Představujeme novinky v MIUI 12 na obrázcích a videích – 5. díl

Středa – novinek je třeba! Máme tu páté pokračování našeho seriálu, ve kterém vám představujeme novinky v MIUI 12. Dnes se podíváme na nové zobrazení statistik využití baterie, kontrolu škodlivých aplikací pomocí Google Play Protect a možnosti nastavení přístupu aplikací k informacím o poloze.

Pokud chcete vědět, zda váš telefon dostane aktualizaci na MIUI 12, pak doporučujeme náš článek Aktualizace na MIUI 12 začnou koncem června, dostane je 48 telefonů. Novou verzi by měly dostat také všechny telefony, které nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu.

Představujeme novinky v MIUI 12 – 5. díl

Nové zobrazení využití baterie

Poměrně velké změny se odehrály v sekci pro sledování spotřeby elektrické energie – tedy v Nastavení-Baterie a výkon-Využití baterie. Kromě nového, graficky příjemnějšího stylu zde došlo i k funkčním změnám. Vedle klasického spojnicového grafu, zobrazujícího stav baterie v průběhu času, si můžete prohlédnout také sloupcový graf, který vám ukáže úbytky hodinu po hodině. V některých situacích může být tento způsob o něco přehlednější.

Patrně nejzajímavější novinkou v tomto směru je možnost podívat se, jaké aplikace spotřebovávaly energii jen v určitém časovém období. Ve spojnicovém grafu lze vybrat pouze zvolený úsek a dozvíte se, které programy nejvíce vybíjely baterii. V pohledu ve stylu sloupcového grafu stačí jen klepnout na konkrétní sloupec a žebříček vám odhalí „nejžravější“ aplikace.

To je poměrně šikovné hlavně v situacích, kdy telefon běží na baterii třeba dva či tři dny a najednou se začne rychleji vybíjet. V MIUI 11 a starších verzích je odhalení viníka obtížnější, zatímco v MIUI 12 se stačí podívat se, jaké aplikace byly energeticky nejnáročnější v poslední hodině nebo dvou.

Kontrola aplikací pomocí Play Protect

V tomto případě jde spíše o novinku v rámci operačního systému Android, kterou MIUI 12 dává více na oči. Jedná se o ochranu před škodlivými aplikacemi pomocí služby Google Play Protect, o které si můžete přečíst více na oficiálních stránkách nápovědy.

Kromě toho, že Google Play Protect kontroluje aplikace před jejich stažením a instalací, umí také vyhledávat v zařízení potenciálně škodlivé aplikace z jiných zdrojů. V případě zjištění potenciálně škodlivého programu vás upozorní, známé škodlivé aplikace pak z telefonu rovnou automaticky odstraní.

Pokud si chcete ručně ověřit, že aplikace ve vašem telefonu jsou v pořádku, stačí v Nastavení přejít do sekce Stav zabezpečení-Google Play Protect. Následně budete přesměrováni do Obchodu Google Play, kde lze tlačítkem Zkontrolovat zahájit kontrolu.

Xiaomi Mi Band 5

Poloha a její nastavení

Výrazného přepracování se dočkala nabídka pro nastavení přístupu k poloze. Ta je v Nastavení jako samostatná položka Poloha. A hned na prvním místě je přepínač, kterým možnost určování polohy zapnete, nebo naopak vypnete.

Pod ním následuje seznam aplikací, jež jako poslední požadovaly informaci o poloze. Snadno tak odhalíte programy, které ji zjišťují, aniž by k tomu měly důvod. Jejich kompletní, chronologicky seřazený seznam získáte po klepnutí na Zobrazit vše.

Velmi šikovná je sekce Oprávnění aplikací, v níž najdete všechny programy, které mají právo zjišťovat polohu (bez ohledu na to, zda tohoto práva využívají). Pokud se vám nelíbí, že nějaká aplikace může přistupovat k informacím o poloze, můžete jí to jednoduše zakázat.

V sekci Vyhledávání sítí Wi-Fi a Bluetooth pak můžete zapnout a vypnout možnost zjišťování aktuální polohy touto cestou. Pokud jsou tyto možnosti povoleny, bude telefon využívat k určování pozice okolní Wi-Fi a Bluetooth zařízení, a to bez ohledu na to, zda máte tyto moduly zapnuté.

Jednou z novinek je Služba určení polohy v nouzi. Doporučujeme nechat tuto funkci zapnutou, protože pokud budete volat na tísňovou linku, zobrazí se operátorovi vaše přesná pozice. Až dosud se přitom operátoři mohli spoléhat jen na určení polohy podle základnových stanic, kde byl poměrně značný rozptyl a nepřesnost. Službu určení polohy v nouzi použije telefon jen v případě, že vytočíte tísňovou linku nebo na ni pošlete SMS. Tímto způsobem lze ušetřit čas v okamžiku, kdy budete například hlásit dopravní nehodu v místě bez orientačních bodů. Více informací najdete ve článku Až za rok zavoláte o pomoc, telefon automaticky pošle záchranářům polohu na Živě.cz.

Další novinky v MIUI 12

Další tři novinky v vám v rámci našeho seriálu Představujeme novinky v MIUI 12 na obrázcích a videích ukážeme za týden, tedy ve středu 12. srpna. Pokud vás zajímá něco konkrétního, nebojte se napsat do komentářů pod článkem! Ochotně nasnímkujeme a natočíme to, oč nás požádáte. Pokud již máte poslední verzi MIUI, budeme rádi, když se podělíte o to, jaké novinky vás nejvíc zaujaly.

Další díly

Jaké novinky v MIUI 12 se vám líbí nejvíc?

Představujeme novinky v MIUI 12 na obrázcích a videích – 3. díl
Novinky v MIUI 12

Středa - novinek je třeba! Již potřetí přinášíme na našem blogu článek, ve kterém vám představíme tři novinky v MIUI Číst dál...

Představujeme novinky v MIUI 12 na obrázcích a videích – 2. díl
Novinky v MIUI 12

Středa - novinek je třeba! Proto vám přinášíme druhý díl seriálu Představujeme novinky v MIUI 12 na obrázcích a videích, Číst dál...

Představujeme novinky v MIUI 12 na obrázcích a videích – 7. díl
Novinky v MIUI 12

Středa, novinek je třeba! Tímto „sloganem“ již posedmé zahajujeme článek, v jehož rámci vám představujeme novinky v MIUI 12 na Číst dál...

Servis XM.cz
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Anonymní
Anonymní
1 měsíc před

proč nepřišla aktualizace na MIUI12 na Redmi Note8T

Anonymní
Anonymní
1 měsíc před

Dobrý den chci se zeptat jestli musím mít aplikaci záchranka nebo mi stačí po aktualizaci MIUI12 odešle automaticky telefon sám souřadnice IZS. Kdiž dojde ňakè události. Děkuji za odpověď.

Petr Kozohorský
Petr Kozohorský
Odpovědět  Anonymní
1 měsíc před

No, já Záchranku používám, protože proti jednoúčelové funkci v XM poskytuje mnohem větší funkcionalitu. Zkrátka nabízí toho podstatně více.

Aktualizace
Aktualizace
1 měsíc před

A kdy bude aktualizace na Redmi Note 8 Pro. Mluví se o konci června a přitom už máme srpen a stále nic.

Anonymní
Anonymní
1 měsíc před

Kdy se tedy předpokládá MIUI 12 na ředění note 8t?

Radmik
Radmik
1 měsíc před

A může se to psát pořád dokola a stejně se zase zeptá někdo další …

Výdrž na jedno nabití
Výdrž na jedno nabití
1 měsíc před

Dobrý den, tak jsem koukal na to nové využití baterie a nějak jsem to nepochopil, protože se mi ukazuje pouze posledních cca 24 hodin (aktivní 1 hod 37 min a pohotovostní 22 hod 7 min), ale telefon jsem odpojil z nabíječky už před cca 38 hodinami – takže se statistika neukazuje celá, jak to bylo v MIUI 11 a vlastně nevím, jak dlouho mi telefon vydrží na jedno nabití…
Lze toto nějak zjistit?
Děkuji, Aleš

Anonymní
Anonymní
1 měsíc před

Také by mě zajímalo, jak je to se sledováním spotřeby baterie.. Nevím, jestli je to chyba systému nebo aplikace, ale neustále mi to ukazuje, že využívám baterií 10 minut, 45 minut nebo dokonce 0 minut a stále dokola. Tudíž nevidím, kdy mi začne další cyklus baterie. Nejvíce mi to ukázalo 23 hodin a pak zase pár minut..

Xiaomi MI9 aktualizace
Xiaomi MI9 aktualizace
1 měsíc před

Dobrý den já mám Xiaomi MI9 a aktualizace stále nikde a to je už 5.srpna. Asi je někde něco špatně. Má nastavené automatické aktualizace a stále nic.

Miui 12
1 měsíc před

Proč jěště nepřišla miui 12 na redmi 9 měla přijít 28 července

Anonymní
Anonymní
1 měsíc před

Dobrý den chci se zeptat proč nedostává aktualizaci MIUI12 Redmi Note8T

Anonymní
Anonymní
1 měsíc před

Dobrý den chci se zeptat proč ještě nedorazila aktualizace na MIUI12 na Redmi Note8T Děkuji za odpověď a

Využití baterie
Využití baterie
1 měsíc před

Dobrý den,

tak ten nový přehled zobrazení využití baterie je pro mě k ničemu, neukazuje celkový čas na jedno nabití. 🙁 ukazuje nesmysly, nevím kde ty čísla bere. Běžně mi telefon vydrží 3-4 dny, ale v tomto přehledu vidím jenom jak dlouho byl telefon aktivně zapnutý, ale když ho vypnu, usne, tak to jde zase od nuly. Za mě zatím přínos MIUI 12 proti 11 žádný. To nové centrum oznámení jde naštěstí vypnout. Zmenšení aplikací nevyužívám, raději rychle přepnu mezi nimi. Je možné se nějak jednoduše vrátit zpátky na 11 bez ztráty dat a nastavení?

Petr Kozohorský
Petr Kozohorský
Odpovědět  Karel Kilián
1 měsíc před

Tak s tím bych souhlasil. Mně tam třeba chybí dříve dostupný údaj o době od posledního nabití. I ten pro mne totiž o čemsi vypovídal.

Juraj Hudik
Juraj Hudik
Odpovědět  Karel Kilián
25 dní před

No, toto ma uz dlhšiu dobu štve, pretože niečo podobne vyviedol aj Samsung na Galaxy Note 9 a vyšších, verím, ze aj starsich verziách. Je to totálne opicenie sa po iFoune, pretože si všetci títo somari myslia, ze je to „trendy“ !!! Že to urobí Xiaomi, este ako tak beriem, ale potrebuje to Samsung ??? Ved to je choré, aby som si sam musel vypocitavat dobu behu smartfonu od jeho nabitia !!! Matiku ovládam, spocitam si to kedykoľvek, ale Xiaomi tomu uz dal naozaj zlatý klinec! Ved X ludom vydrží telefón, hlavne s väčšou kapacitou batérie, kľudne aj 2-3 dni a teraz aby pracne dohladavali, kedy ho vlastne nabíjali? A nechcem !!! si inštalovať aplikáciu tretej strany, ked takúto informáciu mi ma dodať telefón automaticky. Ach jaj, nie, my ideme s dobou a sme borci… Choré!!!

Anonymní
Anonymní
1 měsíc před

Tak uvidíme, jestli na to vyjde časem nějaká aktualizace, zkusím jim schválně napsat, díky za adresu na Xiaomi. Jinak downgrade na předchozí verzi jsem se díval jak se dělá a je nutné smazat všechna uživatelská data a je možné riziko že se telefon brickne, tak do toho nejdu, nějak to zkousnu ten přehled o baterii. 🙂

Petr Kozohorský
Petr Kozohorský
1 měsíc před

To je zajímavé – autor popisuje Nové zobrazení využití baterie v prostředí MIUI 12 a já mám tuto novinku od vcerejška, tj. 12.8. v MIUI 11.0.9.0 global na svém Redmi Note 8T.

29
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x