Živá recenze Xiaomi Mi 11: hardware, benchmarky a přehřívání

Minulý týden jsme si v rámci naší „živé recenze“ rozbalili telefon Xiaomi Mi 11, prohlédli ho ze všech stran a podívali se na možnosti jeho odemykání otiskem a obličejem (vizte předchozí díl). Dnes se podíváme na hardware a změříme jeho výkon v benchmarcích. Prozradíme, že během stres testu Xiaomi Mi 11 jsme opakovaně narazili na přehřívání.

Živá recenze Xiaomi Mi 11: hardware, benchmarky a přehřívání
Živá recenze Xiaomi Mi 11: hardware, benchmarky a přehřívání

Než se pustíme do podrobností, připomeňme si, že Xiaomi Mi 11 pořídíte v našem českém e-shopu za cenu od 19 890 korun a ve slovenském online obchodě stojí začíná na cenovce 757 eur. Pokud si ho objednáte ve všední den do 16:00, můžete ho mít už následující den u sebe doma.

Co je živá recenze?

Až dosud fungovaly recenze tak, že jsme dostali na test nějaké zařízení – například telefon, chytré hodinky či jiný hardware. Přístroj jsme rozbalili, nafotili, nakonfigurovali a poté postupně testovali jeho vlastnosti a funkce. Recenze pak vznikala průběžně a její vytvoření zpravidla trvalo dva až tři týdny, někdy i déle.

Z pohledu čtenáře se ty dva až tři týdny v podstatě nic nedělo – po nějaké době prostě vyšel článek, popisující výsledky testování. U hodinek Xiaomi Mi Watch jsme udělali výjimku a už v průběhu recenze jsme sdíleli zjištění, že tak trochu „podvádějí“ s GPS.

Zájem o tento článek nás vedl k myšlence, že bychom mohli sdílet své zkušenosti průběžně. A tak vznikl koncept „živé recenze“. Jak by měl fungovat? Ve své podstatě jednoduše: v okamžiku, kdy napíšeme určitou část textu, ji publikujeme na našem blogu. Recenze tak bude vydávána postupně v několika dílech.

Zásadní přínos spatřujeme v tom, že se dozvíte informace o daném zařízení hned, jak je budeme mít. Nebudete tedy muset čekat dva až tři týdny, než recenzi dopíšeme a vydáme. Počítáme s tím, že po dokončení budou všechny díly spojeny do jednoho článku (a původní články přesměrujeme).

Hardwarová výbava

Ačkoli jsou „nad“ Xiaomi Mi 11 ještě dva vyšší modely (Mi 11 Pro a Mi 11 Ultra), stále platí, že „jedenáctka“ letošní vlajkovou lodí. Tomu, naprosto pochopitelně, odpovídá nekompromisní hardwarová výbava v čele s aktuálně nejvýkonnějším procesorem od Qualcommu.

Srdcem telefonu je tedy osmijádrový Qualcomm Snapdragon 888, vyráběný 5nm procesem, jež by měl zajišťovat vysoký výkon při co možná nejmenší spotřebě elektrické energie. Čip využívá architekturu 1+3+4 – s jedním nevýkonnějším, třemi výkonnými a čtyřmi úspornými jádry.

Srdcem telefonu osmijádrový Qualcomm Snapdragon 888
Srdcem telefonu osmijádrový Qualcomm Snapdragon 888

Nejvýkonnější jádro Kryo 680 Platinum (X1) může dosahovat špičkové taktovací frekvence až 2,84 GHz. Při náročnějších operacích mu vydatně pomáhají tři jádra Kryo 680 Gold (A78) s maximem na 2,42 GHz. Méně náročné úkony má pak na starosti kvarteto jader Kryo 680 Silver (A55) s nejvyšším taktem na 1,8 GHz.

Vykreslování náročné grafiky má na starosti grafický akcelerátor Adreno 660. Procesor obsahuje integrovaný modem Snapdragon X60, který dává telefonu do vínku podporu mobilních sítí 5G. Zapomenout bychom neměli ani na šestou generaci podpory umělé inteligence Qualcomm AI Engine.

Grafika Adreno 660
Grafika Adreno 660

Výrobce nešetřil ani na dalších komponentách – Xiaomi Mi 11 je osazen nejmodernějšími paměťovými moduly LPDDR5 a v současnosti nejrychlejším typem interního úložiště UFS 3.1. K dispozici jsou dvě varianty operační a interní paměti: 8 GB + 128 GB a 8 GB + 256 GB.

Benchmarky

Celkem pochopitelně nás velice zajímalo, jak si povede v současnosti nejvýkonnější Qualcomm Snapdragon 888 v porovnání výkonu s ostatními čipy. Jedním ze způsobů, jak to zjistit, bylo srovnání v syntetických benchmarcích.

V loňském roce jsme změnili používané benchmarky – vypustili jsme starý GeekBench 4 a nahradili ho herně orientovaným 3DMarkem. Jako obvykle zdůrazňujeme, že benchmarky nejsou odrazem toho, jak se telefon chová v reálných podmínkách, nicméně mohou mnohé napovědět. Přinejmenším ukazují, kam se z hlediska poskytovaného výkonu řadí.

I letos hodláme používat jednotnou metodiku: nejprve telefon restartujeme, poté postupně provedeme pět měření daným benchmarkem. Nejlepší a nejhorší výsledek škrtáme, ze zbylých tří následně počítáme průměrnou hodnotu.

AnTuTu Benchmark

Osvědčeným etalonem v této oblasti je AnTuTu Benchmark, který porovnává výkony zařízení v oblasti procesoru, grafiky, paměti a uživatelské zkušenosti. Výsledkem je skóre, které slouží ke komplexnímu porovnání dvou a více zařízení.

Nutno konstatovat, že výsledky tohoto testu víceméně odpovídaly očekáváním – telefon dosáhl velmi pěkného výsledného skóre 671 671 bodů, které o 16 % překonává dosavadní jedničku s loňským procesorem Snapdragon 865. Překvapil nás ale poměrně velký rozptyl naměřených hodnot, který můžete vidět na snímcích obrazovek níže

Geekbench 5

Počátkem loňského roku jsme do našich recenzí zařadili novější verzi benchmarku Geekbench 5. V průběhu roku jsme pak postupně sbírali telefony, se kterými můžeme nyní porovnávat. Zajímalo nás zejména porovnání proti loňskému Snapdragonu 865, které opět potvrdilo, že Snapdragon 888 je výkonnější o 22 % v operacích s jedním jádrem, ale jen o 5 % v operacích s více jádry.

Výsledky testů s jedním jádrem

Výsledky testů s více jádry

AI Benchmark

V portfoliu benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach a například na zařízeních Xiaomi hraje významnou roli při automatickém nastavení fotoaparátu během pořizování snímku a následném zpracování.

Výsledky v tomto případě jasně ukázaly, že šestá generace Qualcomm AI Engine je výkonnostně úplně někde jinde než v případě telefonů z loňského roku. Xiaomi Mi 11 v tomto oboru doslova deklasoval veškerou konkurenci.

Redmi Note 10

3DMark

Pokud hledáte benchmark, který co nejlépe prověří herní výkon (nejen) smartphonu, jen těžko najdete vhodnější nástroj než 3DMark. Stejně jako hra, také tento benchmark zatěžuje především grafické jádro použitého čipsetu. Xiaomi Mi 11 doslova strhl hodnocení testu Sling Shot Extreme, proto od této recenze budeme používat benchmark Wild Life. Pro porovnání jsme v něm otestovali i dva roky starý Xiaomi Mi 9 se Snapdragonem 855, aby se ukázalo, kam se za tu dobu posunuly hranice.

Výsledky testu Wild Life

Xiaomi Mi 11 a přehřívání

Úplně podle představ ovšem nedopadlo testování zátěžovým benchmarkem („stress test“) Wild Life v 3D Marku. Při pokojové teplotě pod 20 stupňů Celsia se při druhém opakování test přerušil a na Xiaomi Mi 11 se zobrazilo systémové chybové hlášení „Přehřívání: Vaše zařízení se přehřívá. Mobilní data, Wi-Fi hotspot, GPS a fotoaparát budou zakázány.“

To se nám podařilo zopakovat hned několikrát, přičemž teplota baterie byla dle čidla 54 C. Telefon byl přitom během testu v přiloženém obalu, položený na zádech na pevné podložce a nic nebránilo jeho chlazení. Přesto se tento jev opakoval i při dalším testování – vždy nejpozději v druhém opakování testu.

Další pokračování živé recenze Xiaomi Mi 11

To je pro dnešek vše. Příště se podíváme na hardwarovou výbavu a změříme si výkon telefonu v benchmarcích. Na další pokračování živé recenze telefonu Xiaomi Mi 11 se můžete těšit v průběhu následujících dnů, proto sledujte náš blog, ať vám nic neuteče. Odkazy na jednotlivé díly také budeme průběžně přidávat do poslední kapitoly tohoto článku.

Pro případné zájemce dodejme, že Xiaomi Mi 11 pořídíte v našem českém e-shopu za cenu od 19 890 korun a ve slovenském online obchodě stojí začíná na cenovce 757 eur. Pokud si ho objednáte ve všední den do 16:00, můžete ho mít už následující den u sebe doma.

Další díly živé recenze Xiaomi Mi 11

  1. rozbalení, prohlídka, obrazovka a odemykání
  2. hardware, benchmarky a přehřívání
Recenze Redmi Note 9: skvělá výdrž, velký displej a čip MediaTek Helio

Devátá řada telefonů Redmi Note sestává ze tří modelů. Dva z nich - Redmi Note 9S a Redmi Note 9 Číst dál...

Redmi 9A recenze: když se vyplatí připlatit si

Xiaomi má opravdu široké portfolio smartphonů ve kterém nalezneme řadu smartphonů střední třídy, top modely ale i základní smartphony s Číst dál...

Globální představení MIUI 12.5 a Xiaomi Mi 11 proběhne 8. února
Globální představení MIUI 12.5 a Xiaomi Mi 11 proběhne 8. února

O nové verzi grafické nadstavby MIUI 12.5 i vlajkové lodi v podobě telefonu Xiaomi Mi 11 jste už určitě slyšeli. Číst dál...

Redmi Note 10 Pro
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x