Recenze Samsung Galaxy A52s 5G: mistrná průměrnost

Samsung Galaxy A52s 5G je evolucí velmi populárního smartphonu jihokorejského giganta. Vedle, již v samotném názvu zmíněné, 5G konektivity hodlá u zákazníků bodovat také solidnímm výkonem a zkrátka by neměli přijít ani příznivci mobilního fotografování. Dokáže však tento telefon střední třídy obhájit cenu přes 10 tisíc? Co dalšího svým majitelům nabídne a naopak na jaké kompromisy by se měli připravit? Nejen na to se podíváme v naší dnešní recenzi.

Obsah recenze Samsung Galaxy A52s 5G

Balení s opravdu jen základním obsahem

Pokud jste si, například u Xiaomi, zvykli na bohatý obsah balení zahrnující TPU obal, z výroby nalepenou fólii na displeji, nebo ještě něco navíc, budete možná zklamáni. V balení telefonu Samsung Galaxy A52s 5G se totiž nalézá opravdu jen smartphone, napájecí adaptér, USB-C kabel a základní manuály.

obsah balení

Samsung Galaxy A52s 5G spoléhá na plast

Podobně jako u dalších smartphonů z řady Galaxy A, také v případě Samsung Galaxy A52s 5G hraje v konstrukci prim plast. Konkrétně nepokrytě přiznaný matný na zádech a pak maskující se chromovým povrchem po okrajích telefonu. Trochu paradoxně pak právě rámeček telefonu působí laciným dojmem, zatímco přiznaný matný plast na zádech ve skutečnosti působí poměrně dobře a telefon se díky němu příjemně drží. Manipulaci se smartphonem však trochu komplikují zcela rovná záda a jen malé zaoblení hran.

záda telefonu Samsung Galaxy A52s 5G

Na zádech telefonu nalezneme jen decentně vyvedené logo výrobce a modul s fotoaparáty. Ten zde má podobu menšího ostrůvku vystupujícího z jinak zcela rovného zadního krytu. Kolébka pro regulaci hlasitosti i tlačítko napájení si své místo našly na pravém boku zařízení a všechna tlačítka jsou pohodlně dostupná palcem pravé ruky. Jak se již stalo u Samsungu zvykem, napájecí tlačítko může mít více funkcí. Vyvolání asistenta Bixby jeho dlouhým podržením zřejmě mnoho uživatelů nevyužije, ale rychlé spuštění fotoaparátu či jakékoli jiné aplikace po dvojitém stisku již ano.

přední strana Samsung Galaxy A52s 5G

Přední strana smartphonu Samsung Galaxy A52s 5G skýtá pohled na 6,5″ displej s malým průstřelem pro selfie kamerku. Díky tomu a také díky poměrně tenkým rámečkům pak displej zabírá bezmála 85% plochy přední strany telefonu. Jeho celkové rozměry pak činí 159,9 x 75,1 x 8,4 mm přičemž hmotnost se ustálila na 189 gramech. Čelní stranu telefonu kryje sklo Corning Gorilla Glass 5 a nejednoho uživatele zajisté potěší také přítomnost zvýšené odolnosti vůči prachu a vodě se stupněm krytí IP67.

Apple AirPonds Pro 2

Čtečka otisků prstů Samsung Galaxy A52s 5G

Výrobce nezapomněl ani na čtečku otisků prstů. Tu má Samsung Galaxy A52s 5G integrovanou v displeji a jedná se o čtečku využívající optickou technologii. Její pozice je poměrně blízko spodnímu okraji displeje, což je neduh, který v poslední době postihl nejeden nový smartphone. Následkem toho musíte při odemykání palec zbytečně vytáčet, což není příliš komfortní – časem si na to však lze zvyknout. Větší komplikace sebou nese (ne)přesnost a rychlost čtečky. Nutnost přiložit prst opakovaně zde není žádnou výjimkou a nepomohlo ani opakované naskenování otisku. Samotné odemykání pak zabere něco mezi 1,5-2 sekundami. Zde použitá čtečka otisků tak patří mezi to horší, co telefony v této cenové hladině nabízí.

Samsung Galaxy A52s 5G recenze

Samsung Galaxy A52s 5G nabídne skvělý, 120Hz AMOLED displej

Až na zmíněnou čtečku otisků však nelze mít vůči displeji Samsungu Galaxy A52s 5G zásadnějších výhrad. Jedná se o 6,5″ Super AMOLED panel o FullHD+ rozlišení a solidní jemnosti obrazu 405 ppi (pixelů na palec). Pochvalu si rozhodně zaslouží také 120Hz obnovovací frekvence. Právě ta pak podtrhuje skvělou optimalizaci a displej dokáže zobrazit opravdu plynulý pohyb (nejen) systémových animací. Díky poměrně vysokému maximálnímu jasu činícímu 800 nitů je pak displej dobře čitelný i za slunečného dne. Připravit se můžete také na, pro Super AMOLED typické, velmi živé barvy a vysoký kontrast. Barevné podání lze upravit v nastavení. Na výběr však máte pouze z živého a přirozeného režimu. V případě výchozího živého režimu pak máte ještě možnost vlastní úpravy vyvážení bílé.

120Hz displej

Hardwarová výbava Samsungu Galaxy A52s

Samsung Galaxy A52s 5G nabízí i poměrně zajímavý hardware. Výkon zde totiž dodává čipset Qualcomm Snapdragon 778 5G vyráběný 6nm procesem. Tento čipset v sobě pak obsahuje osmijádrový procesor s jádry Kryo 670 taktovanými až na 2,4GHz a grafický výkon mu dodává čip Adreno 642L. V případě testovaného kousku pak bylo přítomno hned 8 GB operační paměti a 256GB úložiště z nějž bylo pro uživatele připraveno necelých 215 GB. Opomenouta by neměla být ani bezdrátová konektivita zahrnující nejen 5G sítě, ale také moderní standard Wi-Fi 802.11ax či Bluetooth 5.2.

Galaxy A52s 5G

Bazar XM.cz

Samsung Galaxy A52s 5G – testy výkonu

Že Qualcomm Snapdragon 778G 5G není žádné ořezávátko dokazují i výsledky benchmarků. Ty jasně ukazují na velmi solidní výkon procesoru, kterým se Samsung Galaxy A52s 5G dokonce blíží smartphonům se Snapdragonem 865. V oblasti grafického výkonu jsou sice již výsledky slabší, ani tak se ale použitý čipset nemá zač stydět. Telefon si hravě poradí i s nejednou hrou. Například velmi populární Call of Duty Mobile zde běží na vysoké detaily zcela plynule a na střední detaily si telefon hravě poradí i s velmi náročným open world RPG Gensing Impact. To telefon zvládne i na vyšší nastavení grafiky, ovšem v intenzivnějších scénách jsou již znát menší, ovšem citelné propady fps.

AnTuTu Benchmark

Tradičně testujeme telefony v AnTuTu Benchmarku, který porovnává jejich výkony v oblasti procesoru, grafiky, paměti a uživatelské zkušenosti. Výsledkem je skóre, které slouží ke komplexnímu porovnání dvou a více zařízení.

3D Mark

Pokud hledáte benchmark, který co nejlépe prověří herní výkon (nejen) smartphonu, jen těžko najdete vhodnější nástroj než 3DMark. Stejně jako hra, také tento benchmark zatěžuje především grafické jádro použitého čipsetu.

Test Wild Life

Test Wild Life Extreme

Geekbench 5

Benchmark Geekbench 5 vyhodnocuje především výpočetní výkon a poměrně dobře odráží, jak se zařízení chová v běžných operacích, jako je surfování po webu či práce s dokumenty. Počítá zvlášť výsledky při zpracování jedním procesorovým jádrem a s více jádry.

Výsledky testů s jedním jádrem

Výsledky testů s více jádry

AI benchmark

V portfoliu benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach a například na zařízeních Xiaomi hraje významnou roli při automatickém nastavení fotoaparátu během pořizování snímku a následném zpracování.

OneUI 3.1 je vynikající nadstavba

Samsung si v průběhu let nevybudoval zrovna nejlepší pověst co se kvalit jeho nadstaveb týče. Ať už se jednalo o TouchWiz, který doteď budí některé jeho uživatele ze spánku, nebo o něco lepší, avšak stále ne zcela ideální Samsung Experience. To se však rázem změnilo s příchodem zbrusu nového prostředí One UI, které výrobce ladí již třetím rokem. V době psaní recenze se ve smartphonu Samsung Galaxy A52s 5G nacházel Android 11 s červencovými bezpečnostními záplatami a OneUI ve verzi 3.1. Plusové body si pak výrobce odnáší za příslib 3 velkých aktualizací operačního systému a čtyřletou podporu v podobě bezpečnostních aktualizací.

Na aktuálním prostředí Samsungu musíme ocenit jeho čistý a přehledný design, byť pochopitelně ne každému se tato nadstavba musí nutně líbit. Také z funkčního hlediska jsme s OneUI 3.1 spokojeni, neboť žádná zásadní funkce nám zde nechybí. Přítomny jsou takové evergreeny jako herní režim, duální aplikace, podpora bublin u chatovacích aplikací či ovládání multimédií integrované do oblasti s přepínači. Nechybí ani volba mezi ovládání prostřednictvím trojice tlačítek nebo dobře známých gest. Vedle toho máte na výběr ještě jednu alternativu pro ovládání gesty – tažením od spodní brady telefonu vzhůru v místech, kde se jinak nachází zmíněná trojice tlačítek

Sledujte nás na Telegramu!

Povedená optimalizace

Méně častá je však integrovaná podpora pro odesílání/přijímání zpráv a hovorů na připojených hodinkách či tabletu – bohužel však pouze z dílny Samsungu. Šikovné jsou také rutiny Bixby sloužící pro automatizaci. Nalezneme zde celou plejádu přednastavených rutin, například pro vstávání či cestu do práce. Vedle toho však lze rutiny i vytvářet a to známým systémem pokud/potom. Z aplikací si pochvalu zaslouží například komplexní správce souborů, přehledný kalendář či internetový prohlížeč z dílny Samsungu, který si oblíbil nejeden uživatel. Pochválit si zaslouží také optimalizace, která se zde povedla na jedničku a i díky 120Hz displeji si Samsung Galaxy A52s 5G v lecčem nezadá ani s mnohem dražšími modely.

Výdrž baterie telefonu Samsung Galaxy A52s 5G

Uvnitř telefonu se ukrývá baterie o kapacitě 4 500 mAh, přičemž tuto hodnotu můžeme v současnosti považovat za průměrnou. S hardwarem telefonu Samsung Galaxy A52s 5G si však poradila poměrně obstojně a to i při aktivní 120Hz obnovovací frekvenci. Během testování telefonu nečinilo větší problém zvládnout 6 hodin aktivního používání. To přitom zahrnovalo telefonáty, komunikaci přes mail i několik instant messengerů, procházení webu, hodinu až dvě poslechu hudby přes sluchátka či pár minut YouTube i chvíli strávenou hraním her. Přibalenému 15W adaptéru pak zabere doplnění energie akumulátoru z 15 na 100% přibližně 1 h 20 minut.

zadní strana telefonu

Stereo reproduktory i 3,5mm jack

Jednoznačně pozitivní hodnocení si Samsung Galaxy A52s 5G zaslouží v oblasti zvuku. V první řadě nabídne, ve smartphonech již téměř vymřelý 3,5mm jack, který i přes masivní rozšíření bluetooth sluchátek zajisté ocení nejeden uživatel. Další plus si pak telefon může přičíst za dvojici hlasitých reproduktorů. Ty dokáží hrát opravdu nahlas a nabídnou až překvapivě bohatý zvuk – pochopitelně na poměry titěrných reproduktorů ukrytých ve smartphonech. Zvuku pak pomáhají i softwarová vylepšení. Máme zde podporu Dolby Atmos, které zprostředkovává zvukové profily pro hudbu, hry a film – a to včetně prostorového zvuku. Přizpůsobit zvuk vaší chuti pomáhá také systémový ekvalizér a opomenout nesmíme ani funkci Adapt Sound. Ta pomocí testu vašeho sluchu umí zesílit nízké/střední/vysoké frekvence.

Samsung Galaxy A52s 5G výdrž baterie

Fotoaparát Samsung Galaxy A52s 5G je velké překvapení

Na zádech smartphonu Samsung Galaxy A52s 5G nalezneme hned čtveřici objektivů, reálně využitelné jsou však pouze 3 z nich, neboť jednu pozici obsadil snímač hloubky ostrosti. Zbylá fotosestava však vypadá slibně a zahrnuje například optickou stabilizaci na hlavním fotoaparátu, nadstandardně široký úhel záběru na superširokoúhlém fotoaparátu nebo makrofotoaparát s použitelným rozlišením. Jak si ale fotoaparáty telefonu Samsung Galaxy A52s 5G vedou v praxi?

fotoaparáty telefonu Samsung Galaxy A52s 5G

Black Friday

Hardware fotoaparátu

 • 64 MPx primární snímač, 0.7 µm, f/1,8, PDAF, OIS
 • 12 MPx superširokoúhlý snímač, f/2.2, 123° FoV
 • 5 MPx makro kamerka, f/2.4
 • 5 MPx hloubkový snímač

Jak fotí Samsung Galaxy A52s 5G?

Primární fotoaparát

Snímky pořízené hlavním fotoaparátem je nutné pochválit za velmi dobrý dynamický rozsah, množství detailů a barevné podání. To je trochu saturovanější než realita, nicméně barvy jsou přikrášleny tak akorát. Stále však máte možnost v nastavení fotoaplikace deaktivovat AI optimalizátor scény a získat tak barevně o něco věrnější, ovšem pro mnohé méně líbivé, snímky. Za dobrého světla šum na snímcích prakticky neexistuje, bohužel s ubývajícím světlem se začíná objevovat až  příliš rychle. Pokárat si pak zaslouží nepříliš dobře fungující detekce hran, která má za následek rozmazávání části foceného objektu spolu s jeho pozadím. Ovšem u portrétních fotografií funguje rozmazání pozadí na jedničku. Za určitých podmínek dokáže telefon pořídit použitelné noční snímky i v noci, mnohem častěji však budete odkázáni na noční režim. Ten snímky prosvětlí a dojde i k redukci šumu. Přetrvává však efekt olejomalby.

Ultraširokoúhlý fotoaparát

Snímky z ultraširokoúhlého fotoaparátu mají o něco méně výrazné barvy než ty z primárního, jinak je však lze hodnotit jako povedené. Úroveň detailů je až na překvapivě dobré úrovni a jejich menší ztráta v rozích je odpustitelná. Šum se na snímcích dostavuje přibližně stejně rychle jako v případě primárního fotoaparátu, ovšem na noční foto není ultraširokoúhlý fotoaparát příliš použitelný.  Noční režim zde sice výrazně pomůže, i tak ale o fotografiích lze přinejlepším prohlásit, že se jedná o nouzovky.

Makro fotoaparát

Snímky z makro fotoaparátu představují mírné zklamání. 5MPx je u podobných dedikovaných snímačů nadstandardní rozlišení ale detaily na snímcích se citelně slévají. Fotografie je navíc poměrně často problém správně zaostřit, případně telefon během pořizování snímku držet opravdu stabilně aby nedošlo k rozmazání snímku.

Ukázkové video

Závěr recenze Samsung Galaxy A52s 5G

Co říct závěrem dnešní recenze telefonu Samsung Galaxy A52s 5G? Telefon skutečně asi nejlépe vystihuje slovo “průměrný”. Nechápejte to však nutně negativně. Na jednu stranu to možná znamená, že Samsung Galaxy A52s 5G v ničem vyloženě neexceluje, na stranu druhou ani v ničem nepropadá. Samsungu se prostě podařilo namixovat smartphone, který má potenciál uspokojit masy. Pokud bychom však měli něco vyzdvihnout, byl by to určitě výborný displej v kombinaci se skvělými hlasitými reproduktory a konstrukcí se zvýšenou odolností vůči vodě a prachu. Na seznamu plusů si pak své místo rozhodně zaslouží také výkonný čipset, díky kterému budou s telefonem spokojeni i příležitostní hráči náročnějších mobilních her. A v neposlední řadě se Samsung Galaxy A52s 5G může pochlubit také kvalitní a dobře optimalizovanou nadstavbou, přičemž opomenout nesmíme ani přislíbené 3 velké aktualizace operačního systému.

Bazar XM.cz

Co se týče vyložených negativ, těch zde není mnoho. Řadu potenciálních kupců by však rozhodně mohla odradit cena. Ruku na srdce, konkurence toho v této cenové hladině umí nabídnout přece jen o kousek víc. Úplně nadšeni nejsme z lacině působícího pochromovaného rámečku telefonu a jeho celkové ergonomie, která díky kombinaci větších rozměrů a malého zaoblení hran není zrovna příkladná. Velká škoda je rozhodně čtečky otisků, která se zrovna v tomto případě nepovedla zrovna na jedničku a i u výrazně levnějších smartphonů se můžeme setkat s lépe fungujícím biometrickým zabezpečením. Menší zklamání pak cítíme ze sestavy fotoaparátů, od které jsme čekali víc než… průměr.

Cena a dostupnost

Telefon Samsung Galaxy A52s 5G je k dispozici ve čtyřech barevných variantách: černé, bílé, fialové a světle zelené. Na výběr je pak ze dvou paměťových variant, lišících se od sebe velikostí interního úložiště – základní varianta nabízí 6/128 GB, a vybavenější pak disponuje 8/256 GB.

Unikly oficiální fotografie a barevná provedení Galaxy Z Flip 4
Samsung Galaxy Z Flip 4 - náhled

Oficiální představení telefonů Samsung Galaxy Z Flip 4 a Galaxy Z Fold 4 se rychle blíží. V nedávné době jsme Číst dál...

Recenze Redmi 8: levný, a přesto dobrý telefon pro méně náročné
Recenze Redmi 8: levný a dobrý telefon pro nenáročné zákazníky

Ne každý nutně potřebuje telefon s nejšpičkovějšími parametry. Požadavky mnoha zákazníků jsou nižší a pro řadu z nich je hlavní Číst dál...

Recenze Xiaomi Redmi Note 5: za tu cenu dobrá volba

Telefon Xiaomi Redmi Note 5 je zařízení střední třídy, které hodlá zaujmout velkým displejem s vysokým rozlišením, kvalitním zpracováním a Číst dál...

Samsung Galaxy A52s 5G

10 480 Kč
7.7

Výkon

8.5/10

Displej

8.0/10

Výdrž baterie

7.5/10

Fotoaparát

8.0/10

Cena

6.5/10

Klady

 • vysoký výkon
 • stereo reproduktory
 • krytí IP67
 • 120 Hz Super AMOLED
 • Systém a přislíbená podpora

Zápory

 • Cena
 • Čtečka otisků prstů
 • Ergonomie
 • Fotoaparáty kousek za očekáváním
Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miti
Miti
1 rok před

Krásná recenze a jako jediná že všech okolo pravdivá.Ostatni o baterii a čtečce a čtečce obličeje záměrně lže vy ne.Perfektni.

Karel Kilián
Odpovědět  Miti
1 rok před

Dobrý den,

děkujeme za pochvalu. Snažíme se s kolegy přinášet zcela objektivní recenze, ve kterých nic nezatajujeme.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Pavel
Pavel
11 měsíců před

Dobrý den , má tel. notifikační diodu ?

Mirka
Mirka
10 měsíců před

Dobrý den prosím kde je u tel.samsung 52s snímek obrazovky ?Děkuji

Karel Kilián
Odpovědět  Mirka
10 měsíců před

Dobrý den,

snímek obrazovky by mělo být možné pořídit současným stiskem tlačítek pro zapnutí/vypnutí a snížení hlasitosti.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Ladislav
Ladislav
Odpovědět  Karel Kilián
10 měsíců před

Dobrý den. Kde bych prosím Vás našel funkci používání tajného režimu u fotoaparátu Samsung A52s 5G aby mi tam nesvítila ta zelená kontrolka?Dle návodu na Netu se v aplikaci a funkce může zapnout a vypnout režim utajení,ale já nic takového nenašel.Má se klepnout na položku start, a poté nastavit heslo pro tajný režim. Děkuji

Karel Kilián
Odpovědět  Ladislav
10 měsíců před

Dobrý den,

no, ta kontrolka indikuje, že je používaný fotoaparát. Je to právě proto, aby Vás nemohla sledovat žádná aplikace bez Vašeho vědomí. Logicky to proto nejde obejít, protože by to pak stejně snadno obcházely i ty sledovací aplikace.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Mirka
Mirka
Odpovědět  Karel Kilián
8 měsíců před

Dekuji snímek obrazu už jsem našla..je to pohyb ruky. Teď bohužel nemůžu nastavit datum na plochu i jdyz se mi zdá, že jsem to tam už měla. Děkuji

Karel Kilián
Odpovědět  Mirka
8 měsíců před

Dobrý den,

zkuste podržet prst na volném místě domovské obrazovky a z nabídky, jež se po chvilce ukáže, zvolte Widgety. Pak stačí přetáhnout nějaký widget se zobrazením data a času na plochu.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Petr
Petr
8 měsíců před

Dobrý den, uvádí se že baterie není vyjímatelná, takže pokud už není funkční tak se nedá nahradit novou?
A telefon je na odpis?
Děkuji.

Karel Kilián
Odpovědět  Petr
8 měsíců před

Dobrý den,

baterie se dá vyměnit, nicméně je nutné při tom rozlepit některé části telefonu a poté je opětovně slepit. Takže je vhodné nechat případnou výměnu na servisu.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

12
0
Napište nám svůj komentář!x