Recenze Xiaomi Mi AirDots: bezdrátová sluchátka se skvělým zvukem

Čínský gigant Xiaomi patří k jedněm z největších vyzyvatelů Applu. V podstatě se dá říci, že v jeho nabídce najdete alternativu téměř k jakémukoli „jablečnému“ produktu. Například v segmentu bezdrátových sluchátek, kde má Apple své AirPody, má Xiaomi velmi podobný produkt AirDots. Jaká jsou? To vám prozradí naše recenze Xiaomi Mi AirDots.

Začněme tím, že bezdrátová sluchátka Xiaomi Mi AirDots pořídíte v našem e-shopu za cenu 1990 korun. To je ve srovnání s AirPody zhruba poloviční částka. Vlastnosti a schopnosti jsou přitom velice podobné.

Rozbalujeme

Recenze Xiaomi Mi AirDots pochopitelně nemůže začít jinak než rozbalováním. Produkt přichází v tradičně decentní bílé kartónové obdélníkové krabičce. Na přední straně je vyobrazen produkt, který však na bílém pozadí poněkud zaniká. Vzadu jsou pak technické parametry, z nichž vyčteme například to, že sluchátka podporují nejnovější Bluetooth 5.0.

V případě sluchátek je důležitá jejich výdrž, která přímo souvisí s kapacitou baterie. V případě tohoto modelu mají sluchátka baterii s kapacitou 30 mAh a nabíjecí pouzdro obsahuje akumulátor s kapacitou 300 mAh. Postačí tak pro cca pět nabití sluchátek.

Recenze Xiaomi Mi AirDots může začít
Recenze Xiaomi Mi AirDots může začít

Po vyjmutí z krabičky na vás vykouknou z plastového lůžka dvě sluchátka a nabíjecí pouzdro. Dále v krabičce najdete kratičký nabíjecí kabel (adaptér není součástí balení), dva další páry silikonových špuntů pro různé velikosti zvukovodů a papírové leporelo s návodem.

Obsah balení
Obsah balení

Špunty

Samotná sluchátka jsou v provedení špunty – na rozdíl od AirPodů se tedy zavádějí přímo do zvukovodu a izolují tak posluchače od veškerého vnějšího světa. Součástí balení jsou celkem tři velikosti vyměnitelných silikonových špuntů, díky čemuž by sluchátka měla padnout do každého ucha.

Samotná sluchátka jsou v provedení špunty
Samotná sluchátka jsou v provedení špunty

V těle jsou indikační LED a dotyková ploška, přes kterou lze například ovládat přehrávání hudby nebo vyvolávat hlasového asistenta. Na spodní části jsou dva magnetické konektory, kterými se sluchátka připojují ke konektorům nabíjecího pouzdra.

Design je jednoduchý, prostý jakýchkoli hran. Po dotykovou ploškou jsou pěkně skryté indikační LED, které svou barvou umí informovat o úrovni nabití. Pokud nesvítí, jsou prakticky neviditelné.

Nabíjecí pouzdro

Stejně, jako u AirPodů, i čínský gigant počítal s nabíjením sluchátek na cestách. Připravil proto nabíjecí pouzdro – v tomto případě plastovou krabičku, do níž sluchátka zavřete a ona se přes konektory nabijí z vestavěného akumulátoru.

Otevřené nabíjecí pouzdro
Otevřené nabíjecí pouzdro

Sluchátka do krabičky přesně padnou, s jejich uložením pomáhají také magnetické konektory, díky kterým se vám nepovede je vysypat například v jedoucím prostředku hromadné dopravy. Pro nabíjení stačí odklopit víčko, vložit sluchátka a zavřít. Samotné pouzdro také indikuje stav prostřednictvím nenápadné LED.

Sluchátka v pouzdru
Sluchátka v pouzdru

Samozřejmě i „krabičku“ je potřeba jednou za čas nabít. K tomuto účelu má pod pantem nabíjecí konektor, kterým ji připojíte ke zdroji energie. Jedná se o dnes již pomalu zastarávající microUSB, přičemž součástí balení je kabel, nikoli však nabíjecí adaptér.

Uzavřené pouzdro s konektorem microUSB
Uzavřené pouzdro s konektorem microUSB

Technické parametry Xiaomi Mi AirDots

Podívejme se v bodech na technické parametry sluchátek Xiaomi Mi AirDots:

 • Konektivita: Bluetooth 5.0
 • Impedance: 16 ohmů
 • Dosah Bluetooth: 10 metrů
 • Citlivost 106 ± 3 dB
 • Baterie: 30mAh Li-ion
 • Výdrž na jedno nabití: až 2 hodiny
 • Pohotovostní doba: 12 hodin
 • Doba hovoru. až 4 hodiny
 • Váha sluchátek: 4,2 gramy
 • Rozměry krabičky: 62 × 42 × 26 milimetrů
 • Hmotnost s krabičkou: 39 gramů

Praktický test

Sluchátka jsme používali po dobu jednoho týdne, kdy jsme je připojovali k telefonům OnePlus 5, Xiaomi Mi Mix 3 a notebooku s operačním systémem Windows 7. První spárování bylo ve všech případech rychlé, stejně jako všechna následující automatická připojení.

V případě připojení k mobilu fungují Xiaomi Mi AirDots nejen jako sluchátka, ale také jako handsfree. Hovory lze přijímat klepnutím na dotykovou plošku, která je na těle obou sluchátek. Stejným způsobem lze také pozastavovat a opětovně spouštět přehrávání, což je praktické, protože nemusíte vytahovat mobil z kapsy.

Dotyková ploška však občas komplikuje používání. Pokud si například upravíte pozici špuntů v uších, patrně se vám to nepovede bez toho, abyste se jí dotkli. Jestliže v tom okamžiku posloucháte písničky, dojde k jejich pozastavení a musíte se plošky dotknout znovu.

V uších sluchátka sedí velmi dobře a jsou velmi lehká – každé váží jen 4,2 gramů. Pokud by jejich usazení nevyhovovalo vašim představám a anatomii vašich uší, jsou v balení další dvě velikosti silikonových špuntů. Za normálních podmínek drží bez problémů, běhat bychom však s tímto typem spíše nedoporučovali.

Dotyková ploška
Dotyková ploška

Zvukové vlastnosti

Nutno konstatovat, že podání zvuku je velmi pěkné.  Sluchátka využívají dynamický reproduktor o tloušťce 7,2 mm pro jemný a vyvážený zvuk. Výsledek opravdu příjemně překvapí: zvuk je sytý, má pěkně prokreslené výšky i středy. Basy jsou přiměřené – dodávají příjemnou dynamiku, působí přirozeně, avšak nejsou přebuzené.

Někteří majitelé těchto sluchátek, kteří měli možnost vyzkoušet i AirPody, konstatují, že kvalita zvuku je prakticky identická. To si sice tvrdit nedovolíme, neboť jsme neměli šanci porovnat, nicméně můžeme konstatovat, že podání zvuku je opravdu pěkné.

Samozřejmě musíme objektivně konstatovat, že Xiaomi Mi AirDots jsou vhodná pro každodenní nošení, poslech hudby a hovory přes handsfree. Skalní audiofilové však jistě namítnou, že bezdrátová sluchátka ještě nemohou konkurovat profesionálním sluchátkům s kabelem od značek jako jsou Sennheiser nebo dokonce Beyerdynamic.

Baterie a výdrž

Jak jsme načrtli v úvodu, Xiaomi Mi AirDots mají baterie vlastně tři. Po jedné 30mAh v každém sluchátku a třetí s kapacitou 300 mAh v nabíjecím pouzdře. Zatímco baterie ve sluchátkách by měly vydržet kolem dvou hodin, spolu s krabičkou by měly nabídnout dalších až 12 hodin.

K nabíjení slouží krabička
K nabíjení slouží krabička

V praxi jsme během recenze Xiaomi Mi AirDots ověřili, že deklarovaná výdrž odpovídá skutečnosti. První zvukový signál, upozorňující na vybíjející se baterii, se ozval po 2 hodinách a 13 minutách nepřetržitého přehrávání hudby na maximální hlasitost. V tu chvíli zbývalo ještě 10 % energie. K úplnému vybití a vypnutí pak došlo po dalších pěti minutách.

Vložili jsme tedy sluchátka do pouzdra, abychom zjistili, jak rychle je dokáže nabít. Sluchátka díky magnetům dosednou přesně na konektory, takže nemusíte řešit, zda jsou správně usazená. K úplnému nabití stačilo 76 minut. Pokud tedy chcete poslouchat delší dobu, počítejte zhruba s cyklem: 2:18 poslech, 1:15 nabíjení, 2:18 poslech.

Líbilo se nám, že po vyjmutí z pouzdra se sluchátka automaticky připojí k poslednímu spárovanému zařízení. Po uložení do pouzdra se zase automaticky odpojí, takže není nutné řešit jejich odpojení například od telefonu.

Další funkce a schopnosti

Pro komunikaci s telefonem či jiným zdrojem zvuku používají Xiaomi Mi AirDots bezdrátový protokol Bluetooth v poslední dostupné verzi 5.0. Dosah se pohybuje kolem deseti metrů, k dalším výhodám této verze patří minimální energetická náročnost, vyšší kvalita zvukové produkce s menším rušením a zkreslením. Musíme upozornit, že většina prodávaných bezdrátových sluchátek má Bluetooth 4.2.

Sluchátka komunikují přes Bluetooth 5.0
Sluchátka komunikují přes Bluetooth 5.0

Na vnější straně se nachází dotyková oblast, přes kterou lze vyvolávat různé akce. Můžete přes ní zavolat hlasového asistenta Xiao AI, zastavit a znovu spustit právě přehrávanou skladbu, a dokonce i přijmout nebo odmítnout hovor. Konkrétně to funguje následovně:

 • Jedno stisknutí – umožňuje přijmout příchozí hovor a pozastavovat/spustit přehrávání hudby.
 • Dlouhé stisknutí – umožňuje zavěsit hovor.
 • Dvě krátké stisknutí – umožňuje ztlumit zvuk během hovoru nebo zapnout asistenta Xiaomi – Xiao AI.
Sluchátka lze ovládat přes dotykovou plošku
Sluchátka lze ovládat přes dotykovou plošku

Jak již zaznělo, Xiaomi Mi AirDots mohou fungovat také jako handsfree. Mají pro tento účel integrovaný mikrofon. Při hovoru v běžném prostředí jsme byli s jeho fungováním spokojeni, byť občas se objevovala malá ozvěna.

Hodnocení recenze Xiaomi Mi AirDots

Jak tedy skončí recenze Xiaomi Mi AirDots? Jednoznačně kladně! Sluchátka nás zaujala kompaktními rozměry, nízkou hmotností a velmi dobrou kvalitou podání zvuku. V kategorii bezdrátových sluchátek jde o dobrou volbu, a to i díky přijatelné ceně.

Kvalita zvuku AirDots je dobrá s pěkně podanými basy. Sluchátka lze snadno připojit k nejrůznějším zařízením. Celkově je hodnotíme jako pohodlná a snadno nositelná sluchátka pro každodenní použití.

Xiaomi Mi AirDots

1990 Kč
6.9

Pohodlí při nošení

7.0/10

Kvalita zvuku

8.5/10

Výdrž baterie

5.0/10

Další funkce a schopnosti

7.0/10

Cena

7.0/10

Klady

 • Kompaktní bezdrátové řešení.
 • Kvalitní podání zvuku.
 • Pohodlné do uší.
 • Dobře těsní.
 • Podpora Bluetooth 5.0.

Zápory

 • Relativně krátká výdrž na jedno nabití.
 • Občasný nechtěný stisk dotykové plošky.
 • Nevhodné pro běhání a podobné sporty.

5 komentářů: „Recenze Xiaomi Mi AirDots: bezdrátová sluchátka se skvělým zvukem

 • 12. 3. 2019 (2:08)
  Permalink

  Za ty peníze a pouze SBC kodek…. Bída. To mají i tyto true wireless QCY T1C a stojí 1/3 ceny xiaomi a hrají lépe . Na produkty od Xiaomi nedám dopustit, ale tímto produktem příliš nenadchli.

 • 12. 3. 2019 (8:53)
  Permalink

  @Mirek
  Dobrý den,

  bohužel Vámi uváděná sluchátka jsem neměl možnost otestovat. Máte pravdu, že vypadají podobně, ale jak hrají bohužel neposoudím.

  Karel Kilián

 • 18. 4. 2019 (17:05)
  Permalink

  Ahoj, ďakujem za peknú recenziu. Len ma zarazilo, že na konci je v záporoch poznámka, že nie sú vhodné na behanie a podobné športy, pritom v recenzii sa nič také nespomína.
  Chcem ich práve na šport a behanie, tak ma to prekvapilo. Mám už BT slúchadlá meizu ep51 a vadí mi na nich spojovací kábel, ktorý má tendenciu zachytiť sa o spotený krk. Takže som čakal že TW slúchadlá budú na šport lepšie.

 • 19. 4. 2019 (10:44)
  Permalink

  @Dušan
  Dobrý den,

  v recenzi píšu „V uších sluchátka sedí velmi dobře a jsou velmi lehká – každé váží jen 4,2 gramů. Pokud by jejich usazení nevyhovovalo vašim představám a anatomii vašich uší, jsou v balení další dvě velikosti silikonových špuntů. Za normálních podmínek drží bez problémů, běhat bychom však s tímto typem spíše nedoporučovali.“
  Dle mého mínění v uších prostě nedrží tak, aby při běhu nevypadly.

  Karel Kilián

 • 22. 4. 2019 (15:12)
  Permalink

  Zdravím, chtěl bych se zeptat po delším užívání těchto sluchátek jsem neměl nejmenší problém. Ale dneska se mi stala po nabíjení sluchátek nehezká věc a to ta, že mi hraje pouze právě sluchátko, levé sice funguje ale nepřehrává žádný zvuk čisté když vám to něco říká..také tam bliká v kuse bílá kontrolka. Netuší někdo čím by to mohlo být?

  Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.