Wi-Fi na 2,4 a 5 GHz: v čem jsou rozdíly a která je lepší?
Prakticky všechny současné chytré telefony podporují Wi-Fi v pásmu 2,4 a 5 GHz – jsou tedy takzvaně „dvoupásmové“, respektive „dual band“. Je lepší Wi-Fi na 2,4 GHz, nebo na 5 GHz a jaké jsou rozdíly? Nejen na tyto otázky vám odpovíme v tomto článku.
Jak jsme uvedli na začátku: prakticky všechny aktuální mobily podporují obě pásma. Nemusí to však platit u starších telefonů, jež umí pracovat pouze ve starším pásmu 2,4 GHz. Rozhodně je dobré dávat pozor na podporu obou frekvencí v situaci, kdy si hodláte pořídit nový bezdrátový router – v takovém případě si rozhodně kupte takový, který je „dvoupásmový“.

Pro fungující komunikaci v modernějším pásmu 5 GHz je nezbytné, aby ho podporovaly obě strany komunikace – tedy zařízení (tablet, telefon, notebook) i bezdrátový router. Pokud není tento základní předpoklad naplněn, tedy nejméně jedna strana toto pásmo nepodporuje, pak komunikace probíhá ve starším pásmu 2,4 GHz.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
V čem jsou rozdíly mezi Wi-Fi na 2,4 a 5 GHz?
Čísla 2,4 a 5 označují dvě různá pásma, která může váš Wi-Fi router používat k šíření signálu bezdrátové sítě. Největší rozdíl je v rychlosti. Za ideálních podmínek (kterých však v praxi patrně nikdy nedosáhnete) podporuje Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz rychlost až 450 Mb/s nebo 600 Mb/s v závislosti na třídě routeru. zatímco Wi-Fi 5 GHz podporuje rychlost až 3466,8 Mb/s.
OK, když je bezdrátová síť na 5 GHz několikanásobně rychlejší, proč se ještě používá starší standard? Jedním z důvodů je zpětná kompatibilita. Mnoho produktů, jako jsou starší telefony, robotické vysavače, chytré žárovky, chytré reproduktory a další, podporují výhradně Wi-Fi na 2,4 GHz. Její vypnutí by znamenalo, že přestanou komunikovat s internetem a tím pádem i s mobilními aplikacemi.

Maximální rychlost, které můžete teoreticky dosáhnout, závisí také na tom, jaký bezdrátový standard router podporuje. 802.11a (Wi-Fi 1 – 54 Mb/s), 802.11b (Wi-Fi 2 – 11 Mb/s), 802.11g (Wi-Fi 3 – 54 Mb/s), 802.11n (Wi-Fi 4 – 600 Mb/s), 802.11ac (Wi-Fi 5 – 3466,8 Mb/s) a 802.11ax (Wi-Fi 6 – 10530 Mb/s). Pozor: nezaměňujte Wi-Fi 5 a Wi-Fi v pásmu 5 GHz – není to jedno a to samé!
Shrnutí: moderní bezdrátové routery a chytré telefony takřka bez výjimky podporují obě pásma. Pásmo 2,4 GHz se používá zejména pro starší zařízení, jež neumí komunikovat na frekvenci 5 GHz.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz
Pásmo 2,4 GHz je poměrně značně přeplněné, protože ho využívají nejen starší chytré telefony, tablety a notebooky, ale také staré bezdrátové telefony, dálková ovládání garážových vrat, dětské chůvičky a další zařízení
Delší vlny používané v pásmu 2,4 GHz jsou vhodnější pro větší dosah a lepší přenos přes zdi a pevné předměty. Je tedy pravděpodobně vhodnější, pokud potřebujete delší dosah nebo máte v oblastech, které potřebujete pokrýt, mnoho zdí či jiných objektů.

Protože však pásmo 2,4 GHz využívá velké množství zařízení, může jeho přetížení způsobit přerušování spojení a nižší než očekávané rychlosti. To je typické zejména pro sídlištní oblasti, kde v jednom domě může na tomto pásmu vysílat (a vzájemně se rušit) až několik desítek routerů najednou.
Shrnutí: pásmo 2,4 GHz bývá více zahlcené než pásmo 5 GHz, protože ho využívá více zařízení, a protože má jen 11 kanálů, které mohou zařízení využívat. Proti tomu pásmo 5 GHz má 23 kanálů a může v něm proto běžet více vzájemně se nerušících zařízení. Počet kanálů se může lišit v závislosti na předpisech pro bezdrátové sítě v dané zemi.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Wi-Fi v pásmu 5 GHz
Pásmo 5 GHz je výrazně méně přetížené, což znamená, že při jeho použití pravděpodobně budete mít stabilnější připojení. Jednou z jeho největších výhod jsou zásadně vyšší přenosové rychlosti – odesílání i stahování dat proto bude trvat kratší dobu (samozřejmě v závislosti na maximálních rychlostech internetového připojení).
Na druhou stranu kratší vlny používané v pásmu 5 GHz hůře pronikají zdmi a pevnými předměty. Wi-Fi v tomto pásmu má také kratší efektivní dosah než v pásmu 2,4 GHz. Ten samozřejmě můžete vylepšit použitím extenderů („prodlužovačů dosahu“) nebo systémů mesh, ale to pochopitelně znamená větší investici.

Dobrou zprávou je, že většina (ne-li všechny) moderních Wi-Fi routerů podporuje obě pásma. To v praxi znamená, že vysílají signál na frekvenci 2,4 GHz i 5 GHz, takže vám v podstatě poskytuje dvě sítě Wi-Fi a to nejlepší z obou světů.
Shrnutí: S vyšší frekvencí se dosah bezdrátového připojení snižuje, protože vyšší frekvence hůře pronikají pevnými předměty, jako jsou stěny a podlahy. Vyšší frekvence však umožňují přenášet data rychleji než frekvence nižší, takže vyšší frekvence 5 GHz umožňuje odesílat a stahovat soubory rychleji než na frekvenci 2,4 GHz.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Jakou zvolit frekvenci?
Jestliže aktuálně používáte 2,4 GHz Wi-Fi a přemýšlíte, zda byste měli přejít na 5 GHz, pak záleží především na tom, co s ní potřebujete dělat. Pokud dochází k výpadkům připojení nebo potřebujete-li vyšší rychlost pro sledování videí či hraní her, pak pravděpodobně bude vhodné přejít na 5 GHz.
Ze sítě na 2,4 GHz můžete získat maximální rychlost jen za ideálních podmínek. Pokud žijete v přeplněném bytovém komplexu s desítkami bezdrátových směrovačů, dětských chůviček a dalších zařízení komunikujících v pásmu 2,4 GHz, pak byste rozhodně měli zvážit přechod na 5 GHz.

Pokud již máte dvoupásmový (tzv. „dual band“) směrovač a máte k dispozici jak pásmo 2,4 GHz, tak pásmo 5 GHz, můžete rozhodnout, přes které z nich svá zařízení připojíte. Je lákavé používat 5GHz Wi-Fi pro všechna zařízení, která ji podporují, a ostatní nechat na 2,4 GHz – a určitě to můžete udělat – ale není to vždy nejlepší strategie.
Shrnutí: Rozdíl mezi Wi-Fi 2,4 GHz a 5 GHz je obecně v dosahu a v rychlosti bezdrátového připojení. Pokud chcete lepší dosah, použijte 2,4 GHz. Jestliže potřebujete vyšší výkon nebo rychlost, použijte pásmo 5 GHz.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Wi-Fi a jejich rozdíly
Zamyslete nad tím, jak jednotlivá zařízení používáte. Pokud zařízení podporuje pouze 2,4 GHz, pak je vaše rozhodnutí dáno a nic na tom nezměníte. Jestliže zařízení podporuje obě frekvence, uvažujte, zda opravdu potřebujete používat 5 GHz.
Skutečně potřebuje toto zařízení vyšší rychlost, nebo na něm jen kontrolujete e-maily a prohlížíte web? Dochází k výpadkům spojení v síti 2,4 GHz a potřebujete, aby bylo spolehlivější? Nevadí vám, že v pásmu 5 GHz má kratší efektivní dosah? Pak neváhejte a jděte do toho!

Shrnutí: doporučujeme používat pásmo 2,4 GHz, pokud dané zařízení vysloveně nepotřebuje pásmo 5 GHz. To pomůže, aby méně vytížená zařízení zbytečně „neokupovala“ pásmo 5 GHz, a tím se sníží případné přetížení.
Mějte také na paměti, že bez ohledu na to, jak si vyberete, byste měli také věnovat čas optimalizaci bezdrátového signálu výběrem vhodného kanálu. Možná budete překvapeni, jaký velký rozdíl může taková malá změna způsobit.
Zdroje: howtogeek.com, screenbeam.com, kb.netgear.com.
Dobrý den,
Děkuji za Vánoční čtení a popřeji pěkné Vánoce.
Rychlost bohužel není jen o tomto celém, spousta SOHO VDSL+ routerů používá standardní rychlost cca 300 MB/s a 680 MB/s v WIFI 2/5. Pak jsou ty o něco lepší kde je WIFI2 stále kolem 300 MB/s a WIFI5 jede až kolem 1300 MB/s.
Jenže tyto rychlosti mohou být dosaženy max. kousek u routeru, jakákoliv zeď či překážka u WIFI/5 způsobuje degradaci o cca 33%, u WIFI/2 jen o 10%.
Člověk si pak koupí nový router, který strčí někam a diví se, že má horší signál než měl s tím původním. A pak se divíme, že síťě jsou zapráskané signály od MESH, popř. od nějakých IoT zařízení (mnoho lidí právě pro IoT do-kupuje venkovní/externí mesh, aby se to vůbec spojilo s routerem).
Příjemný zbytek dne
Dobrý den,
máte naprostou pravdu – není to jen o frekvenci/pásmu, ani podporovaném standardu.
Hodně často si lidi kupují routery za tři stovky a diví se, že jim za jednou zdí Wi-Fi skoro nejede.
A dalších případů naopak promarněných peněz za router, který je pak nevhodně umístěný, bych napočítal jen ve svém okolí desítky.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
děkuji.
Na Lupě, vyšel nedávno článek o měření V5/V6 Wifi.
https://www.lupa.cz/clanky/test-wi-fi-5-versus-wi-fi-6-novy-standard-prinasi-zlepseni-o-desitky-procent/
Tam v tabulce je jasně vidět jak na tom signál je.
Příjemný den
Dobrý den,
děkuji za odkaz na zajímavé informace.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
není zač, rád se podělím o informace.
Příjemný den
Dobrý den,
to je fajn. Jsem rád, že díky čtenářům, jako jste Vy, má diskuze pod článkem přidanou hodnotu.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
2,4 GHz využívá i bluetooth a u některých zařízení ze wifi i bluetooth „hádaj“ díky špatnému návrhu ( někdy mají společnou amténu)! Třeba u mé RN8T wifi pěkně blbne i když je telefon sotva 1m od AP, často pomůže mod letadla… kupodivu 2,4 je stabilnější i když mám zaplej BT (kvuli náramku).
A další důležitý fakt…. wifi kanaly u 2,4 se překrývají!
Dobrý den,
díky za doplnění. Máte samozřejmě pravdu – o tom rušení mezi Bluetooth a 2,4GHz Wi-Fi tu máme článek Pomalá Wi-Fi při zapnutém Bluetooth: koho se tento problém týká? O tom, že je to častý problém, svědčí více než 250 komentářů pod tímto článkem.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Zdravím, bohužel máte zcela pravdu, kanály se překrývají jede na 2.4 ~ 2.484GHz , s tím, že udávaný dosah pro Class V2 (100m) – nemá nárok splnit. Většinou cca max. 30m (volný prostor). Otázkou je zda použité BT se spolu domluví, dneska je i BT V5.2 – tedy cca 125 kb/s až 2MB/s. – čím je nižší rychlost – tím je delší vzdálenost.
Ale i dnes je Upgrade Firwaru třeba v hodinkách přes BT celkem tragédie.
Dobrý den,
ono Xiaomi vlastně nikdy nevysvětlilo, čím je způsobené to „praní se“ mezi Wi-Fi a Bluetooth na některých telefonech.
Z toho, co jsem našel, nejde ani tak o interferenci, jako spíše o to, že se oba moduly dělí o jednu anténu.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Bývaly dvě – BT menší (většinou byla dole u konektoru USB – takové malé účko) a WIFI o něco větší.
Nyní také pozoruji, když jsem na WIFI/5/6 v práci a je aktivní spojení tak je spojení s BT celkem zpomalené.
Dobrý den,
no, my o tom psali ve článku Pomalá Wi-Fi při zapnutém Bluetooth: koho se tento problém týká? Pod článkem je 250+ komentářů a některé modely se tam objevují nápadně často, že bych řekl, že je to konstrukční chyba.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
ačkoli,jsem fanda všeho,zajímalo by mě,jestli tyhle věci nemají vliv na lidské zdraví,vždyť je toho přeplněno a věřím,že vlny mají vliv na zdraví..takže se třeba za několik desítek let,budeme divit..
Dobrý den,
toť otázka. Každopádně nemá smysl se tomu vyhýbat – i když doma vypneme routery, tak kolem nás vysílají desítky mobilních základnových stanic, rádia, televize, vysílačky atd..
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Mám mít 2,4GHz i 5GHz zapnuté oba?
Dobrý den,
ano, určitě. Díky tomu se budou moci připojovat na tu frekvenci, která je pro ně v daném okamžiku nejlepší, nebo kterou podporují.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
A to je právě špatně. Dostal jsem na pevný internet nový router od Vodafonu, ve kterém bylo nastaveno automatické připojování k frekvenci 2,4 a 5 Ghz. Všechno se mi začalo chvílemi sekat, se starým modemem. ve kterém byly sítě rozdělené, se to nestávalo. Když jsem do routru vlezl, zjistil jsem, že je tam i možnost rozdělit zase SSID na jednotlivé sítě 2,4 a 5 Ghz. Rozdělil jsem je, co doma podporuje 5Ghz jsem připojil na tuto síť, co podporuje pouze 2,4 Ghz pak na tuto síť. A je po sekání, navíc u všech zařízení stoupla rychlost internetu téměř o polovinu. Prostě nechat to na automatu je prostě špatně. Navíc, ke starému noťasu jsem si koupil wifi dongle, který podporuje 2,4 i 5 Ghz, investice 200 Kč a teď to lítá jak raketa.
Dobrý den Jirko,
děkuji za zajímavý tip! Každé prostředí je trochu jiné a záleží na mnoha faktorech – od kvality routeru až po rušení v okolí. Osobně provozuji Wi-Fi s nerozdělenými pásmy a mám připojeno kolem 40 zařízení. Všechno mi jede naprosto plynule, bez sekání a s výbornou rychlostí.
Může to být hodně individuální – někde může rozdělení pásem pomoci, jinde naopak nemusí být vůbec potřeba. Každopádně je fajn, že jste našel řešení, které Vám vyhovuje!
Přeji hezký den.
Karel Kilián