Rozdíly: Redmi 10 vs. Redmi 9 aneb Vyplatí se upgradovat?

Ve středu byl oficiálně představen nový „nízkorozpočtový“ telefon Redmi 10. Překvapil především fotoaparátem s rozlišením 50 Mpx a obrazovkou s obnovovací frekvencí až 90 Hz. Jak se však liší od svého předchůdce v podobě Redmi 9? Má cenu uvažovat nad výměnou za novější model? Nejen na tyto otázky vám odpovíme dalším dílem seriálu Rozdíly.

Rozdíly: Redmi 10 vs. Redmi 9 aneb Vyplatí se upgradovat?
Rozdíly: Redmi 10 vs. Redmi 9 aneb Vyplatí se upgradovat?

Obvykle začínáme porovnáním cen, nicméně to v tomto případě nejde, neboť Redmi 10 se ještě na našem trhu neprodává. Doporučená cena nejlevnější verze je 3890 Kč, ale skutečnost se, zejména těsně po zahájení prodejů, může lišit. Proti tomu Redmi 9 prodáváme v našem českém e-shopu za cenu od 2 770 Kč, zatímco ve slovenském online obchodě začíná na 108 eurech.

Redmi 10 vs. Redmi 9

Jde o telefony nejnižší kategorie, takže patrně nikoho nepřekvapí, že mají plastová záda i rámeček. Novinka je o něco kompaktnější – měří 161,9 × 75,5 × 8,9 milimetrů, zatímco loňský model má rozměry 163,3 × 77 × 9,1 milimetrůRedmi 10 je také výrazně lehčí – jeho hmotnost je 181 gramů, zatímco jeho služebně starší bratříček je o celých 17 gramů těžší.

Novinka je o něco kompaktnější
Novinka je o něco kompaktnější

Přední strana je samozřejmě vyhrazená obrazovce. V této cenové kategorii je to pochopitelně IPS LCD panel, který má v případě Redmi Note 10 úhlopříčku 6,5″ a rozlišení 1080 × 2400 obrazových bodů, zatímco u Redmi 9 má úhlopříčku 6,53″ a rozlišení 1080 × 240 obrazových bodů. Obrazovka je v obou případech chráněna tvrzeným odolným sklem Corning Gorilla Glass 3.

6,5palcová obrazovka s obnovovací frekvencí až 90 Hz
6,5palcová obrazovka s obnovovací frekvencí až 90 Hz

Jedním z hlavních taháků Redmi 10 je obnovovací frekvence displeje, která může dosahovat až 90 Hz. To by mělo zajistit plynulejší animace ve hrách i v rámci uživatelského rozhraní. V případě loňského modelu je obnovovací frekvence „natvrdo“ nastavená na 60 Hz.

6,53palcová obrazovka Redmi 9
6,53palcová obrazovka Redmi 9

Hardwarová stránka

V obou případech výrobce sáhl po osmijádrových procesorech MediaTek, vyráběných 12nm procesem. V případě letošního modelu je to relativně nový MediaTek Helio G88, Redmi 9 pohání jeho předchůdce – Mediatek Helio G80.

Srdcem nového Redmi je osmijádrový procesor MediaTek Helio G88
Srdcem nového Redmi je osmijádrový procesor MediaTek Helio G88

V obou případech mají dvě nejvýkonnější jádra Cortex-A75 maximální taktovací frekvenci 2,0 GHz, zatímco zbývajících šest jader Cortex-A55 má své maximum na 1,8 GHz. Zpracování náročnější grafiky má na starosti akcelerátor Mali-G52 MC2, který má v Redmi 9 maximální takt 950 MHz a v Redmi 10 je přetaktovaný na 1000 MHz.

Redmi 9 pohání starší Helio G80
Redmi 9 pohání starší Helio G80

Oba telefony sázejí na operační paměti typu LPDDR4X a interní úložiště eMMC 5.1. Zásadně se ale liší dostupné konfigurace, kde se dá říci, že tam, kde Redmi 9 končí, tam Redmi 10 začíná. Loňský model je k dispozici v kombinacích 3 GB + 32 GB a 4 GB + 64 GB. Letošní Redmi bude nabízeno v kombinacích 4 GB + 64 GB, 4 GB + 128 GB a 6 GB + 128 GB. V obou telefonech lze interní paměť rozšířit pomocí paměťové karty formátu microSD.

Fotoaparáty

Poměrně zásadní rozdíl tkví ve fotoaparátech, kde Redmi 10 doslova přeskočilo standardy své třídy. Přichází totiž s hlavním snímačem s rozlišením 50 Mpx a světelností f/1,8, zatímco loňský model může nabídnout jen 13 Mpx a f/2,2. Samozřejmě kvalita fotek není jen o megapixelech na snímači, ale roli hraje i celá řada dalších faktorů.

Největším překvapením je 50Mpx foťák
Největším překvapením je 50Mpx foťák

Redmi Note 10 i Redmi Note 9 mají širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2,2. To je víceméně standard této třídy – drobný rozdíl v úhlu záběru, který je u Redmi 10 120 stupňů a u Redmi 9 118 stupňů, není natolik výrazný, abychom ho zařadili mezi výhody.

Apple AirPonds Pro 2

Dostáváme se k makro fotoaparátu, kde u letošního modelu došlo k překvapivému snížení rozlišení. Zatímco loňský model měl celkem použitelných 5 Mpx, ten letošní přináší jen 2 Mpx, takže jeho makro foťák bude spíše do počtu. Oba telefony pak mají ještě hloubkový snímač s rozlišením 2 Mpx, sloužící k pořizování fotek s rozmazaným pozadím.

Redmi 9 se 13Mpx foťákem
Redmi 9 se 13Mpx foťákem

Na přední straně je pochopitelně ještě jeden fotoaparát, sloužící k pořizování selfies, videohovorům a odemykání obličejem. V případě Redmi 9 je v kapkovitém výřezu, Redmi 10 ho má v průstřelu uprostřed horní části obrazovky. U obou modelů má rozlišení 8 Mpx a světelnost f/2,0.

Další rozdíly mezi Redmi 10 a Redmi 9

Oba telefony jsou vybavené 3,5mm konektorem typu „jack“, takže je možné k nim připojit klasická drátová sluchátka. Díky tomu také mohou nabídnout možnost příjmu rozhlasového vysílání v pásmu velmi krátkých vln (FM rádio).

Oba telefony samozřejmě mají hlasité reproduktory. Redmi 9 má jeden, umístěný ve spodní hraně, Redmi 10 přichází se dvěma reproduktory, díky čemuž si v režimu na šířku budete moci vychutnávat stereofonní zvuk, což oceníte například při sledování filmů nebo hraní her.

Redmi 9 i Redmi 10 mají na horní hraně infračervený vysílač. Ten má své praktické využití – s pomocí aplikace Mi Ovladač můžete z telefonu dálkově ovládat domácí spotřebiče, jako jsou například televize nebo audio sestavy.

Konektivita

Oba telefony podporují mobilní sítě čtvrté generace a mobilní data přes LTE. Podpora 5G do této třídy zatím nedospěla. Počítat můžete s podporou Wi-Fi 5 (tj. standardy 802.11 a/b/g/n/ac) v pásmu 2,4 i 5,0 GHz.

Oba telefony podporují mobilní sítě čtvrté generace
Oba telefony podporují mobilní sítě čtvrté generace

Služebně mladší procesor přinesl podporu novější verze Bluetooth. Redmi 10 tak umí Bluetooth 5.1, zatímco Redmi 9 podporuje Bluetooth 5.0, což však není nic zásadního. Podstatně zásadnější je podpora NFC – na našem trhu lze pořídit Redmi 9 s NFC, což znamená, že s telefonem je možné bezkontaktně platit. Bohužel u Redmi 10 výrobce o podpoře této technologie mlčí.

Oba telefony podporují hlavní satelitní poziční systémy: americké GPS, evropské Galileo, ruský GLONASS a čínské Beidou. Velmi příjemně pak hodnotíme letošní přesun čtečky otisků prstů ze zad do tlačítka pro vypnutí/zapnutí telefonu, kde je mnohem lépe při ruce.

Baterie, nabíjení a systém

Oba telefony jsou vybaveny lithium-polymerovou baterií. Ta má v případě Redmi 10 kapacitu 5000 mAh, zatímco loňský model nabízel o 20 mAh více (tj. rozdíl cca 0,4 %, tedy nic podstatného, co byste v praxi mohli poznat).

5000 mAh baterie s 18W nabíjením
5000 mAh baterie s 18W nabíjením

K nabíjení slouží konektor USB-C (bezdrátové nabíjení v této kategorii nečekejte) a maximální nabíjecí výkon je 18 wattů. Redmi 10 v tomto směru vytahuje z rukávu další eso v podobě reverzního nabíjení. To funguje tak, že z telefonu lze nabíjet další zařízení, podobně jako z powerbanky. V takovém případě se však budete muset smířit s výkonem maximálně 9 wattů.

Xiaomi 13
Redmi 9 má 5020mAh baterku
Redmi 9 má 5020mAh baterku

Je celkem pochopitelné, že aktuální model přichází s nejnovějším Androidem 11 a MIUI 12.5. To samé nabízí i Redmi 9 v globální verzi, nicméně evropská verze má zatím jen MIUI ve verzi 12.0.1.0. Lze předpokládat, že Redmi 10 bude dostávat aktualizace o rok déle než Redmi 9.

Redmi 10, nebo Redmi 9?

Upřímně řečeno: důvodů k upgradu z Redmi 9 na Redmi 10 je doslova jen pár. Mezi ty hlavní bychom zařadili foťák s rozlišením 50 Mpx a obrazovku s obnovovací frekvencí 90 Hz. Pokud budete volit mezi koupí jednoho, či druhého, pak Redmi 10 nabídne přeci jen zajímavější specifikace.

Redmi 10 bude dostupný v matné bílé (Pebble White) a matné šedé (Carbon Gray) s klasickou hladkou povrchovou úpravou odolnou proti otiskům prstů a krásně strukturovanou lesklou modrou (Sea Blue). Redmi 9 pořídíte v šedé (Carbon Grey), fialové (Sunset Purple), nebo zelené barvě (Ocean Green).

Dostupné barvy Redmi 10
Dostupné barvy Redmi 10

Zbývá zopakovat, že Redmi 10 se ještě na našem trhu neprodává. Doporučená cena nejlevnější verze je 3890 Kč, ale skutečnost se, zejména těsně po zahájení prodejů, může lišit. Proti tomu Redmi 9 prodáváme v našem českém e-shopu za cenu od 2 770 Kč, zatímco ve slovenském online obchodě začíná na 108 eurech.

Proč si vybrat Redmi 10?

 • Jelikož má hlavní fotoaparát s rozlišením 50 Mpx
 • Protože má obrazovku s obnovovací frekvencí až 90 Hz.
 • Protože je dostupný v konfiguracích s více RAM a interní paměti.
 • Jelikož má novější procesor.
 • Neboť má čtečku otisků prstů v tlačítku pro vypnutí/zapnutí.
 • Protože má dva hlasité reproduktory.
 • Neboť má reverzní nabíjení.
 • Jelikož má o maličko větší baterii.
 • Neboť je lehčí.
 • Jelikož je trochu kompaktnější.
 • Protože má novější verzi Bluetooth.
 • Jelikož bude mít delší podporu.

Proč si vybrat Redmi 9?

 • Protože je o dost levnější.
 • Jelikož má NFC.
 • Neboť má maličko větší obrazovku.
 • Protože má makro foťák s rozlišením 5 Mpx.
Zkušenost: Android 14 na telefonu Xiaomi je zatím spíš zklamáním
Zkušenost: Android 14 na telefonu Xiaomi je zatím spíš zklamáním

V sobotu 13. května jsme publikovali článek o očekávaných novinkách, které má přinést chystaná nová verze Androidu 14. V komentářích Číst dál...

Tipy na nové aplikace #8: Revolut Junior, FUTUR/E/GO a FandiMat
Tipy na nové aplikace #8: Revolut Junior, FUTUR/E/GO a FandiMat

Máme tu nedělní ráno a s ním - již skoro tradičně - přichází i další pokračování seriálu, v jehož rámci Číst dál...

Tipy na vánoční dárky: 5× chytré hodinky Xiaomi a Amazfit
Tipy na vánoční dárky: 5× chytré hodinky Xiaomi a Amazfit

Chytré hodinky jsou jedním z fenoménů současnosti. Kromě schopnosti měření sportovních aktivit a nejrůznějších fyzických parametrů, jako je tepová frekvence Číst dál...

Užijte si EXTRA SLEVY! na všechny zánovní produkty v top kvalitě

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x