Recenze Roidmi Smart Car Charger 3S: nabíječka do auta s FM rádiem

Roidmi Smart Car Charger 3S vypadá na první pohled jako běžná nabíječka, kterou zapojíte do zásuvky zapalovače v autě. Kromě schopnosti nabíjet telefony prostřednictvím dvou USB portů však má jednu zásadní funkci: umí vysílat v pásmu velmi krátkých vln (FM) zvuky (hudbu, mluvené slovo apod.) z připojeného mobilního telefonu.

Recenze Roidmi Smart Car Charger 3S
Recenze Roidmi Smart Car Charger 3S

Recenze Roidmi Smart Car Charger 3S začíná rozbalováním

Roidmi Smart Car Charger 3S je dodáván v relativně maličké papírové krabičce, do které se už na první pohled mnoho nevejde. Skutečně je tomu tak: v pěnovém lůžku se nachází samotný „kolíček“ a kromě něj v balení najdete už jen „leporelo“ s instrukcemi. A to je vše, přátelé. Tády dády dády dá!

Vzhled a zpracování

Na první pohled je Roidmi Smart Car Charger 3S úplně obyčejná nabíječka do zásuvky zapalovače v autě. Na horní straně jsou dva USB porty – jedná se o typ USB-A, do kterého můžete zapojit většinu nabíjecích kabelů k mobilním telefonům a tabletům. Horní hrana kolem portů je dekorována kroužkem stříbrné barvy.

Na horní straně jsou dva USB porty
Na horní straně jsou dva USB porty

Tělo je vyrobeno z matného černého plastu a najdete na něm logo Roidmi. Kontakty, přes které do kolíčku bude proudit elektřina, jsou z kovu stříbrné barvy. Jedná se o malý, kompaktní produkt s rozměry 61 × 26 ×26 milimetrů a hmotností jen 31 gramů.

Tělo je vyrobeno z matného černého plastu
Tělo je vyrobeno z matného černého plastu

Po zapojení do zásuvky zapalovače upoutá pozornost podsvětlení obou USB portů. To vnímáme jako velmi dobrý nápad, neboť ve tmě nebudete muset hledat, kam připojit kabel. Barvu osvětlení lze navíc měnit pomocí aplikace.

Nabíječka do auta

Z hlediska nabíjení připojených zařízení je poměrně zásadním parametrem napětí a proud, který umí adaptér dodávat. Na tom pak závisí, jakým výkonem budou nabíjena připojená zařízení a zda bude například dobíjení telefonu stíhat i při spuštěné navigaci.

2 USB-A porty
2 USB-A porty

V případě jednoho připojeného zařízení lze počítat s napětím 5 voltů a proudem až 2,4 ampér. To znamená maximální nabíjecí výkon 12 wattů, což by mělo být dostatečné i v případech, kdy na telefonu poběží navigace či jiná podobně náročná aplikace.

Roidmi Smart Car Charger 3S
Roidmi Smart Car Charger 3S

Pokud využijete skutečnosti, že nabíječka disponuje dvěma porty, a k oběma připojíte nějaká zařízení, pak můžete počítat s maximálním proudem (do obou zásuvek dohromady) 3,4 ampér. To by stále mělo být dostačující i v případě, že budete chtít dobíjené přístroje používat.

Propojení s mobilem

Zdánlivě nenápadný kolíček je vybaven dvěma technologiemi. Tou první je Bluetooth ve verzi 4.2 a jeho prostřednictvím můžete bezdrátově spárovat Roidmi Smart Car Charger 3S s prakticky jakýmkoli telefonem. Připojí se jako zvukové zařízení, tedy podobně jako sluchátka či bezdrátový mikrofon.

Druhá technologie umožňuje kolíčku vysílat v pásmu velmi krátkých vln. Jedná se o takzvaný FM transmiter, tedy zařízení, vysílající signál na frekvencích, které lze zachytit běžným rádiem nebo autorádiem. Poměrně obvyklé jsou transmitery, které umí přehrávat hudbu z vložené paměťové karty nebo flashdisku, ale Roidmi Smart Car Charger 3S na to jde ještě lépe!

S tímto „kolíčkem“ totiž můžete vysílat hudbu či mluvené slovo přímo ze svého mobilního telefonu! Po spárování přes Bluetooth zachytává Roidmi Smart Car Charger 3S všechny zvuky z telefonu podobně, jako sluchátka. Místo přehrávání je ale přes FM transmiter vysílá do éteru jako rádiový signál.

Roidmi Smart Car Charger 3S
Roidmi Smart Car Charger 3S

Tento signál pak zachytí anténa vašeho automobilu stejným způsobem, jako jakékoli jiné rozhlasové vysílání. To znamená, že po naladění autorádia uslyšíte v reproduktorech svého vozu mluvené slovo nebo hudbu přehrávanou mobilním telefonem.

Pro koho je Roidmi Smart Car Charger 3S vhodný?

Současné automobily jsou zpravidla vybavené infotainmentem se širokou podporou mobilních telefonů. Pokud vás vůz podporuje Android Auto nebo Apple CarPlay, pak můžete přehrávat hudbu z telefonu bez jakéhokoli dalšího zařízení. Jinými slovy: tento kolíček by pro vás byl zbytečný.

Řada automobilů má dnes USB port, do kterého lze připojit flashdisk se stovkami písniček. U dalších najdete CD měnič na několik cédéček, často i s podporou disků s písničkami ve formátu MP3. V obou případech můžete mít k dispozici stovky skladeb ve vysoké kvalitě. Pak také Roidmi Smart Car Charger 3S patrně nebudete potřebovat.

Pomalu ale jistě se dostáváme k tomu, kde toto zařízení využijete. Jedná se primárně o automobily, vybavené pouze běžným CD nebo kazetovým přehrávačem. Na jedno CD se vejde zpravidla méně než dvacet písniček, takže chcete-li jich poslouchat víc, budete muset v přihrádce či kufru vozit sbírku optických disků.

Obecně vzato můžete Roidmi Smart Car Charger 3S využít ve všech automobilech vybavených autorádiem. V závislosti na velikosti paměti nebo paměťové karty ve vašem mobilu pak můžete mít k dispozici stovky až tisíce písniček.

Instalace a zprovoznění Roidmi Smart Car Charger 3S

V první řadě je nutné zapojit Roidmi Smart Car Charger 3S do zásuvky zapalovače v autě. Po otočení klíčku do první polohy (pokud nemáte zásuvku pod permanentním napětím) se v oblasti USB portů rozbliká, čímž dává najevo svou připravenost.

Poté v telefonu v sekci Nastavení-Bluetooth proveďte spárování „kolíčku“, který byste měli vidět jako Mojietu Music Blue C. Následně je nutné na telefon stáhnout a nainstalovat aplikaci MOJIETU, která je k dispozici zdarma pro telefony s operačními systémy Android a iOS.

Úvodní nastavení

Po prvním spuštění aplikace MOJIETU je nutné akceptovat souhlas uživatele a zásady ochrany osobních údajů. Už zde si všimnete, že program, bohužel, komunikuje výhradně anglicky. Jako další následuje požadavek na přístup k poloze, který neumíme dost dobře vysvětlit, ale nezkoušeli jsme ho neudělit.

Dalším překvapivým krokem je registrace, jejíž význam a přínos tak úplně nechápeme a neumíme vysvětlit její výhody. Po zadání e-mailové adresy dostanete mailem kód, který zadáte do aplikace. V dalším kroku MOJIETU požádá o aktivaci automatického spouštění.

K čemu je tedy aplikace dobrá? Především k tomu, že v ní můžete nastavovat frekvenci, na které bude kolíček vysílat. To je poměrně důležité, neboť v různých oblastech vysílají lokální rádia na odlišných frekvencích a vašim úkolem bude najít takový kmitočet, který je volný.

Tuto frekvenci pak musíte naladit na autorádiu. V případě rádii s automatickým laděním stačí zapnout na telefonu přehrávání hudby (kterou v tu chvíli neuslyšíte) a vyhledat kýženou frekvenci. Na autorádiích s ručním laděním nastavte tu frekvenci, kterou jste zvolili v aplikaci.

Co ještě umí aplikace MOJIETU

Kromě nastavení frekvence, na které bude „kolíček“ vysílat zvuky z telefonu, je v aplikaci MOJIETU možné nastavit barvu podsvícení USB portů. Na výběr je červená, zelená, modrá a modrozelená. Můžete tak sladit svit například s osvětlením palubní desky.

V aplikaci lze také sledovat stav napětí na autobaterii a měla by vás upozornit, když klesne pod doporučenou mez. Můžete si také nastavit výchozí přehrávač, který se automaticky spustí v okamžiku, kdy se telefon spáruje s „kolíčkem“ – tedy typicky po otočení klíčku v zapalování.

Zkušenosti z recenze Roidmi Smart Car Charger 3S

Roidmi Smart Car Charger 3S jsme nainstalovali do staršího vozu Citroën C5 r. v. 2005, vybaveného jen autorádiem s běžným CD přehrávačem. Spárování přes Bluetooth proběhlo bez problémů, stejně tak hladce spolupracovala i aplikace MOJIETU.

Pohybujeme se především v Ostravě a okolí, což je malá komplikace z hlediska nalezení volné frekvence. Kromě lokálních rádií totiž zasahují do oblasti také některé polské rozhlasové stanice. Nakonec jsme volnou frekvenci našli a mohli začít testovat přehrávání hudby z telefonů iPhone 11 a Xiaomi Mi 9.

Po více než měsíci můžeme konstatovat naprostou spokojenost. Kvalita produkovaného zvuku byla na velmi vysoké úrovni, byť zde pochopitelně hraje svou roli i audio soustava ve vozidle. Přehrávali jsme hudbu uloženou lokálně v telefonu, streamovanou ze Spotify i z YouTube.

Během více než měsíčního testování jsme nezaznamenali ani jeden problém nebo výpadek. Stabilita připojení telefonu přes Bluetooth byla výtečná a jediné, co nás mírně obtěžovalo, byl poměrně nepříjemný zvuk, který se ozýval při každém párování.

Poslech z autorádia
Poslech z autorádia

FM vysílač fungoval taktéž bez sebemenších výtek – příjem signálu anténou vozidla, umístěnou na střeše, byl čistý a ničím nerušený. V podstatě jediné, co jsme občas museli řešit (zejména při přejezdu mezi kraji), byla nutnost přeladit na jinou frekvenci, pokud na ní v daném místě vysílalo nějaké rádio (signál rozhlasové stanice je vždy silnější než signál kolíčku).

Ani z hlediska nabíjení nemáme co vytknout – USB port bez problémů stíhal dodávat telefonu dostatek energie i v případě zapnuté navigace s rozsvíceným displejem, aktivní GPS a datovými přenosy. Proměření u elektrikáře ukázalo, je v případě použití jednoho portu odpovídají výstupní hodnoty těm deklarovaným – tj. 5,0 voltu a 2,4 ampér.

Závěr recenze Roidmi Smart Car Charger 3S

Pokud máte starší auto, vybavené přehrávačem na jedno audio CD nebo kazeťákem, pak možná řešíte otázku, jak si během dlouhých cest zajistit reprodukci vlastní oblíbené hudby. Kolíček Smart Car Charger 3S je jednoznačně nejjednodušším řešením, pokud nechcete instalovat měnič CD nebo měnit autorádio.

Stačí ho zapojit do zásuvky zapalovače, čímž získáte dva USB porty pro nabíjení elektroniky – například telefonu, ze kterého chcete přehrávat hudbu. Nabíječka zajišťuje stabilní zásobování elektrickou energií a splňuje deklarované parametry.

Úvodní konfigurace nezabere mnoho času, a přestože aplikace nekomunikuje v češtině, není těžké nastavit v ní vše potřebné. Párování přes Bluetooth je pak rutinní operací, kterou zvládne každý, kdo někdy k telefonu připojoval sluchátka, handsfree nebo přenosný reproduktor.

Pochvalu si zaslouží jednoduchá obsluha – stačí prostě spárovat mobil s kolíčkem, spustit hudební přehrávač a užívat si svou oblíbenou muziku. Jediným nedostatkem tak je občasná nutnost přeladit na jinou frekvenci, pokud na ní v dané lokalitě vysílá místní rádio. S tím si hravě poradí spolujezdec, nebo to zvládnete během krátké přestávky na parkovišti.

Recenze Xiaomi Mi Band 5: zase o něco chytřejší chytrý náramek
Recenze Xiaomi Mi Band 5: zase o něco chytřejší chytrý náramek

S chytrými náramky Xiaomi Mi Band se setkáváme již od roku 2014. Za šest let ušly docela velký kus cesty Číst dál...

Recenze Poco X3: nový král střední třídy s neuvěřitelnou výdrží
Recenze Poco X3: nový král střední třídy s neuvěřitelnou výdrží

Dnes již samostatná značka Poco/Pocophone se uvedla v srpnu modelem F1 jako výrobce výkonných, ale cenově dostupných telefonů. Hodlá se Číst dál...

Xiaomi vysvětluje, proč 100wattová nabíječka jen tak nebude
Xiaomi vysvětluje, proč 100wattová nabíječka jen tak nebude

Ačkoli nabíjení výkonem 100 wattů, označované také jako Super Charge Turbo, vypadalo slibně, v nejbližší době se ho určitě nedočkáme. Číst dál...

Roidmi Smart Car Charger 3S

od 460 Kč
8.5

Nabíjení

9.0/10

Počet USB portů

7.0/10

FM vysílání

10.0/10

Dílenské zpracování

8.0/10

Cena

8.5/10

Klady

  • Dva USB porty, 5 V a 2,4 A
  • Jednoduché nastavení
  • Stabilita spojení s telefonem
  • Kvalita vysílaného FM signálu
  • Možnost měnit barvu podsvětlení portů

Zápory

  • Nutnost občas přeladit na jinou frekvenci
  • Nepříjemný zvuk při připojení telefonu
  • Aplikace není v češtině
  • Zbytečná registrace
  • Požadavek na přístup k poloze
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x