Články

Jak Xiaomi připravuje, testuje a vydává aktualizace?

Jako jeden z předních výrobců chytrých telefonů Xiaomi pečlivě připravuje softwarové aktualizace, jejichž cílem je poskytnout zákazníkům co možná nejlepší uživatelský zážitek. Pojďme se společně podívat na to, jak se aktualizace připravují, testují a jak nakonec dochází k jejich vydání.

Stálým uživatelům a majitelům telefonů značek Xiaomi, Redmi a Poco jistě nemusíme opakovat, že na těchto zařízeních běží nad operačním systémem Android grafická nadstavba MIUI (aktuálně ve verzi 14). Ta přináší celou řadu aplikací, ale i funkcí, které v čistém Androidu nenajdete. Kromě toho poměrně zásadně mění i uživatelské rozhraní.

Jak Xiaomi připravuje a testuje aktualizace?

Mobilní zařízení se stala nepostradatelnou součástí našeho každodenního života. Pravidelné aktualizace softwaru jsou nezbytné pro efektivnější a bezpečnější používání chytrých telefonů. V tomto směru čínský technologický gigant poskytuje aktualizace MIUI, aby uživatelům nabídl lepší zážitky, vyšší bezpečnost a lepší výkon jejich zařízení.

Xiaomi vydává aktualizace MIUI
Xiaomi vydává aktualizace MIUI

Aktualizace lze rozdělit na malé a velké. V případě malých aktualizací se mění číslo za jednou z desetinných teček (např. ze 14.0.11.0 na 14.0.12.0) a update zpravidla přináší opravy zabezpečení, případně i nalezených chyb a problémů. Velké aktualizace, při kterých se mění celé číslo verze, zpravidla přicházejí jednou rodně a přinášejí významné změny v uživatelském rozhraní i  „pod kapotou“.

Vývojáři Xiaomi připravují softwarové aktualizace ve třech různých sestaveních: denním, týdenním a ve stabilní verzi. V první fázi se testují nejprve denní verze. Ve druhé fázi začíná proces beta testování a beta testerům jsou poskytovány týdenní verze. Nakonec jsou pro koncové uživatele uvolněny stabilní verze.

Tři typy testovacích verzí

Vývojářský tým připravuje každý den nové sestavení – tzv. denní verze. Tyto verze jsou počáteční fází, kdy probíhá experimentování a testování. Do denních verzí jsou přidávány nové funkce, opravy a vylepšení výkonu. Následně probíhá identifikace chyb a potenciálních problémů.

Přečtěte si také  Které telefony dostaly ve 26. týdnu aktualizace MIUI či Androidu?
Nové verze MIUI přinášejí vylepšení a nové funkce
Nové verze MIUI přinášejí vylepšení a nové funkce

Jednou týdně jsou publikována sestavení určená pro beta testery – takzvané týdenní verze. V této fázi mají beta testeři možnost vyzkoušet si aktualizace s předstihem před běžnými uživateli a jejich hlavním úkolem je poskytnout zpětnou vazbu. Beta testery jsou většinou uživatelé Xiaomi v Číně. Týdenní verze se zaměřují na opravu chyb a problémů z denních verzí.

Na základě zpětné vazby od beta testerů jsou v týdenních verzích provedeny opravy a vylepšení. Po odstranění všech problémů lze aktualizaci označit jako stabilní. Následně bývá stabilní verze vydána jako oficiální aktualizace a nabídnuta koncovým uživatelům.

Opravy na základě zpětné vazby

Ani tím však proces hledání a opravování chyb nekončí! Uživatelé stabilních verzí mohou poskytnout zpětnou vazbu, kterou se vývojáři následně zabývají. Pokud se objeví opakované hlášení o nějaké chybě, zahrnou její opravu do některé z dalších aktualizací.

Zpětná vazba ze strany uživatelů je velice důležitá
Zpětná vazba ze strany uživatelů je velice důležitá

Aktualizace MIUI procházejí před uvolněním k uživatelům dlouhým testovacím procesem. V každé fázi probíhají podrobné testy, jejichž cílem je identifikovat a opravit případné chyby. Je však možné, že některé chyby nebudou odhaleny nebo že někteří uživatelé budou mít odlišné zkušenosti. Proto Xiaomi vyzývá všechny uživatele, aby poskytovali zpětnou vazbu.

Servis XM.cz

Xiaomi věří, že zpětná vazba od uživatelů je velmi důležitá. Vývojáři věnují pozornost všem nahlášeným problémům, aby zjistili, s čím se uživatelé potýkají, a následně odhalili příčinu a provedli opravu. Aktivní účast uživatelů je zásadní pro neustálý vývoj softwaru a zlepšování uživatelských zkušeností.

Poskytli jste někdy v rámci MIUI zpětnou vazbu?

Zdroj: xiaomiui.net.

Poco F4 GT 5G

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk
Zdeněk
9 dní před

Dobrý den,

aktualizace ano, ale na zpětnou vazbu skoro nikdy nikdo nereaguje. Pokud jim člověk něco poskytne s tím, že vydali betu za stable, nebo, že nějaká verze laguje a má žere hodně baterky tak většinou na tyto věci nikdo nereagoval. Nakonec stejně člověk musel hledat nebo zkoušet řešení z XDA nebo z jiných for.

Zkoušel jsem to na MI4Note, MI8, MI9, MI10 a nakonec jsem zahodil hůl na to jim tam cosi hlásit. Kdysi dávno když bylo MIUI někde u 6.X , tak aspoň někdo něco napsal na oficiálním foru v dobých MIUI 8.X už pusto a prázdno.

Byly situace kdy došla OTA aktualizace a během noci telefon sežral 40% baterky a po HR i FR žral pořád něco kolem 35%. A response ? žádné.

zdeněk
zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
8 dní před

Dobrý den, tehdy MIUI8 i MIUI9 na MI9 , pak na MI10. Tehdy jsem se díval na to forum u nich a stejný error tam mělo víc než 10000 lidí. Tehdy to bylo kvůli té baterce a někdo prostě použil do update-OTA špatný FW. A průšvih byl v tom, že to byl Global a kdo neměl root a odemčený BL tak měl problém.
A tehdy jsem psal někam návod jak to celé reflashnout – vlákno na XDA toho bylo tehdy plné a XIAOMI mlčelo. Po měsící vyšel update patch, který to opravil – ale to byla jen minulá stock rom přejmenovaná na vyšší verzi.

Naposledy to bylo na MI10, kdy se prostě sekala Wifi + GPS – opět podobná chyba, převzatý CFG.

Příjemný den

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
6 dní před

Já jsem to poslal přes nastavení a tehdy to psalo hodně lidí a reakce žádné. A když jsem se díval na forum mi.com tak tam tehdy to poslal každý druhý.

Na updaty je bohužel lepší ten TaTung 😉

6
0
Napište nám svůj komentář!x