MIUI 14 – tipy a triky: servisní menu (CIT) a diagnostika telefonu

Tématem dnešních tipů a triků pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 14 bude servisní menu (CIT) a diagnostika telefonu. Ukážeme vám, jak se dostat do jinak skryté nabídky a jaké funkce a možnosti k otestování svého mobilu v ní najdete.

Níže uvedené postupy jsou primárně určeny pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco s grafickou nadstavbou MIUI 14. Tu časem obdržíte jako aktualizaci nejen na všech mobilech, které aktuálně nabízíme v našem českém i slovenském e-shopu, ale i na mnoha starších modelech.

Jak vyvolat servisní menu?

Z pro nás nepochopitelných důvodů je servisní menu poměrně rafinovaně ukryté a dostanete se do něj pouze jedním ze dvou níže uvedených způsobů. Nenajdete ho tedy v žádné sekci systémového nastavení, ani není dostupné jako samostatná aplikace.

Jak vyvolat servisní menu – první způsob?

 1. Otevřete systémové Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce O telefonu.
 3. Otevřete nabídku Další informace a specifikace.
 4. Klepněte čtyřikrát rychle za sebou na položku Verze jádra.
 5. Tímto způsobem aktivujete nabídku CIT.

Jak vyvolat servisní menu – druhý způsob?

 1. Otevřete aplikaci Telefon.
 2. Vyvolejte číselník k tomu určeným tlačítkem.
 3. Zadejte kód *#*#6484#*#* (hvězdička, křížek, hvězdička, křížek, šest, čtyři, osm, čtyři, křížek, hvězdička, křížek, hvězdička).
 4. Otevře se servisní menu CIT.

Servisní menu a jeho položky

Počet položek v servisním menu i jejich názvy se mohou lišit s ohledem na model telefonu, verzi MIUI a Androidu. Na Xiaomi 12 s MIUI 14 a Androidem 13 jsme jich napočítali hned 37. Většina z nich slouží k otestování jednotlivých hardwarových komponent.

 1. Check version info – zobrazuje informace o FSN, sériovém čísle telefonu, IMEI, sestavení MIUI a další údaje o verzích nejrůznějších komponent.
 2. SIM card – zobrazuje informace o tom, zda telefon detekuje SIM karty vložené ve slotech SIM 1 a SIM 2.
 3. Vibrator test – krátký test, který zavibrováním otestuje funkčnost vibračního motorku telefonu.
 4. Keyboard test – nejedná se o test klávesnice, jak by se mohlo zdát z názvu, ale zkoušku mechanických tlačítek telefonu, tj. tlačítek nastavení hlasitosti a pro vypnutí/zapnutí.
 5. Notification light (LED) – test notifikační LED. Nutno upozornit, že naprostá většina dnešních telefonů není vybavena notifikační LED, proto test zkouší blikání obrazovkou a LED fotoaparátu.
 6. Touch sensor – test dotykové vrstvy displeje. Nejprve vyznačte rámeček obrazce, pak svislou, horizontální a diagonální spojnice.
 7. Display – test obrazovky, respektive vadných pixelů. Obrazovka se postupně rozsvítí červeně, zeleně a modře, přičemž vaším úkolem bude hledat, zda se na ní neobjevují černé nebo bílé body.
 8. Receiver – test reproduktoru pro hovory („sluchátka“). Telefon hlasem přečte dvě čísla a vaším úkolem bude stisknout je na zobrazené klávesnici.
 9. bottom_speaker – test spodního reproduktoru. Telefon hlasem přečte dvě čísla a vaším úkolem bude stisknout je na zobrazené klávesnici.
 10. top_speaker – test horního reproduktoru. Telefon hlasem přečte dvě čísla a vaším úkolem bude stisknout je na zobrazené klávesnici.
 11. Main MIC – zkouška hlavního mikrofonu. Dle popisku je nejprve nutné nahrát zvuk a po připojení sluchátek si ho vyslechnout.
 12. Top MIC – test horního mikrofonu. Postup je identický jako v bodě 11.
 13. Headset test – test připojených analogových sluchátek.
 14. Wi-Fi AP Scan – otestuje schopnost skenovat okolní Wi-Fi sítě. V případě úspěchu přejde automaticky na test číslo 15.
 15. Wi-Fi Address – zkontroluje adresu bezdrátové sítě. V případě úspěchu přejde automaticky na test číslo 16.
 16. Bluetooth scan – otestuje schopnost skenovat okolní Bluetooth zařízení. V případě úspěchu přejde automaticky na test číslo 17.
 17. Get Bluetooth Address – zkontroluje adresu Bluetooth. V případě úspěchu přejde automaticky na test číslo 18.
 18. Accelerometer – test senzoru zrychlení. Zobrazuje hodnoty pro všechny čtyři osy, které by se při správné funkčnosti měly při pohybu telefonu měnit.
 19. Gyroscope – zkouška gyroskopu. Zobrazuje hodnoty pro osy X, Y a Z, které by se při pohybu zařízení měly průběžně měnit.
 20. Magnetic sensor – test geomagnetického senzoru, který zajišťuje funkci kompasu. Test by měl ukazovat směrem na sever a reagovat na otáčení telefonu.
 21. Proximity sensor – zkouška senzoru přiblížení, který je častou příčinou nezhasínání, nebo naopak nerozsvěcení obrazovky během telefonních hovorů Senzor je umístěn v horní oblasti displeje. Pokud není zakrytý, zobrazuje se zde hodnota 5.0, při zakrytí by se hodnota měla změnit na 0.0.
 22. Flicker sensor – test senzoru blikání zařízení dokáže detekovat blikání jakéhokoli zdroje umělého světla pracujícího s 50Hz nebo 60Hz střídavým proudem.
 23. Light sensor – zkouška senzoru okolního světla. Zobrazuje úroveň podsvícení a intenzitu osvětlení v luxech.
 24. Rear camera – test hlavního fotoaparátu telefonu. Klepnutím na tlačítko pořídíte snímek hlavním fotoaparátem, následně na náhledu můžete posoudit, zda je fotografie v pořádku.
 25. Front camera – test předního fotoaparátu telefonu. Klepnutím na tlačítko pořídíte snímek předním fotoaparátem, následně na náhledu můžete posoudit, zda je fotografie v pořádku.
 26. Macro camera – test makro fotoaparátu telefonu. Klepnutím na tlačítko pořídíte snímek makro fotoaparátem, následně na náhledu můžete posoudit, zda je fotografie v pořádku.
 27. Ultra camera – test širokoúhlého fotoaparátu telefonu. Klepnutím na tlačítko pořídíte snímek širokoúhlým fotoaparátem, následně na náhledu můžete posoudit, zda je fotografie v pořádku.
 28. Battery indicator – zkouška senzoru baterie. Zobrazí údaj o úrovni nabití a aktuální teplotě akumulátoru telefonu.
 29. Charger test – test nabíjení telefonu. Pro jeho provedení je nutné telefon připojit k nabíječce a následně ho odpojit.
 30. OTG – test OTG (více se můžete dočíst v našem článku Co je USB OTG a k čemu ho můžete použít?). K provedení vyžaduje připojení OTG zařízení k USB portu telefonu.
 31. Wireless charging test – test bezdrátového nabíjení. Pro jeho provedení je nutné položit telefon na bezdrátovou nabíječku a následně ho z ní sundat.
 32. Reverse wireless charge – test reverzního bezdrátového nabíjení. V jeho rámci je nutné k zadní straně telefonu přiložit nějaké zařízení s podporou bezdrátového nabíjení.
 33. NFC test – test NFC. Pro jeho provedení je nutné nejprve stisknout tlačítko a poté k zadní části telefonu přiložit například platební kartu.
 34. GPS – zkouška podpory pozičních satelitních systémů. Telefon zobrazí čas fixu, souřadnice aktuální zeměpisné polohy a počet satelitů, které „vidí“,
 35. Sar Sensor Data Collect – test snímače SAR.
 36. Fingerprint sensor check – kontrola funkčnosti čtečky otisků prstů.
 37. Fod fingerprint input test – smysl tohoto testu jsme bohužel nedohledali.

Další díly seriálu MIUI 14 – tipy a triky

 1. Jak zabránit ukončování aplikací?
 2. Servisní menu (CIT) a diagnostika telefonu
 3. Aktivní displej a možnosti jeho nastavení
 4. Jak na nahrávání telefonních hovorů?
 5. Jak na úpravy fotek v telefonu? – 1. díl
 6. Jak na úpravy fotek v telefonu? – 2. díl
 7. Mobil hlásí This device is locked. Co s tím?
 8. Co dělat, když telefon nejde zapnout?

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 14 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit za týden, tedy v úterý 7. února.

MIUI 14 – tipy a triky: Jak na nahrávání telefonních hovorů?
MIUI 14 – tipy a triky

Pro některé uživatele je jednou z důležitých schopností chytrého telefonu možnost nahrávání telefonních hovorů. U zařízení Xiaomi, Redmi a Poco Číst dál...

MIUI 10 – tipy a triky: sluchátka, jejich nastavení a vylepšení zvuku
MIUI tipy a triky

Ať už máte bezdrátová nebo klasická sluchátka, určitě se vám bude hodit vědět o možnostech nastavení, které poskytuje MIUI na Číst dál...

Xiaomi v neděli představí novinky. Co čekat a kde to sledovat?
Xiaomi v neděli představí novinky. Co čekat a kde to sledovat?

V pondělí 27. února začíná ve španělské Barceloně jeden z nejvýznamnějších světových veletrhů - Mobile World Congress. V uplynulých letech Číst dál...

Servis XM.cz
Samsung Galaxy S23

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Michal
1 měsíc před

Dobrý den,
jen pro snažší zapamatování, číselný kód lze uložit do hlavy i jako MIUI. M=6, I=4, U=8 a I=4

2
0
Napište nám svůj komentář!x