MIUI 12.5: podrobný přehled všech očekávaných novinek

Vývojáři Xiaomi intenzivně pracují na nové verzi grafické nadstavby MIUI. Ačkoli půjde dle číslování jen o „desetinkovou“ aktualizaci, novinek bude víc než dost. V tomto článku se podíváme do seznamu provedených změn MIUI 12.5.

MIUI 12.5

V souvislosti novou verzí MIUI by vás mohly zajímat tyto články:

Systém

Jako vždycky se pracovalo na optimalizaci systému, který by měl být svižnější a rychlejší než všechny dosavadní verze. Těšit se můžeme na rychlejší vykreslování a takřka okamžité reakce na dotyková gesta. Dle vývojářů bude díky provedeným úpravám jakýkoli telefon po provedení upgradu rychlejší.

Veškeré systémové animace bude obstarávat nový framework, jehož devizou je realističtější vykreslování pohybu. Nový design uživatelského rozhraní je zaměřen na vizualizaci a ještě realističtější interakci se zařízením.

MIUI 12.5: podrobný přehled všech očekávaných novinek
MIUI 12.5: podrobný přehled všech očekávaných novinek

Dalších změn se dočkáme v oblasti systémových zvuků. MIUI 12.5 přinese nabídku stovek zvuků, představujících zvířata z celého světa. Očekávat můžeme „nový vzrušující způsob“ vytváření vlastního zvukového systému oznámení.

Spolu s tím, jak se v nabídce Xiaomi objevují telefony se dvěma reproduktory, se připravuje novinka v podobě stereofonních systémových zvuků. Příznivcům dynamických živých tapet pak jistě udělá radost animovaná hora Mount Siguniang.

Ochrana soukromí

Poměrně hodně novinek se bude týkat ochrany soukromí. Tou první je upozornění na aplikace, které se snaží přistupovat k systémové schránce. Díky ní můžete odhalit programy, které z nějakého důvodu pracují s kopírovanými texty a dalšími daty.

Další novinkou v tomto směru bude možnost povolit kterékoli aplikaci přístup pouze k přibližné poloze. Čínský výrobce chce tímto způsobem zabránit situacím, kdy nejrůznější programy z často zbytečných důvodů lokalizují polohu telefonu, respektive uživatele.

Uživatelé také dostanou možnost samostatně spravovat citlivá oprávnění. S ohledem na fakt, že jedním z největších nebezpečí jsou škodlivé weby, bude nově sledováno chování webových stránek, přičemž v případě ohrožení bude možné blokovat nežádoucí a škodlivé akce. Na rozhodnutí uživatele také bude záležet kdo a kdy bude moci sledovat vaše chování online.

Z dalších novinek v oblasti soukromí a bezpečnosti jmenujme například nový skener rizik ochrany osobních údajů. Uživatel také bude moci určit, které aplikace budou mít přístup a možnost mazat položky z obrázkové galerie.

Xiaomi Mi Band 5

Připravuje se také komplexní přehled všech citlivých oprávnění. a při požadavku na použití vysoce rizikových oprávnění bude uživatel upozorněn a bude moci blokovat příslušné akce. V aplikaci Optimalizace pak přibude zcela nová stránka, věnovaná ochraně soukromí.

Domovská obrazovka

Novinky se připravují i v rámci domovské obrazovky – zde jde spíše o drobné vyšperkování a nečekají se žádné radikální změny. Těšit se můžete například na animaci vlnek při stahování nových aplikací či animaci prasknutí při odinstalaci programů.

MIUI 12.5: podrobný přehled všech očekávaných novinek
MIUI 12.5: podrobný přehled všech očekávaných novinek

Další novinka se týká seznamu posledních spuštěných aplikací. Zde Xiaomi nabídne místo obvyklého stylu se dvěma sloupci a vertikálním posunem také tradičnější horizontální seznam. Chystá se také nová ikona složek aplikací.

Plovoucí okna v MIUI 12.5

Plovoucí okna byla jednou z nejočekávanějších novinek MIUI 12. V příští verzi je Xiaomi chce dále zdokonalit. Režim plovoucího okna by měl být k dispozici ve všech komunikačních aplikacích. Plovoucí okno půjde snadněji přepnout do celoobrazovkového režimu.

MIUI+

Nejrevolučnější novinky se ukrývají pod označením MIUI+. V kostce se jedná o propojení mobilního telefonu a počítače či notebooku, díky kterému například bude možné na PC pracovat s oznámeními a otevřenými aplikacemi ve smartphonu.

Fungovat bude například sdílení schránky, takže to, co zkopírujete na počítači, budete moci vložit na telefonu a naopak. Fotografie a snímky obrazovky z mobilního zařízení bude možné okamžitě použít v počítači.

Stejně snadno bude možné odeslat otevřenou webovou stránku z PC do mobilu či opačným směrem. Pomocí panelu MIUI+ pak půjde snadno a rychle přenášet soubory z a do telefonu. Součástí panelu budou Poznámky a Správce souborů.

Xiaomi Cloud

Po dlouhé době přicházejí změny v cloudovém řešení Xiaomi. Jednou z velkých novinek bude možnost ukládat do cloudu nejrůznější hesla. Nová bude také možnost převodu obrázků do dokumentů ve formátu PDF.

Inspiraci u konkurence nelze přehlédnout v další novince: budete moci vzájemně sdílet informace o své aktuální poloze se členy rodiny a/nebo přáteli. Volitelně lze také aktivovat funkci, kdy telefon automaticky zaznamená svou polohu před vypnutím nebo vybitím.

Poznámky

Poměrně velké a zásadní změny se odehrají v integrované aplikaci Poznámky. Jednou z nejzásadnějších novinek bude podpora vytváření myšlenkových map. Přímo ve svém telefonu tak budete moci rozebírat složité problémy a úkoly na jednotlivé kroky.

V nabídce přibudou také nové nástroje pro čmáranice a skicování. Pokud na čáře podržíte prst, budete moci automaticky upravovat již nakreslené tahy. Díky rozložení Dynamix se typografie v prostředí Poznámek dostává na novou úroveň.

MIUI 12.5: podrobný přehled všech očekávaných novinek
MIUI 12.5: podrobný přehled všech očekávaných novinek

Poznámky se také dočkají těsnější systémové integrace. Pomocí speciálního gesta bude možné vytvořit novou poznámku, úkol nebo výstřižek z jakékoli aplikace. Díky výstřižkům snadno uložíte texty, adresy URL a obrázky do poznámek několika jednoduchými klepnutími.

Xiaomi Health

Aplikace Xiaomi Health bohužel není z nějakého důvodu v našich končinách dostupná, přesto se podíváme na novinky, jež v rámci MIUI 12.5 přinese. Tou největší změnou má být podpora měření tepové frekvence pomocí fotoaparátu telefonu.

Aplikace bude schopná měřit sportovní aktivity – konkrétně je zmíněn běh, chůze a jízda na kole. Výrazného vylepšení se má dočkat funkce automatického rozpoznání cvičení. K dispozici mají také být online sportovní lekce. Předpokládáme ale, že tyto novinky se budou týkat pouze čínské verze MIUI.

Další novinky v MIUI 12.5

Další novinky nevydají na samostatnou kapitolu, proto si je probereme v rámci jedné sekce. V oblasti odesílání obrazu na televizor či monitor (casting) můžete počítat s automatickou úpravu poměru stran. Zvuk aplikace v plovoucím okně také bude oddělen od ostatního zvuku.

V rámci grafických témat bude k dispozici možnost nastavení tloušťky písma. Výchozí webový prohlížeč bude mnohem rychleji načítat webové stránky a přinese kompletně přepracovaný režim anonymního surfování.

Co říkáte na novinky v MIUI 12.5?

Zdroj: xda-developers.com.

Představujeme novinky v MIUI 12.5 na obrázcích a videích (3. díl)
Představujeme novinky v MIUI 12.5 na obrázcích a videích

Stále další a další telefony Xiaomi, Redmi a Poco dostávají aktualizaci na nejnovější verzi grafické nadstavby. Chcete si prohlédnout a Číst dál...

Které telefony dostaly ve 24. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 24. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Po tropickém víkendu tu máme pondělí, a to na našem blogu XM.cz znamená, že se podíváme na to, které telefony Číst dál...

Které telefony dostaly ve 28. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 28. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Máme za sebou další týden a je tu pondělí, což je den, kdy se díváme na to, které telefony dostaly Číst dál...

Poco F3
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x