MIUI 14 – tipy a triky: Jak na nahrávání telefonních hovorů?

Pro některé uživatele je jednou z důležitých schopností chytrého telefonu možnost nahrávání telefonních hovorů. U zařízení Xiaomi, Redmi a Poco prošla tato funkce v posledních letech bouřlivým vývojem, na jehož konci dospěla do vcelku použitelné, ale zdaleka ne ideální fáze.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 14. Tu časem obdržíte jako aktualizaci nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Jak fungovalo nahrávání telefonních hovorů dřív?

Na telefonech představených přibližně do konce roku 2019 byly v evropské a globální verzi MIUI aplikace Telefon, Kontakty a Zprávy od Xiaomi. V rámci aplikace Telefon bylo možné nahrávat hovory, a to i automaticky se všemi, nebo jen vybranými telefonními čísly.

Bylo to pohodlné – uživatel se nemusel o nic starat, a pokud se chtěl vrátit k nějaké části hovoru, stačilo si pustit pořízenou nahrávku. V tomto kontextu je také vhodné zmínit, že druhá strana hovoru nebyla o nahrávání žádným způsobem informována.

V roce 2020 přišla zásadní změna – Xiaomi vyměnilo v evropské a globální verzi MIUI své aplikace Telefon, Kontakty a Zprávy za stejnojmenné programy od Googlu. To, bohužel, přineslo celou řadu negativních změn – mimo jiné i nemožnost pořizování nahrávek telefonních hovorů.

Aplikace třetích stran bohužel nefungovaly – většina byla schopná nahrávat pouze tehdy, když byl telefon přepnut do režimu hlasitého handsfree. Jednou z mála funkčních výjimek byl nástroj Call Recorder – Cube ACR, který dokonce nabízel automatické nahrávání. Dle našich zkušeností však funguje jen na telefonech s procesory Qualcomm.

Jak funguje nahrávání telefonních hovorů dnes?

Až ve druhé polovině roku 2021 přišla v tomto směru zásadní změna: v aplikaci Telefon od Googlu se některým uživatelům začalo objevovat tlačítko pro zahájení nahrávání. Postupně se tato možnost rozšířila a dnes je k dispozici všem uživatelům telefonů Xiaomi, Redmi a Poco se softwarovou výbavou od Googlu.

Nové řešení však, bohužel, přináší proti provedení od Xiaomi celou řadu nevýhod. V první řadě je to skutečnost, že hovory nelze nahrávat automaticky. Pokud chcete pořídit záznam, musíte v průběhu hovoru stisknout tlačítko na obrazovce.

Paradoxem je skutečnost, že oficiální nápověda Google výslovně zmiňuje možnost automatického nahrávání telefonních hovorů z neznámých čísel, respektive s vybranými kontakty. V nastavení aplikace Telefon však tyto možnosti (přinejmenším v české mutaci) nenajdete.

Xiaomi 13

V mnoha případech může být nepříjemná skutečnost, že je o zahájení nahrávání informována druhá strana hovoru. Konkrétně se po stisku tlačítka Nahrávat ozve ve sluchátku volajícímu i volanému hláška „Tento hovor je nahráván“.

Jak nahrát telefonní hovor?

Jak zaznělo výše, nahrávání lze zahájit výhradně během probíhajícího telefonního hovoru. Během ně se na obrazovce zvýrazní tlačítko Nahrávání – když na něj klepnete, ozve se oběma stranám hovoru hláška „Tento hovor je nahráván“ a spustí se záznam.

Během hovoru lze nahrávání ukončit klepnutím na tlačítko Zastavit záznam, respektive k ukončení dojde automaticky po zavěšení. Aplikace Telefon vám následně nabídne možnost poslechnout si pořízený záznam, případně ho pomocí dalších tlačítek můžete sdílet (např. odeslat e-mailem jako nahrávku ve formátu .wav) či smazat.

K záznamům se můžete později vracet tak, že v aplikaci Telefon otevřete sekci Poslední, vyhledáte kontakt, se kterým jste mluvili, a klepnete na tlačítko Historie. U hovorů, u kterých jste pořizovali záznam, bude zobrazen text Poslechnout si nahrávku. Když na něj klepnete, budete si moci hovor přehrát, sdílet nahrávku či ji smazat.

To je z hlediska nahrávání telefonních hovorů aktuálně vše. Proti minulosti nelze telefonáty nahrávat automaticky a je nutné počítat s tím, že druhá strana bude informována o zahájení záznamu. Zdá se, že postupem času přijdeme i o možné alternativní aplikace pro zaznamenávání telefonátů – psali jsme o tom ve článku Nahrávání hovorů na Androidu končí! Google stáhne všechny aplikace z Obchodu Play.

Další díly seriálu MIUI 14 – tipy a triky

 1. Jak zabránit ukončování aplikací?
 2. Servisní menu (CIT) a diagnostika telefonu
 3. Aktivní displej a možnosti jeho nastavení
 4. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 5. Jak na úpravy fotek v telefonu? – 1. díl
 6. Jak na úpravy fotek v telefonu? – 2. díl
 7. Mobil hlásí This device is locked. Co s tím?
 8. Co dělat, když telefon nejde zapnout?
 9. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 10. Jak řešit problémy s bezkontaktním placením?
 11. Jak zálohovat a obnovit SMS zprávy?
 12. Jak bezdrátově přenést fotky z mobilu do PC?
 13. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 1. díl
 14. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 2. díl
 15. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 3. díl
 16. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 4. díl

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 14 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 7. března.

Využíváte na svém telefonu možnost nahrávání telefonních hovorů?

MIUI 11 – tipy a triky: jak pořídit snímek obrazovky?
MIUI 11 – tipy a triky

Ve 27. pokračování našeho pravidelného seriálu, ve kterém přinášíme tipy a triky pro MIUI 11, vám ukážeme, jak na telefonech Číst dál...

MIUI 11 – tipy a triky: připojení telefonu k počítači přes kabel
MIUI 11 – tipy a triky

Ačkoli jde z dnešního pohledu o poněkud archaickou metodu, je pro mnoho uživatelů připojení telefonu k počítači přes kabel stále Číst dál...

MIUI 9 – tipy a triky: jak ručně aktualizovat na MIUI 10?
MIUI 10 – tipy a triky: tísňové SOS - připravte se pro případ nouze

Máme tu úterý, a to znamená, že přicházíme se 41. pokračováním seriálu MIUI 9 – tipy a triky. Budeme se Číst dál...

Servis XM.cz
Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jaro_T
Jaro_T
3 měsíců před

Dobrý deň, bohužiaľ musím konštatovať, že v mojom Xiaomi 12X som v MIUI 13 nemal a ani teraz po aktualizácii na MIUI 14 nemám nahrávanie hovorov. Verzia MIUI je 14.0.1.0.TLDEUXM. Aplikáciu telefón od Googlu mam aktuálnu.

Pavol
Pavol
3 měsíců před

Poco X3 pro nefunguje nahrávanie hovorov.

Alldo
Alldo
3 měsíců před

Možnost nahrání hovoru oceňuji, hodí se pro mnoho situací. Škoda že nelze nahrávat automaticky. Upozornění před nahráváním část volajících považuje z neznámých důvodů za urážku.

Milan
Milan
3 měsíců před

Redmi Note 10 Pro, MIUI Global 14.0.1 (14.0.1.0, TKFEUXM), Android 13 TKQ1.221013.002, nahrávanie cez True Phone funguje, ako som ho popisoval pri predch. verzii, vrátane spôsobu a špecifík.

Čučkin
Čučkin
3 měsíců před

U některých telefonů Poco je nahrávání hovorů poněkud zvláštní. Tlacitko nahrávání před hovorem tam je, když se uskuteční hovor, tak vám zmizí a musíte přetáhnout obrazovku vlevo a tam se vam ikonka nahrávání objeví.

Darei
Darei
3 měsíců před

Nahravanie hovoriv napriklad na SK nefunguje (Orange operator) ale akonahle pridem do CH (Sunrise) tak moznost nahravania mam. Ked sa opat vratim na SK, tak volbu v telefone mam, ale dostanem hlasku, ze nahravanie v danom regione nie je podporovane.

Darei
Darei
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

SKAEUXM, kupovany z distribucie na SK, nie od operatora.

Darei
Darei
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

mozerm skusit

Patrik Píchal
Patrik Píchal
2 měsíců před

Já začal používat aplikaci True phone kvůli rozsvěcujícímu se displeji a neustálému vypínání mikrofonu uchem a tato apka má neskutečný rozsah nastavení včetně nahrávání hovorů.

18
0
Napište nám svůj komentář!x