Vsadí Xiaomi na kompaktní telefony? Proč cesta Applu není univerzální

Není tomu tak dávno, kdy byly telefony nad 6 palců označovány za neovladatelná pádla, která se nevejdou do kapes. Posledních pár let v Android kruzích platilo čím větší, tím lepší a najít zařízení právě pod 6 palců, které se dá i s menším rozpětím prstů ovládat jednou rukou, je téměř nemožné. Apple kompaktnějším telefonům vždy vyhradil své místo i přes postupné zvětšování – proč tento trend nesledují i Xiaomi telefony?

Kompaktní Xiaomi telefony a baterie

Kromě nemalé skupiny uživatelů toužících po kompaktnějších rozměrech svého smartphonu je zde několik důvodů, proč by výrobce chtěl na trh přivést menší zařízení. Může se například jednat o levnější alternativu populárního modelu, který je osekán o několik high-end funkcí a nabízí tak zákazníkům pestřejší výběr bez dalšího nákladného vývoje a marketingu. Osekat cenu a zároveň zůstat atraktivní je však mnohem náročnější, pokud výrobce už v základu míří do střední a nižší třídy – jako v případě Xiaomi.

Xiaomi Mi Note 10 Lite hry

Velikost dovoluje navyšování parametrů bez nutnosti optimalizace

Pokud se poohlížíte po menším smartphonu, vždy je ve hře nějaká oběť. S velikostí displeje se při nákupu počítá, menší tělo ale nepojme velkou baterii, větší operační paměť a fotoaparát je také utlačován. Xiaomi telefony navíc nesázejí na přehnanou optimalizaci softwaru a raději navýší samotnou kapacitu baterie. Příkladem může být i Xiaomi Mi 9 SE, který i při 5,97″ (což se dá těžko považovat za objektivně “malý” telefon) obětoval část baterie výbavě.

Zařízení, která při neustále aktivní obrazovce vydrží 6-7 hodin, si v sobě v případě Xiaomi nesou v průměru 4,500 mAh. To rozhodně není zanedbatelná nálož. Zvětšování smartphonů tak hraje do karet neúspornosti, kdy je mnohem jednodušší přidat několik set miliampérů k dobru, než přeskládat celý design a pracovat na optimalizaci a zmenšení. Ostatně – notoricky známá podřadnější výdrž baterie u Apple smartphonů je často považována za negativní aspekt zmiňovaného zmenšování, a to i přes podstatnější snahu optimalizovat a vyšší cenu. Závěrem tedy je, že právě díky zvětšujícím se zařízením si užíváme stále vyšších a vyšších parametrů a naše očekávání rostou také.

xiaomi-mi-10t-06

Cílová skupina Xiaomi potřebuje multifunkčnost

Xiaomi cílí na uživatele, kteří hledají co možná nejlevnější, ale stále kvalitní zařízení. To není žádné tajemství. Pro většinu zákazníků, kteří volí z nižší a střední cenové kategorie se tak často jedná prakticky o jediné multimediální zařízení, kterým disponují. Smrtphone je v porovnání s tabletem, počítačem nebo televizí dostupnější, a navíc splňuje očekávaný požadavek komunikačního prostředku.

Sledování YouTube, Netflixu, hraní her, odepisování na pracovní maily. To vše je více problematické na menším displeji. Vytvořením menšího adepta by tak Xiaomi sice udělalo radost malé uživatelské základně, bylo by však těžší dostát standardům a cenám, na které jsme si všichni zvykli. 

Kam pro menší Android telefon a nepotvrzené spekulace

V současné nabídce solidních Android telefonů pod 6″ můžeme najít například:

  • Xiaomi Mi 9 SE s displejem 5,97″
  • Samsung Galaxy A40 s displejem 5,9″
  • Google Pixel 4A s displejem 5,81″
  • Samsung S10e s displejem 5,8″
  • Nokia 8 Sirocco s displejem 5,5″
  • Sony Xperia XZ2 Compact s displejem 5″

Google Pixel 4A

Xiaomi Mi Band 7

Internetem často kolují spekulace o představení kompaktních Xiaomi telefonů. Ačkoli tyto spekulace zatím ani jednou potvrzeny nebyly, s bohatým repertoárem společnosti to není nerealistické očekávání. Pokud by se Xiaomi rozhodlo část svého soustředění převést na telefon o rozměrech 4,5-5,5 palců bez velkých kompromisů, zařízení by v Android světě prakticky nemělo konkurenci. Nezbývá, než se nechat překvapit. Vše však napovídá tomu, že rok 2021 malým Android telefonům nepatří.

 

Uvítali byste Xiaomi telefon kompaktních rozměrů? 

 

Zdroje: reddit.com, androidauthority.com

5 praktických informací před nákupem telefonu Xiaomi
Je Xiaomi dobrá značka?

Jako čtvrtý největší výrobce telefonů na světě se Xiaomi pyšní stabilně rozrůstající se základnou fanoušků – a není se čemu Číst dál...

Chcete vyzkoušet MIUI 12.5? Xiaomi hledá testery do programu Mi Pilot
Chcete vyzkoušet MIUI 12.5? Xiaomi hledá testery do programu Mi Pilot

Před vydáním nové verze MIUI je nutné ji nejprve důkladně otestovat. Po interním testování zpravidla následuje spuštění testovacího programu, do Číst dál...

3 (ne)známé produkty Xiaomi: stropní ventilátor, odstraňovač zápachu a klimatizace
3 (ne)známé produkty Xiaomi: stropní ventilátor, odstraňovač zápachu a klimatizace

Máme tu pátek, a to na našem blogu znamená, že vás budeme seznamovat se zajímavými produkty Xiaomi. Dnes vás čeká Číst dál...

Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x