Recenze Poco X3: nový král střední třídy s neuvěřitelnou výdrží

Dnes již samostatná značka Poco/Pocophone se uvedla v srpnu modelem F1 jako výrobce výkonných, ale cenově dostupných telefonů. Hodlá se ale prosadit i v dalších segmentech, což potvrzuje nový model X3, mířící do vyšší střední třídy. Co můžete čekat od telefonu s cenovkou pod sedm tisíc korun? To vám prozradí naše podrobná recenze Poco X3.

Recenze Poco X3
Recenze Poco X3

Obsah recenze Poco X3

Recenze Poco X3 začíná rozbalováním

Telefon dorazil na test v elegantní černo-žluté krabičce se sytě žlutými nápisy. Tato kombinace je pro Poco typická od prvního telefonu a vypadá opravdu dobře. Ze štítku na boku jsme vyčetli, že budeme recenzovat verzi s větším úložištěm v tmavě šedém provedení Shadow Gray.

Telefon dorazil na test v elegantní černo-žluté krabičce
Telefon dorazil na test v elegantní černo-žluté krabičce

Po sejmutí černého víka na nás vykoukla žlutá krabička, na jejímž vrchu byla pošetka téže barvy. Našli jsme v ní poměrně robustní transparentní silikonový obal, prostředek na otevření slotu pro SIM karty a nějakou ta dokumentaci.

Součástí balení je silikonové pouzdro
Součástí balení je silikonové pouzdro

O patro níž na nás čekal v lůžku samotný telefon, oblepený doslova ze všech stran transportní ochrannou fólií. Její přední stranu výrobce využil k propagaci hlavních vlastností, z nichž jmenujme například zbrusu nový procesor Qualcomm Snapdragon 732G.

Obsah balení telefonu Poco X3
Obsah balení telefonu Poco X3

Nabíječka

V „nejnižším patře“ jsme našli asi metr dlouhý napájecí a datový kabel bílé barvy s konektory USB-A a USB-C na koncích. Kromě nabíjení ho lze použít také k připojení telefonu k počítači a k přenosu dat – podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku MIUI 10 – tipy a triky: jak připojit telefon kabelem k počítači?

Nabíjecí adaptér dodávaný s telefonem Poco X3
Nabíjecí adaptér dodávaný s telefonem Poco X3

Nabíjecí adaptér je taktéž bílé barvy, má evropskou zástrčku a konektor USB-A. Jedná se o model MDY-11-EZ s maximálním nabíjecím výkonem až 33 wattů. Konkrétně na výstupu podporuje režimy 5 V @ 3 A (15 W), 9 V @ 3 A (27 W), 12 V @ 2,25 A (27 W), 20 V @ 1,35 A (27 W) a 11 V @ 3 A (33 W).

Poco X3 zepředu

Přední straně pochopitelně dominuje rozměrný LCD displej. Jeho velikost se promítá jak do celkových rozměrů, které jsou 165,3 × 76,8 × 9,4 milimetrů, tak i do hmotnosti – 215 gramů v ruce i v kapse určitě pocítíte. Telefon je velmi pěkně vyvážený a dobře se drží v jedné ruce. Příjemným faktem je, že výrobce deklaruje odolnost proti prachu a vodě dle standardu IP53.

Poco X3 Pro
Výrobce deklaruje odolnost proti prachu a vodě dle standardu IP53
Výrobce deklaruje odolnost proti prachu a vodě dle standardu IP53

Obrazovka zabírá velmi solidních 84,6 % čelní plochy. Rámečky kolem ní jsou poměrně tenké, nicméně s ohledem na dnešní poměry si je dovolíme označit jen jako průměrné. Přední fotoaparát je umístěn v průstřelu, situovaném uprostřed horní části obrazovky.

Obrazovka zabírá velmi solidních 84,6 % čelní plochy
Obrazovka zabírá velmi solidních 84,6 % čelní plochy

Na přechodu přední strany a horní hrany je reproduktor pro hovory, pod jehož mřížkou jsou dovedně skryty senzory okolního světla (stará se o řízení úrovně podsvětlení) a přiblížení (zajišťuje deaktivaci obrazovky při přiložení telefonu k uchu). Je zde také decentní notifikační LED bílé barvy, což u telefonu s LCD obrazovkou, na kterém nelze aktivovat funkci „Always-on Display“, velmi oceňujeme.

Poco X3 zezadu

Zadní strana dává tomuto telefonu specifický vzhled, a právě díky ní ho poznáte od většiny současných mobilů. Uprostřed vede pruh s diagonálním šrafováním a velkým nápisem POCO, zatímco po jeho stranách je hladká, lesklá plocha.

Poco X3 zezadu
Poco X3 zezadu

Povrch velmi ochotně zachytává otisky prstů a snadno se upatlá, kromě toho hladké tělo telefonu trochu klouže v dlani. Všechny tyto problémy však lze elegantně řešit pomocí přiloženého pouzdra. My jsme ho však během testu nepoužili, neboť se nám s ním telefon nevešel do držáku v autě.

Poco X3 - zadní strana
Poco X3 – zadní strana

U telefonu této třídy patrně nelze očekávat na zadní straně sklo – záda jsou tedy plastová, nicméně přesto Poco X3 díky povrchové úpravě rozhodně nepůsobí laciným dojmem. Potěšilo nás, že povedený design nehyzdí ikonky CE a odpadkového koše.

Fotoaparát vystupuje nad okolní povrch
Fotoaparát vystupuje nad okolní povrch

Fotoaparáty jsou umístěny ve výrazně vystupujícím modulu uprostřed horní části zad. Čtyři čočky doplňuje přisvětlovací LED blesk, jehož vysokou jasnost jsme opakovaně ocenili při hledání keší po setmění.

Hrany Poco X3

Naše putování po hranách telefonu Poco X3 začneme na pravé hraně, kde je tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu, respektive rozsvícení/zhasnutí obrazovky. V něm je integrovaná čtečka otisků prstů, přičemž k odemknutí telefonu není nutné tlačítko mačkat – stačí jen lehce přiložit prst na čtečku.

Pravá hrana telefonu Poco X3
Pravá hrana telefonu Poco X3

O něco výše je spojené tlačítko pro ovládání nastavení hlasitosti zvuku. Během hovoru jsou všechna tlačítka snadno dosažitelná palcem pravé ruky. Jejich stisk je jasný s jemnou hmatovou i zvukovou odezvou v podobě jemného cvakání.

Poco X3 Pro

Na horní hraně je infračervený vysílač, díky kterému může telefon zastoupit roli dálkového ovladače. S Poco X3 tedy lze ovládat domácí elektroniku, která tento způsob podporuje. Dále je zde přítomen sekundární mikrofon, učený pro eliminaci okolního hluku během hovorů, a sekundární hlasitý reproduktor.

Horní hrana Poco X3
Horní hrana Poco X3

Na levé hraně je přítomen pouze šuplíček pro SIM karty, který je nutné otevírat prostředkem, jež je součástí balení (lze alternovat jehlou či kancelářskou sponkou). Telefon je vybaven hybridním slotem, což v praxi znamená, že do něj můžete nainstalovat buď dvě SIM karty formátu nanoSIM, nebo jednu SIM kartu a jednu paměťovou kartu microSD.

Na levé hraně je šuplíček s hybridním slotem
Na levé hraně je šuplíček s hybridním slotem

Nejbohatší je spodní hrana Poco X3, na které najdete 3,5mm konektor pro připojení sluchátek, nabíjecí a datový konektor typu USB-C, mikrofon pro hovory a primární hlasitý reproduktor schovaný v mřížce. Umístění reproduktoru nevnímáme jako úplně šťastné – při držení mobilu na šířku (např. při hrách) může docházet k jeho zakrytí.

Spodní hrana Poco X3
Spodní hrana Poco X3

Obrazovka Poco X3

Ne přední straně najdeme obrazovku s úctyhodnou úhlopříčkou 6,67″ a rozlišením 1080 × 2400 obrazových bodů. Jedná se o IPS LCD panel, vyznačující se věrným podáním barev, avšak mírně zaostávající v kontrastu a v podání černé barvy. Telefon pochopitelně nepodporuje funkci Always on Display, která funguje dobře jen s AMOLED panely.

Parametry obrazovky
Parametry obrazovky

Z výše uvedených parametrů plyne poměr stran 20:9 a jemnost 395 ppi. Obrazovka má maximální jas 450 nitů – to je dostatečné na solidní čitelnost na přímém slunci, což jsme ověřili a můžeme potvrdit. Jednou z nejsilnějších stránek tohoto displeje je obnovovací frekvence 120 Hz, jež by měla zajišťovat plynulejší překreslování obsahu.

Obnovovací frekvence 120 Hz
Obnovovací frekvence 120 Hz

Volitelně lze – například z důvodu úspory baterie – přepnout obnovovací frekvenci na obvyklých 60 Hz. Zkušenosti s tímto telefonem ukázaly, že dělat takový kompromis není nutné – jeho výdrž je i při 120 Hz silně nadprůměrná. Zbývá dodat, že obrazovku kryje odolné tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5.

Informace o obrazovce z aplikace Display Tester
Informace o obrazovce z aplikace Display Tester

Čtečka otisků prstů

Jak již zaznělo, telefon Poco X3čtečku otisků prstů integrovanou do tlačítka pro zapnutí/vypnutí, tedy na pravé hraně telefonu. Její umístění kvitujeme – určitě ho vnímáme jako praktičtější než v případě čtečky na zádech.

Čtečka otisků integrovaná v tlačítku
Čtečka otisků integrovaná v tlačítku

Čtečka je velice citlivá, stačí přiložit palec (tj. tlačítko není nutné mačkat) a telefon se odemkne doslova ve zlomku sekundy. Prakticky vůbec jsme nemuseli načítat prst opakovaně, takže čtečku můžeme označit jako přesnou a rychlou.

Servis XM.cz

Odemykání obličejem

Poco X3 má uprostřed horní části obrazovky průstřel, ve kterém se ukrývá přední fotoaparát s rozlišením 20 Mpx. Celkem pochopitelně by byla škoda nevyužít ho k rozpoznávání tváře pro odemykání telefonu.

Přední fotoaparát v průstřelu
Přední fotoaparát v průstřelu

Tuto možnost můžete nastavit v Nastavení-Heslo a zabezpečení-Odemknutí pomocí tváře. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku MIUI 11 – tipy a triky: odemykání otiskem prstu a pomocí tváře.

Otázkou je v tomto případě praktická využitelnost. K tomu, aby telefon začal rozpoznávat vaši tvář, je nejprve nutné stisknout tlačítko pro zapnutí. V něm je však umístěná čtečka otisků, která odemkne telefon na základě rozpoznání prstu. Na odemykání obličejem tak ve většině případů vlastně vůbec nedojde.

Odemykání tváří tak dává smysl pouze v případě, že si nastavíte probouzení obrazovky poklepáním nebo deaktivujete odemykání otiskem prstu. Rozpoznávání obličeje funguje velice pěkně, telefon se odemkne prakticky hned, ale přeci jen o něco pomaleji ve srovnání s odemykání otiskem.

I s ohledem na kategorii, do níž tento telefon spadá, je jasné, že se nejedná o žádné trojrozměrné skenování, ale prosté porovnání uložené fotky s obličejem před předním obrazovkou. Ostatně telefon během nastavení výslovně upozorňuje, že tato metoda zabezpečení je méně bezpečná.

Hardwarová výbava

Srdcem tohoto telefonu je zbrusu nový osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 732G, který byl představen 1. září tohoto roku. Poco X3 je vůbec prvním mobilem osazeným tímto čipem, takže bylo otázkou, jak si povede po stránce výkonu i spotřeby.

Procesor Qualcomm Snapdragon 732G
Procesor Qualcomm Snapdragon 732G

Procesor se skládá ze dvou výkonných jader Kryo 470 Gold ARM Cortex-A76 s maximální taktovací frekvencí 2,3 GHz a šesti úspornějších jader Kryo 470 Silver ARM Cortex-A55 s maximem na 1,8 GHz. Čip je vyráběn 8nm procesem, díky kterému by měl být relativně úsporný.

Náročnější grafiku zajišťuje akcelerátor Adreno 618, poskytující o 15 % vyšší výkon než grafika Snapdragonu 730. Další silnou stránkou je modem X15 (LTE: 800 Mbps download, 150 Mbps upload).

Chytrý telefon Redmi Note 10S
Náročnější grafiku zajišťuje akcelerátor Adreno 618
Náročnější grafiku zajišťuje akcelerátor Adreno 618

Z hlediska dalšího hardwaru je přítomna operační paměť typu LPDDR4X o velikosti 6 GB. To je hodnota, jež byla ještě loni vyhrazena vlajkovým lodím. Z hlediska interní paměti lze volit mezi 64, nebo 128 GB UFS2.1, přičemž úložiště lze rozšířit paměťovými kartami formátu microSD o velikosti až 256 GB.

Hardware Poco X3
Hardware Poco X3

Benchmarky

Pochopitelně nás velice zajímalo, jak si povede nový procesor Qualcomm Snapdragon 732G v porovnání výkonu s ostatními čipy. Jedním ze způsobů, jak to zjistit, bylo porovnání výkonu v syntetických benchmarcích.

Nový procesor Qualcomm Snapdragon 732G
Nový procesor Qualcomm Snapdragon 732G

V posledních recenzích jsme změnili benchmarků – vypustili jsme starý GeekBench 4 a nahradili ho herně orientovaným 3DMarkem. Jako obvykle zdůrazňujeme, že benchmarky nejsou odrazem toho, jak se telefon chová v reálných podmínkách, nicméně mohou mnohé napovědět. Přinejmenším ukazují, kam se z hlediska poskytovaného výkonu řadí.

Poco X3 slibuje vysoký herní výkon
Poco X3 slibuje vysoký herní výkon

Stále používáme jednotnou metodiku: nejprve telefon restartujeme, poté postupně provedeme pět měření daným benchmarkem. Nejlepší a nejhorší výsledek škrtáme, ze zbylých tří následně počítáme průměrnou hodnotu.

AnTuTu Benchmark

Tradičně testujeme telefony v AnTuTu Benchmarku, který porovnává jejich výkony v oblasti procesoru, grafiky, paměti a uživatelské zkušenosti. Výsledkem je skóre, které slouží ke komplexnímu porovnání dvou a více zařízení. Z žebříčku jsme odstranili telefony testované staršími verzemi AnTuTu, jejichž výsledky nebyly srovnatelné.

V případě Poco X3 jsme naměřili velmi pěkný výsledek 282 260 bodů, čímž novinka od necelá dvě procenta překonala telefony Redmi Note 9S a Redmi Note 9 Pro s procesorem Qualcomm Snapdragon 720G.

Geekbench 5

Poco F3

Počátkem tohoto roku jsme do našich recenzí zařadili novější verzi benchmarku Geekbench 5. Výsledky zatím můžeme srovnávat jen s několika modely, avšak poměrně zásadní je, že jsme v minulosti změřili jak Redmi Note 9S, tak i Redmi Note 9 Pro s čipem Snapdragon 720G.

Při testování s jedním jádrem nebyly rozdíly mezi Snapdragonem 732G a 720G nijak zásadní. Výkon nového procesoru se však projevil v testech s více jádry, kde Poco X3 porazil se 1775 body o necelá dvě procenta Redmi Note 9S. Nečekaným překvapením bylo také překonání Xiaomi Mi Note 10 Lite s čipem Snapdragon 765G.

Výsledky testů s jedním jádrem

Výsledky testů s více jádry

AI Benchmark

V portfoliu benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach a například na zařízeních Xiaomi hraje významnou roli při automatickém nastavení fotoaparátu během pořizování snímku a následném zpracování.

V tomto směru předvedl Poco X3 velmi dobrý výkon, který naznačuje, jak moc se výrobce čipů Qualcomm snaží pracovat na optimalizaci svých čipů pro účely umělé inteligence. Telefon získal velmi pěkných 30 700 bodů a zařadil se tak za vlajkovou loď Xiaomi Mi 10 Pro.

 • Xiaomi Mi 10 Pro – 32 754 bodů
 • Poco X3 – 30 700 bodů
 • Xiaomi Mi 10 Lite – 28 239 bodů
 • Xiaomi Mi 9T Pro – 26 820 bodů
 • Xiaomi Mi 9 – 23 276 bodů
 • Redmi Note 9 Pro – 19 733 bodů
 • Xiaomi Mi Note 10 Lite – 15 945 bodů
 • Redmi Note 9S – 15 528 bodů
 • Xiaomi Mi Note 10 – 14 499 bodů
 • Xiaomi Mi 9T – 13 777 bodů
 • Redmi Note 8 Pro – 12 961 bodů
 • Xiaomi Mi A3 – 8 122 bodů
 • Redmi Note 9 – 8000 bodů
 • Xiaomi Mi Mix 3 – 7067 bodů
 • Xiaomi Mi 8 Pro – 4066 bodů
 • Redmi Note 7 – 3408 bodů
 • Redmi 8 – 2497 bodů
 • Xiaomi Mi Mix 2s – 1157 bodů
 • Xiaomi Black Shark – 1113 bodů
 • Poco F1 – 862 bodů
 • Xiaomi Mi 8 – 783 bodů
 • Xiaomi Redmi Note 6 Pro – 661 bodů

3DMark

Pokud hledáte benchmark, který co nejlépe prověří herní výkon (nejen) smartphonu, jen těžko najdete vhodnější nástroj než 3DMark. Stejně jako hra, také tento benchmark zatěžuje především grafické jádro použitého čipsetu.

Test Sling Shot Extreme OpenGL ES

Test Sling Shot Extreme Vulkan

Komunikace

V našich e-shopech XM.cz a XM.sk prodáváme evropskou verzi telefonu Poco F3, což v praxi znamená, že tento mobil podporuje všechny frekvence LTE používané českými operátory. Rychlá data tak budete mít všude, kde jsou dostupná.

mobil podporuje všechny frekvence LTE
mobil podporuje všechny frekvence LTE

Telefon má hybridní slot, což znamená, že do něj můžete nainstalovat buď dvě SIM karty formátu nanoSIM, nebo jednu SIM a jednu paměťovou kartu typu microSD. Jako výchozí pro rychlá mobilní data lze nastavit SIM v prvním i druhém slotu.

Poco X3 oficiálně podporuje následující pásma:

 • 4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/20/28
 • 4G: LTE TDD: B38/40/41 (2535-2655MHz)
 • 3G: WCDMA: B1/2/4/5/8
 • 2G: GSM: B2/3/5/8

S telefonem jsme se během testování pohybovali jak ve velkých městech, tak i v odlehlých příhraničních oblastech s Polskem. Nezaznamenali jsme žádné problémy se signálem – hovory i data fungovaly tak, jako na jakémkoli jiném telefonu v daném místě.

Konektivita

Z hlediska konektivity začneme u Wi-Fi, kde Poco X3 podporuje všechny aktuální normy s výjimkou Wi-Fi 6. K dispozici tedy budete mít podporu standardů 802.11 a/b/g/n/ac na frekvencích 2,4 i 5,0 GHz a pochopitelně nechybí funkce Wi-Fi Direct a Wi-Fi hotspot.

Z dalších možností bezdrátového připojení musíme pochválit Bluetooth v nejnovější verzi 5.1. Telefon jsme měli po celou dobu připojený k chytrému náramku Mi Band 5, přičemž jsme nezaznamenali ani sebemenší problémy. Stejně spolehlivě fungovalo i připojení bezdrátového reproduktoru.

Velkou pochvalu si zaslouží přítomnost NFC, díky kterému lze tímto mobilem platit bezkontaktně prostřednictvím Google Pay. I tuto možnost jsme vyzkoušeli v praxi s platebními kartami Air Bank a Revolut. Placení v obchodech a na čerpacích stanicích probíhalo bez sebemenších problémů.

Na horní hraně telefonu je připraven infračervený vysílač, díky kterému je možné používat Poco X3 jako dálkové ovládání domácí elektroniky. V aplikaci Mi Ovladač nastavíte typ přístroje, značku a konkrétní model, provedete úvodní konfiguraci a následně můžete dané zařízení ovládat přímo z telefonu. Škoda, že v nabídce chybí celá řada u nás běžných značek (například Rohnson).

Telefon je dále vybaven těmito senzory a snímači:

 • Senzor přiblížení
 • Senzor okolního světla
 • Senzor zrychlení
 • Gyroskop
 • Elektronický kompas

Určování polohy

Dostáváme se k oblasti, ve které nás telefon Poco X3 velmi pozitivně překvapil. Začněme nejprve oficiálními specifikacemi, podle kterých podporuje tyto satelitní systémy pro určování polohy: americké GPS, ruský GLONASS, čínské Beidou a evropské Galileo.

Už první testy pomocí aplikace GPS Test ukázaly, že telefon skutečně „vidí“ družice všech podporovaných systému a fixuje na ně. Díky tomu jsme v praxi mohli využít plný potenciál podporovaných satelitů.

Celkové dojmy z určování polohy jsou výtečné – telefon nachází svou pozici prakticky okamžitě, bez jakékoli viditelné prodlevy. Následně ji průběžně aktualizuje a neztrácí, a to ani v komplikovanějších podmínkách. Průměrná přesnost se pohybovala kolem čtyř metrů, což lze označit za výborný výsledek. Sjetí z naplánované trasy bylo detekováno doslova bleskurychle a následně došlo k přepočtu.

Praktické testy

Testovali jsme automobilovou a pěší navigaci pomocí aplikací Waze, Mapy.cz, Mapy Google a MapFactor Navigator. Ve všech případech jsme byli maximálně spokojení – určování polohy bylo rychlé a přesné, k přepočtu trasy v případě nedodržení pokynů docházelo prakticky okamžitě.

Poco X3 jsme také otestovali při volnočasových aktivitách – konkrétně jsme během několika procházek zaznamenávali trasu pomocí aplikace Runkeeper. Po nastavení, aby systém aplikaci neukončoval, byly zaznamenané trasy naprosto přesné.

Neméně spokojeni jsme byli s telefonem při hře geocaching, kde hraje významnou roli přesnost. Po mnoha zkušenostech si dovolíme tvrdit, že Poco X3 patří v tomto směru k těm nejlepším a může se srovnávat i s modely s duální GPS, například Xiaomi Mi 9.

Baterie a výdrž na jedno nabití

Poco X3 má integrovanou (uživatelsky nevyměnitelnou) lithium-iontovo-polymerovou baterii s kapacitou 5160 mAh. Ta by sama o sobě mohla být příslibem velmi dobré výdrže, avšak zásadní otázkou bylo, jak se na spotřebě podepíše velká obrazovka s obnovovací frekvencí 120 Hz a relativně výkonný procesor.

5160mAh baterie
5160mAh baterie

Baterii lze nabíjet přes konektor USB-C, umístěný na spodní hraně telefonu, výkonem až 33 wattů, přičemž součástí balení je 33wattová nabíječka. Zcela vybitou baterii lze nabít na 100 % za 1 hodinu a 42 minut, prvních 50 % je k dispozici již za necelou půlhodinu. Bohužel Poco X3 nepodporuje bezdrátové nabíjení, které by tento mobil pozvedlo o další úroveň výš.

33wattové rychlé nabíjení
33wattové rychlé nabíjení

Praktické testování pro nás bylo velkým, nicméně příjemným překvapením. Při běžném používání, kdy jsme se nijak neomezovali, nebyl problém dostat se na tři až čtyři dny na jedno nabití; dva dny považujeme za naprostou samozřejmost i v případě aktivnějšího používání.

Recenze Poco X3 prokázala skvělou výdrž

To byla výzva, takže jsme se rozhodli podrobit Poco X3 náročnému testu: jeli jsme s ním na kešky. To v praxi znamenalo, že prakticky neustále běžela na obrazovce navigace Waze či geocachingová aplikace c:geo. Permanentně tedy svítil displej, byla aktivní GPS a přenášela se mobilní data.

V 11:45 jsme usadili telefon do držáku v autě a vydali se na cestu. Celkem jsme najeli 447 kilometrů, našli několik desítek kešek, pořídili jsme nějaké fotografie a mobil jsme ani na okamžik nepřipojili k nabíječce. Po 7 hodinách a 45 minutách jsme dorazili do cíle a Poco X3 hlásil zbývající 4 % baterie, což lze označit za velmi nadprůměrný výsledek.

Celkově hodnotíme baterii a výdrž tohoto telefonu jako silně nadprůměrnou. S Poco X3 jsme během testování prakticky úplně přestali sledovat ukazatel stavu akumulátoru, protože to v podstatě nebylo nutné.

Fotoaparát

Poco X3 je vybaven celkem pěti fotoaparáty. Čtyři jsou, společně s přisvětlovacím LED bleskem, umístěny v poměrně značně vyčnívajícím modulu na zadní straně, jeden míří dopředu a je ke službě připraven v průstřelu situovaném uprostřed horní části obrazovky.

Snímač Sony IMX682
Snímač Sony IMX682

Podívejme se nyní na všechny fotoaparáty ve stručném přehledu:

 • 64 Mpx – hlavní fotoaparát skládá čtyři body snímače do jednoho bodu obrázku, což by mělo přinést lepší zachycení drobných detailů. Jde o snímač Sony IMX682, fotoaparát má pěknou světelnost f/1,89.
 • 13 Mpx – širokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 119 stupňů a světelností f/2,2.
 • 2 Mpx – makro fotoaparát schopný ostřit na vzdálenost od 4 centimetrů se světelností f/2,4
 • 2 Mpx – hloubkový snímač pro pořizování fotek s rozmazaným pozadím; světelnost f/2,4
 • 20 Mpx – přední fotoaparát pro focení selfies, video hovory a odemykání rozpoznáním tváře, taktéž skládá čtyři body snímače do jednoho bodu obrázku. Jeho světelnost je f/2,2.
Fotoaparáty na zadní straně
Fotoaparáty na zadní straně

Aplikace Fotoaparát

Xiaomi instaluje do svých smartphonů vlastní aplikaci Fotoaparát a nejinak je tomu i v případě modelu Poco X3. V testovacím mobilu byla přítomna tato aplikace ve verzi 4.1. Dokáže nabídnout prakticky vše, co můžete potřebovat pro pořizování snímků a natáčení videí, včetně celé řady režimů.

Aplikace Fotoaparát
Aplikace Fotoaparát

Tlačítky po levé straně lze vstoupit do nastavení, aktivovat funkci Google Lens či aplikovat živé grafické filtry. K vašim službám je také automatická inteligence, nastavující parametry fotoaparátu dle snímané scény – tu jsme však měli po většinu času zapnutou, neb působila příliš přemotivovaným dojmem. Dále je možné vypínat. zapínat, nebo nechat na automatice režim HDR a blesk.

V kontextové nabídce můžete přepínat mezi několika poměry stran (1:1, 3:4, 9:16 a Full), aktivovat automatickou spoušť (3/5/10 sekund), zobrazit mřížku a/nebo vodováhu, přepnout na režim makro, zapnout rozostření a dávkové snímání.

Po pravé straně jsou tři tlačítka: přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem, spoušť a náhled poslední pořízené fotky, sloužící jako zkratka pro vstup do galerie. Dále je zde přepínač režimů – volit můžete z následujících možností:

 • PRO
 • Video
 • Fotografie
 • Portrét
 • Více

V nabídce Více je pak k dispozici jedenáct dalších možností – například současné natáčení předním i zadním fotoaparátem, focení v nativním rozlišení 64 Mpx, zrychlené a zpomalené video či pořizování snímků s dlouhým časem expozice.

Nabídka Více v aplikaci Fotoaparát
Nabídka Více v aplikaci Fotoaparát

Jak fotí Poco X3?

Od hlavního snímače vyrobeného společností Sony jsme očekávali pěkné výsledky. Stejný fotografický čip najdete například v telefonech Realme 7, Realme 7 Pro, Xiaomi Mi 10T, Xiaomi Mi 10T Lite či Samsung Galaxy M31S.

Reálné výsledky nakonec odpovídají cenové kategorii telefonu – jinými slovy: od modelu s cenovkou začínající na 6000 korunách prostě nemůžeme očekávat snímky srovnatelné s mobily překračujícími hranici dvaceti tisíc korun.

Během jasného slunečného dne lze s telefonem Poco X3 pořídit opravdu pěkné obrázky, které potěší vysokou úrovní detailů, přirozenými barvami a ostrostí po celé ploše. Pozor však na automatickou inteligenci, která má tendence příliš „vytahovat“ některé barvy a výsledek působí nepřirozeným dojmem.

Solidně zachycené detaily
Solidně zachycené detaily

Stačí ale, aby sluníčko zalezlo za mrak a kvalita snímků jde pomalu ale jistě dolů. Primárně se začnou vytrácet drobné detaily, ostré hrany a tenké linie se pomaličku rozpíjejí. Čím méně budete mít k dispozici světla, tím bude výsledný snímek slabší. Ve slabých světelných pak klesá i možnost „udržet“ foťák (bohužel chybí stabilizace) a fotky mohou být rozmazané.

S ubývajícím světlem jde kvalita dolů
S ubývajícím světlem jde kvalita dolů

K dispozici je také režim focení v nativním rozlišení 64 Mpx. Uložení obrázku ve vysokém rozlišení vyžaduje několik sekund a každá fotografie zabere přibližně 30 MB. Obrázky jsou v pořádku, ale z větší části vypadají jako přeškálované ze 16 Mpx.

Náš pohled na kvalitu fotek

Hlavní fotoaparát budeme nakonec s ohledem na cenu hodnotit kladně. Za dobrých podmínek poskytne dostatek detailů, vysoký kontrast a chvályhodný dynamický rozsah. Pokud vypnete umělou inteligenci, dočkáte se i věrného podání barev. Redukce šumu je jemná – zanechává určité artefakty, ale také detaily v oblastech jednolitých barev, jako jsou stěny nebo okna na obytných budovách.

O maličko méně jsme byli spokojeni s fotkami ze širokoúhlého foťáku, kde 13 Mpx podává poměrně pěkné výsledky. Fotky jsou podrobné, barvy věrné a je zde přiměřeně široký dynamický rozsah. Ani zde ale nebyla naše spokojenost úplně stoprocentní – v některých situacích jsme měli drobné výhrady k vyvážení bílé, jindy zase k ostření. Okraje některých fotek na nás působily mírně rozmazaným dojmem, občas se v rozích objevily fialové pruhy.

2Mpx makro fotoaparát příliš nezaujal. Ostří sice pěkně, zachytí hodně detailů a opravdu s ním lze dělat snímky ze vzdálenosti od čtyř centimetrů, ale malá světelnost, a především směšné rozlišení 2 Mpx výsledky značně degradují. Ano, na sociální sítě tyto makro fotografie stačí, ale určitě bychom se s nimi nechlubili profesionálním fotografům. Pochválit ale musíme pěkně rozmazané pozadí.

Poslední je hloubkový snímač, který se používá pouze při fotografování portrétů. Poco X3 se je v tomto směru velmi zdatný a většinou úspěšně odděluje objekt zájmu od pozadí, které zahalí přirozeně vypadajícím rozostřením. Portrétní záběry vykazují vysokou míru podrobností a věříme, že s tímto režimem na budou skoro všichni spokojeni.

Fotky z předního 20Mpx fotoaparátu poskytují dostatek detailů, barvy jsou pěkné a kontrast označíme dokonce jako vynikající.

Ukázkové fotky pořízené v rámci recenze Poco X3

Podívejte se na ukázkové, nijak neupravované fotky, které jsme pořídili pro účely recenze Poco X3. Všechny níže vystavené snímky v původním rozlišení bez jakýchkoli úprav si můžete stáhnout v jednom balíčku velkém 270 MB z Ulož.to.

Natáčení videa

Poco X3 podporuje následující režimy natáčení videa:

 • 4K při 30 snímcích za sekundu.
 • 1080p při 30, nebo 60 snímcích za sekundu.
 • 720p při 30 snímcích za sekundu.

Telefon také umí natáčet zpomalená videa:

 • 960 fps v rozlišení 720p
 • 240 fps v rozlišení 720p
 • 120 fps v rozlišení 720p, nebo 1080p

Jak natáčí Poco X3?

Poco X3 umí natáčet videa v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu pomocí primárního a ultraširokoúhlého fotoaparátu. Pro oba jsou k dispozici také běžné režimy 1080p při 30 fps a 60 fps. Makro kamera je omezena na snímání videa v rozlišení 720p.

Videa v rozlišení 4K jsou průměrná v úrovni zachycovaných detailů. Barvy jsou však přesné, kontrast je skvělý a dynamický rozsah je dostatečný pro příjemný a živý obraz. Také 4K videa z ultraširokoúhlého fotoaparátu můžeme hodnotit jako dobrá – barvy jsou opět přesné, obraz má dobrý kontrast, ačkoli dynamický rozsah je poněkud omezenější. Kladně hodnotíme elektronickou stabilizaci obrazu, která je k dispozici pro primární i ultraširokoúhlý fotoaparát a lze ji použít při jakémkoli rozlišení a snímkovací frekvenci.

Ukázková videa pořízená v rámci recenze Poco X3

Podívejte se na ukázková, nijak neupravovaná videa, která jsme pořídili pro účely recenze telefonu Poco X3.

Ukázkové video v rozlišení 4K v rámci recenze Poco X3

Ukázkové video v rozlišení 4K v rámci recenze Poco X3

Ukázkové video v rozlišení 1080p v rámci recenze Poco X3

Zvuk

Jedním z parametrů, kterým Poco X3 vybočuje ze své třídy, jsou dva hlasité reproduktory. Jeden je umístěn v horní hraně, druhý najdete tradičně pod mřížkou v pravé části spodní hrany telefonu. V režimu na šířku tak můžete očekávat stereofonní zvuk, což jsme si ověřili pomocí testu.

Stereo reproduktory
Stereo reproduktory

Ocenit musíme nejen obstojnou maximální hlasitost, ale i dobré podání zvuku s příjemnými náznaky basů. Nejsilněji jsou prokreslené středy a ani výšky rozhodně nejsou k zahození. Je ale slyšet, že reproduktor na horní hraně svým výkonem za tím spodním maličko zaostává.

Při hraní her, sledování videí a poslechu písniček v režimu na šířku si tak budete moci užívat na tuto kategorii skutečně nadstandardní stereofonní zvuk. Čínský výrobce tak jasně naznačuje, že kromě herního procesoru myslí na hráče i v tomto směru.

Poco X3 míří i na hráče
Poco X3 míří i na hráče

Operační systém

Operačním systémem je evropská MIUI, která byla v době recenze (říjen 2020) ve verzi 12.0.3. Ta běží na Androidu 10 s bezpečnostními záplatami ze září tohoto roku. Lze celkem spolehlivě předpokládat, že Poco X3 dostane aktualizaci na Android 11.

Plynulost prostředí hodnotíme jako velmi dobrou – za celou dobu testu se nám nestalo, že by se telefon zadrhl, zpomalil, nebo viditelně lagoval. V podstatě nikdy jsme nemuseli na nic čekat a můžeme konstatovat, že systém a jeho rozhraní v Číně vyladili opravdu nadstandardně dobře.

Poco Launcher

Jednou (z mála) věcí, kterou se telefony Poco liší od mobilů Xiaomi, je launcher. Zatímco mateřská značka sází na MIUI Launcher, v tomto mobilu najdete Poco Launcher. Asi největším rozdíl mezi oběma launchery spočívá v tom, že Poco Launcher má tradičnější pojetí s nabídkou aplikací (tj. neumísťuje ikony všech nainstalovaných programů na domovské obrazovky).

Levou obrazovku zabírá Google Discover, kde kromě vyhledávacího pole a předpovědi počasí najdete také aktuality a novinky z vybraných českých médií. Pokud tuto (dle nás užitečnou) funkci nechcete. můžete ji vypnout v nastavení.

Nabídka aplikací se zobrazí po potažení z dolní hrany obrazovky. Ve výchozím stavu na prvních pozicích zobrazuje doporučené aplikace, které byste mohli v daném okamžiku potřebovat. Následují ikony všech programů seřazené podle abecedy.

Kromě toho Poco Launcher automaticky třídí aplikace podle kategorií, do kterých se dostanete posunem seznamu do stran. Jsou zde kategorie Komunikace, Zábava, Fotografie, Nástroje, Finance a byznys, Zprávy a četba, Životní styl, Přizpůsobení a Poznání a vzdělávání. Kategorie lze zobrazovat v libovolném pořadí, odstraňovat či úplně vypnout.

Jedním z hitů prvního telefonu Poco F1 bylo třídění ikon podle barev. Tato možnost je v současné verzi launcheru vypnutá, ale můžete si ji zapnout. Poco Launcher podporuje balíčky ikon („icon packy“) a umožňuje výběr ze zobrazení tří, čtyř nebo pěti sloupců.

Vlastní vylepšení

MIUI přináší proti čistému Androidu celou řadu změn a vylepšení. Jednou z nich je přepracovaný seznam posledních spuštěných aplikací, který má podobu dvou sloupců s vertikálním posouváním. Jakoukoli aplikaci lze ukončit jejím odsunutím do strany. Pod dlouhým podržením jsou připraveny funkce uzamknutí v paměti, vstup do nastavení, otevření v plovoucím okně a rozdělení obrazovky. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku MIUI 11 – tipy a triky: seznam posledních spuštěných aplikací.

Jiné je to i v oznamovací oblasti a v panelu rychlého přístupu. Tlačítek, která můžete umístit na dosah prstu, jsou více než tři desítky. Tradičně nám však chyběla možnost rychlého přepínání datové SIM karty. Součástí této sekce je také posuvník pro rychlé nastavení úrovně podsvětlení obrazovky a tlačítko pro vstup do systémového nastavení.

Jiné je proti většině telefonů s Androidem také systémové nastavení, jež má svou vlastní strukturu a specifické grafické pojetí. Některé položky jsou tak trochu „zakopané“, nicméně naštěstí je k dispozici poměrně dobře fungující vyhledávání, které usnadňuje jejich nalezení.

Speciality MIUI

MIUI je grafická nadstavba, což kromě toho, že uživatelské rozhraní vypadá jinak než na telefonech ostatních značek, obnáší také sadu předinstalovaných aplikací a nejrůznější vychytávky, které v čistém Androidu nenajdete. Kompletní seznam by vydal na několik článků, takže se v rámci recenze podíváme jen na několik z nich.

V tomto směru Poco kopíruje všechny možnosti, které nabízí MIUI na telefonech Xiaomi a Redmi. Najdeme tu například možnost přepnout telefon na ovládání gesty. V tomto režimu zmizí tři tlačítka ve spodní nástrojové liště a místo nich budete moci používat tahová gesta velice podobná těm, jež můžete znát z iPhonů. Podrobně jsme se tomuto způsobu věnovali ve článku MIUI 11 – tipy a triky: ovládejte telefon gesty jako iPhone.

Další zajímavou funkcí je Druhý prostor. Na telefonu si můžete založit sekundární profil, který je oddělen od výchozího, a přepnutí do něj je možné pouze po ověření. Oddělený a zabezpečený profil využijete například v případě, kdy telefon půjčujete dětem či potřebujete oddělit soukromý a pracovní život. Podrobně jsme o této funkci psali ve článku MIUI 10 – tipy a triky: duální aplikace a druhý prostor.

Pro někoho budou užitečné Duální aplikace. Ty oceníte především v případech, kdy potřebujete používat nějaký program s více účty, ale aplikace to sama o sobě nepodporuje. V rámci duálních aplikací si tak vytvoříte jeho „stínovou kopii“, kterou budete používat s jiným účtem. Nutno podotknout, že ne všechny aplikace v tomto režimu fungují správně.

Předinstalované aplikace

Součástí základní „palubní“ výbavy je několik desítek aplikaci z dílny Google a Xiaomi. V případě tohoto modelu je jich přes čtyřicet a je především otázkou subjektivního pohledu, zda oceníte, že výrobce připravil programy, které by se vám mohly hodit, nebo budete jejich vysoký počet vnímat negativně.

Každopádně i zde platí stav, kdy Xiaomi od počátku letošního roku nahradilo v evropské a globální verzi své aplikace Telefon, Kontakty a Zprávy alternativními programy od Googlu. To samo o sobě není vysloveně špatně, nicméně budete se muset smířit s tím, že chybí některé funkce, jako je například nahrávání hovorů.

Základní sada

 • Galerie – poměrně propracovaná aplikace pro správu fotografií a obrázků. Nabízí několik pohledů, včetně možnosti třídit fotky do alb či automatická „inteligentní alba“ podle osob a míst. Její součástí je i jednoduchý editor, ve kterém lze aplikovat různé filtry, přidávat nálepky a texty či odstraňovat nežádoucí objekty.
 • Obchod Play – protože Poco X3 prodáváme v našich e-shopech XM.cz a XM.sk v evropské verzi, jsou jeho součástí aplikace Google. Nemůže chybět oficiální repozitář aplikací Obchod Google Play, ze kterého můžete stahovat a instalovat programy. Kromě toho se také stará o jejich průběžnou aktualizaci.
 • Správce souborů – jednoduchá, ale poměrně pěkně zpracovaná aplikace pro správu souborů v telefonu. Svým pojetím připomíná Průzkumníka Windows a nabídne všechny funkce, jež byste mohli potřebovat (kopírování, přesouvání, mazání, vytváření složek, přejmenování, …), ale i pokročilejší možnosti, jako je například vytvoření FTP serveru pro bezdrátové připojení telefonu k počítači.

Základní aplikace

 • Témata – pomocí této aplikace můžete změnit uživatelské prostředí telefonu takřka k nepoznání. Xiaomi má podporu grafických témat dlouhodobě velmi dobře propracovanou a nabídka témat je poměrně široká, takže na své si přijde opravdu každý. Více o možnostech přizpůsobení najdete v našem článku MIUI 11 – tipy a triky: Témata aneb Kompletní změna vzhledu.
 • Čistič – jedná se o jednu sekci aplikace Optimalizace, která se stará o odstranění zbytečností. Po spuštěni zkontroluje situaci – vyhledá soubory mezipaměti, zastaralé soubory, instalační balíčky, zbytky a další zbytečnosti. Následně nabídne jejich odstranění, čímž by mělo dojít k uvolnění místa v interní paměti.
 • Mi Video – tuto aplikaci můžeme ve své podstatě označit jako „galerii videí“. Najdete v ní všechna videa nacházející se v telefonu a můžete s nimi dále pracovat. Pochopitelně nechybí přehrávání, podpora více zvukových stop či schopnost zobrazování titulků uložených v externím souboru.
 • Hudba – základní hudební přehrávač, kterému nechybí nic podstatného, co byste od aplikace tohoto typu mohli potřebovat. Poradí si s písničkami v nejrůznějších zvukových formátech, podporuje seznamy skladeb, umožňuje přeskakování mezi písničkami a nechybí ani režim spánku, kdy se přehrávač po třiceti minutách automaticky ukončí.

Hlavní aplikace

 • TelefonPoco X3 používá jako aplikaci pro hovory Telefon od Googlu. Jedná se o základní program, poskytující všechny potřebné funkce, jako je vytáčení telefonních čísel či evidence historie volání. Proti aplikaci od Xiaomi, kterou jsme vídali ve starších modelech, však poměrně citelně chybí funkce nahrávání hovorů.
 • Zprávy – také v případě správy SMS a MMS se Poco X3 spoléhá na řešení od Googlu. Jedná se o aplikaci, poskytující všechny základní funkce. Chválíme odstraňování diakritiky před odesláním a podporu doručenek. Pokud však chcete nějaké pokročilejší funkce, jako jsou různé tóny pro jednotlivé kontakty nebo možnost plánovat odeslání SMS, pak si budete muset nainstalovat nějakou alternativní aplikaci.
 • Chrome – webový prohlížeč z dílny Googlu je k dispozici i ve verzi pro Android a nutno říci, že funguje poměrně spolehlivě. Jeho silnou stránkou je synchronizace napříč zařízeními, funkce anonymního procházení, integrovaný překladač či automatické vyplňování formulářů a přihlašovacích údajů.
 • Optimalizace – obecně se doporučuje do běhu systému Android příliš uživatelsky nezasahovat. V případě tohoto nástroje však můžete udělat výjimku – připravili ho přímo v Xiaomi na míru svým telefonům. Aplikace pomůže s odstraněním zbytečností, kontrolou zabezpečení či zvýšením rychlosti.
 • Fotoaparát – výchozí aplikaci pro pořizování snímků a natáčení videí si Xiaomi vytváří samo a nutno říci, že je to dobře. Program tak nabízí prakticky vše, co můžete potřebovat, s ohledem na výbavu telefonu.

Další aplikace

 • Asistent – hlasový asistent Google bohužel stále neumí česky, což není chyba Xiaomi, ale Googlu. Každopádně je schopen odpovídat na dotazy v angličtině a lze ho spárovat se systémy chytré domácnosti, včetně Mi Home.
 • Počasí – Xiaomi již několik let vybavuje své telefony aplikací s předpovědí počasí. Kromě aktuální situace zobrazuje výhled na dalších pět dnů dopředu. Nezatěžuje zbytečnými podrobnostmi ani vizuálními efekty – informace podává v přehledném a jednoduchém rozhraní. Data čerpá z renomovaného zdroje AccuWeather.
 • Poznámky – čínský výrobce nabízí také poznámkovou aplikaci. Můžete v ní ukládat psané, zvukové i kreslené poznámky a nutno uznat, že funguje docela dobře. Na druhou stranu má poměrně silného konkurenta v podobě Google Keep, jež nabízí podobné prostředí, ovládání i funkce, ke kterým přidává robustní synchronizaci mezi zařízeními.
 • Mi Prohlížeč – kromě Chrome nabízí Xiaomi také svůj vlastní webový prohlížeč. Svou základní funkci – tedy zobrazování webových stránek – plní na jedničku a má několik zajímavých funkcí, jako je schopnost stahování videí ze sociálních sítí. Proti Chrome mu však poměrně citelně chybí synchronizace mezi více zařízeními.
 • Mi Community – aplikace pro přístup k informacím ze světa Xiaomi. Bohužel není k dispozici český web, takže se uživatelé musí spokojit s angličtinou.

Aplikace Google

 • Google – tato aplikace funguje nejen jako vyhledávač, ale plní též roli agregátoru zpráv z řady lokálních informačních webů a zpravodajských serverů. Pokud chcete mít přehled o aktuálním dění, poskytne vám vše podstatné.
 • Gmail – výchozí mobilní aplikace e-mailové služby od Googlu disponuje na malém prostoru prakticky všemi funkcemi, jako její webová verze. Kromě účtů na Gmailu podporuje také práci s poštou na Exchange serverech a umí stahovat e-maily přes protokoly IMAP a POP3, takže ji můžete použít ke správě veškeré elektronické pošty.
 • Mapy – původně mapová aplikace se postupem času rozrostla v univerzálního pomocníka pro orientaci v prostoru. Poskytuje informace o firmách a podnicích, umí naplánovat trasu pro auto či pěšky a navigovat vás po ní prostřednictvím hlasových pokynů.
 • YouTube – samozřejmě nemůže chybět největší portál s videy, jehož mobilní aplikace umožňuje nejen konzumaci obsahu, ale také organizaci do nejrůznějších seznamů. Kromě toho na něm můžete vystavovat i svá vlastní videa.
 • Disk – snadný přístup ke cloudovému úložišti Google. Přímo v jeho rámci můžete otevírat a po doinstalování patřičných aplikací také upravovat uložené dokumenty. Nechybí ani možnost nahrání souboru z telefonu na disk.
 • YT Music – hudební streamovací služba, která v dohledné době nahradí Hudbu Google. V jejím rámci můžete využít buď bezplatný tarif s řadou omezení, nebo placenou variantu za 149 korun měsíčně bez limitů. V aplikaci pak můžete poslouchat písničky z bohaté nabídky.

Další aplikace Google

 • Filmy Play – virtuální videopůjčovna se širokou nabídkou filmů a seriálů, které můžete přehrávat na svém telefonu, tabletu nebo počítači. Jednotlivé tituly je možné koupit a přehrávat neomezeně, nebo za nižší cenu „půjčit“ k jednorázovému přehrání.
 • Duo – aplikace pro snadnou realizaci videohovorů přes internet. Je minimalisticky jednoduchá, a přesto poměrně dobře funkční.
 • Fotky – Fotky Google nejsou jen další galerie pro správu obrázků a fotografií. Jejich největší přidanou hodnotnou je možnost zálohování fotek do cloudu, takže o ně nepřijdete ani v případě ztráty či zničení telefonu. Pro snímky v takzvané „vysoké kvalitě“ dostanete neomezené úložiště zdarma. Rozhodně doporučujeme tuto funkci použít!
 • Kontakty – aplikace pro správu kontaktů pochází z dílny Googlu. Pro základní účely postačuje – umožňuje snadnou editaci a přidávání položek či přiřazování vyzvánění jednotlivým kontaktům. Nepodporuje však žádnou formu skupin ani další pokročilé funkce, což je sice poněkud škoda, ale není to chyba na straně Xiaomi.
 • Kalendář – kalendářová aplikace, nabízející několik pohledů: roční, měsíční, denní a přehled v podobě agendy. Synchronizuje se s cloudovým Kalendářem Google, takže o své schůzky a události nepřijdete ani v případě ztráty, zničení nebo odcizení telefonu.
 • Zprávy – agregátor novinek z řady významných českých zpravodajských serverů. Vybírá a třídí důležité články z několika zdrojů do tematických skupin, jako jsou zprávy z domova, ze světa, kultury a sportu. Nutno říci, že je to poměrně šikovný program pro všechny, jež se zajímají o aktuální dění.

A ještě další aplikace Google

 • Google One – v této aplikaci můžete spravovat svůj tarif úložiště, pod který spadají Disk Google, Gmail a fotky a videa v původní kvalitě ve Fotkách Google. Užitečná je možnost automatické zálohy telefonu. Všechny vaše fotky, kontakty, zprávy a další data budou bezpečně zazálohovaná v cloudu. Pokud rozbijete či ztratíte telefon, nebo si jen pořídíte nový, můžete si do nového zařízení Android všechno obnovit.
 • Google Pay – aplikace pro správu platebních metod v rámci služeb Google. Telefon Poco X3 pořízený v našem e-shopu disponoval funkcí NFC, takže jsme ho mohli využít (a také jsme ho využili) k bezkontaktnímu placení.
 • Podcasty – pomocí této aplikace můžete zdarma najít a poslouchat podcasty z celého světa. Pořady k poslechu lze stahovat i offline a poslouchat je na cestách nebo na místech, kde není k dispozici internetové připojení.

Nástroje

 • Kalkulačka – pěkně propracovaná aplikace pro nejrůznější výpočty. Kromě běžných aritmetických operací zvládne i pokročilejší operace, jako jsou goniometrické výpočty, mocniny, odmocniny a logaritmy. Nabízí také sadu specializovaných nástrojů pro výpočet BMI, věku, slevy, procent, data, délky, obsahu, objemu, teploty, rychlosti, času a hmotnosti. Součástí je také převodník měn.
 • Hodiny – víceméně tradiční aplikace se čtyřmi základními sekcemi. Obsahuje budík, světový čas prakticky pro jakékoli místo na světě, stopky s měřením času na jedno kolo a minutku, respektive odpočet.
 • FM Rádio – tuto aplikaci najdete na telefonech vybavených FM přijímačem. V aplikaci pak můžete ladit a poslouchat rozhlasové stanice, vysílající v pásmu velmi krátkých vln. Pro lepší příjem je doporučeno připojení sluchátek, která pak fungují jako anténa. Aplikace disponuje automatickým vyhledáváním rádií, nabízí možnost nahrávání či vypnutí po uplynutí nastaveného času.
 • Záznamník – jednoduchá aplikace, která promění mobilní telefon v diktafon. Zvuk zachytává mikrofonem pro hovory a umí ho ukládat do souborů ve formátu AAC, MP3, nebo WAV.
 • Nahrávání obrazovky – pomocí této aplikace můžete zachytit dění na obrazovce do videa. Funkci využijete například při vytváření návodů nebo pořizování záznamu z hraní her. Má poměrně široké možnosti nastavení kvality, jako zdroj zvuku lze použít buď mikrofon, nebo zvuky telefonu.
 • Skener – aplikace, která prostřednictvím fotoaparátu telefonu umí skenovat QR kódy. Druhý režim Dokument slouží k digitalizaci papírových dokumentů do elektronické podoby.

Další nástroje

 • Stažené – v této aplikace můžete sledovat probíhající stahování souborů z internetu. Najdete zde také všechny soubory stažené pomocí webového prohlížeče.
 • Kompas – jednoduchá aplikace pro určení světových stran, azimutu a aktuální zeměpisné polohy.
 • Služby a zpětná vazba – aplikace pro odeslání zpětné vazby do Xiaomi. Využít ji můžete například k hlášení zjištěných chyb nebo návrhů na vylepšení.
 • ShareMe – (původně Mi Drop) šikovný nástroj pro přenos souborů mezi telefony bez nutnosti jejich připojení k internetu. Podporujte jakékoli zařízení se systémem Android, umí odesílat a přijímat všechny typy souborů a je 200× rychlejší než Bluetooth. Co je zásadní: sdílení, respektive odesílání souborů, funguje bez využití internetu nebo mobilních dat.
 • Mi Ovladač – tato aplikace je dostupná na telefonech vybavených infračerveným portem. Díky němu lze mobil použít jako dálkový ovladač domácí elektroniky. K tomu slouží právě tato aplikace, ve které vyberete typ, značku a model přístroje, který pak z ní můžete ovládat.

Hodnocení recenze Poco X3

Poco X3 je pro nás velmi pozitivním překvapením. Celou recenzi si dovolíme shrnout do konstatování, že v dané cenové kategorii se jedná o jeden z nejlepších mobilů s mimořádně příznivým poměrem ceny a výkonu. Tentokrát opravdu nemusíme konstatovat, že jde o „cenově dostupný telefon střední třídy a touto optikou je na něj nutné nahlížet“.

Kromě kvalitního zpracování a příjemného vzhledu bude jedním z argumentů pro koupi velká obrazovka s úhlopříčkou 6,67″ a obnovovací frekvencí 120 Hz. Pokud na tomto displeji budete chtít hrát hry či sledovat videa, pak určitě oceníte pěkný stereofonní zvuk.

Obrazovka s úhlopříčkou 6,67 palce
Obrazovka s úhlopříčkou 6,67 palce

Dalším důvodem, proč sáhnout po tomto telefonu, je nadstandardní výdrž baterie na jedno nabití. Tu Poco X3 prokázal jak více než osmihodinovou výdrží při navigaci, tak i schopností obejít se bez nabíječky celé tři až čtyři dny. Když už přeci jen energie dojde, nepotrvá její doplnění díky podpoře rychlého 33W nabíjení nekonečně dlouho. Škoda jen chybějící podpory bezdrátového nabíjení, ale to je stále doména nejvyšších modelů.

Pochválit musíme výkonný hardware – nový procesor Qualcomm Snapdragon 732G se ukázal v tom nejlepším světle. K tomu si připočtěme 6 GB operační paměti, dobře odladěný software a dostaneme telefon, který se nezadýchá ani při náročnějších operacích. Dokonce i jako uživatelé loňské vlajkové lodě musíme konstatovat, že Poco X3 je opravdu rychlý.

Dobrá je také konektivita – telefon si poradí se všemi současnými standardy, navíc obsahuje NFC, díky čemuž ho můžete použít k pohodlnému bezkontaktnímu placení. Zmínit musíme také konektor pro sluchátka, infračervený vysílač nebo FM rádio.

Infračervený vysílač, NFC a 3,5mm konektor
Infračervený vysílač, NFC a 3,5mm konektor

Pochopitelně je u telefonů s touto cenovkou počítat s určitými kompromisy. Tím prvním je fotoaparát, který tak úplně nenaplnil naše očekávání. Za dobrých světelných podmínek jsou snímky velmi dobré, s klesajícím osvětlením však jejich kvalita viditelně klesá. Druhým kompromisem je plastové tělo, které však na pohled působí velmi solidním dojmem.

Cena a dostupnost

Telefon Poco X3 je dostupný ve dvou barevných variantách – šedé a modré.  Na výběr je ze dvou verzí, lišících se od sebe velikostí interní paměti – základní má 64 GB, vyšší pak 128 GB.

Ceny vypadají následovně:

Pokud si Poco X3 objednáte ve všední den do 15:00, můžete ho mít již následující pracovní den u sebe doma. Sami se tak přesvědčíte, že jde o mobil, který za dobrou cenu nabízí velký displej, skvělou výdrž na jedno nabití a výkonný hardware.

Rozdíly: Poco X3 vs. Poco X3 Pro aneb Stejné jsou jen na pohled
Rozdíly: Poco X3 vs. Poco X3 Pro aneb Stejné jsou jen na pohled

Máme tu neděli, a to znamená, že vám přinášíme druhé pokračování našeho nového seriálu Rozdíly. V jeho rámci mezi sebou Číst dál...

Testujeme Poco X3. Jak si vede v benchmarku AnTuTu a GeekBench?
Testujeme Poco X3. Jak si vede v benchmarku AnTuTu a GeekBench?

Dnes ráno jsme vám ukázali rozbalování telefonu Poco X3, a protože nyní tento mobil podrobně testujeme, podíváme se, jak si Číst dál...

Recenze Poco M3: levný telefon střední třídy s vynikající výdrží
Recenze Poco M3: levný telefon střední třídy s vynikající výdrží

Telefon Poco M3 byl představen koncem listopadu 2020 a kromě neokoukaného vzhledu zaujal příznivou cenovkou. díky které ho můžete označit Číst dál...

Poco X3

6490 Kč
7.8

Výkon

8.2/10

Displej

6.5/10

Výdrž baterie

9.5/10

Fotoaparát

7.0/10

Cena

8.0/10

Klady

 • Velká obrazovka s obnovovací frekvencí 120 Hz
 • Mimořádně velká výdrž baterie
 • NFC a podpora bezkontaktních plateb
 • Velmi přesné určování polohy
 • Odolnost proti prachu a vodě IP53

Zápory

 • Se zhoršujícími se světelnými podmínkami klesá kvalita fotek
 • Značně vystupující modul s fotoaparáty
 • Plastové tělo
Redmi Note 10
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Libor
Libor
6 měsíců před

Chtěl bych se zeptat a nikde jsem to nenašel,jak svítí přisvětlovací dioda?

Martin
Martin
5 měsíců před

Dobrý den, moc děkuji za recenzi. Chtěl bych se optat zda by jste doporučil Poco X3 nebo Mi 10 Lite 5G.

V momentální ceně je rozdíl do dvou set, ale nějak se mi nedaří na ně koukat stejnou optikou.

Popřípadně… obsahují obě varianty MIUI s nechvalně proslulými reklamami?

Děkuji za odpověd

Marián Dzurus
Marián Dzurus
Odpovědět  Karel Kilián
5 měsíců před

Takže když chci aby měl stabilizaci (i když bohužel jen elektronickou) a hezké fotky, tak je lepší MI 10 lite?

Děkuji Dzurus

Arpád
Arpád
5 měsíců před

Aj na základe tejto recenzie som si ho kúpil! No je to hrozný šunt! Vždy som si vravieval, že “ Čínu nekupuj!“, ale po toľkej chvále som si ho ako záložný smartzfón zakúpil, nuž ale potvrdilo sa mi len, že som pochybil! Samsung je 100% lepšia voľba aj napriek tomu, že je drahší ak je podobne výkonný aj dvojnásobne, ale aspoň sa dá používať a nekupuješ „mačku vo vreci“!

Petr
Petr
Odpovědět  Arpád
3 měsíců před

a v cem je sunt Ja ho man mesic a spokojenost

Petr
Petr
3 měsíců před

Funguje zde bez problémů VoLTE? Na mém redmi note 5 sice jde zapnout, ale znemožňuje příjem SMS. Je to tady už ok? Děkuji.

12
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x