MIUI 11: nejdůležitější novinky, které Xiaomi přinese v nové verzi

V úterý 27. září proběhla v Pekingu tisková konference, na které Xiaomi představilo nejen dva nové telefony (Mi 9 Pro a Mi Mix Alpha), ale i novou verzi své nadstavby MIUI 11. K dispozici již je seznam telefonů Xiaomi a Redmi, které dostanou aktualizaci, nyní je čas podívat se na nejdůležitější novinky.

Na začátek připomeňme, že grafická nadstavba MIUI je přítomna ve všech telefonech Xiaomi, s výjimkou modelové řady Mi A. Tu v současnosti zastupuje Xiaomi Mi A3, a protože jde o zařízení z projektu Android One, běží na něm čistý Android bez jakékoli nadstavby.

Nejdůležitější novinky: nový font, zvuky a prostředí

První novinkou MIUI 11 je nový typ písma. Xiaomi zvolilo font „Milan Pro“, který je optimální pro zobrazování čínských znaků i latinky. Zcela novou funkcí je schopnost dynamicky upravovat velikost textu, aby byl dobře čitelný za jakýchkoli podmínek.

Mezi nejdůležitejší novinky patří nový font Milan Pro
Mezi nejdůležitejší novinky patří nový font Milan Pro

Mezi nejdůležitější novinky, kterým byla během prezentace věnována velká pozornost, patří nové dynamické zvukové efekty, které spojují zvuky přírody s uklidňujícími melodiemi. Zvuky oznámení v podobě bzučení hmyzu, cvrlikání ptáků a zvuku větru se v průběhu dne mění.

Z vizuálních změn můžeme zmínit nové „měkčí“ ikony a podporu tmavého režimu v celém systému. Z prvních snímků je jasně viditelná snaha o sjednocení vizuálního stylu, který působí lehčím a vzdušnějším dojmem.

Aplikace Mi Work a Mi Go

V telefonech Xiaomi s globální verzí ROMky najdeme předinstalovaných více než čtyřicet aplikací. K těm nyní přibudou dvě další – Mi Work a Mi Go. Prvně jmenovaná nabízí funkce, jako je sdílení souborů napříč platformami s přenosovou rychlostí až 82 MB/s (jde o řešení vyvinuté ve spolupráci s firmami OPPO a Vivo), bezdrátový/cloudový tisk, přenos velkých dokumentů a odesílání obsahu obrazovky do dalších zařízení.

Odesílání obsahu obrazovky do dalších zařízení
Odesílání obsahu obrazovky do dalších zařízení

Mi Work Suite také obsahuje nový systém správy souborů zaměřený na dokumenty. Všechny dokumenty v telefonu bude možné pohodlně prohlížet na jednom místě s náhledy, které usnadní identifikaci. MIUI tak získává schopnost otevírat několik běžných formátů dokumentů, aniž by bylo nutné stahovat další aplikace.

MIUI získává schopnost otevírat několik běžných formátů dokumentů
MIUI získává schopnost otevírat několik běžných formátů dokumentů

Aplikaci Mi Go oceníte především na dlouhých cestách. Režim extrémní úspory slibuje, že dokáže prodloužit výdrž telefonu při zbývajících pěti procentech baterie až na dalších 24 hodin. Mezi další funkce patří nákup dat jedním klepnutím, pomoc se směnnými kurzy a další vychytávky, které oceníte při cestování.

Sledování rodiny, tísňové SOS a ambientní displej

Mezi nejdůležitější novinky patří i nová funkce Family Guard, která patrně největší využití najde u rodičů. Ti budou moci sledovat polohu svých potomků v reálném čase, ale i nastavovat různá pravidla a omezení při používání aplikací.

MIUI 11: nejdůležitější novinky, které Xiaomi přinese v nové verzi
MIUI 11: nejdůležitější novinky, které Xiaomi přinese v nové verzi

Další novinkou, kterou jsme však již mohli vidět v některých telefonech s MIUI 10, je nouzový režim, označovaný jako Tísňové SOS. Uživatel si zvolí kontakt pro případ nouze. Když se pak ocitne v situaci, kdy potřebuje pomoc, bude mu stačit pětkrát za sebou stisknout tlačítko napájení. Danému kontaktu se automaticky odešle textová zpráva s informací o místě, kde se uživatel nachází.

Vylepšení se dotknou ambientního displeje
Vylepšení se dotknou ambientního displeje

MIUI 11 přináší také spoustu vizuálních změn a přizpůsobení. Ty se dotknou také ambientního displeje („always on display“), kde přibudou zobrazované animace, jež přidají různé efekty kaleidoskopu a dýchající světelné animace. Velmi pěkně vypadají například animované analogové hodiny.

Přibudou zobrazované animace
Přibudou zobrazované animace

Nejdůležitější novinky v MIUI 11

Nejnovější verze MIUI dále nabízí funkci připomenutí. Počátkem týdne jsme se také podrobněji věnovali novému dětskému režimu. K dispozici budou nové statistiky, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, kolik času strávili s telefonem a kolikrát ho odemkli.

Dále MIUI nabídne včasné varování před zemětřesením prostřednictvím vyskakovacího okna a alarmu. Podle XDA Developers je novinkou i skutečnost, že veškerá grafická témata budou pro MIUI 11 k dispozici zcela zdarma.

Otevřené beta testování začne v pátek 27. září, nicméně úvodní fáze se bude týkat pouze čínské verze ROM. První telefony by měly dostat update na stabilní MIUI 11 v polovině října a čínský výrobce hodlá aktualizovat bezmála padesát svých telefonů.

Co říkáte na nejdůležitější novinky v MIUI 11?

Zdroje: mysmartprice.com, xiaomiadvices.com, xda-developers.com.

10 komentářů: „MIUI 11: nejdůležitější novinky, které Xiaomi přinese v nové verzi

 • 30. 9. 2019 (16:25)
  Permalink

  Pekny clanok 🙂 Uz aby tu bol ten update

 • 1. 10. 2019 (7:10)
  Permalink

  @Xiaomi
  Dobrý den,

  děkuji za pochvalu 🙂

  Karel Kilián

 • 25. 10. 2019 (11:23)
  Permalink

  V zozname nevidim redmi note 4 ale Update na 11tku ma tiez

 • 6. 11. 2019 (19:36)
  Permalink

  Dobrý den mám xiaomi mi 9 a žádnou novou verzi aktualizace stále nemám a nevím kdy se mi dostane nabídka stáhnout MUI a 11

 • 7. 11. 2019 (6:59)
  Permalink

  @Robert
  Dobrý den,

  uvedené termíny jsou orientační. Navíc jsou aktualizace uvolňovány postupně v několika vlnách. Například v první vlně dostane aktualizaci 1 % telefonů a pak se čeká, zda se neobjeví nějaký problém. Následně se aktualizace vypustí na dalších 10 % telefonů a následně se opět čeká, zda uživatelé nebudou hlásit nějaké potíže. Pokud se objeví vážné problémy, je aktualizace zastavena a vývojáři řeší opravu. Následně se pokračuje s opravenou verzí. Některé telefony si tedy na dostupnost update mohou počkat až několik týdnů. Určitě to tedy není tak, že v uvedený den dostanou aktualizaci všechny telefony na světě.

  Karel Kilián

 • 25. 11. 2019 (22:20)
  Permalink

  Dobrý den předevčírem jsem si update aktivoval a je fakt super ale nad čím jsem musel přemýšlet tak je jak si můžete nastavit ten abientny displej a dá se tam dát svůj nápis tak mi nešlo napsat prez klávesnici kterou jsem si stáhl zvlášť, takže jsem musel přemýšlet a pak mi došlo že to bude asi tím, a také že bylo takže je vše mega super a zkouším pořád nové a nové věci, moc chválím. A určitě kdo nemá tak doporučuji! 😀

 • 26. 11. 2019 (8:24)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  děkujeme za sdílení zkušeností a jsme rádi, že se Vám MIUI 11 líbí 🙂

  Karel Kilián

 • 17. 12. 2019 (13:34)
  Permalink

  Zdravím Vás.
  Ambientny displej asi nie je pre všetky typy Xiaomi ? Ja mám REDMi 6.

  Roman

 • 17. 12. 2019 (19:39)
  Permalink

  @Displej REDMi 6
  Dobrý den,

  ne, ambientní displej skutečně není na všech telefonech Xiaomi. Je pouze na těch s AMOLED obrazovkou. Na LCD displeji, který máte v Redmi 6, by výrazně vybíjel baterku.

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.