Jak vyčistit chytré hodinky nebo náramek
Když denně nosíte chytré hodinky denně, vystavujete je prachu, vlhkosti, dešti, potu a mastnotě. Znečištění může negativně ovlivnit senzory zařízení a vést k nepřesnému sledování zdravotního stavu. Může také ovlivnit nabíjecí kontakty a zhoršit či úplně znemožnit nabíjení. Čištění chytrých hodinek je snadné a rozhodně se nejedná o nějakou raketovou vědu. Jak tedy vyčistit chytré hodinky nebo náramek?

Podle nedávné studie se na 95 % řemínků chytrých hodinek nachází velké množství bakterií. Pokud jde o čištění, neexistuje univerzální řešení. Záleží na druhu řemínku, který nosíte – může být například silikonový, kožený, z nerezové oceli nebo z nylonové tkaniny. Jakmile budete vědět, z jakého materiálu je řemínek vyroben, použijte příslušné čisticí materiály a utěrku z mikrovlákna, aby vypadal stejně dobře jako po rozbalení.
Varování na úvod
Než začneme, projděme si v rychlosti několik věcí, kterým byste se měli při čištění chytrých hodinek vyhnout.
- Neponořujte chytré hodinky do vody ani je nevystavujte působení vody pod tlakem. I když jsou vaše chytré hodinky voděodolné nebo mají deklarovaný stupeň odolnosti IP, můžete je poškodit. Upozorňujeme, že žádný z výrobců chytrých hodinek neposkytuje záruku na poškození vodou.
- Odstraňte z hodinek řemínek a vyčistěte jej zvlášť.
- K čištění displeje a vnitřních částí chytrých hodinek nepoužívejte stlačený ani horký vzduch.
- Nevystavujte hodinky ionizované vodě.
- Před opětovným nasazením řemínku na hodinky se ujistěte, že jsou všechny části zcela suché.
Je důležité tyto tipy pečlivě dodržovat! Vždyť chytré hodinky mají desítky senzorů, mikrofony, reproduktory a další součástky. I drobná neopatrnost může výrazně poškodit choulostivé vnější či vnitřní součásti hodinek a způsobit dříve nebo později problémy s jejich funkčností.
Čisticí prostředky
Čisticí prostředky závisí na typu chytrých hodinek a řemínku, který používáte. Co tedy budete potřebovat k efektivnímu vyčištění chytrých hodinek?
- Hadřík z mikrovlákna
- Ubrousky s obsahem alkoholu (až 70 % alkoholu)
- Vatové tyčinky
- Měkký zubní kartáček
- Dezinfekční ubrousky

Na řemínek pak můžete potřebovat:
- Hadřík, který nepouští vlákna
- Čistý alkohol (70 až 90 %)
- Čistič a kondicionér na kůži
- Jemné tekuté mýdlo
- Voda
Jak vyčistit chytré hodinky nebo náramek?
Nejprve chytré hodinky či náramek vypněte a odstraňte řemínek. Poté vezměte hadřík z mikrovlákna a otřete jím obrazovku, abyste odstranili nečistoty a prach. Hadřík z mikrovlákna můžete také mírně (ale opravdu jen mírně) navlhčit, abyste z hodinek odstranili odolnější špínu.

Pokud jde o čištění vnějšího povrchu chytrých hodinek, zde hadřík z mikrovlákna neodvede uspokojivou práci. K čištění vnějších částí byste měli použít ubrousek s alkoholem (až 70 %) nebo dezinfekční ubrousek. Dávejte ale velký pozor, abyste ho nepoužívali v okolí otevřených portů.
V případě, že nemáte k dispozici hadřík z mikrovlákna, vezměte vatovou tyčinku, postříkejte ji vodou a jemně jí otřete obrazovku chytrých hodinek. Tento úkol můžete zvládnout také s nepoužitým kávovým filtrem.
Jak odstranit nečistoty z řemínku?
Pokud však jde o řemínek, musíte nejprve zjistit typ materiálu, ze kterého je vyroben. Od něj se pak bude odvíjet strategie jeho čištění. Většina uživatelů dává přednost řemínku ze silikonu, kůže nebo kovu. Začněme nejprve koženým řemínkem.
Čištění koženého řemínku
Kožený řemínek hodinek doporučujeme čistit speciálním čisticím prostředkem na kůži s kondicionérem. Pokud tento čisticí prostředek nemáte, pořiďte si ho v internetovém nebo klasickém obchodě. Dokáže pomoci nejen s čištěním řemínků hodinek, ale i dalších nezbytných věcí, jako je kožená peněženka, opasek či klíčenka.

Před použitím čističe kůže jej nejprve vyzkoušejte na malé části řemínku, která nebývá vidět. Pokud naruší barvu kůže, vykašlete se na něj a najděte prostředek nějaké lepší značky. Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné kožený řemínek vysušit na přímém slunečním světle.
Čištění silikonového nebo gumového řemínku
Jedná se o nejběžnější typ řemínku, který bývá dodáván k většině modelů chytrých hodinek. Je také náchylný k tomu, aby se na něm během okamžiku zachytilo velké množství nečistot a špíny. K odstranění nečistot můžete použít hadřík, který nepouští vlákna, s alkoholem.
Čištění kovového řemínku
Protože kovové řemínky mívají desítky článků, mezi kterými jsou malé mezery, může být jejich čištění náročné. Patrně nejpraktičtějším řešením je použití zubního kartáčku namočeného v čisté vodě. Pomalu jím přejíždějte po řemínku, a nakonec jej nechte důkladně uschnout.

Pokud chcete, aby se řemínek opravdu blýskal, použijte čistič šperků. Jestliže prostředek na čištění šperků nemáte, můžete použít prostředek na mytí nádobí. Stačí jemně vydrhnout řemínek, opláchnout jej čistou vodou a následně ho nechat důkladně vyschnout.
Čištění nylonového řemínku
Nylonový řemínek můžete bez obav omýt čistou vodou a k odstranění odolných nečistot je možné použít tekuté mýdlo. Nechte jej několik hodin vyschnout, a nakonec ho připojte zpět k tělu hodinek či náramku.
Péče o zákoutí a nabíjecí kontakty
Nabíjecí kontakty a další zákoutí jsou domovem odumřelé kůže. Jejich čištění bývá často náročné. K odstranění odolných nečistot můžete použít alkoholové ubrousky nebo vatové tyčinky. Na obzvláště těsné oblasti mohou být vatové tyčinky příliš velké – v takovém případě zkuste prsty odtrhnout kousek vaty z tamponu a namočit ji do alkoholu.
Jak často byste měli vyčistit chytré hodinky nebo náramek?
Pokud byste se na své chytré hodinky nebo náramek podívali pod mikroskopem. možná by vás překvapilo obrovské množství nečistot, které obsahují. Doporučujeme vytvořit si z čištění hodinek/náramku rutinu a provádět ho minimálně jednou měsíčně.
Čistíte své hodinky nebo náramek?
Zdroj: androidpolice.com.