Aktualizujte si Chrome! Zbavíte se tak velkého bezpečnostního rizika

Uživatelé chytrých telefonů se systémem Android by měli co nejrychleji aktualizovat svůj prohlížeč Google Chrome na verzi 103.0.5060.71 skrze obchod Google Play. V předchozích verzích se totiž vyskytuje zranitelnost, jejíž riziko závažnosti bylo označeno jako „vysoké“. Případný útočník by tak prý například mohl zcela ovládnout váš telefon. Google prohlásil, že o zranitelnosti bude mlčet do doby, než bude mít aktualizaci nainstalovanou naprostá většina uživatelů.

Zranitelnost prohlížeče Chrome zřejmě nebyla nalezena včas

Zdá se, že zranitelnost souvisí s Web RTC. To je platforma, umožňující sdílení hlasu, videa a dalších nespecifikovaných dat. Vývojáři ji používají k vytváření aplikací pro přenos řeči a videa.

Jedná se o závažný problém, který byl podle dostupných informací útočníky již zneužit. Zranitelnost dostala označení CVE-2022-294 a podle společnosti Google je útok na ní již ve vzduchu.

Jak se zabezpečit?

Jak jsem již zmínil, opravu zajišťuje aktualizace s číslem 103.0.5060.71. Pokud nevíte, jakou verzi máte nyní nainstalovanou, přejděte do Nastavení > Aplikace > Zobrazit všechny aplikace > Chrome. Číslo verze, kterou máte aktuálně nainstalovanou, byste měli najít na samém konci této obrazovky.

Pokud je vámi používaná verze nižší, než zmíněná 103.0.5060.71, měli byste okamžitě navštívit Obchod Play a prohlížeč Google Chrome aktualizovat. Pokud byste se však rozhodli s Chromem konečně zatočit pro jeho děravost a začít používat prohlížeč jiný, v pořádku. Je ale nutné upozornit, že se Chrome, jakožto systémová položka nedá běžným způsobem odinstalovat. Takto se tedy zranitelnosti nezbavíte.

Jak aktualizovat?

  1. Otevřete Obchod Play a klepněte na profilovou fotku v pravém horním rohu obrazovky
  2. Vyberte možnost Správa aplikací a zařízení
  3. Klepněte na možnost Zobrazit podrobnosti
  4. Zkontrolujte, zda je aktualizace pro prohlížeč Chrome dostupná
    1. Pokud ano, klepněte na ikonu Aktualizovat
    2. Pokud ne, zavřete Obchod Play a zkuste to později
Chrome: rychlý a bezpečný
Chrome: rychlý a bezpečný
Developer: Google LLC
Price: Free

Pokud se vám aktualizaci podaří nainstalovat, zkontrolujte ještě pro jistotu podle návodu výše, že se jedná opravdu o správnou verzi, a že se vám nenainstalovala teprve nějaká předchozí aktualizace.

[zdroj]

Chromecast s Google TV dostává po 7 měsících smutný update
Chromecast - náhled

Člověk by si myslel, že Google se bude o svůj vlajkový hardware starat, že bude dostávat každý měsíc bezpečnostní aktualizace, Číst dál...

Redmi Note 7 dostává v Evropě aktualizaci na Android 10
Redmi Note 7 dostává v Evropě aktualizaci na Android 10

Telefon Redmi Note 7 byl jedním z bestsellerů značky Xiaomi. Ačkoli jde o rok a půl staré zařízení, majitelé se Číst dál...

Poco F4 GT 5G
Stylové Xiaomi Civi 2 zaměřené na selfie představeno, možná vyrazí i na špacír do světa

Po opravdu velké náloži všemožných úniků jsme se konečně dočkali oficiálního představení smartphonu Xiaomi Civi 2. Stejně jako u jeho Číst dál...

Samsung Galaxy Buds2

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Daniel Macho

Jsem geek z Chomutova, který k technologiím tíhnul od dětství. Aktuálně se nejvíce věnuji fotografii a videu ve svém studiu White Whale Media. Dělám ale nejen videa na zakázku, ale i na svůj YouTube kanál, na kterém představuji své zážitky z cest. Také natáčím unboxingy pro tento blog a související e-shop. Mimo jsem také gamer, takže občas si zahraju něco na PC nebo na konzoli. Občas tedy i něco zastreamuji na Twitchi. Hraní na mobilu mi ale moc neříká. Také vládnu lokální komunitě nerdů tady u nás v Chomutově. Patříme pod celonárodní komunitu GUG.cz a pořádáme soutěžně naučné eventy pro každého.

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Bob
Bob
6 měsíců před

Tuto verzi mi Google Play nenabízí a mám s koncovkou .70

Karel Kilián
Odpovědět  Bob
6 měsíců před

Dobrý den,

103.0.5060.70 je stará, nezabezpečená verze. Je zvláštní, pokud Vám Obchod Google Play nenabízí aktualizaci.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Bob
Bob
Odpovědět  Karel Kilián
6 měsíců před

Mám MIUI 13 a Android 12. A aktualizace se mi tam objevila dnes v 9:10.

Karel Kilián
Odpovědět  Bob
6 měsíců před

Dobrý den,

ano, je možné, že ji i přes tu naléhavost vypouští Google postupně.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

4
0
Napište nám svůj komentář!x