Recenze Poco M3: levný telefon střední třídy s vynikající výdrží

Telefon Poco M3 byl představen koncem listopadu 2020 a kromě neokoukaného vzhledu zaujal příznivou cenovkou. díky které ho můžete označit jako vyzyvatele modelové řady Redmi Note 9. Jaký je v praxi a kde jsou jeho silné i slabé stránky? Nejen to vám prozradí naše recenze Poco M3.

Obsah recenze Poco M3

Recenze Poco M3 začíná rozbalováním

Telefon Poco M3 přichází v kanárkově žluté kartónové krabičce s černými nápisy. Kromě názvu zařízení je na horní straně zdůrazněna nadprůměrná kapacita akumulátoru 6000 mAh. Ze štítku na boku jsme se dozvěděli, že budeme testovat levnější variantu se 4 GB operační paměti a 64GB interním úložištěm v modré (Cool Blue) barvě.

Telefon Poco M3 přichází v kanárkově žluté kartónové krabičce
Telefon Poco M3 přichází v kanárkově žluté kartónové krabičce

Po odklopení víka se objeví papírová pošetka, ve které se nachází poměrně robustní transparentní obal s krytkou nabíjecího konektoru, záruční list, dokumentace a prostředek na otevření šuplíčku pro SIM karty a paměťovou kartu.

Příslušenství k telefonu Poco M3
Příslušenství k telefonu Poco M3

Dále se v balení nachází telefon, který je doslova ze všech stran oblepený transportní fólií. Výrobce ji využil k propagaci hlavních taháků tohoto modelu, k nimž patří například 6,53″ obrazovka, duální reproduktory, baterie s kapacitou 6000 mAh nebo procesor Qualcomm Snapdragon 662.

Recenze Poco M3 začíná rozbalováním
Recenze Poco M3 začíná rozbalováním

Nabíječka

V „nejnižším patře“ krabičky jsme našli asi metr dlouhý kabel s koncovkami USB-A a USB-C bílé barvy. Kromě nabíjení ho lze použít také k připojení telefonu k počítači a přenosu dat, jak jsme popsali ve článku MIUI 10 – tipy a triky: jak připojit telefon kabelem k počítači?

Nabíječka k telefonu Poco M3
Nabíječka k telefonu Poco M3

Už dávno neplatí, že levnější telefony lze nabíjet jen velmi pomalu. To by v případě Poco M3 se 6000mAh baterií nebylo zrovna praktické. V balení se proto nachází adaptér MDY-11-EP s maximálním výkonem až 22,5 wattů. Samotný telefon podporuje nabíjení až 18 watty, což tato nabíječka splňuje s rezervou.

Poco M3 zepředu

Největší část přední strany – přesněji řečeno 83,4 % – zabírá obrazovka s velkolepou úhlopříčkou 6,53″. Je naprosto jasné, že se tento fakt podepsal jak na rozměrech, které jsou 165,3 × 76,8 × 9,4 milimetrů, tak i na hmotnosti 215 gramů.

Xiaomi Mi 11
Poco M3 zepředu
Poco M3 zepředu

Přes svou velikost se telefon velmi příjemně drží v dlani, k čemuž přispívají jak záda s příjemnou texturou, tak i dobré vyvážení. Kladné body musíme připočíst i za zvýšenou odolnost proti vodě a prachu. Standard IP53 značí omezenou odolnost proti stříkající vodě a dobrou prachotěsnost. Nemusíte se tak bát používat mobil v jemném dešti nebo sněžení.

Obrazovka s úhlopříčkou 6,53 palců
Obrazovka s úhlopříčkou 6,53 palců

Rámečky kolem obrazovky nejsou úplně tenké – odtučňovací kúru by snesl hlavně ten pod obrazovkou. Přední fotoaparát se nachází v decentním kapkovitém výřezu situovaném u horní hrany displeje.

Velká obrazovka Poco M3
Velká obrazovka Poco M3

Na hraně mezi přední stranou a horní hranou se pod mřížkou nachází reproduktor pro hovory a také prakticky neviditelný senzor přiblížení a snímač okolního světla. Bohužel zcela chybí notifikační LED, což je u telefonu s LCD obrazovkou, který neumí funkci „Always on Display“, obzvláště velká škoda.

Poco M3 zezadu

Nutno konstatovat, že zadní strana Poco M3 se vysloveně povedla a dává telefonu vizáž, díky které ho rozeznáte od všech ostatních. S ohledem na cenovou kategorii je pochopitelně plastová, což ale není na škodu. Modrá varianta má na zádech na omak příjemnou texturu, díky které neklouže v dlani.

Poco M3 zezadu
Poco M3 zezadu

Nejzajímavějším prvkem je lesklý obdélník černé barvy, zabírající zhruba čtvrtinu zadní strany. Kromě modulu se třemi fotoaparáty se v něm nachází velmi výrazné stříbrné logo POCO. Někomu to možná může připadat jako obrovský nápis ADIDAS na mikině či teplácích, nám však taková deklarace značky připadá docela nápaditá.

Poco M3
Poco M3

Modul fotoaparátu, obsahující kromě tří objektivů ještě LED blesk, vystupuje nad okolní povrch jen zcela minimálně. Když dáte mobil do přiloženého obalu, nebude dokonce vystupovat vůbec. Povedený design tak hyzdí jen poměrně viditelné logo CE a škrtnutá popelnice, naznačující, že byste produkt neměli po skončení životnosti vyhazovat do běžného odpadu.

Hrany Poco M3

Naši procházku po hranách telefonu Poco M3 začneme na pravé straně. Zde jsou v horní třetině umístěna plastová tlačítka pro nastavení hlasitosti. O něco níže pak najdeme tlačítko pro zapnutí/vypnutí, respektive rozsvícení/zhasnutí obrazovky. V tomto tlačítku je integrována čtečka otisků prstů.

Tlačítka na pravé hraně
Tlačítka na pravé hraně

Během hovoru jsou při držení v pravé ruce všechna tlačítka snadno dosažitelná palcem. Jejich stisk je jasný s jemnou hmatovou i zvukovou odezvou v podobě jemného cvakání. Pozitivně hodnotíme skutečnost, že k odemknutí telefonu stačí jen přiložit prst – není tedy nutné tlačítko mačkat.

Poco X3

Na horní hraně se nachází 3,5mm konektor pro připojení sluchátek, což dnes už není úplně běžné. Dále je zde štěrbina infračerveného vysílače, díky kterému lze telefon používat jako dálkový ovladač spotřební elektroniky. Další výjimečností je mřížka druhého hlasitého reproduktoru – ty má Poco M3 dva a může tak nabídnout v této kategorii takřka nevídaný stereofonní zážitek.

Horní hrana telefonu Poco M3
Horní hrana telefonu Poco M3

Na levé hraně je šuplíček na paměťové a SIM karty. Otevřít ho lze prostředkem, jež je součástí balení, nebo třeba jehlou či kancelářskou sponkou. Jedná se o kombinovaný slot, což v praxi znamená, že do telefonu lze nainstalovat dvě SIM karty velikosti nanoSIM a současně jednu paměťovou kartu formátu microSD.

Kombinovaný slot na levé hraně
Kombinovaný slot na levé hraně

Na dolní hraně najdeme štěrbinu mikrofonu a konektor USB-C, sloužící k nabíjení a případně i k připojení telefonu k počítači. Kromě toho je zde mřížka primárního hlasitého reproduktoru, které jsou, jak jsme řekli výše, dva.

Spodní hrana telefonu Poco M3
Spodní hrana telefonu Poco M3

Obrazovka Poco M3

Poco M3 je z hlediska procesoru telefon střední třídy, jeho cenovka pak míří až k nižší středí třídě. Je proto jasné, že nebude vybaven obrazovkou AMOLED, ale levnějším typem IPS LCD. Je tak nutné v tomto směru počítat s jistými kompromisy, jako je méně výrazná černá, menší kontrast či absence funkce Always on Display.

IPS LCD obrazovka
IPS LCD obrazovka

Na druhé straně se můžete těšit na realistické podání barev a opravdu velkou úhlopříčku 6,53″, na které telefon zobrazuje 2340 × 1080 obrazových bodů. Z toho plyne poměr stran 19,5:9 a velmi pěkná jemnost 395 ppi.

Displej potěší certifikátem TÜV Rheinland, značícím snížené vyzařování modrého světla, díky čemuž byste měli mít klidnější a kvalitnější spánek. Ochranu obrazovky zajišťuje starší a o něco levnější odolné tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 3.

Čtečka otisků prstů

U telefonů s LCD displejem nelze umístit čtečku otisků prstů do obrazovky. Výrobci tak zbyly v podstatě dvě možnosti: nainstalovat ji na záda, nebo na jednu z hran. Poco to vyřešilo elegantně: integrovalo čtečku do tlačítka pro zapnutí/vypnutí telefonu, situovaného na pravé hraně.

Čtečka otisků prstů v tlačítku pro zapnutí
Čtečka otisků prstů v tlačítku pro zapnutí

Toto řešení považujeme za jedno z nejlepších – při uchopení telefonu do dlaně pravé ruky čtečka doslova pasuje na palec, který stačí jen přiložit a mobil se prakticky neprodleně odemkne. Pro leváky to ale patrně tak pohodlné nebude.

Poco X3
Tlačítko pro zapnutí s integrovanou čtečkou
Tlačítko pro zapnutí s integrovanou čtečkou

Výkon čtečky hodnotíme jako velmi dobrý, možná až skvělý. Prakticky vůbec jsme nemuseli načítat prst opakovaně a telefon se odemykal během zlomku sekundy. Problémy dělaly pouze vysloveně mokré prsty.

Odemykání obličejem

Poco M3 je vybaven předním fotoaparátem s rozlišením 8 Mpx. Ten by byla škoda nevyužít pro odemykání obličejem. Tuto možnost je nejprve nutné aktivovat v Nastavení-Heslo a zabezpečení-Odemknutí pomocí obličeje.

V následujícím kroku je uživatel poučen, že tento způsob je méně bezpečný než používání PINu, hesla, nebo vzoru. To je dané tím, že telefon pouze porovnává obličej před obrazovkou s uloženým snímkem. Nejedná se tak o žádné trojrozměrné skenování jako v případě iPhonů. V současném sestavení MIUI lze přidat více oprávněných tváří, takže pokud například chcete usnadnit odemykání telefonu dalším členům rodiny, není to problém.

Otázkou je v tomto případě praktická využitelnost. K tomu, aby telefon začal rozpoznávat vaši tvář, je nejprve nutné stisknout tlačítko pro zapnutí. V něm je však umístěná čtečka otisků, která odemkne telefon na základě rozpoznání prstu. Na odemykání obličejem tak ve většině případů vlastně vůbec nedojde.

Odemykání tváří tak dává smysl pouze v případě, že v Nastavení-Zamykací obrazovka povolíte funkci Probudit displej dvojitým poklepáním nebo deaktivujete odemykání otiskem prstu. Rozpoznávání obličeje funguje velice pěkně, telefon se odemkne prakticky hned, ale přeci jen o něco pomaleji ve srovnání s odemykáním otiskem.

Hardwarová výbava

Srdcem telefonu Poco M3 je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 662, který je novinkou letošního roku. Čtyři výkonnější jádra Cortex-A73 mají maximální taktovací frekvenci až 2,0 GHz, další čtyři úsporná Cortex-A53 pak 1,8 GHz.

Srdcem telefonu Poco M3 je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 662
Srdcem telefonu Poco M3 je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 662

Čip je vyráběný 11nm procesem a z hlediska výkonu řadí telefon do střední třídy. Nabízí podporu mobilních sítí čtvrté generace a rychlých datových přenosů LTE. Jeho zajímavostí je, že jako první Snapdragon šestkové řady podporuje až tři zadní fotoaparáty.

Náročnější grafiku zajišťuje akcelerátor Adreno 610, vyznačující se podporou standardů OpenGL ES 3.2, OpenCL 2.0 a Direct3D 12 (FL 12_1). Stejnou grafiku nabízí například procesor Snapdragon 665, který můžeme znát z telefonů Redmi Note 8, Redmi Note 8T, Xiaomi Mi A3 či Xiaomi Mi CC9e.

Servis XM.cz

Z hlediska dalšího hardwaru je na výběr ze dvou variant, lišících se velikostí a typem interní paměti. Obě verze mají 4 GB operační paměti v modulech LPDDR4X, levnější přichází se 64GB úložištěm typu UFS 2.1, dražší pak nabízí novější a výkonnější 128GB úložiště typu UFS 2.2.

Pokud by vám tento prostor nestačil, pak vězte, že do telefonu lze nainstalovat paměťovou kartu microSD s kapacitou až 512 GB, pro kterou má Poco M3 vyhrazený dedikovaný slot. Nebudete se tak muset rozhodovat mezi dvěma SIM kartami, nebo jednou SIM a jednou paměťovkou.

Benchmarky

Pochopitelně nás velice zajímalo, jak si povede nový procesor Qualcomm Snapdragon 662 v porovnání výkonu s ostatními čipy. Jedním ze způsobů, jak to zjistit, bylo porovnání výkonu v syntetických benchmarcích.

V loňském roce jsme změnili používané benchmarky – vypustili jsme starý GeekBench 4 a nahradili ho herně orientovaným 3DMarkem. Jako obvykle zdůrazňujeme, že benchmarky nejsou odrazem toho, jak se telefon chová v reálných podmínkách, nicméně mohou mnohé napovědět. Přinejmenším ukazují, kam se z hlediska poskytovaného výkonu řadí.

I letos hodláme používat jednotnou metodiku: nejprve telefon restartujeme, poté postupně provedeme pět měření daným benchmarkem. Nejlepší a nejhorší výsledek škrtáme, ze zbylých tří následně počítáme průměrnou hodnotu.

AnTuTu Benchmark

Tradičně testujeme telefony v AnTuTu Benchmarku, který porovnává jejich výkony v oblasti procesoru, grafiky, paměti a uživatelské zkušenosti. Výsledkem je skóre, které slouží ke komplexnímu porovnání dvou a více zařízení. Z žebříčku jsme odstranili telefony testované staršími verzemi AnTuTu, jejichž výsledky nebyly srovnatelné.

Nutno konstatovat, že výsledky tohoto testu víceméně odpovídaly očekáváním – Poco M3 se 180 594 body skončil za loňskou řadou Redmi Note s procesory Snapdragon 720G, ale výrazně překonal low-endový model Redmi 8.

Chytrý telefon Xiaomi Mi 11 Lite

Geekbench 5

Počátkem loňského roku jsme do našich recenzí zařadili novější verzi benchmarku Geekbench 5. V průběhu roku jsme pak postupně sbírali telefony, se kterými můžeme nyní porovnávat. V tomto případě se Poco M3 taktéž usadil těsně za telefony řady Redmi Note.

Výsledky testů s jedním jádrem

Výsledky testů s více jádry

AI Benchmark

V portfoliu benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach a například na zařízeních Xiaomi hraje významnou roli při automatickém nastavení fotoaparátu během pořizování snímku a následném zpracování.

V tomto směru předvedl Poco M3 pěkný výkon, který naznačuje, jak moc se výrobce čipů Qualcomm snaží pracovat na optimalizaci svých čipů pro účely umělé inteligence i v nižších řadách. Telefon získal velmi pěkných 19 500 bodů a zařadil se tak těsně za Redmi Note 9 Pro.

3DMark

Pokud hledáte benchmark, který co nejlépe prověří herní výkon (nejen) smartphonu, jen těžko najdete vhodnější nástroj než 3DMark. Stejně jako hra, také tento benchmark zatěžuje především grafické jádro použitého čipsetu. V tomto případě se telefon zařadil na chvost, přičemž test Test Sling Shot Extreme Vulkan se nám na tomto modelu vůbec nenabídl.

Test Sling Shot Extreme OpenGL ES

Test Sling Shot Extreme Vulkan

Komunikace

V našich e-shopech XM.cz a XM.sk prodáváme evropskou variantu telefonu Poco M3. To v praxi znamená, že tento mobil podporuje všechny frekvence LTE používané českými operátory. Rychlá data tak budete mít všude, kde jsou dostupná.

Poco M3kombinovaný slot, což značí, že do něj můžete současně nainstalovat až dvě SIM karty velikosti nanoSIM a jednu paměťovou kartu formátu microSD s kapacitou až 512 GB. Duální SIM funguje v režimu „stand-by“ – SIM karty se tedy střídají o modem a v případě hovoru si ho jedna vyhradí pro sebe, zatímco druhá je offline.

Poco M3 má kombinovaný slot
Poco M3 má kombinovaný slot

Poco M3 oficiálně podporuje následující síťová pásma:

 • 4G: LTE-FDD: B1/2/3/4/5/7/8/20/28
 • 4G: LTE-TDD: B38/40/41
 • 3G: WCDMA: B1/2/4/5/8
 • 2G: GSM: B2/3/5/8

S telefonem jsme se během testování pohybovali ve velkých městech, i v příhraničních oblastech s Polskem. Nezaznamenali jsme žádné problémy se signálem – hovory i data fungovaly tak, jako na jakémkoli jiném telefonu v daných místech.

Konektivita

Z hlediska konektivity začněme bezdrátovými sítěmi. Poco M3 zvládá Wi-Fi na frekvencích 2,4 i 5,0 GHz a podporuje standardy 802.11 a/b/g/n/ac. Ve výbavě pochopitelně nechybí funkce Wi-Fi Direct a Wi-Fi hotspot.

V porovnání s jinými testovanými modely musíme poukázat na nižší citlivost – venku před domem se telefon odpojoval od Wi-Fi, ke které jiné modely zůstávají připojené. Navíc se někdy stávalo, že mobil v režimu spánku ztrácel konektivitu, ačkoli měl router v přímé viditelnosti.

Z dalších možností připojení nemůžeme minout Bluetooth ve verzi 5.0. Některé telefony sice již podporují novější verzi 5.1, avšak nesmíme zapomínat, že jsme v kategorii relativně levných zařízení. Bohužel zcela chybí NFC, takže tento model nelze používat k bezkontaktními placení.

Na horní hraně telefonu je připraven infračervený vysílač, díky kterému je možné používat Poco M3 jako dálkové ovládání domácí elektroniky. V předinstalované aplikaci Mi Ovladač nastavíte typ přístroje, značku a konkrétní model, provedete úvodní konfiguraci a následně můžete dané zařízení ovládat mobilem. Škoda, že v nabídce dlouhodobě chybí celá řada u nás běžných značek (například Rohnson).

Stranou bychom neměli nechat ani podporu příjmu rozhlasového vysílání v pásmu velmi krátkých vln (VKV/FM). K poslechu je však nutné připojit sluchátka, jejichž kabel pak funguje jako anténa. Bez nich bohužel žádnou stanici nenaladíte.

Telefon je dále vybaven těmito senzory a snímači:

 • Senzor přiblížení
 • Senzor okolního světla
 • Senzor zrychlené
 • Elektronický kompas

Jak si můžete všimnout, v seznamu není uveden gyroskop. Bohužel netušíme, zda jím telefon opravdu není vybaven, nebo jestli jen chybí ve výčtu.

Určování polohy

Poco M3 pochopitelně umí určovat svou polohu pomocí satelitních pozičních systémů. Dle oficiálních specifikací má podporovat americký systém GPS, ruský GLONASS, čínské Beidou a evropské Galileo.

Pochopitelně jsme deklarované vlastnosti otestovali – konkrétně jsme pro tyto účely použili aplikaci GPSTest. Ta potvrdila, že Poco M3 skutečně „vidí“ družice všech čtyř systémů. Díky tomu jsme v praxi mohli využít plný potenciál podporovaných satelitů.

Celkové dojmy z určování polohy hodnotíme jako dobré – mobil nacházel svou pozici velmi svižně, bez znatelné prodlevy. Následně ji průběžně aktualizoval a neztrácel se ani v podmínkách, které bychom označili jako náročnější.

Průměrná deklarovaná přesnost se pohybovala pod hranicí šesti metrů, což lze označit jako uspokojivý výsledek. Menší problémy činily pouze koruny vzrostlých stromů. Sjetí z naplánované trasy bylo detekováno bez výraznější prodlevy a následně došlo k přepočtu.

Testovali jsme automobilovou a pěší navigaci pomocí aplikací Waze, Mapy.cz, Mapy Google a MapFactor Navigator. Ve všech případech jsme byli spokojení – určování polohy bylo rychlé a přesné, k přepočtu trasy v případě nedodržení pokynů docházelo prakticky okamžitě.

Poco M3 jsme pochopitelně vyzkoušeli také při outdoorových aktivitách. Například pomocí aplikace RunKeeeper jsme měřili absolvovanou trasu – ta sice byla maličko rozevlátá, avšak na přesnost měření to nemělo významnější vliv.

Lehce rozevlátý záznam v RunKeeperu
Lehce rozevlátý záznam v RunKeeperu

Spokojeni jsme byli s telefonem i při hře geocaching, kde hraje významnou roli přesnost. V tomto směru ho zařadíme spíše k průměru – určování polohy bylo dobré, jen občas mírně opožděné. V lesích jsme zápolili s odchylkou, pohybující se v řádu několika metrů, což není nic nenormálního.

Baterie a výdrž na jedno nabití

Poco M3 je osazen velkou baterií s kapacitou 6000 mAh. Ta je sama o sobě příslibem nadprůměrně dlouhé výdrže. Výrobce deklaruje až 583 hodin (24 dnů) v pohotovostním režimu, až 40 hodin hovorů, 196 hodin poslechu hudby či 17 hodin přehrávání videí.

Telefon Poco M3 je vybaven baterií s kapacitou 6000 mAh
Telefon Poco M3 je vybaven baterií s kapacitou 6000 mAh

V praxi jsme ověřili dlouhou výdrž na vlastní kůži. Telefon jsme v úterý 12. ledna v 6:00 odpojili od nabíječky a v následujících dnech jsme ho normálně používali. Po celém dni na Wi-Fi zbývalo ve 23:26 celých 80 % energie.

Telefon jsme tedy nedobíjeli a další den jsme se s ním vydali na hodinový výlet, během kterého na něm běžela navigace Waze. Ve 20:05 zbývalo stále 55 %. Ve čtvrtek jsme s Poco M3 vyrazili do Frýdku-Místku, což tentokrát znamenalo dvě hodiny v roli navigace. Ve 23:34 přesto zbývalo ještě 19 % baterie. Dalších dvanáct hodin byl telefon na Wi-Fi a 15. ledna v poledne ukazoval ještě 11 zbývajících procent.

Můžeme tedy konstatovat, že výdrž na jedno nabití je skutečně nadprůměrná a ani při náročnějším používání nebude problém dosáhnout dvou- či třídenní výdrže. Při připojení přes Wi-Fi bez polohovacích služeb je reálných i šest dnů umírněného používání.

K nabíjení telefonu slouží konektor USB-C. V balení je nabíječka s maximálním výkonem až 22,5 wattu, nicméně Poco M3 podporuje rychlé nabíjení výkonem do 18 wattů. Dodanou nabíječkou lze zcela vybitý mobil nabít během hodiny na 55 %. Nabíjení „z nuly na sto“ pak trvá asi 1 hodinu a 35 minut.

K nabíjení telefonu slouží konektor USB-C
K nabíjení telefonu slouží konektor USB-C

Fotoaparát

Poco M3 je vybaven celkem čtyřmi fotoaparáty. Jde však o telefon střední třídy, takže je nutné konstatovat, že některé jsou zde prostě „jen do počtu“. Tři zadní jsou spolu s LED bleskem umístěny v černém obdélníku s výrazným nápisem POCO, který je typickým rysem tohoto modelu.

Tři zadní fotoaparáty Poco M3
Tři zadní fotoaparáty Poco M3

Podívejme se nyní na všechny fotoaparáty ve stručném přehledu:

 • 48 Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1,79; ve výchozím nastavení skládá 4 body snímače do 1 bodu obrázku
 • 2 Mpx makro fotoaparát se světelností f/2,4
 • 2 Mpx hloubkový snímač pro pořizování snímků s rozmazaným pozadím
 • 8 Mpx přední fotoaparát se světelností f/2,05

Aplikace Fotoaparát

Xiaomi instaluje do svých telefonů vlastní aplikaci Fotoaparát, která přináší celou řadu zajímavých funkcí. V případě Poco M3 byla přítomna ve verzi 4.3. Dokáže nabídnout prakticky vše, co můžete potřebovat pro pořizování snímků a natáčení videí, včetně celé řady režimů.

Aplikace Fotoaparát
Aplikace Fotoaparát

Tlačítky po levé straně lze zapínat a vypínat blesk, režim HDR a umělou inteligenci. AI jsme měli po předchozích zkušenostech vypnutou, protože nám připadá příliš přemotivovaná. Dále je v této nabídce tlačítko pro aktivaci filtrů a nastavení úrovně zkrášlení a zástupce pro spuštění aplikace Google Lens.

V kontextové nabídce se třemi čárkami lze přepínat mezi několika poměry stran (1:1, 3:4, 9:16 a Full), aktivovat automatickou spoušť (3/5/10 sekund), zobrazit mřížku a/nebo vodováhu, přepnout na režim makro, zapnout rozostření a dávkové snímání.

Kontextová nabídka
Kontextová nabídka

Na rozdíl od většiny telefonů zde chybí možnost přepínání mezi zadními objektivy. Není divu – kromě hlavního foťáku je tu je makro snímač, na který přepnete přes kontextovou nabídku, a hloubkový snímač, jež se aktivuje automaticky v režimu portrétní fotografie.

Po pravé straně jsou tři tlačítka: přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem, spoušť a náhled poslední pořízené fotky, sloužící jako zkratka pro vstup do galerie. Dále je zde přepínač režimů – volit můžete z následujících možností:

 • PRO
 • Video
 • Fotografie
 • Portrét
 • Více

V nabídce Více je pak k dispozici sedm dalších možností – například noční režim, focení v nativním rozlišení 48 Mpx, zrychlené a zpomalené video, panorama, dokumenty nebo natáčení krátkého videa.

Jak fotí Poco M3?

Na fotoaparát telefonu s cenovkou startující na 4000 korunách je nutné pohlížet optikou jeho třídy. Je více než jasné, že takový mobil prostě nebude fotit tak, jako pětkrát dražší modely. Ve své kategorii je Poco M3 velmi dobrým fotomobilem.

Na snímcích lze sledovat poměrně pěkně zachycené detaily, naprosté minimum šumu, objekty jsou příjemně ostré a barvy odpovídají skutečnosti. Dynamický rozsah si dovolíme označit jako průměrný, s přiměřenými detaily ve stínech a celkově postačující.

Přes pěknou deklarovanou světelnost f/1,79 musíme konstatovat, že i trochu zhoršené světelné podmínky pomalu ale jistě degradují kvalitu snímků. V takových situacích se projevuje ztráta detailů, rozmazávání ostrých linií a šum.

Šum ve zhoršených světelných podmínkách
Šum ve zhoršených světelných podmínkách

Fotografie pořízené za slabého osvětlení jsou průměrné. Vykazují celkem slušné detaily a obrázky nejsou rozmazané, ale jsou tmavé a docela zašuměné. Barvy jsou často vybledlé a kontrast zdaleka není vyhovující. K dispozici je také režim v rozlišení 48 Mpx, jeho použití však nemá smysl – fotografie jsou zvětšeny ze 12Mpx a nevypadají dobře.

Hlavní fotoaparát Poco M3 podporuje noční režim, který doporučujeme používat po setmění – rozjasní celou scénu a zdůrazní světla. Má lepší potlačení šumu než běžný režim, proto bychom těmto fotografiím dali přednost. Na obrazovce telefonu a v nízkém rozlišení na sociálních sítích vypadají docela dobře.

2Mpx makro kamera vypadá dobře na papíře, ale výsledky upřímně za mnoho nestojí. Má ohnisko na přibližně 4 cm a získání ostré fotografie obvykle znamená nutnost provést několik pokusů. Když je dostatek světla, poskytují makro fotografie dostatek detailů a nízký šum, ale jen nevelký kontrast. Když světlo není ideální, úroveň šumu stoupá a použitelnost takto pořízených záběrů klesá.

Náš pohled na kvalitu fotek

Hlavní fotoaparát budeme, s ohledem na cenu telefonu, hodnotit kladně. Za dobrých podmínek poskytne dostatek detailů, slušný kontrast a průměrný dynamický rozsah. Když vypnete umělou inteligenci, dočkáte se i věrného podání barev.

V horších světelných podmínkách – například v hůře osvětlených interiérech – však kvalita klesá. Je nutné počítat s možným rozmazáním pohybujících se objektů, ztrátou detailů a určitou úrovní nežádoucího šumu.

Ukázkové fotky pořízené v rámci recenze Poco M3

Podívejte se na ukázkové, nijak neupravované fotky, které jsme pořídili pro účely recenze Poco M3. Všechny níže vystavené snímky v původním rozlišení bez jakýchkoli úprav si můžete stáhnout v jednom balíčku velkém 164 MB z Ulož.to.

 

Natáčení videa

Je jasné, že telefon v této kategorii nabídne z hlediska natáčení jen základ. Tedy v případě Poco M3 dobrý základ. Zvládne pořizovat videa v rozlišení 1920 × 1080 a 1280 × 720 obrazových bodů při 30 snímcích za sekundu, což pro běžné účely naprosto postačuje.

Možnosti natáčení videa
Možnosti natáčení videa

Kromě toho umí také základní zpomalené video při 120 snímcích za sekundu. Toto video má rozlišení 1280 × 720 obrazových bodů a je zpomalené po celou dobu natáčení, přičemž jeho maximální délka není nijak omezená.

Jak natáčí Poco M3?

Videa natočená tímto telefonem příjemně překvapí věrným podáním barev, pěkným kontrastem a poměrně slušně zachovanými detaily. Výtku budeme mít k mírně slabšímu dynamickému kontrastu, což je ostatně vlastnost tohoto fotoaparátu.

Snímek z pořízeného videa
Snímek z pořízeného videa

Patrně největším nedostatkem videí natočených tímto telefonem je absence jakékoli, byť i jen elektronické, stabilizace. Další slabší stránkou je zvuk, jež je sice stereofonní, ale snímaný v relativně nízkém datovém toku 96 kB/s.

Ukázková videa pořízená v rámci recenze Poco M3

Podívejte se na ukázkové, nijak neupravované video, která jsme pořídili pro účely recenze telefonu Poco M3.

Zvuk

Telefon Poco M3 v rámci své třídy vyniká v mnoha směrech – jedním z nich je i zvuková stránka. Je totiž vybaven dvěma hlasitými reproduktory – jeden najdete tradičně na dolní hraně, druhý je pod mřížkou na horní hraně.

Poco M3 má dva hlasité reproduktory
Poco M3 má dva hlasité reproduktory

Z toho plyne, že pokud otočíte mobil na šířku, budete si moci ve filmech, videích a hrách vychutnávat stereofonní zvuk. To má své nesporné výhody ať už v podobě bohatšího zážitku či lepší orientace v rámci her (například při závodech aut poznáte, že vás soupeř předjíždí po pravé straně).

Stereo reproduktory
Stereo reproduktory

Kvalita reprodukovaného zvuku je dobrá – pochválit musíme především pěkně prokreslené středy a celkem čisté výšky. Naopak basy – i s ohledem na velikost reproduktorů – poněkud chybí. Ocenili bychom také o něco vyšší maximální hlasitost.

Operační systém

Telefon jsme dostali s MIUI 12, konkrétně verzí 12.0.3, postavenou na Androidu 10. V průběhu testování jsme dostali dvě aktualizace: nejprve na verzi 12.0.4 a následně na verzi 12.0.6. Po poslední aktualizaci jsme tak koncem ledna měli prosincové bezpečnostní záplaty.

Plynulost prostředí jsme vnímali jako dobrou. Ačkoli výsledky v benchmarcích nebyly vysloveně úchvatné, ukázala se velmi dobrá optimalizace, díky které vše běželo plynule, nic se nesekalo, nezpomalovalo. V tomto směru odvádí Xiaomi v posledních letech opravdu velmi dobrou práci.

Poco Launcher

Ačkoli má Poco M3 nadstavbu MIUI, v jednom směru se od telefonů Redmi a Xiaomi zásadně odlišuje. Místo MIUI Launcheru používá vlastní Poco Launcher. Patrně největším rozdílem je, že Poco Launcher ve výchozím nastavení používá tradiční nabídku aplikací, zatímco MIUI Launcher umisťuje ikony všech aplikací na domovské obrazovky.

Levou obrazovku zabírá Google Discover, kde kromě vyhledávacího pole a předpovědi počasí najdete také aktuality a novinky z vybraných českých médií. Pokud tuto (dle nás užitečnou) funkci nechcete. můžete ji vypnout v nastavení.

Nabídka aplikací se zobrazí po potažení prstem z dolní hrany obrazovky. Ve výchozím stavu na prvních pozicích zobrazuje doporučené aplikace, které byste mohli v daném okamžiku potřebovat. Následují ikony všech programů seřazené podle abecedy.

Kromě toho Poco Launcher automaticky třídí aplikace podle kategorií, do kterých se dostanete posunem seznamu do stran. Jsou zde kategorie Komunikace, Zábava, Fotografie, Nástroje, Finance a byznys, Zprávy a četba, Životní styl, Přizpůsobení a Poznání a vzdělávání. Kategorie lze zobrazovat v libovolném pořadí, odstraňovat či úplně vypnout.

Jedním z hitů prvního telefonu Poco F1 bylo třídění ikon podle barev. Tato možnost je v současné verzi launcheru vypnutá, ale můžete si ji zapnout. Poco Launcher podporuje balíčky ikon („icon packy“) a umožňuje výběr ze zobrazení tří, čtyř nebo pěti sloupců.

Vlastní vylepšení

MIUI dělá celou řadu věcí po svém. Neříkáme, zda je to lepší, nebo horší – to si každý musí posoudit sám. Pokud si ale na toto provedení zvyknete, bude vám připadat logické a praktické. Pro uživatele, přecházející z telefonů jiných značek, to však může být trochu komplikovanější.

Přepracovaná je například nabídka posledních spuštěných aplikací, která se zobrazí po klepnutí na tlačítko se čtverečkem. Provedení se dvěma sloupci a vertikálním posouváním se liší od toho, na co je zvyklá většina uživatelů. Kteroukoli aplikaci lze ukončit odsunutím její dlaždice do strany.

Po dlouhém podržení dlaždice aplikace v seznamu se zobrazí nabídka pro práci v režim rozdělené obrazovky, plovoucím okně či vstup do nastavení. Na rozdíl od telefonů Xiaomi a Redmi však v této nabídce chybí tlačítko pro uzamknutí v paměti (ikona zámku).

Jiná je také oznamovací oblast a panel rychlého nastavení. Na výběr jsou bezmála tři desítky tlačítek, která si můžete nastavit doslova na dosah prstu. Součástí této sekce je také posuvník pro rychlé nastavení úrovně podsvětlení obrazovky a tlačítko pro vstup do systémového nastavení.

Zcela po svém si Xiaomi přepravovalo systémové nastavení, které podědil i Poco M3. Jednotlivé sekce jsou uvozeny barevnými ikonami a jejich způsob rozdělení je o dost jiný než na většině telefonů s Androidem. Některé položky jsou tak trochu „zakopané“, nicméně naštěstí je k dispozici poměrně dobře fungující vyhledávání, které usnadňuje jejich nalezení.

Speciality MIUI

Grafická nadstavba MIUI mění nejen vzhled operačního systému, ale také přináší celou řadu vlastních funkcí a vylepšení. Řadu z nich jsme prezentovali v rámci našeho seriálu Představujeme novinky v MIUI 12 na obrázcích a videích.

V tomto směru Poco M3 kopíruje všechny možnosti, které nabízí MIUI na telefonech Xiaomi a Redmi. Najdeme tu například možnost přepnout telefon na ovládání gesty. V tomto režimu zmizí tři tlačítka ve spodní nástrojové liště a místo nich budete moci používat tahová gesta velice podobná těm, jež můžete znát z iPhonů. Podrobně jsme se tomuto způsobu věnovali ve článku MIUI 11 – tipy a triky: ovládejte telefon gesty jako iPhone.

Překvapivě jsme v systémovém nastavení nenašli funkci Druhý prostor, který umožňuje vytvoření sekundárního profilu, který je oddělen od výchozího, Těžko říci, co vývojáře vedlo k vypuštění této funkce, která je svým způsobem unikátní.

Co v „em trojce“ najdeme, jsou osvědčené Duální aplikace. Ty oceníte především v případech, kdy potřebujete používat nějaký program s více účty, ale aplikace to sama o sobě nepodporuje. V rámci duálních aplikací si tak vytvoříte jeho „stínovou kopii“, kterou budete používat s jiným účtem. Nutno podotknout, že ne všechny aplikace v tomto režimu fungují správně.

Předinstalované aplikace

Součástí základní „palubní“ výbavy je několik desítek aplikaci z dílny Google a Xiaomi. V případě tohoto modelu je jich více než čtyřicet a je především otázkou subjektivního pohledu, zda oceníte, že výrobce připravil programy, které by se vám mohly hodit, nebo budete jejich vysoký počet vnímat negativně.

Každopádně i zde platí stav, kdy Xiaomi od počátku loňského roku nahradilo v evropské a globální verzi své aplikace Telefon, Kontakty a Zprávy podobnými programy od Googlu. To samo o sobě není vysloveně špatně, nicméně budete se muset smířit s tím, že chybí některé funkce, jako je například nahrávání hovorů.

Základní sada

 • Galerie – poměrně propracovaná aplikace pro správu fotografií a obrázků. Nabízí několik pohledů, včetně možnosti třídit fotky do alb či automatická „inteligentní alba“ podle osob a míst. Její součástí je i jednoduchý editor, ve kterém lze aplikovat různé filtry, přidávat nálepky a texty či odstraňovat nežádoucí objekty.
 • Obchod Play – protože Poco M3 prodáváme v našich e-shopech XM.cz a XM.sk v evropské verzi, jsou jeho součástí aplikace Google. Nemůže chybět oficiální repozitář aplikací Obchod Google Play, ze kterého můžete stahovat a instalovat programy. Kromě toho se také stará o jejich průběžnou aktualizaci.
 • Správce souborů – jednoduchá, ale poměrně pěkně zpracovaná aplikace pro správu souborů v telefonu. Svým pojetím připomíná Průzkumníka Windows a nabídne všechny funkce, jež byste mohli potřebovat (kopírování, přesouvání, mazání, vytváření složek, přejmenování, …), ale i pokročilejší možnosti, jako je například vytvoření FTP serveru pro bezdrátové připojení telefonu k počítači.

Základní aplikace

 • Témata – pomocí této aplikace můžete změnit uživatelské prostředí telefonu takřka k nepoznání. Xiaomi má podporu grafických témat dlouhodobě velmi dobře propracovanou a nabídka témat je poměrně široká, takže na své si přijde opravdu každý. Více o možnostech přizpůsobení najdete v našem článku MIUI 11 – tipy a triky: Témata aneb Kompletní změna vzhledu.
 • Čistič – jedná se o jednu sekci aplikace Optimalizace, která se stará o odstranění zbytečností. Po spuštěni zkontroluje situaci – vyhledá soubory mezipaměti, zastaralé soubory, instalační balíčky, zbytky a další zbytečnosti. Následně nabídne jejich odstranění, čímž by mělo dojít k uvolnění místa v interní paměti.
 • Mi Video – tuto aplikaci můžeme ve své podstatě označit jako „galerii videí“. Najdete v ní všechna videa nacházející se v telefonu a můžete s nimi dále pracovat. Pochopitelně nechybí přehrávání, podpora více zvukových stop či schopnost zobrazování titulků uložených v externím souboru.
 • Hudba – základní hudební přehrávač, kterému nechybí nic podstatného, co byste od aplikace tohoto typu mohli potřebovat. Poradí si s písničkami v nejrůznějších zvukových formátech, podporuje seznamy skladeb, umožňuje přeskakování mezi písničkami a nechybí ani režim spánku, kdy se přehrávač po třiceti minutách automaticky ukončí.

Hlavní aplikace

 • TelefonPoco M3 používá jako aplikaci pro hovory Telefon od Googlu. Jedná se o základní program, poskytující všechny potřebné funkce, jako je vytáčení telefonních čísel či evidence historie volání. Proti aplikaci od Xiaomi, kterou jsme vídali ve starších modelech, však poměrně citelně chybí funkce nahrávání hovorů.
 • Zprávy – také v případě správy SMS a MMS se Poco M3 spoléhá na řešení od Googlu. Jedná se o aplikaci, poskytující všechny základní funkce. Chválíme odstraňování diakritiky před odesláním a podporu doručenek. Pokud však chcete nějaké pokročilejší funkce, jako jsou různé tóny pro jednotlivé kontakty nebo možnost plánovat odeslání SMS, pak si budete muset nainstalovat nějakou alternativní aplikaci.
 • Chrome – webový prohlížeč z dílny Googlu je k dispozici i ve verzi pro Android a nutno říci, že funguje poměrně spolehlivě. Jeho silnou stránkou je synchronizace napříč zařízeními, funkce anonymního procházení, integrovaný překladač či automatické vyplňování formulářů a přihlašovacích údajů.
 • Optimalizace – obecně se doporučuje do běhu systému Android příliš uživatelsky nezasahovat. V případě tohoto nástroje však můžete udělat výjimku – připravili ho přímo v Xiaomi na míru svým telefonům. Aplikace pomůže s odstraněním zbytečností, kontrolou zabezpečení či zvýšením rychlosti.
 • Fotoaparát – výchozí aplikaci pro pořizování snímků a natáčení videí si Xiaomi vytváří samo a nutno říci, že je to dobře. Program tak nabízí prakticky vše, co můžete potřebovat, s ohledem na výbavu telefonu.

Další aplikace

 • Asistent – hlasový asistent Google bohužel stále neumí česky, což není chyba Xiaomi, ale Googlu. Každopádně je schopen odpovídat na dotazy v angličtině a lze ho spárovat se systémy chytré domácnosti, včetně Mi Home.
 • Počasí – Xiaomi již několik let vybavuje své telefony aplikací s předpovědí počasí. Kromě aktuální situace zobrazuje výhled na dalších pět dnů dopředu. Nezatěžuje zbytečnými podrobnostmi ani vizuálními efekty – informace podává v přehledném a jednoduchém rozhraní. Data čerpá z renomovaného zdroje AccuWeather.
 • Poznámky – čínský výrobce nabízí také poznámkovou aplikaci. Můžete v ní ukládat psané, zvukové i kreslené poznámky a nutno uznat, že funguje docela dobře. Na druhou stranu má poměrně silného konkurenta v podobě Google Keep, jež nabízí podobné prostředí, ovládání i funkce, ke kterým přidává robustní synchronizaci mezi zařízeními.
 • Mi Prohlížeč – kromě Chrome nabízí Xiaomi také svůj vlastní webový prohlížeč. Svou základní funkci – tedy zobrazování webových stránek – plní na jedničku a má několik zajímavých funkcí, jako je schopnost stahování videí ze sociálních sítí. Proti Chrome mu však poměrně citelně chybí synchronizace mezi více zařízeními.

Aplikace Google

 • Google – tato aplikace funguje nejen jako vyhledávač, ale plní též roli agregátoru zpráv z řady lokálních informačních webů a zpravodajských serverů. Pokud chcete mít přehled o aktuálním dění, poskytne vám vše podstatné.
 • Gmail – výchozí mobilní aplikace e-mailové služby od Googlu disponuje na malém prostoru prakticky všemi funkcemi, jako její webová verze. Kromě účtů na Gmailu podporuje také práci s poštou na Exchange serverech a umí stahovat e-maily přes protokoly IMAP a POP3, takže ji můžete použít ke správě veškeré elektronické pošty.
 • Mapy – původně mapová aplikace se postupem času rozrostla v univerzálního pomocníka pro orientaci v prostoru. Poskytuje informace o firmách a podnicích, umí naplánovat trasu pro auto či pěšky a navigovat vás po ní prostřednictvím hlasových pokynů.
 • YouTube – samozřejmě nemůže chybět největší portál s videy, jehož mobilní aplikace umožňuje nejen konzumaci obsahu, ale také organizaci do nejrůznějších seznamů. Kromě toho na něm můžete vystavovat i svá vlastní videa.
 • Disk – snadný přístup ke cloudovému úložišti Google. Přímo v jeho rámci můžete otevírat a po doinstalování patřičných aplikací také upravovat uložené dokumenty. Nechybí ani možnost nahrání souboru z telefonu na disk.
 • YT Music – hudební streamovací služba, která v dohledné době nahradí Hudbu Google. V jejím rámci můžete využít buď bezplatný tarif s řadou omezení, nebo placenou variantu za 149 korun měsíčně bez limitů. V aplikaci pak můžete poslouchat písničky z bohaté nabídky.

Další aplikace Google

 • Filmy Play – virtuální videopůjčovna se širokou nabídkou filmů a seriálů, které můžete přehrávat na svém telefonu, tabletu nebo počítači. Jednotlivé tituly je možné koupit a přehrávat neomezeně, nebo za nižší cenu „půjčit“ k jednorázovému přehrání.
 • Duo – aplikace pro snadnou realizaci videohovorů přes internet. Je minimalisticky jednoduchá, a přesto poměrně dobře funkční.
 • Fotky – Fotky Google nejsou jen další galerie pro správu obrázků a fotografií. Jejich největší přidanou hodnotnou je možnost zálohování fotek do cloudu, takže o ně nepřijdete ani v případě ztráty či zničení telefonu. Pro snímky v takzvané „vysoké kvalitě“ dostanete neomezené úložiště zdarma. Rozhodně doporučujeme tuto funkci použít!
 • Kontakty – aplikace pro správu kontaktů pochází z dílny Googlu. Pro základní účely postačuje – umožňuje snadnou editaci a přidávání položek či přiřazování vyzvánění jednotlivým kontaktům. Nepodporuje však žádnou formu skupin ani další pokročilé funkce, což je sice poněkud škoda, ale není to chyba na straně Xiaomi.
 • Kalendář – kalendářová aplikace, nabízející několik pohledů: roční, měsíční, denní a přehled v podobě agendy. Synchronizuje se s cloudovým Kalendářem Google, takže o své schůzky a události nepřijdete ani v případě ztráty, zničení nebo odcizení telefonu.
 • Zprávy – agregátor novinek z řady významných českých zpravodajských serverů. Vybírá a třídí důležité články z několika zdrojů do tematických skupin, jako jsou zprávy z domova, ze světa, kultury a sportu. Nutno říci, že je to poměrně šikovný program pro všechny, jež se zajímají o aktuální dění.

A ještě další aplikace Google

 • Google One – v této aplikaci můžete spravovat svůj tarif úložiště, pod který spadají Disk Google, Gmail a fotky a videa v původní kvalitě ve Fotkách Google. Užitečná je možnost automatické zálohy telefonu. Všechny vaše fotky, kontakty, zprávy a další data budou bezpečně zazálohovaná v cloudu. Pokud rozbijete či ztratíte telefon, nebo si jen pořídíte nový, můžete si do nového zařízení Android všechno obnovit.
 • Google Pay – aplikace pro správu platebních metod v rámci služeb Google. Telefon Poco M3 nedisponuje funkcí NFC, takže jsme ho nemohli využít k bezkontaktnímu placení.
 • Podcasty – pomocí této aplikace můžete zdarma najít a poslouchat podcasty z celého světa. Pořady k poslechu lze stahovat i offline a poslouchat je na cestách nebo na místech, kde není k dispozici internetové připojení.

Nástroje

 • Kalkulačka – pěkně propracovaná aplikace pro nejrůznější výpočty. Kromě běžných aritmetických operací zvládne i pokročilejší operace, jako jsou goniometrické výpočty, mocniny, odmocniny a logaritmy. Nabízí také sadu specializovaných nástrojů pro výpočet BMI, věku, slevy, procent, data, délky, obsahu, objemu, teploty, rychlosti, času a hmotnosti. Součástí je také převodník měn.
 • Hodiny – víceméně tradiční aplikace se čtyřmi základními sekcemi. Obsahuje budík, světový čas prakticky pro jakékoli místo na světě, stopky s měřením času na jedno kolo a minutku, respektive odpočet.
 • FM Rádio – tuto aplikaci najdete na telefonech vybavených FM přijímačem. V aplikaci pak můžete ladit a poslouchat rozhlasové stanice, vysílající v pásmu velmi krátkých vln. Pro lepší příjem je doporučeno připojení sluchátek, která pak fungují jako anténa. Aplikace disponuje automatickým vyhledáváním rádií, nabízí možnost nahrávání či vypnutí po uplynutí nastaveného času.
 • Záznamník – jednoduchá aplikace, která promění mobilní telefon v diktafon. Zvuk zachytává mikrofonem pro hovory a umí ho ukládat do souborů ve formátu AAC, MP3, nebo WAV.
 • Nahrávání obrazovky – pomocí této aplikace můžete zachytit dění na obrazovce do videa. Funkci využijete například při vytváření návodů nebo pořizování záznamu z hraní her. Má poměrně široké možnosti nastavení kvality, jako zdroj zvuku lze použít buď mikrofon, nebo zvuky telefonu.
 • Skener – aplikace, která prostřednictvím fotoaparátu telefonu umí skenovat QR kódy. Druhý režim Dokument slouží k digitalizaci papírových dokumentů do elektronické podoby.

Další nástroje

 • Stažené – v této aplikace můžete sledovat probíhající stahování souborů z internetu. Najdete zde také všechny soubory stažené pomocí webového prohlížeče.
 • Kompas – jednoduchá aplikace pro určení světových stran, azimutu a aktuální zeměpisné polohy.
 • Služby a zpětná vazba – aplikace pro odeslání zpětné vazby do Xiaomi. Využít ji můžete například k hlášení zjištěných chyb nebo návrhů na vylepšení.
 • ShareMe – (původně Mi Drop) šikovný nástroj pro přenos souborů mezi telefony bez nutnosti jejich připojení k internetu. Podporujte jakékoli zařízení se systémem Android, umí odesílat a přijímat všechny typy souborů a je 200× rychlejší než Bluetooth. Co je zásadní: sdílení, respektive odesílání souborů, funguje bez využití internetu nebo mobilních dat.
 • Mi Ovladač – tato aplikace je dostupná na telefonech vybavených infračerveným portem. Díky němu lze mobil použít jako dálkový ovladač domácí elektroniky. K tomu slouží právě tato aplikace, ve které vyberete typ, značku a model přístroje, který pak z ní můžete ovládat.

Problémy, na které jsme v průběhu recenze Poco M3 narazili

Počínaje touto recenzí jsme se rozhodli uvádět výčet problémů, na které jsme narazili, v samostatné kapitole. V případě Poco M3 jich nebylo mnoho – jeden je nám však poměrně velkou záhadou a tím také začneme.

Tři barevná provedení Poco M3
Tři barevná provedení Poco M3

Protože nám nevyhovuje aplikace Zprávy od Googlu, nainstalovali jsme na telefon alternativní aplikaci Textra. Po několika dnech však tato aplikace přestala notifikovat zobrazovat doručené SMS od některých kontaktů. Snad bychom to i přiřkli samotné Textře, nicméně úplně stejné potíže hlásil i přinejmenším jeden majitel Poco X3 s jinou alternativní aplikací pro správu SMS.

V kostce šlo o to, že některé zprávy sice patrně byly na mobil doručeny, ale nebyly notifikovány a nešlo je zobrazit v žádném programu – ani v tom výchozím od Googlu. Později podobný problém hlásil přinejmenším jeden majitel telefonu Xiaomi Mi 10T s aplikací Chomp SMS. Lze tedy předpokládat, že jde o problém s alternativními aplikacemi pro SMS. Situaci jsme vyřešili používání výchozí aplikace, se kterou tyto potíže nebyly.

Poco M3
Poco M3

Druhým problémem bylo zvukové upozornění. Nastavili jsme si na SMS vlastní tón. Ačkoli nebyl telefon v tichém režimu ani v režimu Nerušit, občas po příchodu zprávy nevydal ani hlásku. Nastavené jsme měli vše správně – někdy telefon oznamoval SMSky vybraným tónem bez potíží.

Do třetice všeho dobrého jsme narazili na to, že se Poco M3 v režimu spánku občas odpojoval od Wi-Fi. Poznali jsme to tak, že se webová aplikace WhatsApp a webová aplikace Zprávy dožadovala, ať telefon připojíme k internetu. Aby vše fungovalo, bylo nutné mobil probudit.

Hodnocení recenze Poco M3

Jak již zaznělo: Poco M3 je z hlediska výbavy telefonem střední třídy, jeho cenovka však míří do segmentu nižší střední, což je pro případné zájemce určitě pozitivem. Tento model posouvá hranici dobře použitelných smartphonů až ke čtyřem tisícům korunám.

Obsah balení Poco M3
Obsah balení Poco M3

Ještě v nedávné minulosti bylo používání mobilů v této cenové hladině určitým utrpením a doporučili bychom ho jen opravdu nenáročným zákazníkům. V případě Poco M3 to neplatí – telefon funguje velmi pěkně a díky dobré optimalizaci nebudete mít šanci poznat, že držíte v dlaních levnější model.

Příjemným překvapením byla plastová záda s jemnou texturou. Telefon se díky nim příjemně drží v dlani, neklouže a díky stylovému provedení oblasti fotoaparátu ani nepůsobí laciným dojmem. Při prudších nárazech do této části pak nehrozí rozbití krycího skla.

Hodnocení recenze Poco M3
Hodnocení recenze Poco M3

Obrazovka s úhlopříčkou 6,53″ je opravdu velkolepá a nabízí rozlišení dostatečné pro jemný obraz. Protože jde o LCD panel, není k dispozici funkce „Always on Display“, O to více pak zamrzí absence notifikační LED, která jistě bude mnoha potenciálním zákazníkům chybět. Velkým překvapením v tomto segmentu jsou dva reproduktory, poskytující stereofonní zvuk.

Velmi silnou stránkou tohoto modelu je výdrž baterie na jedno nabití. 6000 mAh je opravdu velký nadstandard a běžný uživatel nebude mít problém obejít se bez nabíječky několik dní. Rychlé nabíjení výkonem 18 wattů sice nepatří k nejrychlejším na trhu, ale bohatě postačuje a v této kategorii bychom rychlejší ani nečekali, stejně jako bezdrátové dobíjení.

Telefon Poco M3
Telefon Poco M3

Telefon je dostatečně výkonný, aby vás nebrzdil při běžných činnostech a problémy nebude mít ani se středně náročnými hrami. Z hlediska konektivity se do této kategorie ještě nedostala podpora sítí páté generace a bohužel ani NFC, takže Poco M3 nelze použít k bezkontaktnímu placení. Malé plus dáváme za konektor pro sluchátka, infračervený vysílač nebo FM rádio.

Cena a dostupnost

Telefon Poco M3 prodáváme v našem českém i slovenském e-shopu ve třech barvách (černé, modré a žluté) a dvou variantách, lišících se velikostí interní paměti. Pokud při výběru telefonu nepočítáte každou korunu, rozhodně doporučujeme připlatit si za 128GB verzi – ani ne tak kvůli větší kapacitě, ale především výkonnějšímu typu úložiště UFS 2.2 (64GB varianta má starší a pomalejší UFS 2.1).

Tři barevná provedení
Tři barevná provedení

Pokud si Poco M3 objednáte ve všední den do 15:00, můžete ho mít již následující pracovní den u sebe doma. Sami se tak přesvědčíte, že jde o mobil, který za velmi příznivou cenu nabízí velký displej, nadstandardní výdrž na jedno nabití a solidní hardware.

Recenze Xiaomi Redmi Note 10: displej v hlavní roli

Dostupný telefon z nižší cenové řady Xiaomi a AMOLED displej? Tuto kombinaci byste dříve hledali v bohatém repertoáru společnosti marně. Číst dál...

Recenze Xiaomi Mi 11: k dokonalosti chybí krůček. Nebo dva?
Recenze Xiaomi Mi 11

Koncem roku 2020 spatřila světlo světa nová vlajková loď Xiaomi v podobě našlapaného modelu Mi 11. Jak navázala na tradici Číst dál...

Recenze Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150’’: co umí projektor za 60 tisíc?
Recenze Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150’’: co umí projektor za 60 tisíc?

Chcete si doma promítat filmy ve vysoké kvalitě nebo hledáte projektor do zasedací/jednací místnosti ve firmě? Jedním z vhodných adeptů Číst dál...

Poco M3

3990 Kč
7

Výkon

5.2/10

Displej

5.5/10

Výdrž baterie

9.5/10

Fotoaparát

6.5/10

Cena

8.5/10

Klady

 • Velmi dobrá výdrž na jedno nabití
 • Neokoukaný, neotřelý design
 • Velká LCD obrazovka
 • Stereofonní reproduktory
 • Velmi dobrá čtečka otisků prstů

Zápory

 • Chybí notifikační LED
 • Chybí NFC
 • Jen Corning Gorilla Glass 3
 • Menší citlivost Wi-Fi
 • Problémy s alternativní SMS aplikací
Xiaomi Mi 11
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miroslav Klouda
Miroslav Klouda
1 měsíc před

Jelikož předinstalovaná SMS aplikace neodesílala diakritiku, zkoušeli jsme (také) neúspěšně jiné aplikace, až asi po 2 hodinách zkoušení a nastavování se to podařilo u SMS messengeru, který tímto doporučuji. Upozorňuje zvukem i zobrazením na zamykací obrazovce a (doufám, že) všechny zprávy už v pořádku docházejí.

2
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x