Recenze: powerbanka Baseus Amblight – vítěz může být jen jeden
Ačkoli kapacita baterií mobilních telefonů neustále roste, nemusí náročnějším uživatelům stačit na celodenní používání. Řešením této prekérní situace jsou powerbanky – tedy přenosné externí baterie. Otestovali jsme powerbanku, která vyhrála test časopisu Computer. Co nabízí, jaké má výhody a má nějaké nedostatky? Na to vám odpoví naše recenze powerbanky Baseus Amblight 65W Overseas Edition.
Powerbanku Baseus Amblight 65W Overseas Edition nabízíme i v našich e-shopech. V černé barvě (model PPLG000101) přijde v českém online obchodě na 1 760 Kč, zatímco ve slovenském stojí 100 eur. Bílou variantu (model PPLG000102) seženete v českém e-shopu za 1 589 Kč a ve slovenském za 61 eur.
Obsah recenze powerbanky Baseus Amblight
- Obsah recenze powerbanky Baseus Amblight
- Powerbanka Baseus Amblight
- Dostupné porty a konektory
- Recenze Baseus Amblight začíná rozbalováním
- Obhlídka powerbanky Baseus Amblight
- Rychlé nabíjení powerbanky
- Powerbanka Baseus Amblight v testu časopisu Computer
- Přenositelnost powerbanky
- Displej
- Praktické zkušenosti z recenze Baseus Amblight
- Dlouhodobé zkušenosti
- Závěr recenze powerbanky Baseus Amblight
- Cena a dostupnost
Powerbanka Baseus Amblight
Jedním z nejzásadnějších parametrů této powerbanky je vysoká kapacita integrovaného lithium-polymerového akumulátoru. 30 000 mAh (114 Wh) je více než dostatečných i pro hodně dlouhé výpravy mimo dosah elektrické zásuvky. Pro srovnání: většina dnešních telefonů má baterii s kapacitou okolo 5 000 mAh.
Další výhodou této powerbanky je podpora rychlého nabíjení výkonem až 65 wattů. Pokud tedy váš mobil (či jiné zařízení) podporuje rychlé nabíjení, nebudete muset čekat na doplnění energie zbytečně dlouho. Například baterii Samsungu Galaxy S22 Ultra zvládne nabít z nuly na 50 % během pouhých 30 minut.
Díky vysokému nabíjecímu výkonu zvládne tato powerbanka nabíjet nejen telefony, tablety a další drobné spotřebiče, ale také některé menší notebooky. Výrobce na oficiálních stránkách uvádí, že za pouhé dvě hodiny dokáže plně nabít akumulátor 12″ MacBooku.
Powerbanka Baseus Amblight nabízí hned pět výstupních (tj. ze kterých lze nabíjet další zařízení) a tři vstupní (tj. přes které ji lze nabíjet) porty. Pro nabíjení powerbanky lze použít konektory microUSB, USB-C a lightning. Zařízení pak lze připojovat ke čtyřem portům typu USB-A, z nichž jeden podporuje rychlé nabíjení, a jednomu portu USB-C. Na podporované standardy jednotlivých portů se podíváme v samostatné kapitole.
Dostupné porty a konektory
Na nejkratší hraně powerbanky se nachází celkem sedm konektorů s následujícími parametry:
- 1× USB-A – výstup 5 V @ 4,5 A (22,5 W), 4,5 V @ 5 A (22,5 W), 5 V @ 3 A (15 W), 9 V @ 3 A (27 W), 12 V @ 2,5 A (30 W), 20 V @ 1 A (20 W)
- 3× USB-A – výstup 5 V @ 3 A (15 W)
- 1× USB-C – vstup 5 V @ 3 A (15 W). 9 V @ 3 A (27 W), 12 V @ 3 A (36 W), 15 V @ 3 A (45 W), 20 V @ 3 A (60 W), výstup 5 V @ 3 A (15 W). 9 V @ 3 A (27 W), 12 V @ 3 A (36 W), 15 V @ 3 A (45 W), 20 V @ 3,25 A (65 W)
- 1× lightning – vstup 5 V @ 2,1 A (10,5 W)
- 1× microUSB – vstup 5 V @ 2 A (10 W), 9 V @ 2 A (18 W), 12 V @ 1,5 A (18 W)
Powerbanka Baseus Amblight 65W Overseas Edition tedy nabízí možnost nabíjet připojená zařízení maximálním výkonem až 65 wattů (přes port USB-C), respektive 30 wattů (přes rychlý port USB-A), nebo 15 wattů (přes zbývající tři porty). Akumulátor powerbanky pak lze nabíjet výkonem až 60 wattů (přes USB-C), respektive 18 wattů (přes microUSB), nebo 10,5 wattů (přes lightning).
K powerbance lze připojit více zařízení najednou – jedno k portu USB-C a další k jednomu ze čtyř portů USB-A. V takovém případě nabídne na portu USB-C maximální nabíjecí výkon až 45 wattů, a na portu USB-A až 15 wattů, v případě rychlého USB-A pak až 18 wattů.
Recenze Baseus Amblight začíná rozbalováním
Powerbanka dorazila v poměrně rozměrné bílé papírové krabičce s poutkem pro zavěšení na prodejní stojan. Na přední straně je, kromě jejího vyobrazení v barvách, logo výrobce a název produktu. Nechybí zmínka o kapacitě 30 000 mAh a podpoře rychlého nabíjení.
Na zadní straně jsou v několika jazycích základní informace o tomto zařízení – pro případné zájemce o prostudování přikládáme snímek. Nechybí ani značka CE, která naznačuje, že výrobek splňuje stanovené normy a požadavky Evropské unie, a FCC, která deklaruje, že zařízení vyhovuje stanoveným normám a požadavkům na elektromagnetickou kompatibilitu a emise rádiových vln.
Krabička se otevírá vysunutím ze spodní strany. V „šuplíčku“ jsme našli powerbanku, zabalenou v sáčku a zhruba jeden metr dlouhý kabel s koncovkami USB-C na obou koncích schopný přenášet proud až 5 ampérů, respektive 100 wattů. Kromě toho byla součástí balení také stručná uživatelská příručka a záruční list. To je z hlediska balení vše, víc ostatně nebudete potřebovat.
Obhlídka powerbanky Baseus Amblight
Na jedné z kratších hran se nachází sedm konektorů – čtyři USB-A, jeden USB-C, jeden microUSB a jeden lightning. Jejich funkce a parametry jsme podrobně popsali výše v samostatné kapitole Dostupné porty a konektory.
Na horní straně se nachází kruhový displej. Dle uživatelské příručky se jedná o LED obrazovku, která slouží k zobrazení aktuální kapacity integrovaného akumulátoru v procentech. Pokud je k powerbance připojeno nějaké zařízení, ukazuje po stisku tlačítka také aktuální nabíjecí proud a napětí. Když je připojeno více zařízení, zobrazuje celkové aktuální napětí a proud.
Na pravé boční hraně je tlačítko. Krátkým stiskem dojde k rozsvícení displeje a zobrazení informací. Pokud není připojeno žádné zařízení, přepne se powerbanka automaticky po 35 sekundách do pohotovostního režimu. Dlouhým stisknutím tlačítka napájení lze powerbanku úplně vypnout.
Horní a dolní strana powerbanky je opatřená jemným vroubkováním, což má své výhody, ale bohužel i nevýhody. Nesporným kladem je, že zařízení neklouže ani ve vlhké dlani. Na druhou stranu se tento typ povrchu bohužel velmi snadno znečistí.
Rychlé nabíjení powerbanky
Jednou z největších výhod této powerbanky je podpora rychlého nabíjení. Kromě toho, že zvládne nabíjet vysokým výkonem připojená zařízení, lze i k doplnění energie do powerbanky využít výkonnou nabíječku a výrazně tak zkrátit čas potřebný k jejímu nabití.
Většina powerbank s kapacitou 30 000 mAh potřebuje k nabití z nuly na 100 % okolo šesti hodin. Baseus Amblight v tomto směru doslova deklasuje veškerou konkurenci. Dle testu Computeru ji lze nabít za 3 hodiny a 6 minut, přičemž na prvních 50 % stačí jen 1 hodina a 10 minut.
Pochopitelně jsme si tento údaj chtěli ověřit, takže jsme powerbanku úplně vybili a následně ji připojili k 67W nabíjecímu adaptéru Xiaomi MDY-12-EH, který je součástí balení telefonu Xiaomi 12 a Xiaomi 13. Výsledky byly velmi milým překvapením: nabití na 50 % trvalo 1 hodinu a 21 minut, stoprocentní kapacity jsme nakonec dosáhli za pouhé 2 hodiny a 55 minut.
Powerbanka v testu časopisu Computer
Powerbanka Baseus Amblight 65W Overseas Edition vyhrála s velkým náskokem test 30000mAh powerbank, jehož výsledky byly publikovány v časopise Computer 7/2023 a na webu Živě.cz. Redaktoři ocenili zejména schopnost rychlého nabíjení připojených zařízení i powerbanky samotné.
Proti testovaným produktům konkurenčních značek tato powerbanka nenabídla nejvyšší kapacitu a byla (právem) pokárána za porty namačkané příliš u sebe. Jako jediná ale dokázala nabídnout napětí až 20 voltů a tím pádem i nejvyšší nabíjecí výkon až 65 wattů.
V testu bylo zohledňováno vybíjení a nabíjení, funkce, výbava a přenositelnost. Powerbanka Baseus získala druhé místo ve vybíjení, první (o několik délek) skončila v nabíjení a zvítězila i v kategoriích funkce a výbava. V hodnocení přenositelnosti skončila na třetím místě – přeci jen není úplně lehká a kompaktní.
V celkovém hodnocení získala 8,2 bodů a poměrně drtivě tak porazila druhou powerbanku v pořadí, která obdržela jen 7,4 bodů. Z hlediska ceny a poměru ceny ke kapacitě sice patří k těm dražším, ale jistě to vyvažuje dalšími funkcemi a vlastnostmi.
Přenositelnost powerbanky
Přenositelnost powerbank s kapacitou 30 000 mAh může být v některých případech na hraně. Přeci jen není úplně malá – s rozměry 6,5 × 14,5 × 3,8 centimetrů se do většiny kapes nevejde. Vejde se ale do větší pánské taštičky i dámské kabelky. Určitě je ale lepší a pohodlnější nosit jí v batohu – hmotnost 533 gramů už je přeci jen trochu znát.
Díky tomu, že je tělo powerbanky dlouhé, ale relativně úzké, se poměrně dobře drží v dlani. Vroubkování na horní a spodní straně pak zabraňuje vyklouznutí, ale jak jsme zmínili výše, přispívá k ulpívání nečistot. Celkově je ale kompaktnější, než bychom u externí baterie s tak vysokou kapacitou čekali.
Displej
Jedním z typických rysů této powerbanky je displej, který je umístěný pod vypouklým sklem, které působí jako lupa. V základním stavu zobrazuje aktuální stav nabití baterie v procentech, což je velmi praktické. Určitě to hodnotíme výrazně lépe než indikaci prostřednictvím několika svítících LED.
Malou kritiku však budeme mít k čitelnosti – v interiéru a ve tmě je displej čitelný dobře, zato v exteriérech na jasném slunci čitelnost rapidně klesá a v některých případech je nutné ho zastínit dlaní, aby bylo možné odečíst zobrazované údaje.
Při nabíjení připojených zařízení lze pomocí tlačítka na boku na displeji zobrazovat další informace – konkrétně aktuální nabíjecí proud v ampérech a napětí ve voltech. Poměrně snadno tak (vynásobením hodnoty napětí a proudu) můžete zjistit aktuální výkon, kterým powerbanka nabíjí.
Praktické zkušenosti z recenze Baseus Amblight
Powerbanku jsme využili během našeho výletu do Prahy a následně na Plzeňsko, kde jsme lovili kešky. Telefon Xiaomi 12 zastával roli navigace – používali jsme aplikaci Waze – kdy energii spotřebovává svítící displej, zapnuté GPS a probíhající datové přenosy. Ukazatel baterie při takovém použití doslova mizí před očima tempem více než 20 % za hodinu.
Bohužel bezdrátová nabíječka Xiaomi, kterou máme nainstalovanou v autě, zvládá v horkých dnech, kdy na telefon přes čelní sklo praží slunce, maximálně tak udržovat stávající stav. Zkusili jsme tedy připojit telefon k powerbance, konkrétně k nejvýkonnějšímu portu USB-C.
Ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí. Powerbanka zvládala telefon nejen udržovat při životě, ale také nabíjet. Připojili jsme ji v okamžiku, kdy telefon ukazoval zbývajících 40 % baterie. Nadále jsme mobil používali jako navigaci, přesto se nám povedlo ho za zhruba dvě hodiny nabít na 100 % kapacity.
Na přenášení je toto zařízení sice výrazně větší než námi dosud používaná powerbanka Xiaomi s třetinovou kapacitou, nicméně hmotnost zhruba odpovídající jedné půllitrové lahvi vody se dá zvládnout. Akorát je to trochu rozměrnější cihla, kterou je určitě lepší nosit v batohu nebo kabelce.
Powerbanku jsme průběžně testovali v několika různých situacích. Ocenili jsme možnost současného nabíjení více zařízení – například bylo možné přes port USB-A nabíjet baterie do elektronické cigarety a přes USB-C mobilní telefon Xiaomi 12. Bez problémů jsme také dokázali nabíjet tři telefony najednou. Pozitivně hodnotíme skutečnost, že nabíjet zařízení lze i při současném nabíjení samotné powerbanky.
Další pokus spočíval v nabití zcela vybitého telefonu Xiaomi 12. Nejprve jsme udělali pokus s dodávanou nabíječkou z balení – s maximálním výkonem 67 wattů jsme schopni nabít ho z nuly na plnou kapacitu během 1 hodinu a 6 minut. Pomocí powerbanky to přes rychlý port USB-C trvalo 1 hodinu a 24 minut, přičemž přesně za jednu hodinu jsme měli nabito na 88 %. Udávaná kapacita baterie powerbanky přitom klesla z původních 73 % na 57 %, takže pokud se dá ukazateli věřit, zvládne nabít tento telefon celkem více než šestkrát.
Dlouhodobé zkušenosti
Zkoumali jsme také zkušenosti zahraničních uživatelů, kteří tuto powerbanku používají delší dobu. Jeden z nich například napsal: „Deset měsíců, po které powerbanku denně používám, by to mělo odpovídat zhruba 150 plným nabíjecím cyklům a stále nepozoruji žádný pokles kapacity.“
Další uživatel použil tuto powerbanku k napájení venkovního LED osvětlení. „Má za sebou pobyt ve vlhkém prostředí, v počasí pod bodem mrazu, ve vysokých vedrech a přežila i pár slušných pádů na dlažbu. Ta věc je neuvěřitelně spolehlivá. Vlastnil jsem spoustu těchto powerbank pro stejné použití a tato je všechny předčila.“ uvádí.
Jiný uživatel však kritizuje špatnou čitelnost displeje na přímém slunci. Powerbanku pak přeměřil a došel k závěru, že vydává 95,644Wh, což je o 18,4Wh méně, než je udávaná hodnota. Po čase se mu však v powerbance nafoukla baterie, což se projevilo prohnutím zadní strany. Kontaktoval tedy výrobce, který závadu uznal a nabídli zaslání náhradní powerbanky.
Závěr recenze powerbanky Baseus Amblight
Recenze powerbanky Baseus Amblight ukázala její klady – zejména vysokou kapacitu (30 000 mAh bude stačit i náročnějším uživatelům). Dalším nesporným pozitivem je podpora rychlého nabíjení, a to nejen připojených zařízení (zvládne nabíjet i menší notebooky), ale i samotné powerbanky, kterou lze nabít z nuly na 100 % za necelé tři hodiny, což je velice nadstandardní.
Chválíme displej, který je určitě lepší než indikace pomocí LED. Uživatel má díky němu přehled nejen o aktuálním stavu baterie v powerbance, ale i napětí a proudu dodávaného připojeným přístrojům. Škoda jen špatné čitelnosti na přímém slunci.
Pochválit musíme také velký počet portů – baterii powerbanky lze nabíjet přes USB-C, microUSB či lightning, zatímco k nabíjení zařízení jsou připraveny čtyři porty USB-A a jeden port USB-C. Kriticky však musíme hodnotit přílišné naměstnání jednotlivých portů vedle sebe.
Celkově tedy hodnotíme powerbanku Baseus Amblight jako dobrou koupi. Během několika týdnů praktického testování jsme nenašli nic zásadního, co by nám na ní vysloveně vadilo. Slogan „energie sbalená na cesty“ tak po letech získal nový význam.
Cena a dostupnost
Powerbanku Baseus Amblight 65W Overseas Edition nabízíme i v našich e-shopech. V černé barvě (model PPLG000101) přijde v českém online obchodě na 1 760 Kč, zatímco ve slovenském stojí 100 eur. Bílou variantu (model PPLG000102) seženete v českém e-shopu za 1 589 Kč a ve slovenském za 61 eur.
Baseus Amblight 65W Overseas Edition
1 589 KčKlady
- Vysoká kapacita 30 000 mAh
- Rychlé nabíjení připojených zařízení
- Rychlé nabíjení powerbanky (cca 3 hodiny)
- Displej ukazující stav v procentech
- Velký počet nabíjecích portů
Zápory
- Horší přenositelnost kvůli rozměrům a váze
- Nepříliš dobrá čitelnost displeje na slunci
- Vroubkovaný povrch zachytává špínu
- Porty jsou příliš naměstnané k sobě
Nafouknutí powerbanky není chybovost jednoho kusu, ale vlastnost. Bohužel. Měl jsem totožný Baseus s menší kapacitou 20 000 mAh (ten nedisponoval výstupem 20 voltů) a nyní testovanou 30 000 mAh. Obě po několika letech brutálně nafouknuté, až popraskal kryt. Nejprve záda, časem i předek. Powerbanka je složená z dvou (tří) článků 10 000 mAh a ty se výrazně nafouknou. Na požádání redakci poskytnu fotku. Kontaktovat je možné zadaným e-mailem.
Mám už třetí a to samé
Dobrý den,
děkuji za sdílení zkušeností. Pokud se toto stane i u mé powerbanky, určitě to do recenze doplním.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
co jsem se díval na uživatelské recenze na českém internetu, tak nikdo nic podobného nezmiňoval. Je ale pravda, že většinu těch recenzí píšou uživatelé téměř hned po rozbalení, a to asi powerbanka nafouknutá nebude. Určitě budu tu svou sledovat a případně tento poznatek doplním do tohoto článku.
Každopádně Vám moc děkuji za reakci a sdílení užitečných zkušeností.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Tuto powerbanku v černé barvě mám už 2 roky. Drží jak bejk. Nabíjení úplně paráda. Jediné co vytknu je ten display ve tvaru magického oka. Pokud není tma je prakticky nečitelný. Tam soudruzi udělali velkou chybu, a kdyby dali nějaký obyč display, udělali by mnohem lépe. Za mě celkové hodnocení 90%. Mohu doporučit.
Dobrý den,
moc děkuji za ochotu sdílet své zkušenosti s tímto zařízením. Čitelnost displeje na mnou testovaném kusu mi přišla dobrá, s výjimkou okamžiků, kdy jsem se pohyboval na přímém slunci – v takovém případě bylo nutné displej stínit. Souhlasím s tím, že jiné provedení by patrně bylo lepší.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Osobně si myslím, že Baseus je všeobecně šmejd, zaujala mě spíše powerbanka xiaomi mi 50w, snad tam ty články vydrží..
Dobrý den,
já sám neměl s touto značkou zkušenost, tak jsem si řekl, že ji zkusím. Je pravda, že powerbanku Xiaomi (10 000 mAh) mám už asi deset let a funguje stále skvěle, takže myslím, že jste nešlápl vedle.
Přeji hezký den.
Karel Kilián