[Unboxing] Xiaomi Mesh System AX3000 NE: Pokrytí WiFi bez kompromisů
Po posledním natáčení mohu směle říci, že už jsem rozbalil opravdu leccos. Hromadu telefonů, náramků, hodinek, tabletů, krmítko a pítko pro zvířata, prvky chytré domácnosti… A nyní se na seznam přidává i meshový router. Jedná se o novinku, která do portfolia Xiaomi přibyla teprve před nedávnem. Jmenuje se Xiaomi Mesh System AX3000 NE a pomůže vám snadno pokrýt celý dům perfektním WiFi signálem.
Unboxing Xiaomi Mesh System AX3000 NE
To, že je router plastový, zde asi zmiňovat nemusím. Popravdě, ještě jsem nikdy neviděl router z jiného materiálu. Už jen proto, že z funkčního hlediska jiný materiál moc smyslu nedává. Vzhled zařízení ale není úplně ošklivý, přestože se jedná o kus bílého plastového kvádru. Ten by měl být postaven na výšku, aby jeho skryté antény (2 x 2 MIMO) šířily signál tím správným směrem.
Hrany jsou seseknuté a obsahují průduchy, které mají hned několik funkcí. V první řadě odvádějí teplo z útrob zařízení. A pak také (byť velmi nepatrně) pomáhají snazšímu šíření signálu, protože čím méně překážek, tím kvalitnější signál. Dvě hrany jsou ale odlišné.
Jedna z nich má průduch jen v horní polovině. V té spodní se pak nachází čtyři gigabitové LAN porty s automatickou detekcí LAN/WAN, tlačítko pro reset a párování jednotlivých meshových routerů a samozřejmě také konektor pro připojení napájecího adaptéru. Jedná se o klasický kolíkový konektor, žádné USB-C nebo podobné vychytávky.
Poslední hrana nemá žádný průduch, ale jen lesklý, mléčně poloprůhledný pás ukrývající stavovou LED signalizaci. Ta svítí různými barvami a bliká v různých intervalech v závislosti na aktuálním stavu zařízení a jeho připojení. Světlo je ale velmi utlumené a ani v noci nebude nikoho rušit.
Rychlosti a protokoly
Router Xiaomi Mesh System AX3000 NE (úmyslně píši celý název, protože existuje i router se stejným označením, jen bez toho přídomku “Mesh System”, jedná se ale o úplně jiný druh routeru) si ve svém označení nese všechny důležité informace, podle kterých poznáte, co vlastně umí. AX znamená, že podporuje WiFi 6, jinak také řečeno protokol WiFi 802.11ax. Číslovka 3000 pak značí zaokrouhlený součet rychlostí v obou využívaných frekvenčních pásmech. Konkrétně jde o rychlost 574 Mbps pro pásmo 2,4 GHz a 2402 Mbps pro pásmo 5 GHz.
Jak jsem již zmínil, router má také čtyři LAN porty, které zvládají až rychlost 1000 Mbps. Abych byl přesný, jde o LAN porty 10/100/1000 Mbps, přičemž všechny umí automaticky detekovat, zda je připojen LAN (zjednodušeně výstup) nebo WAN (zjednodušeně vstup).
A abych uspokojil i technicky zdatné čtenáře, uvedu přesné protokoly, na kterých router pracuje. Pro WiFi se jedná o protokoly IEEE802.11a/b/g/n/ac/ax. Pro LAN/WAN se jedná o protokoly IEEE802.3/3u/3ab.
Mesh systém a další funkce
Router (jak už vyplývá z jeho názvu) je takzvaně zařízení meshového systému. Zkráceně “meshový router” (mesh čti jako “meš”). Co to znamená? Ve zkratce to, že s pomocí většího počtu těchto routerů dokážete pokrýt celý, libovolně velký rodinný dům perfektním WiFi signálem, a to bez nutnosti tahání kabelů, bez nutnosti přepínání WiFi sítí v telefonu (či jiném zařízení) a bez ztráty rychlosti a latence sítě.
Celé to funguje tak, že v domě máte za přívodem internetu připojený router, který je do internetové sítě připojen kabelem. Všechny další meshové routery jsou s ním a mezi sebou navzájem propojené. Navzájem si předávají data a zesilují signál. Vše ale běží tak, že koncové zařízení, tedy například telefon či tablet, se automaticky připojuje k tomu routeru, který aktuálně nabízí nejlepší pokrytí. A jako uživatel to absolutně nijak nepoznáte. Můžete si dát například stahovat velký soubor a chodit přitom po celém domě. Signál se sice bude přepínat z routeru na router, ale jelikož jde o chytrá zařízení, nikdy se zařízení úplně neodpojí. Ani na vteřinu. A tak, přestože dojdete ze sklepa až na půdu, vaše stahování se nezasekne ani nepřeruší. Asi tak bych to vysvětlil ve zkratce.
Je meshová síť řešením pro každého?
Meshový systém je zkrátka ideálním řešením pro pokrytí celého velkého domu jedním perfektním signálem WiFi sítě. Bohužel se ale díky skvělé funkčnosti meshových sítí stává z meshových routerů velký trend. Proč bohužel? Protože provideři v podstatě neřeší, zda bydlíte v rodinném domě nebo v bytovém domě s vícero byty. A občas se tím nechají unést i někteří uživatelé sami, protože jim meshový systém někdo doporučí a oni si ho pak koupí také.
Do bytovky nebo paneláku se ale meshový systém zrovna nehodí. A přestože celý ten systém samozřejmě bude fungovat i tam, v dlouhodobém horizontu se jedná o problém. A už nyní se ve spoustě větších měst tento problém začíná projevovat, a to v nemalé míře. Pokud byste o tomto problému chtěli vědět více, napište si o to v komentářích a já v případě zájmu sepíšu celý článek o tom, v čem celý problém meshových sítí v bytových domech tkví. Do článku o unboxingu se to teď moc nehodí.
Jaké další funkce router Xiaomi Mesh System AX3000 NE nabízí?
Tak v první řadě zmíním NFC, díky kterému se můžete k WiFi síti přihlásit pouhým přiložením telefonu k routeru. Není pak třeba zadávat heslo, takže se k síti připojíte nejen rychleji, ale i bez stresu z nesprávně zadaných pokusů. NFC cívka je ukryta v horní části routeru, kde se nachází kruhový prvek s dalšími průduchy.
Mezi funkce, které by již měly být samozřejmé, ale přitom jsou zde stále předností, je i šifrování hesel pomocí WPA3. WPA3 je aktuálně nejpokročilejší šifrovací technologie a doporučuje se ji využívat vždy, když to zařízení umožňuje. Toto šifrování je totiž tak těžké prolomit pomocí prolamovacích nástrojů, že se případnému útočníkovi ani nevyplatí se tím zabývat. Jen bych ale upozornil, že se jedná o relativně novější šifrovací technologii, takže starší zařízení mohou mít s tímto šifrováním problém a je možné, že se nebudou moci do takto šifrované sítě přihlásit. Vím, že donedávna měly s tímto šifrováním problémy i úplně nové iPhony. Sám jsem to řešil v době, kdy jsem si pořídil tehdy nový iPhone 12 a musel jsem kvůli němu šifrování sítě ponížit na starší WPA2.
Dále bych zmínil, že router se ovládá pomocí aplikace Xiaomi Mi Home. Zde tedy můžete ovládat nejen jeden router, ale klidně rovnou celou sadu a síť.
Hledáte i vy to správné řešení?
Pokud i vy hledáte řešení, jak svůj dům dokonale pokrýt kvalitním WiFi signálem, sada routerů Xiaomi Mesh System AX3000 NE by mohla být řešením. Routery máme již nyní skladem v e-shopu XM.cz, a to za velmi přijatelnou cenu, lehce převyšující 1000,- Kč za balení o jednom kuse. Balení o dvou kusech pak po naskladnění vyjde na necelé 2000,- Kč.
A pokud si ještě nejste jistí, klidně s nákupem počkejte, až kolega Karel Kilián vydá svou obsáhlou recenzi tohoto zajímavého meshového routeru.
Nechápu jednu věc – když nám internet třeba od T-mobilu a k tomu jejich router – musím ten mesh od Xiaomi zapojit kabelem do toho routeru od T-mobilu nebo jej stačí dát řekněme do poloviny baráku a pripojit jen přes WiFi?
Dobrý den, Pavle,
Položil jste velmi dobrou otázku, ale nejsem si jistý, zda vám na ní odpovím dostatečně. Ono totiž záleží jak na tom, co umí ten konkrétní router od provider a, tak i ten dodatečný meshový.
Obecně bych to shrnul asi takto:
Pokud je router od providera starší (například více než tři roky), pravděpodobně nebude umět pracovat s WiFi signálem tak, jak by bylo potřeba. A proto bude třeba jeden z těchto meshových routerů připojit kabelem.
Pokud máte router nový, optický (optickým kabelem až do routeru) nebo víte, že umí WiFi 6, pak s velkou pravděpodobností bude umět vše potřebné, aby stačilo routery připojit přes WiFi.
Je zde ale další faktor. Samotný meshový router. Záleží totiž na výrobci, jak dovolí routeru fungovat. Zkráceně bych řekl, že čím má být nastavení routerů jednodušší, tím větší je pravděpodobnost, že první router bude muset být připojen kabelem. Výrobci totiž chtějí vytěžit to, že uživatel nemusí nic složitého (porty, kanály, apod. – to je třeba jinak řešit), což připojení kabelem nabízí jako na dlani. Nastavíte si jen jméno sítě a heslo. Všechny další routery přidáváte stisknutím tlačítka k párování.
A upřímně si myslím, že právě tak to bude mít i tento Xiaomi Mesh router. S jistotou to nyní říci nemohu, na to nám odpoví až kolega Karel, který router recenzuje. Mohu ho požádat, aby to vyzkoušel a ve své recenzí výsledek zmínil.
Snad jsem pro tuto chvíli odpověděl dostatečně. Hezký den
Přesně tak :-). Dane, díky za podrobnou odpověď.
Dobrý den,
základní představa je ta, že meshový router připojíte kabelem k routeru od poskytovatele. Na routeru poskytovatele pak Wi-Fi vypnete, aby se “netloukly” mezi sebou.
Případný další meshový router pak můžete s tím prvním propojit bezdrátově.
Přeji hezký den.
Karel Kilián