Podrobný přehled připravovaných novinek v MIUI 12.5

V pondělí 28. prosince představilo Xiaomi novou verzi své grafické nadstavby MIUI. V tuto chvíli probíhá beta testování – stabilních sestavení pro první telefony bychom se mohli dočkat možná již v dubnu. Pojďme se zatím podívat na přehled dosud známých chystaných novinek v MIUI 12.5.

Nová verze má přinést vylepšení v oblasti soukromí a zabezpečení, nové Super Tapety, animace, systém haptické odezvy a celkovou optimalizaci. Například systémové aplikace by měly využívat o 32 % méně operační paměti a vykazovat o 17 % nižší spotřebu elektrické energie.

Super Tapety

Super Tapety se staly jedním z taháků MIUI 12. V nové verzi by měly spotřebovávat až o 40 % méně elektrické energie. Xiaomi chce touto funkcí proměnit obrazovku v imaginární prostor s impozantními scenériemi. Kromě vesmírných těles – Země, Marsu a Saturnu – se můžeme těšit i na ryze pozemské a abstraktní objekty.

V rámci novinek v MIUI 12.5 se můžete těšit na nové Super Tapety
V rámci novinek v MIUI 12.5 se můžete těšit na nové Super Tapety

Konkrétně bude k dispozici například animace hory, která se při odemčení zařízení přiblíží. Obloha a scenérie v tapetě bude měnit barvu na základě denní doby a obsahuje také jemné animace, které se spouštějí při přejíždění mezi stránkami na domovské obrazovce.

Dalším přírůstkem budou Super Tapety s geometrickými tvary v různých barvách a průhledností. V tomto případě budou k dispozici dvě varianty: světlá se světle modrým pozadím a tmavá s černým pozadím. V obou verzích se geometrické tvary budou pohybovat během přechodu mezi stránkami na domovské obrazovce.

Plynulejší efekty animací

Vývojáři upgradovali základní technologii pohybových efektů Light Cone. Nová verze by měla posunout schopnosti o další krůček dál. Zlepšení se týká všech pohybů v nejrůznějších scénářích, jež by měly působit přirozenějším a plynulejším dojmem.

 

Další z novinek v MIUI 12.5: plynulejší animace
Další z novinek v MIUI 12.5: plynulejší animace

Efekty by přitom měly běžet plynuleji i na slabších telefonech s méně výkonným hardwarem. Díky optimalizaci se podařilo dosáhnout snížení využití operační paměti o 35 % a o čtvrtinu nižší energetické náročnosti.

Více zvuků přírody

Od roku 2018 Xiaomi sází na přirozené přírodní zvuky, takže z telefonů zaznívají například kapky deště nebo ptáci. „Chceme tak poukázat na spojení mezi člověkem a přírodou.“ uvádí vývojáři v oficiálních materiálech.

Těšte se na zvuky přírody
Těšte se na zvuky přírody

V MIUI 12.5 se můžete těšit na nové zvuky, které byly zachyceny v pastvinách východní Afriky či jihoamerických deštných pralesech. Celkem byly zaznamenány zvuky více než 120 tvorů z celého světa ve stereo kvalitě.

Xiaomi 11 Lite 5G NE

Haptická odezva

Lidé získávají spoustu informací nejen zrakem a sluchem, ale také hmatem. Právě proto chce Xiaomi v MIUI 12.5 nabídnout rafinovanou zpětnou vazbu v podobě haptické odezvy. Tímto způsobem bude možné zprostředkovat více informací a přinést špičkový hmatový zážitek.

Haptická odezva
Haptická odezva

Ochrana osobních údajů

Jednou ze silných deviz MIUI 12.5 má být bezpečnost informací a ochrana soukromí uživatelů. Novinek v tomto směru je celá řada – jednou z nich je například ochrana schránky, která upozorní uživatele v případě, kdy se nějaká aplikace pokusí přistupovat ke kopírovaným datům.

Lepší ochrana soukromí
Lepší ochrana soukromí

Dalším ochranným prvkem bude možnost poskytovat vybraným aplikacím jen přibližnou polohu. Toto nastavení bude zcela v režii uživatele, který si bude moci vybrat programy, jež nebudou moci přistupovat k údajům o přesné poloze.

Do třetice všeho dobrého se můžeme těšit na něco, co Xiaomi označuje jako „izolovaný prostor“ („sandbox“). Do něj půjde například ukládat citlivé fotografie a další soukromé informace, ke kterým by se neměly dostat další aplikace.

Izolovaný prostor je jednou z novinek v MIUI 12.5
Izolovaný prostor je jednou z novinek v MIUI 12.5

Počítat můžeme také s výkonnějšími funkcemi ochrany soukromí na webu. MIUI 12.5 bude automaticky blokovat stahování škodlivého kódu z webových stránek a nabídne ochranu proti sledování ze strany provozovatelů webů.

Aplikace Poznámky

Velice zásadní vylepšení se chystají do systémové aplikace Poznámky. Měly by přinést lepší možnosti organizace a strukturování, ale i další novinky. Těšit se můžeme například na snadnější zadávání, jednodušší psaní, pohodlnější správu a funkci „táhni a pusť“.

Spoustu novinek přinese aplikace Poznámky
Spoustu novinek přinese aplikace Poznámky

Zmínit musíme možnost vytváření myšlenkových map jedním klepnutím, čtyři nové štětce a optimalizaci pro malování prstem. K dispozici má být také automaticky generovaná grafika či jednodušší práce s textem.

MIUI+

Jednu z nejzásadnějších novinek MIUI 12.5 Xiaomi představuje pod názvem MIUI+. Jedná se o možnost propojení telefonu s počítačem (dle dostupných informací má být k dispozici pro počítače s operačním systémem Windows).

MIUI+
MIUI+

MIUI tak má být možné použít také na laptopech a jeho použití je stejně snadné jako na mobilních telefonech. MIUI+ je o integraci mobilu a desktopu a má umožnit ovládat chytrý telefon z jakéhokoli počítače.

Xiaomi Health

Další novinky se týkají aplikace Xiaomi Health, která se orientuje na sledování zdraví a fyzické kondice. Protože stav srdce odráží zdravotní stav celého těla, přibude možnost měření tepu pomocí fotoaparátu mobilního telefonu.

Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Chystají se také osobní trenéři pro online sportovní aktivity, během kterých aplikace bude měřit nejrůznější hodnoty. Novinkou je vlastní algoritmus Spirit String 2.0, využívající umělou inteligenci, který by měl poskytnout přesnější rozpoznávání a záznam změn nadmořské výšky během cvičení.

Mi Cloud Service

Cloudová služba Xiaomi přinese jako novinku správce hesel, jehož cílem bude poskytnout bezpečný prostor pro uložení přihlašovacích údajů. Další novinkou v má být Mi Cloud Disk s automatickým převodem určitého typu fotek do PDF. Například fotografie pořízené na kurzech a přednáškách budou inteligentně oříznuty a automaticky převedeny na dokumenty, které lze upravovat a prohlížet na mobilních telefonech a počítačích.

Mi Cloud Service
Mi Cloud Service

Jednou z novinek v MIUI 12.5 má být také možnost sdílení polohy, kde bude možné (samozřejmě po udělení povolení) sledovat v reálném čase pozici rodinných příslušníků a přátel. Vylepšení se dočká také funkce pro hledání ztraceného či odcizeného telefonu.

Co říkáte na přehled připravovaných novinek v MIUI 12.5?

Zdroj: c.mi.com.

Oficiální seznam 27 telefonů, které dostanou aktualizaci na MIUI 12.5

Zatím není jasné, zda Xiaomi míní přeskočit verzi s číslem 13, nicméně již nyní je zřejmé, že MIUI 12.5 bude Číst dál...

Xiaomi oficiálně představilo MIUI 12.5: malý upgrade s velkými novinkami
Xiaomi oficiálně představilo MIUI 12.5: malý upgrade s velkými novinkami

Ačkoli pátky na našem blogu obvykle patří seriálu 3 (ne)známé produkty Xiaomi, dnes učiníme výjimku. Čínský výrobce totiž společně s Číst dál...

Velká aktualizace na obzoru: Xiaomi připravuje MIUI 12.5
Velká aktualizace na obzoru: Xiaomi připravuje MIUI 12.5

Aktuální MIUI verze 12 byla oznámena v Číně koncem dubna tohoto roku. Od té doby ji Xiaomi uvolnilo pro více Číst dál...

Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomi
Tomi
2 let před

super. tesime sa 🙂
pekna recenzia vdaka.

2
0
Napište nám svůj komentář!x