Seznamte se: chytré čističky vzduchu Xiaomi. Jak vybrat tu správnou?

Xiaomi už dávno není jen výrobcem mobilních telefonů, ale ve svém portfoliu má celou řadu dalších produktů. Mnohé z nich přitom dokážou fungovat v rámci takzvané chytré domácnosti. V dnešním článku se podíváme na to, co umí chytré čističky vzduchu Xiaomi, a jak vybrat tu správnou.

V našich e-shopech XM.cz a XM.sk nabízíme hned několik modelů čističek. Na první pohled se od sebe liší cenou, ale pokud se podíváte na parametry, rychle zjistíte, že jsou mezi nimi i další – leckdy podstatné – rozdíly. Při nákupu je tedy vhodné důkladně si promyslet v jakých prostorách budete čističku používat.

Co nabídnou chytré čističky vzduchu Xiaomi?

Všechny chytré čističky vzduchu Xiaomi, které nabízíme v našich e-shopech, mají tvar na výšku postaveného kvádru matně bílé barvy s perforovanými boky. Těmi nasávají vzduch, který v útrobách prochází filtrem, kde se čistí, a následně je vydechován ventilátorem v horní části.

Ve všech případech je tedy uvnitř filtr, který je nutné jednou za čas vyměnit. Doporučujeme tedy před koupí zjistit cenu a dostupnost filtrů. Životnost filtru se může lišit s ohledem na znečištění ovzduší a výkon, ve kterém čistička poběží. Na nutnost výměny upozorní nejen čistička na svém displeji, ale také spárovaná mobilní aplikace.

Chytré čističky vzduchu Xiaomi
Chytré čističky vzduchu Xiaomi

Na přední straně najdeme kruhový displej, zobrazující údaj o aktuálním znečištění vzduchu prachovými částicemi, teplotu a vlhkost vzduchu. U některých modelů lze Pomocí něj volit režim výkonu, případně snížit jeho jas, nebo ho úplně vypnout. Kromě obrazovky lze čističku ovládat také z mobilního telefonu přes aplikaci Mi Home, případně pomocí hlasových asistentů Amazon Alexa či Asistent Google.

Všechny čističky jsou schopné odstranit ze vzduchu až 99,97 % nečistot a škodlivin. Jejich výkon lze regulovat buď ručně (k dispozici je i extra tichý noční režim), nebo automaticky, kdy přístroj pomocí laserového senzoru monitoruje čistotu vzduchu a na případné zvýšení koncentrace škodlivých látek reaguje zvednutím výkonu.

Co lze nastavit z aplikace?

V aplikaci Mi Home, která je zdarma pro telefony s operačním systémem Android a iOS, lze sledovat aktuální koncentraci škodlivých látek, teplotu a vlhkost vzduchu. Čističku lze zapnout a vypnout, nastavit intenzitu (a tím i hlučnost) čištění, zkontrolovat stav filtru, naplánovat automatické zapnutí a vypnutí, vypnout/zapnout zvuky či nastavit úroveň podsvícení displeje.

Nechybí ani možnost automatizované interakce s dalšími zařízeními chytré domácnosti. Můžete si například nastavit, aby se při překročení určité teploty zapnul pokojový ventilátor. Zařízení lze v rámci Mi Home sdílet s dalšími členy domácnosti, kteří ho pak také budou moci ovládat ze svého telefonu.

Během úvodní konfigurace se čistička připojí k domácí bezdrátové síti. S telefonem pak komunikuje přes internet, což znamená, že ji budete moci ovládat odkudkoli, kde je dostupné internetové připojení. Není tak například problém zapnout ji na nejvyšší výkon v době, kdy jste v práci, a po příchodu domů ji přepnout na tišší režim.

CADR

V našem obchodě máme aktuálně skladem pět modelů čističek Xiaomi s cenou od 2 414 Kč do 5 814 Kč. Proč byste si měli kupovat tu nejdražší, a kdy to naopak nedává smysl? Jedním ze zásadních údajů, který byste měli brát v úvahu, je hodnota CADR (Clean Air Delivery Rate; v překladu rychlost dodávky čistého vzduchu).

Redmi Note 10 Pro

Jde o zavedený standard definovaný americkou nezávislou Asociací výrobců domácích spotřebičů (AHAM). Metrika měří účinnost čističky vzduchu na základě prostoru v místnosti a objemu čistého vzduchu vyprodukovaného za minutu. Ukazuje, jak dobře jsou ze vzduchu, který dýcháte, odstraněny prach, pyl a kouř – tedy tři nejčastější látky znečišťující vzduch v místnosti.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

U tohoto čísla platí prosté „čím vyšší, tím lepší“. Pokud má například čistička vzduchu hodnotu CADR 388, znamená to, že dokáže snížit úroveň škodlivých částic na stejnou koncentraci, jaké by bylo dosaženo přidáním 388 krychlových metrů 100% čistého vzduchu za minutu.

Faktory, které byste měli zvážit u chytré čističky vzduchu Xiaomi

V případě čističek Xiaomi zjednodušuje výběr skutečnost, že všechny fungují na podobném principu: nasátý vzduch prochází filtrem zachycujícím nečistoty a následně je vrchem vydechován zpět do místnosti. Všechny jsou vybaveny v současnosti nejkvalitnějším HEPA filtrem, zajišťujícím zachytávání pevných částic.

Kvalitní HEPA filtr
Kvalitní HEPA filtr

Konkrétní modely jsou určené pro čištění vzduchu v místnostech určitých velikostí. Jejich schopnosti v tomto směru se liší podle toho, o jaký model se jedná. Zásadní tedy je odpovědět si na otázku, jak velký prostor má přístroj pokrývat. V případě, kdy domácnost obývá alergik, doporučujeme pořízení čističky s přinejmenším dvojnásobnou deklarovanou plochou.

Vyplatí se pořídit čističku s vyšším výkonem, protože v běžném provozu může běžet na nejnižší výkon a spotřebovávat tak méně elektrické energie. Vyšší pořizovací cena tak může být vykoupena nižšími provozními náklady, což s ohledem na rostoucí ceny elektřiny může být poměrně citelné.

Většina čističek vzduchu produkuje hluk v rozmezí 35 až 70 decibelů. Hladina hluku přitom závisí na provozním režimu čističky – čím je vyšší výkon, tím je také přístroj hlasitější. Na někoho sice může hluk čističky působit uklidňujícím dojmem, ale pokud máte s usínáním problém, měli byste hledat přístroj s co nejnižší hladinou hluku, ideálně s nočním režimem.

Kterou čističku vybrat?

Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku, zobrazující základní údaje čističek prodávaných v našem e-shopu. Na jejich základě byste měli být schopni vybrat si optimální přístroj pro vaši domácnost nebo kancelář.

Xiaomi Mi Air Purifier 3C Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite Xiaomi Smart Air Purifier 4 Xiaomi Mi Air Purifier Pro H Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro
Cena 2 414 Kč 3 490 Kč 4 990 Kč 4 998 Kč 5 814 Kč
CADR 320 m³/h 360 m³/h 400 m³/h 600 m³/h 500 m³/h
Doporučená velikost místnosti neuvádí 25 až 43 m2 28 až 48 m2 42 až 72 m2 35 až 60 m2
Hlučnost 31 až 64 dB 33,4 až 61 dB 32,1 až 64 dB 34,1 až 65 dB 33,7 až 65 dB
Rozměry 240 × 240 × 520 mm 240 × 240 × 534 mm 250 × 250 × 555 mm 310 × 310 × 738 mm 275 × 275 × 680 mm
Hmotnost 4,6 kg 4,8 kg 5,6 kg 9,6 kg 6,8 kg
Model AC-M14-SC AC-M17-SC AC-M16-SC AC-M7-SC AC-M15- SC
Dotykový displej ne ne ano ano ano
Ovládání z mobilu ano ano ano ano ano
Podpora hlasových asistentů Asistent Google, Alexa Asistent Google, Alexa Asistent Google, Alexa Asistent Google, Alexa Asistent Google, Alexa
Odkaz do e-shopu Koupit zde Koupit zde Koupit zde Koupit zde Koupit zde

Uvažujete o pořízení chytré čističky vzduchu Xiaomi?

3 nejlepší témata: proměňte MIUI tak, aby vypadalo jako EMUI od Huaweie
3 nejlepší témata: proměňte MIUI tak, aby vypadalo jako EMUI od Huaweie

Téměř každý výrobce mobilních telefonů upravuje Android ke svému obrazu. V případě Xiaomi, Redmi a Poco se tak můžete těšit Číst dál...

3 (ne)známé produkty Xiaomi: brousek, kuchyňský robot a odstraňovač zápachu
3 (ne)známé produkty Xiaomi: brousek, kuchyňský robot a odstraňovač zápachu

Máme tu první prosincový pátek a s ním v pořadí 164. pokračování našeho seriálu 3 (ne)známé produkty Xiaomi, v jehož Číst dál...

Servis XM.cz
Které telefony dostaly ve 48. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 48. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Máme tu poslední listopadový den a s ním také poslední listopadové pondělí. To na našem blogu XM.cz znamená, že se Číst dál...

Xiaomi 12X 5G Dual SIM

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
DanBlack
DanBlack
6 měsíců před

“Můžete si například nastavit, aby se při překročení určité teploty zapnul pokojový ventilátor.”

…toto ovšem funguje jen pokud je čistička zapnutá. 😉
Stejně tak se čistička sama nezapne při detekci zvýšeného znečištění.

Máme už pár roků Purifier 2s a funguje dobře – propojení do MiHome (čidlo na okně, automatizace vypnutí při otevření a zapnutí po uzavření okna), při chodu 10h denně vydrží filtr cca rok (každé dva měsíce filtr vyndám a vyklepu/vyluxuju od prachu), do ložnice pro alergiky skvělá věc.
Při úrovni pod 30(pm2.5) jede neslyšitelně, případně stačí přepnout na noční režim.

DanBlack
DanBlack
Odpovědět  Karel Kilián
6 měsíců před

Vyluxovani filtru neprodlouzi zivotnost, tu (bohuzel) pocita cisticka podle doby chodu (a mozna zohlednuje i znecisteni – filtr mi realne vydrzi dele nez prubezne ukazuje MiHome). Nejde to oblbnout prostym vycistenim filtru, maj ve spodni casti RFID cip…

Ono by stacilo poradne cisteni pri vymene filtru, ale to uz je vnitrek cisticky plnej chuchvalcu prachu.

Sledovani teploty v loznici vyresilo pridani dalsiho teplomeru.
Mam jeden i v lednici, funguje spolehlive pres nerezovou stenu a dve betonove zdi. 😎

Dalibor
Dalibor
2 měsíců před

Máme ešte Xiaomi Mi Air Purifier 2. Na valcový filter sa dá na Aliku kúpiť “predfilter”asi z netkanej textílie, ktorý zachytáva hrubý prach. Tento raz za čas, podľa jeho znečistenia, iba vymením. Kým sme bývali v paneláku čistička išla vždy po otvorení okien. Po presťahovaní sa do iného mesta do domu, sa toto nedeje, jedine keď sa v kuchyni začne napr. vyprážať, alebo sa sfúkne sviečka v obývačke a podobne (obývačka je prepojená s kuchyňou).
Čistička je nastavená, aby sa zapla pri prekročení znečistenia (myslím od 60 a viac častíc) a sama sa vypne pri vyčistení vzduch pod 25 častíc. Tieto hodnoty si môžete nastaviť podľa vlastného uváženia. Filter som nový kupoval pred vyše rokom, stále má vyše 70% životnosti.

6
0
Napište nám svůj komentář!x