Tipy na aplikace: Klara – přehledná předpověď počasí

Od konce července loňského roku jsme věnovali pátky zajímavým grafickým tématům pro MIUI. Seriál však bohužel nenaplnil očekávání do něj vkládaná, takže nastal čas na změnu a nasazení nového formátu. Poslední dny pracovního týdne budou nově patřit tipům na aplikace. V prvním díle vám představíme bezplatnou předpověď počasí Klara.

Pro zařízení s operačním systémem Android existuje nespočet programu zobrazujících aktuální meteorologickou situaci a prognózu na následující dny. Liší se od sebe v mnoha směrech – grafickým ztvárněním počínaje a způsobem zobrazování informací konče. My jsme vybrali Klaru především kvůli její jednoduchosti – stačí prolistovat čtyři obrazovky a hned budete mít jasno jak je a jak bude.

Předpověď počasí Klara

Za Klarou stojí české vývojářské studio Androworks, jež má na svém kontě ještě několik dalších zajímavých a užitečných programů. Kromě jednoduchého uživatelského rozhraní má výhodu v datech, jež přebírá z Norského meteorologického institutu (Yr.no), považovaného mnohými uživateli za věrohodný a přesný zdroj.

Po instalaci a prvním spuštění Klara zobrazí údaje pro pražský Josefov, nicméně stačí klepnout na název lokality a zvolit buď aktuální polohu (v takovém případě bude nutné povolit přístup k GPS), nebo ručně zadat kýžené město.

Informace jsou zobrazovány na čtyřech obrazovkách, mezi kterými lze přepínat horizontálním posouváním, Na první je graf s vyobrazením očekávaného vývoje teplot a srážek a druhá ukazuje předpokládanou rychlost a směr větru. Třetí obrazovka zobrazuje oblačnost a poslední tlak a vlhkost vzduchu. Klepnutím na časovou osu si můžete nechat zobrazit údaj pro konkrétní hodinu.

Další funkce a možnosti

Přes postranní nabídku si pak lze nechat zobrazit dlouhodobou předpověď na následujících deset dní dopředu. Zobrazena je zvlášť očekávaná situace ráno, dopoledne, odpoledne a večer, přičemž nechybí údaje o očekávané teplotě, srážkách, větru a ikona vyjadřující situaci (jasno, zataženo, déšť apod.). Velmi praktická se jeví také dlouhodobá předpověď ve formě grafu.

Pokud by se vám nelíbil vzhled aplikace Klara, není problém ho změnit. V postranní nabídce v sekci Změnit styl je kromě modrého také tmavý, minimalistický a jarní design. V možnostech nastavení pak nechybí volba jednotek teploty, rychlosti větru, tlaku, srážek a formátu času.

Aplikaci Klara používáme dlouhodobě a můžeme konstatovat, že přesnost jejich meteorologických prognóz se může lišit v závislostí na místě. Jsou lokality, kde jsou norské předpovědi jednoznačně nejpřesnější, ale i takové, kde příliš nevycházejí. Vyzkoušejte a přesvědčte se sami.

Klara
Klara
Developer: Androworks
Price: Free

Jakou aplikaci pro předpovídání počasí používáte vy?

Které telefony dostaly ve 48. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 48. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Máme tu poslední listopadový den a s ním také poslední listopadové pondělí. To na našem blogu XM.cz znamená, že se Číst dál...

Xiaomi Redmi Note 11
Wi-Fi na 2,4 a 5 GHz: v čem jsou rozdíly a která je lepší?
Wi-Fi na 2,4 a 5 GHz: v čem jsou rozdíly a která je lepší?

Prakticky všechny současné chytré telefony podporují Wi-Fi v pásmu 2,4 a 5 GHz - jsou tedy takzvaně „dvoupásmové“, respektive „dual Číst dál...

Vylepšený robotický vysavač Xiaomi Roborock Sweep T6 přijíždí

Značka Xiaomi se poměrně dobře etablovala na poli robotických vysavačů. Po nesmírně úspěšné řadě Roborock S5, prodávané též pod označením Číst dál...

Apple AirPonds Pro 2

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bobasso
bobasso
10 měsíců před

Dobrý den.
Já už léta používám app Weather Widget. Jen ťápnu z plochy na ikonu této app, otevře se mi, a jelikož má přístup k poloze, tak mi najde lokalitu, kde se právě nacházím, či si tam uložím na pevno své lokality, kde chci vědět jak bude. Kliknu na lokalitu a otevře se mi přehledný, srozumitelný graf, kde hned vidím, co chci. Data o počasí si to tahá z yr.no
Předpověď vidím po hodinách a zobrazuje to počasí na tři dny. Přijde mi to dost přesné, proto to používám. 😀

comment image

comment image

comment image

comment image

comment image

comment image

comment image

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  bobasso
10 měsíců před

Dobrý den, také jsem ho používal než nastal problém díky přechodu u YR na jiný způsob zpracování, (tehdy to dělalo to jejich api, a tehdy bylo hodně dlouhé načítání a na mém Suse-Linux to nejelo skoro vůbec).

Data co se tahají od YR jsou vždy přesnější než u někoho jiného.

Koukám, že také zlatá Jižní Morava (já používám převážně Brno – Rosice – Ivančice – Znojmo + aktuálně dle polohy dle toho kde jsem ).

bobasso
bobasso
10 měsíců před

…… jo a můj bráha pilotuje horkovzdušný balon a nemůže si vynachválit app Windy na počasí. Pro něj je počasí prioritní a tato app je prý velmi praktická a navíc prý dovoluje přepínat mezi technologiemi způsobu získávání a vyhodnocování stavu počasí (modely).

comment image

Petr L.
Petr L.
10 měsíců před

Dobrý den,

díky za článek. Zkoušel jsem celou řadu aplikací a v poslední době mi přijde asi nejspolehlivější “Počasí a radar Meteocentrum” – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meteosource.weather.forecast.local.radar&hl=cs Údajně kombinují více modelů pomocí strojového učení a pro mou lokalitu se opravdu celkem dobře trefuje.

8
0
Napište nám svůj komentář!x