to sice pocuvala, no nie cele – jej hlas tam pocut, no nie, co som jej (druha strana) hovoril ja. Tak asi aj takto sa prejavuje ten problem. Nastaveni ma Cube ACR viac, ked bude cas, poskusa sa to a prip. by som info doplnil.

Mikik
Mikik
2 měsíců před

Tak to ja mam POCO F3. MIUI 13.0.4 a samozrejme v nastaveni nic neni (viz obrazky), ale tlacitko nahravat pri hovoru je sede/zablokovane. Doufal jsem, ze se tu dozvim nejaky trik na odblokovani. A nejspise ani to prehrani ROM nepopmuze- mam MIUI Global, ale pristroj je koupeny tady 🙁 .
Tak jsem se na ten tlf tesil a ted je mi k … , protoze 90-95% hovoru je prace a ze zaznamu jsem si na konci mesice delal resersi. Bez zaznamu nemam sanci a externi aplikaci tam nechci.
Asi budu pracovne pouzivat dal Redmi Note 7, ktery nema zadne cavyky a nahrava, uklada do cloudu – parada. Jen uz proste nestiha :-/

Čučkin
Čučkin
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobrý den. Mám POCO M3 Pro 5G,všechny aktualizace, aplikace Telefon od Googlu a bohužel mám tlačítko nahrávání při volání taky šedivé a tedy nefunkční

David
David
1 měsíc před

Jak aktivovat opětovné volání MIUI 13 děkuji.

50
0
Napište nám svůj komentář!x