Recenze Realme 8i: smartphone, který dělá vše jen napůl

Realme 8 není jen jeden smartphone, ale celá řada. Vedle jejího stejnojmenného středobodu jsme tak dostali od tohoto výrobce také telefony Realme 8 5G či Realme 8 Pro – oba nabízející o něco lepší výbavu než základní Realme 8. S menším zpožděním se však na trh dostává rovněž již tradiční model s písmenkem „i“ v názvu, který by měl představovat levnější, ale ne o moc hůře vybavenou alternativu. Jaké je Realme 8i a vyplatí se víc, než jeho stájoví kolegové? Na to se pokusíme najít odpověď v naší dnešní recenzi.

Obsah článku

Obsah balení Realme 8i

Uvnitř pronikavě žluté krabičky s výrazným nápisem „8i“ se vedle smartphonu samotného ukrývá také kouřový TPU obal, spona pro vytažení šuplíčku na SIM, USB-C kabel a základní manuály. Opomenut nebyl naštěstí ani napájecí adaptér. Ten má, v porovnání s ostatními členy rodiny Realme 8, nižší nabíjecí výkon a sice 18 W. Vzhledem k danému výkonu je pak i poměrně mohutný. Často se můžete setkat s i o třetinu menšími adaptéry, které nabídnou vyšší výkon.

Realme 8i balení

Realme 8i a jeho konstrukce a design

Design Realme 8i se nese ve znamení návratu k populárnímu konceptu plastových smartphonů, které na první pohled klamou tělem. Záda působí, že využívají sklo, nicméně – stejně jako v případě většiny smartphonů v této cenové kategorii – spoléhají na plast. Ten zdobí barevný přechod od stříbrné až po fialovou a světle fialový je i rám telefonu. Nejvýraznějším prvkem na zádech je pochopitelně modul s fotoaparáty. Ten působí, jakoby na zádech bylo nalepeno ještě sklo, ze kterého pak jednotlivé fotoaparáty vyčuhují. Celkový přesah modulu není ani 2 mm a sklíčka kryjící jednotlivé snímače jsou alespoň trochu chráněna nepatrně přesahující hranou.

Realme 8i recenze

 

Jelikož má Realme 8i jen 3 fotoaparáty, musel výrobce nějak vyřešit symetrické uspořádání této „plotýnky“ na zádech. A šel na to šalamounsky, kdy na místo jednoho snímače umístil přisvětlovací LED. Pokud telefon občas používáte pro posvícení si, možná vás zklame překvapivě slabý výkon této diody. Je to sice, pro mnohé nepodstatný, detail, osobně mě však až zaujalo jak špatně Realme 8i svítí. Telefon v rukou poměrně klouže a vzhledem k použití lesklého plastu jeho záda ráda zachytávají mastnotu a otisky. Na druhou stranu jistotě při držení Realme 8i výrazně pomáhají zakulacené okraje zad, díky kterým 194 gramů vážící telefon padne do dlaně pohodlně.

Realme 8i

Poco X3 Pro

Přední strana smartphonu je vcelku standardní a zaměnitelná s celou řadou smartphonů této cenové kategorie napříč různými výrobci. Připravte se tedy na průstřel v displeji – tentokrát umístěný v levém horním rohu – spolu s širší bradou na jeho spodní straně. Proti kvalitě zpracování pak nemám výhrad. Záda sice úplně přesně nenavazují na plastový rám, nicméně to je u podobných smartphonů vcelku běžný jev. Jinak je však konstrukce o rozměrech 164,1 x 75,5 x 8,5 mm zpracována kvalitně a na první pohled bytelně.

Realme 8i recenze

 

Rozporuplná tlačítka po bocích

Největším úskalím konstrukce Realme 8i je, možná trochu překvapivě, čtečka otisků prstů a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Když to vezmeme popořadě, tak problém čtečky otisků prstů spočívá v tom, že je integrovaná do tlačítka napájení, ale potřebovala by výraznější vybrání v rámu telefonu, nebo naopak přesah přes něj. Například Realme 7 má o něco málo více zapuštěnou čtečku do rámu a Xiaomi 11 Lite 5G NE zase spoléhá na čtečku, která i s tlačítkem mírně vystupuje nad okolní povrch. Díky tomu je pak čtečka snáze nahmatatelná palcem i poslepu. Realme 8i má však jen naprosto neznatelně zapuštěné tlačítko se čtečkou a tak je občas poměrně obtížné jej nahmatat na první dobrou. Minimálně s nalezením tlačítka výrazně pomůže přibalené pouzdro, pokud však raději používáte telefon bez něj, budete si muset zvykat.

Realme 8i otisk prstu

Osobně jsem se však s tímto řešením nesžil ani za 2 týdny používání Realme 8i. Další výtku, která se částečně týká ne úplně nejlépe vyřešeného tlačítka napájení, pak musím směřovat na tlačítka ovládání hlasitosti na levé straně telefonu. Toto řešení je pro Realme již tradiční, díky kombinaci s popsanými neduhy napájecího tlačítka a faktem, že tlačítka regulace hlasitosti jsou mu umístěny přímo naproti se mi nesčetněkrát stalo, že namísto vypnutí obrazovky telefonu jsem při nahmatávání správného tlačítka omylem pořídil screenshot. Přinejmenším k funkci samotné čtečky nemám zásadnějších výhrad. V rámci cenové kategorie je adekvátně rychlá a odemknutí telefonu pomocí otisku zabere přibližně jednu vteřinu. K dobru Realme 8i budiž také fakt, že tlačítko napájení při odemykání telefonu netřeba mačkat a stačí prst pouze přiložit.

Realme logo

Realme 8i má nejrychlejší displej ve své třídě

Patrně nejvýraznějším prvkem výbavy Realme 8i je jeho displej. Vždyť kolik smartphonů s cenou okolo 5 tisíc nabídne displej s obnovovací frekvencí rovných 120 Hz? Aby toho nebylo málo, jedná se o displej s adaptivní obnovovací frekvencí a to ve 4 krocích – 30, 60, 90 a 120 Hz. Nicméně je třeba mít stále na paměti, že 120Hz frekvence si užijete prakticky jen v rámci UI systému. Realme 8i totiž nemá dostatečný výkon, aby na něm běžely hry ve 120 snímcích za vteřinu, výrobce nicméně dle vlastních slov spolupracuje s vývojáři, aby i na své levnější telefony dostalo hry podporující alespoň 90 fps. Nepřekvapivě se pak jedná o IPS displej s FullHD+ rozlišením.

Poco F3

Realme 8i 120Hz displej

Displej podporuje DCI-P3 barevné spektrum a zobrazené barvy jsou přirozeně živé, nicméně ne líbivě přesaturované jako v případě AMOLED panelů. Čitelnost na slunci není vyloženě ohromující, ale jako dostatečnou se ji označit nezdráhám. Naopak minimální jas je velmi nízký, což je žádaná vlastnost, pokud se do telefonu zadíváte za tmy. Výtku bych ovšem měl k automatické regulaci, která jas stahuje velmi agresivně. Stačí aby bylo jen šero, jas je rázem na minimu a musí zakročit  Škoda také nepatrného prosvítání podsvícení po okrajích. To však není u levnějších smartphonů s IPS panely nijak výjimečné.

Realme 8i test

3,5mm jack žije!

Co se hlasitého přednesu Realme 8i týče, o ten se stará pouze jeden reproduktor na spodní hraně telefonu. Ten navíc nehraje ani nijak zvlášť kvalitně. Zvuk je plochý a maximální hlasitost by rozhodně mohla být na vyšší úrovni. Do sluchátek pak můžete zvuk dostat buď prostřednictvím Bluetooth, nebo 3,5mm jacku. V obou případech pak máte k dispozici takzvanou „Technologii Real Original Sound“. Což není nic jiného než 3 různé zvukové presety. Ty pak zastřešuje Smart režim, který by měl automaticky použít optimální nastavení zvuku. V praxi mi však tento chytrý režim příliš dobře nefungoval a raději jsem mezi režimy „Film, Hra a Hudba“ volil ručně sám. Navíc zde zcela chybí možnost vytvořit uživatelem definovaný režim, nebo tuto technologii zcela vypnout.

Hardware Realme 8i s menším ústupkem

Uvnitř smartphonu Realme 8i se ukrývá čipset MediaTek G96. Z jeho názvu bychom mohli vyvodit, že se jedná o nástupce, nebo přinejmenším vylepšenou verzi MediaTeku G95, jehož služby využívá například již recenzované Realme 7. Bohužel, opak je pravdou a tomuto čipsetu by slušel spíš název „MediaTek G94“. Procesor je v tomto případě identický se starším modelem a využívá dvě jádra Cortex-A76 s frekvencí 2,05 GHz a šest jader Cortex-A55 pracujících na frekvenci 2 GHz. Změna se však udála v oblasti grafického akcelerátoru. Čtyřjádrový čip Mali-G76 byl totiž nahrazen čipem Mali-G52 v jeho dvoujádrové verzi. Telefon je pak k dispozici ve variantách 4 / 64 a 4 / 128 GB, to nejsou ani na tuto cenovou kategorii nijak výjimečné hodnoty, okolo 5 tisíc můžeme najít i telefony s 6 GB RAM. Jedním dechem však musím dodat, že pro hladký běh systému by měly být 4 GB RAM zcela dostatečné.

Realme 8i konektorová výbava

V oblasti konektivity si Realme 8i rozhodně zaslouží pochvalu za dva sloty pro SIM a samostatný slot pro microSD kartu. Pokud by vám tak náhodou zvolená paměťová varianta nestačila, nebudete nuceni k volbě mezi druhou SIM a právě paměťovou kartou. Samozřejmostí je pak přítomnost USB-C, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.1 a NFC. Vymoženosti jako Wi-Fi 6 či 5G konektivita jsou pak nejen Realme 8i, ale drtivé většině telefonů v této cenové kategorii zatím odepírány. Co se GPS týče, ta fixuje polohu poměrně rychle a přesně. Během používání telefonu jako GPS navigace v autě jsem se pak nesetkal s žádným problémem.

Realme 8i benchmarky

Použití stejného procesoru, ale slabšího grafického čipu u Mediateku G96 potvrzují také výsledky benchmarků. Zajímavé je především sledovat rozdíly mezi dnes testovaným Realme 8i a starším Realme 7. Ty sice ukazují na lepší procesorový výkon v případě novinky, rozdíly však nejsou nijak zásadní a lze je přičíst například lepší optimalizaci systému, nebo samotného benchmarku. V případě grafického výkonu však Realme 8i ztrácí na svého nepřímého předchůdce okolo 15%. Slabší výkon grafiky se projevil i ve hrách. Call of Duty běží s přimhouřeným okem „stabilně“ na 60 fps nanejvýš na střední nastavení grafiky. RPG s otevřeným světem Genshin Impact se pak na Realme 8i drželo nad 30 fps pouze na nízké grafické nastavení.

Xiaomi Mi Band 7

AnTuTu Benchmark

Tradičně testujeme telefony v AnTuTu Benchmarku, který porovnává jejich výkony v oblasti procesoru, grafiky, paměti a uživatelské zkušenosti. Výsledkem je skóre, které slouží ke komplexnímu porovnání dvou a více zařízení.

3D Mark

Pokud hledáte benchmark, který co nejlépe prověří herní výkon (nejen) smartphonu, jen těžko najdete vhodnější nástroj než 3DMark. Stejně jako hra, také tento benchmark zatěžuje především grafické jádro použitého čipsetu.

Test Sling Shot Extreme OpenGL ES

Test Sling Shot Extreme Vulkan

Geekbench 5

Benchmark Geekbench 5 vyhodnocuje především výpočetní výkon a poměrně dobře odráží, jak se zařízení chová v běžných operacích, jako je surfování po webu či práce s dokumenty. Počítá zvlášť výsledky při zpracování jedním procesorovým jádrem a s více jádry.

Výsledky testů s jedním jádrem

Výsledky testů s více jádry

Operační systém a optimalizace

U telefonů s displejem o vyšší obnovovací frekvenci často zmiňuju, že právě více než 60 Hz skvěle podtrhuje povedenou optimalizaci systému. Bohužel to však funguje i naopak, což je i případ Realme 8i. Ne, že by zde bylo prostředí Realme UI 2.0 běžící nad Androidem 11 vyloženě zasekané, nicméně během testování jsem občas zaznamenal snížení plynulosti animací. Pro hráče bych mohl použít analogii právě s hraním hry, kdy vám snímkovací frekvence ze 120 fps najednou klesne na 30 fps. Také se stále držíte nad jistou minimální hranicí plynulosti, nicméně pokles snímkovací frekvence vnímáte a v tu chvíli se vám zdá, jakoby se obraz zardhával. Další výtku pak musím směřovat na agresivní správu operační paměti. I přes použití rozšíření RAM o 3 GB virtuální operační paměti jsem se často setkal s opakovaným spouštěním aplikace, kterou jsem před chvílí opustil.

Realme 8i aktualizace

Odlehčené MIUI?

Prostředí Realme UI 2.0 v jistých ohledech připomíná velmi dobře známé MIUI. Stejně jako nadstavba od Xiaomi totiž překrývá původní Android téměř bezezbytku. Přítomna je přepracovaná oblast s rychlými přepínači a notifikacemi, vlastní launcher či upravená nabídka nastavení. U některých součástí systému je sice znát designový vliv Androidu v jeho ryzí podobě, není však nijak zásadní. Například launcher integruje zpravodajský kanál Google Discover, ale narozdíl od jeho předešlé verze použité v Realme UI 1.0 již nemá lištu hledání u spodního okraje – což však řada uživatelů spíše uvítá.

V telefonu nechybí ani dnes tolik populární herní režim a plusový bod si Realme může přičíst za integraci funkce „klonování“ aplikací. Ta se může hodit například pokud potřebujete používat jednu aplikaci se dvěma účty současně a daná aplikace to standardně nepodporuje. Opomenout nelze ani předinstalované aplikace z dílny Realme. Ty jsou vesměs povedené a ze základních funkcí zde nic nechybí. Přítomen je správce telefonu pro odstranění starých a nepotřebných souborů, správce souborů je zase pěkně přehledný a zvládá i práci s nejběžnějšími formáty archivů. Kalkulačka sice nezvládá veškeré vědecké funkce, zato nabídne převodník základních jednotek i světových měn. Předinstalovaná galerie řadí fotky po vzoru iOS – z mého pohledu poněkud nelogicky – od spodu nahoru.

Xiaomi Mi Band 5

Baterie a nabíjení

Jedním z velkých lákadel Realme 8i by mohla být výdrž baterie. Ta má kapacitu 5 000 mAh a pokud nepatříte mezi vášnivé hráče mobilních her, nebo uživatele, co téměř nepustí svůj smartphone z rukou, zajistí telefonu až dvoudenní výdrž na jedno nabití. Já jsem v praxi plné mailů, komunikace přes instant messengery, pár hodin poslechu hudby, trochy telefonování a sledování YouTube vcelku pohodlně dosáhl na 8 hodin aktivního používání se zapnutým displejem. Výjimečně jsem pak sahal až po deseti hodinách na jedno nabití. Škoda jen (ne)podpory rychlého nabíjení. Maximum je zde totiž 18W a přesně takový výkon má i dodávaný adaptér, kterému trvá doplnit energii z 15 na 100 % nepatrně přes 2 hodiny.

Realme 8i baterie

Fotoaparát Realme 8i

Na zádech Realme 8i se nachází modul fotoaparátů se čtveřicí plotýnek. Reálně však pro pořizování snímků využijete pouze dvě z nich. Jak jsem již zmínil výše, jednu pozici totiž výrobce využil pro osazení nepřesvědčivé LED. Další pak poskytuje útočiště senzoru pro lepší zachycení hloubky ostrosti. Na zádech pochopitelně nalezneme také objektiv patřící primárnímu fotoaparátu a sestavu uzavírá makro fotoaparát.

Realme 8i 50MPx fotoaparát

Hardware fotoaparátu

  • 50MPx primární snímač, 0.64 µm, f/1,8, PDAF
  • 2MPx makro kamerka, f/2.4, FF
  • 2MPx senzor pro zachycení hloubky ostrosti

Jak fotí Realme 8i?

Musím se na rovinu přiznat, že od primárního fotoaparátu Realme 8i jsem velká očekávání neměl. Možná i proto jsem byl ve finále vcelku mile překvapen. Pokud se na snímky dívám optikou ceny Realme 8i, jsou až překvapivě ostré a detailní. Opravdu mě překvapil na tuto třídu smartphonů velmi dobrý dynamický rozsah a kontrast. Co se barev týče, těm ve výchozím stavu pomáhá umělá inteligence, která zaručuje o něco saturovanější podání snímků. Pokud však preferujete reálnější (a pro někoho možná mdlé) barvy, stačí tohoto pomocníka deaktivovat.

Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Pochopitelně nechybí ani podpora HDR, včetně automatiky pro jeho aktivaci. Právě s aktivním HDR dokáže Realme 8i pořídit snímky s velmi dobrým dynamickým rozsahem. Zároveň se ale po aktivaci HDR začínají na snímcích nepatrně slévat detaily. Nižší cenovka zařízení se projeví s ubývajícím světlem, kdy začíná narůstat míra šumu, ovšem i v tomto ohledu je se Realme 8i drží v nadprůměru cenové kategorie. Při pořizování snímků v noci pak silně doporučuji použít noční režim. Bez něj jsou totiž noční snímky plné šumu a neostré. S aktivací nočního režimu pak dojde k výraznému snížení množství šumu na snímcích a zaostření. Zvýšení ostrosti je pak nejvíce patrné na hranách focených objektů, kde je však bohužel až příliš agresivní.

Druhým a posledním reálně využitelným fotoaparátem na zádech Realme 8i je 2MPx makro fotoaparát. Vzhledem k absenci automatického ostření musíte daný objekt fotit ze správné vzdálenosti. Poté dostanete vcelku použitelné, ovšem na nízké rozlišení trpící snímky. V praxi se mi přesto více osvědčilo pořizovat makro snímky s využitím primárního fotoaparátu a digitálního přiblížení.

Ukázka videa

Závěr recenze Realme 8i

Vše, co Realme 8i dělá, dělá tak nějak na půl. Na jednu stranu nabídne poměrně zdařilý displej se, v této ceně nevídanou, 120Hz obnovovací frekvencí. Na stranu druhou však má nespolehlivou regulaci jasu. Ve výbavě mu nechybí dobře fungující čtečka otisků prstů, ovšem špatně nahmatatelná a s nevhodně umístěnými tlačítky pro regulaci hlasitosti přímo na protější hraně. Hardware sice nabídne více než dostatečný výkon pro každodenní používání, nepříliš povedená optimalizace jej ale drží zpět.

Alespoň v oblasti fotoaparátu bylo Realme 8i milým překvapením, byť někdo by mohl namítat, že i v této cenové hladině se najdou smartphony disponující ultraširokoúhlým fotoaparátem. V podstatě jedinou oblastí, která je zcela bez výhrad je výdrž baterie… tedy… vlastně až na to 18W nabíjení. Je to přitom velká škoda. Realme 8i je totiž bezesporu smartphone, který se mohl snadno pasovat na jednu z nejlepších voleb mezi telefony s cenou do 5 tisíc korun. Pokud by se ale výrobci podařilo popasovat alespoň se softwarovými neduhy, bylo by za svou cenu Realme 8i hned mnohem lákavější volbou.

Cena a dostupnost

Telefon Realme 8i je k dispozici ve dvou barevných variantách a sice testované fialové „Stellar Purple“ a černé „Space Black“ a to v paměťových variantách 4/64 GB a 4/128 GB.

 

Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x