Obrazovka během hovorů nezhasíná: jak otestovat senzor přiblížení?

Obrazovka během hovorů nezhasíná – to je jeden z poměrně častých problémů, který řeší nejen uživatelé telefonů Xiaomi. Následkem toho pak dochází k nežádoucímu stisku tlačítek na displeji, vedoucímu v některých případech i nechtěnému ukončení hovoru.

Co dělat, když obrazovka během hovorů nezhasíná?
Co dělat, když obrazovka během hovorů nezhasíná?

Protože se s tímto problémem setkáváme poměrně často (zejména v naší Poradně), rozhodli jsme se sepsat všechny dosavadní poznatky o příčinách a možných řešeních do jednoho článku. Snad tím pomůžeme všem, kdož na tuto nepříjemnost narazí.

Jak funguje zhasínání obrazovky během hovorů?

Zhasnutí obrazovky během hovoru má na starosti takzvaný senzor přiblížení (proximity sensor). Tato komponenta bývá umístěna v oblasti kolem předního fotoaparátu a na současných modelech je prakticky neviditelná.

Na některých starších typech byla tato komponenta viditelnější – obvykle byly v blízkosti většího otvoru pro přední foťák ještě dva menší: jeden pro senzor okolního světla a druhý pro snímač přiblížení. Jak se ale s rostoucí velikostí obrazovek začal zmenšovat prostor nad a pod displejem, senzory se staly nenápadnějšími.

Princip tohoto snímače je ve své podstatě prostý, neboť rozlišuje dva stavy: něco je blízko, nebo nic není blízko. V prvním případě, pokud probíhá hovor, dojde ke zhasnutí obrazovky, což je řešeno na softwarové/systémové úrovni.

Co když obrazovka během hovorů nezhasíná?

Důvodů, proč obrazovka během hovorů nezhasíná, může být celá řada. Patrně nejčastější příčinou je jeho zakrytí nebo znečištění, kvůli kterému snímač „nevidí“. Typicky se to stává při nesprávném nalepení ochranného skla – zejména časté to je v případě skel s rámečkem.

Tip číslo 1: zkontrolujte, zda oblast nad obrazovkou, kde je umístěn senzor přiblížení, není nějakým způsobem zakrytá, nebo znečištěná.

Na telefonech s aplikací Telefon od Xiaomi (tj. vyrobených cca do poloviny roku 2019) bylo možné zhasnutí obrazovky deaktivovat v nastavení této aplikace. Konkrétně se tato možnost skrývá v Telefon-Nastavení-Nastavení příchozího hovoru-Senzor přiblížení (aktivní).

Na současných mobilech Xiaomi pro evropský a globální trh jsou však aplikace Telefon, Kontakty a Zprávy nahrazovány aplikacemi od Googlu. V tomto případě aplikace Telefon zapnutí/vypnutí senzoru přiblížení neumožňuje. Čistě prakticky vzato, je to celkem pochopitelné – proč byste měli chtít, aby se tento snímač nepoužíval a telefon během hovorů nezhasínal?

Tip číslo 2: pokud máte mobil s aplikací Telefon od Xiaomi, zkontrolujte v Telefon-Nastavení-Nastavení příchozího hovoru, zda máte aktivní volbu Senzor přiblížení.

Redmi Note 10

Funguje senzor přiblížení?

Pokud jste vyloučili možnosti, že je senzor přiblížení zakrytý, znečištěný, či deaktivovaný v nastavení, pak je na čase zkontrolovat to, jestli vůbec funguje. Není to nic těžkého – telefony Xiaomi totiž obsahují skrytou servisní diagnostiku.

Tip číslo 3: zkontrolujte funkčnost senzoru pomocí interní servisní diagnostiky.

Test senzoru přiblížení takto:

  1. Otevřete Nastavení.
  2. Pokračujte do sekce O telefonu.
  3. Opakovaně klepejte na položku Verze jádra (v MIUI 12 ji najdete v sekci Všechny specifikace), dokud se nedostanete do nabídky CIT, což je servisní menu.
  4. Klepněte na položku Proximity sensor.
  5. Zakryjte oblast nad obrazovkou – hodnota by se měla změnit z 5 na 0.
  6. Pokud se změní, je senzor přiblížení v pořádku.
  7. Pakliže se nezmění, pak je pravděpodobně nějaký problém s tímto snímačem.
  8. Jestliže je hodnota od začátku 0, pak je senzor něčím zakrytý nebo znečištěný a doporučíme opět použít tip číslo 1.

Obrazovka během hovorů nezhasíná: poslední řešení

Pokud diagnostický test vykázal nějakou anomálii, pak může být důvodem proč obrazovka během hovorů nezhasíná buď softwarová chyba, nebo hardwarový problém (např. senzor nefunguje). Svými vlastními silami můžete vyloučit vliv softwarového problému uvedením telefonu do továrního nastavení. Tomuto tématu jsme se podrobně věnovali ve článku MIUI 11 – tipy a triky: jak obnovit telefon do továrního nastavení? – doporučujeme pokračovat tam.

Tip číslo 4: zkuste vyloučit softwarovou závadu obnovením telefonu do továrního nastavení.

Jestliže ani poté nezačne zhasínání obrazovky během hovorů fungovat tak, jak by mělo, lze celkem spolehlivě předpokládat, že nejpravděpodobnější příčinou je hardwarová závada. S tou doporučujeme obrátit se na servis, respektive (je-li telefon v záruční době) uplatnit záruku u prodejce.

Tip číslo 5: pokud ani po obnově do továrního nastavení obrazovka během hovorů nezhasíná, dejte telefon do servisu.

MIUI 12 – tipy a triky: rozdělení obrazovky a práce se dvěma aplikacemi
MIUI 12 – tipy a triky

Dnešní chytré telefony mají poměrně velké displeje, na které se vedle sebe bez problémů vejdou dvě aplikace. Byla by chyba Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak na aktualizace MIUI, Androidu a aplikací?
MIUI 12 – tipy a triky

Máme tu úterý, a to na našem blogu XM.cz již několik let znamená, že se budeme věnovat tipům a trikům Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak zálohovat fotky, až skončí Fotky Google?
MIUI 12 – tipy a triky

Hned v úvodu si vyjasněme zkratku v nadpise tohoto dílu tipů a triků pro MIUI 12: Fotky Google nekončí. Pouze Číst dál...

Poco X3 Pro
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Aventhb
Aventhb
9 měsíců před

Tip č3: servisní menu. Nestačilo by na číselníku telefonu vyťukat *#*#miui#*#* nebo-li *#*#6484#*#*

Lukáš
Lukáš
4 měsíců před

Zdravím,,,ja mám práve opačný problém počas hovoru na uchu zhasne ale keď dám dole tak sa nerosvieti… viete prečo?

Lukáš
Lukáš
Odpovědět  Karel Kilián
4 měsíců před

Všetko som odskúšal, stále je to stejne

Thomass
Thomass
8 dní před

U me dobry
Mam Redmi note 9 4/128

8
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x