Recenze

Recenze Roborock S7: robotický vysavač, který skvěle vysaje i vytře

Robotické vysavače jsou velmi užitečnými pomocníky. Bez velké námahy můžete s jejich pomocí udržovat svou domácnost v (téměř) dokonalém pořádku. Vyplatí se připlatit si? Co nabídne dražší vysavač proti levnějším modelům? Nejen na tyto otázky vám odpoví naše podrobná recenze Roborock S7.

Hned v úvodu začněme cenou – Roborock S7 je aktuální vlajkovou lodí, čemuž odpovídají nejen funkce, ale i cena. V našem českém e-shopu ho prodáváme za cenu od 13 440 Kč, ve slovenském online obchodě pak startuje na 524 eurech.

Obsah recenze

Recenze Roborock S7 začíná rozbalováním

Vysavač přišel na recenzi ve velké krabici z hnědého kartónu o rozměrech 39,9 × 48,3 × 14,9 centimetrů. Krabice byla poměrně těžká – vážila rovných 7 kilogramů. Přenesení z dodávky kurýrní služby do redakce však významně usnadnilo plastové ucho v její horní části.

Vysavač přišel na recenzi ve velké krabici z hnědého kartónu
Vysavač přišel na recenzi ve velké krabici z hnědého kartónu

Z kartónové krabice jsme vytáhli další krabici – tentokrát již barevně potištěnou s vyobrazením přístroje, který nás čeká uvnitř. V tomto případě se otevírala vyklopením největší strany a balení produktu sestávalo z několika na sobě položených „pater“.

Z kartónové krabice jsme vytáhli další krabici
Z kartónové krabice jsme vytáhli další krabici

V horní části krabice na nás čekal napájecí kabel dlouhý přesně jeden metr, příručka pro připojení k síti a uživatelský manuál. Dále jsme zde našli nástavec pro mokrý úklid (mopování) s nainstalovaným hadříkem z mikrovláken.

V dalším patře už na nás čekal samotný robotický vysavač Roborock S7 bílé barvy (existuje ještě v černé) a nabíjecí (dokovací) stanice bílé barvy s černým oplastováním vertikální části. Všechny ostatní komponenty, jako je hlavní kartáč, boční kartáček či nádobky na prach a na vodu, byly již nainstalované na vysavači.

Obsah balení:

 • 1× robotický vysavač Roborock S7
 • 1× nabíjecí/dokovací stanice
 • 1× napájecí kabel s evropskou koncovkou
 • 1× mopovací nástavec s hadříkem z mikrovláken
 • 1× uživatelský manuál
 • 1× příručka pro připojení k síti

Roborock S7 shora

Horní část robotického vysavače Roborock S7 je jednoznačně nejzajímavější. Ve středu kruhového těla najdeme „věžičku“, ve které je umístěný LIDAR. Jedná se o komponentu, jež pomocí laseru precizně mapuje prostory, ve kterých se vysavač pohybuje. Oranžová součástka se během provozu otáčí a podává přístroji informace o stěnách, nábytku a dalších překážkách. Vysavač si tak sestavuje mapu domácnosti a následně optimalizuje trasu úklidu.

Servis XM.cz

Zadní polovina horní strany je vyklápěcí (odklápí se zezadu směrem nahoru) a nachází se pod ní nádobka na nasbíraný odpad s objemem 470 mililitrů. Kromě toho zde najdete i tlačítko pro resetování přístroje a LED, jež modrým světlem indikuje připojení vysavače k bezdrátové síti.

V přední částí je k vidění trojice tlačítek stříbrné barvy s černými popisky. Stojíme-li proti vysavači čelem, pak tlačítko vlevo slouží k jeho odeslání na nabíjecí základnu. Prostředním tlačítkem je možné Roborock S7 vypnout a zapnout a pravým tlačítkem aktivujete úklid okolo aktuálního bodu.

Trojice tlačítek
Trojice tlačítek

Teprve když vysavač zapnete, si budete moci všimnout dalšího zajímavého prvku – před tlačítky je proužek, prosvětlovaný barevnými LED. Těmi přístroj indikuje, co právě dělá:

 • při nabíjení baterie „dýchá“ zeleným světlem
 • po nabití baterie svítí trvale zelenou barvou
 • mopování je indikováno modrým svitem
 • při vysávání je barva bílá
 • v případě problému bliká oranžovou barvou

Roborock S7 z boku

Při pohledu z boku záleží to, co uvidíte, na úhlu, ze kterého se díváte. Přední cca polovinu tvoří nárazník s gumovou obrubou, jehož úkolem je kontaktně identifikovat překážky. V jeho prostřední části je otvor, ve kterém se skrývá snímač, pomáhající vysavači s návratem na nabíjecí základnu. Po pravé straně je pak otvor pro další senzor, jehož úkolem je měření vzdálenosti od stěny.

V zadní části najdeme dva perforované výdechy vzduchu, přecházející plynule až do boční části. Mezi ně se vklínila nádobka na vodu s kapacitou 300 mililitrů, kterou lze snadno odejmout stisknutím oranžového tlačítka. Nádobka se velmi snadno plní – stačí jen sejmout pryžovou krytku v její horní části.

Roborock S7 zespodu

Pokud vysavač obrátíte hlavou dolů, spatříte dvě velká pryžová kolečka, která ve spojení se třetím menším a otočným kolečkem zajišťují pohyb. Dle deklarace výrobce si stroj s touto konstrukcí bez problémů poradí s překážkami vysokými až 2 centimetry, což můžeme potvrdit z praxe.

Spodní strana vysavače Roborock S7
Spodní strana vysavače Roborock S7

Vpravo ve směru jízdy je umístěn pětiramenný boční kartáček s gumovými štětinami, jehož hlavním úkolem je nametání nečistot od stěn a z rohů před nasávací otvor. Po obvodu spodní části je umístěno šest senzorů, jež mají zajistit, aby přístroj nespadl ze schodů či jiných vyvýšených míst.

Pětiramenný boční kartáček
Pětiramenný boční kartáček

Mezi kolečky je již zmíněný nasávací otvor, kterým Roborock S7 vtahuje nečistoty. Jeho součástí je i hlavní kartáč – proti předchozím generacím však nemá štětiny, ale gumové lamely. Od majitelů zvířat máme informace, že toto řešení si o něco hůře poradí se sbíráním srsti.

Sledujte nás na Telegramu
Hlavní kartáč
Hlavní kartáč

K zadní části se pak připojuje mopovací podložka s hadříkem z mikrovláken. Její nasazení je velmi jednoduché a rychlé. Kromě občasného vyprání hadříku není nutné tuto část odnímat a můžete ji na vysavači nechat permanentně.

Spojení s telefonem

K tomu, abyste mohli s vysavačem plnohodnotně pracovat, je nejprve nutné spárovat ho s mobilním telefonem. K tomu slouží bezplatná aplikace Xiaomi Home, jež slouží i k ovládání dalších chytrých přístrojů Xiaomi, jako jsou ventilátory, žárovky či koloběžky.

‎Xiaomi Home
‎Xiaomi Home
Price: Free+

Spárování proběhlo hladce – aplikace nám po spuštění sama hlásila, že objevila v dosahu nové zařízení a nabídla jeho přidání. V dalším kroku následoval výběr Wi-Fi sítě, ke které se má Roborock S7 připojit a zadání přístupového hesla. Ačkoli vysavač podporuje jen Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz, neměli jsme problém s připojením k bezdrátové síti se stejným SSID pro pásma 2,4 i 5,0 GHz.

Vše proběhlo na první dobrou, takže jsme mohli v dalším kroku vybrat místnost, v níž se vysavač nachází a zadat jeho jméno. Velmi snadno jsme si vysavač nasdíleli, takže ho ze svého mobilu mohla ovládat i manželka, která používá iPhone. Nakonec nás čekala aktualizace firmwaru z verze 4.1.5_1196 na 4.1.5_1240.

Mapování domácnosti

Jednou z velkých výhod tohoto modelu je orientace v prostoru pomocí LIDARu. Ten funguje podobně jako radar, akorát místo rádiových vln používá laser. Přístroj si díky tomu dokáže vytvořit naprosto přesnou mapu domácnosti (přesnější než např. u Roborocku S5) a následně plánovat optimální trasu úklidu.

Mapu je možné uložit, takže si ji vysavač nemusí vytvářet při každém spuštění znovu a znovu. Hlavní výhodou proti levnějším vysavačům je možnost uložit si více map, což oceníte zejména v domech s více patry, mezi kterými můžete přístroj přenášet.

Přečtěte si také  Recenze Poco M3: levný telefon střední třídy s vynikající výdrží

Je však poměrně zarážející, že Roborock ve výchozím nastavení mapu neukládá a při každém úklidovém cyklu generuje novou. I když se stále jedná o beta verzi, doporučujeme před prvním spuštěním vysavače zapnout funkci ukládání mapy v sekci Manage Maps-Map Saving (Beta).

Výhod uložení mapy je celá řada. Například můžete využít takzvané zónové čištění, kdy v mapě vyznačíte oblast, kterou chcete uklidit, a vysavač do ní přejede a následně ji vysaje, případně i vytře. Můžete také robota poslat na jakékoli místo – třeba k odpadkovému koši, abyste vysypali nádobku s nečistotami.

Apple AirPonds Pro 2

Další výhodou je možnost rozdělení domácnosti na místnosti. To můžete opět využít jak pro zónové čištění (např. úklid kuchyně po vaření), ale i při plánování automatického úklidu, kdy je možné pro jednotlivé místnosti nastavit rozdílné dny a časy úklidu tak, aby se vám stroj nemotal pod nohami v nevhodném čase.

Díky velice přesné mapě má vysavač přehled o tom, kde už uklízel (a nezabývá se těmito místy opakovaně) a kde má ještě uklidit. Dokáže si také naplánovat optimální trasu. Když mu během uklízení dojde baterie, dojede sám na nabíjecí stanici a po doplnění energie pokračuje přesně tam, kde předtím skončil.

Suchý úklid

Na suchém úklidu se podílejí celkem tři komponenty. V první řadě je to vysavač se sacím výkonem 2500 Pa, který nasává nečistoty proudem vzduchu přes hlavní štěrbinu. Jeho výkon je skutečně silný a dokáže díky němu vytáhnout prach i z velké hloubky koberců.

K dispozici jsou celkem čtyři úrovně síly sání: Quiet (tichá, ale nejméně účinná), Balanced (vyvážená, nepatrně hlučnější), Turbo (zvýšený výkon i hlučnost) a Max (nejvyšší sací výkon i hluk). Změřili jsme hlučnost vysavače na nejvyšší výkon pomocí stanice Netatmo a nejvyšší naměřená hodnota byla 69 decibelů.

Čtyři úrovně síly sání
Čtyři úrovně síly sání

Paralelně s tím Roborock S7 také zametá nečistoty před nasávací otvor. Pro tyto účely je vpravo ve směru jízdy vybaven bočním kartáčkem, jehož úkolem je zametat prach od stěn a z rohů, a hlavním kartáčem, umístěným v nasávací štěrbině, s gumovými lamelami.

Celopryžová konstrukce hlavního kartáče s žebrováním je údajně odolnější než verze se štětinami. Spirálovité čepele lépe načechrávají koberce a zabraňují zamotávání vlasů. Díky systému HyperForce je sací výkon dostatečný k zachycení jemného prachu na tvrdých podlahách, vlasů z koberců a všeho mezi tím.

Spodní část vysavače bez hlavního kartáče
Spodní část vysavače bez hlavního kartáče

Nasbírané nečistoty vysavač ukládá do nádobky s objemem 470 mililitrů, kterou je nutné jednou za čas vysypat. My jsme testovali v domácnosti s podlahovou plochou 40 m2 a museli jsme vysypávat cca jednou za 4 až 5 dní. Nádobka je opatřena omyvatelným hepa filtrem, který je schopen zachytit 99,99 % částic o velikosti pouhých 0,3 mikronů.

Vychytaný mokrý úklid

Patrně nejzásadnějším přínosem modelu Roborock S7 proti předchozím generacím je významné vylepšení mokrého úklidu, nebo, chcete-li, mopování. Již jsme zmínili, že pro mokrý úklid se do zadní části vysavače instaluje nádobka s vodou o objemu 300 mililitrů, zatímco zespodu se připevňuje mopovací jednotka s hadříkem.

Xiaomi Watch 2

První vychytávkou je schopnost zvedat a spouštět mopovací jednotku v rozmezí 5 milimetrů. V praxi to funguje tak, že pokud vysavač pozná, že se nachází na koberci (což celkem spolehlivě zjišťuje ultrazvukovým snímačem na spodní části), zvedne mop a uklízí pouze suchou cestou, tedy vysáváním a zametáním.

Druhou vychytávkou je elektronické dávkování vody. Ta tedy do mopovací jednotky nestéká samospádem, ale je podávána elektrickým čerpadlem. Díky tomu můžete v aplikaci nastavit intenzitu mopování ve třech úrovních, a to i samostatně pro jednotlivé místnosti. Například na dlažbě použije vysavač více vody, zatímco na parketách méně, nebo naopak – jak budete chtít.

Intenzita mopování ve třech úrovních
Intenzita mopování ve třech úrovních

Třetí a možná zásadnější vymožeností je „sonická technologie“. Co to znamená? Že mopovací jednotka není jen prostě vláčena za vysavačem, ale vibruje až 3000× za minutu ve vzoru písmena Z. Využívá stejnou koncepci jako elektrické zubní kartáčky – díky tomu hadříkem doslova drhne podlahu a poradí si tak i s mírně zaschlými skvrnami.

Roborock S7 nabízí také režim „vysoce intenzivního mopování“. V tomto módu vysavač nevysává, ale pouze vytírá, přičemž se po místnostech pohybuje tak, aby každou oblast podlahy pokryl dvakrát. Ideální je tento režim využít poté, co podlahu vysajete.

Aplikace Mi Home

Vysavač jsme používali s aplikací Mi Home, která je zdarma k dispozici pro telefony s operačními systémy Android i iOS. Přidání nového zařízení bylo otázkou jednoduchého nastavení, ke kterému přispěla i skutečnost, že aplikace sama vysavač detekovala. Roborock S7 se pak přidal k ostatním zařízením v rámci chytré domácnosti Xiaomi.

‎Xiaomi Home
‎Xiaomi Home
Price: Free+

Rozhraní aplikace se skládá z několika sekcí. V horní části najdete informace o tom, jak velkou podlahovou plochu Roborock S7 naposledy uklidil, jaký je aktuální stav jeho baterie a kolik času strávil poslední činností.

Největší část okna patří mapě domácnosti, kterou si vysavač sám vytvoří, a pokud ji necháte uložit, dále s ní pracuje. Nutno říci, že přístroj funguje poměrně inteligentně – pokud mu například jednou zavřete dveře a podruhé je necháte otevřené, poradí si s tím zcela bez problémů.

Xiaomi Smart Band 8

Mapu je možné rozdělit na místnosti – základní rozdělení provede aplikace sama po několika úklidech, přičemž můžeme konstatovat, že se celkem dobře trefila. Hranice místností lze ale podle potřeby měnit, přidávat i mazat v relativně příjemném uživatelském rozhraní, na což se podíváme později.

Mapa domácnosti
Mapa domácnosti

Pod mapou vlevo jsou připravené tři přepínače:

 • Full – úplný úklid celé domácnosti.
 • Room – úklid zvolených místností.
 • Zone – zónový úklid obdélníkové oblasti, kterou v dalším kroku vymezíte v mapě. Současně lze nastavit více zón.

Další dvě tlačítka najdete vpravo pod mapou domácnosti. To horní slouží k úpravě mapy, čemuž se budeme věnovat v samostatné kapitole. Spodním pak můžete nastavit intenzitu suchého a mokrého úklidu, tedy sílu vysávání a zvlhčování mopu.

Vysávání lze nastavit ve čtyřech stupních: Quiet – tichý, Balanced – vyvážený, Turbo – silný a Max – maximální. Intenzita mokrého čištění nabízí čtyři možnosti: Close – mopování je vypnuté, Standard – běžné, Moderate – střední a Intense – intenzivní.

Jednou z velmi užitečných vychytávek je možnost definovat individuální kombinace síly vysávání a intenzity mopování pro různé místnosti. Například pokud máte v kuchyni dlažbu, můžete ji zvlhčovat více než parkety v obýváku.

Zcela dole jsou pak dvě tlačítka, jejíchž funkce se mění s ohledem na to, co vysavač právě dělá. Pokud je v nabíječce, nabízí levé tlačítko informace o stavu nabíjení, zatímco pravým lze spustit úklid. Během úklidu slouží levé tlačítko k návratu na nabíječku a pravé k přerušení uklízení.

Další možnosti aplikace Mi Home

K dalším možnostem se dostanete po klepnutí na tři tlačítka v pravém horním rohu. Tím se dostanete do nabídky, čítající rovných dvacet položek. Pojďme si je postupně všechny projít.

 • Manage Maps – v této sekci můžete zapnout ukládání mapy domácnosti (přepínačem Map Saving (Beta)) a definovat, zda má vaše domácnost jedno, nebo více podlaží. Dále je zde možné upravovat mapy, ale tomu se budeme věnovat v samostatné kapitole.
 • Schedules – v této sekci můžete definovat automatický úklid. Kromě nastavení času a opakování ve vybrané dny v týdnu můžete též zvolit sílu vysávání a intenzitu mopování. Lze také vybrat jen určité místnosti, takže můžete například uklízet kuchyň v jiném čase než pracovnu a ložnici.
 • Pin n Go – jednoduché odeslání vysavače na určené místo v mapě. Vysavač na místo dojede a vyčká. Hodí se to například při vysypávání nádobky s nečistotami do koše. Kromě toho je také možné spustit čištění kolem bodu, ke kterému jste vysavač vyslali.
 • Remote Control – Roborock S7 lze také ovládat manuálně, podobně jako třeba autíčko na dálkové ovládání. K dispozici jsou dva ovladače – Buttons, kde pohyb ovládáte tlačítky, a Joystick, kde způsob ovládání připomíná herní ovladač. Je však nutné počítat s určitou prodlevou, se kterou vysavač reaguje na pokyny.
 • Cleaning history – v této sekci se můžete podívat na výpis všech provedených úklidů. U každého je k dispozici mapa s vyznačením vyčištěné oblasti, plocha a čas. Na úvodní stránce jsou také souhrnné údaje, takže se můžete podívat, kolik toho u vás přístroj odpracoval.
 • Robot Setting – v této sekci lze nastavit několik parametrů robotického vysavače. Můžete zde například vypnout/zapnout podsvětlení tlačítek a barevný LED indikátor. Dále je k dispozici dětský zámek, nastavení časového pásma a režimu nerušit, ve kterém vysavač „mluví“ tišeji než běžně.
 • Carpet Settings – v této sekci lze nastavit, jak se má Roborock S7 chovat na kobercích, které je schopen sám rozpoznat. Může například automaticky zvýšit tah sacího motoru. Dále je možné ovlivnit, jak se bude chovat z hlediska mopování – tedy zda bude zvedat mopovací adaptér, nebo ne.
 • Robot Voice – zde je možné zvolit hlas (respektive jazyk), kterým bude vysavač komunikovat a jeho hlasitost. Bohužel v nabídce chybí čeština, takže kromě asijských jazyků budete moci volit mezi angličtinou, němčinou, španělštinou, italštinou, francouzštinou, ukrajinštinou, polštinou, rumunštinou, portugalštinou a turečtinou.
 • Maintenance – v této sekci se dozvíte, jak jsou na tom komponenty, které je nutné nějakým způsobem měnit či udržovat. Jedná se například o hepa filtr, jehož životnost je asi 150 hodin – pak by mělo stačit ho propláchnout a nechat vyschnout, případně ho vyměnit za nový. Další komponentou je boční kartáček, jehož životnost výrobce odhaduje na 200 hodin – pak je vhodné ho vyměnit. Hlavní kartáč má udávanou životnost 300 hodin a taktéž se řeší výměnou. Jednou za 30 hodin byste měli očistit senzory. Po výměně nebo vyčištění stačí v této sekci „vyresetovat“ počítadlo a aplikace vás sama upozorní na další údržbu.
 • Customer Support – možnost obrátit se na zákaznickou podporu (bohužel jen v angličtině) s odesláním logů.
 • User Manual – digitální uživatelská příručka (bohužel jen v angličtině).
 • Device name – jméno zařízení. Zde nejde o nic jiného než o rozlišení spotřebiče v rámci aplikace, který se místo Roborock S5 může jmenovat třeba Vysavač.
 • Manage Location – výběr místnosti, ve které se vysavač nachází. Toto nastavení nemá na jeho činnost žádný vliv. Hodilo by pro rozlišení v případě, kdy byste měli více vysavačů v různých místnostech.
 • Share device – velmi důležitá možnost, pokud chtějí vysavač ovládat a nastavovat i další členové domácnosti. V takovém případě musejí mít taktéž nainstalovanou aplikaci Mi Home a zřízený účet Xiaomi. Sdílení probíhá právě přes tento účet.
 • Automation – v chytré domácnosti Mi Home mohou spotřebiče vzájemně interagovat. Například když stoupne teplota v místnosti měřená čidlem, spustí se klimatizace. Automatizovat lze i vysavač – kromě plánovaného úklidu je možné jeho činnost navázat například na chytré žárovky či další spotřebiče. Celé to pak funguje na principu když se stane/nastane něco, pak udělej to a tamto.
 • Firmware update – vysavač může dostávat aktualizace, které najdete právě v této sekci. Instalace je zpravidla rychlá a bezproblémová.
 • Help & Feedback – odpovědi na nejčastěji kladené otázky a možnost odeslání zpětné vazby.
 • Additional Settings – nastavení, která se jinam nevešla. Dozvíte se zde například verzi pluginu, lze tu zjistit informace o bezdrátové síti, ke které je vysavač připojen, či se podívat na uživatelskou smlouvu a zásady ochrany osobních údajů.
 • Favorites – tato položka bude patrně fungovat jen na telefonech s grafickou nadstavbou MIUI s aktivním Centrem ovládání. Přepínačem volíte, zda chcete mít vysavač dostupný v rámci chytré domácnosti v Centru ovládání.
 • Delete device – smazání zařízení. Tímto tlačítkem odpojíte vysavač z aplikace Mi Home. Následně dojde k jeho uvedení do továrního nastavení a bude možné ho párovat se stejným nebo i jiným telefonem.
Přečtěte si také  Recenze Samsung Galaxy A33 5G: jak funguje populární smartphone s Androidem 13?

Možnosti úpravy mapy

Už jsme si probrali schopnosti mapování domácnosti, ale neukázali jsme vám další možnosti úpravy mapy. Protože jich je opravdu hodně, rozhodli jsme se tomuto tématu věnovat samostatnou kapitolu. Do této sekce se dostanete buď přímo tlačítkem z hlavní obrazovky, nebo přes nastavení Manage Maps-Edit. Nabídka sestává ze čtyř kruhových tlačítek, která jsou umístěna vedle sebe v horní části, a pěti dalších položek.

První položka No-Go Zone slouží k vymezení oblastí, do kterých nemá vysavač vjíždět, nebo kde nemá mopovat. Není tedy nutné lepit na zem žádné pásky, ani osazovat virtuální zdi – vše, co potřebujete, najdete v aplikaci. K dispozici jsou následující možnosti:

 • Invisible Wall – neboli neviditelná zeď. V mapě můžete definovat čáru, kterou by vysavač neměl v žádném případě přejet.
 • No-Go Zone – zakázaná oblast. V tomto případě můžete vymezit oblast, kam nemá vysavač vjíždět, pomocí obdélníku s uživatelsky nastavitelnou velikostí a úhlem otočení.
 • No-Mop Zone – oblast, kde nemá být prováděn mokrý úklid. Také zde můžete určit oblast, kam vysavač může vjíždět, ale nemá zde mopovat, pomocí obdélníku s uživatelsky nastavitelnou velikostí a úhlem otočení.

Další položka Edit Room slouží k rozdělení domácnosti na místnosti. Aplikace zvládá celkem dobře automatické rozdělování, nicméně možná budete potřebovat některé místnosti spojit, nebo naopak rozdělit. Právě k tomu slouží tlačítka Merge a Divide. V případě Merge lze místnosti spojovat – stačí označit dva nebo více sousedících segmentů. Rozdělování přes tlačítko Divide funguje tak, že se v mapě objeví čára, kterou lze rozdělit jakoukoli místnost na dvě části. Pomocí těchto dvou jednoduchých nástrojů lze snadno a pohodlně rozdělit domácnost dle vašich potřeb. Přes tlačítko Name pak můžete jednotlivé místnosti pro lepší přehled pojmenovat.

Customize slouží k definování vlastností suchého i mokrého úklidu pro jednotlivé místnosti. Můžete tak například nastavit, aby v obýváku, kde je huňatější koberec, vysavač vysával maximálním tahem, ale v kuchyni, kde je dlažba, sál s menší intenzitou, ale o to silněji mopoval.

Poslední tlačítko horizontální nabídky se jmenuje Sequence a umožňuje nastavit pořadí, v jakém bude Roborock S7 uklízet jednotlivé místnosti. Upřímně moc nevidíme nějaké praktické využití této možnosti, ale třeba na něco přijdete.

Jak jsme si řekli výše, vysavač umí rozpoznávat koberce. Kromě toho, že na nich nebude mopovat, na nich také může zvýšit tah sání. V sekci Edit Carpet můžete ručně upravovat pozici detekovaného koberce v mapě, případně je možné ho nechat ignorovat.

Přečtěte si také  Recenze Xiaomi Roborock Xiaowa Lite: levný a šikovný robotický vysavač

Položka Map Name slouží k pojmenování mapy, což oceníte v domácnostech s více patry, neboť z názvu snadněji poznáte, o jakou mapu se jedná. Nechybí ani možnost vymazání mapy volbou Delete, nicméně v takovém případě pochopitelně dojde i ke smazání všech naplánovaných úklidů.

Robot v rámci Chytré domácnosti

Roborock S7 podporuje integraci s chytrou domácností – konkrétně umí spolupracovat s Asistentem Google, Alexou od Amazonu a Apple Siri. To v praxi například znamená, že ho můžete ovládat prostřednictvím chytrého reproduktoru hlasovými příkazy.

Roborock S7 spolupracuje s hlasovými asistenty
Roborock S7 spolupracuje s hlasovými asistenty

Nastavení spolupráce s Asistentem Google je snadné – stačí k tomu aplikace Google Home, ve které připojíte aplikaci Mi Home. K dispozici je široká škála hlasových příkazů, které může vysavač provádět. Výrazným vylepšením proti Roborocku S6 je možnost uklidit hlasem konkrétní místnost. Příkazy lze vysavač také spustit, pozastavit, zastavit i odeslat na nabíjecí stanici.

Baterie a výdrž na jedno nabití

Pohon vysavače obstarává lithium-polymerová baterie s kapacitou 5200 mAh. Dle výrobce by měla stačit až na 180 minut vysávání, nicméně této hodnoty dosáhnete jedině při nejnižším sacím výkonu. Při úklidu domácnosti s podlahovou plochou 40 m2 se vysavač při maximální sacím výkonu vracel po 47 minutách do nabíječky se zbývajícími 53 %.

47 minut úklidu - zbývá 53 %
47 minut úklidu – zbývá 53 %

Co nám bohužel celkem vadilo, bylo velmi pomalé nabíjení. Pokud během úklidu klesne stav baterie na 20 %, vrátí se vysavač na nabíječku. Po doplnění energie na 80 % pak pokračuje v místě, kde skončil. Nabíjení ze 20 % na 80 % trvá poměrně dlouhé 3,5 hodiny.

Postřehy z praktického používání

Robotický vysavač Roborock S7 jsme aktivně používali po dobu jednoho měsíce. Každý den uklízel byt s podlahovou plochou 40 m2, kdy prováděl suchý i mokrý úklid. Dvakrát týdně pak vytíral podlahy a každý den večer zvlášť vytíral kuchyň s podlahovou plochou 6 m2.

S fungováním vysavače jsme byli nadmíru spokojení. Proti Roborocku S5, jež nemá elektronické dávkování vody, vynikal především v oblasti mopování. Nečinilo mu problém uklidit podlahu pokapanou smetanou, se zaschlými skvrnami si však většinou poradil až po několika úklidech.

Recenze ukázala, že Roborock S7 vyniká v oblasti mopování
Recenze ukázala, že Roborock S7 vyniká v oblasti mopování

Jako velmi praktickou vnímáme novou funkci v podobě zvedání mopovací jednotky. Vysavač díky tomu na kobercích pouze vysává a zbytečně je nenamáčí. Detekce koberců přitom fungovala na jedničku. Velmi se nám líbilo, že při nastavené dvojitého zónového úklidu vysavač projel každou oblast ve dvou na sebe vzájemně kolmých směrech.

Zvedání mopovací jednotky
Zvedání mopovací jednotky

Poněkud nás zarazilo chování vysavače v okamžiku, kdy mu dojde voda. Očekávali bychom, že zastaví a nahlásí problém. Skutečnost je taková, že stroj dál pokračuje v práci, ale zvýší sací výkon. Během toho ohlásí, že došla voda, což však většinou není slyšet.

Pohyb při vícenásobném úklidu
Pohyb při vícenásobném úklidu

Nelíbil se nám ani způsob vysypávání nádobky se sesbíranými nečistotami. Zatímco u Roborocku S5 se jedná o rutinní operaci, během které nádobku prostě otevřete a prach a nepořádek vysypete, nádobka Roborocku S7 je jinak koncipovaná a často je jedinou možností, jak ji vyčistit, vytahování odpadu prsty.

Nádobku lze obtížně vysypat
Nádobku lze obtížně vysypat

Kladně hodnotíme rozměry – zejména pak výšku 96,5 milimetrů, díky které se vysavač bez problémů dostal pod linku a další nábytek. Robot zajede pod cokoli, co je vyšší než deset centimetrů a dokonale uklidí i tam, kam byste se s běžným vysavačem dostávali jen těžko.

Výsledky recenze Roborock S7

Roborock S7 jedním z nejpokročilejších autonomních vysavačů současnosti. Vychází vstříc požadavkům náročnějších zákazníků vylepšeným designem hlavního kartáče a podporou chytré domácnosti, přičemž poskytuje velmi dobré mopování, kterým doslova stírá konkurenci.

Pomocí tohoto přístroje můžete ušetřit až několik hodin týdně, které byste jinak museli věnovat úklidu podlah. Pokud to vynásobíte cenou svého času, pak velmi pravděpodobně přijdete na to, že se tento pomocník přes svou nemalou cenu vyplatí během několika týdnů až měsíců. Jako bonus můžete mít umyté podlahy a vysáté koberce třeba každý den.

Recenze Roborock S7
Recenze Roborock S7

Aplikace v rámci Mi Home nepřekypuje přehledností a chybí jí lokalizace do češtiny, avšak po úvodním zorientování poskytuje prakticky vše, co můžete k ovládání vysavače potřebovat. V praxi jsme nejvíc ocenili možnost naplánování automatického úklidu v zadané dny a časy.

Suchý úklid hodnotíme jako velmi dobrý – nastavením výkonu sacího motoru můžete ovlivnit poměr mezi hlukem a hloubkou úklidu, přičemž nejvyšší úroveň sání dokáže vytáhnout prach i ze zdánlivě naprosto čistého koberce.

Suchý i mokrý úklid hodnotíme jako velmi dobrý
Suchý i mokrý úklid hodnotíme jako velmi dobrý

Pochvalu si zaslouží sonické mopování s elektronickým dávkováním vody, díky kterému si vysavač dokáže poradit i s přiměřeně starými zaschlými skvrnami. Ocenění si zaslouží také zónové čištění oblasti vymezené v aplikaci.

Kapacita baterie je dostatečná pro úklid průměrně velké domácnosti – na nejnižší výkon vysavač zvládl uklidit kolem 120 metrů čtverečních. Kritiku si bohužel zaslouží pomalé nabíjení – 3,5 hodiny pro nabití z 20 na 80 % je prostě hodně. Nelíbil se nám ale způsob vysypávání nádobky s prachem, kdy bylo občas nutné pomoci nasbíranému odpadu prsty.

Široké možnosti nastavení v aplikaci
Široké možnosti nastavení v aplikaci

Celkově vzato je Roborock S7 z hlediska suchého i mokrého úklidu jedním z nejlepších robotických vysavačů současnosti. Nabízí snad všechny funkce, které od takového stroje můžete očekávat, a přidává k nim řadu dalších užitečných drobností.

Technické parametry robotického vysavače Roborock S7

 • Název produktu: Roborock S7
 • Typ produktu: robotický vysavač
 • Rozměry 353 × 350 × 96,5 milimetrů
 • Hmotnost: 4,7 kilogramů
 • Kapacita baterie 5200 mAh (až 180 minut vysávání na nejslabší stupeň)
 • Síťové připojení: Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz 802.11 b/g/n
 • Filtr Omyvatelný hepa filtr E11
 • Velikost nádobky na nečistoty: 470 ml
 • Velikost nádržky na vodu: 300 ml
 • Maximální sací výkon: 2500 Pa
 • Výška zdvihu mopu: 5 mm
 • Tlak mopu: 600 gramů
 • Počet pater: až 4
 • Snímače: 6× snímač hran, ultrazvuková detekce koberců, LiDAR
 • Hladina hluku: 67 dB (o něco málo hlasitější než běžná konverzace)
 • Integrace s chytrou domácností: Asistent Google, Amazon Alexa, Apple Siri

Cena a dostupnost

Roborock S7 je aktuální vlajkovou lodí, čemuž odpovídají nejen funkce, ale i cena. V našem českém e-shopu ho prodáváme za cenu od 13 440 Kč, ve slovenském online obchodě pak startuje na 524 eurech.

Roborock S7

od 13 440 Kč
7.7

Suchý úklid

9.0/10

Mokrý úklid

7.5/10

Ovládání

7.5/10

Údržba

8.5/10

Cena

6.0/10

Klady

 • Velmi dobrý sací výkon
 • Nadprůměrně dobrý mokrý úklid
 • Skvělá orientace v domácnosti
 • Podpora více map/pater
 • Podpora chytré domácnosti

Zápory

 • Horší sbírání zvířecí srsti
 • Velmi pomalé nabíjení
 • Když dojde voda, nelogicky vysává
 • Obtížnější vysypávání nádobky s nečistotami
 • Chybí lokalizace aplikace do češtiny
Sledujte nás na Telegramu!

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
René
René
2 let před

Horší hodnocení než S5, opravdu?

René
René
Odpovědět  Karel Kilián
2 let před

Děkuji za odpověď. Hledám nějaký do 10 tis. a S5max je asi nejlepší volba. Cca 4 tis. navíc asi teda nemá cenu připlácet. Taky si říkám, že čím více “serepetiček” (vibrace, zvedání mopu), tím se toho může více pokazit :-).

Eda
Eda
2 let před

Prosla jsem za poslednich par dni desitky recenzi na ceskych a zahranicnich webech vcetne videi na youtube, abych vybrala ten nejlepsi vysavac s mopem. V nasich podminkach jsem vybrala Roborock S7. Libil se mi i Ecovacs T9, ktery umi detekovat i male predmety a kabely oproti Roborocku. Nicmene zvitezil Roborock S7 (lepsi dostupnost dilu, pratelny mop, lepsi vysledky vysavani…) a uz se tesim, az ho koupim a vyzkousim. Proc to pisu? Protoze ta Vase recenze je super, muselo to dat dost prace a urcite mi hodne pomuze se zprovoznenim. Nic podrobnejsiho jsem nikde nenasla. Dekuji!

Ivana
Ivana
2 let před

Dobrý den,
S7 jsem dostala jako vánoční dárek, je to můj první robotický vysavač. Recenze je podrobná a děkuji za popsání všech skutečností. Na netu jsme našli i nějaký český návod, bohužel není moc podrobný.
Nyní popis užívání zatím + dotaz: vypadá to, že vysavač budu používat tak 3 x do týdne, zatím jsem zkoušela 2 x a úklid – suché čištění mu trvá cca hodinu. Také ho zatím nemám připojený na wifi.

 1. Když dokončí úklid, zajede do dokovací stanice. Baterie ale vybitá není. Je dobré ho nechat nabíjet po každém úklidu?
 2. Má se nechat připojený k dokovací stanici i po nabití, které indikuje stálým zeleným světlem? Myslela jsem, že se po nabití sám vypne, ale svítí pořád, tak nevím, zda je to správně, nebo jestli ho mám z doku sundat a vypnout…
 3. Pokud ho na wifi nepřipojím a budu ho pouštět pouze tlačítkem, tak mapu domácnosti neuloží?
 4. Pokud ho na wifi nepřipojím, nemůžu si volit stupně čištění apod.?

Děkuji za odpověď.

Jan Vlček
Jan Vlček
2 let před

Dobrý den. S7 máme na firmě pár dní. Dělá dobře přesně to, co popisujete, kromě vysávání tmavě modrého koberce v pracovně (typ Welington, barva Midnight). Buď na něj nechce vjet ze sousední mistnosti s dřevěnou podlahou, nebo má tendenci se někde zastavit a vyhlásit Cliff sensor error. Nemáte na to nějakou vychytávku lepší než bílý papí a izolepa na Cliff sensory?
Ke cti slouží, že se alespoň snaží o vysávání. Xiaom Mop Pro a Roomba 795 jen chvíli zmateně popojížděly a nic nevysály.

Jan Vlček
Jan Vlček
Odpovědět  Karel Kilián
2 let před

Vážený pane Kiliáne, děkuji za reakci. S7 opravdu koberec vysaje jak píšete,ale pouze když na ně vysavač položím. Má problém na něj vjet z dřevěné podlahy sousední místnosti, kde je umístě dock. Najede kousek a vrátí se. Vacuum Mop Pro a Roomba 975 vysávání neprovedly. Jen chvíli popojížděly a pak vyhlásily chybu. Foto koberce přikládám.

michal
michal
1 rok před

Dobrý den
Jak prosím nastavím,aby vysavač prvně celý byt jen vysál a až poté se vrátil na místa kde je lino a ty místa vytřel?Ted funguje tak,že jede ,vysává a hned u toho i tam kde je lino vytírá.
děkuji za odpověď

michal
michal
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

děkuji za odpověď

Pavla
Pavla
1 rok před

Dobrý den, velice dobře a pracně napsaná recenze, mohu otázku co byste doporučil roborock s7 nebo roborock s6maxv a nebo roborock q7maxv? zvažovala jsem o koupi ještě mi robot vacuum mop 2 pro nebo pro + taky zajimavé vysavače, co mě ale odradilo bylo příslušenství, mop 2 pro a plus což je škoda proto zvažuji spíše mezi uvedenýma roborockama kvůli lehké dostupnosti náhradních dílu a příslušenství, předem děkuji za odpověď a váš názor

René
René
1 rok před

Zdravím,
moc díky za perfektní recenzi.Máme krátkou dobu Roborock S7 a lámeme si hlavu, co děláme špatně. V našem případě nerozlišuje mezi no mop zone a no go zone. Při nastavení no mop zone do ní nevjede .Spozdravem R,A.

Šárka
Šárka
1 rok před

Dobrý den, pročítám tuto skvělou recenzi, ale není mi jasná jedna věc. Píšete, že při úklidu bytu 40m2 na nejvyšší výkon se s 53% baterie odebral nabíjet, ale o něco níže zase, že na nejvyšší výkon vysál 120m2. Kolik toho tedy na jedno nabití zvládne vysát? A jak dlouho mu trvá, než vysaje (bez mopování) byt těch 120m2 ? Děkuji

Petra
Petra
1 rok před

Dobrý den, nikde se nemohu dopátrat přesné odpovědi, tak zkouším dotaz zde. Vysavač S7 nám už několik dní vysává s oranžovým světlem. Dle manuálu varování. Ale co je tedy špatně jsem se vůbec nikde nedočetla. Poradíte prosím?

24
0
Napište nám svůj komentář!x