Android 13 přichází na evropskou verzi telefonu Xiaomi 12

Tak už i evropští uživatelé telefonů Xiaomi si mohou konečně vyzkoušet nejnovější verzi mobilního operačního systému Android! Téměř přesně měsíc poté, co začaly aktualizace v Číně, přichází update na Android 13 na evropskou verzi telefonu Xiaomi 12.

Android 13 měl premiéru 15. srpna tohoto roku a jako první ho tradičně obdržely telefony Google Pixel. Xiaomi si tentokrát dalo na čas – až 7. listopadu dostala aktualizaci vlajková loď Xiaomi 12 Pro, ovšem pouze ve variantě určené pro čínský trh.

Přichází Android 13 pro Xiaomi 12

V pondělí 6. prosince se na našem redakčním telefonu Xiaomi 12 objevila nabídka aktualizace na nejnovější verzi Androidu. Telefon měl v tu chvíli MIUI ve verzi 13.0.27.0.SLCEUXM s bezpečnostními záplatami k 1. říjnu 2022. V nastavení aktualizací máme povolenou možnost Aktualizace dříve než ostatní, jak popisujeme v našem článku MIUI 13 – tipy a triky: Jak na aktualizace MIUI a Androidu?

MIUI ve verzi 13.0.27.0.SLCEUXM
MIUI ve verzi 13.0.27.0.SLCEUXM

Instalační balíček aktualizace na verzi 13.2.4.0.TLCEUXM byl velký 4,5 GB. Z čísel a písmen bylo evidentní, že přináší grafickou nadstavbu MIUI 13 (přesněji MIUI 13.2), postavenou na nejnovější dostupné verzi Androidu s číslem 13.

Android 13 pro evropskou verzi telefonu Xiaomi 12
Android 13 pro evropskou verzi telefonu Xiaomi 12

Ačkoli měla být 1. prosince (společně s novými telefony Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro) představena nová verze nadstavby MIUI 14, tato aktualizace ji zatím nepřináší. Dochází tak k poměrně neobvyklé situaci, kdy je nejprve aktualizován systém Android a teprve později dojde na update nadstavby.

Co přináší Android 13 pro Xiaomi 12?

V podrobnostech o této aktualizaci jsme se dočetli následující: „Aktualizace Bezpečnostní záplaty Android na verzi listopad 2022. Zvýšení zabezpečení systému.

Informace o aktualizaci na Android 13 na Xiaomi 12
Informace o aktualizaci na Android 13 na Xiaomi 12

Stabilní verze MIUI založená na Android 13 Vaše zařízení bude aktualizováno na novou verzi systému Android. Před zahájením aktualizace nezapomeňte zálohovat všechny důležité položky. Proces aktualizace může trvat déle jež je obvyklé. Po dokončení může docházet k přehřívání a problémům s výkonností zařízení.

Přizpůsobení vašeho zařízení této aktualizaci může chvíli trvat. Pamatujte, že některé z aplikací třetích stran nejsou momentálně kompatibilní se systémem Android 13, a proto nemusejí po dokončení aktualizace fungovat správně. Děkujeme za vaši podporu.“

Provedení aktualizace a první zjištění

Překvapila nás poměrně dlouhá doba stahování aktualizačního balíčku. I na Wi-Fi připojení s rychlostí stahování 250 Mb/s trvalo stažení bezmála 1 hodinu a 40 minut. Je možné, že byly přetížené aktualizační servery, ale bylo to opravdu nezvykle dlouhé.

Ještě víc nás ale překvapila rychlost provedení aktualizace – přestože se jednalo o instalaci balíčku velkého 4,5 GB, telefon startoval do systému zhruba za minutu. To nám připadalo zvláštní. Podívali jsme se proto do nastavení, kde jsme si potvrdili, že máme verzi 13.2.4.0.TLCEUXM, tedy MIUI 13.2, postavenou na Androidu 13 s bezpečnostními záplatami k 1. listopadu 2022.

Poco X5
Xiaomi 12 aktualizované na 13.2.4.0.TLCEUXM
Xiaomi 12 aktualizované na 13.2.4.0.TLCEUXM

Na první pohled se prakticky vůbec nic nezměnilo. V položkách systémového nastavení jsme při zběžné obhlídce nenašli nic nového, ani vysloveně jiného. Nepatrně se lišily ikony v oznámení, kolem kterých se objevil nepříliš pěkný kroužek.

Kroužek kolem ikon v notifikacích
Kroužek kolem ikon v notifikacích

První krůčky s Androidem 13

Následně se ukázalo, že u všech aplikací, jež se měly spouštět společně se systémem, došlo k deaktivaci tohoto atributu. Aplikace se kvůli tomu nespustily a neběžely, což se projevilo například tím, že ráno nefungoval budík (nepoužíváme však systémovou aplikaci Hodiny, ale alternativní Sleep as Android).

Po aktualizaci se deaktivovalo automatické spouštění
Po aktualizaci se deaktivovalo automatické spouštění

Další potíže jsme zaznamenali v aplikaci Mi Fitness, se kterou máme spárovaný právě recenzovaný chytrý náramek Xiaomi Smart Band 7 Pro. Ačkoli předtím nám na náramek bez problémů chodila oznámení z aplikací WhatsApp, Messenger a Zprávy, po aktualizaci se na náramku zobrazovaly všechny notifikace. Navíc se ani neukazoval jejich obsah – náramek hlásil „Vaše zprávy jsou dostupné na spárovaném zařízení“.

Vaše zprávy jsou dostupné na spárovaném zařízení
Vaše zprávy jsou dostupné na spárovaném zařízení

Subjektivně nám připadalo, že se o něco málo zlepšila spotřeba, neboť baterie mizí o trochu pomaleji než pod Androidem 12. Ačkoli jsme neprováděli obnovení do továrního nastavení, telefon běží plynule, všechny dosud zkoušené aplikace fungují a nenarazili jsme na žádnou chybu.

Pochopitelně budeme nadále sledovat chování Androidu 13 na telefonu Xiaomi 12, a pokud získáme nějaké zajímavé poznatky, o které má smysl se podělit, určitě připravíme další článek. Stejně tak budeme rádi, když se v komentářích pod tímto článkem podělíte o své zkušenosti.

Dostali jste Android 13? Podělte se o zkušenosti.

Infinix Hot 20 5G se 120Hz displejem a schopným fotoaparátem představen

Smartphony značky Infinix se pomalu ale jistě zabydlují (nejen) na našem trhu a pro nás je tak čím dál zajímavější Číst dál...

Xiaomi Mi Mix 2S na videu! Přijde se Snapdragonem 845 a 8 GB RAM

Ještě jsme se nestihli vzpamatovat z trochu překvapivých novinek Redmi Note 5 a Redmi Note 5 Pro, a už je Číst dál...

Xiaomi YI Dome Camera: Mocná ochrana domácnosti za hubičku

Společnost Xiaomi stojí i za produkty s označením Yi, které se zaměřují na chytré kamery. Představme si nyní velice zajímavý Číst dál...

Xiaomi 11 Lite 5G NE

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x