Články

5 novinek a změn, které chceme vidět od Xiaomi v roce 2023

Zatímco rok 2021 znamenal pro Xiaomi velký úspěch, neboť čínský výrobce překonal v segmentu mobilních telefonů jihokorejský Samsung, rok 2022 tak úspěšný nebyl. Značka se propadla na třetí místo za Apple a Samsung, což do jisté míry souviselo s globálním propadem celého odvětví. Pojďme se společně podívat na 5 novinek a změn, které chceme vidět od Xiaomi v roce 2023.

Zmiňovaný propad nebyl způsoben tím, že by čínský výrobce neměl ve svém portfoliu výjimečné telefony. V pomyslném ohni má celou řadu žhavých želízek – například Redmi Note 11 patří ve své cenové kategorii k těm nejlepším.

Redmi Note 11 patří ve své cenové kategorii k těm nejlepším
Redmi Note 11 patří ve své cenové kategorii k těm nejlepším

Podobně Xiaomi 12S, prodávaný bohužel jen na domácím čínském trhu, přinesl v segmentu mobilních telefonů doslova obrovský jednopalcový snímač primárního fotoaparátu. Dalším zajímavým modelem bylo Poco F4 GT, které můžeme bez uzardění označit za jeden z nejlepších herních telefonů uplynulého roku. Ve střední třídě pak příjemně překvapilo Poco F4.

V každém případě má čínská značka v roce 2023 spoustu prostoru pro zlepšení. Od softwaru a telefonů nejvyšší kategorie, až po ceny a mnoho dalších faktorů. Redaktoři serveru Android Authority připravili seznam položek, ve kterých by se Xiaomi mohlo zlepšit.

Vlajkové lodě s konkurenceschopnější cenou

Společnost Xiaomi mívala pověst výrobce cenově dostupných vlajkových telefonů. Například model Mi 9 z roku 2019 se prodával za 450 eur (cca 11 550 Kč), zatímco konkurenční Samsung Galaxy S10e, který byl uveden na trh ve stejném roce, přišel na 749 dolarů (cca 17 180 Kč).

5 novinek a změn, které chceme vidět od Xiaomi v roce 2023
5 novinek a změn, které chceme vidět od Xiaomi v roce 2023

Přesuňme se do roku 2022, kdy se Xiaomi 12 se při uvedení na trh prodávalo za 749 amerických dolarů, zatímco Samsung Galaxy S22 začínal na 799 dolarech a Google Pixel 7 byl k dispozici od 599 dolarů. Jistě, volbou Xiaomi bylo možné získat rychlejší kabelové nabíjení a lepší obrazovku. Ale telefony Google i Samsung nabízely příslib delší aktualizace a odolnost proti vodě. Samsung také předčil Xiaomi 12 tím, že nabídl fotoaparát s teleobjektivem.

Opravdu bychom si přáli, aby Xiaomi v roce 2023 nabídlo více vlajkových telefonů za konkurenceschopnou cenu. Přeci jen nějakou dobu v tomto segmentu zjevně nenabízí nejlepší poměr ceny a výkonu, jak tomu bylo v relativně nedávné minulosti.

Skládací zařízení na globálních trzích

Skládací telefony jsou jedním z největších hitů poslední doby, byť nelze přehlížet skutečnost, že doslova rozdělují zákazníky na dva nesmiřitelné tábory. Zatímco jedněm možnost složit telefon připadá užitečná a praktická, druzí v ní neshledávají žádné benefity.

Xiaomi Mix Fold 2
Xiaomi Mix Fold 2

Xiaomi má ve svém portfoliu nesporně zajímavý model Mix Fold 2, nicméně ten se prodává výhradně na domácím čínském trhu. Na globálním ani evropském trhu Xiaomi nemá ani jeden skládací model, takže zde celkem jednoznačně vládne Samsung, kterému sekunduje Motorola.

V letošním roce můžeme (pravděpodobně na přelomu léta a podzimu) očekávat představení telefonu Xiaomi Mix Fold 3. Doufáme (ale neděláme si přehnaně velké naděje), že tentokrát ho čínský výrobce nenechá jen na domácím trhu, ale dočkáme se ho i v Evropě.

Servis XM.cz

Lepší a širší politika aktualizací

Společnost Xiaomi zavedla politiku rozšířených aktualizací v roce 2021 spolu s uvedením řady Xiaomi 11T. Firma slíbila tři aktualizace operačního systému a čtyři roky bezpečnostních záplat pro modely 11T a 11T Pro. Tato politika se později rozšířila i nové modely řady Xiaomi 12.

Prodloužené aktualizace
Prodloužené aktualizace

Stále je však velký prostor pro zlepšení. Za prvé bychom rádi viděli, kdyby firma tuto politiku rozšířila i na telefony střední třídy. V tomto ohledu je zlatým standardem Samsung, který i telefonům řady Galaxy A50 slíbil rozšířené aktualizace.

Chvályhodné by také bylo další prodloužení podpory. I v tomto směru je lídrem Samsung, který u svých vlajkových lodí slibuje čtyři velké aktualizace operačního systému a pět let bezpečnostních záplat. V tomto ohledu by se Číňané mohli inspirovat.

Zjednodušení produktového portfolia

Vyznat se v produktových řadách telefonů Xiaomi, Redmi a Poco není vůbec jednoduché. Často s tím mají problém i naši zkušení obchodníci. V portfoliu tak například můžeme najít po hardwarové stránce zcela stejná zařízení, která Xiaomi prodává na různých trzích pod odlišnými označeními a značkami.

Jak Xiaomi dělí chytré telefony
Jak Xiaomi dělí chytré telefony

Aktuálním vrcholem jsou telefony řady Redmi Note 11, kde se čínskému výrobci podařilo vytvořit dokonalý chaos. V nabídce tak najdete bezmála dvacet modelů s tímto označením: Redmi Note 11 SE, Redmi Note 11T Pro, Redmi Note 11T Pro+, Redmi Note 11 Pro+ 5G, Redmi Note 11S 5G, Redmi Note 11E Pro, Redmi Note 11E, Redmi Note 11, Redmi Note 11 Pro 4G, Redmi Note 11 NFC, Redmi Note 11 Pro 5G, Redmi Note 11S.

Aby toho nebylo málo, existují ještě Redmi Note 11, Redmi Note 11 Pro+ 5G, Redmi Note 11 Pro 4G a Redmi Note 11T 5G určené pro indický trh a Redmi Note 11 4G, Redmi Note 11 5G, Redmi Note 11 Pro a Redmi Note 11 Pro+ pro čínský trh. Dovolíme si tvrdit, že vyznat se v tom je nad lidské síly.

Pro některá z těchto rozhodnutí mohou existovat pádné důvody (např. některé dílčí značky jsou na konkrétních trzích rozpoznatelnější), ale tuto mršinu portfolia v podobě velryby je třeba v roce 2023 ořezat. Koneckonců menší portfolio by znamenalo i to, že se firma může adekvátněji zaměřit na aktualizace softwaru.

Globálnější a originálnější vzhled systému Android

Největším problémem, který jsme v posledních letech měli se vzhledem MIUI od Xiaomi, byla nekonzistentnost celého prostředí. Zdá se, že se situace zlepšuje – grafická nadstavba byla proti předchozím verzím značně odlehčená, nicméně stále i v tomto směru vidíme velký prostor pro zlepšování.

Xiaomi by prospělo méně inspirace iOSem
Xiaomi by prospělo méně inspirace iOSem

Stále je však naprosto evidentní, že MIUI je z hlediska vzhledu velice silně inspirováno systémem iOS, zejména pokud jde o widgety a výchozí ikony aplikací. Podobnost s Applem se týká i některých funkcí – například nedávného přidání Ovládacího centra.

Konkurenční grafické nadstavby, jako je Samsung One UI a Oppo Color OS, ukazují, že lze nabízet výraznou vizuální identitu, aniž by bylo nutné kopírovat iOS. Rozhodně bychom tedy rádi viděli, kdyby MIUI alespoň na globálních trzích následovalo tento příklad s odlišným vizuálním prostředím a některými funkčními změnami.

Sledujte nás na Telegramu

Takto vypadá seznam pěti novinek a změn, které by od Xiaomi v roce 2023 chtěli vidět redaktoři serveru Android Authority. A jak jsou na tom naši čtenáři? V čem by se čínský výrobce podle vás letos mohl zlepšit?

Zdroj: androidauthority.com.

Samsung Galaxy Buds3

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jarda
Jarda
1 rok před

snížit počet předinstalovaných aplikací/umožnit předinstalované aplikace odinstalovat

Zdeněk
Zdeněk
1 rok před

Dobrý den,

operační systém zcela bez reklam a čínských bloatware + to co nainstaluji, aby se dalo poslat pryč.

U modelů s lepším snímačem plnohodnotná podpora RAW snímání

Návrat ke svým aplikacím pro Telefon / Zprávy

MIROSLAV
MIROSLAV
1 rok před

Přijímání hovoru otiskem prstu,dodnes se to nenaučili!!!!

MIROSLAV
MIROSLAV
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Měl jsem telefony Asus a tam to fungovalo,velmi šikovná věc.

bobasso
bobasso
1 rok před

Dobrý den.
Nemá logiku mít v Global a EEA founech aplikace jako například “Mi coin” “Mi Pay” “Denní tapeta” (Glance Mi) , “GetApps” (čínský Xiaomi obchod s aplikacemi) atd., které jsou na poli Globálním a Evropském, zakázané, nefunkční, aby zabíraly místo v uložišti. A ve Správě aplikací je navíc mnoho app, které si po celou dobu používání telefonu nesou přívlastek “Nikdy nepoužito”.
Ano, když jsem si koupil první Xiaomi telefon RN4, tak app “Denní tabeta” byla normálně funkční, takže byla-li zapnutá, tak při každém probuzení telefonu uviděl jeho majitel na zamykací obrazovce jiný obrázek ze sady 5ti takových obrázků, tapet, které se průběžně prohazovaly, měnily. Šlo nastavit v Denní tapetě i sadu vlastních pěti obrázků, fotek. Od RN5 a na všech dalších novějších telefonech Global/EEA už ale app Denní tapety byla zakázaná. Proto třeba nechápu, proč se mi v RN10Pro app Denní tapety jako systémová app aktualizuje s informací o vylepšení a přidání dalších nových sad skvělých tapet, když tuto app nemohu běžně využívat. Ano, Denní tapeta jde provozovat pouze při trvalém přepnutí Oblasti na Indie. Ale zas po přidaných nových sadách skvělých tapet ani památka. V nastavení Denní tapety se tísní pouze jediná sada pěti fotek. Stejně tak s Oblastí Indie je použitelná app “GetApp”. Ta do jisté doby mohla býti majiteli telefonu hodně k užitku. Pokud se při aktualizaci systémových aplikací nechtíc uklikl a dal “Ignorovat”, tak v GetApp byla v “mém Nastavení” krom složky nainstalovaných app i složka s ignorovanými aplikacemi. A tu šlo takto nechtíc ignorovanou aplikaci “vrátit zpět do hry”.

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Dobrý den,

GetApps je u Xiaomi jeden z největších šiřitelů reklamy, na něm je závislých mnoho jejich aplikací (tedy ty čínské), pro země EU platí to naše GDPR, i proto nelze ty jejich aplikace nechat puštěné.

Osobně nechápu proč ty aplikace jsou nadále přítomné v ROM, nejdou odstranit a v mnoha případech ty aplikace jsou spuštěné a nejdou normálně vypnout.

Za mne bych tu GetApps poslal hned k ledu, uživateli to způsobí jen navíc reklamu, která se občas objevuje i v případě, když je vypnuté doporučení

Příjemný den

bobasso
bobasso
1 rok před

…….. a dnes mi na můj RN10Pro opět přišla do telefonu aktualizace systémové aplikace Denní tapeta, která ovšem nejde v EU/Global verzích využívat.

comment image

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Dobrý den, myslím si, že by to nepomohlo.

Já jsem kdysi v ranných dobách Xiaomi posílal zpětnou vazbu (když jsem měl RN3 pro i RN4 Global) ohledně problémů s WIFI / spotřeby baterky a bylo to celkem bez reakce.
Tehdy se dalo celkem smysluplně využít Mi-forum, tam se aspoň člověk dozvěděl o problémech v romkách aj. Posledních pár let to je zcela o ničem a většina “průserových komentářů” jsou buď bez reakce nebo smazána moderátory fóra. A pokud se někde něco řeší tak vždy se jedná pouze o čína romky nikoliv ty pro Globální verze.

Milan K
Milan K
1 rok před

Uvítal bych odolný telefon od Xiaomi. Opravdu odolný, ne odolný jen vlhku.

18
0
Napište nám svůj komentář!x