MIUI 14 – tipy a triky: Jak na úpravy fotek v telefonu? – 1. díl

Součástí základní softwarové výbavy telefonů Xiaomi, Redmi a Poco je aplikace Galerie, která slouží nejen k prohlížení fotografií, ale také k jejich editaci. Nabízí poměrně široké možnosti úpravy fotek v telefonu, jež vydají na několik článků, proto se v dnešním pokračování tipů a triků pro MIUI 14 podíváme alespoň na část z nich.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 14. Tu časem obdržíte jako aktualizaci nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Úpravy fotek v telefonu

Hned v úvodu je vhodné podotknout, že k úpravám fotografií není nutné používat pouze aplikaci Galerie. V Obchodě Google Play můžete najít celou řadu alternativ – doporučit můžeme například velmi dobrý Snapseed od Googlu, který je k dispozici zdarma.

My se v těchto článcích věnujeme grafické nadstavbě MIUI 14, kterou najdete na téměř všech telefonech značek Xiaomi, Redmi a Poco. Její součástí je i aplikace Galerie, která poskytuje skutečně velmi širokou škálu funkcí. Pokud se ji naučíte používat, nabídne vám téměř vše, co můžete pro úpravy fotek v telefonu potřebovat.

Jak otevřít fotku k úpravám?

 1. Otevřete aplikaci Galerie.
 2. Klepněte na fotografii, kterou chcete editovat.
 3. Stiskněte tlačítko pro úpravy.
 4. Zvolená fotografie se otevře v editoru.

Jak odstranit vodoznak?

Do pořízených fotografií lze automaticky vkládat vodoznak, ve kterém je uveden typ telefonu a případně uživatelsky definovaný text či datum a čas pořízení. Tuto možnost najdete v nastavení aplikace Fotoaparát v sekci Vodoznak, kde ji můžete aktivovat, nebo deaktivovat přepínačem Vodoznak zařízení.

Co ale dělat v případě, kdy máte ve fotce vodoznak, kterého byste se z nějakého důvodu rádi zbavili? Autoři aplikace Galerie na takový požadavek mysleli, takže po otevření fotky s vodoznakem v editoru stačí v horní části klepnout na tlačítko Odstranit vodoznak a následně klepnout na Uložit.

Automatické vylepšení fotografie

Automatický režim fotoaparátu sice většinou nastaví parametry pořizovaného snímku optimálně, přesto ne vždy musí výsledek odpovídat vašim představám. V takovém případě se buď můžete pustit do ruční editace, nebo se můžete zkusit spolehnout na automatiku.

Když otevřete nějaký snímek v aplikaci Galerie, najdete zcela vlevo tlačítko Autom.. Po jeho stisknutí se chytré algoritmy pokusí snímek vyladit – tedy zejména upravit jeho jas, kontrast a vyvážení barev. Někdy to může pomoci, v určitých případech však může být využití automatických úprav kontraproduktivní. Pokud jste s výsledkem spokojeni, klepněte na tlačítko Uložit. V opačném případě použijte tlačítko Zpět.

Ořezávání a otáčení snímků

Většina hlavních fotoaparátů mobilních telefonů pořizuje ve výchozím nastavení fotografie s poměrem stran 4:3 (například Xiaomi 13 dělá snímky o rozměrech 4096 × 3072 obrazových bodů). Pro mnohé účely je však tento formát nepoužitelný, neřkuli přímo zastaralý.

Poco X5

Aplikace Galerie umožňuje snadné oříznutí snímku do libovolného formátu. Stačí otevřít fotku a klepnout na tlačítko Oříznout. Následně se ve spodní části zobrazí několik možných režimů ořezu:

 • Vlastní – pomocí přesunu rohů prstem můžete vyříznout libovolnou část obrázku v libovolném poměru stran.
 • Původní – v tomto módu můžete vyříznout libovolnou část obrázku s tím, že poměr stran zůstane stejný, jako u původního snímku.
 • Celá obrazovka – umožňuje vyříznutí libovolné části obrázku na výšku, nebo na šířku v poměru stran mobilního telefonu (tj. nejčastěji 20:9).
 • 1:1 – dovoluje vyříznutí libovolné části fotografie v poměru stran 1:1, tj. vznikne čtverec vhodný například pro publikaci na sociální síti Instagram.
 • 3:4 – umožňuje vyříznutí fotky na výšku v poměru stran 3:4.
 • 4:3 – umožňuje výřez snímku na šířku v poměru stran 4:3.

Kromě výše uvedených lze také provádět výřezy s poměrem stran 16:9, 9:16, 2:3, 3:2, 18:9, 9:18 a 2,39:1.

V této sekci lze také snímky zrcadlově překlápět (to se hodí například v případě selfies, u kterých v aplikaci Fotoaparát nemáte zapnuté zrcadlení), otáčet o libovolný úhel (což se hodí například pro vyrovnání horizontu) či o 90 stupňů.

 • K zrcadlovému otočení snímku slouží tlačítko vlevo.
 • K otočení snímku o určitý úhel lze použít „kolečko“ uprostřed.
 • K otočení snímku o 90 °/180 °/270 ° můžete použít tlačítko s rotující šipkou vpravo.

Aplikace grafických filtrů

Sociální síť Instagram si získala svou popularitu mimo jiné i povedenými grafickými filtry. Nemusíte však spoléhat jen na její nabídku – aplikace Galerie z MIUI 14 nabízí mnohem větší množství filtrů, kterými můžete změnit snímky doslova k nepoznání.

Několik desítek grafických efektů najdete po otevření fotografie do režimu úprav pod tlačítkem Filtry. Nabídka je opravdu velmi široká, proto je pro lepší přehlednost rozdělena do dvanácti kategorií: Leica (je dostupná jen na telefonech řady Xiaomi), Populární, Film, Klasika, Portrét, Jídlo, Film, Cestování, Noc, Realismus, Černobílý a Svěží.

Nutno upozornit, že ne všechny filtry jsou od začátku dostupné v zařízení. Ty, které jsou v pravém horním rohu označené černou šipkou na žlutém pozadí, bude nutné nejprve stáhnout a teprve poté s nimi bude možné pracovat. Počítejte s tím zejména při připojení přes mobilní data.

Po aplikaci filtru lze zpravidla pomocí táhla nastavit jeho intenzitu. Pamatujete na známé pravidlo, že méně je někdy více. Provedené změny je nakonec nutné uložit klepnutím na tlačítko „fajfky“ a následně klepnutím na tlačítko Uložit v pravém horním rohu.

Další díly seriálu MIUI 14 – tipy a triky

 1. Jak zabránit ukončování aplikací?
 2. Servisní menu (CIT) a diagnostika telefonu
 3. Aktivní displej a možnosti jeho nastavení
 4. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 5. Jak na úpravy fotek v telefonu? – 1. díl
 6. Jak na úpravy fotek v telefonu? – 2. díl
 7. Mobil hlásí This device is locked. Co s tím?
 8. Co dělat, když telefon nejde zapnout?
 9. SMS zprávy a možnosti jejich nastavení
 10. Jak řešit problémy s bezkontaktním placením?
 11. Jak zálohovat a obnovit SMS zprávy?
 12. Jak bezdrátově přenést fotky z mobilu do PC?
 13. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 1. díl
 14. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 2. díl
 15. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 3. díl
 16. Aplikace Fotoaparát a její možnosti – 4. díl

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 14 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 14. března.

MIUI 13 – tipy a triky: Jak nastavit a používat přenosný hotspot?
MIUI 13 – tipy a triky

Prakticky všechny chytré telefony nabízejí funkci hotspotu, kdy poskytují Wi-Fi ostatním zařízením, která se tak mohou připojit k internetu. Na Číst dál...

Užijte si EXTRA SLEVY! na všechny zánovní produkty v top kvalitě
Telefon Poco F5 Pro: parametry vlajkové lodě za poloviční cenu
Telefon Poco F5 Pro: parametry vlajkové lodě za poloviční cenu

Na úterý 9. května měla značka Poco připravenou předem avizovanou prezentaci dvou nových telefonů: Poco F5 Pro a Poco F5. Číst dál...

Co dělat, když z telefonu zmizela nabízená aktualizace MIUI?
Co dělat, když z telefonu zmizela nabízená aktualizace MIUI?

Poměrně často se v naší Poradně objevuje dotaz, kdy telefon uživateli nabídl instalaci nové verze systému. Když ji později chtěl Číst dál...

Jarní výprodej

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jana
Jana
2 měsíců před

Dobrý den, nevíte jak nastavit sériové snímání ve fotoaparátu? Nejedná se mi o dávkové snímání, ale sériové, když držím spoušť, tak fotí jednu fotku za druhou. Nemůžu na to přijít 😔Když nyní dlouze přidržím tlačítko spouště u fotografie, tak se začne natáčet krátké video. Mám Xiaomi 11T s Androidem 13 a Miui 14. Děkuji.

2
0
Napište nám svůj komentář!x