NetTest: ČTÚ vydal novou aplikaci pro měření rychlosti internetu

Nástroj NetTest spustil Český Telekomunikační Úřad již v loňském roce. Až dosud se však jednalo pouze o webovou aplikaci a pokud jste tedy chtěli změřit rychlost svých dat s nejvyšší možnou přesností a nastavením podle lokálních operátorů, museli jste k nástroji přistoupit pomocí prohlížeče. V dnešní době plné nativních aplikací poněkud nepohodlné řešení. To se nyní ale konečně mění.

NetTest má konečně aplikaci. Zatím jen pro Android

Nástroj NetTest se konečně dočkal mobilní aplikace. Zatím sice jen pro Android, ale někde se začít musí, no ne? Každopádně pokud se ptáte co aplikace umí, tak samozřejmě zvládne změřit rychlost stahování (download), rychlost nahrávání (upload) a také latenci (ping).

Asi tou největší výhodou využívání nástroje NetTest a jeho nové aplikace je ale tzv. “certifikované měření“.  To znamená, že změřené výsledky se zapíší do PDF dokumentu, který si následně můžete stáhnout a vydat se s ním do reklamačního boje s operátorem. Tohle PDF se totiž může stát vaším důkazem o špatné kvalitě poskytované služby.

NetTest - ČTÚ aplikace_20221206-111925_T-NetTest

Jak na Certifikované měření?

K provedení “certifikovaného měření” je ale potřeba dodržet několik poměrně striktních podmínek:

  • Měřit budete ve venkovním volném prostředí (mimo budovy, automobily atd.).
  • Telefon se nebude hýbat po celou dobu měření (60 minut).
  • Telefon bude umístěn ve výšce přibližně 1,5 m (pro tuto výšku jsou stanoveny hodnoty úrovní signálu).
  • Vypnete všechny aplikace, které využívají datové připojení (datové přenosy).
  • Připojeni budete pouze k mobilním datům (LTE, 5G) a vypnete Wi-Fi.
  • Zapnete a aplikaci povolíte přístup k GPS (funkce zjišťování polohy).

NetTest - ČTÚ aplikace_20221206-111641_Permission controller

Také je třeba dodat, že je nutné disponovat dostatečným množství dat. Certifikovaný test je totiž poměrně hladový a v závislosti na rychlosti připojení může spotřebovat bez problémů i 200 MB a více. Také se patří dodat, že certifikované měření je možné provést pouze na mobilních datech, nikoli na Wi-Fi.

Náš návod k “certifikovanému měření” je ale jen takové shrnutí toho nejdůležitějšího. Pokud potřebujete mít měření opravdu “certifikované”, doporučuji si nejprve pročíst kompletní a obsáhlý návod na stránkách nástroje.

[zdroje 1, 2]

Oficiální seznam telefonů Poco, které dostanou update na MIUI 14

V pondělí 6. února představila značka Poco dva nové telefony - Poco X5 Pro 5G a Poco X5 5G. Součástí Číst dál...

Samsung Galaxy řada Z
Spustili jsme prodej chytrých hodinek Xiaomi Amazfit Verge Lite
Spustili jsme prodej chytrých hodinek Xiaomi Amazfit Verge Lite

Koncem minulého týdne jsme v našem e-shopu spustili prodej chytrých hodinek Xiaomi Amazfit Verge Lite. V tuto chvíli jsou dostupné Číst dál...

Které telefony dostaly ve 39. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 39. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Ačkoli je toto pondělí státním svátkem, neochudíme vás o seznam telefonů, které minulý týden dostaly aktualizace Androidu a/nebo MIUI. Nutno Číst dál...

Samsung Galaxy Buds2

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Daniel Macho

Jsem geek z Chomutova, který k technologiím tíhnul od dětství. Aktuálně se nejvíce věnuji fotografii a videu ve svém studiu White Whale Media. Dělám ale nejen videa na zakázku, ale i na svůj YouTube kanál, na kterém představuji své zážitky z cest. Také natáčím unboxingy pro tento blog a související e-shop. Mimo jsem také gamer, takže občas si zahraju něco na PC nebo na konzoli. Občas tedy i něco zastreamuji na Twitchi. Hraní na mobilu mi ale moc neříká. Také vládnu lokální komunitě nerdů tady u nás v Chomutově. Patříme pod celonárodní komunitu GUG.cz a pořádáme soutěžně naučné eventy pro každého.

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x