Aktualizace Androidu 13 přinese pořádnou nálož novinek

Prakticky přesně před měsícem – 15. srpna 2022 – představil Google novou verzi svého mobilního operačního systému Android 13. Zatím je dostupná pouze majitelům telefonů Google Pixel, nicméně brzy se jí dočkají i majitelé telefonů dalších značek. Vývoj ale nekončí – nedávno vyšla nová beta verze aktualizace Androidu 13, která odhalila pěknou porci novinek.

Chystaná aktualizace Androidu 13, označovaná jako Quarterly Platform Release (QPR1), je zatím ve stádiu testování, takže je dostupná jen uživatelům, jež se na něm podílejí. Přináší především opravy chyb, nalezených v prvním vydání (např. problémy s nastavením odemykání otiskem prstu a pády uživatelského rozhraní), ale také řadu vylepšení a nových funkcí.

Aktualizace Androidu 13 přinese pořádnou nálož novinek
Aktualizace Androidu 13 přinese pořádnou nálož novinek

Informace o zdraví baterie

Na patrně nejzásadnější novinku upozornil jako první již 8. září technický redaktor a insider Mishaal Rahman, který na sociální síti Twitter sdílel snímek obrazovky zbrusu nové sekce „Zdraví baterie“ (v anglickém originále označované jako „Battery Health“).

Aktualizace Androidu 13 přinese informace o zdraví baterie
Aktualizace Androidu 13 přinese informace o zdraví baterie

V jeho případě systém označil stav baterie jako „špatný“. V podrobnostech je pak uvedeno: „Celkový stav baterie je špatný. Pokud dochází k neočekávaným vypnutím nebo kratším výpadkům baterie, zvažte výměnu baterie.“

Soudě ze snímku obrazovky je k vyjádření stavu akumulátoru využíván kruhový indikátor se čtyřstupňovou škálou, přičemž stav, označovaný jako „špatný“, je nejhorší variantou. Další tři stupně jsou „dobrý“, „uspokojivý“ a „vynikající“. Lze předpokládat, že při posuzování stavu baterie je mimo jiné hodnocena její aktuální kapacita ve srovnání s původním stavem.

Otázkou je, zda bude tato novinka dostupná pouze na telefonech Google Pixel, nebo jestli ji zakomponují i ostatní výrobci. V případě grafické nadstavby MIUI 13, používané na telefonech Xiaomi, Redmi a Poco tento údaj k dispozici aktuálně není.

Aktualizace Androidu 13 potěší posluchače

Rahman odhalil na Twitteru také další novinky, které přinesla aktualizace Androidu 13 Quarterly Platform Release. Například nové „Centrum bezpečnosti“ bude na jednom místě poskytovat nastavení zabezpečení a soukromí. Po aktualizaci sice není k dispozici, ale po ručním zapnutí se zdá, že je připravené ke spuštění. Jednou z funkcí je upozornění na aplikace, jež mají přístup k oznámením či službě Zpřístupnění.

Aktualizace Androidu 13 přinese nové Centrum bezpečnosti
Aktualizace Androidu 13 přinese nové Centrum bezpečnosti

Další novinkou je jsou zvukové Bluetooth kodeky, kde je na výběr SBC, AAC, Qualcomm aptX audio, Qualcomm aptX HD audio, LDAC, LC3 a nový kodek Opus. Opus je otevřený, licenčními poplatky nezatížený, univerzální ztrátový formát komprese zvuku, navrhovaný s ohledem na internetové využití jako je přenos digitalizovaného hlasu, videokonference a streamování hudby.

V nastavení zvuku pak lze najít nový přepínač „Prostorový zvuk“ („Spatial Audio“). Popisek uvádí, že po jeho aktivaci se „zvuk z kompatibilních médií se stává více pohlcujícím“. Tato funkce by dle dostupných snímků obrazovek měla být dostupná jak pro bezdrátová, tak i klasická drátová sluchátka.

Nálož novinek, jež přinese aktualizace Androidu 13

Google dle Rahmana pracuje na funkci nazvané „čisté volání“ („clear calling“), která během hovorů omezí zvuky na pozadí. Má prý fungovat „ve většině mobilních sítí“, ale „není k dispozici pro volání přes Wi-Fi“. Obsah hovorů realizovaných se zapnutou funkcí není dle popisku odesílán do Googlu.

Xiaomi Mi Band 5

Další novinka se týká režimu rozdělené obrazovky, ve kterém nově půjde snadno přehazovat pořadí aplikací, tj. měnit, která bude v horní, a která v dolní části displeje. V možnostech pro vývojáře je nový přepínač „povolit zvuk Bluetooth LE“, jež lze zapnout pouze v případě, že zařízení podporuje LE Audio.

Přehazování pořadí aplikací
Přehazování pořadí aplikací

Drobné změny se odehrávají v nabídce rychlého nastavení, kde přibyly nové animace a volitelný přepínač spořiče obrazovky. Spíše kosmetickou změnou je například možnost volby aplikace, jež bude používána k nahrávání obsahu obrazovky, či lehce vylepšený Záznamník se zvětšenými tlačítky pro přehrávání a pozastavení.

Jak je vidět, vývojáři Googlu intenzivně pracují na vylepšování Androidu 13 a kromě oprav nalezených chyb také přidávají nové funkce. Nejdříve se jich tradičně dočkají uživatelé telefonů Google Pixel (jmenovitě Pixel 4a (4G a 5G), Pixel 5a, Pixel 6a, Pixel 5, Pixel 6 a Pixel 6 Pro), později se (alespoň některé z nich) objeví i na telefonech dalších značek, včetně Xiaomi, Redmi a Poco.

Co říkáte na novinky chystané aktualizace Androidu 13?

Zdroje: twitter.com, beebom.com, gizchina.com.

Jak chytré hodinky Xiaomi Mi Watch „podvádějí“ s GPS
Jak chytré hodinky Xiaomi Mi Watch „podvádějí“ s GPS

Na blogu XM.cz aktuálně recenzujeme chytré hodinky Xiaomi Mi Watch. Jednou z jejich funkcí je schopnost měřit více než sto Číst dál...

Představujeme novinky v MIUI 12.5 na obrázcích a videích (1. díl)
Představujeme novinky v MIUI 12.5 na obrázcích a videích

Telefony Xiaomi, Redmi a Poco dostávají v těchto týdnech aktualizaci na nejnovější verzi grafické nadstavby. Představíme vám postupně ty nejzásadnější Číst dál...

Aktualizace na Android 10 pro Xiaomi Mi A3 dorazí až v březnu
Aktualizace na Android 10 pro Xiaomi Mi A3 dorazí až v březnu

Velké nejasnosti panují kolem aktualizace na Android 10 pro Xiaomi Mi A3. Telefon, který byl součástí projektu Android One, přišel Číst dál...

Xiaomi Mi Watch S1 Active

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk
Zdeněk
2 měsíců před

Dobrý večer, nějak nevím co znamená ta věta “obsah hovoru nebude odesílán do Googlu”. Ano vím o problémech Googlu, ale nikdy nebyl odesílán obsah hovoru, vždy se odesílalo pouze číslo to a to a trvání hovoru, obsah již nikdy ne.

Tohle by hraničilo s hromadným TO od UNIE, pokud by Google Call tohle dělal. To by bylo porušení všech práv co existují.

Problém je dnes, že spousta výrobců nepoužijí nebo si nedají práci s tím, aby dovyvinuli aplikaci pro volání a použijí ten “Google Backdoor Telefon”, podle posledních zpráv co jsem hledal se tohle děje stále a pořád, ale prý je to jen anonymizované.

Hodně mne mrzí, že Xiaomi zrušálo vývoj svého dialeru a šlo touto cestou, ono v podstatě jen Samsung a Sony tohle nedělají + Huawei (no ten zase má problémy s GMS).

Víte k tomu něco bližšího popř. zda problémy s Google Call stále existují?

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobrý večer,

problémy jako je odesílání dat o hovorech a SMS googlu. co vím, tak to stále funguje sic v nějakém anonym režimu.

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Zdravím, již se to probíralo a je to stále poplatné.

Zmíněno níže a i v tomto PDF je jasné co se posílalo

https://www.scss.tcd.ie/doug.leith/privacyofdialerandsmsapps.pdf

Jde o sběr dat o komunikaci, včetně zašifrovaných zpráv pomocí SHA256 a jejich časového razítka, dále pak informace o telefonních číslech, protokolech příchozích a odchozích hovorů včetně jejich délky. Tato data jsou následně odesílána na servery Googlu pomocí služby Google Play Services Clearcut a služby Firebase Analytics. Díky těmto datům si může společnost propojit odesílatele a příjemce zpráv, nebo dvě zařízení, mezi kterými se uskutečnil hovor.

https://www.androidpolice.com/google-messages-phone-app-text-messages-call-logs-google/#03afd/

Poslední reakce Google

We’re committed to compliance with Europe’s privacy laws and apply strict privacy protections to data collected via our Dialer and Messages apps.
Both Dialer and Messages use limited amounts of data for highly specific purposes that allow us to diagnose and resolve product functionality issues and ensure message delivery is consistently reliable. These technical logs are not – and were never – used for targeting ads and were protected by strict internal access controls.
Phone numbers and hashed SMS related data within Messages were only used in technical logs to debug app service issues. Phone numbers that were not saved in a user’s contact list are only used by Dialer to guard users against unwanted spam calls.

Příjemný den

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobrý den,

nedá se tomu bránit pokud se používají aplikace od Google (volání + SMS) + v podstatě ostatní co mají své stejně používají ten engine z Androidu a ten ClearCut nelze nijak eliminovat.

V podstatě pokud by někdo chtěl něco čistého pak jen Huwei anebo ten https://e.foundation

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobrý den,

zkoušel jsem ten e.foundation (fork LineageOS + deGoogle aplikace) na pár telefonech (NOTE4, Samsung S8/9, LG) a jako celkem zajímavé, výdrž použitím toho systému se zvýšila zhruba o 40%, ono to používá F-DROID jako hlavní repositář. Lze použít i ostatní aplikace, ale mnoho z nich “řve”, že nemají “šmíráčka Google.Playstore”.
Pro staré telefony je to jakoby nová krev, instalace jako taková není nic moc pro běžné uživatele (chce to root, odemčený bootloader, alternativní recovery a aspon něco vědět jak se nahrává Romka do systému ).
Google jako mail, kalendář fungují v pohodě.

Tento systém jako opravdu nic neodesílá

Příjemný den

Tenk
Tenk
29 dní před

Dost tedy chabé změny, na to, že od Droida7 se hodně mění i vizualně. Čekal jsem víc, snad to napraví Samsung….

12
0
Napište nám svůj komentář!x