Nové hodinky Xiaomi Watch H1 umí měřit krevní tlak a EKG
Tak trochu stranou pozornosti zůstal produkt, který Xiaomi představilo společně s novými telefony Xiaomi 14, Xiaomi 14 Pro a chytrými hodinkami Xiaomi Watch S3. Řeč je o zařízení s názvem Xiaomi Watch H1, které některá zahraniční média prezentují pod názvem Xiaomi Wrist ECG and Blood Pressure Recorder. Jak vyplývá z názvu, jde o hodinky, které umí měřit krevní tlak a EKG.

Svým způsobem se jedná o tlakoměr na zápěstí schopný zaznamenávat EKG s řadou dalších funkcí obvyklých pro chytré hodinky. Další zajímavou funkcí je detekce pádu s následnou aktivací tísňového volání, která funguje podobně jako na Apple Watch.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Hodinky Xiaomi Watch H1
Hodinky Xiaomi Watch H1 mají konzervativní, ale elegantní design. Jejich tělo vyrobené z hliníkové slitiny s rámečkem z nerezové oceli má rozměry 52,8 × 47,7 × 12,8 milimetrů a bez řemínku váží 48,5 gramů. Na pravé straně se nachází otočná vroubkovaná korunka a jedno mechanické tlačítko.

V balení jsou dva fluorokaučukové řemínky široké 28 milimetrů – ve velikosti M ho lze nastavit v rozmezí 130 až 160 milimetrů a ve velikosti L od 161 do 200 milimetrů. Dobrou zprávou je zvýšená odolnost proti vodě a prachu dle standardu IP68.

Na horní straně zařízení se nachází kruhová dotyková obrazovka s průměrem 1,43″. Jedná se o AMOLED panel rozlišením 466 × 466 obrazových bodů, z čehož plyne příjemná jemnost 321 ppi. Díky použité technologii mohou hodinky nabídnout funkci Always on Display (AoD).

Na spodní straně hodinek se nacházejí optické snímače schopné měřit tepovou frekvenci, úroveň okysličení krve, krevní tlak, EKG a teplotu pokožky. V útrobách se pak schovává senzor zrychlení, gyroskop, geomagnetický senzor a senzor okolního světla, který má na starosti automatické řízení úrovně jasu obrazovky.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Umí měřit krevní tlak a EKG
Jak zaznělo o odstavec výše Xiaomi Watch H1 umí díky senzorům měřit celou řadu zdravotních parametrů. Konkrétně jde o tepovou frekvenci, krevní saturaci (SpO2), krevní tlak, EKG a teplotu pokožky. Tep a okysličení mohou hodinky monitorovat v průběhu celého dne a lze nastavit upozornění na příliš nízké, nebo naopak vysoké hodnoty.

Co je poměrně zásadní: zařízení prošlo v Číně certifikací a Úřadem pro farmaceutické záležitosti je definováno jako zdravotnický prostředek třídy II. Měření krevního tlaku s přesností v rozmezí ± 3mm Hg je dosaženo pomocí „oscilometrického principu“. Hodinky využívají mikropumpu, která se nafoukne kolem zápěstí nositele, podobně jako běžná manžeta na měření krevního tlaku.

Algoritmus zpracování signálů je navržen tak, aby extrahoval platné EKG signály a eliminoval různá rušení. Díky tomu je dosahováno velice přesného snímání EKG, které lze sledovat a vyhodnocovat prostřednictvím mobilní aplikace Xiaomi Sports & Health. V Číně lze předat naměřené údaje odborníkům, kteří je vyhodnotí.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Další funkce hodinek Xiaomi Watch H1
Xiaomi Watch H1 pochopitelně nabízejí i další funkce, které jsou v segmentu chytrých hodinek obvyklé. K těm nejzákladnějším patří počítání kroků absolvovaných v průběhu dne, jejich převod na spálené kalorie a překonanou vzdálenost. Měří také počet stání v průběhu dne.

Nechybí ani pokročilé monitorování spánku, včetně průběhu spánkových fází. K dispozici je také sledování hladiny stresu s možností upozornění na příliš vysoký stres a následným provedením relaxačním dechovým cvičením. Dámy pak možná ocení možnost evidence menstruačního cyklu.

Hodinky umí měřit více než sto typů sportovních aktivit, jako je běh, jízda na kole, turistika, eliptický trenažér, veslovací trenažér atd. Díky podpoře satelitních pozičních systémů není nutné nosit s sebou při outdoorových aktivitách mobilní telefon. Xiaomi Watch H1 jsou schopné zaznamenat absolvovanou trasu, změřit její délku a další parametry.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Technické parametry
Hodinky Xiaomi Watch H1 se párují s telefonem pomocí bezdrátového protokolu Bluetooth 5.2. Mohou fungovat jako hlasité handsfree, což znamená, že na nich lze přijímat hovory, ale také z nich telefonovat (samotný hovor je však vždy realizován přes mobilní telefon). Pochopitelně nechybí možnost zobrazování notifikací z mobilu.

Podporují také NFC, nicméně je otázkou, zda bude využitelné pro bezkontaktní placení. Z hlediska určování polohy umí spolupracovat s pěti pozičními satelitními systémy: americkým GPS, evropským Galileem, ruským GLONASSem, čínským BeiDou a japonským QZSS.

Energii zajišťuje integrovaná a uživatelsky nevyměnitelná baterie s kapacitou 500 mAh. Ta by dle výrobce měla stačit až na 9 dní běžného používání, nebo 5 dní při zapnuté funkci Always on Display. Nabití zcela vybitých hodinek na 100 % by přes magnetickou nabíječku mělo trvat přibližně 70 minut.

Hodinky je nutné spárovat s mobilní aplikací Xiaomi Sports & Health, ve které lze následně sledovat dlouhodobý vývoj naměřených hodnot. Údaje je také možné sdílet s dalšími členy rodiny. V aplikaci lze také nastavit připomínky měření tlaku podle úrovně zdravotního rizika.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Hodinky Xiaomi Watch H1 – cena a dostupnost
Hodinky Xiaomi Watch H1 jsou aktuálně dostupné výhradně na domácím čínském trhu. Ve stávající verzi podporují pouze dva jazyky: čínštinu a angličtinu. Na crowdfundingovém serveru YouPin jsou nabízeny za 1 999 čínských jüanů, což je v přepočtu přibližně 6 330 Kč.

V tuto chvíli není známo, zda budou nabízeny i mimo Čínu. Přinejmenším z hlediska získání certifikací coby zdravotnického prostředku v rámci EU by to znamenalo poměrně zdlouhavý a finančně náročný proces. Zcela vyloučit ale jejich možnou dostupnost nemůžeme.

Pokud by se hodinky Xiaomi Watch H1 nakonec přeci jen prodávaly i v Česku, pak bude nutné počítat s o něco vyšší cenovkou. Prodejci by totiž k ceně v Číně museli připočítat náklady na dopravu, daň z přidané hodnoty, marži a samozřejmě i náklady spojené s certifikací.
Zaujaly vás hodinky s funkcemi měření tlaku a EKG?
Zdroj: xiaomiyoupin.com.
Dobrý den pane Kiláne,
certifikace je UK/US, protože se jedná o certifikát FDA, takže pokud je to v USA certifikované, tak snad pro EU by neměl být problém.
V podstatě stejný certifikát mají ty Huwei Watch D
Dobrý den,
no, na YóuPinu zmiňují jen certifikáty od čínských úřadů. Sice jsem v některých článcích zachytil informace o certifikaci FDA, ale nevím, zda se nejedná spíše o chybu v překladu. Přímo ten certifikát jsem nikde nenašel.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Jako kdyby byly i v Evropě a měly udělaný překlad do češtiny, bral bych je všem deseti. Teď mám Samsung hodinky a musím říci, že to je opruz, když se často odpojuji od Xiaomi 13 Pro…… I když na 11T Pro 5G sem fungovali úplně v pohodě……. Ale i tak bych chtěl plno věcí z Xiaomi… Mají celkem dost dobré věci, co se mi líbí.
Zdravím, tohle nikdo neví, v podstatě existuje pouze 1 alternativa a to je ten Huawei Watch D s cenou někde k 10 000.
Odpojování hodinek od Non-Samsung telefonů je kapitola sama pro sebe, bohužel většina zdravotních funkcí pro Watch 4/5/6, jsou omezena telefony Galaxy popř. patchem z XDA od danteho. U Galaxy musím nainstalovat celkem 3 aplikace a když jsem je zkoušel tak jely v pohodě (GW4Classic, GW5Pro -> S21 Ultra). Bohužel někdy pomůže až uvedení hodinek do továrního nastavení + vymazání cache playstore. Po srpnovém updatu na OneUI5 se při podobných problémech musí vymazat i Cache Partition.
Dobrý den,
je to přesně tak, jak píšete. Za mě nedává smysl kupovat si hodinky značky Samsung k jiné značce telefonu. Člověk by zbytečně platil za něco, co nebude moci využít na sto procent.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý večer, on v podstatě ten port z XDA byl dělaný především na starší GW4 classic, defacto se musí aplikace od něj sideloadovat do hodinek přes klasické adb. Pro mnoho lidí tohle znamená problém. Nikdo neví zda Samsung při dalších updatech něco neudělá, aby tohle řešení nešlo použít. Pro aplikace jako je ECG i BloodMeter jsou tyto aplikace pouze pro Samsung Galaxy a jsou instalovatelné do telefonu a hodinek pouze z Galaxy Store. Takže kdo nemá Samsung tak je nainstaluje jen přes ten port z XDA.
Dobrý den,
no, to by se mi asi u hodinek s touto cenovkou dělat nechtělo – stahovat odněkud aplikace, které se pak ani nebudou aktualizovat.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den, zdravotní funkce pro Samsung jsou jen a pouze pro telefony kde je Samsung Store. Takže ECG i tlak je pouze pro Samsung.
Nehledě na to, že ten port z XDA není nic moc pro laické instalování – v podstatě se musí na hodinkách pustit develooper mode a pustit tam adb. Do hodinek musím přes adb poslat ten port z XDA. Ono to funguje, ale bohužel poslední update co byl pro OneUI (povýšení na 5.0) na mnohých hodinkách způsoboval nadměrnou žravost a muselo se kvůli tomu udělat kompletní FR+HR + musela se vyprázdnit cache partition (a to se muselo udělat v recovery mode) – tím pádem celý port byl pryč a muselo se vše odznova.
Dobrý den,
no, to je právě to, co by se mi nechtělo absolvovat. Přeci jen hodinky za takovou cenu by prostě měly fungovat, a ne, že uživatel bude podstupovat takového martýrie.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
naprosto souhlasím. Právě proto o těchto produktech píšeme, protože Xiaomi má opravdu mnoho zajímavých věcí, o kterých by se mělo vědět.
Zda se Watch H1 dostanou do Evropy je velkou otázkou. Pokud by se tak stalo, dal by se překlad do češtiny čekat. Jestliže ale zůstanou jen na čínském trhu, tak čeština určitě nebude a ani nepůjdou spárovat s aplikací Mi Fitness.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
A cena je jaká
Dobrý den,
cena je uvedena na konci článku v kapitole Hodinky Xiaomi Watch H1 – cena a dostupnost.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Hodinky Chiaomi Watch H1 vypadá Dóst slušně v rámci své třídy….pokud sháníte chytré, Levné hodinky a jde vám o cenu, stejně jako kvalitu.
Mohu jen DOPORUČIT.
Dobrý den,
upřímně moc nevěřím tomu, že jste je měl možnost otestovat. Pokud vím, zatím se prodávají pouze v Číně.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den, jsou v současné době v Česku v nabídce nějaké hodinky/náramek od xiaomi, který by uměl měřit krevni tlak? Bohuzel zkusenosti s jinymi znackami jsou takove, ze se spatne paruji a nasledne pripojuji k telefonu od xiaomi. Diky za radu
Dobrý den,
bohužel, v tuto chvíli nejsou na evropském a tím pádem ani na českém trhu k dispozici žádné hodinky Xiaomi schopné měřit krevní tlak.
Pokud se nemýlím, umí to jen některé hodinky značky Samsung, ale mám dojem, že ta funkce byla k dispozici pouze ve spojení s telefonem téže značky.
Přeji hezký den.
Karel Kilián