Amazfit Active Edge: levné odolné hodinky s plastovým tělem
Firma Amazfit koncem října v tichosti představila nové chytré hodinky Amazfit Active Edge. Na první pohled zaujmou svým robustním plastovým provedením, ale mají i celou řadu zajímavých funkcí. Hned v úvodu můžeme zmínit schopnost přesného určování polohy v městské zástavbě, dlouhou výdrž na jedno nabití a odolnost proti vodě do 10 ATM.

Nové hodinky jsou dostupné ve třech barevných provedeních: černé (Lava Black), tmavě modré (Midnight Pulse), nebo zelené (Mint Green). Z hlediska zpracování zaujmou především plastovým tělem, které kombinuje vždy dvě různé barvy.
Amazfit Active Edge
Tělo hodinek měří 46,62 × 46,62 × 12 milimetrů a váží 34 gramů. Na každé straně mají dvě mechanická tlačítka určená pro různé funkce – tlačítka vlevo slouží k pohybu v nabídkách nahoru a dolů, tlačítka vpravo mají funkci potvrzení a návratu zpět. Na jednom z předních míst je zmiňována jejich zvýšená odolnost proti vodě do až 10 ATM.

Na horní straně se pochopitelně nachází kruhová dotyková obrazovka. Jedná se o TFT LCD panel s průměrem 1,32″ a rozlišením 360 × 360 obrazových bodů. Z těchto skutečností vyplývá jemnost 277 ppi a bohužel také skutečnost, že hodinky nepodporují funkci Always on Display. Displej kryje neznačkové sklíčko s ochranou proti ulpívání otisků prstů.

Na spodní straně je optický biometrický snímač BioTracker PPG, který umí snímat tepovou frekvenci a úroveň okysličení krve (SpO2). Kromě toho dokáže detekovat také úroveň stresu a dýchání. Uvnitř hodinek se pak nachází gyroskop a senzor zrychlení – jejich úkolem je sledování pohybu, jako je například počítání kroků.

Řemínek hodinek je vyroben z termoplastického polyuretanu (TPU). Jeho délku lze nastavit v rozmezí od 140 do 205 milimetrů a zapíná se na klasickou sponu. Lze ho vyměnit za jiný – stačí jen dodržet šířku, která je v tomto případě 22 milimetrů.
Nové chytré hodinky
Hodinky Amazfit Active Edge míří především na mladé a aktivní uživatele, kterým hodlají nabídnout široké možnosti přizpůsobení ciferníků. V aplikaci jich je připraveno více než sto, přičemž u některých si lze zvolit zobrazované údaje a nahrát vlastní obrázek.

Dalším důležitým faktorem těchto hodinek je podpora pěti pozičních satelitních systémů: amerického GPS, evropského Galilea, ruského GLONASSu, čínského BeiDou a japonského QZSS. Ta by měla být zárukou přesného určování polohy a precizního měření trasy i v hustě zastavěných městských oblastech. Zajímavou funkcí je možnost nahrání trasy a následné navigace po ní.

Jak již zaznělo: hodinky umí počítat kroky absolvované v průběhu dne a odvozovat z nich překonanou vzdálenost, spálené kalorie a počet stání. Kromě toho měří také tepovou frekvenci, úroveň okysličení krve, stres a umí sledovat spánek.

Díky úspornému a snadno použitelnému operačnímu systému Zepp OS 2.0 do nich lze instalovat další aplikace, čímž je možné dále rozšiřovat jejich schopnosti. Z dalších funkcí jmenujme možnost ukládání věrnostních zákaznických karet, možnost přizpůsobení widgetů či zobrazování notifikací z připojeného mobilního telefonu.

Měření sportovních aktivit
Hodinky podporují 132 typů sportů, přičemž se zaměřují zejména na pohybové aktivity, které lze provádět ve městě či v posilovně. Dokážou automaticky detekovat devět typů cvičení (běh, běh na běžeckém pásu, chůze, chůze v interiéru, cyklistika, veslovací trenažér a eliptický trenažér) a u 25 cviků umí sledovat počet opakování, série a dobu odpočinku.

Pro přesnější měření lze k hodinkám přes Bluetooth 5.0 připojit další zařízení, jako je hrudní pás pro měření srdečního tepu nebo cyklistický měřič výkonu. Jednou z užitečných funkcí je možnost vytvoření šablon tréninkových plánů v aplikaci a jejich synchronizace do hodinek.

Uživatelé mají k dispozici celou řadu informací vyhodnocovaných algoritmem PeakBeats, díky kterým mohou sledovat svůj progres. Jmenujme například měření VO2max, vyhodnocování sedmidenní tréninkové zátěže a tréninkového efektu.

Jak je u hodinek Amazfit (na rozdíl od hodinek Xiaomi) dobrým zvykem, z aplikace Zepp lze sdílet naměřené údaje do dalších sportovních platforem. Podporováno jich je hned šest: Strava, Adidas Running, komoot, Relieve, Apple Health a Google Fit.

Baterie a výdrž na jedno nabití
Hodinky Amazfit Active Edge pohání integrovaná a uživatelsky nevyměnitelná baterie s kapacitou 370 mAh. Dle výrobce vydrží na jedno nabití až 16 dní běžného používání. Za „běžné používání“ je považováno měření srdečního tepu v 10minutových intervalech, zapnuté sledování spánku, zvolený statický ciferník, 150 zobrazených zpráv denně; zvednutí zápěstí pro zobrazení času hodinek 100× denně, testování kyslíku v krvi 5× denně, operace s rozsvícenou obrazovkou po dobu 5 minut denně, příjem 3 oznámení o hovorech denně, cvičení třikrát týdně, pokaždé se zapnutou GPS po dobu 30 minut.

V případě náročného používání je deklarovaná výdrž na jedno nabití až 10 dní. Naopak s úsporném režimu, který však obnáší značné omezení funkcí, by měly vydržet dokonce 24 dní. Dobrou zprávou je také výdrž se zapnutou GPS, která by měla dosahovat až 20 hodin.

K nabíjení hodinek je určena magnetická základna, která je součástí balení. Dle výrobce by nabití zcela vybitých hodinek na 100 % kapacity mělo trvat zhruba dvě hodiny, což je možná o trochu déle, než bychom od hodinek s touto kapacitou očekávali.
Co hodinkám Amazfit Active Edge chybí?
Z popisu na oficiálních stránkách bohužel plyne, že hodinky Amazfit Active Edge nepodporují technologii NFC. To v praxi znamená, že s nimi není možné bezkontaktně platit, což možná bude pro některé zájemce zásadní nedostatek.
Dalším mínusem je skutečnost, že nejsou vybavené mikrofonem ani reproduktorem. Dokážou tedy upozornit (vibracemi a zobrazením na displeji) na příchozí hovor, ale nemohou fungovat jako hlasité handsfree, tj. není možné na nich příchozí hovor přijmout, ani z nich telefonovat.
Zvolená technologie obrazovky (TFT LCD) jednoznačně naznačuje, že výrobce chce tyto hodinky nabízet jako cenově dostupnou alternativu pro méně náročné zákazníky. Bohužel kvůli tomu chybí i poměrně oblíbená funkce Always on Display.
Amazfit Active Edge – cena a dostupnost
Chytré hodinky Amazfit Active Edge se v tuto chvíli zatím neprodávají na evropském trhu – dostupné jsou pouze v USA a v Kanadě. S ohledem na dostupnost ostatních modelů této značky ale s celkem velkou jistotou očekáváme, že časem budou k dispozici i u nás.

V americkém e-shopu Amazfit a na Amazonu je lze pořídit za cenu 149,99 amerických dolarů, což je v přepočtu aktuálním kursem přibližně 3 400 Kč. Amazon přitom udává jejich dostupnost k odeslání během jednoho až dvou dní.
Zaujaly vás chytré hodinky Amazfit Active Edge?
Zdroje: amazfit.com.
Takové T-rex pro lite …
Dobrý den,
i tak by se to asi dalo popsat 🙂
Přeji hezký den.
Karel Kilián