Redmi A3 recenze: laciné, dvakrát placené?
Hledáte co možná nejlevnější telefon a zároveň patříte mezi opravdu nenáročné uživatele? Zároveň chcete s chytrým telefonem primárně volat, posílat zprávy, tu a tam mrknout na internet či si zjistit jaké bude zítra počasí? V tom případě by vás mohla zaujmout superlevná novinka od Xiaomi v podání Redmi A3. Vyplatí se ale takto šetřit? Na to se pokusíme nalézt odpověď v následující recenzi.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Obsah recenze Redmi A3
- Redmi A3 a obsah balení
- Redmi A3 a jeho konstrukce a design
- Displej Redmi A3
- Hardwarová výbava Redmi A3
- Redmi A3 – testy výkonu
- Operační systém a optimalizace
- Konektivita a určování polohy
- Baterie a nabíjení
- Zvukový projev Redmi A3
- Fotoaparát Redmi A3
- Závěr recenze Redmi A3
- Cena a dostupnost
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Redmi A3 je levný telefon a na balení je to vidět
Podobně jako v případě předchůdce, jehož recenzi u nás na blogu rovněž naleznete, také zde je redukce nákladů znát již na samotném balení. A to nemluvím pouze o jeho obsahu. Už samotná krabička, která není dvoudílná a je vyrobena z podstatně slabšího tvrdého papíru napovídá, že zde se ukrývá levné zařízení. Její obsah se pak omezil na samotný telefon, USB-C kabel, sponku na vytažení SIM a nutnou průvodní dokumentaci. Napájecí adaptér si tím pádem musíte dokoupit zvlášť, nebo doma mít připravený nějaký starší.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Redmi A3 a jeho konstrukce a design
Největší mezigenerační změnou prošel design zařízení, který je nyní daleko více stylový a odpovídá trendům dnešní doby. To je patrné například na mohutném kruhovém modulu zadního fotoaparátu, který navíc vystupuje přibližně 3 mm nad povrch zad. Osobně mi připadá poměrně úsměvné, že novinka má takto obří fotomodul aby v něm ukryla maličký snímač hlavního fotoaparátu a druhý ještě menší snímač, jehož přínos je přinejlepším diskutabilní. Navíc když u menšího předchůdce si výrobce poradil s úplně stejnou sestavou tak, že modul fotoaparátu rovinu zad prakticky vůbec nepřesahoval. Alespoň, že modul fotoaparátu je zpracován vcelku hezky. Pod krycím sklem se nachází okrasná textura a boky zdobí chromovaný plast.
Podobně jako u předchůdce pak záda imitují kůži, ani zde se však nejedná o něco, co bych nazval umělou kůží. Jde totiž spíše o trochu měkčený plast s texturou. Toto provedení zad by mi nijak nevadilo, ba možná naopak, na dotek je povrch vcelku příjemný a navíc nezachytává otisky a nečistoty. Bohužel se ale výrobce rozhodl přejít od hezky zaoblené vany ke konstrukci využívající plochý boční rám a do něj vsazená rovná záda. To u smartphonu o rozměrech 168,3 x 76,3 x 8,3 mm a hmotnosti 193 gramů poměrně komplikuje pohodlný úchop. Navíc, kvalita zpracování u tohoto levného telefonu v tomto místě pokulhává a v přechodu mezi bočním rámem a zády vznikla ostrá hrana, která nepříjemně škrábe do dlaně.
Čtečka otisků neohromí
Na pravém boku zařízení se tradičně nachází kolébka hlasitosti v doprovodu tlačítka napájení, do kterého byla integrována čtečka otisků prstů. To je v této cenové kategorii již nadstandardní prvek, svou kvalitou se však bohužel řadí na chvost toho, co můžeme v současných smartphonech nalézt. Často se mi stávalo, že jsem telefon odemkl třeba až na třetí pokus, nebo že čtečka na přiložený prst nezareagovala vůbec. Pokud bych měl na výběr, osobně bych se čtečky s klidným svědomím vzdal ve prospěch lepší hardwarové výbavy nebo nižší ceny.
Na horní hraně pak naleznete 3,5mm jack ve společnosti mřížky hlasitého reproduktoru. Pokud jste se zaradovali, že by snad takto levný telefon nabídl stereo reproduktory, rovnou vás zklamu, neboť na spodní hraně, kde se hlasitý reproduktor obvykle nachází, je pouze USB-C konektor a mikrofon. Ocenit na závěr musím poměrně silné vibrace, byť pochopitelně žádnou propracovanou haptickou zpětnou vazbu zde očekávat ani nelze. Je ale fajn, že například v kapse telefon při vyzvánění snadno ucítíte.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Zbytečné palce i hertze navíc?
Hned po designu je další výraznou mezigenerační změnou displej. Ten narostl na konečných 6,71″, využívá 90Hz obnovovací frekvenci a díky rozlišení 1650 x 720 px nabídne jemnost obrazu 268 pixelů na palec. Stále se pak pochopitelně jedná o IPS panel, nyní však s maximálním jasem 500 nitů. Popravdě řečeno jsem ale nezaznamenal výraznější rozdíl proti dříve testovanému Redmi A2 s displejem o maximálním jasu 400 nitů – byť už mě může šálit paměť. Na druhou stranu jsem mohl udělat přímé srovnání s Redmi 13C, které jsem recenzoval před časem, a které má pro změnu jas o 100 nitů vyšší. A jeho displej je venku výrazně lépe čitelný než u Redmi A3.
Jinak se pochopitelně jedná o ten nejlevnější panel, za vděk tak beru přijatelným pozorovacím úhlům a jsem smířený s vybledlými barvami s šedou namísto černé. Osobně však příliš nechápu, co výrobce vedlo k tomu, osadit telefon 90Hz panelem, který zde, jak si rozebereme za chvíli, nemá moc opodstatnění. Zrovna tak věřím, že spousta uživatelů, kteří si koupí takto levný smartphone by jistě ocenila menší úhlopříčku – tedy alespoň pokud mohu soudit na základě svého okolí a také častých diskuzí na internetu. Napadá mě pak jen jeden důvod – jde o standardizovaný panel, který byl aktuálně na trhu nejlevnější.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Hardware se (skoro) neposunul
Od extrémně levného smartphonu, jakým Redmi A3 je, nelze očekávat asi nic jiného, než velmi slabý výkon. A skutečně, byť se na povrchu od minula událo poměrně hodně změn, uvnitř je novinka takřka identická se svým předchůdcem. To znamená přítomnost 12nm čipsetu MediaTek Helio G36 spoléhajícího na osmijádrový procesor. Ten využívá výhradně jádra Cortex-A53 o taktu až 2,2 GHz. Role grafického akcelerátoru se pak zhostil čip PowerVR GE8320. Výrazného zlepšení jsme se však dočkali u pamětí. Telefon se totiž nově nabízí ve verzích 3 / 64 a dokonce i 4 / 128 GB. Úložiště je sice stále pomalé eMMC 5.1, to však nikoho v dané cenové kategorii trápit nebude.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Redmi A3 – benchmarky
Já jsem měl k dispozici nejvyšší specifikaci a tím pádem i 4 GB RAM a byl jsem přirozeně zvědavý, jak se po stránce výkonu projeví dvojnásobná operační paměť v porovnání s předešlým modelem. Redmi A3 jsem tak podrobil standardní sérii benchmarků, vzhledem k chybějící kompatibilitě však tentokrát bez GeekBench a s jiným testem v 3D Mark. Nicméně otestoval jsem i herní výkon. Ten je, dle očekávání, nevalný, nicméně, pokud si budete chtít zkrátit čas hraním jednoduchých 2D her, vesměs vám bude stačit. Otestoval jsem například i Asphalt Nitro, což je odbočka slavné mobilní závodní série vhodná právě pro slabší zařízení. Hra se vesměs držela nad 30 snímky a byla i na Redmi A3 dobře hratelná.
AnTuTu Benchmark
Tradičně testujeme telefony v AnTuTu Benchmarku, který porovnává jejich výkony v oblasti procesoru, grafiky, paměti a uživatelské zkušenosti. Výsledkem je skóre, které slouží ke komplexnímu porovnání testovaných zařízení. V případě Redmi A3 pochopitelně došlo ke stažení osekané “lite” verze 3D testu.
- Xiaomi 13 – 1 546 792 bodů
- Xiaomi Pad 6 – 761 653 bodů
- Redmi Note 13 Pro+ – 722 744 bodů
- Redmi Note 13 Pro 5G – 597 776 bodů
- Realme 11 Pro 5G – 579 243 bodů
- Motorola Moto G84 – 442 968 bodů
- Redmi Note 12 5G – 416 433 bodů
- Redmi 13C – 281 060 bodů
- Realme C55 – 279 674 bodů
- Redmi Pad SE – 273 894 bodů
- Redmi 12 – 268 895 bodů
- Redmi 12C – 191 249 bodů
- Redmi A3 – 142 832 bodů
- Redmi A2 – 133 232 bodů
3D Mark
Pokud hledáte benchmark, který co nejlépe prověří herní výkon (nejen) smartphonu, jen těžko najdete vhodnější nástroj než 3DMark. Stejně jako hra, také tento benchmark zatěžuje především grafické jádro použitého čipsetu. Bohužel, scéna Wild Life, kterou standardně pro otestování grafického výkonu používáme nelze na Redmi A3 spustit z důvodu nekompatibility. Proto jsem otestoval, stejně jako v případě Redmi A2 alespoň výkon při testu Sling Shot. V něm Redmi A3 získalo 787 bodů. Sluší se připomenout, že Redmi A2 se 2 GB RAM paradoxně získalo 816 bodů.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Optimalizace je u levných zařízení klíčová
Na tomto místě se musím přiznat k vlastní nevědomosti a potvrdit přísloví, že „i mistr tesař se někdy utne“. Než mi totiž telefon na recenzi dorazil, byl jsem přesvědčený, že v něm naleznu Android Go. Tedy víceméně čistou ale zároveň částečně osekanou verzi operačního systému se zeleným robotem. Ten se totiž nalézal na palubě Redmi A2 a jde o Googlem do značné míry spravované řešení pro velmi levné smartphony. Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem na palubě Redmi A3 objevil víceméně „plnotučný“ Android 14 s prvky nadstavby MIUI jako například rychlé přepínače a oznamovací centurm.
Kam se poděl Android Go?
Google sice Android Go prezentuje jako systém pro zařízení se 2 a méně GB RAM, což Redmi A3 nesplňuje, v oficiálních požadavcích jsem se však dopátral pouze informace, že právě 2 GB RAM jsou naopak požadované minimum. Ať už je to jakkoli, před sebou máme zařízení s částečně upraveným Androidem 14, který je tak trochu na půl cesty od Go Edice. Například funkcí jako rozdělená obrazovka jsme se zde nedočkali, předinstalované aplikace od Google jsou však v jejich plnohodnotné a nikoli Go verzi. Xiaomi navíc přidalo několik svých aplikací a hlavně opět tunu bloatware. Z výroby zde tak nalezneme několik předistalovaných her, Spotify, aplikace sociálních sítí i nákupní aplikace.
Výrobce zase doručil svůj alternativní market, který vám hned při prvním startu doporučí nainstalovat pro daný hardware takřka smrtící dávku her a aby toho nebylo málo nechybí ani herní centrum s přístupem k další tuně her. Webový prohlížeč od Xiaomi je zde citelně pomalejší než Chrome a osobně bych se u takového telefonu obešel i bez zvláštního video přehrávač zkříženého s variací na TikTok. Navíc, řada aplikací od Xiaomi vám bude cpát reklamy a to i formou notifikací. Osobně bych tedy silně doporučoval se daných aplikací ani nedotýkat, pokud možno je deaktivovat a nainstalovat si alternativu z Google Play. Plus se pochopitelně zbavit bloatware třetích stran – který je alespoň možné normálně odinstalovat.
Dodělej si sám?
Ostatně to samé jsem udělal i já, plus jsem nahradil některé aplikace od Google těmi určenými pro systém Android Go – na Google Play Store jsou normálně dostupné. A světe div se, jakmile se po této čistce trochu usadil prach, z Redmi A3 se rázem stal poměrně použitelný telefon. Jistě, pořád jsem pozoroval záseky animací a načítání nejen aplikací, ale třeba i systémového nastavení nějakou chvilku trvá, v souhrnu se však již jedná o systém, který nebude nenáročné uživatele nijak výrazně limitovat. Vedle pořádné očisty systému jsem však musel udělat ještě další dvě věci. V první řadě jsem vypnul virtuální RAM. I s ní je správa operační paměti poměrně agresivní a vcelku rychle ukončuje aplikace na pozadí. Navíc pak systém bere dodatečnou RAM z velmi pomalé eMMC 5.1 paměti což ve finále telefon ještě víc zpomalovalo.
Do třetice pak bylo potřeba ještě zapnout vyšší, tedy 90Hz obnovovací frekvenci obrazovky – ve výchozím nastavení je zvoleno 60 Hz. Teď se možná divíte, proč jsem u displeje prskal na zbytečnost 90Hz displeje v takovémto telefonu. On totiž systém v 60Hz režimu běží spíše jakoby měl nastaveno 30-40 Hz, zatímco při 90Hz se pocitově blíží právě oněm 60Hz. A není to pouze o mém pocitu. Přímo jsem plynulost jednoduchých animací, jako pohyb v launcheru či scrollování porovnával v obou režimech s jiným telefony, které nabídnou rovněž 90Hz displej a k tomuto pozorování si přizval i další, nezávislé oči a na verdiktu jsme se jednomyslně shodli.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Konektivita a určování polohy
Od telefonu s cenou okolo 2 tisíc korun nelze očekávat nijak vyzrálou konektivitu. Přesto se ale i Redmi A3 pár vcelku příjemných prvků najde. V první řadě musím zmínit USB-C konektor, který však není ani tak dílem štědrosti výrobce, ale regulací ze strany EU. Podporována jsou pak všechna potřebná LTE pásma a o lokální datovou konektivitu se stará dvoupásmová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Právě podpora 5GHz Wi-Fi je pak jedním z velkých upgradů v porovnání s předešlým Redmi A2. Bluetooth se dostavilo také v nečekaně aktuální verzi 5.4.
Bohužel se však již nedostalo na NFC. Placení s mobilem by přitom mohl ocenit i nejeden nenáročný uživatel – nicméně zde cena skutečně omlouvá. Co se geolokace týče, o tu se zde starají systémy GPS, Galileo, BDS a Glonass. Pro navigaci v autě schopnosti Redmi A3 plně postačují, při pěší navigaci v hustě zastavené oblasti jsem se však již s menšími nepřesnostmi a přeskakováním mezi ulicemi setkal.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Maratonec s pomalým nabíjením
Jednou z devíz levných telefonů se slabým hardwarem je, vedle jejich ceny pochopitelně, výdrž na baterii. A nejinak je tomu i v případě testovaného Redmi A3 s 5 000mAh baterií. Díky této kombinaci jsem pak dosahoval na 8-9 hodin aktivního používání na jedno nabití. Jedná se tak o smartphone, který řadě uživatelů bez potíží vydrží 2 až 3 dny na jedno nabití. Nabíjecí výkon zde však dosahuje pouhých 10W. To znamená, že z 15 na 100 % baterii nabijete v průměru za přibližně 2 hodiny 15 minut.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Zvukový projev Redmi A3
Jak jsem zmínil v jedné z předchozích kapitol, výstup hlasitého reproduktoru naleznete netypicky na horní hraně smartphonu. Důvod k tomu je vcelku prostý, telefon totiž využívá jeden reproduktor pro telefonní hovory i hlasitou reprodukci. U dražších telefonů se takto supluje druhý hlasitý reproduktor pro dosažení stereo zvuku, zde Xiaomi jednoduše vypustilo „hlavní“ hlasitý reproduktor na spodní hraně. Zvuk z tohoto jediného reproduktoru pak umí být poměrně hlasitý a poskytuje slušné výšky. Také středy jsou poměrně obstojné, avšak hlubší tóny jsou zastřené. Poměrně brzo se pak dostavuje plechové zkreslení. Sečteno a podtrženo, v rámci cenové kategorie je hlasitý zvukový výstup dostatečný.
Pro připojení reproduktoru či sluchátek pak poslouží zmíněné Bluetooth či 3,5mm jack. Nelze zde očekávat kvalitu výstupu jako u mnohem dražších telefonů, nicméně – jak zde padlo již několikrát – v rámci své ceny nabízí Redmi A3 dostatečný výkon i v této kategorii. A co je hlavní, nenarazil jsem na žádný opravdový problém se zvukem, jeho reprodukcí a přenosem.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Fotoaparát Redmi A3
Jednou z oblastí, kde se v porovnání s Redmi A2 nic nezměnilo je fotografická výbava. Opět se tak setkáváme s 8MPx primárním fotoaparátem v doprovodu QVGA „pomocného“ snímače. Video pak Redmi A3 dokáže zaznamenávat ve FullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Jak fotí Redmi A3?
Na výsledných snímcích z primárního fotoaparátu lze pochopitelně znát nízké rozlišení snímače, což má, mimo jiné, za následek ztrátu detailů. Barevné podání je pak v některých situacích mírně do zelena, dynamický rozsah není největší a fotoaparátu dělá potíže protisvětlo. Pokud si ale vše dobře sedne, dokážete i s levným Redmi A3 pořídit obstojnou momentku (nejen) pro sociální sítě. Barevné podání je malinko živější, nicméně stále ještě poměrně blízko realitě a překvapilo mě i, že telefon poměrně slušně maskuje šum a efekt olejomalby. S ubývajícím světlem však schopnosti fotoaparátu citelně slábnou.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Aplikace Fotoaparát
Jednou ze systémových aplikací pocházejících z dílny Xiaomi je aplikace fotoaparát. Ta vychází z fotoaplikace přítomné ve starších verzích MIUI, jen je funkčně ohlodaná až na kost. Víceméně zde naleznete jen základní fotorežim, portrétní režim a natáčení videa. Jednou z mála vychytávek je pak HDR režim s automatickou aktivací. To je patrně ona „AI camera“ kterou se výrobce na zádech telefonu chlubí, neboť AI vylepšení jsem nikde ve fotoaplikaci nenalezl.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Závěr recenze Redmi A3
Jsme v samotném závěru recenze Redmi A3 a nezbývá, než vyřknout finální ortel. Lze tedy tuto ultralevnou novinku vůbec někomu doporučit? Pokud se váš rozpočet na chytrý telefon pohybuje okolo 2 tisíc Kč, patrně budete zvažovat i nějaký bazarový kousek. Ten klidně může být slušnou trefou do černého avšak v této cenové kategorii budete muset chvíli pátrat, než narazíte na něco skutečně výhodného. Nemluvě o tom, že inzerovaný telefon nemusí být úplně v takovém stavu, jak prodávající tvrdí, nemluvě o řadě vyložených podvodníků, na které je třeba si dát pozor. I toto jsou zcela legitimní důvody, proč se někdo rozhodne neřešit peripetie bazarového prodeje a i přes nízký rozpočet pořídit smartphone nový.
V případě, že k podobnému rozhodnutí skutečně dospějete, bude Redmi A3 představovat jednu z nejlepších možných voleb. Měl bych sice námitky vůči řadě inovací, ke kterým se od posledně výrobce odhodlal a rozhodně bych raději viděl stejný smartphone jako byl Redmi A2 jen s lepší konektivitou a hardwarem avšak objektivně musím uznat, že mezigeneračního posunu jsme se zde opravdu dočkali. Velkou škodou je, že zde nebyl nasazen systém Android Go a navíc výrobce systém zaplevelil řadou aplikací i některými zbytečnými prvky z nadstavby MIUI. Po softwarové očistě a nahrazení některých aplikací jejich méně náročnými alternativami se však z Redmi A3 stal vcelku použitelný smartphone, který bych se například svým prarodičům nebál pořídit.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Cena a dostupnost
Redmi A3 je k dispozici ve třech barevných variantách: modré, zelené a černé. Aktuálně je pak skladem v testované, 4/128GB a dále pak 3/64GB variantě. I vzhledem k minimálnímu cenovému rozdílu bych pak jasně doporučil testovanou verzi se štědřejší porcí pamětí.
- Verze 3/64 GB začíná v českém e-shopu na 1 939 Kč a ve slovenském na 78,2 eurech
- Verze 4/128 GB začíná v českém e-shopu na 2 092 Kč a ve slovenském na 89 eurech
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Klady
- výdrž baterie
- nízká cena
- velké úložiště s možností rozšíření
- Wi-Fi 5 a USB-C
- design
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Zápory
- pomalé nabíjení
- nespolehlivá čtečka otisků
- nutnost si software "doladit"
- kvalita hlasitého reproduktoru
- v oblasti výkonu beze změny
A3 _ fotí dobře, ale na PC nejde otevřít obsah a vložit např. vyzváněcí tón atd. Whats App též není dobrý…
Dobrý den,
pokud chcete nějakou reakci, chtělo by to být konkrétnější. Jak přesně jste telefon připojoval k počítači? Použil jste kabel, který byl součástí balení? Na jaký problém jste přesně narazil?
Co se týká WhatsAppu, tak si vůbec neumím představit, co může znamenat konstatování, že „není dobrý“.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Prosím o info, kde jsou/jak se dostanu na widgety? Děkuji K.
Dobrý den,
mělo by stačit podržet prst na volném místě domovské obrazovky. Po cca dvou sekundách se v dolní části obrazovky ukážou tři tlačítka, přičemž to prostřední je Widgety.
Přeji hezký den.
Karel Kilián