Nabíjet telefon přes noc, nebo raději ne?
Pokud máte chytrý telefon, možná jste si tuto otázku alespoň jednou položili. Co se stane, když budete telefon nabíjet telefon přes noc? Sníží se životnost baterie? Je to bezpečné? Nejen na tyto dotazy se vám dnes pokusíme zodpovědět.
O nabíjení telefonů přes noc koluje spousta polopravd a dezinformací. Mnozí uživatelé si na jejich základě myslí, že nabíjením během několikahodinového spánku telefonu dojde k poškození zařízení, zkrácení životnosti či zničení baterie nebo dokonce explozi. Jaká je tedy pravda?
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Co se stane, když necháte telefon nabíjet přes noc?
Začněme základní premisou: mnoho lidí se domnívá, že nabíjení telefonu přes noc není správné, protože zbytečně dlouhé doplňování energie poškodí baterii. Hned v úvodu je nutné říci, že to možná platilo pro staré mobilní telefony, avšak dnešní smartphony a baterie se od té doby technologicky výrazně posunuly.

Mobilní telefony díky tomu můžete nabíjet přes noc a vůbec nic se jim nestane. Důvod je prostý: v okamžiku, kdy je baterie plně nabitá, se zařízení automaticky odpojí od přísunu proudu a proces nabíjení se tak zastaví. Určitě tedy nehrozí, že by nabíjení trvalo po celou dobu, po kterou budete spát.
Aktuální chytré telefony jsou poháněny lithium-iontovými či lithium-polymerovými akumulátory. Podrobně jsme se jejich rozdíly, výhodami a nevýhodami věnovali ve článku Lithium-iontová versus lithium-polymerová baterie: jaké jsou rozdíly?
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Jak prodloužit životnost baterie?
Každý typ baterie má stanovený určitý počet nabíjecích cyklů, které by měl během své životnosti vydržet, aniž by kapacita klesla pod určitou stanovenou mez. Platí, že optimálně byste měli baterii udržovat v rozmezí mezi 20 a 80 procenty kapacity. Pokud tyto hodnoty opakovaně překročíte, životnost baterie se (z dlouhodobého hlediska) sníží.

Pokud jste posedlí zdravím baterie svého telefonu, můžete se snažit zůstat mezi těmito hodnotami. Nenabíjejte nad 80 % úrovně nabití a nevybíjejte pod 20 %. Z dlouhodobého hlediska to prospěje zdraví akumulátoru. Překročení těchto hodnot samozřejmě neznamená, že dojde k poškození baterie nebo telefonu – pouze se o něco rychleji sníží životnost akumulátoru.
Upřímně řečeno – i na základě vlastní zkušenosti – můžeme konstatovat, že udržování baterie mezi 20 a 80 % nemá takový význam, abyste ho nějak zásadněji pocítili. Baterie na bázi lithia mají určitou životnost, která se prostě časem tak jako tak sníží a nelze tomu zabránit. Baterie prostě mají ze své podstaty tendenci se časem zhoršovat.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Tipy pro nabíjení telefonu
Místo ztrácení času těmito otázkami se podívejme na užitečnější témata. Pro zdraví baterie je například důležité nevystavovat telefon opakovanému přehřívání. Používejte originální nabíjecí adaptér a kabel, a naopak se z dálky vyhněte neoriginálnímu příslušenství.

Chraňte své mobil před náhlými změnami teplot (extrémní chlad – extrémní horko, či opačně). Pokud je to možné, snažte se zařízení během nabíjení nepoužívat. Jestliže to není nutné, nepoužívejte rychlé nabíjení – baterii telefonu ani tak neškodí vysoký proud či napětí, ale zahřívání, které je při rychlém nabíjení větší než při pomalém.
Dbejte na to, aby se zařízení během nabíjení nepřehřívalo, a pokud můžete, mějte ho na místě, kde není vystaveno zdroji tepla. Pokud nepotřebujete být neustále na příjmu, pak je dobré na telefonu během nabíjení dočasně deaktivovat datové přenosy, případně ho úplně vypnout.
Řešili jste otázku, zda nabíjet telefon přes noc?
Zdroj: xiaomiui.net.
„Mobilní telefony díky tomu můžete nabíjet přes noc a vůbec nic se jim nestane. Důvod je prostý: v okamžiku, kdy je baterie plně nabitá, se zařízení automaticky odpojí od přísunu proudu a proces nabíjení se tak zastaví. Určitě tedy nehrozí, že by nabíjení trvalo po celou dobu, po kterou budete spát.“
Rád by som sa pozastavil nad citovaným textom. Keď sa povedzme v strede noci zastaví proces nabíjania a zariadenie sa odpojí od prísunu prúdu – ako je možné, že neklesá úroveň batérie, ale až do rána ostáva na 100?
Podľa logiky sa naopak batéria dobíja po celú noc, po dosiahnutí 100% do nej ide už iba minimálny, udržovací prúd. Dokonca to má svoj názov, kvapkovité dobíjanie.
Btw fyzické zastavenie nabíjania počas noci malo moje staré HTC Evo 3D, tam sa pri dosiahnutí 100% batérie naozaj skončilo nabíjanie a ráno som bral do ruky mobil s 96% batérie.
Dobrý den,
ano, je pravda, že mě tato věc také zaujala, neb odpojuji telefon z nabíječky vždy se sto procenty.
Proto uvádím zdroj, aby bylo zřejmé, že jsem si to nevycucal z prstu. Každopádně se na toto téma zkusím ještě podrobněji zaměřit.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Zdravím, moderní telefony jako Samsung / Xiaomi / Realme když jsou připojené v noci na nabíječku tak po 100% se nabíjení přeruší. Nabíjení se spustí zase dle použitého čipu – některé berou 2%, některé jen 1%. Jelikož některé telefony dokážou během noci spapat i 12-18% (Amoled – zapnutý Always-ON), tak ráno tam bývá většinou těch 98 – 100%.
Osobně jsem tohle zkoušel na MI8, kdy jsem na SC nechal telefon na nabíječce a nějak jsem pak usnul a ráno tam bylo právě těch 98%.
S tím nabíjením je to těžké, baterie jako Li-Ion, Li-Pol mají nominální kapacitu těch 3.6 – 3.7V, ale nabíjí se na 100% na 4.2V / 4.25 u Li-Pol.
Příjemný zbytek dne
Dobrý den,
moc děkuji za věcné a užitečné doplnění podložené praxí. Já mám tedy Mi 9 vždy nabitou na sto procent bez ohledu na to, v kolik hodin vstávám. Z toho soudím, že si průběžně sosá z nabíječky, protože v klidu si telefon bere okolo 1,8 % za hodinu.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Technická: nominální kapacita baterií se neudává ve voltech. Možná myslíte nominální napětí?
Dobrý den,
děkuji za technickou připomínku. Myslím, že tak to pan Zdeněk myslel.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Odpovim jednoduse. Nabijeni se zastavi, ale telefon je dal „krmeny“ ze zdroje nabijecky. Proto telefon vydrzi zbytek noci az do rana na 100% a neprebiji se.
Navic muj Huawei P20 se nabije na 80% a dal se nenabiji. Vi na kolik je budik a spusti zbytek 20% dobijeni tak aby byl nabity v predstihu pred nastavenym budikem.
Z hlediska principu zastaveni nabijeni a „krmeni telefonu“ z nabijecky jde o vec totoznou. Vse si ridi cip nabijeni a napajeni v telefonu
Dobrý den,
moc děkuji za užitečné doplňující informace.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Nepoužívat rychlé nabíjení? A co když mám takzvanou rychlonabíječku kde pokaždé když zapnu abych si telefon nabil tak mi to ukáže rychlé nabíjení. Jen pro info mám Xiaomi redmi note 9 pro a ten má 33 wattů nabíječku takže mi tedy řekněte jak mám docílit pomalého nabíjení s originálním adaptérem. A druhá věc píšete používejte originální příslušenství včetně kabelu to je sice hezký ale taky by jste měli všem telefonům dát delší kabel než 30 cm. K mojemu telefonu byl dodán sotva 30 cm kabel tak jsem si holt musel koupit neoriginální dvoumetrový
Dobrý den, kratší kabel je pro to, aby se výkon přes kablík opravdu přenesl, je veliký rozdíl nabíjet přes QC 33W na větší délku než 0,75 cm. A nabíjet přes levný kabel znamená, že se výkon nepřenese celý (podobně to bylo na MicroUSB adaptérech, kdy na delším kabelu už na konci prostě těch 5V nebylo).
QC vždy nabíjí rychleji, po dosažení nějaké úrovně typicky 60-70% se výkon nabíjení sníží.
Já delší dobu používám Accu Battery , která ukazuje typicky spotřebu i výkon.
Dobrý den,
přesně tak. Ale hlavně si myslím, že pokud měl pán u telefonu skutečně jen 30cm kabel, tak to rozhodně nebylo originální balení.
AccuBattery používám také a je to aktuálně asi nejlepší nástroj na sledování stavu a spotřeby baterie.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
33 wattů není zase tak rychlé nabíjení, abyste se ho musel bát. To je z hlediska dnešních standardů spíše normální nabíjení. Zásadní je, že při něm nedochází k výraznějšímu zahřívání baterie a tím snižování její životnosti.
Pomalejšího nabíjení s originálním adaptérem nemáte šanci dosáhnout – nabíjecí proud a napětí řídí nabíjecí okruh telefonu, který komunikuje s adaptérem. Řešením je například nabíjení z USB portu počítače, nebo pořízení nabíječky s menším výstupním proudem – například 5 voltů a 2 ampéry (=10 wattů).
Redmi Note 9 Pro jsem recenzoval a určitě k němu nebyl tak krátký kabel. Součástí originálního balení byl kabel dlouhý přesně jeden metr. Obávám se, zda jste nekoupil použité nebo neoriginální zboží.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den.
Časem se by měla vybít celá baterie. Abyznovu aktivovat palivo v baterii.
Dobrý den,
to si myslím, že už v případě baterií založených na lithiu neplatí. Spíš jsem četl, že je pro ně dobré držet je nabité mezi 20 a 80 procenty.
Přeji hezký den.
Karel Kilián