Srovnejte rozdíly mezi MIUI a HyperOS na 161 snímcích obrazovek
Od prosince loňského roku vypouští Xiaomi na vybrané telefony a tablety aktualizace na nový operační systém (nebo přesněji řečeno novou verzi grafické nadstavby) HyperOS. Uživatelé se logicky ptají, jaké novinky mohou očekávat. Po aktualizaci redakčního Xiaomi 12 jsme pro vás připravili snímky obrazovek, na jejichž základě můžete sami porovnat rozdíly mezi MIUI 14 a HyperOS 1.0.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Rozdíly mezi MIUI 14 a HyperOS 1.0
Hned v úvodu musíme upozornit, že jsme neprováděli obnovení telefonu do továrního nastavení, takže vám neukážeme obrázky z úvodního nastavení. Ač bývá obnovení do továrního nastavení po takto velké aktualizaci doporučováno, neviděli jsme k němu důvod – telefon funguje na jedničku a zatím jsme nenarazili na žádný problém nebo chybu.
Nejprve se tedy podíváme na úvodní obrazovku, kterou máme přizpůsobenou svým potřebám. Používáme nastavení s nabídkou aplikací a na domovských obrazovkách máme ikony aplikací, které používáme nejčastěji. Po aktualizaci na HyperOS se sice změnila tapeta na zamykací obrazovce, avšak na domovské obrazovce zůstala ta původní. Proto jsme si ji změnili stejnou.
Protože v nastavení domovské obrazovky máme aktivní možnost Google Discover, zobrazuje se nám na obrazovce vlevo feed od Googlu, obsahující údaje o počasí a výběr nejzajímavějších novinek. Ačkoli součástí aktualizace byl i update z Androidu 13 na Android 14, nevidíme zde žádné zásadní novinky.
Pojďme se podívat do oznámení. K těm se dostaneme potažením z levé horní části obrazovky (používáme novější provedení s Centrem ovládání). Zde vidíme několik drobných změn: datum se nezobrazuje vedle času, ale pod ním, a v oznamovací oblasti se nezobrazují malé ikony indikující stav Wi-Fi, Bluetooth, mobilní sítě či baterie.
Když už jsme zmínili Centrum ovládání, pojďme se podívat do něj. Dostaneme se k němu potažením z pravé horní části obrazovky. I zde můžeme pozorovat několik kosmetických změn. Přepínače pro vypnutí/zapnutí Wi-Fi a mobilní sítě se přesunuly vedle sebe. Součástí je nově ovládání hudebního přehrávače a dlaždice pro přístup ke spotřebičům chytré domácnosti se přesunula více nahoru. Tlačítka, která byla na obrazovkách, mezi kterými se dalo připínat vertikálním posunem, jsou nyní pod sebou.
V seznamu aplikací, ke kterému se dostáváme potažením ze spodní části obrazovky, nedošlo prakticky k žádným viditelným změnám. Stále je tu vyhledávací pole ve spodní části a snaha třídit aplikace do kategorií.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Rozdíly mezi MIUI 14 a HyperOS 1.0 v Nastavení
Dále se přesuneme do sekce Nastavení, kde došlo k celé řadě změn. Část nabídek byla přeorganizována, takže pokud jste znali strukturu této sekce zpaměti, můžete se začít učit znovu. Změnily se také ikony rozlišující jednotlivé sekce a jejich pořadí.
Podívejme se nyní do sekce O telefonu. Zatímco v MIUI zabíraly horní část obrazovky informace o verzi systému, názvu telefonu a pěkně graficky znázorněné zaplnění interního úložiště, v HyperOS zabírá polovinu obrazovky šedá plocha s logem a číslem verze. Informace o názvu a interní paměti najdeme až níže, navíc chybí přehledné grafické zobrazení. Tohle se za nás moc nepovedlo.
Druhá sekce Aktualizace systémových aplikací nedoznala prakticky žádných změn a v obou případech nás informuje, že všechny systémové aplikace jsou aktuální.
Ani sekce Stav zabezpečení nepřináší žádné viditelné novinky. Zatímco v MIUI jsme měli aktualizace zabezpečení k 1. prosinci, HyperOS přinesl záplaty k 1. lednu. Aktualizace systému Google Play jsou v obou případech k 1. listopadu loňského roku.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Další rozdíly mezi MIUI a HyperOS
Sekce SIM karty a mobilní sítě byla v HyperOS přejmenována na kratší Mobilní sítě a v nabídce Nastavení se posunula níže, až za Wi-Fi a Bluetooth. Chybí možnost volby výchozí SIM pro volání a data, což ale může být dáno skutečností, že od jisté doby používáme telefon jen s jednou SIM.
Prakticky vůbec se nezměnila sekce Wi-Fi, která se v nabídce systémového nastavení posunula o jednu pozici výš.
Stejně tak v sekci Bluetooth zůstalo vše při starém – na prvním místě je přepínač, následuje možnost nastavení názvu telefonu, seznam připojených a dostupných zařízení. Tady toho moc nového asi vymyslet nešlo.
Ani v sekci Přenosný hotspot nejsou na první pohled viditelné žádné novinky. Na prvním místě je přepínač, kterým lze hotspot zapnout, nebo vypnout, následují možnosti nastavení, automatické vypínání, USB a Bluetooth tethering.
Další rozdíly mezi MIUI HyperOS najdeme v sekci Připojení a sdílení, která byla přejmenována na Další možnosti připojení. Vývojáři přesunuli položky Režim Letadlo, Síť VPN a Soukromé DNS na první místa. Teprve za ně zařadili Mi Share, Přenos obrazu, Tisk a Bezdrátový displej. Dále v této sekci pokračuje nastavení NFC a bezkontaktních plateb.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Další možnosti nastavení
A máme tu další rozdíly mezi MIUI 14 a HyperOS 1.0 – sekce Aktivní displej a Zamykací obrazovka se nově jmenuje jen Zamykací obrazovka. Pokud by vás zajímalo, kam se poděly možnosti nastavení aktivního displeje (AoD), tak vězte, že je Xiaomi zaharaburdilo do sekce Tapeta, což nám nedává logický smysl.
V této sekci si tedy lze nastavit čas, po kterém telefon přejde do režimu spánku, a můžete si zde aktivovat probuzení zvednutím nebo poklepání. Na zamykací obrazovku si také můžete vytáhnout ikonu pro spuštění fotoaparátu a případně zapnout Kapesní režim.
V sekci Zamykací obrazovka najdete jednu z největších novinek HyperOS – v sekci Styl zámku si můžete nastavit zamykací obrazovku podle svých představ a potřeb. K dispozici jsou tři styly zamykacích obrazovek: Klasická, Kosočtverec a Magazín, přičemž každý si lze v mnoha směrech přizpůsobit. To je něco, co v MIUI vůbec nebylo – ve starší verzi systému bylo možné měnit jen formát hodin.
Další rozdíly mezi MIUI a HyperOS můžeme zaznamenat v sekci Displej. Ta se přejmenovala na Displej a jas a v nabídce se propadla až za položky Oznámení a stavový řádek a Domovská obrazovka. V horní části lze stále volit mezi světlým, nebo tmavým režimem. Zatímco v MIUI bylo nastavení jasu v samostatné podsekci, v HyperOS ho můžete ovlivňovat přímo táhlem a přepínačem Automatický jas. Další položky v této sekci pak byly přeházeny a jejich pořadí nyní působí o něco logičtěji.
V sekci Zvuky a vibrace nás čeká jedna z nejzajímavějších novinek. V podsekci Další nastavení lze totiž aktivovat přepínač Ovládání zvuků oznámení. Pokud to uděláte, objeví se v nastavení další táhlo, kterým můžete ovládat hlasitost zvuků oznámení nezávisle na hlasitosti vyzvánění. Za tohle musíme Xiaomi pochválit, byť je nutné podotknout, že něco podobného bylo možné i ve starších verzích Androidu.
A máme tu další rozdíly mezi MIUI a HyperOS: sekce Oznámení a Centrum ovládání se přejmenovala na Oznámení a stavový řádek. Kromě toho se přesunula výše v nabídce Nastavení. Nově nenabízí styl Oznamovací roletky. Naopak nově je možné zvolit si Počet zobrazených oznamovacích ikon – na výběr je buď jedna, nebo tři. Ve výchozím nastavení je nepochopitelně jen jedna ikona, což řadu uživatelů mátlo a štvalo. I v HyperOSu lze stále volit mezi starým a novým provedením Centra ovládání.
Také sekce Domovská obrazovka se ve struktuře nabídek posunula na vyšší pozici. Nadále je možné používat tři typy domovských obrazovek: klasickou, s nabídkou aplikací, nebo zjednodušenou. Možnosti nastavení zůstávají identické, pouze byla zpřeházeno pořadí jednotlivých položek.
Poměrně zásadních změn doznala sekce Tapeta. Zatímco původně jste zde mohli najít pouze výběr tapet pro domovskou a zamykací obrazovku, v HyperOS slouží jako brána k dalším nastavením. Konkrétně zde najdete tlačítka pro nastavení stylu zamykací obrazovky, aktivního displeje, velikosti ikon, písma, efektů oznámení a efektů otisků prstů.
Podívejme se proto na jednotlivé položky sekce Tapeta v HyperOS samostatně.
Sekce, respektive aplikace Témata nedoznala na první pohled žádných vizuálních ani jiných změn. Každopádně z hlášení uživatelů vyplývá, že většina témat pro MIUI není kompatibilní s HyperOS.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Další sekce systémového Nastavení
Máme tu další rozdíl mezi MIUI a HyperOS. Sekce, která se původně jmenovala Heslo a zabezpečení má nyní podstatně delší název Otisky prstu, tvář a zámek obrazovky. Vidíme zde určitou nekonzistenci, neboť o něco výše se v nastavení nachází sekce označená jako Zamykací obrazovka. Samotná sekce se však nezměnila – najdete zde možnost nastavení otisků prstů, odemykání tváří či pomocí Bluetooth zařízení Níže pak je Heslo pro ochranu osobních údajů, Bezdrátové výstražné zprávy a Soukromí.
Sekci Bezpečnost a stav nouze má pod palcem Google a ani v aktualizaci na Android 14 nedoznala žádné změny (jiné barevné provedení je dáno barvou nové tapety).
Také sekce Ochrana soukromí zůstává přinejmenším na první úrovni beze změn.
Sekce Baterie se posunula na konec sekce a přichází ve zjevně ochuzenější verzi. Zatímco v MIUI bylo možné nastavovat poměr výkonu a úspornosti pomocí jednoduchého táhla, nyní se volí pomocí rozbalovací nabídky. Nově je také přímo z této nabídky na dosah Ochrana baterie. Graf stavu baterie v průběhu času a žebříček aplikací podle spotřeby nedoznal na první pohled žádných zásadnějších změn.
Zatímco sekce Baterie se posunula o jednu položku níž, na její místo vystoupala sekce Aplikace. Nedošlo zde k žádným viditelným změnám, pouze je patrné, jak je nové písmo úspornější a zabírá méně místa.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Pokračujeme ve zkoumání Nastavení
Sekce Další nastavení se přesunula na konec další nabídky, nicméně její struktura zůstává úplně stejná, jako byla v HyperOS.
Sekce Rovnováha a rodičovská kontrola je opět pod taktovkou Googlu a ani aktualizace na Android 14 nepřinesla žádné patrné změny.
Nic zásadního se neodehrálo ani v sekci Xiaomi účet, která zůstala stejná, jako v MIUI 14.
Ke změnám nedošlo ani v sekci Google – pouze se její podbarvení řídí nastavenou tapetou, ale struktura zůstává stejná, jako v předchozí verzi.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Další rozdíly mezi MIUI a HyperOS
Dostáváme se k jedné změně, která se nám hodně nelíbí. Zatímco v MIUI najdete sekci Účty a synchronizace přímo v hlavní nabídce systémového Nastavení, v HyperOS se přestěhovala do sekce Další nastavení – Účty a synchronizace. Samotná struktura nabídky se však nezměnila.
Nic zásadního se neodehrálo ani v sekci Ochrana soukromí.
Žádné dramatické změny se neodehrály ani v sekci Poloha. HyperOS do ní přinesl pouze přepínač, kterým lze vypínat a zapínat služby pro určování polohy.
Dostáváme se k poslední položce systémového nastavení. Zpětná vazba se nijak nezměnila, ostatně k tomu asi ani nebyl důvod. Pouze je vidět úspornější písmo a menší plýtvání místem v HyperOS.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Aplikace v MIUI a HyperOS
Prakticky vůbec se nezměnila skladba předinstalovaných aplikací. Většinu uživatelů patrně bude zajímat skutečnost, že v HyperOS jsou, stejně jako v MIUI, předinstalovány aplikace Telefon, Kontakty a Zprávy od Googlu. V aplikaci Telefon lze nadále nahrávat hovory, ovšem pouze s hlasovým upozorněním druhé strany.
Aplikace Galerie přichází s drobnou změnou – přepínání mezi alby a fotografiemi se přesunulo z horní části obrazovky do spodní.
Mi Prohlížeč se na první pohled nijak nezměnil a vypadá stále stejně jako v MIUI.
Žádné zásadní změny jsme nenašli ani v systémové aplikaci Hudba.
Stejně tak se žádné novinky neobjevily ani v aplikaci Mi Video.
Zcela bez jakýchkoli změn zůstává i aplikace Herní centrum.
Taktéž v aplikaci Optimalizace zůstává vše při starém.
Rozdíly mezi MIUI a HyperOS lze pozorovat v aplikaci Správce souborů. Nová verze nabízí jako první poslední „nedávné soubory“. V sekci Úložiště, do které se dá nově dostat přes tlačítko ve spodní nástrojové liště, pak nabízí kombinovaný pohled na soubory podle typů i strukturu složek v úložišti.
Jako další tu máme aplikaci ShareMe, která v HyperOS vypadá naprosto stejně, jako v MIUI.
Naopak zásadní designovou změnou prošla aplikace Počasí. V nové verzi zobrazuje na pozadí pěkně působící animaci aktuálního stavu na obloze. Další podrobnosti o meteorologické situaci jsou prezentovány v bílých dlaždicích a jsou výrazně lépe čitelnější.
V aplikaci Poznámky došlo k jedné malé kosmetické změně – tlačítka pro přepínání mezi poznámkami a úkoly byla přesunuta z horní části obrazovky do spodní nástrojové lišty, což určitě přispívá k pohodlnějšímu ovládání.
Také aplikace Kalkulačka prošla drobnou designovou změnou – konkrétně tlačítka v horní části byla nahrazena popisky, přičemž v sekci Převodník najdete nabídku všech dostupných funkcí.
Aplikace Hodiny přináší novinku v sekci Budík. Nově je zde možné nastavit „dobu spánku“. Uživatel může zvolit požadovaný čas usnutí a probuzení, nastavit si budík a případně v této době aktivovat automatický režim Nerušit.
Naopak aplikace Záznamník se proti verzi z MIUI v HyperOS prakticky nijak nezměnila. Stále se jedná o jednoduchý nástroj k pořizování záznamu zvuku a jeho následnému přehrávání.
Stejně tak jsme nezaznamenali rozdíly mezi aplikací Skener mezi MIUI a HyperOS. Není to nic překvapivého – v této oblasti asi nejde vymyslet nic vysloveně nového.
Bez jakýchkoli změn zůstala také aplikace Stažené. Zajímavostí je, že se na některých telefonech po obnovení do továrního nastavení nezobrazuje ve složce Systémové aplikace, která se v MIUI jmenovala Nástroje.
Jako další tu máme aplikaci Kompas. Ani zde nevidíme žádné rozdíly mezi MIUI a HyperOS.
Změn se nedočkala ani aplikace Mi Ovladač, kterou lze na telefonech vybavených infračerveným portem použít k dálkovému ovládání spotřební elektroniky. Přinejmenším na úvodní stránce nevidíme žádné rozdíly.
Zcela identická je také úvodní obrazovka aplikace Přesun do nového zařízení, které jsme se podrobně věnovali ve článku Jak přenést data ze starého telefonu do nového s aplikací Mi Mover?
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Inovovaný Fotoaparát a další drobnosti
Dostáváme se k aplikaci Fotoaparát, ve které se přeci jen odehrály určité změny. Jedná se zejména o nabídku, zobrazující se po klepnutí na tlačítko se třemi čárkami. V nové verzi tlačítko se třemi čárkami mizí a je nahrazeno jakýmsi zobáčkem. Ostatní ikony (nastavení blesku, Google Lens a HDR) situované po levé straně jsou přeházené a chybí ikona pro aktivaci režimu umělé inteligence.
Zcela jinak pak vypadá nabídka, která se zobrazí po klepnutí na zobáček. Nevysouvá se z hrany aplikace, ale objevuje se přímo uprostřed obrazovky. Tlačítka jsou uspořádána v matici 3 × 4, přičemž tlačítko pro vstup do nastavení aplikace Fotoaparát je menší, a tak trochu odstrčené. Mimochodem podobné provedení nabídky jsme v minulosti viděli na telefonech řady Xiaomi 13T s MIUI.
Velice zásadně se také změnila nabídka, která se zobrazí po delším podržení tlačítka pro vypnutí telefonu. Zatímco v MIUI se skládala ze čtyř nezávislých kruhových tlačítek (Letadlo, Tichý režim, Restartovat a Vypnout), HyperOS přichází se zcela novým provedením v podobě posuvníku, který můžete posunout buď k Vypnout, nebo Restartovat. Toto provedení v minulosti několikrát uniklo a některým uživatelům se dokonce objevilo v rámci MIUI.
Závěrečný pohled věnujeme rozšíření nabídce pro nastavení hlasitosti, do které se dostanete tak, že stisknete tlačítko pro zvýšení/snížení hlasitosti a poté klepnete na tlačítko se třemi tečkami. Pokud jste si v sekci Zvuky a vibrace–Další nastavení aktivovali volbu Ovládání zvuků oznámení, pak budete mít v této nabídce ne tři, ale čtyři kanály pro nastavení hlasitosti.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Závěrečné shrnutí
HyperOS a MIUI se liší v několika klíčových aspektech. HyperOS přináší upravené grafické rozhraní a změny v uživatelském prostředí, například v nastavení domovské obrazovky, oznámení a Centru ovládání. Některé sekce systémového nastavení byly přeorganizovány a změnil se vzhled ikon a jejich uspořádání.

HyperOS také představuje nové funkce, jako jsou různé styly zamykacích obrazovek, což v MIUI chybělo. Na druhou stranu, mnoho aspektů, včetně předinstalovaných aplikací a některých nastavení, zůstává mezi oběma systémy podobných či úplně stejných, takže celkově je HyperOS spíše evolucí než radikální změnou.
skvělá práce!
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu. Potěšila!
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den Karle,
perfektně sepsané! Zrovna včera jsem v práci držel telefon s MIUI 14 a Android 13 a vypadal jsem jak idiot, když jsem nemohl v nabídce najít požadovanou položku a to jsem jeden z těch, co klikne automaticky.
Jak jste se popral s povolováním obsahu v některých aplikacích v rámci zabezpečení? Myslím třeba pro WhatsApp, jaké soubory nebo složky smí vidět? Dodnes s přidanou možností mám problém a přicházím o historii chatu.
Je skvělé to vidět takto srovnané i na fotkách a vlastně se stejným pocitovým výsledkem, že se nic moc nezměnilo a proto jde pocitově a možná i reálně opět o grafickou nadstavbu.
Zajímavé, že jste vlastně nenašel žádné jiné změny, než já a to se přiznám, že jsem čekal opak, protože co uživatel, to jiné využívání telefonu a jeho skrytých možností. Takže toto mě překvapilo.
Předinstalované Google Dialer, Contacts a Messenger… Po dlouhých čteních různých fór jsem došel k závěru, že ještě v brzké době zkusím flashnout Indonésii, protože na ní se údajně nevztahují zásady omezení EU, v ní by totiž mělo být možné vlastnit Xiaomi aplikace pro volání a zprávy. Google prý nedovolí v našich ROM plně používat tyto instalované aplikace. Hlavně jde teda každému asi o tu možnost nahrávání hovorů a funguje to i na Mediatek procesory. Údajně, teprve uvažuji o vyzkoušení…
Díky za článek, neskrytě mě těší, že na to máme velmi podobný názor, ne-li možná stejný.
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu! Nicméně už teď vidím další místa, kde jsem měl v MIUI udělat snímky obrazovek.
Co se týká požadavků na povolování obsahu – myslím, že jsem na nějaký požadavek narazil snad jen v Messengeru a neměl jsem s tím problém.
Určitě budu rád, když dáte vědět, jak vypadá indonéská ROM a hlavně jak dnes vypadají a co nabízejí aplikace Zprávy, Telefon a Kontakty od Xiaomi.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
….. pane Kilián, připravit takto obšírný článek muselo dát práci. Klobouk dolů.
Chtěl bych k HyperOS přidat nějaký ten screenshot ohledně nastavení Domovské obrazovky. Nevím zda POCO F5 Pro je nějaký lepší telefon, ale oproti vašim funkcím v nastavení Domovské obrazovky se trochu liší. Ale o tom jsme se již bavili v jednom vlákně tu na Poradně (viz widgety). Dávám to sem, aby ostatní věděli. V nastavení Domovské obrazovky v článku pana Kiliána je položka „Google Discover“ s přepínačem. U POCO F5 Pro k a zřejmě vyšších tříd telefonů je místo Google Discover položka

“ -1obrazovka“. Když tuto položku mínus jedna obrazovka rozkliknete, tak dostanete na výběr tři možnosti a to : Aplikační trezor / Google Discover / Žádné. A nyní pro ty, co objevují záludnosti nového HyperOS a mají v nastavení Domovské obrazovky tuto položku „-1obrazovka. Možná jste si v HyperOS chtěli změnit třeba widget hodin, dostali jste se do nabídky widgetů a místo té klasické nabídky jako byla v MIUI na vás čekalo překvapení v podobě zcela jiného prostředí, taková HyperOS bramboračka widgetů. Pokud chcete používat klasickou nabídku widgetů jako byla v MIUI pak v Nastavení telefonu > Domovská obrazovka > – 1obrazovka > mějte trvale zvolenou položku Google Discover.
……. a ještě pro ty, co si ručně (Recovery) aktualizují telefon, tak i v HyperOS jde aktivovat
„Doplňkové funkce aktualizace“ (zviditelnění položky „Vybrat balíček aktualizací“) opakováným rychlým klepáním prstu doprostřed loga HyperOS v Nastavení trlefonu > O telefonu.
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu, která mě opravdu velice potěšila
Ta -1obrazovka je pro mě velkou záhadou už tím podivným překladem. Možná to souvisí s tím, že na telefonech Poco je Poco Launcher? Ale to jen tipuji.
Každopádně moc děkuji za Váš komentář.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
apropo, teď jsem na youtube našel jeden shorts, kde někdo představuje prostředí MIUI 12.5 a ukazuje tam položky nastavení Domovské obrazovky a má tam též „-1obrazovka“ s možností přepínání na Aplikační trezor (App Vault) / Google Discover / Žádné
https://youtube.com/shorts/d9MgFxpjan8?si=2oY3RWsC7VUoGLSR
Asi by byla zajímavá anketa, aby majitelé telefonů již s HyperOS napsali , jak to nastavení Domovské obrazovky mají, zda pouze položku „Google discover“ přepínačem a nebo tu „-1obrazovka“ s širší možností výberu.
A přiložit k tomu typ telefonu, zda mají HyperOs pod A14 (U) a nebo jen pod A13 (T) a taky pro zajímavost jaký procesor (Snapdragon / Mediatek) vládne jejich telefonu.
Ano. Souhlasím, že záleží na všech detailech. A jsem rád, když někdo napíše příspěvek k věci, jako pan Bobasso, nebo pan Vlastík.
Hezký den.
Taky vím, že MIUI má své výhody, ale je třeba se tomu věnovat. Taky záleží na typu telefonu.
Dobrý den,
ano, taktéž souhlasím s výše řečeným.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
já mám pocit, že už jsem to také na nějakém telefonu viděl. Ale netuším už, co to bylo za model. Určitě to nebylo nic s HyperOS – je to rok, možná i více stará vzpomínka. Osobně zatím tipuji, že to bude nějaká specialita Poco Launcheru.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Myslím si, že bobasso má pravdu v tom, že na POCO to funguje už dávno. Používám už na POCO F3, a přitom používám už víc, než 10 let Google Chrom a taky to funguje stejně. Možná je to specifikace POCO. Já osobně to beru jako výhodu. Ale nechci celou věc komplikovat. Jsem přesvědčen, že uživatelé vyšší střední třídy POCO telefonů to běžně používají. Je jasné, že když píšete o telefonech Xiaomi, Redmi, i POCO, tak nelze vše obsáhnout. (Kdyby byly úplně stejné, tak nebude tolik značek a modelů.) Každý má jiné preference. Je to jako s autem.
Za článek děkuji.
Překvapilo mě, že dole máte tlačítka. Asi nepoužíváte gesta. U POCO fungují velmi dobře.
Přeji hezký den
…… odpověď pro Zdenek.
Ne, ne. Já když v létě 2023 kupoval POCO F5 Pro EEA, (12 GB RAM/ 512GB ROM), Snapdragon 8+ Gen1 (4 nm) tak měl MIUI 14 postavenou na Androidu 13. Přesně vím, že v Nastavení telefonu > Domovská obrazovka > byla pouze funkce „Google Discover“ s přepínačem.
A nyní co 19.ledna dostal přes OTA aktualizaci na HyperOS, postavený na A14 (U), tak došlo ke změně a v Nastavení telefonu > Domovská Obrazovka > se objevila funkce „-1obrazovka“ a po jejím rozkliknutí mám ty tři volby
Aplikační trezor / Google Discover / Žádné
odpověď č.2 pro Zdenek.
Na všech svých kdy vlastněných founech RN4, RN7, RN10 Pro a POCO F5Pro používám jen tlačítka, takže na dpodu displeje mám tlačítka Menu – Domů – Zpět. Používání gest mě ňák nenadchlo. Bohužel.
To je o zvyku. Dlouho jsem používal tlačítka. Jen mě to překvapilo u odborníků, kteří používají nejnovější systém. Nic jiného v tom není.
Dobrý den,
tak si můžete připočítat mě :-). I s tím, že ta gesta bez problémů používám na iPhonu. Ale když mám možnost výběru, připadají mi tlačítka rychlejší a intuitivnější.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Jak píšete, …připadají mi tlačítka rychlejší a intuitivnější… Například Samsung má tlačítka naruby (i když se to dá přehodit), tak pokud pro někoho děláte nastavení, tak pokud to nepřehodíte, tak to už tak intuitivní není. Ale jak píšu, je to na zvyku. Každý může mít jiný názor. (Gesta používám už od Android 10).
Dobrý den,
přesně tak, je to o zvyku. Jinak když jsem narazil na telefon, který měl tlačítka obráceně než jsem zvyklý, vždy to byla první věc, kterou jsem v nastavení upravoval.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
jsme na tom podobně. Ačkoli používám iPhone 11, kde jiná možnost než gesta není, a to ovládání je mi docela sympatické, na Xiaomi jsem to zkusil, ale nějak mi to nesedlo. Ta tlačítka mi připadají rychlejší a intuitivnější.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Tak do hloubky jsem se nehrabal. Zajímá mě to, ale neměl jsem čas. Možná, že jsem nepochopil, o čem píšete. Takže děkuji za odpověď.
Dobrý den,
řeč byla o nabídce -1obrazovka, která se zjevně objevuje na některých telefonech Poco. Nicméně není to vysloveně záležitost HyperOS, protože jsem ji určitě viděl už dávno předtím.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
aha, to je zajímavý poznatek, že se Vám tato možnost objevila po aktualizaci. Já jsem si jistý, že jsem -1obrazovka už kdysi viděl, ale netuším, co to bylo za telefon. Každopádně bylo to určitě v MIUI, protože ta vzpomínka je možná více než rok stará.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den, jen přidávám můj stav – mám POCO X5 Pro 5G, MIUI Global 14.0.7.0, Android 13, aktualizace na HyperOS mi zatím nepřišla a v Nastavení telefonu > Domovská Obrazovka mám také – “-1obrazovka” a po jejím rozkliknutí mám ty tři volby
Aplikační trezor / Google Discover / Žádné .
Dobrý den,
moc děkuji za info.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
také si myslím, že to bude vlastnost Poco Launcheru. uvidíme, zda se ozve někdo další, kdo nám to potvrdí, nebo naopak vyvrátí s tím, že to má na telefonu Xiaomi či Redmi.
Co se týká gest: já si na ně nějak nezvykl. Na iPhonu 11 je používám bez problémů a připadají mi intuitivní, ale na Xiaomi 12 mám také raději tlačítka.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Víceméně souhlasím se vším, co zde bylo napsáno. Mám jen jednu poznámku: Widgety, které se vykreslovaly opožděné nebo vůbec, se chovají stejně i v HyperOS. Doufám, že se dočkám doby, kdy se při vysviceni displeje překreslí aktuální stav i u widgetů. Týká se to nejen radarových map.
Souhlasím. Některé věci mi fungují jinak. Já jsem to připisoval tomu, že nemám čas se tomu věnovat a nastavit. Protože musím používat dva telefony, tak pracovně používám POCO F3, a vlastně nemám čas nastavit POCO F5 Pro, který jsem kupoval už v dubnu 2023, kdy ještě nebyla v prodeji verze s úložným prostorem 512GB.
Já osobně se těším na POCO F6. A uvidím. Možná přejdu zpátky na Xiaomi.
Přeji vám hezký den
Dobrý den,
na Poco F6 si počkáme cca do května, plus mínus měsíc. Také jsem docela zvědavý na to, co přinese.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
to jsem zatím netestoval. Osobně mám na obrazovce jen jeden widget – kalendářové aplikace Business Calendar – a ten se mi vykresluje i aktualizuje zcela bez problémů. Je tedy otázkou, zda to, co popisujete, není spíš věc nějakého nastavení.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
V nastavení jsem zkusil více kombinaci, i povolit vše, chvilku se vykreslují normálně a po čase zase zatuhnou. Nefunkčního Správce WiFi 6 let starého jsem vyhodil a nainstaloval IP Widget. Jel asi půlden a teď už reaguje jen po spuštění apky. Pak se hned obnoví, ale dál zase nic.
Dobrý den,
pokud jste už zkoušel obnovení do továrního natavení, pak zkuste poslat zpětnou vazbu přímo do Xiaomi – možná se tam na problém podívají a vyřeší ho.
Mělo by to fungovat takto:
1. Otevřete Nastavení.
2. Sjeďte úplně dolů a tam je položka Služby a zpětná vazba – klepněte na ni.
3. Pomocí přepínače označte věc jako Problém.
4. Popište (asi nejlépe anglicky), v čem je problém.
5. V sekci Vyberte položky zvolte štítky, které definují podstatu problému.
6. Zadejte své telefonní číslo nebo (raději) e-mail.
7. Klepněte na tlačítko Odeslat.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Ocenil bych, kdyby u mého Xiaomi 11T bylo:
1/ aplikace YouTube s podporou AV1 videí (teď lze AV1 přehrávat pouze v Chrome)
2/ HyperOS snad ani zmiňovat nemusím
3/ vedle zobrazení stavu baterie také i počet Watt nabíjení. Abych mohl v případě nižšího výkonu okamžitě vyměnit kabel, či nabíječku! Prostě by mělo být napsáno vedle ukazatele baterie 10W/15W/18W/27W/67W atd.
Psal jsem do Xiaomi, ale neodpověděli…
Dobrý den,
ono to nefunguje tak, že uživatel napíše námět a vývojáři se ihned pustí do jeho realizace. V tom, co bude a nebude uděláno, hraje roli celá řada faktorů. Například to, kolik uživatelů požadavek vzneslo, nakolik je smysluplný a zda není zatížen nějakými licencemi. Z Vašich požadavků například nechápu, proč by měla aplikace YouTube přehrávat formát AV1, když jde o aplikaci pro streamování videí z platformy YouTube. I kdyby to měl někdo implementovat, pak by to byl Google, který je autorem aplikace.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Ještě jsem zatím neobdržel HYPER OS,tak nemohu poravnat
Dobrý den,
a právě od toho je tu náš článek – abyste si mohl porovnat MIUI 14 a HyperOS 1.0 pěkně vedle sebe.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Po této aktualizaci byl telefon nepoužitelný vše se začalo sekat a trvalo o dost déle, dále jsem si všiml vetšího využití ram a dalších věcí tak jsem to zabalil. Odemknul jsem boot loader, stáhl TWRP flashnul Lineage 20 a telefon běží zase skvěle. Mám Redmi Note 10 Pro
Dobrý den,
a teď bych prosil tu o kohoutkovi a slepičce. Váš komentář je bohužel zcela vymyšlený. Troskotá totiž na faktu, že Redmi Note 10 Pro určitě zatím nedostává aktualizace na HyperOS.
Mohu se Vás zeptat, co Vás vede k publikování zjevných výmyslů a nepravd?
Přeji hezký den.
Karel Kilián
….. a už se neozval
na můj RN 10 Pro EEA byla poslední vydaná aktualizace MIUI V 14.0.9.0. (TKFEUXM) /13 11.prosince 2023. Konkrétně u RN 10 Pro „je mlženo“ zda HyperOS dostane či ne. Určitě by ho „utáhl. Dle toho, jak je to starý telefon, tak už si své aktualizace vybral. I když, nikdy neříkej nikdy. Kdysi legendární úspěšný RN7 končil s aktualizacemi na MIUI 12 a pak se Xiaomi nečekaně RN7 zželelo a vyslalo na něj,povýšili jej jednou aktualizaci ještě na MIUI 12.5
Z youtube je patrno, že na RN10 Pro lze neoficiální cestou HyperOS naroubovat.
Dobrý den,
jojo, ani jsem nečekal, že se ozve. Přeci jen tuhle oblast sleduji dost intenzivně na to, abych věděl, že tento model telefonu HyperOS ještě nedostal.
Redmi Note 7 byl za mě jeden z nejlepších telefonů střední třídy. Dodnes na něj s láskou vzpomínám.
Jak to bude s aktualizací Redmi Note 10 Pro, je samozřejmě otázkou. Podle mě obdrží HyperOS, ale zůstane na stávající verzi Androidu.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Čekal jde větší změny. V podstatě je to jen přejmenované MIUI. Nevím proč kolem toho bylo takové haloo, když je to v podstatě jen přejmenované MIUI.
Dobrý den,
inu, haló je kolem toho proto, že část uživatelů má prostě ráda novinky. A přejmenovat MIUI na HyperOS byl z marketingového hlediska dobrý tah. O MIUI 15 by určitě nebyl tak velký zájem, kdyby nedošlo k tomu přejmenování.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Já to beru tak, že HyperOS musel zajistit „totální“ zpětnou kompatibilitu všech aplikací, takže navenek nemohl být jiný, než MIUI. Ale je fakt, že jsem čekal výrazné zjednodušení kódu, zkrácení délky a jakousi „programátorskou eleganci“. Objevil jsem otrockou práci bez viditelné fantazie. Čína je především pracovitá …
Dobrý den,
já upřímně nečekal žádné radikální změny. Čekal jsem, že to bude MIUI 15 a dostal jsem přejmenované MIUI 15.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Já mám stále v sekci Tapeta původní MIUI bez možnosti rozšířené nabídky HyperOS, jak je to zobrazeno v článku
Mám Xiaomi 13 
Dobrý den,
je možné, že se provedení na různých telefonech liší. Slyšel jsem i informace, že všechny možnosti z HyperOS se zobrazí až po uvedení telefonu do továrního nastavení.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Fungujú niekomu korektne bubliny na hyper os?
Na xiaomi 12 sa po kliknutí na chat sice zobrazí niečo ale je to čisto biele a teda reálne konverzáciu nevidím
Dobrý den,
to bohužel netuším. Sám bubliny nepoužívám a nikdo další s nimi problém nehlásil.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Co mě štve, že zmizela možnost poslouchat YouTube s vypnutou obrazovkou. Původně tam byl symbol ucha, který tam teď už není. Ještě že mám náhradní mobil, tam už aktualizovat nebudu.
Dobrý den,
možnost poslouchat YouTube na pozadí je součástí placeného YouTube Premium.
YouTube si tak patrně prosadilo, že Xiaomi nebude tuto funkci nabízet v rámci své nadstavby.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Zjistil jsem další perlu v HyperOS – nejde platit Google peněženkou. Píše, že je telefon rootnutý, což samozřejmě není pravda. Teď přemýšlím, co s tím …
Dobrý den,
ano, tento problém už několik lidí hlásilo. S ohledem na fakt, že problémy nastaly po aktualizaci, bych v takovém případě jako první doporučil provést zálohu dat. Následně udělejte obnovu zařízení do továrního nastavení, čímž telefon dostanete do stavu, jako byste ho právě rozbalil z krabičky. Pokud se jednalo o softwarovou závadu, měl by problém zmizet.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Tak jsem jako zvědavec nainstaloval aplikaci a ta mi řekla, že root nemám. A od té doby to zase jede
.
Dobrý den,
zvláštní
Každopádně myslím, že tím se to patrně nevyřešilo a je otázkou, kdy se problém s bezkontaktními platbami objeví znovu, zpravidla v nejnevhodnějším okamžiku.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Díky za odpověď, jsem také pesimista, aspoň nebudu zklamán.
Dobrý den,
jak myslíte
Budu držet palce, ať to funguje.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Děkuji za krásné srovnání MIUI a HyperOS
Nenašel jsem kam zmizel při aktualizaci na HyperOS (tel.Xiaomi13) v souborech „SEJF“ který se dal otevřít na základě hesla popř. otisku prstů. Ocenil bych ho znovu.
Dobrý den,
bohužel také netuším. Zaznamenal jsem, že tato funkce zmizela, ale netuším, zda se k ní dá nějak dostat.
Možná zkuste poslat zpětnou vazbu přímo do Xiaomi – možná se tam na problém podívají a vyřeší ho.
Mělo by to fungovat takto:
1. Otevřete Nastavení.
2. Sjeďte úplně dolů a tam je položka Služby a zpětná vazba – klepněte na ni.
3. Pomocí přepínače označte věc jako Problém.
4. Popište (asi nejlépe anglicky), v čem je problém.
5. V sekci Vyberte položky zvolte štítky, které definují podstatu problému.
6. Zadejte své telefonní číslo nebo (raději) e-mail.
7. Klepněte na tlačítko Odeslat.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den Karle,
konečně jsem si našel čas na prostudování tohoto super článku. To se Vám opravdu podařilo, zkrátka skvělý počin. Člověk se rychle a dobře dostane do tajů obou systémů.
Díky za to nemalé dílo! Hned je orientace v telefonu mnohem lepší.
Hezký den
Slávek
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu. Opravdu mě potěšila. Je pravda, že tento článek stál docela hodně času, ale chtěl jsem, ať si každý může porovnat MIUI a HyperOS pěkně vedle sebe.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den Mám Redmi 12 C ……Aktualizace proběhla v pořádku na Xiaomi HyperOS….ale mám dotaz na přibité základní nesmazatelně aplikace….a to aji v jiných barvách ikon co sem zvyklí …. App Mall a po otevření to chce souhlas na Mi App Mall……
Dobrý den,
aplikace App Mall se nemusíte obávat. Ta je v posledních verzích MIUI instalována a myslím, že se s tím nedá nic dělat.
Ikony jakých aplikací se Vám změnily a jak? Toto zatím nikdo další nehlásil. Nemáte nainstalované nějaké grafické téma?
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den prosím váš mohl by mě někdo napsat cestu jak najít „soukromé soubory“ v novém HyperOS?
Ve starém MIUI to bylo „správce souborů, roletka vlevo nahoře, soukromé soubory“
Děkuji
Dobrý den,
pokud se nemýlím, tak co jsem nyní zkusil, mělo by fungovat toto: spusťte aplikaci Správce souborů a potáhněte na úvodní obrazovce prstem směrem dolů.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Přidávám se k ostatním – opravdu skvělý článek pane Kiliáne. Rozhodně se k němu budu vícekrát vracet pro radu. Jsem s totiž čerstvé majitelem Xiaomi 13T Pro. Jelikož přecházíme ze starého Redmi Note 8T, kde jsem měl falshnutou MIUI CZSK (12.5.6), tak se stále sžívám s Google. Telefon přišel s MIUI 14 a dnes se po 2 dnech objevila aktualizace na HyperOS (1.0.3.0.UMLEUXM). Jedna věc mě v MIUI 14 ale hodně překvapila – zmizelo staré dobré centrum ovládání – nebylo v MIUI 14, tak jsem se těšil, že se přepnutí do starého centra objeví v HyperOS, ale nic. Pro info posílám screenshot. Je nějaká cesta jak se vrátit ke starému centru ovládání? Díky za tipy.
Dobrý den,
moc děkuji za velmi pozitivní reakci. Udělala mi velkou radost.
Co se týká starého Centra ovládání, tak mám dojem, že jeho absenci už někdo hlásil. Skoro to vypadá, jako by od něj Xiaomi odstupovalo.
Já ho na Xiaomi 12 mám. Konkrétně v Nastavení-Oznámení a stavový řádek-Styl Centra ovládání. Jak se tak dívám na Váš snímek obrazovky, vypadá to, že v případě Vašeho modelu opravdu ta možnost k dispozic není.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Asi to tak bohužel vypadá – hledal jsem i na zahraničních fórech a u některých modelů již v HyperOS volba přejít na staré centrum ovládání prostě není. Za mne velká škoda, protože staré centrum bylo prověřené a vychytané…
Dobrý den,
také moc nerozumím tomu, proč Xiaomi ustupuje od starého provedení. Ale snad k tomu mají dobrý důvod.
Každopádně děkuji za informaci, která potvrzuje, že skutečně na některých telefonech není k dispozici.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den, mám cca 3 měsíce mobil Redmi Note 13 pro 5g, kam se mi nedávno nainstaloval HyperOS. Nyní jsem koupil znovu tentýž mobil a opět se tam nainstaloval Hyper OS. Ovšem na tom druhém telefonu je nabídka po přejetí prstem dolů původní (mi). Přitom verzi OS mi píšou oba telefony naprosto totožnou – viz příloha – tuší někdo, proč se mi na tom druhém telefonu zobrazuje „stará obrazovka“? Děkuji
Tak pardon, už jsem to našel – Nastavení – Oznámení a stavový řádek – Styl Centra ovládání.
Dobrý den,
v pohodě. Já Vám na to odpovídal, nicméně vidím, že jste na to přišel. Hlavní je, že se to povedlo vyřešit.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
je to starý a nový styl Centra ovládání. Najdete to v Nastavení – Oznámení a stavový řádek – Styl Centra ovládání.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Skvělý manuál k mobilu jen bych chtěla vědět proč mi nejde platit mobilem můžete mi prosím někdo poradit mám redmi 12a hyper OS chvíli mi peněženka a po týdnu puse že platit mobilem nelze děkuji Marie
Dobrý den,
nejsem si jistý, zda uvádíte správný modle telefonu. Redmi 12A určitě neexistuje. Zkuste se, prosím, podívat, jaký přesný model telefonu máte.
Přeji hezký den.
Karel Kilián