Recenze Xiaomi Mi 8 Pro: průhledná záda a čtečka otisků v displeji

Vlajkovou lodí Xiaomi pro rok 2018 je Xiaomi Mi 8, představená poslední květnový den. Jenže co se zákazníky, jejichž představy o ideálním telefonu sahají ještě o něco výše? Těm čínský gigant nabízí buď „slider“ Mi Mix 3, nebo mohou zkusit vylepšenou verzi Mi 8 s dovětkem „Pro“. Jaký je aktuálně nejlepší mobil od Xiaomi? To vám prozradí naše recenze Xiaomi Mi Mix 8 Pro.

Chcete od telefonu víc? Odpověď přináší naše recenze Xiaomi Mi 8 Pro.
Chcete od telefonu víc? Odpověď přináší naše recenze Xiaomi Mi 8 Pro.

Rozbalujeme

U Xiaomi už zpravidla podle krabičky poznáte, o jakou kategorii se jedná. Zatímco v levnějších řadách bývá zvykem oranžové balení, luxusnější modely mívají krabičku černou. A to je i případ Xiaomi Mi 8 Pro.

Recenze Xiaomi Mi 8 Pro začíná černou krabičkou
Recenze Xiaomi Mi 8 Pro začíná černou krabičkou

V našem případě se jednalo o globální verzi a krabička prozradila i zásadní taháky v čele se čtečkou otisků prstů v obrazovce. Dalšími lákadly jsou osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 845, duální 20Mpx fotoaparát a AMOLED obrazovka s úhlopříčkou 6,21″.

Na testování jsme dostali variantu s průhlednými zády, přes která lze vidět útroby telefonu v čele s čipem Qualcomm Snapdragon. Nutno podotknout, že se jedná o plastovou atrapu, která přesto působí velice efektně. K dispozici jsme měli verzi s 8 GB operační paměti a 128GB vnitřním úložištěm.

Situace po odklopení víka
Situace po odklopení víka

Po odklopení víka nás nejprve přivítala černá papírová krabička, ve které jsme našli transparentní silikonový obal. Jeho přítomnost jsme ocenili, neboť telefon samotný hodně klouže v dlaních. Dále zde byl prostředek na otevření šuplíčku se SIM kartami a adaptér z USB-C na 3,5mm konektor typu audio „jack“.

Příslušenství k telefonu
Příslušenství k telefonu

Průhledná záda jako první

O patro níž už trůnil samotný telefon, uložený do krabičky obrazovkou dolů, aby se novopečený majitel mohl pokochat pohledem na průhledná záda a komponenty pod nimi. Zde nemůžeme čínskému výrobci upřít povedený pokus o „wow efekt“. Pohled do krabičky je rozhodně odlišný než na jakýkoli jiný telefon. Obrazovka telefonu je kryta víceméně tradiční ochrannou transportní fólií, stejně jako duální fotoaparát na zadní straně.

Xiaomi Mi 8 Pro s průhlednými zády
Xiaomi Mi 8 Pro s průhlednými zády

V prostoru pod telefonem se nachází ještě nabíječka bílé barvy s výstupem 5 V při 2,5 A, 9 V při 2 A a 12 V při 1,5 A. Je tedy zjevné, že se jedná o rychlonabíječku s posledními standardy QuickCharge. Trochu nás však zklamala délka bílého napájecího kabelu, nedosahující ani jednoho metru. Nabíjecí konektor je samozřejmě aktuální USB-C.

Součástí balení je také stručný český návod, anglické potvrzení o shodě, a pokud telefon zakoupíte v našem e-shopu, pak v krabičce najdete také kartičku s praktickým dárkem od XiaomiMobile.cz.

Přední strana

Přední straně naprosto pochopitelně dominuje displej s úhlopříčkou 6,21″ a rozlišením 1080 × 2248 obrazových bodů. Tomu odpovídá dnes v tomto segmentu obvyklá jemnost 402 ppi, obrazovka pak pokrývá kolem 84 % přední strany. Podrobněji se jí budeme věnovat v jedné z následujících kapitol.

Přední straně dominuje displej
Přední straně dominuje displej

V horní částí se nachází dnes již tradiční a poměrně viditelný výřez, obsahující duální přední fotoaparát s rozlišením 24+2 Mpx. Kromě něj sem výrobce umístil senzory přiblížení a okolního světla a reproduktor pro hovory, do kterého chytře schoval notifikační LED, jež má výhradně bílou barvu.

Prostor nad obrazovkou
Prostor nad obrazovkou

Prostor pod obrazovkou je, stejně jako rámečky po stranách, poměrně decentní a neobsahuje žádné ovládací prvky. Ty jsou realizovány dnes již tradičně formou softwarových tlačítek na displeji.

Zadní strana

Zadní strana je v případě námi testované verze na pohled patrně nejzajímavějším prvkem. Jak zaznělo již při rozbalovaní: je totiž průhledná a skrze sklo lze vidět součástky v telefonu (tedy přesněji řečeno atrapu součástek). Působí to vysloveně „geekovsky“ a poutá to zájem širokého okolí. Pod falešným procesorem a dalšími „brouky“ je k vidění kryt baterie, který se tváří, jako by byl z kevlaru.

Pohled na „součástky“ pod zadním sklem
Pohled na „součástky“ pod zadním sklem

Nevýhodou tohoto provedení je prostý fakt, že telefon opravdu hodně klouže v dlaních. Není to ani zdaleka jen náš názor – všiml si toho každý, komu jsme telefon bez obalu dali do rukou s tím, ať se podívá na to krásné provedení. Silikonový obal je tak téměř nezbytností, byť trochu znevýrazní jedu z hlavních „vychytávek“ této verze. Kromě klouzání v ruce zachytává povrch zadní strany otisky prstů doslova jako magnet. Stačí opravdu jen několik doteků a už nebude vypadat tak sexy.

Zadní strana Xiaomi Mi 8 Pro
Zadní strana Xiaomi Mi 8 Pro

V dolní polovině je stříbrné logo Mi, drobný, takřka nečitelný text a logo CE. V levém horní rohu našel své místo vertikálně orientovaný duální fotoaparát s LED bleskem, umístěným mezi oběma objektivy. Jeho optika mírně vystupuje nad okolní povrch, takže při položení na podložku bude zařízení ležet na této části. Alespoň částečně to můžete kompenzovat přiloženým či jakýmkoli jiným obalem. Poškrábání má trochu eliminovat rámeček, převyšující o nějakou desetinu milimetru krycí sklíčko.

Optika fotoaparátu
Optika fotoaparátu

Pokud vás překvapuje, že na zádech není situována čtečka otisků prstů, pak vězte, že jedním z typických rysů verze Pro je její přesunutí do obrazovky. Toto řešení vnímáme z mnoha důvodů (například při instalaci zařízení do držáku v autě) jako praktičtější.

Rám telefonu je z hliníku, přístroj měří 154,9 × 74,8 × 7,6 milimetrů a váží 177 gramů.

Procházka po hranách

Na pravé hraně (při pohledu zepředu) jsou umístěna hardwarová tlačítka pro zapnutí/vypnutí telefonu a zvýšení/snížení hlasitosti zvuku. Tlačítko pro zapínání má lesklou červenou barvu. Všechna tlačítka působí kovovým dojmem, jsou v dosahu prstů, snadno nahmatatelná a mají velmi jistý stisk.

Tlačítka na pravé hraně
Tlačítka na pravé hraně

Na horní hraně je pouze velmi nenápadná štěrbina druhého mikrofonu, sloužící k eliminaci okolního ruchu během hovorů. Nenajdete tu však konektor pro sluchátka – toho se Mi 8 Pro zříká. K poslechu hudby můžete použít buď sluchátka s konektorem USB-C, nebo přiloženou redukci z USB-C na 3,5mm audio „jack“, případně bezdrátová sluchátka. Součástí výbavy není ani infračervený vysílač.

Horní hrana
Horní hrana

Na levé hraně je pouze šuplíček na SIM karty. Konkrétně lze  do tohoto modelu vložit dvě SIM formátu nano. Nejde ale o hybridní slot – Mi 8 Pro nepodporuje paměťové karty, což ovšem s ohledem na velikost interní paměti nebude pro většinu majitelů zásadní problém.

Levá hrana se šuplíčkem na SIM
Levá hrana se šuplíčkem na SIM

Na spodní hraně je konektor USB-C, sloužící k nabíjení, případně připojení k počítači. Z obou stran je obklopen mřížkami, které vypadají jako reproduktory, nicméně skutečnost je taková, že hlasitý reproduktor je pouze v pravé části. V té levé se schovává mikrofon pro telefonní hovory.

Spodní hrana
Spodní hrana

AMOLED je AMOLED

K zobrazování a ovládání slouží dotyková obrazovka s úhlopříčkou 6,21″ a rozlišením 1080 × 2248 obrazových bodů. Tomu odpovídá jemnost 402 ppi a poměr stran 18,7:9. Displej je tak poměrně hodně protažený do výšky, a přes velkou obrazovku se telefon dobře drží v dlani. Poměr obrazovky k čelní straně atakuje solidních 84 %.

AMOLED displej kryje Gorilla Glass 5
AMOLED displej kryje Gorilla Glass 5

Zobrazovací panel používá technologii AMOLED, což je z pohledu většiny uživatelů ta lepší varianta. Barvy jsou velice živé, černá je skutečně černá a tmavé režimy na tomto displeji znamenají nižší spotřebu. Ochranu obrazovky před nárazem zajišťuje odolné sklo Corning Gorilla Glass 5.

Pozorovací úhly jsou velmi dobré, stejně jako čitelnost na přímém slunci (byť toho bylo v průběhu testu relativně málo). Úroveň podsvícení v tomto případě řešit nemusíme, neboť u AMLOEDů svítí přímo jednotlivé body, takže nějaká nerovnoměrnost v podstatě nehrozí. Automatická regulace jasu s ohledem na okolní světelné podmínky reaguje velmi svižně a není jí co vytknout.

Celkově si ale myslíme, že rámečky by mohly být ještě o kousek tenčí a zejména výřez je v případě tohoto telefonu velice výrazný. V nastavení se ale dá softwarově skrýt, což v případě AMOLEDu působí velice věrohodně. Připravíte se tak ale o několik obrazových bodů.

Čtečka otisků prstů

Jak již několikrát zaznělo, jedním z taháků tohoto modelu je čtečka otisků prstů integrovaná v obrazovce. Xiaomi se tak modelem Mi 8 Pro zařadilo k průkopníkům této inovativní technologie a předčilo tak mnohé konkurenty.

Oblast pro přiložení prstu je konkrétně definovaná, tedy neznamená to, že by ověřování fungovalo kdekoli na displeji. Nachází se uprostřed, asi pět centimetrů nad spodní hranou. Při běžném uchopení v dlani tak palec přilne ke snímači naprosto přirozeně. Protože telefon nemá čtečku na zadní straně, logicky ho přes ní nelze probouzet. Naštěstí k tomu stačí staré a osvědčené gesto v podobě poklepání na displej.

Správné místo pro přiložení prstu je graficky indikováno obrázkem otisku, takže není problém ho najít. Časem už budete vědět automaticky, kde je. Po přiložení prstu se spustí efektní animace, samotné rozpoznání trvá zhruba sekundu, což je o něco déle než u konvenčních čteček.

Zkušenosti se čtečkou v obrazovce

Umístění na přední straně vnímáme jako velmi praktické. Ačkoli se najde nemálo zastánců snímačů situovaných na zádech telefonu, přední strana je v mnoha případech (položení zařízení na stůl, umístění do držáku v autě) prostě logičtější.

Nalijme si ale čistého vína: zatímco konvenční čtečky má Xiaomi „vymakané“, reagují spolehlivě a během zlomku sekundy odemykají telefon, čtečka v obrazovce tak bezproblémová není. Zhruba v pětině případů jsme naráželi na hlášku „Opakovat“, indikující, že systém otisk nerozpoznal. Čtečka je také mnohem citlivější na vlhké či studené prsty, které rozpoznává obtížněji než normální snímače.

Celkově vzato je to pěkná ukázka inovativní technologie, kdy tělo telefonu nehyzdí nepříliš vzhledný snímač. Je ale vidět, že jde o novinku, která ještě nefunguje tak dokonale, jako několik let „vypilovávané“ čtečky. Největší problémy nastávají při vlhkých, mastných a příliš studených prstech. Logicky nelze počítat ani s gesty pro čtečku otisků.

Infračervený snímač obličeje

Nedostatky čtečky otisků prstů vás ale vlastně nemusejí vůbec zajímat. Telefon totiž podporuje infračervené rozpoznávání obličeje. Je tu ale jedno „ale“ – z jakéhosi pochybného důvodu není tato možnost dostupná, pokud jako oblast nastavíte jakoukoli zemi Evropské unie (včetně vystupující Velké Británie či Švýcarska).

Jak tedy funkci zpřístupnit? Stačí v systémovém nastavení v sekci Další nastavení přepnout Oblast například na Hongkong. Nemusíte se ničeho obávat – telefon s vámi nadále bude komunikovat česky.

Když se pak podíváte do sekce Zamykací obrazovka a heslo, najdete tu možnost Přidat tvář. Telefon pak můžete odemykat tlačítkem na boku. Pokud vás infračervený snímač „uvidí“ a rozpozná, dojde k odemknutí telefonu.

Nutno konstatovat, že tento způsob je velice rychlý a pohodlný. Rozpoznání tváře trvá skutečně jen zlomek sekundy. Co je hlavní: díky tomu, že nejde o rozpoznávání předním fotoaparátem, funguje i v naprosté tmě. Dle kolegů, kteří tuto funkci testovali, nečiní problémy ani brýle nebo čepice.

Zvuk, který neuchvátí

Zvuk telefonu vydává (kromě hovorů) jediný hlasitý reproduktor, situovaný v pravé mřížce ve spodní hraně telefonu. Z hlediska kvality bychom ho označili maximálně za lepší průměr. Zvuk je čistý, poměrně pěkně prokreslený, maximální hlasitost by však mohla být citelně vyšší. Pro pokyny navigace v obvykle hlučném autě je to však postačující.

Samozřejmě bereme v úvahu, že Mi 8 Pro si asi nikdo nebude pořizovat k reprodukci hlasité hudby, nicméně v tomto případě opravdu můžeme mluvit pouze o průměru. K dokonalosti chybí docela dost.

Špičkový hardware

Co by to bylo za vlajkovou loď, kdyby neměla ten nejlepší hardware, jaký lze aktuálně sehnat? Srdcem na svém místě je tedy osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 845, jehož jádra Kryo385 jsou schopna běžet až na frekvenci 2,8 GHz. Možná poněkud překvapivě však výrobce u tohoto modelu nevsadil na kapalinové chlazení (nebo se tím alespoň nechlubí).

Tento čip je vyráběn 10nm výrobním procesem druhé generace, obsahuje LTE modem X20 a grafický akcelerátor Adreno 630, který je v oblasti grafiky stále na špičce. Se zpracováním obrazu z fotoaparátu pomáhá grafický koprocesor Qualcomm Spectra 280.

Stejným procesorem je dnes vybavená celá řada telefonů – z portfolia Xiaomi jmenujme například Mi 8, Mi 2s, Mi Mix 3, Black Shark, Poco F1 či nedávno představený herní mobil Black Shark Helo. Pokud tedy požadujete špičkový výkon, máte u čínského giganta z čeho vybírat.

Operační a interní paměť

Telefon Xiaomi Mi 8 Pro je aktuálně dostupný jen v jedné konfiguraci. Z hlediska operační paměti se budoucí majitelé mohou těšit na nadprůměrných 8 GB RAM v rychlých modulech LPDDR4x.

Pro aplikace a data je připraveno interní úložiště s kapacitou 128 GB, ze kterých uživateli zbývá kolem 117 GB volného místa. Při koupi je vhodné brát v úvahu skutečnost, že telefon nepodporuje paměťové karty. Věříme ale, že uvedená kapacita bude bohatě stačit i náročnějším uživatelům.

Benchmarky

Pochopitelně jsme nemohli vynechat syntetické benchmarky, ve kterých jsme porovnali výkon telefonu s ostatními recenzovanými telefony se stejným procesorem. Každé testování provádíme opakovaným měřením, abychom vyloučili další vlivy a omezili odchylky, způsobené nějakou činností v telefonu. Konkrétně každý telefon absolvuje test třikrát a z výsledků počítáme průměrnou hodnotu.

AnTuTu Benchmark

AnTuTu Benchmark lze považovat za jakýsi nepsaný etalon v segmentu testování výkonnosti mobilních telefonů. Jeho výstupem je bodové skóre, vyjadřující celkový výkon zařízení. Nejšpičkovější Xiaomi Black Shark v tomto testu dosáhl impozantního výsledku 287 239 bodů. Také další telefony s procesorem Qualcomm Snapdragon 845 běžně dosahují výsledků nad 260 000 bodů, který Mi 8 Pro s náskokem překonal.

 1. Xiaomi Black Shark – 287 239 bodů (+1,0 %)
 2. Xiaomi Mi 8 Pro – 284 509 bodů
 3. Xiaomi Mi 8 – 264 539 bodů (-7,0 %)
 4. Poco F1 – 253 804 bodů (-10,8 %)
 5. Xiaomi Mi Mix 2s – 199 145 bodů (-30,0 %)

Můžeme tedy bez uzardění konstatovat, že výkon Mi 8 Pro je naprosto srovnatelný s výkonem herního telefonu Black Shark a je o něco vyšší než v případě Mi 8 se 6 GB RAM.

Geekbench 4

Test Geekbench 4 vyhodnocuje především výpočetní výkon a poměrně dobře odráží, jak se telefon chová v běžných operacích, jako je surfování po webu či práce s dokumenty. Počítá zvlášť výsledky při zpracování jedním procesorovým jádrem a více jádry.

V testech v operacích s jedním jádrem jsou výsledky velice vyrovnané, nicméně pro Mi 8 Pro ne úplně přesvědčivé:

 1. Xiaomi Mi Mix 2s – 2467 bodů (+3,2 %)
 2. Xiaomi Mi 8 – 2447 bodů (+2,4 %)
 3. Xiaomi Black Shark – 2430 bodů (+1,7 %)
 4. Poco F1 – 2426 bodů (+1,5 %)
 5. Xiaomi Mi 8 Pro – 2389 bodů

Ve stejném testu s více jádry podal Mi 8 Pro výsledky srovnatelné se svými sourozenci:

 1. Xiaomi Mi Mix 2s – 9058 bodů (+4,4 %)
 2. Xiaomi Mi 8 – 8960 bodů (+3,2 %)
 3. Poco F1 – 8814 bodů (+1,6 %)
 4. Xiaomi Mi 8 Pro – 8679 bodů
 5. Xiaomi Black Shark – 7200 bodů (-17,0 %)

AI Benchmark

V portfolia benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach a například na zařízeních Xiaomi hraje významnou roli při nastavení fotoaparátu během pořizování snímku i následném zpracování.

Telefon Xiaomi Mi 8 Pro test ani v jednom případě nedokončil. V jeho závěrečné fázi pravidelně „padal“. To však není překážkou, neboť benchmark i v takové situaci dokáže vyhodnotit výsledné skóre. A to je v případě tohoto modelu vysoce nadprůměrné.

 1. Xiaomi Mi 8 Pro – 4066 bodů
 2. Xiaomi Mi Mix 2s – 1157 bodů (-71,5 %)
 3. Xiaomi Black Shark – 1113 bodů (-72,6 %)
 4. Poco F1 – 862 bodů (-78,8 %)
 5. Xiaomi Mi 8 – 783 bodů (-80,7 %)

Celkově se na základě tří benchmarků dá konstatovat, že Xiaomi Mi 8 Pro ve srovnání s podobně vybavenými zařízeními nijak nezaostává. Rozdíly se pohybují v jednotkách procent, tedy víceméně v rámci statistické chyby. Výraznější pochvalu si zaslouží výsledek v AnTuTu, kde tento model obstál i ve srovnání v herním telefonem.

Komunikace s okolním světem

Pokud telefon koupíte v našem e-shopu, můžete samozřejmě počítat s plnohodnotnou podporou „českého LTE“. Během testování jsme mohli v praxi ocenit dostupnost rychlého připojení a jeho stability. V tomto směru nelze telefonu absolutně nic vytknout.

Z hlediska Wi-Fi jsou podporovány standardy 802.11 a/b/g/n/ac v pásmech 2,4 i 5,0 GHz. Nechybí  Wi-Fi Direct, DLNA a režim hotspotu. Bluetooth je ve verzi 5.0 a podporuje A2DP, LE a aptX HD. Na rozdíl od levnějších modelů nechybí NFC, takže Xiaomi Mi 8 Pro můžete bez problémů používat pro bezkontaktní platby.

K dispozici však není infračervený vysílač, díky kterému lze s aplikací Mi Ovladač telefon používat jako dálkové ovládání domácích spotřebičů. O chybějícím konektoru na sluchátka jsme již psali, navíc nelze počítat ani s příjmem rozhlasového vysílání na velmi krátkých vlnách (FM).

Určování polohy

Z hlediska určování podpory jsou dle dokumentace podporovány satelitní systémy GLONASS, BDS, GALILEO a QZSS. V aplikaci GPS Test telefon zachytil signály amerického, ruského, čínského i evropského družicového systému.

Telefon zjišťoval svou polohu velice rychle (zpravidla během dvou až tří sekund) a neztrácel ji. Deklarovaná přesnost se pohybovala mezi 4 a 6 metry. Xiaomi má i v tomto modelu takzvanou duální GPS, která by měla být řádově přesnější než klasická. Pravda je ale taková, že přesnost je velmi dobrá, nicméně neoznačili bychom ji jako vysloveně nadstandardní.

Automobilovou navigaci jsme s tímto telefonem testovali pomocí osvědčené aplikace Waze. Vše fungovalo dle předpokladů, během týdenních pojížděk jsme nezaznamenali žádný problém, nedostatek, ani neobvyklé chování.

Samozřejmě jsme museli přesnost GPS zkontrolovat také při hře geocaching, kdy je vyžadována vyšší přesnost zaměření. Můžeme konstatovat, že i v tomto směru obstál telefon na jedničku a nebylo co vytknout. I v náročnějších podmínkách v lese byla přesnost srovnatelná s iPhonem X a viditelně překonávala Samsung Galaxy S9.

Baterie a výdrž na jedno nabití

Telefon Xiaomi Mi 8 Pro je osazen lithium-polymerovým akumulátorem s kapacitou 3000 mAh. To je z celkového hlediska spíše podprůměrná hodnota – například základní verze Mi 8 má 3400mAh baterii, Poco F1 se chlubí dokonce 4000 mAh.

Z toho plyne prostý fakt, že výdrž na jedno nabití je spíše průměrná. Pokud telefon příliš nepoužíváte, patrně se vám povede dosáhnout až dvoudenní výdrže, neboť při minimální aktivitě klesá ukazatel v průměru o 2 % za hodinu.

Jakékoli aktivnější využití však výdrž baterie snižuje. To znamená, že pokud máte často zapnutou obrazovku, přenášíte data, nebo dokonce používáte navigaci, bude akumulátor spíše slabším článkem. Při běžném používání jsme telefon připojovali do nabíječky po 16 hodinách se zbývajícími 20 až 30 %.

Naštěstí tento model přichází s podporou rychlého nabíjení Qualcomm QuickCharge 4.0+. Proti předchozí generaci 4.0 to znamená o 30 % lepší efektivitu nabíjení a o 15 % vyšší rychlost. Nabíjení „z nuly“ na 85 % trvá v případě tohoto telefonu jen 50 minut.

Fotoaparát s umělou inteligencí

Na výsledky fotoaparátu jsme se vysloveně těšili. Přeci jen Xiaomi Mi 8 příjemně překvapil nejen nás, ale i odborníky, neboť v renomovaném DxOMarku získal velice pěkných 99 bodů. Už tehdy jsme konstatovali, že „Fotoaparát Xiaomi Mi 8 rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v segmentu telefonů s Androidem můžete v současnosti pořídit.“

Od začátku jsme předpokládali, že u verze Pro bude situace stejná. Telefon je vybaven duálním fotoaparátem s rozlišením 12+12 Mpx s vertikálním uspořádáním s LED bleskem mezi oběma čočkami. Samozřejmě nechybí čtyřosá optická stabilizace a dvojnásobný optický zoom.

První snímač má rozlišení 12 Mpx a velmi dobrou světelnost f/1,8, která ho předurčuje k pořizování dobrých snímků i za zhoršených světelných podmínek. Druhý snímač má taktéž rozlišení 12 Mpx, světelnost je v tomto případě f/2,4 a slouží primárně pro optické přibližování.

Tělo fotoaparátu vyčnívá nad povrch telefonu, což znamená riziko poškrábání při pokládání telefonu na podložku. Naštěstí s přiloženým silikonovým obalem se tato nerovnost téměř ztratí.

S focením může pomáhat umělá inteligence, která dokáže identifikovat 206 různých typů scén ve 25 kategoriích. Následně na základě těchto zjištění nastaví parametry fotoaparátu tak, aby nejlépe odpovídaly dané situaci. My jsme záměrně používali aktivní AI po celou dobu testu a výsledky byly dobré.

Hodnocení fotoaparátu

Fotoaparát Xiaomi Mi 8 Pro podává velmi věrné snímky a ačkoli není zcela bez vady, zdá se, že jakékoliv další vylepšení bude spíše otázkou softwaru než hardwaru. Barvy a detaily jsou za dobrých světelných podmínek bohaté, postprodukce je funkční tak, že nedochází ke zničení věrnosti obrazu. I při nízkém osvětlení si zachovává příjemné množství detailů, zatímco šum je na přijatelné úrovni a zvyšuje se až za opravdu nepříznivých podmínek.

Fotoaparát zachovával spoustu detaiů
Fotoaparát zachovával spoustu detaiů

V režimu HDR zachycuje působivý dynamický rozsah a zachovává detaily jak světlých, tak tmavých prvků. Optický zoom v přirozeném světle zachovává spoustu detailů, ačkoli je při slabém osvětlení bezesporu slabší než hlavní snímač.

Pořizované snímky mají maximální rozlišení 4032 × 3024 obrazových bodů a průměrná velikost souboru se pohybuje kolem 5,9 MB, což naznačuje, že následné zpracování a komprese není vysloveně radikální.

Za špatných podmínek docházelo k degradaci
Za špatných podmínek docházelo k degradaci

V režimu sekvenčního snímání zvládne fotoaparát pořídit najednou až stovku snímků během čtyř sekund. Fotky sice mají stejné rozlišení, ale viditelně nižší kvalitu – ostatně jejich datová velikost je ve srovnání s klasickými snímky asi poloviční.

Ukázkové fotky pořízené telefonem

Podívejte se na ukázkové, nijak neupravované snímky, které jsme pořídili pro účely recenze Xiaomi Mi 8 Pro.

Přední fotoaparát

Přední foťák s rozlišením 20 Mpx využívá takzvaný „pixel binning“, což je seskupování jednotlivých pixelů tak, aby vytvářely větší „super pixely“. Cílem tohoto postupu je snaha dosáhnout zachycení co nejvíce světla a lepších výsledků při slabém osvětlení.

Další technologie, nazývaná sémantická segmentace, dokáže rozlišit objekt v popředí a v podstatě ho vyzvednout z pozadí. Detekce hran pak slouží k přesnějšímu rozostření pozadí nebo bokeh efektu.

Co se týče selfies, výsledky můžeme označit jako velmi obstojné. Navíc můžete experimentovat s množstvím nástrojů pro zkrášlení a další úpravy, které vám umožní upravit tvář v mnoha směrech.

Natáčení videa

Xiaomi Mi 8 Pro samozřejmě také podporuje nahrávání videa v rozlišení UHD 4K, FHD 1080p a HD 720p. V režimu zpomaleného videa (Full HD) zvládá pořizovat až 240 snímků za sekundu. Velmi zásadním kladem je v tomto módu čtyřosá optická stabilizace, díky které nejsou výsledné snímky rozklepané.

Videa, natočená za normálních světelných podmínek vypadají dobře. Mají reálné barvy, spoustu detailů, celkový obraz působí velmi přirozeně. Zachycený zvuk zní dobře, Mi 8 Pro rozhodně netrpí v tomto směru problémy, na které můžeme narazit v některých levnějších modelech.

Nejvyšší formát videa je tedy 3840 × 2160 obrazových bodů při 30 snímcích za sekundu (41799 kbps). Jedná se o video ve formátu MPEG4 (H264) se stereofonní zvukovou stopou AAC 48 kHz. V tomto formátu zabere jedna minuta záznamu asi 302 MB. V případě natáčení v 1920 ×1080 obrazových bodů má video obdobné parametry, liší se jen datový tok (19917 kbps) a jedna minuta záznamu zabere asi 145 MB.

Ukázková videa pořízené telefonem

Podívejte se na ukázková, nijak neupravovaná videa, která jsme pořídili pro účely recenze Xiaomi Mi 8 Pro.

 

MIUI

Když jsme telefon rozbalili z krabičky, běžela na něm ještě stará verze nadstavby MIUI 9. Po úvodním nastavení a připojení k síti jsme však velice rychle dostali nabídku na aktualizaci na poslední verzi MIUI 10, kterou jsme tak používali po celou dobu testu.

Uživatelům telefonů Xiaomi, s výjimkou řady Mi A, bude prostředí MIUI dobře známé. Pokud však na Xiaomi Mi 8 Pro přejdete z jakéhokoli jiného Androidu, bude změna opravdu výrazná. MIUI nabízí bohaté přizpůsobení a celou plejádu nastavení, nicméně od Androidu se liší až do té míry, že pro některé uživatele bude znamenat malou rekvalifikaci.

Nejzásadnějším rozdílem je absence seznamu aplikací. Ikony všech nainstalovaných programů se umísťují na domovské obrazovky, podobně jako například na iPhonech. Příliš velkému počtu ploch lze zabránit seskupením ikon do složek. Pokud by vám toto pojetí krajně nevyhovovalo, můžete ho obejít instalací alternativního launcheru (např. Nova Launcher či POCO Launcher), který vrátí zpět staré pořádky.

Další vlastní inovace

Změny se odehrály také v seznamu spuštěných aplikací, který nyní vypadá jako nabídka karet, kterou můžete posouvat. Dlouhým podržením karty vyvoláte nabídku, kterou ji můžete zamknout, aby ji systém neukončoval, přepnout do režimu rozdělené obrazovky, nebo přejít do jejího nastavení.

Změny se odehrály také v oblasti rychlého přístupu a v notifikacích. Prostředí působí vzdušně a proti starším verzím MIUI o něco decentněji a střízlivěji. Poměrně podstatných změn pak doznalo i systémové nastavení, a to včetně struktury nabídek.

V základní nabídce je bezmála čtyřicet aplikací, z nich větší část dodává Xiaomi, další část pak Google. Samozřejmě nechybí Obchod Google Play, ze kterého si můžete instalovat další aplikace hry.

Další specialitky

Z mnoha a mnoha „vychytávek“ můžeme jmenovat například volitelné ovládání gesty. V tomto módu zmizí spodní navigační lišta se třemi tlačítky a telefon se ovládá podobným způsobem, jako iPhone X. Za nás můžeme subjektivně konstatovat, že jsme si na tento způsob prostě nezvykli.

Další poměrně neobvyklou funkcí jsou Duální aplikace. Fungují tak, že v seznamu přepnete zvolené programu do tohoto režimu, čímž vytvoříte jakousi „stínovou kopii“ dané aplikace. Tu pak můžete paralelně používat s jiným účtem, ač to jinak sama o sobě třeba nepodporuje.

Do třetice všeho dobrého musíme zmínit funkci Druhý prostor. V podstatě se jedná o zabezpečený profil, ve kterém můžete provozovat aplikace odděleně od normálního systému. Aplikace a nastavení druhého prostoru nijak neovlivňují ten hlavní.

Z mnoha dalších vylepšení jmenujme například možnost změny uživatelského prostředí pomocí grafických témat. V Evropě je sice nutné tomu trochu pomoci změnou oblasti (viz náš tip), nicméně pak můžete proměnit prostředí svého mobilu takřka k nepoznání.

Celkově vzato můžeme nadstavbu MIUI hodnotit jako velmi dobře vyladěnou a plynulou. Během týdenního testování jsme nenarazili na žádné zádrhely, zpomalení, ani jiné nedostatky.

Předinstalované aplikace

Jak již zaznělo, u telefonů s MIUI 10 je součástí bohatá softwarová výbava. Ta může být vnímána jako klad, ale i jako zápor – závisí jen na úhlu pohledu uživatele. Pojďme si postupně stručně projít všechny aplikace a vysvětlit jejich funkce.

 • Zprávy – poměrně propracovaná aplikace pro psaní a čtení krátkých textových zpráv. K dispozici je například funkce plánovaného odeslání v zadaný den a čas. Bohužel ani v MIUI 10 nepodporuje režim na šířku.
 • Chrome – jeden ze dvou předinstalovaných webových prohlížečů pochází z dílny Googlu a nabízí například synchronizaci s dalšími zařízeními, včetně desktopu.
 • Prohlížeč – druhý webový prohlížeč je spíše základní. Jeho největším nedostatkem je absence synchronizace, takže například nedokáže automaticky vyplňovat přihlašovací údaje. Pro základní práci s webem ale postačuje.
 • Galerie – základní program pro správu obrázků a fotek v telefonu. Kromě stylu zobrazení „všechno na jedné hromadě“ umí také pracovat se složkami. Součástí je také elementární editor.
 • Nastavení – systémové nastavení si Xiaomi upravilo ke svému obrazu. Vypadá tak jinak než na většině telefonů jiných značek. Jakmile si na něj zvyknete, bude vám dávat smysl.
 • Témata – tato položka je dostupná jen tehdy, pokud nastavíte oblast telefonu na zemi mimo Evropskou unii (viz náš návod Po aktualizaci na MIUI 9.5 zmizela Témata? Víme, jak je vrátit!). Pomocí témat lze změnit prakticky kompletně vzhled uživatelského prostředí telefonu.

Aplikace ve složce Google

 • Google – primárně tento program slouží pro vyhledávání na internetu, nicméně poskytuje i základní informace o počasí a odkazy na aktuality, které by vás mohly zajímat.
 • Gmail – tento program pro práci s elektronickou poštou už dávno neslouží jen ke správě schránky na Gmailu. Poradí si i s dalšími e-mailovými schránkami, včetně těch firemních na Exchange Serveru či v rámci Office 365.
 • Mapy – mobilní aplikace Map Google se postupně rozrůstá, a kromě mapových podkladů obsahuje také navigaci (včetně hlasových pokynů a informací o dopravě), vyhledávání a doporučování firem a podniků, sdílení polohy či ukládání míst, která jste navštívili.
 • YouTube – klientská aplikace největšího video portálu YouTube slouží jak přehrávání zde publikovaných videí, tak i k nahrávání vlastních filmů.
 • Disk – cloudové úložiště Disk Google nabízí 15 GB prostoru zdarma. Můžete si do něj ukládat soubory a dokumenty, které lze následně synchronizovat s počítačem. Pokud by vám 15 GB (sdílených s Gmailem) nestačilo, můžete si za 60 Kč měsíčně předplatit 100 GB.
 • Hudba Play – cloudová hudební služba, umožňující nahrání vlastních písniček, ale i nákup skladeb a celých alb. Obsahuje jednoduchý přehrávač, která umí hrát i na pozadí.
 • Filmy Google Play – chcete se podívat na film? Google nabízí možnost zakoupení či zapůjčení celé řady titulů. Stačí si jen vybrat ze široké nabídky virtuální videotéky.
 • Duo – komunikační aplikace pro videohovory. Nevyžaduje registraci, váže se na telefonní číslo. Komunikace probíhá přes internet, takže pokud je telefon připojený přes Wi-Fi, neplatíte ani korunu.
 • Fotky – velmi praktická služba Googlu, zajišťující automatické zálohování fotek z telefonu do neomezeného úložiště (to je ale nutné nastavit). O své fotky tak nepřijdete ano v případě krádeže, ztráty nebo zničení telefonu.

Aplikace ve složce Nástroje

 • Optimalizace – překvapivě užitečná aplikace na údržbu systému. Pomůže se zabezpečením, vymaže mezipaměť a odstraní zbytečné soubory. Kromě toho poskytne údaje o přenesených datech, spotřebě baterie, obsazení operační paměti a dalších parametrech.
 • Kontakty/Hovory – aplikace pro telefonování nabízí vše, co bychom od takového programu čekali, tedy správu kontaktů a jejich vytáčení. Během telefonátu je k dispozici nahrávání a zapisování poznámek.
 • Kalkulačka – program pro počítání nedoznal proti předchozí verzi MIUI zásadnějších změn. Kromě běžných aritmetických i pokročilejších výpočtů obsahuje například převodník a výpočet hypotéky.
 • Hodiny – víceméně tradiční aplikace, ve které si můžete nastavit několik na sobě vzájemně nezávislých budíků, zobrazit čas v různých místech na světě, používat stopky se schopností měřit časy v jednotlivých kolech, nebo nastavit časovač.
 • Záznamník – díky této aplikaci můžete telefon využít jako diktafon. Nahrávky lze ukládat ve formátech MP3, AAC a WAV v jedné ze tří volitelných kvalit. Záznam lze v případě potřeby pozastavit a opětovně spustit.
 • Nahrávání obrazovky – velmi praktická funkce pro všechny, kdož například vytvářejí různé návody či postupy. Aplikace nahrává dění na obrazovce telefonu a ukládá ho do souboru, se kterým lze dále pracovat – například ho upravit nebo sdílet. Záznam lze doprovodit komentářem, nahrávaným mikrofonem zařízení.

Další softwarová výbava

 • Zpětná vazba – aplikace pro poskytnutí zpětné vazby. Můžete přes ni posílat výrobci hlášení o problémech, nebo navrhovat možná vylepšení.
 • Skener – šikovná aplikace, která kromě načítání čárových a QR kódů také umí „naskenovat“ dokument a převést ho z papírové podoby do digitální.
 • Stažené – rychlý přístup do složky, do které jsou ukládány všechny soubory, stažené z internetu. Můžete tu také sledovat a spravovat probíhající stahování.
 • Kompas – jednoduchá aplikace, ukazující světové strany, azimut, zeměpisnou polohu, nadmořskou výšku a tlak vzduchu. Součástí je i jednoduchá vodováha.
 • Mi Drop – vlastní řešení pro rychlý přenos souborů mezi dvěma zařízeními (nemusí se nutně jednat o dva telefony Xiaomi). Podrobnou recenzi si můžete přečíst ve článku Xiaomi Mi Drop: nástroj pro bleskové sdílení souborů.
 • Sada nástrojů SIM – dříve hojně používaný, dnes už spíše v ústraní přežívající SIM Toolkit.

Další aplikace

 • Obchod Play – základní a největší repozitář aplikací pro Android. Najdete zde prakticky všechny programy a hry, které existují. Aplikace zajišťuje nejen instalaci, ale také aktualizaci všech nainstalovaných programů.
 • Počasí – jednoduchá aplikace s aktuální meteorologickou situací a předpovědí na další až čtyři dny. Data čerpá ze služby AccuWeather.
 • Kalendář – vlastní kalendářové řešení, které je kromě dalších služeb schopné fungovat i s Kalendářem Google.
 • Správce souborů – tradičně pojatý správce souborů.
 • Hudba – hudební přehrávač pro přehrávání zvukových souborů, uložených v zařízení.
 • Čistič – součást aplikace Optimalizace se stará o smazání zbytečných, dočasných a jinak nepotřebných souborů.
 • Mi Video – přehrávač pro přehrávání video souborů a filmů, uložených v zařízení.
 • Poznámky – poznámkový systém, podobný Google Keep, využívající synchronizaci do Mi Cloudu.
 • Facebook – aplikace největší sociální sítě.
 • Fórum MIUI – diskuzní fórum, točící se kolem telefonů Xiaomi a MIUI. Kromě novinek zde můžete komunikovat s ostatními uživateli a také poskytnout zpětnou vazbu.

Hodnocení recenze Xiaomi Mi 8 Pro

Není sporu o tom, že Xiaomi Mi 8 Pro je špičkový telefon. Nabízí ten nejlepší hardware, jaký aktuálně můžete mít, zabalený do netradičního balení se skleněnými průhlednými zády a sexy „fejkovými“ součástkami pod krytem. Pokud mobil nedáte do obalu, určitě s ním budete budit pozornost.

Telefon je pěkně dílensky zpracovaný, což v případě tohoto výrobce není překvapením. Nutno ale konstatovat, že skleněná záda opravdu hodně kloužou v dlani a velice snadno se „zamatlají“ otisky. Naštěstí je součástí balení silikonový obal.

Pochvalu si zaslouží velká AMOLED obrazovka, podávající tradičně pěkný obraz plný barev s velmi výrazným kontrastem. Duální fotoaparát na zadní straně pořizuje za denního světla špičkové fotografie, plné detailů a věrných barev. I za zhoršených světelných podmínek si dovolíme jeho výsledky označit jako nadprůměrné.

Moderní technologie

Velkým lákadlem je čtečka otisků prstů v obrazovce. Uznáváme, že toto řešení působí futuristicky, nemluvě o tom, že nám připadá praktičtější než snímače umísťované na zadní straně zařízení. Bohužel však musíme konstatovat, že neúspěšných pokusů o autentizaci jsme zažili více, než bývá obvyklé. Klasické čtečky jdou Xiaomi lépe.

Uvedený nedostatek ale nemusíte řešit, pokud si (sice poněkud oklikou) nastavíte infračervené rozpoznání tváře. To funguje opravdu spolehlivě, odemykání probíhá bez zaváhání, a to i v naprosté tmě. V tomto směru se Xiaomi může směle měřit s těmi nejlepšími.

Průměrnosti a nedostatky

Baterii a její výdrž hodnotíme jako průměrnou. Kladem však je podpora rychlého nabíjení, díky které doplnění chybějící energie netrvá tak dlouho. Škoda chybějící podpory bezdrátového nabíjení, která by takto futuristickému telefonu vysloveně slušela.

Další faktory jsou spíše polemické. Chybějící podpora paměťových karet bude asi trápit jen toho, komu nestačí jinak velmi solidních 128 GB interního úložiště. Infračervený port pro ovládání domácích spotřebičů asi také nepotřebuje každý. Otázkou je i chybějící FM rádio či konektor na sluchátka – zde záleží na tom, co a jak nejraději posloucháte.

Zcela bez diskuze je ale u takového telefonu nedostatkem absence jakékoli deklarované odolnosti proti vodě a prachu. V tomto směru už Xiaomi většina konkurence utekla. Nejde o to, aby bylo možné telefonem plavat, ale aby se zákazník nemusel obávat při prudším dešti jeho poškození.

Cena a dostupnost

Věcí subjektivního názoru je cena. V našem e-shopu pořídíte Xiaomi Mi 8 Pro za 15 990 Kč. Je to hodně, nebo málo? Podobně vybavené telefony s méně atraktivním designem a klasickou čtečkou stojí často i o několik tisíc víc. Z našeho pohledu se dá říci, že cenovka odpovídá kvalitě.

Xiaomi Mi 8 Pro

15990 Kč
7.9

Výkon

9.5/10

Displej

8.5/10

Výdrž baterie

5.0/10

Fotoaparát

9.5/10

Cena

7.0/10

Klady

 • Atraktivní a originální design
 • Velmi dobrý fotoaparát
 • Velmi dobrý displej
 • Špičkový hardware
 • Infračervené rozpoznávání tváře

Zápory

 • Absence odolnosti proti prachu a vodě
 • Čtečka otisků v displeji vypadá dobře, ale funguje hůř
 • Průměrná až slabší výdrž baterie
 • Absence bezdrátového nabíjení
 • Chybí konektor na sluchátka a FM rádio

2 komentáře: „Recenze Xiaomi Mi 8 Pro: průhledná záda a čtečka otisků v displeji

 • 21. 12. 2018 (1:05)
  Permalink

  Pekna recenzia

 • 21. 12. 2018 (8:39)
  Permalink

  Dobrý den,

  děkuji moc za kladné hodnocení 🙂 Moc mě potěšilo.¨

  Přeji hezké svátky!
  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.