Podrobná recenze: chytrý náramek Xiaomi Smart Band 8
Když Xiaomi v dubnu tohoto roku představilo osmou generaci svého fitness náramku Smart Band (dříve Mi Band), nečekali jsme, že se zahájení prodejů v Česku dočkáme více než pět měsíců poté. Ale kdo si počká, ten se dočká, takže jsme se dočkali i my. Naše podrobná recenze vám prozradí, co Xiaomi Smart Band 8 nabízí, jaké má klady a jestli jsme našli nějaké nedostatky.

Náramek Xiaomi Smart Band 8 se na českém trhu prodává od 26. září 2023. V našich e-shopech nabízíme černou, nebo bílou variantu, přičemž v českém obchodě přijde na 968 korun, zatímco ve slovenském e-shopu ho prodáváme za 37 eur.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Obsah recenze Xiaomi Smart Band 8
- Obsah recenze Xiaomi Smart Band 8
- Technické parametry náramku Smart Band 8
- Recenze Xiaomi Smart Band 8 začíná rozbalováním
- Sport se snoubí se stylem
- Řemínky nově
- Prohlídka náramku Xiaomi Smart Band 8
- Displej
- První zapnutí a spárování s telefonem
- Uživatelské rozhraní náramku
- Seznam aplikací v náramku
- Možnost instalace dalších aplikací
- Hry
- Oznámení z telefonu
- Telefonní hovory
- Placení náramkem Xiaomi Smart Band 8
- Always on Display
- Základní měření aktivit
- Měření zdravotních údajů
- Měření sportovních aktivit
- Aplikace Mi Fitness
- Propojení s dalšími aplikacemi
- Baterie a výdrž na jedno nabití
- Závěry recenze Xiaomi Smart Band 8
- Změny Smart Bandu 8 proti Smart Bandu 7
- Cena a dostupnost
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Technické parametry náramku Smart Band 8
Než se pustíme do rozbalování a testování, pojďme se nejdříve podívat na technické parametry. Tělo Smart Bandu 8 měří (bez řemínku a výstupků) 48 × 22,5 × 10,99 milimetrů a váží jen 27 gramů (včetně řemínku). Tradičně má tvar oválné pilulky bez jakýchkoli mechanických ovládacích prvků. Součástí balení je řemínek z termoplastického polyuretanu, jehož délku lze nastavit v rozmezí od 135 do 210 milimetrů.
K ovládání a zobrazování slouží AMOLED obrazovka velká 1,62″ s rozlišením 192 × 490 obrazových bodů. Jednou z výhod je možnost automatického, nebo ručního nastavení intenzity jasu, který může dosahovat až maximálních 600 nitů. Displej je krytý 2,5D sklíčkem, které výrobce označuje jako „zesílené“. Jeho značku však v materiálech neuvádí.
Uvnitř zařízení se nachází „přesný šestiosý snímač“. Z této formulace lze soudit, že jde o kombinaci gyroskopu a senzoru zrychlení. Pomocí těchto komponent a chytrých algoritmů detekuje náramek pohyb – tedy například počítá kroky absolvované v průběhu dne.
Na spodní straně náramku najdeme optický PPG (tj. fotopletyzmografický) snímač, který má na starosti měření tepové frekvence a úrovně okysličení krve (SpO2). Kromě něj jsou zde ještě dva kovové piny pro připojení magnetického konektoru nabíječky.
Energii zajišťuje integrovaná a uživatelsky nevyměnitelná lithium-polymerová baterie s kapacitou 190 mAh. Dle výrobce by měla vydržet až 16 dní „typického používání“. Nabití zcela vybitého náramku na 100 % trvá dle oficiálních specifikací přibližně jednu hodinu.
Náramek má deklarovanou odolnost proti vodě do 5 ATM. Aby fungoval, je nutné ho spárovat s mobilní aplikací Mi Fitness, která je k dispozici zdarma pro telefony s operačními systémy Android a iOS. Přenos dat mezi náramkem a mobilem poté probíhá prostřednictvím moderního protokolu Bluetooth 5.3.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Recenze Xiaomi Smart Band 8 začíná rozbalováním
Náramek je dodáván v bílé papírové krabičce s okem pro zavěšení na prodejní stojan. Na její přední straně je barevně vyobrazen, nechybí logo Mi a nápis Xiaomi Smart Band 8. Zadní strana obsahuje informace, jako je číslo produktu, název modelu či informace o obsahu balení v několika jazycích.

Krabička se otevírá z horní strany, následně je nutné z ní vytáhnout papírové lůžko. V něm najdete samotný náramek s již nainstalovaným řemínkem, který je zabalen v ochranném sáčku. V další sekci se nachází zhruba 50 centimetrů dlouhý nabíjecí kabel, který má na jednom konci konektor USB-A, kterým ho můžete připojit k napájecímu adaptéru či portu, a na druhém magnetický konektor se dvěma piny.

V poslední části se nalézá papírová dokumentace, tedy konkrétně stručná uživatelská příručka, ve které je pět stránek v češtině (připravte si ale lupu – písmo je doslova titěrné) a záruční list. A to je z hlediska balení vše – ostatně nic víc ke zprovoznění náramku ani nebudete potřebovat. Tedy kromě mobilního telefonu s nainstalovanou aplikací Mi Home.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Sport se snoubí se stylem
Zatímco u předchozích verzí svých nejlevnějších náramků Xiaomi nijak zvlášť neřešilo jejich vzhled, letošní novinka má v tomto směru velké ambice. Náramek se hodlá stát stylovým módním doplňkem, který se nebudete muset stydět vzít třeba do divadla nebo do „lepší“ společnosti.

Na výběr jsou dva rámečky s kovovou povrchovou úpravou (jedná se o galvanické pokovování) ve zlaté, nebo černé barvě. Chystá se také široký výběr oficiálních řemínků, pokrývajících spektrum od stylových kovových provedení, přes konzervativně působící kožené pásky, až po sportovní silikonové řemínky. Kromě toho je možné tělo náramku připevnit na řetízek a nosit ho na krku.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Řemínky nově
Dalším rozdílem proti Smart Bandu 7 je zbrusu nové provedení uchycení řemínků. To nepotěší uživatele, kteří mají doma sbírku řemínků ke starším verzím – ty, bohužel, nebudou v žádném případě s novým Smart Bandem 8 kompatibilní.

Hlavní motivací ke změně byla snaha o snadnou výměnu řemínků, aby uživatelé mohli rychle střídat designy a materiály dle aktuální příležitosti a potřeby. „Snadno odnímatelné řemínky nabízejí ještě více možností, jak vyjádřit svůj styl, a to díky řadě designů a materiálů řemínků – a dokonce i zcela novému designu náhrdelníku.“ vysvětluje výrobce na oficiálních stránkách.

Další výhodou změny uchycení řemínku má být možnost nosit tělo náramku například na řetízku na krku nebo ve speciálním klipu připevněném k botě. V takovém případě však, docela logicky, náramek nebude poskytovat údaje o tepové frekvenci a okysličení krve, neboť optický senzor není v přímém kontaktu s pokožkou.

Xiaomi chystá uvedení celé řady oficiálních řemínků, jejichž prostřednictvím budou zákazníci moci vyjádřit svůj styl. V nabídce má být například pásek z telecí kůže, černo-bílý dvojitě omotaný řemínek či řetízkový řemínek z kůže a kovu. Časem se určitě objeví i levnější neoficiální řemínky.

Řemínek lze od hodinek odpojit relativně snadno (naštěstí ne tak snadno, aby se to stávalo samovolně) – stačí stisknout západku a povytáhnout směrem od těla. Nový řemínek pak stačí „zacvaknout“ do příslušného místa.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Prohlídka náramku Xiaomi Smart Band 8
Samotné tělo náramku je vyrobeno z polykarbonátu s povrchovou úpravou imitující kov a má pro tuto řadu typický tvar pilulky o rozměrech 48 × 22,5 × 10,99 milimetrů (bez výstupků a řemínku). Bez řemínku váží 14 gramů, s řemínkem pak 27 gramů, takže vás nový Smart Band určitě nebude na zápěstí tížit.

Jak již zaznělo, od všech předchozích generací se Smart Band 8 liší především způsobem uchycení řemínku. Tělo se totiž z náramku nevylupuje, jak tomu bylo dosud, ale řemínek se odpojuje stiskem dvou „tlačítek“ na obou koncích těla. Při troše cviku se na tento způsob dá poměrně snadno zvyknout.

Na spodní straně se nachází optický snímač tepové frekvence, který kromě tepu umí měřit i úroveň okysličení krve, a dvoupinový nabíjecí konektor. Na náramku se nenacházejí žádná fyzická tlačítka – veškeré ovládání tak probíhá výhradně přes dotykový displej.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Displej
Plynule navazujeme na předchozí kapitolu. Na horní straně těla se nalézá oválná AMOLED obrazovka. Jak jste se mohli dočíst v technických specifikacích, je velká 1,62″ a má rozlišení 192 × 490 obrazových bodů, z čehož plyne velmi příjemná jemnost 326 ppi. Parametry displeje jsou tedy prakticky stejné jako u předchozí generace.

K největším novinkám v této oblasti patří obnovovací frekvence 60 hertzů, která má přinést především plynulejší vykreslování animací. Dalším výdobytkem proti loňské verzi je možnost automatického řízení úrovně jasu podle podmínek. Náramek je pro tyto účely vybaven senzorem okolního světla, který vyhodnocuje, na jakou úroveň má displej nastavit.

Automatické nastavení jasu jsme měli během testování aktivní a s jeho fungováním musíme vyslovit spokojenost. Obrazovka automaticky zvyšuje jas ve světlé místnosti nebo venku na přímém slunci a snižuje jej v tmavé místnosti, například v noci.
Maximální deklarovaný jas je až 600 nitů, tedy o celou pětinu vyšší než v případě loňského modelu Smart Band 7. Díky tomu je o něco čitelnější za jasného slunečního dne, nicméně i tak je nutné občas počítat s nutností zastínění.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
První zapnutí a spárování s telefonem
Pokud náramek dorazí se zhasnutým displejem, je nejprve nutné připojit ho alespoň na krátkou chvíli k nabíjení, aby se probudil. Na náramku se poté zobrazí logo Mi, za kterým následuje informace o stavu nabití baterie. V tom okamžiku je nutné ho od nabíječky odpojit.

Následně dostanete na výběr jazyk, kterým má náramek komunikovat. Dobrou zprávou je, že v nabídce nechybí čeština ani slovenština (důležitý fakt: náramky určené pro čínský trh nabízejí jen tradiční čínštinu, zjednodušenou čínštinu a angličtinu).

Po zvolení jazyka se na obrazovce náramku zobrazí QR kód, který byste měli naskenovat fotoaparátem mobilního telefonu. Tento krok je možné přeskočit v případě, kdy již máte aplikaci Mi Fitness v mobilu nainstalovanou. Pro některé zákazníky možná bude podstatná informace, že letošní verzi náramku nelze párovat s aplikací Zepp Life, ale pouze s Mi Fitness.

Poté stačí v aplikaci klepnout na tlačítko plus v pravém horním rohu a zvolit možnost Přidat zařízení. Aplikace se následně pokusí vyhledat náramek ve svém okolí. Pokud se automatická detekce nepodaří, můžete použít tlačítko Přidat model a zvolit Xiaomi Smart Band 8. Podrobný popis zprovoznění náramku najdete ve článku Jak spárovat náramek Xiaomi Smart Band 8 s mobilním telefonem?
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Uživatelské rozhraní náramku
Náramek v globální verzi podporuje češtinu a po aktualizaci údajně i slovenštinu, takže s potěšením konstatujeme, že všechny položky byly v naší mateřštině. Velice nás překvapilo, že u náramku Xiaomi Smart Band 8 nelze měnit jazyk v aplikaci Mi Fitness, a dokonce ani přímo na náramku. Předpokládáme, že se jedná o chybu, kterou by mohla opravit některá z příštích aktualizací.
Jak zaznělo výše, náramek není vybaven žádným tlačítkem, takže k jeho ovládání je možné používat pouze dotyková gesta. Probudit ho můžete poklepáním na obrazovku nebo zvednutím zápěstí (v případě, že si tuto funkci aktivujete v nastavení).
Tahem vzhůru z hlavní obrazovky se dostanete k seznamu nainstalovaných aplikací, jež má podobu vertikálně situovaných ikonek s textovými popisky. Opačným tahem se ukáže seznam přijatých notifikací. Tahy do stran z úvodní obrazovky vedou k widgetům, jejichž viditelnost a pořadí lze měnit v aplikaci. V aplikacích pak potažení zleva doprava zastává roli tlačítka Zpět.
Ciferníky
Svůj styl mohou zákazníci prezentovat nejen řemínkem, ale i prostřednictvím ciferníků. „Více než 200 nových módních ciferníků s exkluzivním always-on displejem vám poskytne neustálý zdroj inspirace pro vaše outfity.“ láká výrobce na oficiálních stránkách.
V náramku je připraveno sedm ciferníků, další lze nastavovat z aplikace Mi Fitness, konkrétně ze sekce Spravovat displeje náramku. Proti předchozí generaci, která nabízela 119 ciferníků, jich Xiaomi Smart Band 8 přináší téměř dvojnásobek – konkrétně 211 ciferníků ve 13 kategoriích.
- Sekce Přívěsek – 14 ciferníků.
- Sekce Nové a zábavné – 6 ciferníků
- Sekce Vlastní – 5 ciferníků
- Sekce Doporučeno redakcí – 51 ciferníků
- Sekce Mechanické – 13 ciferníků
- Sekce Formální – 3 ciferníky
- Sekce Aktivity – 12 ciferníků
- Sekce Multifunkční – 14 ciferníků
- Sekce Jednoduchost – 23 ciferníků
- Sekce Obrázkové – 34 ciferníků
- Sekce Stylové – 10 ciferníků
- Sekce Číslice – 14 ciferníků
- Sekce Zvířata – 12 ciferníků
Kompletní přehled všech ciferníků dostupných k 7. listopadu 2023 můžete vidět na obrázcích níže.
Widgety
Při horizontálním posouvání se zobrazují widgety, kterých může být maximálně sedm To, které widgety budete mít k dispozici a v jakém pořadí se budou zobrazovat, můžete nastavit v aplikaci v sekci Zařízení-Widgety. Všechny widgety fungují jako zkratky, což znamená, že když na ně klepnete, ocitnete se v příslušné aplikaci.
Každý widget může zobrazovat buď jednu funkci přes celou obrazovku, nebo dvě funkce, přičemž každé náleží jedna polovina obrazovky náramku. Při přidávání widgetu je nejprve nutné zvolit rozložení a následně vybrat funkci nebo funkce.
Funkce widgetů na celou obrazovku:
- Zkratky
- Statistiky
- Srdeční tep
- Dýchání
- Mira stresu
- SpO2
- Spánek
- Cyklus
- Počasí
- Hudba
- Události
- Upozornění
- Vitalita
Funkce widgetů na polovinu obrazovky:
- Statistiky
- Kroky
- Kalorie
- Stání
- V pohybu
- Srdeční tep
- Dýchání
- Míra stresu
- SpO2
- Spánek
- Cvičení
- Počasí
- Hudba
- Stopky
- Časovač
- Svítilna
- Budík
- Události
- Vitalita
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Seznam aplikací v náramku
V náramku je připraveno 26 aplikací, ke kterým se dostanete potažením z úvodní obrazovky směrem vzhůru. Prvních třináct je dostupných v hlavní nabídce, druhá polovina se nachází v sekci Více. Pořadí i to, ve které sekci jednotlivé aplikace budou, lze nastavit v aplikaci Mi Fitness v sekci Zařízení-Seřadit aplikace. Programy, které nemíníte používat, je možné přesunout do sekce Skryté položky.
Statistiky
V sekci Statistiky najdete údaje o základních metrikách, jako je počet spálených kalorií, kroků a stání v průběhu dne. V horní části je připraven přehledný půlkruhový graf, zobrazující stav vůči nastaveným denním cílům. Níže jsou pak sloupcové grafy, zobrazující naměřené hodnoty v půlhodinových intervalech.
Cvičení
Do sekce Cvičení budete muset přejít v okamžiku, kdy budete chtít měřit nějakou sportovní či pohybovou aktivitu. V hlavní nabídce je osm nejčastěji provozovaných typů sporů, další se pak schovávají v sekci Více, kde jsou roztříděné do několika kategorií. Seznam podporovaných sportů najdete níže v kapitole Podporované sportovní aktivity.
Cvičení zahájíte volbou sportovní aktivity, které se míníte věnovat. Na další obrazovce pak můžete klepnutím na tlačítko s ozubeným kolečkem nastavit další parametry, jako je cíl, upozornění na dosažení kýžené zóny tepové frekvence či příliš vysoký srdeční tep, automatické pozastavení měření a další. Možnosti se liší podle zvoleného typu cvičení.
V případě sportovních aktivit, u kterých je možné měřit trasu, se v horní části displeje zobrazí blikající zelená šipka, signalizující hledání signálu GPS. Nutno podotknout, že náramek nepodporuje poziční satelitní systémy, takže pro tyto účely je nutné používat mobilní telefon.
Po stisku tlačítka Go následuje odpočet a následně se můžete pustit do sportování. Náramek v tomto režimu zobrazuje dobu cvičení, vzdálenost, tepovou frekvenci, spálené kalorie a další údaje v závislosti na zvoleném sportu. Měření lze zastavit přesunem ne obrazovku vlevo, následně je nutné po dobu tří sekund podržet tlačítko Ukončit. Prakticky tak nehrozí, že byste si aktivitu ukončili omylem.
Aktivity
V této sekci si můžete prohlédnout údaje z měřených sportovních aktivit. Otázkou je, proč byste to měli dělat, když je lze vyčíst v mnohem přehlednější formě z aplikace Mi Fitness. Ale budiž – jednou tu ta možnost je, tak ji musíme zmínit.
Jednotlivé aktivity jsou seřazené od nejnovějších po starší. Po otevření se ukáže datum a čas, doba cvičení a případně i překonaná vzdálenost. Následují další podrobnosti, jako je počet spálených kalorií, průměrná tepová frekvence či počet kroků. Užitečný může být také sloupcový graf, zobrazující čas strávený v jednotlivých zónách tepové frekvence.
Běh
Sekce Běh je novinkou letošní verze náramku Smart Band 8. Jejím cílem je provést uživatele běžeckým tréninkem. Na úvodní obrazovce si můžete vybrat z několika typů tréninků: základní běh/chůze, pokročilý běh/chůze, základní jogging, spalování tuků (základní), spalování tuků (pokročilý), MIT, vytrvalostní běh (základní), vytrvalostní běh (pokročilý), intervalový běh (základní) a intervalový běh (pokročilý).
Po zvolení požadovaného typu běhu naváže náramek kvůli určování polohy spojení s telefonem. Po stisku tlačítka Go proběhne odpočet a náramek začne určovat, co máte dělat (např. rychlá chůze, sprint) a v jaké tepové frekvenci byste se měli pohybovat. Měří přitom řadu údajů, jako je tep, čas, překonaná vzdálenost, zóna tepové frekvence, tempo, spálené kalorie a rytmus.
Po ukončení aktivity vás náramek seznámí s naměřenými hodnotami, které si následně v o něco přehlednější podobě můžete prohlédnout i v aplikaci Mi Fitness. Poskytované údaje jsou poměrně podrobné – například si můžete prohlédnout údaje z jednotlivých fází tréninku.
Stav
Tato sekce zobrazuje tři údaje související se sportovními aktivitami. V první řadě je to Tréninková zátěž, vypočtená na základě EPOC. Dalším údajem je hodnota VO2max, tj. maximální objem kyslíku spotřebovaný tělem během intenzivní fyzické aktivity za jednu minutu. Poslední informací je pak čas, potřebný k zotavení po posledních sportovních aktivitách.
Srdeční tep
Náramek Xiaomi Smart Band 8 pochopitelně umí měřit srdeční tepovou frekvenci. V této sekci zobrazuje její aktuální hodnotu, a v případě, že si aktivujete kontinuální měření, také graf vývoje nejvyšších a nejnižších hodnot v průběhu aktuálního dne.
Níže je pak informace o času stráveném v jednotlivých zónách tepové frekvence a graf vývoje klidové srdeční frekvence za posledních sedm dní. Přímo na náramku lze aktivovat nepřetržité měření tepu v průběhu dne a upozornění na příliš nízký, nebo naopak vysoký tep.
Vitalita
Vitalita je další novinkou letošní verze náramku, která nahradila oblíbenou metriku PAI. V této sekci se můžete podívat na aktuální hodnotu a na to, kolik bodů jste získali v současný den, případně za jaké aktivity vám byly započteny. Pochopitelně jsme se nesmířili s konstatováním, že „je to něco jako PAI“, a podívali jsme se, co o skóre Vitality říká aplikace Mi Fitness.
Skóre vitality lze použít k posouzení pozitivního vlivu cvičení na vaše zdraví. Udržování 7denního skóre vitality na hodnotě 100 může mít z dlouhodobého hlediska významný pozitivní vliv na vaše zdraví. Skóre vitality je založeno na pokynech Světové zdravotnické organizace (WHO) pro fyzickou aktivitu a sedavé chování, které doporučují, že všichni zdraví dospělí by se měli věnovat 150 až 300 minutám středně intenzivního cvičení nebo 75 až 150 minutám vysoce intenzivního cvičení týdně; nebo ekvivalentní kombinaci cvičení střední a vyšší intenzity. Malé množství fyzického cvičení je lepší než žádné. Nahrazení sedavého chování cvičením s nízkou intenzitou má taktéž pozitivní vliv na váš zdravotní stav.
Skóre vitality je vypočítáno na základě věku, klidového srdečního tepu, maximální tepové frekvence a údajích o cvičení za posledních 7 dní. Skóre vitality lze získat pouze pokud máte během cvičení nasazeno své nositelné zařízení. Čím vyšší skóre vitality je, tím obtížnější bude získání nových bodů.
Skóre vitality je ukazatelem fyzické kondice za posledních 7 dní. Pro získání bodů není nutné intenzivně cvičit každý den – body lze získat jakýmkoli cvičením během sedmi dní. Pro udržení fyzického a duševního zdraví je doporučeno cvičit alespoň dvakrát až třikrát týdně.
Během jednoho dne je možné získat maximálně 80 bodů. Teoreticky tedy můžete během 7 dní získat až 560 bodů. S vyšším skóre se však také zvyšuje obtížnosti získávání nových bodů. Jakmile dosáhnete sedmidenního skóre vitality 60, dokončili jste minimální množství týdenního cvičení doporučené Světovou zdravotnickou organizací.
SpO2
Náramek Smart Band 8 umí měřit také hladinu SpO2. Měření saturace kyslíku v krvi je důležitým parametrem pro monitorování zdraví. Je užitečné například při diagnostice a poruchách dýchání, diagnostice a monitorování výškové nemoci, spánkové apnoe či komplikací spojených se srdcem. Sportovcům může měření SpO2 poskytnout informace o úrovni kyslíkového nasycení během tréninku a pomoci optimalizovat cvičební režimy.
Pokut nemáte aktivované průběžné měření úrovně okysličení krve v průběhu dne, můžete v této sekci aktivovat jednorázové měření. Náramek bude asi půl minuty sledovat průtok krve zápěstím a následně zobrazí výsledek, který by se v optimálních případech měl pohybovat mezi 95 a 100 %. V nastavení lze pak aktivovat celodenní měření.
Spánek
Jednou z velice silných stránek fitness náramků od Xiaomi je monitorování spánku. V této sekci se můžete podívat na délku spánku za poslední noc i podrobný graf, zobrazující průběh spánkových fází, jejich procentuální zastoupení a počet probuzení. V nastavení pak lze zapnout pokročilé měření spánku a skóre dýchání.
Míra stresu
Náramek také umí měřit hladinu stresu v průběhu dne. Vychází přitom z měření změn tepové frekvence, proto je nutné pro tyto účely povolit kontinuální měření tepu. To lze v případě zájmu aktivovat v nastavení přímo na náramku.
Počasí
Velmi užitečnou funkcí je Počasí. K jejímu správnému fungování je ale nejprve nutné v aplikaci Mi Fitness v sekci Zařízení-Počasí aktivovat předvolbu Aktualizace počasí a případně zvolit místo nebo více míst, která chcete sledovat.
Na náramku se pak zobrazuje aktuální, nejnižší a nejvyšší očekávaná teplota a piktogram, zobrazující aktuální situaci. K dispozici je také údaj o znečištění ovzduší, časy východu a západu slunce, hodnotě UV indexu a vlhkosti vzduchu. Ještě níže je pak stručná předpověď na následující čtyři dny.
Budík
V případě budíku máme dvě dobré zprávy. Tou první je skutečnost, že ho lze nastavit jak z náramku, tak i z mobilní aplikace. Každý budík je možné definovat jako jednorázový, nebo s opakováním ve zvolené dny v týdnu (liché a sudé týdny však Smart Band 8 rozlišovat neumí).
Tou druhou – a z našeho pohledu zajímavější – zprávou je podpora „inteligentního probuzení“, které lze nastavovat zvlášť pro jednotlivé budíky. Popisek v aplikaci to vysvětluje takto: „Rozpozná ideální čas probuzení během spánkového cyklu začínajícího 10 minut před nastaveným budíkem.“
Pointa spočívá v tom, že náramek monitoruje spánek, jak jsem si ostatně stručně řekli v jedné z předchozích kapitol. Kromě jeho délky sleduje také spánkové fáze. A právě zde je zakopaný pes. Pokud si aktivujete inteligentní probuzení, pokusí se vás náramek probudit v mělké spánkové fázi.
Takové probuzení bývá pro spáče podstatně příjemnější než vytrhnutí z hlubokého spánku. Ačkoli tedy můžete přijít až o deset minut spánku, ve skutečnosti se budete po probuzení cítit mnohem lépe než v případě, kdy by náramek začal vibrovat v přesně daný čas. Tuto funkci jsme zkoušeli v průběhu celého testu a můžeme konstatovat, že funguje opravdu velice dobře.
Nastavení
Většinu důležitých nastavení lze realizovat v mobilní aplikaci Mi Fitness, nicméně občas se může hodit možnost konfigurace některých parametrů přímo na náramku. Právě proto je tu sekce Nastavení, kterou si projdeme v podobě bodového seznamu:
- Běžecký režim – jedna z novinek letošní verze náramku, kdy si tělo Smart Bandu můžete pověsit na krk nebo pomocí speciálního klipu na botu. Náramek bude měřit všechny obvyklé parametry, kromě tepové frekvence a úrovně okysličení krve, a měl by údajně poskytovat podrobnější statistiky o běhu.
- Styly displeje náramku – možnost změnit ciferník náramku. Použít lze pouze ciferníky uložené v zařízení, případné další pak je možné stahovat přes aplikaci Mi Fitness. Ciferníky lze z náramku v této sekci také mazat.
- Displej – možnost nastavení jasu (ručně, nebo automaticky), prodlevy, po které obrazovka zhasne, aktivace/deaktivace funkce Zvednutím probudit, možnost zapnutí/vypnutí Aktivního displeje (AoD) a zhasnutí obrazovky zakrytím obrazovky.
Běžecký režim Běžecký režim Displej - Vibrace – nastavení síly vibrací. Na výběr jsou tři možnosti: Výchozí (z našeho pohledu zcela dostačující), Silné, případně je možné vibrace úplně Vypnout.
- Nastavení režimu nerušit – v této sekci lze zapnout a případně nakonfigurovat automatický režim Nerušit, případně režim Spánku. Kromě toho je také možné synchronizovat režim Nerušit s telefonem, což vnímáme jako poměrně praktické řešení.
- Oznámení aplikace – v této sekci lze nastavit chování oznámení přijatých z telefonu. Je možné požadovat automatické rozsvícení obrazovky při každém oznámení. Kladně hodnotíme možnost nezobrazovat oznámení v okamžiku, kdy není náramek nasazen na ruce. Hodit se může i možnost Upozornit pouze pokud je telefon uzamčen.
Vibrace Nastavení režimu nerušit Oznámení aplikace - Automatická detekce – jak jsme již uvedli, náramek umí měřit více než 150 typů sportovních aktivit, přičemž měření lze zahájit v sekci Cvičení. Kromě toho ale umí některé typy aktivit (chůze, běh, jízda na kole, skákání přes švihadlo, veslování a eliptický trenažér) rozpoznat automaticky a následně nabídne zahájení jejich měření.
- Předvolby – v této poněkud nejednoznačně pojmenované sekci jsou tři položky. První Způsob probuzení umožňuje volit mezi klepnutím na obrazovku a potažením vzhůru. Další možnost Stisknutí a přidržení umožňuje, nebo naopak znemožňuje změnu ciferníku uvedeným způsobem. Poslední položka Uzamknout displej pak požaduje po probuzení ještě potáhnout prstem po displeji.
- PIN – náramek je možné zabezpečit šestimístným PINem. Otázkou ovšem je, proč byste to měli chtít udělat. S ohledem na skutečnost, že náramkem není možné platit, to vnímáme jako zbytečnou funkci.
Automatická detekce Předvolby PIN - Baterie – informace o aktuálním stavu nabití integrované baterie s možností zapnout Spořič, který deaktivuje některé energeticky náročné funkce.
- Systém – možnost náramek restartovat, vypnout, nebo resetovat (tj. obnovit do továrního nastavení)
- O náramku – informace o zařízení, jako je název produktu, verze, MAC adresa, verze firmwaru, sériové číslo a další.
Baterie Systém O náramku
Události
Pokud chcete, můžete se náramkem nechat upomínat na události naplánované v kalendáři ve vašem telefonu (tedy typicky v Kalendáři Google). Funkci je nutné aktivovat v aplikaci Mi Fitness v sekci Zařízení zapnutím přepínače Synchronizovat události.
Nutno podotknout, že události se synchronizují události na sedm dní dopředu. Pokud v kalendáři provedete nějakou změnu, je v aplikaci nutné následně spustit synchronizaci, jinak v náramku zůstane vše při starém. Náramek upozorní vždy čtvrt hodiny před začátkem události, a tento čas bohužel nelze změnit.
Upozornění
Přímo v aplikaci Mi Fitness můžete vytvářet události, na které vás bude náramek upozorňovat. Každá událost má nějaký název a čas připomenutí. Volitelně lze také vytvářet události s připomenutím každý den, týdně, měsíčně, ročně, nebo ve zvolené dny v týdnu.
Dýchání
Klasické relaxační dechové cvičení je v náramcích Xiaomi už nějaký ten pátek stálicí. Stačí si zvolit požadovanou délku cvičení a následně se nechat provádět prostřednictvím animací a jemnými vibracemi sérií nádechů a výdechů, které by vás měly hodit do pohody.
Cyklus
Tuto sekci patrně ocení jen něžnější polovina lidstva – jedná se totiž o informace o menstruačním cyklu. Náramek v této sekci ukazuje (na základě údajů zadaných v aplikaci Mi Fitness v sekci Cyklus), ve které fázi cyklu (menstruace, ovulace, plodné období) se aktuálně nacházíte.
Stopky
Jednoduché stopky s přesností měření na jednu setinu sekundy. Dokážou měřit čas v jednotlivých kolech, lze je pozastavit a opětovně spustit. To je v podstatě vše, co lze od aplikace s tímto zaměřením očekávat.
Hudba
Přímo do náramku nelze uložit žádné soubory, takže z něj nejde ani přehrávat hudbu. Může ale fungovat jako dálkový ovladač hudebního přehrávače ve spárovaném telefonu. K dispozici je pozastavení a opětovné spuštění přehrávání, přeskakování mezi skladbami a nastavení hlasitosti.
Na telefonu Xiaomi 12 se nám z náramku podařilo ovládat výchozí aplikaci Hudba, YouTube, YouTube Music, a dokonce i Spotify. Teoreticky by takto mělo fungovat ovládání jakékoli multimediální aplikace, která poskytuje ovládací prvky v oznámeních.
Najít telefon
Hledání ztraceného telefonu je oblíbenou kratochvílí mnoha uživatelů. Pokud se nachází v dosahu chytrého náramku, můžete ho přes sekci Najít telefon prozvonit. Po stisku tlačítka Vyhledat začne mobil vyzvánět, a to i v případě, kdy je přepnutý do tichého režimu či režimu Nerušit. Vyzvánění lze vypnout rozsvícením obrazovky telefonu.
Světové hodiny
Pokud musíte z nějakého důvodu komunikovat či spolupracovat s lidmi z jiného kouta světa, může se vám hodin informace, kolik tam právě mají hodin. Přesně k tomuto účelu slouží sekce Světové hodiny. V ní si přímo na náramku nastavíte místa, která si přejete zobrazovat. Po vstupu do této sekce se pak ukáže aktuální čas na zvolených místech.
Ztišit telefon
Funkce Ztišit telefon se může hodit v situacích, kdy potřebujete ztlumit zvuky spárovaného mobilu, ale z nějakého důvodu to nechcete nebo nemůžete provést přímo na něm. Po stisku tlačítka se telefon přepne do Tichého režimu, opětovným stiskem lze Tichý režim vypnout.
Fotoaparát
Náramek může fungovat jako vzdálená spoušť fotoaparátu v telefonu. V praxi to funguje tak, že umístíte telefon na nějaké místo a následně se postavíte před něj. Na displeji náramku stisknete spoušť, čímž dojde k pořízení fotografie.
Aby to fungovalo, je nejprve nutné náramek spárovat v aplikaci Mi Fitness v sekci Zařízení-Fotoaparát. Zde musíte klepnout na tlačítko Spárovat, následně opět stisknout tlačítko Spárovat. Následně je možné začít pořizovat fotky, a to buď hned po stisku tlačítka na náramku, nebo s prodlevou 3, či 5 sekund (abyste na každé fotce neměli prst na náramku).
Časovač
Časovač není nic jiného než minutka, která se hodí například při přípravě jídel. Můžete si zvolit z několika předdefinovaných časů (1/3/5/10/15/30 minut, 1/2 hodiny), nebo si nastavit vlastní v rozmezí od 1 minuty do 23 hodin a 59 minut. Po uplynutí zvoleného času náramek zavibruje.
Svítilna
Náramek může posloužit také jako nouzová svítilna. S ohledem na velikost a jas obrazovky sice asi neosvítí cestu lesem, ale při hledání klíčů v kabelce může být užitečným pomocníkem. Po aktivaci se obrazovka rozsvítí na maximální jas a zobrazí bílou barvu, což je pro tyto účely ideální.
Soustředění
Sekce Soustředění není nic jiného než technika Pomodoro. Tipujeme, že ji v Xiaomi museli přejmenovat kvůli autorským právům. Technika Pomodoro je metoda pro zlepšení produktivity práce. Byla vytvořena Francescem Cirillem v roce 1990 a název pochází z italského označení „pomodoro“ pro rajče, což byl tvar minutky, kterou Cirillo používal během svých experimentů s pracovními cykly.
Metoda Pomodoro funguje tak, že se rozděluje práci na krátké intervaly, nazvané „pomodora“, trvající 25 minut. Po každém „pomodoru“ následuje odpočinek trvající 5 minut a poté začne další „pomodoro“. Po čtyřech „pomodorech“ následuje delší přestávka trvající 15 až 30 minut.
Cílem této metody je zlepšit koncentraci a snížit rozptylování. Více si o této technice můžete přečíst například na Wikipedii, nebo v knize Technika Pomodoro, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Možnost instalace dalších aplikací
Máme před sebou náramek nejnižší cenové kategorie, což obnáší i přítomnost několika kompromisů. Jedním z nich je i skutečnost, že do Smart Bandu 8 není možné instalovat žádné další aplikace. Můžete využívat jen ty, které jsou předinstalované výrobcem.
Pro většinu uživatelů to patrně nebude zásadní mínus – náramek je vybaven téměř všemi aplikacemi, které může průměrně náročný uživatel od takového zařízení očekávat. Pokud míříte v tomto směru výš, bude nutné poohlédnout se ve vyšší cenové kategorii.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Hry
Vůbec poprvé přináší Smart Band 8 hry. Tedy s ohledem na velikost obrazovky a jejich celkovou nenáročnost bychom je měli označit spíš jako hříčky, které dobře poslouží pro zabavení během nejrůznějších prostojů a čekání.

V polovině října bylo v nabídce šest her. Tedy abychom byli zcela přesní, ve skutečnosti se jedná o ciferníky, nikoli o skutečné hry. Do náramku je můžete nainstalovat tak, že v aplikaci Mi Fitness přejdete do sekce Zařízení, kde otevřete Styly displeje náramku. V sekci Online pak klepněte na Kategorie a zvolte Nové a zábavné.
Volit můžete z následujících her:
- Fighter: Vyzkoušejte si rychlost a sílu svého úderu! Nasaďte si náramek a udeřte co nejsilněji, čímž získáte informace o svém úderu – jeho rychlosti a síle.
- Smashed screen: Klepnutím na obrazovku se na ní objeví trhliny. Jakmile se obrazovka zhasne, bude jako nová.
- Cross the bridge: Stisknutím a podržením obrazovky vytvoříte most vedoucí na další podestu, ale buďte opatrní! Pokud je most příliš dlouhý nebo krátký, nebudete moci přejít. Čím více bodů získáte, tím rychleji se most prodlouží.
Hra a ciferník Fighter Hra a ciferník Smashed screen Hra a ciferník Cross the bridge - Nerd Wars: Odpovězte na otázky dříve, než vyprší čas, získejte body a dokažte, že jste chytrý člověk. S každými 10 body, které získáte, se čas, který máte na odpověď, zkrátí o 1 sekundu. Přemýšlejte rychle!
- Shooting game: Tažením a uvolňováním míče ho odrazte od zdi a vystřelte na branku. Za vstřelení gólu získáte bod, za jeho nevstřelení se vaše střelecké šance sníží o jednu. Střílejte tak dlouho, dokud vám nedojdou šance!
- 2048: V této matematické logické hře hráči posouvají obrazovku a přesouvají očíslované bloky. Dva bloky se stejným číslem se po srážce spojí a na hrací ploše se objeví nové bloky. Dokážete využít strategii a zručnost, abyste se dostali na číslo 2048?
Hra a ciferník Nerd Wars Hra a ciferník Shooting game Hra a ciferník 2048
Snímky obrazovky ve hrách
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Oznámení z telefonu
Jednou z oblíbených funkcí chytrých náramků a hodinek je možnost zobrazování upozornění z mobilního telefonu. K tomu, aby vše fungovalo, je nutné aplikaci Mi Fitness umožnit přístup k oznámením – jedině odsud totiž dokáže přebírat texty notifikací. Přímo k jednotlivým aplikacím se z bezpečnostních důvodů nedostane.
V aplikaci Mi Fitness, konkrétně v sekci Zařízení-Oznámení aplikace pak můžete provádět podrobnější nastavení. Konkrétně je zde možné oznámení zapínat a vypínat a zvolit, zda se mají do náramku posílat pouze pokud je telefon uzamknutý. Kromě toho lze také nechat při každém oznámení Rozsvítit displej náramku.
V další části si pak můžete vybrat, zda si přejete Synchronizovat všechna oznámení, nebo jestli chcete na náramek dostávat oznámení pouze ze zvolených aplikací (možnost Vlastní oznámení). Není tak problém přijímat na náramek oznámení pouze z těch aplikací, které jsou pro vás nějakým způsobem důležité.
Notifikace se zobrazují na obrazovce náramku, případně je možné se k nim dostat z hlavní obrazovky tak, že potáhnete směrem dolů, čímž se zobrazí seznam přijatých notifikací. Čeština v tomto případě není problém – náramek diakritiku prostě nezobrazuje. Obsah zobrazovaných oznámení je dán tím, co se zobrazuje na telefonu v notifikační liště.
Náramek zobrazoval notifikace korektně a prakticky bez prodlevy. Nečinila mu problém čeština ani základní emotikony. S ohledem na velikost obrazovky však není čtení úplně pohodlné a dalekozrací uživatelé se možná neobejdou bez brýlí. Nutno podotknout, že na přijatá oznámení nelze z náramku vůbec nijak reagovat.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Telefonní hovory
Xiaomi Smart Band 8 dokáže upozorňovat na příchozí hovory. Tuto možnost je opět nutné nastavit v aplikaci Mi Fitness, konkrétně v sekci Zařízení-Příchozí hovory. Aplikaci je nutné z tohoto důvodu povolit přístup k telefonu, seznamu hovorů a kontaktům. Volitelně lze nastavit, aby náramek neupozorňoval na hovory z neznámých (tj. těch, které nemáte uložené) telefonních čísel.
Během příchozího hovoru se na obrazovce ukazuje jméno volajícího a náramek vibruje. Na hovor lze reagovat odmítnutím, případně (pokud to povolíte v aplikaci) odmítnutím se současným odesláním textové zprávy (SMS). Lze volit z více textů, přičemž je možné definovat si vlastní. Bohužel, stejně jako u loňského modelu, není k dispozici funkce ztišení vyzvánění.
Na náramku nelze hovor přijmout, ani z něj telefonovat. Důvod je v tomto případě prostý: protože není vybaven mikrofonem ani reproduktorem, nemůže fungovat v roli hlasitého handsfree. Ostatně takovou funkci bychom v této kategorii produktů přinejmenším zatím nečekali.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Placení náramkem Xiaomi Smart Band 8
Pro příznivce bezkontaktního placení tu bohužel máme špatnou zprávu. Náramek Smart Band 8 ve verzi, ve které je dostupný na globálním trhu, totiž nepodporuje NFC, což v praxi znamená, že s ním není možné bezkontaktně platit.

Na domácím čínském trhu je Smart Band 8 dostupný ve dvou variantách: standardní bez NFC s produktovým číslem M2239B1 a s NFC s produktovým číslem M224081. V tuto chvíli bohužel není známo, zda se na globální a potažmo i evropský trh alespoň časem dostane také verze s NFC.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Always on Display
Pochopitelně nechybí loňská novinka v podobě funkce Always on Display (AoD), kdy náramek permanentně zobrazuje vybrané základní informace (zpravidla čas). To je možné díky AMOLED obrazovce, na které v tom okamžiku svítí jen určité body, zatímco černé body neodebírají žádnou energii.
Stejně, jako loni, není možné tento režim aktivovat z aplikace Mi Fitness, ale pouze z náramku, konkrétně ze sekce Nastavení-Displej-Aktivní displej. Na výběr jsou tři možnosti: aktivní displej je vypnutý, Inteligentní (tj. řídí se podle situace), nebo Vlastní (kdy si můžete nastavit časy od kdy do kdy má AoD fungovat).
Vliv AoD na baterii je poměrně zásadní. Zatímco s vypnutým AoD a neaktivními pokročilými funkcemi byl Smart Band 8 schopen vydržet na jedno nabití deklarovaných 16 dní, po zapnutí režimu Always on Display v časech 6:00 až 22:00 stoupla spotřeba baterie na 17,5 % za den. Výdrž na jedno nabití tak klesla na necelých šest dní.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Základní měření aktivit
Už od své první verze umí chytré náramky Xiaomi Mi Band/Smart Band počítat kroky absolvované v průběhu dne. Pro tyto účely jsou vybavené senzorem zrychlení (akcelerometrem) a gyroskopem. Měření probíhá na základě pohybu ruky a otřesů, jež následně analyzují algoritmy s cílem určit, zda se jednalo, nebo nejednalo o krok. Na základě chůze jsou pak počítány i hodiny, kdy jste stáli.

Přesnost počítání kroků hodnotíme jako dostatečnou. Když jsme si kroky počítali sami, lišil se údaj naměřený náramkem od skutečnosti maximálně v rámci nižších jednotek procent, což je víceméně očekávaná odchylka.

Z toho, jak chodíte, náramek odvozuje počet Stání. To je užitečné zejména v případě sedavých zaměstnání, která jsou v tomto směru riziková. Aby se započítalo jedno stání, je v rámci hodiny (tj. v čase o XY:00 do XY:59) udělat alespoň určitý počet kroků. Pokud ale vstanete a chodíte například od 16:58 do 17:02, budou vám započítány dvě hodiny stání.

Dalším zobrazovaným parametrem, který je ovšem viditelný jen v aplikaci, je vzdálenost, kterou jste ušli v daný den. Tu náramek počítá na základě počtu kroků a zadané výšky postavy. Bohužel nelze zadat vlastní délku kroku čili u osob s atypickým způsobem chůze nemusejí být údaje o vzdálenosti přesné.

Náramek také počítá spálené kalorie – bere přitom v úvahu nejen počet kroků, ale také tepovou frekvenci. To však může vést k nepřesnostem například u osob se zvýšeným nebo naopak nízkým tepem. Proti hodinkám Xiaomi Mi Watch počítal náramek výrazně více spálených kalorií (zhruba dvojnásobek).
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Měření zdravotních údajů
Optický senzor na spodní straně těla slouží k měření tepové frekvence a okysličení krve. Z těchto údajů jsou pak odvozovány další informace. Tep lze měřit buď „inteligentně“, tedy s ohledem na aktivitu, nebo v intervalu každých 1, 10, nebo 30 minut. Smart Band 8 vás také může upozornit na příliš vysoký, nebo naopak nízký tep.

Hladina kyslíku v krvi se ve výchozím stavu měří pouze na vyžádání. Lze ale aktivovat její celodenní sledování. V takovém případě je možné aktivovat si upozornění na příliš nízkou hodnotu, což může naznačovat možné zdravotní problémy.

Dalším parametrem je míra stresu. Tu náramek měří na základě změn variability tepové frekvence a vyjadřuje ji hodnotami od 0 do 100. Také v tomto případě je možné zapnout si celodenní sledování s možností upozornění na dlouhotrvající stres.

Nechybí ani sledování spánku, kterému se budeme podrobněji věnovat v samostatné kapitole. Náramek automaticky poznává nejen začátek a konec spánku, ale také jednotlivé spánkové fáze a případná probuzení. V aplikaci i na hodinkách pak lze aktivovat rozšířené měření a Skóre dýchání.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Měření sportovních aktivit
Xiaomi Smart Band 8 podporuje 151 typů sportovních aktivit. To je o 34 víc a proti loňské verzi, jež podporovala 117 typů sportů. Jednotlivé sporty jsou rozdělené do deseti kategorií, obsahujících od tří do čtyřiceti typů sportovních aktivit.

Podporované sportovní aktivity
Vodní sporty (16 typů sportů):
- Plachtění
- Paddleboarding
- Vodní pólo
- Ostatní vodní sporty
- Vodní lyžování
- Jízda na kajaku
- Rafting
- Veslování
- Motorový člun
- Ploutvové plavání
- Skoky do vody
- Synchronizované plavání
- Šnorchlování
- Kitesurfing
- Flowriding
- Dračí lodě
Venkovní aktivity (10 typů sportů):
- Pěší turistika
- Terénní běh
- Horolezectví
- Skateboarding
- Kolečkové brusle
- Parkour
- Čtyřkolky
- Paragliding
- BMX
- Sportovní chůze
Trénink (40 typů sportů):
- HIT
- Jóga
- Jízda v hale
- Eliptický trenažér
- Veslování
- Fitness schody
- Stepper
- Spinning
- Core trénink
- Flexibilita
- Pilates
- Gymnastika
- Strečink
- Silový trénink
- Kruhový trénink
- Běh do schodů
- Aerobik
- Fitness
- Wall ball
- Jednoruční činky
- Činky
- Vzpírání
- Mrtvý tah
- Angličáky
- Sedy lehy
- Funkční trénink
- Horní část těla
- Dolní část těla
- Břišní svalstvo
- Záda
- Air walker
- Hrazda
- Bradla
- Stepper
- Skupinová gymnastika
- Bojové kardio
- Posilovací lano
- Kombinace aerobiku
- Chůze uvnitř
- Posilovna
Tanec (14 typů sportů):
- Tančení v parku
- Břišní tance
- Balet
- Street dance
- Zumba
- Lidový tanec
- Jazzový tanec
- Latinskoamerické tance
- Hip Hop
- Pole dance
- Break dance
- Společenský tanec
- Moderní tanec
- Tanec
Bojové sporty (12 typů sportů):
- Box
- Zápas
- Bojová umění
- Tchaj-ťi
- Muay Thai
- Judo
- Taekwondo
- Karate
- Kickbox
- Kendó
- Sportovní šerm
- Džiu-džitsu
Míčové sporty (26 typů sportů):
- Tenis
- Basketbal
- Golf
- Fotbal
- Volejbal
- Baseball
- Softball
- Americký fotbal
- Hokej
- Stolní tenis
- Badminton
- Kriket
- Házená
- Bowling
- Squash
- Kulečník
- Košíček
- Plážový fotbal
- Plážový volejbal
- Sepak takraw
- Futsal
- Hakysák
- Bocce
- Pelota
- Gateball
- Vybíjená
Zimní sporty (11 typů sportů):
- Snowboarding
- Lyžování
- Běh na lyžích
- Bruslení
- Bruslení v hale
- Curling
- Ostatní zimní sporty
- Sněžný skútr
- Lední hokej
- Boby
- Sáňkování
Rekreační sporty (14 typů sportů):
- Lukostřelba
- Šipky
- Jízda na koni
- Přetahování lana
- Hula hoop
- Pouštění draků
- Rybaření
- Létající talíř
- Košíček
- Houpání
- Somatosenzorické hry
- Stolní fotbal
- Šoupaná
- Esports
Karetní/stolní hry (5 typů):
- Šachy
- Dáma
- Go
- Bridž
- Stolní hry
Ostatní (3 typy sportů):
- Jezdectví
- Atletika
- Automobilové sporty
Z uvedeného seznamu je zřejmé několik věcí. Tou první je, že Xiaomi s udávanou podporou „více než 150 sportovních aktivit“ nelže – napočítali jsme jich 151. Přinejmenším tři sporty (Košíček, Stepper a Veslování) jsou však v nabídkách zdvojené – netušíme, zda se jedná o chybu, nebo jen špatný překlad.

Bohužel stále chybí některé u nás oblíbené aktivity, jako je například jízda na koloběžce, ať už klasické nebo elektrické. Na rozdíl od loňské verze už nepostrádáme v aktivitách jízdu na kolečkových bruslích. Jako poněkud zvláštní pak považujeme zařazení karetních a sportovních her.
Odolnost proti vodě a prachu
Výrobce na oficiálních stránkách uvádí odolnost proti vodě do 5 ATM a píše „nemusíte si ho proto sundávat kvůli plavání. Potápějte se bez obav.“. V poznámkách pod čarou pak vysvětluje, že vodotěsnost do 50 metrů vychází z normy ISO 22810:2010.

Následně podrobněji popisuje, jak je možné tento produkt používat. „Lze jej nosit v bazénu, při plavání u pobřeží nebo během jiných aktivit v mělké vodě. Nelze jej však používat při sprchování horkou vodou, v sauně nebo při potápění. Navíc je nutné zabránit tomu, aby byl při vodních sportech náramek zasažen přímým proudem vody. Vodotěsnost není trvalého charakteru a může se v průběhu času snižovat.“
Patrně není náhodou, že mezi podporovanými sporty chybí plavání (v nabídce je jen Ploutvové plavání). Zkušenosti našich servisních techniků totiž ukazují, že náramky Xiaomi lze poměrně snadno „vytopit“. Deklarovaná odolnost totiž platí pro situaci, kdy náramek leží ve vodě a nehýbe se. Například při intenzivnějším plavání (kraul apod.) na něj může působit vyšší tlak vody, který zařízení prostě nevydrží.
Doporučujeme tedy v tomto směru určitou opatrnost. Určitě není dobrý nápad se s náramkem potápět, neboť při pohybech rukou ve vodním prostředí může dojít k překročení deklarovaných hodnot odolnosti. Jak upozorňuje výrobce, neměli byste ho mít na zápěstí ani v sauně či během sprchování.
Poziční satelitní systémy
Jak už několikrát zaznělo, Smart Band 8 nepodporuje určování polohy na základě pozičních satelitních systémů. V praxí to znamená, že není schopen zjišťovat svou pozici, zaznamenávat trasu, její délku, rychlost v jednotlivých úsecích a další parametry.
U sportů, u kterých je měření trasy podporováno, si náramek pomáhá GPSkou ve spárovaném mobilním telefonu. V praxi to funguje tak, že aplikace Mi Fitness běží na pozadí, obstarává zjišťování polohy a měření času, zatímco náramek sleduje tep, okysličení krve, kroky a některé další parametry. Pokud například vyběhnete jen s náramkem bez telefonu, pak vaše trasa nebude zaznamenána.
Přesnost měření trasy tak závisí jen a pouze na přesnosti GPS v mobilu. Náramek ji žádným způsobem neovlivňuje. To, pochopitelně, znamená zvýšenou spotřebu baterie v telefonu, neboť určování polohy je poměrně energeticky náročné. Velkým zklamáním pak pro nás bylo zjištění, že při aktivitě chůze aplikace nezaznamenává nadmořskou výšku, a tím ani překonané převýšení.
Co náramek měří během venkovních aktivit?
Vyzkoušeli jsme několik typů outdoorových aktivit, abychom zjistili, co náramek vlastně měří. Ve všech případech jsme k záznamu trasy používali spárovaný mobilní telefon Xiaomi 12, neboť, jak už opakovaně zaznělo, samotný náramek není schopen určovat svou polohu.
Při chůzi byla poměrně přesně zachycena celá trasa (což je zásluha telefonu), ale nebylo zaznamenáno převýšení (což je chyba aplikace Mi Fitness). V záznamu je údaj o času zahájení aktivity a délce jejího trvání. Nechybí informace o překonané vzdálenosti, spálených celkových i aktivních kaloriích, tempu, průměrné tepové frekvenci a počtu kroků.
Níže je pak graf, zobrazující vývoj tepové frekvence v průběhu cvičení a údaje o čase, stráveném v jednotlivých zónách (lehká, intenzivní, aerobní, anaerobní a VO2 max). V následující části je mezičas v jednotlivých kilometrech, rytmus chůze (tj. počet kroků za minutu) a délka kroků v průběhu času. V závěru jsou informace o tréninkovém efektu a počtu bodů získaných aktivitou do skóre vitality.
Příznivce některých sportů, jako je například lyžování či jízda na kolečkových bruslích, bohužel zklameme zjištěním, že aplikace v těchto (a mnoha dalších) případech nezaznamenává absolvovanou trasu. Měří pouze čas a datum začátku cvičení, celkový čas, spálené kalorie, průměrný tep a dále poskytuje údaje o vývoji tepu v průběhu času, době strávené v jednotlivých zónách tepové frekvence a tréninkovém efektu.
Co náramek měří během indoorových aktivit?
Měření indoorových aktivit jsme otestovali při cvičení jógy a jízdě na rotopedu. V tomto případě patrně nepřekvapí, že náramek nezaznamenává trasu a nepotřebuje pro měření spojení s telefonem. Hned po skončení aktivity jsou zobrazeny spálené kalorie, čas začátku a konce cvičení a jeho délka.
V aplikaci Mi Fitness pak můžete zjistit datum a čas zahájení cvičení a spálené aktivní kalorie. Dále je k dispozici graf, zobrazující vývoj tepové frekvence v čase a údaj o časech, strávených v jednotlivých zónách (lehká, intenzivní, aerobní, anaerobní a VO2 max). V závěru stránky je zobrazen aerobní a anaerobní tréninkový efekt.
Automatické měření aktivit
Náramek Smart Band 8 umí automaticky rozpoznávat některé typy pohybových aktivit. Konkrétně se jedná o chůzi, běh, jízdu na kole, skákání přes švihadlo, veslování a eliptický trenažér. V praxi to znamená, že pokud nějako dobu provozujete danou aktivitu, náramek se vás zeptá, zda si přejete zapnout měření. Tuto funkci lze zapnout pouze na náramku (Nastavení-Automatické detekce) – v aplikaci Mi Fitness ji konfigurovat nelze.
Na rozdíl od loňské verze náramku, kde bylo možné zvolit si, jaké typy aktivit má Smart Band rozpoznávat, lze letos funkci automatické detekce pouze vypnout, nebo zapnout. Konkrétní typy sledovaných aktivit určit nelze.
Ačkoli náramek při aktivaci této funkce varuje, že bude mít vliv na výdrž baterie, nejedná se o nic vysloveně zásadního. Po zapnutí ubývala energie tempem 6,4 % denně čili v praxi by (při vypnutých všech energeticky náročných funkcí) náramek vydržel na jedno nabití 15,6 dne.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Aplikace Mi Fitness
Pro mnoho dosavadních uživatelů chytrých náramků Xiaomi bude patrně největším zklamáním letošní verze skutečnost, že ho nelze spárovat s aplikací Zepp Life. Čínský výrobce tak dává najevo, že pro své produkty hodlá nadále používat jen aplikaci Mi Fitness, a jedině s ní Smart Band 8 spárujete.
Názory na tuto aplikaci jsou poměrně rozpolcené. Zatímco část uživatelů oceňuje její jednoduchost a relativně čisté grafické provedení, dalším může připadat nepřehledná a zbytečně komplikovaná. Určitou logiku v uspořádání jí však určitě nelze upřít.
Základní rozhraní sestává ze čtyř sekcí, mezi kterými lze přepínat pomocí tlačítek umístěných ve spodní části obrazovky. Primární sekce Zdraví poskytuje údaje o všech hodnotách, které náramek Smart Band 8 naměřil. V další sekci Cvičení pak můžete zahájit měření jedné ze čtyř podporovaných aktivit. Upřímně ale nevidíme důvod, proč to dělat, když to samé můžete provést z náramku, kde je aktivit podstatně víc.
Třetí sekce Zařízení slouží k nastavení náramku – například k nahrávání ciferníků, změně běžeckého režimu, konfiguraci oznámení z telefonu a měření nejrůznějších parametrů. Poslední sekce Profil je určena k propojení s dalšími platformami, nastavení parametrů uživatele či odeslání zpětné vazby.
Sekce Zdraví
Sekce Zdraví se coby výchozí ukazuje jako první po spuštění aplikace. Zobrazuje ve formě dlaždic naměřené hodnoty a poskytuje přístup k dalším podrobnostem. Poněkud překvapivě nelze měnit pořadí dlaždic, pouze je možné nastavit ty, které se mají zobrazovat. První tři dlaždice zabírají celou šířku obrazovky, všechny další jsou pak vždy po dvou na každém řádku.
Statistiky
V této sekci najdete denní statistiky – v první části je půlkruhový graf, zobrazující plnění denních cílů v počtu spálených kalorií, kroků a stání. Cíle si můžete nastavit přímo v této sekci tak, že klepnete na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu a přejdete do sekce Statistiky.
Níže následují podrobnější grafy, zobrazující počet spálených kalorií a kroků v půlhodinových intervalech a stání v hodinových intervalech. Přes nabídku v horní části okna se lze podívat, jak jste si vedli v plnění cílů v předchozích dnech.
Utkání
Sekci Utkání jsme při testování Smart Bandu 7 neměli. Slouží k vyzvání dalších uživatelů s hodinkami a náramky, využívajícími aplikaci Mi Fitness. „Utkejte se se svými přáteli a zdokonalujte svou kondici“ láká aplikace a dodává, že po zahájení utkání budou statistiky a údaje o vaší aktivitě sdíleny s vaším soupeřem.
Po stisku tlačítka Vyzvat následuje odeslání výzvy, kterou lze sdílet v podobě odkazu v podstatě přes jakoukoli komunikační aplikaci. Příjemci se následně zobrazí nabídka na otevření nebo stažení aplikace Mi Fitness, která však v našem případě končila chybou.
Sportovní aktivity
Na této dlaždici se primárně zobrazují základní údaje o poslední sportovní aktivitě a po klepnutí si lze prohlédnout další podrobnosti. Přes nabídku Zobrazit vše se pak můžete ponořit do statistik – Mi Fitness poskytuje souhrnné údaje po týdnech, měsících a letech, takže můžete porovnat, jak si vedete v průběhu času.
Spánek
Spánek je jedním z parametrů, který chytré náramky Xiaomi umí měřit už několik let. Na dlaždici na úvodní obrazovce se zobrazuje délka posledního spánku a jeho stručné hodnocení. Po otevření si můžete prohlédnout další detaily, jako je průběh spánkových fází, jejich délka, počet probuzení a průměrná srdeční tepová frekvence.
Dále jsou k dispozici týdenní a měsíční statistiky, zobrazující průměrnou délku spánku, spánkový režim (tj. časy usnutí a probuzení) a průměrnou tepovou frekvenci v průběhu spánku. Aplikace také nabízí aktivaci rozšířeného měření a sledování dechu v průběhu spánku, což však znamená větší nápor na baterii náramku.
Srdeční tep
Nechybí ani funkce měření srdečního tepu. Náramek je pro tyto účely vybaven optickým senzorem umístěným na spodní straně, který na základě prokrvení kapilár detekuje činnost srdce. Přesnost jsme několikrát zkontrolovali ručním měřením a můžeme konstatovat, že je velice dobrá.
Po klepnutí na dlaždici se zobrazí graf vývoje tepové frekvence v půlhodinových intervalech. Následuje denní souhrn, obsahující údaje o klidovém tepu, maximální, minimální a průměrné tepové frekvenci. Dále jsou k dispozici informace o čase stráveném v jednotlivých zónách tepové frekvence. Dlouhodobý vývoj pak můžete sledovat v rámci týdenních a měsíčních statistik.
Kroky
Prakticky odjakživa fungují náramky Xiaomi jako krokoměry – počítají tedy kroky absolvované v průběhu dne a přepočítávají je na překonanou vzdálenost a spálené kalorie. Smart Band 8 v tomto směru pochopitelně není výjimkou.
Na dlaždici na úvodní stránce se zobrazuje počet kroků absolvovaných v aktuální den. Po otevření si můžete prostudovat detailnější graf se zobrazením po půlhodinových intervalech a podívat se na přepočet kroků na vzdálenost. Ani zde nechybí dlouhodobé týdenní a měsíční statistiky.
Kalorie
Dlaždice na úvodní stránce ukazuje počet kalorií spálených v aktuálním dní. Po otevření se můžete podívat, jak jste spalovali kalorie v půlhodinových intervalech. Opět jsou k dispozici týdenní a měsíční statistiky, ukazující stav v jednotlivých dnech, celkový součet a průměr.
V pohybu
Náramek Xiaomi Smart Band 8 umí měřit čas strávený aktivním pohybem. Na dlaždici na hlavní stránce ukazuje stav v aktuálním dni, v podrobnostech se pak lze podívat na grafy aktivity v jednotlivých půlhodinách. Také zde jsou připraveny týdenní a měsíční statistiky.
Nutno konstatovat, že nestačí jakýkoli pohyb, aby byla minuta aktivity zaznamenána jako „v pohybu“. Tato funkce vyjadřuje čas, který strávíte prováděním aktivit s mírnou či intenzivní zátěží. Osoby ve věku 18-64 let by měly provádět aktivity s mírnou zátěží alespoň 30 minut denně, 5× týdně. Alternativně můžete rozložit 75 minut intenzivních aktivit během celého týdne.
Funkce V pohybu zaznamená pokrok, pokud váš rytmus chůze překročí 100 kroků za jednu minutu. nebo pokud váš srdeční tep dosáhne a překročí 65 % hodnoty maximálního srdečního tepu. Jedině tak bude započítána jedna minuta pohybu.
Stání
Zejména uživatelé se sedavým zaměstnáním by měli sledovat tuto hodnotu. Počítá hodiny, ve kterých jste se alespoň jednou postavili, přičemž v ideálním případě byste se měli postavit nejméně jednou za hodinu. Nestačí však pouze vstát – náramek započítá stání až po několika krocích.
Dlaždice na úvodní obrazovce ukazuje počet stání v průběhu aktuálního dne. Po otevření lze podrobněji zjistit, ve kterých hodinách jste se postavili, nicméně pokud například budete chodit od 14:58 do 15:02, budou vám započítány dvě hodiny stání. K dispozici jsou i týdenní a měsíční statistiky s grafy zobrazujícími počet stání v jednotlivých dnech.
Hladina kyslíku v krvi
Jedním z důležitých zdravotních kritérií je úroveň okysličení krve neboli krevní saturace, známá také pod zkratkou SpO2. Aby náramek měřil tuto hodnotu, je nutné (například po klepnutí na tuto dlaždici klepnout na tři tečky v pravém horním rohu a přejít do Nastavení) aktivovat Celodenní sledování tepu. Nutno podotknout, že zapnutí této funkce snižuje výdrž baterie náramku.
Na dlaždici na úvodní obrazovce uvidíte poslední naměřenou hodnotu. Po otevření je k dispozici graf se zobrazením rozptylu naměřených hodnot v půlhodinových intervalech a údaje o nejvyšší, nejnižší a průměrné hodnotě. I v tomto případě je k dispozici týdenní a měsíční přehled.
Bohužel v tomto případě nemůžeme hodnotit přesnost měření, neboť nemáme k dispozici certifikovaný oxymetr. Celkově můžeme konstatovat, že uváděné hodnoty okysličení krve odpovídaly očekávání, neboť se nejčastěji pohybovaly v rozmezí mezi 95 a 99 %.
Míra stresu
Náramek umí měřit také hladinu stresu, nicméně aby to fungovalo, je nejprve nutné tuto funkci zapnout. To lze provést po klepnutí na dlaždici Míra stresu, následně je nutné klepnout na tři tečky v pravém horním rohu a přejít do Nastavení a povolit Celodenní měření.
Dlaždice ukazuje aktuální míru stresu, po otevření se můžete podívat na vývoj v půlhodinových intervalech, maximální, minimální a průměrnou hodnotu. K vidění jsou i týdenní a měsíční statistiky s grafickým vyjádřením po dnech.
Náramek detekuje hladinu stresu na základě změn tepové frekvence – podrobnosti o způsobu měření si můžete přečíst v našem článku Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co z této hodnoty poznáte?
Hodnotit v tomto případě přesnost měření je velice ošemetné, neboť patrně neexistuje přístroj, který by v tomto směru šlo považovat za směrodatný. Můžeme tak pouze srovnávat s hodinkami Xiaomi Mi Watch a subjektivním pocitem.
Dle našeho mínění náramek Smart Band 8 hladinu stresu podhodnocuje. Zatímco hodinky Mi Watch ukazují dlouhodobou průměrnou míru stresu mezi 45 a 47 body, Smart Band 8 nám měřil téměř poloviční hodnoty – mezi 24 a 26 body. Uváděné hodnoty navíc nijak neodrážely skutečný stres – například při jízdě autem byly stejné jako při sledování odpočinkového seriálu.
Skóre vitality
Skóre vitality je v letošní verzi náramku novinkou. Do jisté míry se dá říci, že nahrazuje hodnotu PAI (Personal Activity Intelligence), kterou již Smart Band 8 neměří. Nejedná se však o jedno a totéž, byť způsob vyhodnocování je do určité míry podobný.
Dlaždice na úvodní stránce ukazuje aktuální skóre. Po klepnutí se zobrazí graf, reprezentující vývoj této hodnoty v posledních sedmi dnech. Níže je pak počet bodů, který potřebujete k získání další úrovně (30, 60 a 100 bodů) a rada, jak ji můžete dosáhnout. Poslední položka ukazuje počet bodů získaných v aktuálním dni.
Skóre vitality lze použít k posouzení pozitivního vlivu cvičení na vaše zdraví. Udržování sedmidenního skóre vitality na hodnotě 100 může mít z dlouhodobého hlediska významný pozitivní vliv. Skóre vitality je založeno na pokynech Světové zdravotnické organizace (WHO) pro fyzickou aktivitu a sedavé chování.
Všichni zdraví dospělí by se dle doporučení měli věnovat 150 až 300 minutám středně intenzivního cvičení nebo 75 až 150 minutám vysoce intenzivního cvičení týdně; nebo ekvivalentní kombinaci cvičení střední a vyšší intenzity. Obecně platí, že malé množství fyzického cvičení je lepší než žádné. Nahrazení sedavého chování cvičením s nízkou intenzitou má taktéž pozitivní vliv na váš zdravotní stav.
Skóre vitality je vypočítáno na základě věku, klidového srdečního tepu, maximální tepové frekvence a údajích o cvičení za posledních 7 dní. Body lze pochopitelně získat pouze pokud máte během cvičení nasazený náramek. Pro získání vyššího skóre za kratší dobu zvolte cvičení s vyšší intenzitou. Poměrně zásadní je skutečnost, že čím vyšší vaše skóre vitality je, tím obtížnější bude získání nových bodů.
Skóre vitality je ukazatelem fyzické kondice za posledních sedm dní. Pro získání bodů nemusíte intenzivně cvičit každý den. Skóre vitality lze získat jakýmkoli cvičením v průběhu týdne. Pro udržení fyzického a duševního zdraví je doporučeno cvičit alespoň dvakrát až třikrát týdně.
Během jednoho dne můžete získat maximálně 80 bodů. Teoreticky tedy můžete během sedmi dní získat až 560 bodů, nicméně s vyšším skóre se zvyšuje obtížnosti získávání nových bodů. Jakmile dosáhnete sedmidenního skóre vitality 60, dokončili jste minimální množství týdenního cvičení doporučené Světovou zdravotnickou organizací. Pro znatelnější přínos cvičení vašemu zdraví se pokuste udržovat 100bodové skóre vitality.
PAI
Jak jsme uvedli v předcházející kapitole, Xiaomi Smart Band 8 – na rozdíl od předchozí generace – nepodporuje měření PAI (Personal Activity Intelligence). Tuto hodnotu částečně nahrazuje Skóre vitality, které jsme probrali v předchozí kapitole. Dlaždice tedy zobrazuje hlášení „Žádná data“ a ani po otevření neukazuje žádné údaje.
Váha
Dlaždice Váha je v aplikaci Mi Fitness tak nějak navíc. V současné době nevíme o žádné chytré váze, kterou by podporovala. Váhu a další údaje, jako je množství tuků, svalů, vody, proteinů, viscerálních tuků a kostí, lze zadat pouze ručně.
Energie
Ačkoli má Smart Band 8 všechny předpoklady pro to, aby dokázal vyhodnotit energii svého uživatele (tj. dobu a kvalitu spánku, údaje o pohybových aktivitách a stresu), bohužel tuto informaci neposkytuje. Na dlaždici na úvodní obrazovce si tak můžete přečíst pouze nápis „Žádná data“.
VO2 max
Bohužel netušíme, zda Xiaomi Smart Band 8 měří hodnotu VO2 max, neboť jsme po celou dobu testování neprováděli žádné aktivity, během nichž by bylo možné ji změřit. Dle některých zdrojů poskytuje hodnotu VO2max při běhu.
Krevní tlak
Smart Band 8 neumí měřit krevní tlak, takže – celkem logicky – zobrazuje tato dlaždice pouze text „Žádná data“. Xiaomi aktuálně nemá ve svém globálním portfoliu žádný produkt, který by tuto funkci měl, nicméně v Číně už jsou k dispozici hodinky Xiaomi Watch H1, které to umí.
Teplota
Náramek Xiaomi Smart Band 8 neumí měřit teplotu kůže, takže ani tato dlaždice neukazuje žádné údaje. Ostatně není to příliš na škodu – teplota kůže na zápěstí totiž není stejná jako při měření klasickým teploměrem, takže by tento údaj stejně neměl příliš vypovídající hodnotu.
Tréninková zátěž
Tréninková zátěž zjednodušeně řečeno ukazuje, jak moc jste si dali v poslední době zabrat z hlediska fyzických aktivit. K hodnocení používá čtyřškálovou stupnici: nízká, optimální, vysoká a velmi vysoká. Po klepnutí na dlaždici se můžete podívat, jak jste si vedli v jednotlivých dnech.
Výpočet tréninkové zátěže je založen na EPOC (Excess Post-exercise Oxygen Consumption) neboli zvýšené spotřebě kyslíku po cvičení (známější též pod pojmem kyslíkový dluh) za posledních 7 dní a dalších individuálních parametrech jako je kondice a dlouhodobá tréninková zátěž.
Cyklus
Něžnější polovina lidstva se z této dlaždice dozví, v jaké fázi menstruačního cyklu se aktuálně nachází. Po otevření se může podívat na kalendář, ze kterého vyčte dny menstruace, ovulace a plodné dny. Kromě toho si lze nechávat zobrazovat upozornění na blížící se menstruaci a ovulaci.
Sekce Cvičení
Sekce Cvičení nám dlouhodobě tak trochu nedává smysl. Umožňuje měření čtyř pohybových aktivit – venkovní běh, běžecký pás, chůze a jízda na kole – která lze zahájit z mobilního telefonu. Po spuštění měření se spustí sledování a zobrazování hodnot i na hodinkách.
Není nám úplně jasné, proč by měl uživatel spouštět měření z aplikace, když ho může zahájit přímo z náramku, ani proč jsou k dispozici jen, a právě tyto čtyři druhy sportovních aktivit. Jedinou možnou výhodu vidíme v průběžném zobrazování naměřených hodnot (vzdálenost, čas, kalorie a tepová frekvence) na displeji telefonu, což se může hodit například při cyklistice, kde lze upevnit telefon do držáku na řídítkách.
Sekce Zařízení
V sekci Zařízení najdete téměř veškerá nastavení týkající se náramku. Na začátku stránky je zobrazen náhled náramku, včetně aktuálně zvoleného ciferníku. Dále je k dispozici informace o tom, zda je náramek připojen k telefonu, jaký je stav jeho baterie a počtu dní od posledního nabití. Tlačítkem Synchronizovat pak lze ručně vynutit synchronizaci náramku s aplikací.
Spravovat displeje náramku
Jak již několikrát zaznělo, vzhled náramku můžete přizpůsobit svým estetickým potřebám a požadavkům pomocí ciferníků, jež najdete v sekci Styly displeje náramku. Výběr je skutečně široký – výrobce deklaruje více než stovku motivů, my jich napočítali 211 ve 13 kategoriích.
Poměrně podstatné je, a v tom hodně uživatelů chybuje, že na kartě Mé displeje v náramku jsou pouze ciferníky uložené v náramku – odsud mezi nimi můžete přepínat, případně je ze zařízení mazat. Další, jež jsou k dispozici ke stažení a instalaci, jsou k dispozici v sekci Online.
Samotný proces instalace je velmi jednoduchý – stačí si vybrat ciferník, otevřít jeho kartu a klepnout na tlačítko Použít. Následně stačí vyčkat zhruba deset sekund (dle velikosti souboru) na stažení ciferníku a jeho přenesení do náramku.
Součástí mnoha ciferníků je také specifický AoD, tedy úsporný ciferník, zobrazující se v okamžiku, kdy je displej Smart Bandu zhasnutý, pokud je tento režim nastavený. V případě obrázkových ciferníků v sekci Fotografie je pak možné definovat si vlastní pozadí – fotografii nebo obrázek.
Změnit běžecký režim
Jednou z novinek letošní verze Smart Bandu od Xiaomi je možnost nosit ho i jinak než na zápěstí. Například ho lze zavěsit jako přívěsek na řetízek a nosit na krku, nebo ho pomocí speciální kapsle (která aktuálně není dostupná na českém trhu) připevnit k botě.

Je jasné, že v tomto módu nebude náramek schopen měřit tepovou frekvenci, okysličení krve a další údaje, neboť se optický senzor na jeho spodní části nedotýká pokožky. Při připevnění k botě by ale údajně měl být schopen přesněji měřit některé parametry související s během.
V praxi jsme ani jeden z uvedených způsobů nevyzkoušeli, protože nemáme k dispozici potřebné příslušenství. Každopádně přepnutí režimu v aplikaci je patrně nezbytné, aby náramek správně počítal kroky a případně i další související údaje.
Oznámení aplikace
Jednou z oblíbených funkcí chytrých náramků je možnost zobrazování notifikací ze spárovaného mobilního telefonu. Smart Band 8 to (při správném nastavení) zvládá na jedničku. V případě textových zpráv jsou texty zobrazovány bez české diakritiky a podporována je jen omezená sada smajlíků. Poměrně zásadní skutečností je, že na zprávy nelze nijak reagovat, a to ani formou připravených odpovědí.
V aplikaci Mi Fitness lze nastavit, aby se oznámení odesílala jen v případě, kdy je telefon zamknutý a volitelně lze nechat rozsvěcet displej. Do náramku si můžete nechat posílat úplně všechna oznámení, nebo pouze z vámi vybraných aplikací.
Příchozí hovory
Smart Band 8 vás také může upozorňovat na příchozí hovory. V takovém případě na své obrazovce ukáže jméno volajícího nebo telefonní číslo. Dále je k dispozici tlačítko pro odmítnutí hovoru, případně je (potažením vzhůru) možné hovor odmítnout současně s odesláním jedné z připravených SMS. S ohledem na skutečnost, že náramek nemá mikrofon a reproduktor, ho nelze používat jako hlasité handsfree.
V nastavení si můžete zvolit, zda mají být notifikovány hovory z neznámých čísel a definovat si texty SMS, ze kterých je následně možné vybírat. Volitelně lze také nastavit zpoždění, se kterým bude náramek upozorňovat na příchozí hovor.
Oprávnění spuštění na pozadí
K tomu, aby aplikace Mi Fitness fungovala správně – tedy zejména aby posílala notifikace a upozornění na příchozí hovory – je nutné nastavit ji tak, aby ji operační systém neukončoval. Pomoci vám s tím může sekce Oprávnění spuštění na pozadí.
Ta poskytuje interaktivního průvodce nastavením pro telefony Xiaomi, Huawei, Oppo, Vivo a dalších značek. Ve čtyřech krocích vám ukáže, jak vypnout spořič baterie, deaktivovat omezení aktivit na pozadí, povolit automatické spouštění a uzamknout aplikaci na pozadí.
Budík
Náramek má funkci buzení, kdy v určený čas začne jemně vibrovat, což by mělo přivést jeho nositele do stavu bdělosti. Funkci lze používat dvěma způsoby. Tou první je možnost Synchronizovat budíky z telefonu. To v praxi znamená, že když si nastavíte budík na mobilu (pouze v oficiální aplikaci), bude vám ve zvolený čas současně zvonit mobil a vibrovat náramek.
Podstatně zajímavější je možnost nastavení budíků v aplikaci Mi Fitness. V jejím rámci lze nastavit několik vzájemně nezávislých budíků, které mohou být jednorázově, nebo se mohou opakovat ve zvolené dny v týdnu. Úplně nejzajímavější je ale možnost Inteligentní probuzení, kdy se vás náramek pokusí vzbudit až o 10 minut dřív, pokud se ocitnete v lehké spánkové fázi.
Události
Přímo v rámci aplikace Mi Fitness si lze nastavit také různá upozornění, které bude náramek oznamovat v uvedené dny a časy. Každé upozornění se skládá z Názvu, který se ukáže na náramku, a času připomenutí.
K dispozici je také možnost opakování každý den, týdně, měsíčně, ročně, nebo ve zvolené dny v týdnu. Hodí se to například pro připomínky, abyste si vzali léky nebo jiné opakované události.
Synchronizovat události
Zde musíme trochu kritizovat Xiaomi za nejednotnou terminologii. Položka Synchronizovat události zajistí synchronizaci událostí mezi kalendářem v telefonu (typicky zpravidla Kalendář Google) a náramkem. Náramek vás tak s předstihem bude upozorňovat na naplánované schůzky, akce a další události.
Aby vše správně fungovalo, je nutné pravidelně synchronizovat náramek s aplikací Mi Fitness. Synchronizují se události naplánované na následujících sedm dní a v případě přidání, změny nebo smazání události z kalendáře je nutné provést synchronizaci s náramkem.
Počasí
Oblíbená funkce Počasí umožňuje sledování aktuálního počasí na displeji náramku, včetně stručné předpovědi na následující dny. Současně je možné sledovat až čtyři místa, která lze vybrat v aplikaci Mi Fitness. Můžete tak získat přehled nejen o tom, jak je aktuálně u vás doma, ale třeba i v destinaci, kam se chystáte na dovolenou.
V případě, že by se vám nepodařilo získat informace o počasí pro vaší aktuální polohu, je nutné povolit aplikaci Mi Fitness přístup k poloze a povolit služby pro určování polohy. Předpověď počasí hodnotíme jako poměrně přesnou. Xiaomi však bohužel neuvádí, odkud čerpá data.
Světové hodiny
V sekci Světové hodiny si můžete nadefinovat místa, ve kterých chcete na náramku sledovat aktuální čas s ohledem na časové pásmo, ve kterém se nalézají. Počet míst, která si můžete nechat na náramku zobrazovat, není nijak omezený.
Srdeční tep
V sekci Srdeční tep si můžete nastavit parametry měření tepové frekvence. V první řadě je to četnost měření, kde je k dispozici několik možností. Buď můžete nepřetržité měření úplně vypnout, nebo se spolehnout na automatiku, která měří tep dle situace. Případně lze zapnout pravidelné měření po 1 minutě, 10 minutách, nebo 30 minutách.
Dále je možné aktivovat si upozornění na příliš vysoký (100/110/120/130/140/150 tepů za sekundu) a příliš nízký (40/45/50 tepů za sekundu) tep. Součástí této sekce jsou také instrukce pro správné měření tepu, které říkají následující:
- Mějte zařízení nasazeno těsně nad zápěstní kůstkou a ujistěte se, že je řemínek dostatečně utažený. Zařízení by se nemělo na zápěstí nijak pohybovat.
- Ujistěte se, že tělo a řemínek zařízení jsou čisté, suché a ani příliš horké nebo studené. Zkontrolujte, že vaše zápěstí je čisté. Zařízení by mělo být dostatečně, avšak stále pohodlné utaženo.
- Přesnost a úspěšnost dokončení měření mohou být ovlivněny různými faktory, jako je ochlupení kůže, snížená cirkulace krve, nízké tepoty nebo stažení cév (vazokonstrikce).
Spánek
Výše jsme zmínili, že náramek Xiaomi Smart Band 8 umí měřit spánek. Automaticky rozpoznává čas usnutí a probuzení, jakož i jednotlivé fáze. V této sekci si pak můžete navíc aktivovat dvě funkce: Rozšířené měření, které sleduje srdeční tep a REM spánek, a Skóre dýchání, jenž sleduje a vyhodnocuje dýchání v průběhu spánku.

Hladina kyslíku v krvi
Náramek umí také sledovat úroveň okysličení krve, tedy krevní saturaci, známou pod zkratkou SpO2. V aplikaci lze aktivovat Celodenní sledování a volitelně též upozornění na příliš nízkou hladinu (80 %/85 %/90 %) kyslíku v krvi. Na tomto místě je vhodné podotknout, že měření probíhá pouze ve chvílích, kdy se uživatel nehýbe.
Míra stresu
Další hodnotou, kterou umí Smart Band 8 detekovat, je hladina stresu. Určuje ji ze změn variability tepové frekvence – více se na toto téma můžete dočíst v samostatném článku Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co z této hodnoty poznáte?

Hladina stresu je vyjadřována na stupnici od 0 do 100, přičemž v aplikaci lze zapnout Celodenní měření, které vyhodnocuje stres v pravidelných intervalech. Kromě toho je možné aktivovat si Připomenutí odpočinku, které se zobrazí ve chvíli, kdy míra stresu překoná hranici 80.
Stání
Jak už zaznělo výše, náramek počítá také počet hodin, ve kterých se uživatel postavil. To je obzvlášť užitečné v případě lidí se sedavým zaměstnáním. V aplikaci lze nastavit připomenutí na nutnost postavit se, pokud se uživatel po dobu jedné hodiny nepohnul. Je možné určit, ve kterých časech se má výzva k postavení zobrazovat a kdy naopak má náramek uživateli dopřát čas na odpočinek.
Statistiky
V této sekci lze nastavit denní cíle, tj. počet kalorií, kroků a stání v průběhu dne. Kromě toho je zde možné také aktivovat Oznámení dokončených cílů, kdy náramek zavibruje a zobrazí informaci o splnění každého ze tří stanovených cílů.
Nastavení skóre vitality
Smart Band 8 používá jako metriku fyzické aktivity takzvané skóre vitality. V aplikaci Mi Fitness lze zapnout oznámení cílů, upozornění v okamžiku, kdy se podaří dosáhnout jednoho z milníků (30, 60, nebo 100 bodů) a ve chvíli, kdy denní skóre dosáhne maximálního počtu bodů.

Widgety
Když se z hlavní obrazovky náramku přesunete směrem doprava, dostanete se k widgetům. Jejich pořadí a obsah, který mají zobrazovat, lze nastavit v této sekci. Maximálně lze takto nastavit až sedm obrazovek, přičemž na každé může být buď jeden celoobrazovkový widget (1×2), nebo dva poloviční (1×1). U každého widgetu si můžete zvolit z nabízených možností, co má ukazovat.
Funkce widgetů na celou obrazovku:
- Zkratky
- Statistiky
- Srdeční tep
- Dýchání
- Mira stresu
- SpO2
- Spánek
- Cyklus
- Počasí
- Hudba
- Události
- Upozornění
- Vitalita
Funkce widgetů na polovinu obrazovky:
- Statistiky
- Kroky
- Kalorie
- Stání
- V pohybu
- Srdeční tep
- Dýchání
- Míra stresu
- SpO2
- Spánek
- Cvičení
- Počasí
- Hudba
- Stopky
- Časovač
- Svítilna
- Budík
- Události
- Vitalita
Seřadit aplikace
Jak jste se mohli dočíst v kapitole Seznam aplikací v náramku, Smart Band 8 přichází se 26 předinstalovanými aplikacemi. Jejich pořadí a viditelnost lze ovlivnit v sekci Seřadit aplikace. Zde si můžete přetažením zvolit, které aplikace jsou viditelné hned v první nabídce, a jaké budou dostupné až v sekci Více. Pokud některé aplikace nehodláte používat, můžete je z nabídky úplně skrýt.
Vibrace
Náramek nemá reproduktor, takže veškerá upozornění provádí pomocí vibrací. Poměrně příjemná je možnost jejich rozlišení – v sekci Vibrace si můžete ťukáním na displej nadefinovat vlastní vzory vibrací pro následující události:
- Příchozí hovory
- Události
- Budíky
- Oznámení
- Stání
- Příchozí SMS
- Oznámení cíle
- Události
Režim spánku
Asi jen málokdo ocení, když ho náramek bude rušit svými vibracemi například během spánku. Právě proto je tu sekce Režim spánku, ve které lze nastavit časy, kdy si nepřejete být rušeni. Bohužel nelze tyto časy nastavit zvlášť pro všední a víkendové dny.
Popisek v aplikaci pak upřesňuje: „Po nastavení času usnutí a probuzení vám zařízení zašle připomenutí a v čase usnutí samovolně přejde do Režimu spánku. V naplánovaném čase probuzení bude Režim spánku automaticky vypnut a váš budík začne zvonit. V Režimu spánku bude zapnut režim Nerušit a funkce Zvednutím probudit bude vypnuta.“
Synchronizace režimu Nerušit
Synchronizace režimu Nerušit je další praktická funkce, která zajistí, aby vás při přepnutí telefonu do režimu Nerušit nerušil ani náramek. Pokud si tuto možnost aktivujete, budou se oznámení na náramku řídit režimem telefonu.

Najít zařízení
Pokud vám náramek někde zapadne, můžete ho touto volbou zkusit najít. Nezbytnou podmínkou ale je, aby byl spárovaný s telefonem a byl v dosahu. Po stisknutí Najít zařízení Smart Band 8 zavibruje, což může usnadnit jeho nalezení.
Nastavit heslo
Náramek lze zabezpečit šestimístným PINem. V takovém případě bude požadovat jeho zadání pokaždé, když si ho sundáte z ruky (nebo když si bude myslet, že jste ho sundali). Subjektivně nevidíme pro tuto funkci velké využití, nicméně u verzí s NFC (což není tento případ) je PIN požadován jako způsob jejich zabezpečení.
Odemknutí telefonu
Náramek lze využívat k jednoduššímu odemykání chytrého telefonu. V takovém případě není nutné zadávat PIN či přikládat otisk prstu – telefon se odemkne automaticky, pokud je Smart Band v jeho dosahu. V nastavení lze určit, na jakou vzdálenost má telefon náramek akceptovat (velmi blízko, blízko, nebo daleko).
Fotoaparát
Náramek může fungovat jako vzdálená spoušť fotoaparátu v mobilním telefonu. Aby to fungovalo, je nutné nejprve provést nastavení v této sekci. Zde stačí klepnout na tlačítko Zapnout a spárovat náramek přes Bluetooth. Následně lze z náramku v sekci Fotoaparát ovládat spoušť foťáku v telefonu.
Aktualizace
Výrobce může pro náramek vydávat aktualizace, jejichž cílem je odstranění nahlášených chyb a případně poskytnutí nových funkcí. Na případnou dostupnost nové verze firmwaru vás aplikace Mi Fitness upozorní při svém spuštění. Zkontrolovat ji ale můžete i v sekci Aktualizace, kde se dozvíte, jakou máte současnou verzi a jaká je případně k dispozici.
Centrum nápovědy
Centrum nápovědy poskytuje několik návodů pro řešení konkrétních problémů. Chválíme, že jsou postupy lokalizované do češtiny, avšak myslíme si, že podrobnější uživatelská příručka v této formě by jistě nebyla na škodu a ocenili by ji nejen začínající uživatelé.
Centrum nápovědy obsahuje následující kapitoly:
- Virtuální karta nefunguje
- Funkce Zvednutím probudit
- Aktualizace náramku
- Prodloužení výdrže baterie
- Chybějící oznámení
- Začínáme
- Sledování cvičení
- Sledování informací o zdraví
- Problémy aplikace
O zařízení
Sekce O zařízení obsahuje základní informace o náramku, tj. konkrétně: číslo modelu, MAC adresu, verzi firmwaru a sériové číslo.

Zrušit párování
Pokud již náramek nechcete používat s daným telefonem, doporučujeme provést jeho odpárování, které lze provést tlačítkem Zrušit párování. Po potvrzení záměru dojde k odpojení náramku od aplikace Mi Fitness a jeho následnému obnovení do továrního nastavení.
Sekce Profil
V poslední sekci jsou veškerá nastavení týkající se uživatelského profilu a propojení s dalšími aplikacemi. Protože jednotlivé položky nejsou dále strukturované, projdeme si je v podobě bodového seznamu.
- Profil – základní informace o uživateli, jako je číslo účtu, pohlaví, datum narození, výška a maximální srdeční tep.
- Utkání – vyzvání dalších uživatelů s hodinkami a náramky, využívajícími aplikaci Mi Fitness
- Data třetích stran – možnost propojení Mi Fitness s dalšími fitness aplikacemi. Podporována je bohužel jen a pouze Strava a Zepp Life.
Profil Utkání Data třetích stran Zpětná vazba - Zpětná vazba – možnost odeslání zpětné vazby vývojářům. Může se hodit například v případě objevení nějaké chyby nebo nedostatku.
- Oprávnění zařízení – seznam aplikací, které mají oprávnění komunikovat s náramkem.
- Nastavení – volba oblasti, nastavení synchronizace dat do cloudu (důrazně doporučujeme aktivovat!), aktivace oznámení.
- Oprávnění aplikace – jednoduchý přehled všech oprávnění, jež může aplikace Mi Fitness potřebovat ke své činnosti. Klepnutím můžete oprávnění udělit, nebo odebrat.
- Verze – údaj o verzi aplikace Mi Fitness.
- O aplikaci – další informace o aplikaci Mi Fitness, včetně smluvních podmínek a zásady ochrany osobních údajů.
Oprávnění zařízení Nastavení Oprávnění aplikace O aplikaci
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Propojení s dalšími aplikacemi
Stejně, jak před rokem a vlastně pokaždé, když recenzujeme nějaký náramek či hodinky, které používají aplikaci Mi Fitness, budeme muset kritizovat bídné možnosti propojení s dalšími aplikacemi. Podporována je totiž jen a pouze Strava, která je v bezplatné verzi značně omezená, případně je možné importovat data z aplikace Zepp Life, se kterou se daly párovat starší verze Smart Bandů.
Od jisté verze není v Mi Fitness ani možnost exportu jednotlivých aktivit do souboru ve formátu GPX, který by šlo použít pro import do jiných sportovních aplikací. Jediný formát, ve kterém můžete získat záznam nějaké sportovní aktivity, je obrázek, což považujeme za krajně nedostatečné.
To je proti aplikaci Amazfit, která kromě Stravy podporuje ještě pět dalších platforem (konkrétně WeChat, Google Fit, Relieve, Amazon Alexa a Adidas Running), žalostně málo. Neumíme si dost dobře vysvětlit, proč když u Amazfitu spolupráce s dalšími platformami očividně není problém, nabízí Xiaomi jen jednu jedinou možnost.
Omezení na jednu sportovní platformu je trochu smutné, nicméně dá se poměrně snadno obejít napojením Stravy na službu Tapiriik a následným propojením s v podstatě jakoukoli sportovní platformou. Pokud vám stačí ruční synchronizace dat jednou za hodinu, můžete tuto možnost využívat zdarma. Podrobně jsme tuto možnost popsali ve článku Jak propojit hodinky Amazfit s aplikací Strava a Google Fit? v kapitole Jak přenést data ze Stravy do jiné platformy?
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Recenze Xiaomi Smart Band 8 – baterie a výdrž na jedno nabití
Jednou z deklarovaných výhod letošní verze náramku Smart Band má být o něco delší výdrž na jedno nabití. Výrobce na oficiálním webu uvádí až 16 dní v režimu typického použití a až 6 dní v případě aktivní funkce Always on Display. To jsme pochopitelně museli otestovat v praxi.
Nejprve jsme náramek používali ve výchozím nastavení, tj. neměli jsme aktivní pravidelné měření tepu, úrovně okysličení krve, stresu, ani rozšířené monitorování spánku. Můžeme konstatovat, že v tomto režimu je dosažení šestnáctidenní výdrže naprosto reálné a výrobce si toto číslo určitě nevycucal z prstu.

V dalším kole jsme náramek nabili na 100 % a aktivovali jsme si měření tepu každou minutu, měření krevní saturace, stresu i pokročilé monitorování spánku. V tomto případě baterie mizela průměrnou rychlostí 10,3 % za den, což znamenalo výdrž necelých 10 dní.
V posledním kole jsme opět nabili náramek na 100 % a k již aktivovaným funkcím jsme navíc přidali Always on Display zapnutý v době od 6:00 do 22:00, tj. 16 hodin denně. Spotřeba baterie se zvýšila na 17,5 % denně, což v praxi znamená výdrž 5,7 dní, což víceméně odpovídá deklaraci výrobce.
Nabíjení
K nabíjení náramku slouží jednoduchá nabíječka, která je součástí balení. Jedná se v podstatě o kabel, na jehož jednom konci je konektor USB-A typu samec a na druhém konci najdeme klobouček se dvěma piny. Nabíječka se k náramku přichytí pomocí magnetu a díky umístění pinů není nutné vyndávat tělo náramku z řemínku.

Nabíječku je možné připojit buď k USB portu počítače či notebooku, nebo k nabíjecímu adaptéru s tímtéž výstupem. Nabití zcela vybitého náramku na sto procent z portu notebooku trvalo jednu hodinu a deset minut, což je víceméně očekávaná hodnota.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Závěry recenze Xiaomi Smart Band 8
Náramek Xiaomi Smart Band 8 je dalším evolučním krůčkem v dlouhé historii jednoduchých nositelných zařízení Xiaomi. Letošní verze se zaměřila především na estetický a stylový dojem a proti předchozí generaci nepřináší žádné vysloveně zásadní novinky, kvůli kterým by bylo nutné uvažovat o upgradu.

Patrně nejzásadnější změnou je jiný způsob uchycení řemínků, který by mohl být odolnější proti vytracení těla náramku. Někdo možná ocení možnost nosit náramek jako šperk na krku nebo na botě. Smart Band 8 působí o něco luxusnějším dojmem než předchozí verze, nicméně na Ples ve vídeňské Opeře bychom ho asi brát nedoporučovali.

Pozitivní hodnotíme AMOLED obrazovku s vyšším jasem a dobře fungující automatické řízení úrovně svitu. Pochvalu si určitě zaslouží zvýšená obnovovací frekvencí 60 Hz, díky které jsou veškeré animace příjemně plynulé.

Náramek poskytuje vše, co bychom od produktu tohoto typu čekali: počítání kroků a kalorií, měření vzdálenosti, tepové frekvence, úrovně okysličení krve, stresu a monitorování spánku. K dokonalosti chybí jen schopnost zaznamenávat trasu pomocí GPS, což je ale doménou vyšší kategorie zařízení.

Kritiku si zaslouží především aplikace Mi Fitness, a to zejména za minimální možnosti propojení s dalšími platformami a zcela chybějící export dat sportovních aktivit. Malé pokárání si zaslouží také nemožnost instalace dalších aplikací, což například konkurenční Amazfit Band 7 zvládá levou zadní. Pro některé uživatele pak může být mínusem i nemožnost spárování s aplikací Zepp Life a nekompatibilita se staršími řemínky.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Změny Smart Bandu 8 proti Smart Bandu 7
- Stylovější design.
- Jiný způsob uchycení řemínků.
- Tělo náramku je maličko větší, ale tenčí.
- Možnost nošení na krku nebo na botě.
- Obrazovka má dvakrát vyšší obnovovací frekvenci 60 Hz.
- O 100 nitů vyšší jas obrazovky.
- Bezmála dvojnásobný počet ciferníků.
- Automatické řízení jasu obrazovky pomocí senzoru okolního osvětlení.
- Maličko větší baterie, o cca 2 dny delší výdrž na jedno nabití.
- Více podporovaných typů sportovních aktivit.
- Hry.
- Funguje jen s aplikací Mi Fitness.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Cena a dostupnost
Náramek Xiaomi Smart Band 8 se na českém trhu prodává od 26. září. V našich e-shopech nabízíme černou, nebo bílou variantu, přičemž v českém obchodě přijde na 968 korun, zatímco ve slovenském e-shopu ho prodáváme za 37 eur.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Xiaomi Smart Band 8
968 KčOdebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Klady
- AMOLED s obnovovací frekvencí 60 Hz
- Sledování mnoha parametrů
- Měření tepu a SpO2 v průběhu dne
- Solidní výdrž na jedno nabití
- Dobře řešené ukončování měření aktivit
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Zápory
- Špatná podpora dalších platforem
- Nemožnost exportu trasy aktivity
- Malá písmenka v podsekcích
- Chybí podpora GPS
Dobrý den. Zde na e-shopu xm.cz jsem si zakoupil tento chytrý náramek Mi Band 8, protože můj současný Mi Band 6 má už nejeden šrám (naprasklý dotyk) , ale je stále funkční. Tu v recenzi zmiňujete, že k propojení náramku Mi Band 8 s mobilem je třeba použít app Mi Fitness a nikoli app Zepp Life, která je funkční právě s Mi Band 6. Ta rozdílnost aplikací má i své výhody, že na jednom mobilu tak mohou být současně připojeny dva náramky. Že se „nebijí“ o jednu aplikaci. Mám vyzkoušeno na RN10 Pro a POCO F5 Pro. V mém případě, tedy po příchodu do zaměstnání sundám z ruky svůj nový Mi Band 8 a nasadím starý Mi Band 6, který snese nejedno další „zranění“. Chytrý náramek víceméně využívám hlavně na notifikace, abych věděl, že mi na mobil něco přišlo, který mám uložen bezpečně v práci v šupleti.
Dobrý den,
ano, tahle výhoda mě nenapadla
Já sám teď kombinuji kvůli dalšímu testování Smart Band 8 a Mi Watch (oba používají aplikaci Mi Fitness) a řešil jsem to druhým mobilem a účtem.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
přemýšlím nahlas: a naměřené údaje jsou v každé aplikaci zvlášť, tj. máte v Zepp Life kroky a kalorie spálené v práci a v Mi Fitness mimo práci?
Přeji hezký den.
Karel Kilián
……Každý náramek si žije svým životem. Ano, v každé aplikaci jsou naměřené údaje zvlášť. Statistiky (kroky, kalorie), které se na MI Band 8 zaznamenaly ráno z domu cestou do práce (pak zůstal náramek v zaměstnání v šatně ve skříni) a odpoledne, když jsem šel z práce a Mi Band 8 znovu probudil a připojil k Mi Fitness, tak na něm zely dovršené hodnoty z rána. Na Mi Band 6, který jsem měl po celou osmihodinovou směnu na ruce si měřil hodnoty své vlastní, zcela nezávisle na Mi Band 8. Jen podotknu, že app Mi Fitness vyžaduje k připojení náramku Xiaomi účet, kdežto app Zepp Life Xiaomi účet nevyžaduje, ale k připojení náramku stačí libovolný email plus heslo. Zřejmě proto se aplikace nijak vzájemně neprolínají, nesčítají se v celek denní naměřené hodnoty na jednom a druhém náramku. Jediné, co by mohlo být zajímavé mít jeden náramek na jedné ruce, druhý na druhé, v obou aplikacích mít stejné parametry o sobě a zjistit tak, jak se denní naměřené hodnoty z obou náramků shodují, či se rozcházejí. Ale tohle pro mne není nijak důležité. Náramek používám jak jsem řekl hlavně kvůli notifikacím, když mobil nemám u sebe, abych věděl, že mi něco přišlo, nebo mi někdo volá. No a taky místo hodinek.
Dobrý den,
to s tím účtem jsem nevěděl, takže děkuji za rozšíření obzorů. Já Smart Band s aplikací Zepp Life testoval jen jednou a moc mi nesedla.
Ale přemýšlím: nešlo nějak importovat data ze Zepp Life do Mi Fitness? Že byste měl v Mi Fitness všechny kroky, kalorie, stání….
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den.
Trochu jsem se vrtal problematice, na kterou se ptáte. Pro mě osobně data z náramku nejsou nijak prioritní, upřímně, nechci se jimi stresovat.
Většinu měření mám zakázaných. Vidím pouze ušlé kroky, kalorie, a průběh spánku (skóre spánku, doba trvání hlubokého spánku > žádné další rozšířené možnosti k měření spánku)
Do aplikace Zepp Life se dá přihlásit emailem plus heslem a nebo pomocí účtů aplikací třetích stran.
Do aplikace Mi Fitness jsem byl k přihlášeni vyzván zadáním svého Xiaomi účtu, který mám aktivní v mobilu.
……a teď k té možnosti přetažení dat z app Zepp Life do app Mi Fitness. Zřejmě to jde.
V Mi Fitness se klikne dole v liště na „Profil“. V nabídce se klikne na „Data třetích stran“
U Zdroje dat se rozklikne „Zepp Life“
……po rozkliknutí uvidíte toto
……a dole jsou informace k přenosu dat z app Zepp Life do app Mi Fitness
Takže tak.
Vezmu-li to opačně ,tak jsem nikde v app Zepp Life nenašel možnost stažení dat z app třetích stran (Mi Fitness)
Dobrý den,
no, pokud to chápu správně, tak Xiaomi chce Zepp Life časem úplně odstavit. I proto patrně nenabízí možnost importu dat z jakékoli aplikace.
Naopak tou hlavní (a patrně jedinou) aplikací bude Mi Fitness. I proto se v ní objevila možnost importu dat ze Zepp Life. Akorát by mě docela zajímalo, zda jde o jednorázový import, nebo jestli to lze používat i průběžně.
Jinak co se týká měření: já mám na Mi Watch zapnuté všechno, ale reálně mě zajímají pouze absolvované kroky v průběhu dne, které se snažím plnit.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den. Prosím poraďte mě jak mám Smart Band 8 aktivovat, když mě v zásilce chybí nabíječka? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den,
bez nabíječky to bohužel určitě nepůjde. Doporučuji reklamovat, protože bez nabíječky nelze ten náramek zprovoznit. Navíc nabíječka je součástí balení a zaplatil jste za ní.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Chtěl bych se zeptat, je- li možné nainstalovat i jiné watchface/ciferníky než ty, které jsou jsou v Mi Fitness aplikaci. Eventuálně jak? Děkuji
Dobrý den,
ne, to bohužel možné není. Na starších zařízeních to šlo, ale od doby, kdy se k náramkům a hodinkám používá aplikace Mi Fitness, to nelze.
Přeji hezký den.
Karel Kilián