Recenze Xiaomi Mi 9 SE: kompaktní zástupce vyšší střední třídy

Xiaomi Mi 9 SE je telefon vyšší střední třídy, který sice vychází z vlajkové lodě Xiaomi Mi 9 a sdílí s ní celou řadu specifikací, v žádném případě však nemůžeme říci, že by se jednalo o „zmenšenou em í devítku“. Jaký je tento model, čím vyniká a kde jsou jeho případné slabiny? To vám prozradí naše recenze Xiaomi Mi 9 SE.

Začněme zásadní informací: novinku pořídíte v našem e-shopu za cenu začínající na necelých devíti tisíc korun, tedy asi o čtyři tisíce levněji než nejvyšší model. Rozdíly mezi Mi 9 a Mi 9 SE jsme si již probrali v samostatném článku a před týdnem jsme se také podělili o první dojmy.

Porovnání velikosti Xiaomi Mi 9 SE a Mi 9
Porovnání velikosti Xiaomi Mi 9 SE a Mi 9

Rozbalování

Zatímco u nejvyššího modelu vsadil čínský výrobce na stříbrnou krabičku, hrající v odlescích všemi barvami duhy, u Mi 9 SE je krabička decentně bílá. Na její horní části dominuje číslice 9, doprovázená méně nápadnými písmenky „SE“.

Krabička Xiaomi Mi 9 SE
Krabička Xiaomi Mi 9 SE

Na spodní straně jsme se dočetli, že budeme testovat modrou variantu („Ocean Blue“) a vyšší ze dvou nabízených verzí – tedy se 6 GB operační paměti a 128GB interním úložištěm. K dispozici je ještě o více než 2000 Kč levnější varianta se 64 GB interní paměti.

Parametry testované verze
Parametry testované verze

Po sejmutí víka na nás čekala papírová pošetka a v ní dokumentace, prostředek na otevření šuplíčku se SIM kartami, adaptér z USB-C na audio konektor a černý silikonový obal. Obal je rozhodně příjemným bonusem, neboť lesklá záda telefonu chytají otisky prstů jako mucholapka. Škoda jen, že výrobce nepřiložil průhlednou, nýbrž jen černou verzi, která zakrývá atraktivní vzhled zařízení.

Papírová pošetka
Papírová pošetka

Pod pošetkou nás již čekal Xiaomi Mi 9 SE s nalepenou transportní fólií na obrazovce. Tu výrobce využil k propagaci hlavních taháků tohoto modelu, ke kterým patří zbrusu nový procesor Qualcomm Snapdragon 712, 48Mpx trojitý fotoaparát, 5,97″ obrazovka s integrovanou čtečkou otisků prstů, kompaktní rozměry a atraktivní design.

Tady máme Xiaomi Mi 9 SE
Tady máme Xiaomi Mi 9 SE

V nejnižším patře tradičně sídlí nabíjecí adaptér s výkonem až 18 wattů a zhruba metr dlouhý nabíjecí/datový kabel s konektory USB-C/USB-A na koncích, obojí v bílém provedení. Kladně hodnotíme fakt, že nabíječka je zcela schopna využít potenciál telefonu, který lze nabíjet výkonem až 18 W.

Kompletní obsah balení Xiaomi Mi 9 SE
Kompletní obsah balení Xiaomi Mi 9 SE

Xiaomi Mi 9 SE zepředu

Přední straně pochopitelně dominuje obrazovka s úhlopříčkou 5,97″, které se ale budeme podrobně věnovat v samostatné kapitole. Podíváme se ale na poměr displeje k čelní straně, který je 84,1 %, tedy jen o něco málo menší ve srovnání s nejvyšším modelem.

Přední straně dominuje displej
Přední straně dominuje displej

U horní hrany je k vidění kapkovitý výřez s předním 20Mpx foťákem, nad kterým je štěrbina reproduktoru pro hovory. Poněkud paradoxně výrobce zcela vypustil notifikační LED, která se u Mi 9 skrývala u horní hrany. Patrně spoléhá na to, že tento telefon podporuje ambientní displej a může zobrazovat oznámení touto formou.

Rámečky jsou podobně tenké, jako o vlajkové lodě. Určitě tedy nemůžeme mluvit o „bezrámečkovém telefonu“, ale na druhou stranu ani nepůsobí „jako pěst na oko“. Jsou prostě takové, jak je dnes víceméně standardem.

Xiaomi Mi Band 5

Xiaomi Mi 9 SE zezadu

Na zadní straně nenajdeme čtečku otisků prstů, která byla u telefonů Xiaomi ještě loni jakýmsi rozpoznávacím znakem. Letos se stěhuje do obrazovky a určitě je dobře, že tento rys převzal od nejvyššího modelu i jeho menší sourozenec.

Xiaomi Mi 9 SE zezadu
Xiaomi Mi 9 SE zezadu

Zadní strana je skleněná, lesklá a přímo neskutečně zachytává otisky prstů. Sexy dojmem tak bude působit jen několik prvních okamžiků, pak už patrně potěší jen amatérské daktyloskopy. V dolní části je decentní logo Mi, v levém horním rohu se nachází vystouplý trojitý fotoaparát s vertikálním uspořádáním a LED bleskem. Vystupování foťáku na okolní povrch lze jen částečně snížit instalací přiloženého obalu.

Vzhled telefonu je z této strany čistý, díky novému designu, který Xiaomi používá u svých telefonů, působí moderním a efektním dojmem. Bohužel však není příliš praktický – snadno se upatlá, a navíc klouže v dlani. Oba tyto problémy naštěstí zachraňuje již několikrát zmíněný silikonový obal, který je součástí balení.

Procházka po hranách

Hrany působí kovovým dojmem. Nezkoušeli jsme do nich rýpat, abychom si tento fakt potvrdili, avšak na omak studí, takže předpokládáme, že jde o kov, který plynule navazuje na skleněné přední a zadní panely. Díky zaoblení se telefon opravdu pěkně drží v dlani.

Na pravé hraně najdeme tlačítka pro zapnutí/vypnutí a nastavení hlasitosti. Během hovoru jsou v dosahu palce pravé ruky, jejich stisk je jistý, doprovázený jemným „kliknutím“. V případě tohoto telefonu lze obrazovku probudit také přiložením prstu na čtečku otisků.

Pravá hrana Xiaomi Mi 9 SE
Pravá hrana Xiaomi Mi 9 SE

Na horní hraně jsou dvě nenápadné dírky. V jedné se skrývá sekundární mikrofon, jehož úkolem je potlačovat okolní hluk při hovorech. Druhá obsahuje infračervený vysílač, díky němuž lze Xiaomi Mi 9 SE použít k ovládání domácí elektroniky.

Horní hrana Xiaomi Mi 9 SE
Horní hrana Xiaomi Mi 9 SE

Na levé hraně se nachází šuplíček na dvě SIM karty formátu nanoSIM. Nutno podotknout, že se nejedná o hybridní slot, což jinými slovy znamená, že tento telefon nepodporuje paměťové karty. Proti většímu sourozenci není na levé hraně přítomno dedikované tlačítko pro vyvolání hlasového asistenta.

Levá hrana Xiaomi Mi 9 SE
Levá hrana Xiaomi Mi 9 SE

Konečně na spodní hraně je nabíjecí konektor typu USB-C, obklopený z obou stran mřížkou. Opět se nejedná o stereofonní reproduktory – pod levou mřížkou se schovává mikrofon pro hovory, reproduktor je jen jeden, pod pravou mřížkou.

Spodní hrana Xiaomi Mi 9 SE

Už rozbalování, během kterého jsme našli adaptér z USB-C na audio konektor, ukázalo, že Xiaomi Mi 9 SE nemá konektor na sluchátka. To je ale věc, se kterou je nutné počítat u většiny dnešních telefonů. Buď tedy můžete pro poslech hudby použít redukci, nebo bezdrátová sluchátka.

Celkově vzato můžeme říci, že Xiaomi Mi 9 SE přichází s velmi pěkným, ale poněkud nepraktickým lesklým designem. Telefon se díky rozměrům a provedení opravdu dobře drží v dlani a v tomto směru to byl po dlouhé době mobil, u kterého jsme ani jednou neměli dojem, že nám z ruky vypadne.

Chytrý telefon Xiaomi Mi 11 Lite

Obrazovka

Obrazovka je jednou ze silných stránek tohoto telefonu. Jedná se totiž o AMOLED panel od Samsungu, který slibuje živé barvy, černočernou černou, vysoký kontrast a dobrou čitelnost na přímém slunci. Stejný typ obrazovky najdeme také na Xiaomi Mi 9.

Obrazovka je SAMOLED od Samsungu
Obrazovka je SAMOLED od Samsungu

Jednou z výhod této obrazovky je možnost použití ambientního displeje (tj. „always on“), kdy lze na displeji zobrazovat notifikace, aniž by docházelo ke zvýšení spotřeby elektrické energie. Proto Mi 9 SE nepotřebuje notifikační LED. Telefon v tomto režimu na zhasnuté obrazovce ukazuje aktuální čas a notifikace, přičemž je možné vybírat z několika různých stylů.

Na úhlopříčce 5,97″ se zobrazuje 1080 × 2340 obrazových bodů, tedy i přes menší rozměry nabízí tento model stejné rozlišení jako vlajková loď. Z toho plyne velmi vysoká jemnost 432 ppi a také poměr stran 19,5:9. Telefon je tedy protažený do výšky a dobře se i díky tomu drží.

Obrazovka zabírá 84,1 % čelní strany, což sice není rekordní hodnota, nicméně rámečky kolem obrazovky jsou relativně tenké. Pozitivně hodnotíme použití odolného skla Corning Gorilla Glass, které je přítomno ve starší verzi s číslem 5.

Čtečka otisků prstů

Jak již zaznělo, Xiaomi Mi 9 SE nemá čtečku otisků prstů na zadní straně, ale integrovanou v obrazovce. Toto řešení jsme poprvé viděli u Xiaomi Mi 8 Pro, nicméně zde nás příliš nepřesvědčilo svou spolehlivostí. Nutno říci, že v případě nedávno testovaného Mi 9 byly zkušenosti podstatně lepší.

Platí to i pro Mi 9 SE, v jehož displeji je integrována čtečka poslední generace. Nutno uznat, že funguje skutečně dobře – otisky rozpoznávala prakticky pokaždé, jediný problém jí činily mastné či vysloveně mokré prsty. Odemknutí telefonu netrvalo po přiložení prstu déle než půl sekundy.

V tomto směru tedy musíme čínského giganta pochválit. Je vidět, že do vývoje čtečky umístěné v obrazovce investoval nemalé prostředky, což přineslo své ovoce. Dovolíme si konstatovat, že stávající provedení je zcela srovnatelné s konvenčními čtečkami.

Odemykání obličejem

Xiaomi Mi 9 SE má v kapkovitém výřezu 20Mpx fotoaparát, který lze využít nejen k pořizování selfies, ale také k odemykání telefonu. Už nějaký ten pátek je tento způsob k dispozici bez regionálního omezení, takže stačí v nastavení zvolit tento způsob zabezpečení.

Také tento způsob odemykání hodnotíme jako spolehlivě funkční. Samotný proces je sice o nějaký ten zlomek sekundy pomalejší než při použití otisku prstu, rozhodně se však nejedná o prodlevu, která by vás jakkoli zdržovala.

Jedná se však jen o základní úroveň porovnání tváře, která má své limity. Nejde tedy o 3D nebo snad dokonce infračervenou čtečku čili jedním ze základních požadavků je dostatečné osvětlení. Ve tmě tento způsob pochopitelně nefunguje.

Redmi Note 10

Hardwarová výbava

Srdcem je zbrusu nový osmijádrový 64bitový čip Qualcomm SDM712 Snapdragon 712, který má tento telefon jako vůbec první na světě. Novinka, představená v únoru tohoto roku, je vyráběna 10nm procesem, díky čemuž by měla být i při dostatečném výkonu energeticky úspornější.

Osm jader Kryo 360 je rozděleno do dvou clusterů: čtyři výkonnější mohou běžet až na frekvencí 2,3 GHz, zbývající kvarteto pak má „maximálku“ omezenou na 1,8 GHz. Jde tak o procesor střední, možná až vyšší střední třídy.

Součástí je také grafický akcelerátor Adreno 616, digitální signální procesor Hexagon 685 či modem X15 LTE Modem. Ve srovnání s předchozí generací 710 by měl nový Snapdragon poskytovat asi o deset procent vyšší výkon.

Z hlediska operační a interní paměti je na výběr ze dvou variant. Obě nabízejí postačujících 6 GB RAM v modulech, levnější verze má úložiště UFS 2.1 s kapacitou 64 GB, dražší pak nabízí dvojnásobný prostor. Po prvním spuštění je systémem a aplikacemi obsazeno asi 12 GB.

Benchmarky

Ačkoli benchmarky nejsou všeříkající a jistě bychom je neměli brát jako směrodatné měřítko výkonu telefonů, absolvoval v rámci recenze Xiaomi Mi 9 SE naši obvyklou sadu testů. Použili jsme obvyklou metodiku, kdy každý test provádíme pětkrát, nejhorší a nejlepší výsledek škrtneme a ze zbývajících hodnot počítáme průměr.

Primárně jsme pro srovnání vybrali Xiaomi Mi 9, abychom zjistili rozdíl proti telefonu s nejšpičkovějším procesorem Snapdragon 855, a Redmi Note 7, coby tradičního zástupce nižší střední třídy se Snapdragonem 660.

AnTuTu Benchmark

AnTuTu Benchmark lze považovat za jakýsi nepsaný etalon v segmentu testování výkonnosti mobilních telefonů. Jeho výstupem je bodové skóre, vyjadřující celkový výkon zařízení v několika kategoriích. Nejšpičkovějších výkonů přitom dosáhl Xiaomi Mi 9 s hodnotou 369 007 bodů.

 • Xiaomi Mi 9 – 369 007 bodů (+106,4 %)
 • Xiaomi Mi 9 SE – 178 763 bodů
 • Redmi Note 7 – 142 842 bodů (-20,1 %)

V tomto směru je tedy evidentní, že písmenka SE v označení telefonu jsou současně indikátorem zhruba polovičního výkonu ve srovnání s vlajkovou lodí. Stále je ale o více než pětinu výkonnější ve srovnání s Redmi Note 7.

Geekbench 4

Test Geekbench 4 vyhodnocuje především výpočetní výkon a poměrně dobře odráží, jak se telefon chová v běžných operacích, jako je surfování po webu či práce s dokumenty. Počítá zvlášť výsledky při zpracování jedním procesorovým jádrem a více jádry.

V testu s jedním jádrem byly rozdíly mezi Mi 9 a Mi 9 SE menší než v případě AnTuTu, nicméně stále poměrně citelné.

Chytrý telefon Xiaomi Mi 11 Lite
 • Xiaomi Mi 9 – 3430 bodů (+82,4 %)
 • Xiaomi Mi 9 SE – 1880 bodů
 • Redmi Note 7 – 1626 bodů (-13,5 %)

V testu s více jádry byla situace podobná, byť vzájemné rozdíly se trochu snížily.

 • Xiaomi Mi 9 – 10079 bodů (+69,4 %)
 • Xiaomi Mi 9 SE – 5950 bodů
 • Redmi Note 7 – 5470 bodů (-8,1 %)

AI Benchmark

V portfoliu benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach a například na zařízeních Xiaomi hraje významnou roli při nastavení fotoaparátu během pořizování snímku i následném zpracování.

 • Xiaomi Mi 9 – 23276 bodů (+257,1 %)
 • Xiaomi Mi 9 SE – 6518 bodů
 • Redmi Note 7 – 3408 bodů (-47,7 %)

Je tedy zjevné, že Xiaomi Mi 9 SE podává lepší výkony než Redmi Note 7. Ve srovnání s vlajkovou lodí Mi 9 však zaostává, což je ovšem dáno kromě nižší taktovací frekvenci také skutečností, že procesor Snapdragon 855 je aktuální špičkou, která těžko hledá konkurenci.

Komunikace

Pokud telefon pořídíte v našem e-shopu, můžete se spolehnout na podporu všech potřebných frekvencí LTE. Znamená to, že budete mít k dispozici rychlý internet všude tam, kde je dostupný. Na oficiálních stránkách je konkrétně jmenována podpora následujících technologií mobilních sítí:

 • GSM: B2/3/5/8
 • UMTS: B1/2/4/5/8
 • FDD LTE: B1/2/3/4/5/7/8/20/28
 • TDD LTE: 38/40

Během testování jsme nezaznamenali žádné vážnější problémy s internetovým připojením. Potíže jsme měli pouze v obci Bystré, kde podle ČTÚ není dokonalé pokrytí signálem. Ačkoli byly v telefonu SIM karty operátorů T-Mobile a Vodafone, datové přenosy nefungovaly. Nutno podotknout, že stejný problém měla v tomto místě většina dalších telefonů, nicméně některé s přenosy potíže neměly.

Z hlediska Wi-Fi podporuje Xiaomi Mi 9 obvyklou sadu standardů, tj. 802.11 a/b/g/n/ac, a to jak na frekvenci 2,4 GHz, tak i 5,0 GHz. Zmínit musíme také podporu Wi-Fi Direct a Wi-Fi Display. V tomto směru nebylo telefonu co vytknout – připojení bylo stabilní a na bezdrátovou síť se připojoval podobně, jako jakékoli jiné testované modely.

Za zmínku stojí také podpora bezdrátové komunikace přes Bluetooth 5.0 (AAC/LDAC/aptX/aptX-HD). Velmi kladně pak hodnotíme přítomnost NFC, díky kterému lze Mi 9 SE používat pro bezkontaktní platby prostřednictvím Google Pay.

Jak jsme zaregistrovali již při prohlídce, na horní hraně je přítomen infračervený vysílač. Mezi nainstalovanými aplikacemi tak najdete Mi Ovladač, díky níž lze telefon používat jako dálkové ovládání domácích spotřebičů – například televize, audio sestavy či klimatizace. Stejně, jako u Mi 9, i u tohoto modelu chybí schopnost přijímat rozhlasové vysílání na velmi krátkých vlnách (FM).

Telefon je dále vybaven těmito senzory:

 • Ultrazvukový snímač přiblížení
 • Snímač okolního světla
 • Senzor zrychlení (akcelerometr)
 • Gyroskop
 • Elektronický kompas

Určování polohy

Chytrý telefon Xiaomi Mi 11 Lite

Na rozdíl od Mi 9 nenabízí verze SE duální nebo též dvoufrekvenční GPS. Budete se tedy muset spokojit s příjmem družicového signálu jen na jedné frekvenci, což však není nic zásadního. Dosavadní testy neukazují, že by duální GPS měla nějak výrazně vyšší přesnost.

Telefon podporuje klasické kvarteto satelitních navigačních systému: americký GPS, evropské Galileo, ruský Glonass a čínské Beidou. Při zběžném testu aplikací GPS Test dokázal telefon zachytit signály vždy hned několika družic od každého z uvedených systémů.

Telefon nacházel svou pozici velice rychle – zpravidla to od zapnutí netrvalo déle než dvě sekundy, často i výrazně méně. Údaj o poloze pak bez problémů udržoval a aktualizoval. Deklarovaná přesnost se pohybovala v rozmezí od 4 do 8 metrů, což považujeme za dostatečné.

Při používání navigace Waze jsme nezaznamenali žádné problémy. Aplikace měla vždy k dispozici dostatečně přesnou a průběžně aktualizovanou polohu. Během dvoutýdenního testování jsme nezachytili ani jeden výpadek.

Telefon jsme vyzkoušeli také při hře geocaching, kde jsou nároky na přesnost o něco vyšší. Xiaomi Mi 9 SE hodnotíme jako dostatečně přesný, nicméně pod stromy či ve vysoké zástavbě přeci jen může dojít k občasnému „poletování“.

Baterie a výdrž na jedno nabití

Telefon je osazen uživatelsky nevyměnitelnou lithium-polymerovou baterií s kapacitou 3070 mAh. To není zrovna závratná hodnota, nicméně roli při její spotřebě sehrál úsporný procesor a menší displej, takže výsledky rozhodně nedopadly špatně.

Při méně náročném dni putoval telefon do nabíječky bezmála 14 hodin po odpojení se zbývajícími 72 %. Z toho plyne, že při velmi umírněném používání není ani s tak malou kapacitou nereálná dvoudenní výdrž. V jiný den, kdy jsme přeci jen dávali zařízení více zabrat (např. jsme hodinu jezdili se zapnutou navigací) končil v nabíječce po 16,5 hodinách se zbývajícími 37 %. Ani při náročném nasazení tedy nebude celodenní výdrž problém.

Příjemným faktem je podpora rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0 výkonem až 18 wattů. Součástí balení je také nabíječka, která tento potenciál beze zbytku využije. Na rozdíl od Xiaomi Mi 9 nepodporuje verze SE bezdrátové nabíjení, což je trochu škoda. Přeci jen v této cenové kategorii bychom tuto možnost tak nějak předpokládali.

Fotoaparát

Ačkoli Mi 9 SE vychází z Mi 9, v oblasti fotoaparátu se liší. Co je však hlavní: primární snímače obou telefonů jsou stejné – jedná se o 48Mpx senzor Sony IMX586 se světelností f/1,75. V základním režimu by tedy tento model měl podávat stejné výkony, jako vlajková loď. Ve výchozím nastavení tedy pořizuje 12Mpx snímky o rozměrech 4000 × 3000 obrazových bodů.

Další fotografická výbava se však liší. Na zadní straně najdeme ještě teleobjektiv s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2,4. Jeho úkolem je poskytnout možnost až 2× optický zoom. Do třetice všeho dobrého je na zadní straně 13Mpx širokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 117 stupňů.

Fotoaparát Xiaomi Mi 9 SE
Fotoaparát Xiaomi Mi 9 SE

Čtvrtý foťák najdeme na přední straně v kapkovitém výřezu. Má rozlišení 20 Mpx a jeho úkolem je nejen pořizování selfies, ale také snímání během videohovorů a odemykání telefonu obličejem.

S nastavením foťáků může pomáhat umělá inteligence, kterou Xiaomi už nějaký pátek implementuje do svých mobilů. Její použití je volitelné a z našeho pohledu není důvod ji nepoužívat. Software pak rozpoznává několik desítek scén a nastaví parametry podle toho, co právě fotografujete.

Jak fotí Xiaomi Mi 9 SE?

Snímky za jasného počasí jsou pěkně prokreslené, barvy jsou sice někdy lehce pobledlé, ale víceméně odpovídají skutečnosti a vynikají velmi dobře prokreslenými detaily. Pochválit můžeme přesnou expozici, nízkou úroveň šumu a dobré vyvážení bílé. Dovolíme si je hodnotit jako nadprůměrně zdařilé.

Situace se mění k horšímu s ubývajícím světlem. To se ve fotkách začne objevovat šum a očividně se ztrácejí detaily. Noční režim v tomto směru pomůže jen částečně a ani v něm nejsou výsledky zdaleka dokonalé. V tomto směru můžeme označit fotoaparát Xiaomi Mi 9 SE jen jako průměrný.

Podobně, jako i Mi 9, i verze SE má širokoúhlý fotoaparát. Ten oceníte v okamžiku, kdy do fotky chcete dostat co nejširší část scény. V tomto módu je sice nutné počítat s mírným efektem rybího oka, nicméně to je věc, se kterou je u širokoúhlého záběru nutné počítat.

Celkově vzato můžeme říci, že fotoaparát Xiaomi Mi 9 SE, zejména pak ten hlavní 48Mpx, patří k tomu nejlepšímu, co mobilní telefony v současnosti nabízejí. Za jasného dne s ním uděláte opravdu nadprůměrně pěkné fotky. Bohužel s klesajícím osvětlením jde dolů i kvalita snímků.

Ukázkové fotky pořízené telefonem

Podívejte se na ukázkové, nijak neupravované fotky, které jsme pořídili pro účely recenze Xiaomi MI 9 SE.

Porovnání snímků v nočním režimu

V rámci recenze Xiaomi Mi 9 SE jsme vyzkoušeli noční režim. V horní řadě jsou vždy snímky, pořízené v nočním režimu, v dolní řadě pak tytéž fotky v normálním režimu.

Širokoúhlé fotky

Protože je Mi 9 SE vybaven širokoúhlým objektivem, takže přikládáme i srovnání klasických a širokoúhlých snímků. V horní řadě jsou vždy snímky, pořízené širokoúhlým fotoaparátem, v dolní řadě pak tytéž fotky v normálním režimu.

Natáčení videa

Telefon samozřejmě zvládá i natáčení videa, a to v následujících režimech:

 • 4K při 30 snímcích za sekundu
 • 1080p při 30 snímcích za sekundu
 • 720p při 30 snímcích za sekundu
 • Zpomalené video 1080p při 120 snímcích za sekundu
 • Zpomalené video 720p při 120/240/960 snímcích za sekundu

Jako výchozí je nastaveno natáčení v rozlišení 1080p, které bude pro většinu účelů postačující. Zajímavé je, že oficiální specifikace uvádějí schopnost točit v tomto rozlišení při 60 snímcích za sekundu, nicméně tato možnost v nastavení nebyla. K dispozici je i rozlišení 4K.

Z hlediska pořizování videí můžeme pochválit vysokou úroveň zachycených detailů, pěkné podání barev a minimální šum. Ani se zvukem nebyly žádné problémy. Elektronická stabilizace obrazu funguje poměrně solidně, byť optická by pochopitelně byla lepší. Bohužel při nedostatku světla se v obraze objevuje nepříjemný šum.

Ukázková videa pořízená telefonem

Podívejte se na ukázková, nijak neupravovaná videa, která jsme pořídili pro účely recenze Xiaomi Mi 9 SE.

Ukázkové video ve 4K.

Zpomalené video ve 960 fps.

Software

Jako prakticky na všech telefonech Xiaomi (s výjimkou řad Mi A a Redmi One), najdeme i na Xiaomi Mi 9 SE grafickou nadstavbu MIUI. Ta byla přítomna v aktuální verzi 10.2 (přesněji 10.2.2.0 PFBEUXM) a je postavená na Androidu 9 Pie, tedy na poslední veřejně dostupné verzi. Není pochyb o tom, že tento telefon dostane aktualizaci na MIUI 11 i Android Q. Testovaná verze obsahovala koncem dubna únorové bezpečnostní záplaty, čímž lehce zaostávala za dříve testovaným Xiaomi Mi 9, který měl aktualizace březnové (dubnové aktualizace dostala Mi 9 SE koncem dubna).

MIUI 10 je dobře odladěná a doslova vypiplaná nadstavba, takže její přítomnost z hlediska dopadu na výkon určitě nepocítíte nijak negativně. Dávno už neplatí, že telefony s nadstavbou neběží plynule – Mi 9 SE to vyvrací takřka na všech frontách a systém po celou dobu běžel bez sebemenších problémů.

Již tradičně budeme zdůrazňovat, že na MIUI není nic jako seznam aplikací. Ikony všech nainstalovaných programů se umísťují na domovské obrazovky, podobně jako na iPhonech. Pokud byste obrazovek měli moc, můžete zástupce programů sdružovat do složek. Jestliže vám toto pojetí nevyhovuje, není problém nainstalovat si jiný launcher – ať už Poco Launcher od Xiaomi, Nova Launcher, či jakýkoli jiný.

MIUI ve vlastní režii

Mnoho věcí je v MIUI jinak, než na čistém Androidu i většině dalších telefonů. Jednou z viditelných inovací je seznam posledních spuštěných aplikací. Ten je proveden ve dvou sloupcích s vertikálním posouváním. Při dlouhém podržení lze aplikaci uzamknout proti ukončení, přejít do nastavení či spustit v režim rozdělené obrazovky.

Změny vzhledu a částečně i funkčnosti se dočkala oznamovací oblast a panel rychlého nastavení. Velice příjemné je zobrazování objemu přenesených dat a snadné nastavení úrovně podsvětlení obrazovky. Kompletně „překopané“ je také systémové nastavení, kde jsou jednotlivé sekce jinak logicky strukturované a mají vlastní grafiku. To ale není nic, nač by se nedalo zvyknout.

Vychytávky

Jedním ze smyslů grafických nadstaveb je snaha přinést něco navíc. V tomto směru můžeme konstatovat, že Xiaomi své zákazníky rozhodně nezanedbává a přichází s pestrou nabídkou nadstandardních funkcí, které u jiných výrobců nenajdete. Jmenovat je všechny by bylo nad rámec této recenze, takže zmiňme alespoň některé.

Začněme možností ovládat telefon gesty, což je možnost, kterou najdete v nastavení v sekci Zobrazení na celou obrazovku. Průvodce vám vysvětlí nezbytné základy a poté budete moci svůj Xiaomi Mi 9 SE ovládat velice podobným způsobem jako iPhone X.

Pokud používáte mobil pro pracovní a soukromé účely, nebo z nějakého jiného důvodu oceníte dva paralelní profily, pak určitě využijete Druhý prostor. Jedná se o vytvoření sekundárního profilu, do kterého se dostanete pouze přes otisk prstu nebo PIN.

Šikovné jsou také Duální aplikace, což je funkce, kterou oceníte u programů, jež neumožňují snadné přepínání mezi více účty – například Facebook. Pomocí této funkce si aplikaci „naklonujete“ a můžete tak používat kopii zcela nezávisle s jiným přihlášením.

Předinstalované aplikace

Je už klasikou, že součástí telefonů Xiaomi s MIUI je široká paleta aplikací, čítající téměř čtyři desítky položek. Ta může být vnímána kladně, ale i jako záporně – to závisí jen na úhlu pohledu uživatele, zda ocení iniciativu výrobce, nebo si raději vše instaluje sám. Pojďme si postupně stručně projít všechny aplikace a vysvětlit jejich funkce.

 • Prohlížeč – základní aplikace pro prohlížení webových stránek. Nabízí asi vše, co můžete pro tyto účely potřebovat, včetně režimu čtení. Upřímně ale nevidíme žádnou zásadní výhodu, proč používat tento program místo Chrome.
 • Galerie – praktická a pro většinu účelů zcela postačující aplikace pro prohlížení a správu fotek. Nabízí i jednoduché úpravy, jako jsou softwarové vylepšení, ořez, grafické filtry, nálepky, kreslení či přidání textu.
 • Nastavení – systémové nastavení si Xiaomi upravilo podle svých představ. Je poměrně přehledné, jednotlivé sekce jsou odlišeny barevnými ikonami. Nechybí ani možnost vyhledávání položek pomocí klíčových slov.
 • Hudba – jednoduchá aplikace pro přehrávání hudebních souborů, uložených v zařízení. Samozřejmě zvládá všechny obvyklé zvukové formáty, podporuje playlisty, automatické vypnutí po vypršení nastaveného času a další funkce.
 • Optimalizace – většinou je doporučeno do běhu operačního systému Android nijak nezasahovat, protože to může způsobit více škody než užitku. U telefonů Xiaomi je výjimkou aplikace Optimalizace, kterou do telefonu instaluje přímo výrobce. Poskytuje možnost odstranění zbytečných souborů, kontrolu zabezpečení, informace o využití dat a řadu dalších užitečných nástrojů.
 • Obchod Play – na telefonech s globální ROM, určených pro prodej ve světě, samozřejmě nemůže chybět oficiální repozitář aplikací Obchod Google Play. Z něj můžete vybírat a stahovat z nabídky stovky tisíc programů a her, ale i nakupovat knihy, písničky a filmy.

Navigační lišta

 • Kontakty – základní aplikace pro správu kontaktů a volání nabízí asi vše, co bychom od programu tohoto typu čekali. Samozřejmě zvládá propojení s kontakty Google, takže pokud přecházíte z jiné značky telefonu, nebude přenos adresáře žádným problémem.
 • Zprávy – výchozí aplikace pro práci s textovými zprávami má bohužel poměrně dost nedostatků, proto doporučujeme podívat se po alternativě (spokojeni jsme například s Textrou). Jedná se o víceméně běžný program tohoto typu, nám však chyběla podpora práce na šířku, a především schopnost odstraňovat diakritiku před odesláním.
 • Chrome – další webový prohlížeč pochází z dílny Googlu, a pokud ho používáte na desktopu, rozhodně doporučujeme používat ho i na mobilním telefonu. Podporuje například synchronizaci historie navštívených stránek, hesel a dalších nastavení.
 • Fotoaparát – aplikace pro pořizování snímků zůstává už nějakou dobu bez zásadnějších změn. Nabízí několik základních režimů: krátké video, video, fotografie, portrét, noc, čtverec, panorama a Pro.

Další aplikace

 • Počasí – meteorologické aplikace jsou mezi uživateli oblíbené, takže jedna nechybí ani v Redmi Note 7. Je poměrně jednoduchá, a kromě aktuální situace ukazuje výhled na další tři dny. Data přitom přebírá z AccuWeatheru.
 • Kalendář – aplikace pro plánování času má výhodu v tom, že podporuje propojení s Kalendářem Google, takže informace o svých plánech můžete synchronizovat napříč několika zařízeními. Kromě toho je můžete spravovat také ve webovém rozhraní.
 • Správce souborů – vcelku vydařená aplikace pro správu souborů v zařízení. Nabízí jak filtrování podle typu, tak pohled na úložiště, který se podobá Průzkumníkovi z Windows. Nutno uznat, že nechybí asi žádné důležité funkce.
 • Mi Drop – aplikace pro rychlý přenos souborů mezi dvěma zařízeními. Výhodou je, že ke své činnosti nevyžaduje internetové připojení. navíc, díky možnosti instalace z Obchodu Play, není omezena jen na telefony Xiaomi.
 • Čistič – zástupce jedné ze sekcí aplikace Optimalizace, kterou jsme si popsali výše. Jedná se o nástroj pro odstranění zbytečných dat, jako jsou soubory mezipaměti, staré instalační balíčky a další, které jen zabírají místo.

Další programy

 • Mi Video – základní přehrávač videí, uložených v telefonu. Trochu překvapivě nechybí podpora titulků s možnosti nastavení jejich velikosti a barvy či volba zvukové stopy.
 • Poznámky – aplikace pro vytváření, ukládání a správu poznámek nápadně připomíná Poznámky Google Keep. Podporuje zadávání textu, kreslení i zvukové/hlasové poznámky.
 • Mi Ovladač – v úvodu recenze Redmi Note 7 jsme vám prozradili, že na horní hraně najdete infračervený vysílač, díky kterému může telefon sloužit jako dálkový ovladač. Právě k tomu je zde aplikace Mi Ovladač, ve které si nadefinujete všechna zařízení a následně je z ní můžete zapínat/vypínat, nastavovat hlasitost, přepínat programy či měnit teplotu.
 • Fórum MIUI – přístup k oficiálnímu diskuznímu fóru MIUI, kde se můžete dozvědět poslední novinky ze světa Xiaomi, případně odeslat zpětnou vazbu (například nahlásit zjištěnou chybu).
 • Zedge – tato aplikace nepochází z dílny Xiaomi, nicméně její přítomnost jistě oceníte. Můžete si v ní stahovat různá vyzvánění, zvuky notifikací, tapety na pozadí domovské a odemykací obrazovky a další.

Aplikace Google

 • Google – primárně slouží jako vyhledávač, ale poskytuje také základní informace o počasí a aktuality z vybraných internetových médií.
 • Gmail – tradiční aplikace pro správu pošty. Poradí si nejen se schránou na Gmailu, ale prakticky na jakémkoli poštovní serveru s podporou IMAP, Exchange Serveru či Office 365.
 • Mapy – komplexní mapová aplikace, která pomůže s vyhledáním adresy, firmy či podniku. Obsahuje také klasickou navigaci jak pro auto, tak i pro pěší.
 • YouTube – přístup k největšímu portálu s videy, kde můžete nejen sledovat a objevovat, ale také nahrávat vlastní videa přímo z mobilního telefonu.
 • Disk – cloudové úložiště Googlu poskytuje v základu poměrně slušný prostor 15 GB, plus neomezené místo na fotky. Aplikace zvládá práci s texty, tabulkami i prezentacemi.
 • Hudba Play – cloudová hudební služba, kterou se Google snaží konkurovat Spotify a dalším. Můžete si sem nahrát vlastní soubory, ale také koupit vybrané písničky nebo celá alba.
 • Filmy Play – online videotéka, ve které si můžete koupit nebo „pronajmout“ film ke zhlédnutí. Ten pak můžete přehrát nejen v telefonu, ale i na desktopu.
 • Duo – aplikace pro komunikaci formou internetového hovoru či videohovoru.
 • Fotky – kromě toho, že tento program můžete použít k prohlížení fotografií je patrně největší výhodou možnost jejich zálohy do cloudu. V případě vysoké kvality dostáváte na své snímky neomezený prostor zdarma.

Aplikace ve složce Nástroje

 • Kontakty – sekce aplikace, kterou jsme si představili výše.
 • Kalkulačka – kalkulátor, na kterém můžete provádět základní operace, ale i pokročilé funkce, jako je výpočet BMI, objemu, obsahu, nebo převod mezi dvěma měnami.
 • Hodiny – již léty prověřená aplikace, obsahující budíky, zobrazení času na různých místech světa, stopky a časovač.
 • Záznamník – pomocí této aplikace můžete proměnit telefon v digitální záznamník se všemi obvyklými funkcemi. Nahrávky lze ukládat ve formátech MP3, AAC a WAV.
 • Nahrávání obrazovky – šikovný nástroj, kterým můžete zaznamenat dění na obrazovce telefonu do souboru, který pak můžete třeba vystavit nebo sdílet.
 • Zpětná vazba – aplikace pro nahlášení chyby v MIUI vývojářům.
 • Skener – program pro skenování čárových kódů, který si poradí i s převodem papírových dokumentů do jejich digitální podoby.
 • Stažené – jednoduchý přístup k souborům staženým z internetu, tedy do složky downloads v interním úložišti.
 • Kompas – jednoduchý kompas, který kromě ukazatele směru na sever zobrazuje také aktuální zeměpisnou polohu.
 • Sada nástrojů SIM – dnes již prakticky nepoužívané funkce SIM karty, poskytované operátorem.

Hodnocení recenze Xiaomi Mi 9 SE

Zbývá nám uzavření recenze Xiaomi Mi 9 SE. Začněme asi tím nejzásadnějším: telefon velmi dobře padne do ruky a přináší mnohé prvky, které nabízí i o něco dražší vlajková loď Mi 9. Nejde však o její menší variantu – z hlediska základního hardwaru to není vlajková loď, ale mobil vyšší střední třídy.

Silnou stránkou je opět fotoaparát, který za dobrých světelných podmínek zvládne pořizovat nadprůměrně pěkné fotografie. S nižší úrovní osvětlení však jeho výkon klesá. Při natáčení videa bychom opravdu hodně ocenili optickou stabilizaci obrazu.

Kladně hodnotíme také displej – Xiaomi přineslo do střední třídy to aktuálně nejlepší řešení v podobě SAMOLEDu s dobře fungující čtečkou otisků prstů v displeji. Díky menší úhlopříčce a stejnému rozlišení nabízí Mi 9 SE o něco vyšší jemnost než Mi 9.

Telefon je velmi pěkně zpracovaný, působí prémiovým dojmem a ukazuje, že čínský gigant si dává na svých telefonech záležet. Nikde nic nevrže, neskřípe, vše dokonale lícuje. Zejména lidé s menšími rukami ocení kompaktní velikost.

Díváme se objektivně

Z hlediska baterie je na tom Xiaomi Mi 9 SE možná o něco lépe, na což má ovšem primárně vliv méně výkonný hardware. Celodenní výdrž nebude problém ani při náročnějším používání, a pokud mobil nebudete příliš zatěžovat, nebudou problémem ani dva dny na jedno nabití.

Pro někoho bude možná mínusem chybějící podpora paměťových karet, všichni by pak určitě ocenili deklarovanou odolnost proti vodě a prachu dle zavedených standardů IPx. Telefon také nedisponuje konektorem pro připojení sluchátek a nepodporuje příjem rozhlasového vysílání (FM rádio).

Bohužel i u tohoto modelu budeme kritizovat zakomponování reklam do systému. Není jich sice mnoho, ale přeci jen je to něco, co asi většina uživatelů bude snášet nelibě. Čínský výrobce už slíbil, že reklamy v budoucnosti omezí.

Cena a dostupnost

Telefon Xiaomi Mi 9 SE pořídíte v našem e-shopu za cenu začínající na 8 790 korunách za verzi 6+64 GB, vyšší varianta 6+128 GB je aktuálně k mání za 11 990 korun. S ohledem na nabízené parametry je to poměrně lákavý poměr ceny a výkonu.

Podrobná recenze Xiaomi Mi Watch: takřka dokonalé chytré hodinky
Podrobná recenze Xiaomi Mi Watch: takřka dokonalé chytré hodinky

Existují desítky, dost možná i stovky chytrých hodinek. Zatímco ty nejlevnější začínají na několika stokorunách, ceny těch nejdražších se pohybují Číst dál...

Xiaomi Mi 9 a Mi 9 SE: jaké jsou rozdíly a v čem jsou stejné?

Výrobci někdy používají u chytrých telefonů značení, které působí poněkud zmatečným dojmem. Příkladem budiž Xiaomi Mi 9 a Mi 9 Číst dál...

Recenze Xiaomi Mi 11: k dokonalosti chybí krůček. Nebo dva?
Recenze Xiaomi Mi 11

Koncem roku 2020 spatřila světlo světa nová vlajková loď Xiaomi v podobě našlapaného modelu Mi 11. Jak navázala na tradici Číst dál...

Xiaomi Mi 9 SE

8790 Kč
7.7

Výkon

7.0/10

Displej

8.5/10

Výdrž baterie

6.5/10

Fotoaparát

9.0/10

Cena

7.5/10

Klady

 • AMOLED dislej od Samsungu
 • Velmi dobrý fotoaparát
 • Kompaktní rozměry
 • Infračervený vysílač
 • Podpora NFC

Zápory

 • Absence notifikační LED
 • Chybějící podpora paměťových karet
 • Nepodporuje paměťové karty
 • Chybí podpora bezdrátového nabíjení
 • Chybí podpora FM rádia
Servis XM.cz
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Šimon
Šimon
2 let před

telefon je doma, dobra koupe, jenom by me zajimalo…snapdragon 712 by mel podporovat quick charge 4+ , ale dodavana nabijecka je pouze QC3, myslite ze by melo smysl je vymenit a nabijet jeste rychleji ?

Jiří Opletal
Admin
2 let před

Dobrý den,

dle oficiálních specifikací (https://www.mi.com/mi9se/specs/) podporuje pouze 18 wattů.

Jiří Opletal

Dominik
Dominik
2 let před

Dobrý deň, podporuje telefón nahrávanie videa v 1080p pri 60 snímkach za sekundu? Niekde som čítal že po aktualizácií to je možné, pred bolo len 1080p pri 30 snímkach za sekundu. Je to pravda?

Ďakujem pekne za odpoveď

P.s. Výborná recenzia

Martin
Martin
2 let před

Dobrý den , prodává ho váš web v originální cz distribuci?

Filip
Filip
2 let před

Dobrý den chtěl bych se zeptat co mám přesně chápat pod pojmem zakonponování reklam do systemu? U žádného telefonu jsem se tim nesetkal. Díky

Anonymní
Anonymní
2 let před

Koľko je tam v skutočnosti miesta pri 64GB verzi??

Anonymní
Anonymní
1 rok před

Dobrý den, je možné na display nalepit ochranné sklo, nebo by bránilo při odemykání pomocí otisku? Děkuji za odpověď

12
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x