MIUI 14 – tipy a triky: Jak zabránit ukončování aplikací?

Po 36 dílech tipů a triků věnovaných grafické nadstavbě MIUI ve verzi 13 se přesouváme na aktuálně nejnovější MIUI 14. Dnes vám ukážeme, jak zabránit ukončování aplikací, což se může hodit například v případě problémů s chytrými hodinkami a náramky.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 14. Tu časem obdržíte jako aktualizaci nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Proč zabránit ukončování aplikací?

Jak jsme uvedli v prvním odstavci: nejčastěji problém s nežádoucím ukončováním aplikací zaznamenáte v případě, kdy používáte chytré hodinky nebo náramek. Pokud si aktivujete notifikace z chytrého telefonu a systém ukončí obslužnou aplikací, přestanou na hodinky či náramek chodit upozornění. Je tedy nutné, aby obslužná aplikace hodinek běžela neustále na pozadí.

Operační systém Android funguje tak, že nechává aplikace běžet na pozadí, aby se co možná nejrychleji načetly v okamžiku, kdy je vyvoláte. Je však nutné počítat s limity danými například velikostí operační paměti. Pokud systém usoudí, že by paměť nemusela stačit, automaticky ukončí všechny aplikace, které (na základě různých příznaků) považuje za neaktivní.

Jak zabránit ukončování aplikací?
Jak zabránit ukončování aplikací?

Bohužel při ukončování nebere ohled na to, co která aplikace dělá, takže se může stát, že ukončí i aplikaci k hodinkám či náramku a zařízení tak přestane fungovat dle představ svého uživatele. Na stejný problém můžete narazit i v případě používání nejrůznějších fitness aplikací či aplikací počítajících kroky – když je systém ukončí, přestanou měřit, respektive počítat.

Je dobré vědět, že mobilní operační systémy fungují trochu jinak než například desktopové Windows, kde je vhodné mít co možná nejvíce volné operační paměti. Na Androidu obsazená operační paměť nejen nevadí, ale naopak přispívá k plynulejší práci, neboť aplikace se nemusejí načítat z (relativně pomalého) interního úložiště, ale načítají se z (výrazně rychlejší) operační paměti.

Není ale možné udržovat v paměti všechny aplikace. To by mělo velmi neblahý vliv nejen na výkon telefonu, protože by mu v paměti běžely desítky procesů, ale i na jeho baterii, která by doslova mizela před očima. Uvedená nastavení doporučujeme provádět jen u těch programů, u nichž skutečně potřebujete zabránit ukončování aplikací.

Jak zabránit ukončování aplikací?

Pro lepší názornost si uvedená nastavení ukážeme na aplikaci Zepp, která slouží k synchronizaci dat mezi chytrými hodinkami a náramky Amazfit a mobilním telefonem. Jde o typický příklad, kdy je vhodné zabránit ukončování aplikací.

Prvním krokem bude uzamknutí aplikace v operační paměti. Tím operačnímu systému naznačíte, že daný program nemá ukončovat, a to ani v případě, kdy v seznamu posledních spuštěných aplikací iniciujete ukončení všech běžících programů pomocí křížku.

Jak zamknout aplikaci v operační paměti?

Xiaomi 11 Lite 5G NE
 1. Spusťte požadovanou aplikaci.
 2. Přejděte do seznamu posledních spuštěných aplikací (tlačítko s obrázkem čtverce v navigační liště).
 3. Podržte prst na náhledu dané aplikace, dokud se nezobrazí nabídka.
 4. V nabídce klepněte na ikonu zamčeného patentního zámku.
 5. V náhledu posledních spuštěných aplikací se u příslušného programu zobrazí ikona zámku, což znamená, že je zamknutá v operační paměti.

Na některých telefonech se tlačítko s obrázkem zamčeného patentního zámku z nikdy nevysvětleného důvodu nezobrazuje. Pak je nutné uzamknout aplikaci v operační paměti druhým způsobem, nicméně výsledek bude stejný.

Jak zamknout aplikaci v operační paměti? – druhý způsob

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Aplikace.
 3. Pokračujte do Nastavení systémových aplikací.
 4. Otevřete položku Optimalizace.
 5. Přejděte do Zvýšit rychlost.
 6. Pokračujte do Uzamknout aplikace.
 7. U požadované aplikace aktivujte přepínač (ve výsledku by měl být barevný a aplikace se přesune ze sekce Odemknuto do Uzamknuto).

Deaktivace spořiče baterie

Kromě ukončování z důvodu úspory operační paměti může systém libovolnou aplikaci ukončit také z důvodu úspory baterie. Občas se může stát, že takto bude ukončí i aplikaci, jež byla zamknutá postupem uvedeným v předchozí kapitole. Dalším krokem k tomu, jak zabránit ukončování aplikací, je vypnutí spořiče baterie.

Jak deaktivovat spořič baterie?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Aplikace.
 3. Pokračujte do Správa aplikací.
 4. Vyhledejte a otevřete požadovanou aplikaci.
 5. Otevřete položku Spořič baterie.
 6. Přepněte na možnost Žádné omezení.

Automatické spouštění aplikace

Pokud systém funguje správně, nemělo by po provedení předchozích kroků docházet k nežádoucímu ukončování aplikace. Jestliže ale telefon restartujete, nepoběží aplikace v paměti, dokud ji sami znovu nespustíte. Tuto nutnost lze naštěstí snadno obejít tím, že danému programu povolíte automatické spouštění po startu systému.

Jak povolit automatické spouštění aplikace?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Aplikace.
 3. Pokračujte do Správa aplikací.
 4. Vyhledejte a otevřete požadovanou aplikaci.
 5. Aktivujte přepínač u položky Auto. spuštění.
 6. Potvrďte svou volbu stiskem tlačítka OK.

Pomocí výše uvedených kroků můžete zabránit ukončování libovolných aplikací nejen v průběhu běžného používání, ale i po restartu, respektive po vypnutí a následném zapnutí telefonu. Zvolené programy tak permanentně poběží na pozadí a budou schopné například zpracovávat a odesílat notifikace do nositelné elektroniky či sledovat vaše sportovní aktivity a počítat kroky.

Další díly seriálu MIUI 14 – tipy a triky

 1. Jak zabránit ukončování aplikací?

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 14 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 31. ledna.

MIUI 10 – tipy a triky: možnosti nastavení domovské obrazovky
MIUI tipy a triky

Xiaomi s nadstavbou MIUI se od většiny telefonů s Androidem zásadně liší tím, že domovská obrazovka funguje současně i jako Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak se zbavit lišty s údajem o přenesených datech?
MIUI 12 – tipy a triky

V naší Poradně Xiaomi odpovídáme týdně na několik desítek dotazů, ze kterých občas čerpáme inspiraci pro náš seriál s tipy Číst dál...

Samsung Galaxy řada Z
MIUI 9 – tipy a triky: možnosti nastavení obrazovky
MIUI 10 – tipy a triky: tísňové SOS - připravte se pro případ nouze

Máme tu opět úterý a s ním již šesté pokračování našeho pravidelného cyklu MIUI 9 – tipy a triky. Tentokrát Číst dál...

Povánoční výprodej je tady!

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x