Seznamte se: elektrické koloběžky Xiaomi. Jak si vybrat a na co dát pozor?

Elektrické koloběžky patří v portfoliu Xiaomi k nejúspěšnější produktům. Není divu – za příznivou cenu nabízejí zajímavé parametry, díky čemuž si během několika let vydobyly své místo na slunci. Jak si ze široké nabídky vybrat tu, která je pro vás nejvhodnější? A na co si dát pozor? Nejen na tyto otázky odpovíme v rámci dalšího pokračování našeho seriálu Seznamte se.

Seznamte se: elektrické koloběžky Xiaomi. Jak si vybrat a na co dát pozor?
Seznamte se: elektrické koloběžky Xiaomi. Jak si vybrat a na co dát pozor?

V našich e-shopech máme aktuálně dvě koloběžky: Xiaomi Mi Electric Scooter 3 (v českém za 11 990 Kč, ve slovenském za 481 eur) a Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 (v českém za 13 560 Kč, ve slovenském za 544 eur). Podíváme se také na levnou Xiaomi Mi Electric Scooter Essential, kterou dle Heuréky v českých e-shopech pořídíte za cenu od 6 899 Kč.

Xiaomi Mi Scooter Pro 2
Xiaomi Mi Scooter Pro 2

Co můžete čekat od elektrické koloběžky Xiaomi?

Od elektrické koloběžky Xiaomi můžete očekávat především dobré dílenské zpracování, spolehlivost a kvalitní konstrukci. Všechny modely lze snadno rozložit i složit (při troše cviku vám tyto operace zaberou maximálně jednotky sekund) a přenášet v ruce, což se hodí například pokud cestou využijete městskou hromadnou dopravu.

Elektrické koloběžky Xiaomi lze složit a přenášet
Elektrické koloběžky Xiaomi lze složit a přenášet

Všechny modely mají klasické bezdušové pneumatiky, které alespoň elementárně tlumí nerovnosti z vozovky. Nemají však odpružení, což je trochu škoda. Jízda po kočičích hlavách či podobně nerovném povrchu tak nemusí být vždy úplně příjemná. Zásadní je, že se jedná o městské koloběžky – měli byste se s nimi tedy pohybovat po zpevněném povrchu, ideálně po cyklostezkách.

Jedná se o městské koloběžky
Jedná se o městské koloběžky

Všechny výše uvedené modely mají zvýšenou odolnost proti prachu a vodě dle standardu IP54. To v praxi znamená, že do nich nepronikne prach a nevyvede je z míry voda stříkající ze všech úhlů – tedy například mírný deštík. Doporučujeme ale vyhýbat se projíždění louží, zejména takových, u nichž si nejste jisti hloubkou. Provozní teploty jsou výrobcem stanoveny od -10 °C do +40 °C.

Na jaké parametry se dívat?

Všechny tři elektrické koloběžky Xiaomi mají maximální nosnost 100 kilogramů. Samozřejmě platí, že čím vyšší je hmotnost jezdce, tím vyšší bude spotřeba baterie během jízdy. Údaj o deklarovaném dojezdu tedy doporučujeme brát s rezervou – hodnoty udávané výrobcem totiž byly měřené za ideálních podmínek (při zatížení 75 kg, na rovině, v bezvětří, při teplotě 25 °C a rychlosti 15 km/h).

Údaj o dojezdu elektrické koloběžky Xiaomi je vhodné brát s rezervou
Údaj o dojezdu elektrické koloběžky Xiaomi je vhodné brát s rezervou

Dojezd závisí i na rychlosti, kterou se budete pohybovat – vyšší rychlost jízdy ho dokáže citelně zkrátit. Stejně tak záleží na terénu – zejména táhlé kopce mohou znamenat velký úbytek energie v akumulátoru. Pro začátek tedy doporučujeme výrobcem udávaný dojezd dělit dvěma a postupně si vyzkoušet, jaké dojezdové vzdálenosti jste schopni dosáhnout se svou hmotností a stylem jízdy.

Důležitým parametrem je kapacita baterie
Důležitým parametrem je kapacita baterie

Rozhodně ale doporučujeme dívat se na kapacitu baterie. Čím je vyšší, tím dále by koloběžka měla dojet. Větší akumulátor ale znamená vyšší hmotnost, což je dobré brát v úvahu zejména v situaci, kdy hodláte koloběžku často přenášet na větší vzdálenosti. Roli ve spotřebě hraje také výkon motoru – silnější vás sice vyveze do prudšího kopce, ale vezme si na to více elektrické energie.

Co dál brát v úvahu?

Všechny koloběžky nabízejí tři jízdní režimy, lišící se od sebe maximální rychlostí a zrychlením. Nejpomalejší pěší režim je omezen na 5 km/h a hodí se například v situaci, kdy doprovázíte někoho, kdo jde pěšky. Režim jízdy, označený písmenem „D“, má v případě Mi Electric Scooter 3 a Mi Electric Scooter Pro 2 maximální rychlost 20 km/h, u modelu Mi Electric Scooter Essential pak 15 km/h. Ve sportovním režimu, označeném písmenem „S“, dosahují Mi Electric Scooter 3 a Mi Electric Scooter Pro 2 až 25 km/h, zatímco verze Essential má maximum na 20 km/h.

Režim jízdy si nastavíte pomocí dotykového displeje
Režim jízdy si nastavíte pomocí dotykového displeje

Pokud se hodláte s koloběžkou pohybovat v kopcích, měla by vás zajímat stoupavost, kterou výrobce udává v procentech jako poměr výškového rozdílu mezi počátečním a koncovým bodem sklonu a vodorovné vzdálenosti. Nejlevnější verze Essential zvládne kopec s 10% stoupáním, Scooter 3 až 16 % a Scooter Pro 2 si troufne dokonce až na 20 %.

Servis XM.cz
Elektrické koloběžky Xiaomi jsou určené do města
Elektrické koloběžky Xiaomi jsou určené do města

Všechny koloběžky lze (respektive přesněji je nutné) přes Bluetooth propojit s aplikací Mi Home v chytrém telefonu. Kromě aktuálního stavu baterie zde můžete například zjišťovat aktuální překonanou vzdálenost či celkové najeté kilometry. Dále je možné nastavit úroveň rekuperace, zapnout svícení zadního světla nebo (u některých modelů) aktivovat tempomat.

Elektrické koloběžky Xiaomi – srovnání

Xiaomi Mi Electric Scooter 3 Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Číslo modelu DDHBC16NEB DDHBC11NEB DDHBC08NEB
Maximální rychlost 25 km/h 25 km/h 20 km/h
Dojezd 30 km 45 km 20 km
Stoupavost 16 % 20 % 10 %
Jmenovitý výkon 300 W 300 W 250 W
Maximální výkon 600 W 600 W 500 W
Pneumatiky 8,5″, bezdušové 8,5″, bezdušové 8,5″, bezdušové
Brzdy zadní kotoučová zadní kotoučová zadní kotoučová
Kapacita akumulátoru 7650 mAh 12400 mAh 5100 mAh
Doba nabíjení 5,5 hodiny 8 až 9 hodin 3,5 hodiny
Hmotnost 13,2 kg 14,2 kg 12 kg
Cena 11 990 Kč 13 560 Kč 6 899 Kč
Koupit Koupit zde Koupit zde Koupit zde

Uvažujete o nákupu elektrické koloběžky Xiaomi?

Xiaomi 12X 5G Dual SIM

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x