Články

WiFi extender Xiaomi za 300 Kč rozšíří dosah Wi-Fi v bytě i domě

Potýkáte se s problémy se stabilitou a sílou Wi-Fi signálu ve vašem domě, kanceláři nebo bytě? Jedním z možných (a relativně cenově dostupných) řešení je pořízení WiFi extenderu. Dnes vám představíme novinku na globálním trhu – WiFi extender Xiaomi WiFi Range Extender N300.

Co je WiFi extender?

WiFi extender (někdy se také můžete setkat s označením WiFi repeater) je zařízení, které pomáhá rozšířit dosah bezdrátové sítě. Nainstalujete ho do místa, kde je ještě dostatečný signál Wi-Fi, přístroj ho zachytí a „opakuje“ ho, čímž zvyšuje dosah původní sítě.

WiFi extender pomáhá rozšířit dosah bezdrátové sítě
WiFi extender pomáhá rozšířit dosah bezdrátové sítě

Instalace a používání WiFi extenderu je obvykle jednoduchá. Zařízení zapojíte do zásuvky v oblasti, kde je ještě dostatečně silný signál z routeru, ale zároveň dost blízko k oblastem, kde potřebujete lepší pokrytí. Extender pak automaticky zachytí signál z routeru a rozšíří ho dál. To vám umožní používat Wi-Fi v částech domu či bytu, kde by to dříve nebylo možné.

Zařízení se připojuje do elektrické zásuvky
Zařízení se připojuje do elektrické zásuvky

Hlavní výhodou WiFi extenderu je jeho schopnost zlepšit pokrytí Wi-Fi sítě bez potřeby kabelů nebo složité instalace. Počítejte však s tím, že extender nemůže zvýšit rychlost internetového připojení; jeho hlavním účelem je rozšíření dosahu signálu, nikoli zlepšení přenosových rychlostí.

Xiaomi WiFi Range Extender N300

Xiaomi WiFi Range Extender N300 je ve své podstatě malá plastová krabička bílé barvy, která měří 80 × 54 × 70 milimetrů. Na zadní straně má klasickou evropskou zástrčku, kterou se připojuje do zásuvky. Na stranách zařízení se pak nacházejí dvě externí antény, které zajišťují příjem signálu a jeho následné vysílání.

WiFi extender Xiaomi WiFi Range Extender N300
WiFi extender Xiaomi WiFi Range Extender N300

WiFi extender Xiaomi je určen pro používání v interiéru – výrobce uvádí provozní teploty od 0 do 40 °C a vlhkost vzduchu mezi 10 a 90 %. Zařízení se vyznačuje nízkou spotřebou elektrické energie 3,57 wattů, což znamená, že jeho roční provoz přijde (při průměrné ceně elektřiny 5,93 Kč/kWh) asi na 185 Kč.

Přečtěte si také  MIUI 11: nejdůležitější novinky, které Xiaomi přinese v nové verzi

Z hlediska konektivity je nutné upozornit, že tento extender podporuje pouze Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz standardů 802.11b/g/n. Nepodporuje tedy modernější bezdrátové sítě v pásmu 5,0 GHz a s tím související standardy 802.11a/ac/ax (Wi-Fi 2, Wi-Fi 5 a Wi-Fi 6).

WiFi extender Xiaomi má dvě externí antény
WiFi extender Xiaomi má dvě externí antény

Teoreticky lze přes tento síťový prvek dosahovat přenosových rychlostí až 300 Mb/s, praxe bude pochopitelně většinou o něco horší a hodně bude záležet na okolnostech. V některých aplikacích může být omezující skutečnost, že v jednu chvíli může být připojeno maximálně 16 zařízení.

Jak funguje WiFi extender Xiaomi v praxi?

V krabičce najdete pouze samotný extender, stručnou uživatelskou příručku a záruční list. Nic víc ani nebudete potřebovat. Tedy kromě telefonu s nainstalovanou aplikací Xiaomi Mi Home, která je k dispozici zdarma pro zařízení s operačními systémy Android a iOS.

Extender zapojte do elektrické zásuvky – ideálně zhruba do poloviny cesty mezi stávajícím bezdrátovým routerem a prostory, které potřebujete pokrýt. Spusťte aplikaci Mi Home a přidejte nové zařízení. Záhy by vám mělo být nabídnuto přidání Xiaomi WiFi Range Extender N300.

Xiaomi Mi Band 7
Extender rozšiřuje dosah bezdrátové sítě
Extender rozšiřuje dosah bezdrátové sítě

V následujícím kroku vyberte bezdrátovou síť, jejíž signál má extender rozšiřovat, a zadejte heslo. Poté bude nutné odsouhlasit podmínky a vyčkat, než se aplikace připojí k zařízení, provede jeho nastavení a následné připojení k sítí. Po dokončení je ještě nutné vybrat místnost, ve které se extender nachází a případně zadat jeho název. V aplikaci lze pak provádět další nastavení a zjišťovat stav sítě.

Přečtěte si také  Které telefony dostaly v 19. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Má toto řešení nějaké nevýhody?

V rámci objektivity musíme zmínit také některé nevýhody, které řešení v podobě extenderu má. Jedním z hlavních nedostatků těchto prvků je, že často snižují přenosovou rychlost. Protože extender musí přijímat a následně vysílat signál, může dojít k jistému zpoždění a snížení rychlosti, což může být problematické pro činnosti vyžadující vysokou šířku pásma, jako je streamování videa ve vysokém rozlišení nebo hraní online her.

WiFi extender Xiaomi WiFi Range Extender N300
WiFi extender Xiaomi WiFi Range Extender N300

Použití WiFi extenderu může zkomplikovat domácí síť. Některé modely vytvářejí bezdrátovou síť s novým názvem (SSID), což vyžaduje, aby se zařízení připojovala k různým sítím v závislosti na tom, kde se aktuálně nacházejí. Název sítě lze však u většiny extenderů Xiaomi nastavit v aplikaci.

Poslední komplikací je nalezení ideálního místa pro umístění extenderu. Musí být dostatečně blízko routeru, aby přijímal silný signál, ale zároveň dostatečně daleko, aby efektivně rozšířil signál do potřebných oblastí. Špatné umístění může výrazně snížit efektivitu extenderu.

Vzhledem k těmto omezením je důležité pečlivě zvážit, zda je WiFi extender opravdu nejlepším řešením pro vaše potřeby, a zvážit alternativní možnosti, jako jsou meshové Wi-Fi systémy, které mohou nabídnout lepší pokrytí a stabilnější výkon.

WiFi extender Xiaomi – cena a dostupnost

WiFi extender Xiaomi WiFi Range Extender N300 byl nedávno publikování na oficiálních globálních stránkách Xiaomi. To znamená dobrou zprávu – totiž že toto zařízení bude dostupné na evropském a potažmo i českém trhu.

Některé české online obchody už ho nabízejí – část z nich uvádí dostupnost skladem, některé slibují naskladnění v průběhu týdne od 13. do 19. listopadu. Ceny jsou poměrně sympatické – nejčastěji se pohybují v rozmezí mezi 290 a 299 Kč. Jen dávejte pozor, protože zařízení, prodávané pod názvem Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro, není to, o kterém píšeme v tomto článku.

Přečtěte si také  Aktualizace na MIUI 14 zatím nekončí! Dostane je ještě 27 telefonů

Zaujal vás nový WiFi extender Xiaomi?

Zdroj: mi.com.

Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk
Zdeněk
15 dní před

Dobrý den, já již nějakou dobu jedu na VDSL2+ s routerem od TP-linku, který má i MESH, k němu jsem kupoval MESH extender RE330 (AC1200) a spokojenost.

Než kupovat předražený router od O2, tak jsem šel raději do TP (Archer VR400) s poloviční cenou.

Obyčejný extender od TP-Linku jsem také chvíli používal (ten stál tuším kolem 500,-) a mohu říct, že není zase tak velký rozdíl mezi MESH a obyčejným.

Příjemný den

Pavel
Pavel
15 dní před

Dobrý den, mám Xiaomi AC1200 WiFi Extender,je velmi rychlý a má velký dosah který mi zajistí pokrytí celé zahrady. Jinak mám O2 Smart Box a Smart Booster.

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Pavel
14 dní před

Dobrý den Pavle, já jsem šel po pokustónech s O2 raději do TP-Linku. O2 Smart + ten jejich booster je strašně předražený a jeho funkcionality a dosah WIFI je hrozná. Měl jsem oba na týden na zkoušku a oba nepokryly to co starý Zyxel. Ty oba krámy zcela nahradil router AC1200 od TP-Linku. Sice O2 brblá, že mám nepodporované zařízení, ale jede o 50% rychleji než to co O2. Dosah jsem měl i na zahradě – sice jen už 2.4 Ghz a proto, abych mohl napojit dálkové ovládání garáže a kamery tak jsem kupoval RE330 – AC1200 od TP-Linku. A dosah super.

Ano to O2 zařízení je hezké, jistě obsahuje i nějaké čidlo, ale cena kolem 5940.- je hodně moc. + 4200 za booster. Takže pak se jen ptám proč extender, když máte boster?

Mně přislo pokrytí většího RD + zahrady na cca 3000.- (AC1200 router + Extender)

Pavel
Pavel
Odpovědět  Zdeněk
11 dní před

Dobrý den Zdeňku, od O2 mám zařízení skoro zdarma díky velkým slevám a paušálu O2 spolu a několika internetům na doma.
Jinak rychlost a dosah zařízení je super,Xiaomi extender mám pouze jako náhradní kdyby se mi rozbil booster O2.
Původně jsem používal zařízení Zyxel 3 modely (slabý dosah) nyní jsem velmi spokojený.

Radek
Radek
Odpovědět  Karel Kilián
4 dní před

Mám oba a doporučuji trochu přidat a pořídit Xiaomi AC1200 WiFi Extender. Pár výhod – je možno připojit k hlavnímu routeru na 5GHz, rozšiřuje jak 2,4, tak 5. Větší rychlosti. Má výstup LAN (sice jen 100Mbit, ale nemusí to vadit). Větší antény a výrazně lepší dosah.

10
0
Napište nám svůj komentář!x