MIUI 14 – tipy a triky: Aktivní displej a možnosti jeho nastavení

Ve třetím pokračování tipů a triků pro nejnovější verzi grafické nadstavby MIUI se podíváme na jednu z nejoblíbenějších funkcí, kterou je Aktivní displej (Always on Display; AoD). Nutno podotknout, že pro řadu uživatelů je tato funkce bohužel spojena s určitým zklamáním, spočívajícím v hardwarových omezeních.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 14. Tu časem obdržíte jako aktualizaci nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Co je Aktivní displej?

Aktivní displej je režim, ve kterém telefon zobrazuje na zhasnuté obrazovce základní informace, jako je například datum, čas a upozornění na notifikace vybraných aplikací. Obrazovka je přitom zhasnutá – svítí pouze několik bodů nezbytných pro zobrazení údajů, díky čemuž nedochází k příliš velkému zatížení baterie telefonu.

Režim, ve kterém telefon zobrazuje na zhasnuté obrazovce základní informace
Režim, ve kterém telefon zobrazuje na zhasnuté obrazovce základní informace

Z hlediska technologie obrazovky je funkce AoD dostupná pouze na zařízeních s AMOLED panelem. V případě telefonů s LCD obrazovkou není k dispozici z toho důvodu, že na tomto typu displeje nelze rozsvěcet pouze vybrané body – osvětlení totiž zajišťují LED trubičky za obrazovkou, které by musely permanentně svítit, a to by mělo velmi neblahý vliv na výdrž baterie.

Do jisté míry se dá říci, že funkce aktivního displeje nahradila notifikační/oznamovací LED, od kterých většina výrobců v posledních několika letech ustoupila. Má své výhody – například na rozdíl od LED dokáže zobrazovat datum a čas -, ale i nevýhody – třeba to, že neupoutá pozornost uživatele tak dobře, jako blikání LED.

Jak zapnout Aktivní displej?

Tuto funkci najdete v systémovém nastavení. Pokud ji tam nenajdete, je to s nejvyšší pravděpodobností proto, že je váš telefon vybaven LCD obrazovkou, která tuto funkci bohužel nepodporuje. Jak jsme uvedli v předchozí kapitole, funkce aktivního displeje je k dispozici výhradně na telefonech s AMOLEDem.

 1. Otevřete systémové Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Aktivní displej a Zamykací obrazovka.
 3. Pokračujte do sekce Aktivní displej.
 4. Aktivujte přepínač Aktivní displej.

Možnosti nastavení Aktivního displeje

Další možnosti najdete níže v Nastavení-Aktivní displej a zamykací obrazovka-Aktivní displej. V sekci Zobrazované položky můžete určit, za jakých okolností a kdy má být tento režim aktivní. Nabízené možnosti se liší podle toho, jaký AMOLED panel výrobce v daném telefonu použil.

U levnějších modelů je k dispozici pouze položka 5 sekund po klepnutí, respektive 10 sekund po klepnutí. AoD tedy nesvítí permanentně, ale pouze několik sekund poté, co klepnete na obrazovku. Důvodem je příliš vysoká spotřeba displeje, která by při dlouhodobém svícení výrazně ovlivnila výdrž na jedno nabití.

U dražších modelů jsou pak k dispozici další dvě položky: Vždy (v takovém případě svítí údaje na obrazovce permanentně), nebo Časování (zde si můžete určit časové rozmezí, ve kterém bude funkce aktivního displeje zapnutá). Přepínačem níže je pak možné Aktivní displej Vypnout, pokud je Spořič baterie zapnutý.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Vypnout, pokud je Spořič baterie zapnutý
Vypnout, pokud je Spořič baterie zapnutý

Ještě o něco níže, v sekci Moje témata, můžete vybírat z několika vzhledů aktivního displeje. Většinu lze dále nastavit – například lze definovat barvu textu, typ ciferníků v případě ručičkových hodinek, volit zobrazované informace (stav baterie, oznámení, …), případně zadat svůj vlastní text.

Jak zapnout animace při novém oznámení?

Jak jsme zmínili v první kapitole tohoto článku: aktivní displej sám o sobě neumí, na rozdíl od notifikační/oznamovací LED, upozorňovat na nové události. Pouze zobrazuje ikony aplikací, které indikují oznámení, ale nijak neupozorňuje na to, že přibylo nové.

Výrobce to vyřešil dynamickou animací, která upoutá vaši pozornost v případě, kdy máte telefon ve svém zorném poli. Nutno podotknout, že možnosti nastavení nejsou příliš bohaté – k dispozici jsou pouze tři grafické styly.

Jak zapnout animace při novém oznámení?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Aktivní displej a Zamykací obrazovka.
 3. Pokračujte do Efekt oznámení.
 4. Zvolte jeden ze tří nabízených stylů (Pulzní (modré), Pulzní (červené), Hvězdné nebe), nebo nastavte, že si přejete při přijetí nového oznámení Rozsvítit displej.

Další díly seriálu MIUI 14 – tipy a triky

 1. Jak zabránit ukončování aplikací?
 2. Servisní menu (CIT) a diagnostika telefonu
 3. Aktivní displej a možnosti jeho nastavení
 4. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 5. Jak na úpravy fotek v telefonu? – 1. díl
 6. Jak na úpravy fotek v telefonu? – 2. díl
 7. Mobil hlásí This device is locked. Co s tím?
 8. Co dělat, když telefon nejde zapnout?
 9. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 10. Jak řešit problémy s bezkontaktním placením?
 11. Jak zálohovat a obnovit SMS zprávy?
 12. Jak bezdrátově přenést fotky z mobilu do PC?
 13. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 1. díl
 14. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 2. díl
 15. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 3. díl
 16. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 4. díl

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 14 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 21. února.

Využíváte funkci AoD?

MIUI 11 – tipy a triky: možnosti aplikace Kontakty od Googlu
MIUI 11 – tipy a triky

Máme u úterý, což na našem blogu znamená, že se budeme věnovat tipům a trikům pro telefony Xiaomi s nadstavbou Číst dál...

Unboxing POCO X4 Pro 5G: Déjà vu nebo chyba v Matrixu?
POCO X4 Pro 5G - náhled

Dlouho jsem nezažil tolik vzkazů a zpráv, týkajících se jednoho zařízení. Psali jste nám pod video na YouTube, mě osobně Číst dál...

MIUI 11 – tipy a triky: sledování spotřeby baterie a další triky
MIUI 11 – tipy a triky

Máme tu úterý, a to na našem blogu znamená, že vám přinášíme várku tipů a triků pro MIUI 11. Tentokrát Číst dál...

Apple AirPonds Pro 2
Xiaomi 13

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Rosmat
Rosmat
3 měsíců před

Po aktualizaci MIUI14 nefunguje přenos na tv.co mám dělat .xaiomi12t

Alldo
Alldo
Odpovědět  Rosmat
3 měsíců před

Popiš problém podrobně. Z tohoto tvého konstatování nelze nic poznat.

Sam
Sam
3 měsíců před

V nové verzi miui 14 jsem viděl, že se dá zobrazit počet kroků na zamykací obrazovce, aktualizoval jsem na miui 14 ale tuto možnost nemám nevíte čím by to mohlo být ?

Sam
Sam
3 měsíců před

Dobrý den, děkuji za informace a je možné že by se to mohlo postupně objevit i na globální verzi? Děkuji moc za odpovědi 😀

Michal
Michal
1 den před

Zdravím, existuje nějaká zkratka v MIUI 14 na rozsvícení diody blesku? Ve starší verzi jsem používal dvojstisk zapínacího tlačítka. V této verzi tento fígl nefunguje. Děkuji za odpověď

Michal
Michal
Odpovědět  Karel Kilián
17 hodin před

Už jsem to našel, musí se zapnout volba v nastavení => další nastavení => gesta pro zkratky => zapnout svítilnu 😉

12
0
Napište nám svůj komentář!x