Živá recenze Xiaomi Mi 11: rozbalení, prohlídka, obrazovka a odemykání

Recenze telefonů a dalších zařízení jsou na našem blogu tradicí. Za dobu jeho existence jsme otestovali více než šedesát produktů. Jako další nás čeká recenze Xiaomi Mi 11 – letošní vlajkové lodi v segmentu chytrých telefonů. Vůbec poprvé jsme se rozhodli vyzkoušet koncept, který interně označujeme jako „živá recenze“.

Telefon Xiaomi Mi 11 již prodáváme v našich e-shopech. V českém jeho cena startuje na 19 890 Kč, ve slovenském online obchodě pak začíná na 754 eurech. Při objednávce ve všední den do 16:00 můžete mít telefon už druhý den u sebe doma.

Co je živá recenze?

Až dosud fungovaly recenze tak, že jsme dostali na test nějaké zařízení – například telefon, chytré hodinky či jiný hardware. Přístroj jsme rozbalili, nafotili, nakonfigurovali a poté postupně testovali jeho vlastnosti a funkce. Recenze pak vznikala průběžně a její vytvoření zpravidla trvalo dva až tři týdny, někdy i déle.

Z pohledu čtenáře se ty dva až tři týdny v podstatě nic nedělo – po nějaké době prostě vyšel článek, popisující výsledky testování. U hodinek Xiaomi Mi Watch jsme udělali výjimku a už v průběhu recenze jsme sdíleli zjištění, že tak trochu „podvádějí“ s GPS.

Zájem o tento článek nás vedl k myšlence, že bychom mohli sdílet své zkušenosti průběžně. A tak vznikl koncept „živé recenze“. Jak by měl fungovat? Ve své podstatě jednoduše: v okamžiku, kdy napíšeme určitou část textu, ji publikujeme na našem blogu. Recenze tak bude vydávána postupně v několika dílech.

Zásadní přínos spatřujeme v tom, že se dozvíte informace o daném zařízení hned, jak je budeme mít. Nebudete tedy muset čekat dva až tři týdny, než recenzi dopíšeme a vydáme. Počítáme s tím, že po dokončení budou všechny díly spojeny do jednoho článku (a původní články přesměrujeme).

Recenze Xiaomi Mi 11 začíná rozbalováním

Telefon Xiaomi Mi 11 přichází v bílé krabičce kartónové s lesklým číslem 11 na horní straně. Pochopitelně nechybí logo Mi, zmínka o fotoaparátu s rozlišením 108 Mpx, podpoře 5G sítí a reproduktorech, pod které se podepsala americká firma Harman Kardon. Na boku krabičky jsme se dočetli, že budeme testovat verzi s 8 GB operační paměti a 128 GB interního úložiště v modré variantě.

Recenze Xiaomi Mi 11 začíná rozbalováním
Recenze Xiaomi Mi 11 začíná rozbalováním

Po odklopení víka na nás vykoukla papírová pošetka, fungující současně jako ochrana před nárazy. Obsahuje prostředek pro otevření šuplíčku na SIM, měkký transparentní silikonový obal, redukci z USB-C na 3,5mm audio konektor a nějakou tu dokumentaci.

Kompletní obsah balení Xiaomi Mi 11
Kompletní obsah balení Xiaomi Mi 11

Pod pošetkou se nachází samotný telefon, obalený ze všech stran transportní fólií. Tu výrobce využil k propagaci hlavních vlastností telefonu, jako je 108Mpx fotoaparát, WQHD+ obrazovka s obnovovací frekvencí 120 Hz či procesor Qualcomm Snapdragon 888.

Telefon je obalen transportní fólií
Telefon je obalen transportní fólií

Nabíječka

V „patře“ pod telefonem uložen asi metr dlouhý bílý napájecí a datový kabel s koncovkami USB-A a USB-C. Kromě nabíjení ho lze použít také k připojení telefonu k počítači a přenosu dat, jak jsme popsali ve článku MIUI 12 – tipy a triky: jak připojit telefon kabelem k počítači?

Součástí balení je dále poměrně robustní a těžký (váží 113 gramů) nabíjecí adaptér MDY-12-EW s maximálním nabíjecím výkonem až 55 wattů. Podporuje výstupy 5 V @ 3 A (15 wattů), 9 V @ 3 A (27 wattů), 11 V @ 5 A (55 wattů) a 20 V @ 2,5 A (50 wattů).

Součástí balení je 55W nabíječka
Součástí balení je 55W nabíječka

Samotný telefon podporuje rychlé nabíjení přes kabel výkonem až 55 wattů, čemuž odpovídá i přiložená nabíječka. Kromě toho zvládá i bezdrátové nabíjení výkonem až 50 wattů a sám umí bezdrátově nabíjet další zařízení výkonem až 10 wattů (jde o takzvané „reverzní nabíjení“).

Xiaomi Mi 11 zepředu

Na přední straně najdeme obrazovku, která díky zaobleným okrajům téměř eliminuje rámečky po stranách a zabírá tak úctyhodných 91,4 % čelní plochy. Podobné provedení jsme mohli vidět již v roce 2015 u Samsungu Galaxy S6 Edge, nicméně stále působí moderně a vizuálně přitažlivě.

Na přední straně najdeme obrazovku se zaoblenými rohy
Na přední straně najdeme obrazovku se zaoblenými rohy

Do telefonu s rozměry 164,3 × 74,6 × 8,1 milimetrů a hmotností 196 gramů se podařilo vměstnat displej s úctyhodnou úhlopříčkou 6,81″. Díky zaoblení přední i zadní strany působí Mi 11 při pohledu z boku mnohem tenčím dojmem a lépe se drží v dlani.

Rámečky jsou skutečně minimální
Rámečky jsou skutečně minimální

Můžeme pochválit dobré vyvážení, což oceníte hlavně v situacích, kdy je nutné s mobilem manipulovat jen jednou rukou. Kvůli velkým rozměrům to však bude vyžadovat trochu praxe a prstové akrobacie, která může v některých okamžicích hraničit s kaskadérstvím. Ani letos jsme se však u vlajkové lodě nedočkali deklarované odolnosti proti vodě a prachu.

Přední fotoaparát v průstřelu
Přední fotoaparát v průstřelu

Přední fotoaparát je umístěn v relativně decentním „průstřelu“, situovaném v levém horním rohu obrazovky. Výrobci se povedlo velmi rafinovaně schovat reproduktor pro hovory, snímač okolního světla a senzor přiblížení. Bohužel zcela chybí notifikační LED, což lze kompenzovat použitím funkce Always on Display (též Aktivní displej).

Xiaomi Mi 11 zezadu

Zadní strana je hladká, krytá odolným tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 5. Z tohoto důvodu poměrně dost klouže v dlaní a velice ochotně zachytává otisky prstů. Obojí lze naštěstí eliminovat nasazením přiloženého transparentního (nebo jakéhokoli jiného) obalu.

Zadní strana Xiaomi Mi 11
Zadní strana Xiaomi Mi 11

V dolní části je umístěno lesklé logo Xiaomi spolu s nápisem 5G. Bohužel zde najdeme i nevzhlednou značku CE, dokládající, že výrobek byl posouzen před uvedením na trh Evropského hospodářského prostoru, symbol přeškrtnuté popelnice a informace o výrobci.

Optika zadního fotoaparátu
Optika zadního fotoaparátu

Modul fotoaparátu je umístěn v levém horním rohu (při pohledu zezadu) a má tvar čtverce se zaoblenými hranami. Kromě tří čoček fotoaparátů obsahuje také LED blesk. Samotný modul lehce vystupuje nad okolní povrch, ještě o něco více z něj však vyčnívá optika hlavního foťáku. Při položení na rovný povrch se tedy telefon opravdu znatelně kýve, což lze (bohužel jen částečně) zmírnit přiloženým obalem.

Hrany Xiaomi Mi 11

Naši procházku po hranách začneme tradičně na pravé straně, kde najdete tlačítka pro zapnutí/vypnutí telefonu a nastavení hlasitosti. Během hovoru se nacházejí v dosahu palce pravé ruky, jejich stisk je jistý a reagují na něj jemným, kovově znějícím cvaknutím.

Tlačítka na pravé hraně
Tlačítka na pravé hraně

Na horní hraně je štěrbina sekundárního mikrofonu, jehož úkolem je eliminace okolního hluku během telefonních hovorů. Další dírka patří infračervenému vysílači, díky němuž lze Xiaomi Mi 11 používat jako dálkový ovladač domácí elektroniky. Pod mřížkou se pak nachází hlasitý reproduktor – ty má telefon dva a v režimu na šířku tak dokáže poskytovat stereofonní zvuk.

Horní hrana Xiaomi Mi 11
Horní hrana Xiaomi Mi 11

Na levé hraně není vůbec nic, což je poměrně překvapivé – Xiaomi sem většinou umísťuje slot na SIM karty. Ten však v případě Mi 11 našel místo na spodní hraně, navíc nás překvapil způsobem instalace. Zatímco drtivá většina mobilů má karty v šuplíčku vedle sebe, do Mi 11 budete dávat jednu SIM shora a jednu zdola.

Šuplíček na SIM
Šuplíček na SIM

Konečně se dostáváme na spodní hranu, kde kromě již avizovaného slotu na SIM najdeme ještě konektor USB-C, sloužící k nabíjení, mikrofon pro hovory a primární hlasitý reproduktor. Zjevně tedy chybí 3,5mm audio konektor pro připojení sluchátek, což výrobce alespoň částečně eliminuje přiložením redukce. Stávající sluchátka tak nemusíte vyhazovat.

Spodní hrana telefonu Xiaomi Mi 11
Spodní hrana telefonu Xiaomi Mi 11

Obrazovka Xiaomi Mi 11

Jistě vás nepřekvapí, že na přední straně telefonu najdeme velkou dotykovou obrazovku. Jak již zaznělo, je opravdu majestátní: má uhlopříčku 6,81″ a jak bychom u nejvyšší třídy čekali, jedná se o kvalitní AMOLED panel.

Parametry potvrzují, že displej je jednou z nejsilnějších stránek tohoto telefonu. Začněme rozlišením, které je 1440 × 3200 obrazových bodů (WQHD+), čemuž odpovídá jemnost 515 ppi a poměr stran 20:9. Proti loňskému modelu je nejen o 0,14 palců větší, ale především nabídne skoro dvakrát více obrazových bodů.

Obrazovka exceluje i v dalších parametrech – nabídne například obnovovací frekvenci 120 Hz a frekvenci snímání dotyků až 480 Hz. Za zmínku stojí také maximální jas 1500 nitů a kontrastní poměr 5 000 000:1. Úroveň podsvětlení řídí 360° senzor okolního světla, který funguje na jedničku. Využili jsme prvních slunečních dnů k otestování a můžeme konstatovat, že čitelnost na přímém světle je doslova brilantní.

Obrazovka se směrem ke stranám zakřivuje, což je řešení, které jsme viděli u telefonů řady Samsung Galaxy S Edge. Díky tomu působí rámečky kolem obrazovky mnohem decentněji a telefon se také lépe drží v dlani. Dalším pozitivem je fakt, že displej kryje nejnovější tvrzené odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus.

Čtečka otisků prstů

Čtečka otisků prstů je integrována do obrazovky. Nejprve nás překvapila tím, že je (ve srovnání s Xiaomi Mi 9) poměrně vysoko, nicméně nakonec jsme museli uznat, že při běžném uchopení doslova padne přímo pod palec.

Telefon na načítání otisku reaguje jemnou haptickou odezvou a grafickou animací. Z hlediska rozpoznávání musíme tuto čtečku hodnotit jako jednu z nejlepších – nedělaly jí problémy ani mírně mastné nebo vlhké prsty a odemknutí telefonu bylo vždy dílem velmi krátkého okamžiku.

Odemykání obličejem

Xiaomi Mi 11 je vybaven 20Mpx předním fotoaparátem, který se nachází v celkem decentním průstřelu v levém horním rohu obrazovky. Ten lze použít pro pořizování selfies, videohovory, ale i odemykání telefonu rozpoznáváním tváře.

Tuto možnost je nejprve nutné aktivovat v Nastavení-Heslo a zabezpečení-Odemknutí pomocí obličeje. Následně je uživatel poučen o tom, že tento způsob odemykání není tak bezpečný jako otisk prstu, s čímž je nutné počítat, a následuje skenování tváře.

Nutno říci, že při odemykání není používáno žádné trojrozměrné skenování – jde pouze o porovnání tváře před obrazovkou s uloženým snímkem. Pozitivně vnímáme skutečnost, že v současném sestavení MIUI lze přidat více oprávněných tváří, takže pokud například chcete usnadnit odemykání telefonu dalším členům rodiny, není to problém.

Samotný proces rozpoznání obličeje a následného odemknutí je doslova bleskový – netrvá déle než půl sekundy. Určitě vás tedy nebude nijak zdržovat. V nastavení lze určit, aby telefon po odemknutí ihned přešel na domovskou obrazovku.

Další pokračování živé recenze Xiaomi Mi 11

To je pro dnešek vše. Příště se podíváme na hardwarovou výbavu a změříme si výkon telefonu v benchmarcích. Na další pokračování živé recenze telefonu Xiaomi Mi 11 se můžete těšit v průběhu následujících dnů, proto sledujte náš blog, ať vám nic neuteče. Odkazy na jednotlivé díly také budeme průběžně přidávat do poslední kapitoly tohoto článku.

Další díly živé recenze Xiaomi Mi 11

  1. rozbalení, prohlídka, obrazovka a odemykání
  2. hardware, benchmarky a přehřívání
Redmi 9A recenze: když se vyplatí připlatit si

Xiaomi má opravdu široké portfolio smartphonů ve kterém nalezneme řadu smartphonů střední třídy, top modely ale i základní smartphony s Číst dál...

Globální představení MIUI 12.5 a Xiaomi Mi 11 proběhne 8. února
Globální představení MIUI 12.5 a Xiaomi Mi 11 proběhne 8. února

O nové verzi grafické nadstavby MIUI 12.5 i vlajkové lodi v podobě telefonu Xiaomi Mi 11 jste už určitě slyšeli. Číst dál...

Živá recenze Xiaomi Mi 11: hardware, benchmarky a přehřívání
Živá recenze Xiaomi Mi 11: rozbalení, prohlídka, obrazovka a odemykání

Minulý týden jsme si v rámci naší „živé recenze“ rozbalili telefon Xiaomi Mi 11, prohlédli ho ze všech stran a Číst dál...

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavel Slovák
Pavel Slovák
16 dní před

Karle, za mě super forma. Moc se mi Vaše recenze líbí

M&K
M&K
16 dní před

Ja osobne si pockam na celou recenzi, kde si budu moci precist vse najednou a ziskat kompletni predstavu o telefonu, takze snad od toho do budoucna neupustite.

slava
slava
16 dní před

souhlas s recenzí. Mám ho třetí den, teprva si zvykám, přechod ze Samsungu S8+.
No je to prostě jiný :). snad si zvyknu.
např. ovladání zvuku furt hledám na druhé straně :))

Last edited 16 dní před by slava
Václav Jirsa
Václav Jirsa
9 dní před

Dobrý den,
Mám mi 11 a s čím tedy nesouhlasím tak je čtečka otisků která je stejně pomalá a stejně nepřesná jako u mé předešlé mi 9,asi má pan recenzent, vlhké prsty použití čtečky absolutně znemožňuje, mrzí mě že do mi 11 nedali lepší čtečku, snad i v zamykacím tlačítku by byla lepší a výdrž také není nic moc jinak je to super telefon

Xxxxxxx
Xxxxxxx
Odpovědět  Václav Jirsa
6 dní před

Odporúčam si pridať daný prst viac krát, čítačky v displeji potom fungujú lepšie.
No je tu obmedzenie na 5 uložených odtlačkov v jednom čase, preto závisí aj od toho koľko prstov zvyknete používať. Ja mám napríklad 2x uložený najpoužívanejší prst z každej ruky + 1x jeden menej používaný

10
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x