Seznamte se: seznam aplikací v telefonech s MIUI 13 – 1. díl

Pokud si koupíte telefon Xiaomi, Redmi nebo Poco s grafickou nadstavbou MIUI, najdete v něm nainstalovaných několik desítek aplikací. Protože asi nikdo nechce kupovat zajíce v pytli, připravili jsme pro vás seznam aplikací předinstalovaných v telefonech s MIUI 13.

V rámci tohoto seznamu jsme vycházeli ze sady aplikací, jež jsme po prvním spuštění našli v telefonu Xiaomi 12. Nutno upozornit, že nabídka se může lišit v závislosti na konkrétním modelu a trhu, pro který je určen. V telefonech koupených u mobilních operátorů pak velmi pravděpodobně najdete ještě několik aplikací navíc.

Seznam aplikací předinstalovaných v telefonech s MIUI 13

Jako první se podíváme na ikonky, které najdete ve spodní liště domovské obrazovky. První zleva zde bývá aplikace Telefon, která, jak už naznačuje její název, slouží k telefonování. Jedná se o aplikaci od Googlu, která v posledních verzích podporuje nahrávání hovorů, na jehož spuštění však upozorňuje hlasovým oznámením, které slyší druhá strana. Poskytuje také přístup ke kontaktům a historii volání.

Následuje aplikace Zprávy, která je opět od Googlu. Poskytuje patrně vše, co můžete potřebovat k příjmu a odesílání SMS. Opět se jedná o aplikaci od Googlu, jež má své výhody (například možnost psaní a čtení zpráv na počítači), ale i nevýhody (zejména si uživatelé v poslední době stěžují na to, že jim některé SMS neodcházejí). Kromě klasických SMS lze komunikovat také přes internet formou chatu.

Dalším zástupcem, kterého najdete v dolní liště, je webový prohlížeč Chrome, nabízející vše, co můžete potřebovat k prohlížení webových stránek. Jednou z jeho deviz je propojení s prohlížečem na desktopu, které lze například využít pro rychlé odeslání odkazu z mobilu na PC a obráceným směrem.

Posledním zástupcem, jenž se vešel do spodní lišty, je aplikace Fotoaparát. Tu Xiaomi v průběhu let vyšperkovalo natolik, že poskytuje snad vše, co můžete potřebovat k pořizování fotek a natáčení videí pomocí mobilního telefonu. Možností je tolik, že jsme jim věnovali celé tři díly našeho seriálu MIUI 13 – tipy a triky: aplikace Fotoaparát a její možnosti nastavení.

Přesuňme se nyní na první domovskou obrazovku, kde bývá jako první v řadě aplikace Galerie, která slouží nejen k prohlížení snímků a videí, ale také k jejich editaci. Grafický editor dospěl v průběhu let do celkem použitelné podoby, takže s ním můžete vyladit i méně povedené fotky. Velmi zajímavé jsou v tomto směru funkce využívající umělou inteligenci například k nahrazení oblohy.

Obchod Google Play je jednou ze základních součástí operačního systému Android. Slouží k instalaci a automatické aktualizaci nainstalovaných aplikací. Kromě toho zde můžete nakupovat placené programy nebo elektronické knihy.

Pro správu souborů a složek v rámci zařízení (a případně i na paměťové kartě) je připraven Správce souborů. Jedná se o poměrně zdařilou aplikaci v mnohém připomínající Průzkumníka z Windows. Kromě klasického pohledu na souborovou strukturu nabízí také přehledné zobrazení vybraných typů dat (obrázků, videí, dokumentů atd.). Umí spolupracovat s Diskem Google a velmi praktická je role FTP serveru.

Aplikace Hudba je v podstatě hudební přehrávač, který můžete využít pro poslech písniček a mluveného slova uložených v zařízení nebo na paměťové kartě. Poskytuje prakticky vše, co pro tyto účely můžete potřebovat, včetně vytváření seznamů skladeb (playlistů). Zajímavá je sekce Sledovat, přes kterou lze poslouchat hudbu z YouTube, což funguje i když aplikace běží na pozadí.

Xiaomi Mi Band 5

Optimalizace je sada nástrojů od Xiaomi, jejichž cílem je údržba a optimalizace operačního systému. Kromě dalších funkcí umí například odstranit data zbytečně zabírající místo, dokáže zkontrolovat soubory antivirovým programem nebo optimalizovat systém pro rychlejší odezvu. Obsahuje také přístup k funkcím Druhý prostor a Duální aplikace.

Pokud rádi přizpůsobujete uživatelské rozhraní svého telefonu svým představám a estetickým požadavkům, pak vás jistě potěší, že MIUI 13 podporuje grafická témata. Ta můžete vybírat ze široké nabídky aplikace Témata, přičemž další dobrou zprávou je, že všechna jsou k dispozici zdarma (u některých je pouze nutné zhlédnout reklamu). Nechybí ani možnost změny písma, tapety a vyzváněcí tóny.

K nastavování prakticky všech parametrů slouží ikona Nastavení. Systémové nastavení je rozdělené do několika tematických sekcí uvozených barevnými ikonami. Pokud něco nebudete schopni najít, určitě vám přijde vhod vyhledávač, situovaný v horní části okna,

Pro přehrávání, organizaci a správu videí uložených v telefonu či na paměťové kartě připravilo Xiaomi aplikaci Mi Video. Ta poskytuje několik pohledů na uložené filmy a klipy, přehrávač pak nabízí možnost změnu poměru stran, přehrávání v plovoucím okně či sestavování seznamů videí.

I když v Obchodě Play najdete desítky aplikací s předpovědí počasí a meteorologickými informacemi, Xiaomi se rozhodlo přispět svou špetkou do mlýna. Předinstalovaná aplikace Počasí je poměrně jednoduchá, přesto dokáže nabídnout vše podstatné. Ukazuje aktuální teplotu a situaci, obsahuje předpověď na dalších pět dní, čas východu a západu slunce i údaj o aktuální kvalitě ovzduší.

To je pro dnešek vše. Seznam aplikací předinstalovaných v telefonech Xiaomi, Redmi a Poco s MIUI 13 je opravdu dlouhý – čítá několik desítek položek. Proto se k němu budeme vracet ještě minimálně dva týdny, kdy vám budeme představovat další programy, jež dostanete spolu s novým telefonem.

Xiaomi 12X 5G Dual SIM

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alena
Alena
2 měsíců před

Super

2
0
Napište nám svůj komentář!x